NIEUWJAARSGROETEN 50 cent Raad Schoorl. De oorsprong der moderne Europeesche naties. WETENSWAARDIGHEDEN. In oni blad, dat DINSDAG 31 DECEMBER a.s. verschijnt, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARSGROET aan Begnnstlgers, Familie, Trienden enz., tegen CONTANTE BETALING van (mits niet grooter dan 3 regels) Elke regel meer 15 cenL Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons Bnrean of aan H.H. Kantoorhouders en Boekhandelaars. Vergadering van den Raad op Donderdag 10 De cember 1920, des middags half 2. AJle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer Baron van Fridagh, burge meester, waarnemend secretaris de heer Mosch. De Voorzitter opent met een woord van welkom deze laatste vergadering in 1929 en hoopt dat ze even als altijd goede resultaten moge afwerpen. Spr. deelt mede, dat de secretaris wegens familie omstandigheden afwezig is en vervangen wordt door den waarnemenden secretaris, den heer Mosch. De notulen worden gelezen, ze worden onder dank zegging goedgekeurd. In verband met het aan de orde komende agenda punt aanleg van kookgasvoorziening was er nogal belangstelling van ae zijde der ingezetenen, zoowel vrouwelijke als mannelijke. Sflededeelingen en ingekomen stukken Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzit ter mede, dat van de f100 voor het geschenk voor het Gouvernementsgebouw, tezamen met Heemskerk, Uitgeest en Limmen, een pendule voor het vergader lokaal van Ged. Staten zal worden aangekocht, waarin do wapens dezer 4 gemeenten. Geen bezwaarschriften zijn ingediend tegen het ont- werp-legger der wegen in deze gemeente, zoodat tot vaststelling wordt overgegaan. Door het Rijk zal f1000 worden bijgedragen in de kosten van verrolling en restauratie van het oude raadhuis. Het wachten is nu nog op de Provincie en de Voorzitter heeft gehoord dat de beslissing niet eerder dan in de a.s. zomervergadering zal vallen. Bij de kasopnamen bij gemeente-ontvanger en ad ministrateur G.E.B. bleek, dat de kassen in orde wa ren. De gemeente Alkmaar zond rekening 1928 en be grooting 1930 van den Keuringsdienst van Waren. Door wed. A. Dapper e.a. was het verzoek ingeko- zonden om het heinwerk van de siooten voor reke ning der gemeente te nemen. B. en W. hebben bezwaren van finantieelen aard en zeggen dat de opbrengst der verpachting van de ber men der wegen onlangs heeft opgebracht f 1350 en rij vreezon dat als de gemeente het heinwerk over neemt, er niet veel meer van dat bedrag zal overblij ven. De heer Kaag voelt wel voor het toestaan van het verzoek en meent dat de hier bestaande toestand uit den tijd is Hij die den weg heeft dient ook te heinen. De heer Duin verwondert er zich over, dat de heer Kaag het adres heeft geteekend, hij is daar wel vrij in, maar spr. oordeelt dat een raadslid zooiets niet moet doen. Spr. acht het veel goedkooper dat een ieder het zijne doet, dan dat de gemeente voor alles moet zorgen. In ieder geval wil spr. wachten tot een volgende verhuring. De heer Stam is het wel met den heer Duin eens maai toch voelt hij dat er billijkheid in het verzoek zit. De heer Van Lienen vreest dat bij inwilliging van het evrzoek de slooten in verval zullen geraken en deze spr. wijst erop dat het in Anna Paulownapolder juist andersom is gegaan als men hier nu verzoekt. De Voorzitter constateert, dat men den middenweg wil bewandelen en er niet toe wenscht over te gaan ïiu pas de verpachting heeft plaats gehad. De heer Kaag zegt dat het ook zijn bedoeling is om de gevraagde regeling na de volgende verhuring te doen ingaan. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Kaag, wordt het verzoek afgewezen. Een verzoek om subsidie van de Ned. R.K. Volks zangvereeniging te Utrecht, wordt zonder hoofdelijke stemming afgewezen. Het wegenplan. Van de wegencommissie uit den A.N.W.B. en de K.N.A.C., is terug ontvangen het bestek voor de verbe tering van de wegen. De griffie deelde mede, dat ac- coord werd gegaan met een aflossing van de geld- leening van f 100.000 in 15 jaren, terwijl over de ge aardheid van de leening nader bericht tegemoet wordt gezien. De Voorzitter merkt op dat Prov. Wa terstaat dus ook wel met het plan meegaat. B. en W. hopen dat in Januari de officieele aanbesteding zal plaats vinden. De Verwerkingsinrichting. Van de afd. Noordholland der Vereeniging van Nederl. Gemeenten kwam bericht dat de fabriek die door de Tbermockemische fabrieken op de grens van Noord- en Zuidholland wordt gebouwd, niet voor 1 Januari 1930 klaar zal zijn. Wat er gebeuren moet zal wellicht in de a.s. Maandag te houden vergade ring van de afdeeling blijken. Men wenscht uitstel aan de regeering te vragen tot 1 Januari 1931. Wel heeft onze zandgrondgemeonte er niet zoo'n behoefte aan, zegt Voorzitter, maar toch kunnen we tenslotte ge noodzaakt zijn onzen blik te wenden naar de noorde lijke huren, naar Schagen. De heer Zwaan, meteropnemer en geldophaler bij het G.E.B., vraagt met ingang van 1 Januari 1930 den termijn voor het opnemen der meters en het innen der gelden met 7 dagen te verlengen, in verband met de meerdere aansluiting. B. en W. zullen het advies der lichtcommissie in winnen, evenals over het rapport van den administra teur van het G.E.B. over den aanleg van een onder- grondsrhen kabel vanaf Postweg tot Molenweg. De lengte bedraagt 1G25 meter, de kosten worden ge raamd op f 19500. Ten behoeve van don heer F. Kaandorp, wordt door het rijk een voorschot ingevolge de landarbeiderswct verleend van f3500. Over 1928 krijgt de gemeente uit het wegenfonds oen uitkeering van f200. Geen gezonde dieren in de noodslacht- plaats. Volgt het voorstel van B. en W om art. 2 der Ver ordening op het gebruik van de Openbare Nood- slachtplaats te Groet, gemeente Schoorl, aldus te wijzigen: 1. De Openbare Noodslachtplaats is voor slachtin gen geopend op de dagen en uren, waarop overeen komstig artikel 6 van de verordening op den Keu ringsdienst gekeurd wordt. 2. Het is verboden in de Openbare Noodslacht plaats gezonde dieren te salchten, tenzij Burgem. en. Wethouders daartoe vóóraf toestemming ver leenden. De Voorzitter herinnert er aan, dat dit voorstel wordt edaan omdat er een strooming in den raad was, dat ot gcwcnscht was de slachtingen van gezonde die ren in d« noodslachtplaats te beperken. Van de mach tiging om vooraf toestemming te verleenon zullen B. en W. een bescheiden gebruik maken. Do hoer Schermer zou zelfs die restrictie willen schrappen. liet is niet gewcnscht dat vleesch van ge zonde en van ongezondo dieren hij elkaar komt en Spr. ziet er ook de noodzaak niet van in. Spr. oor deelt dat als gezonde slachtingen door den nood- slachter worden verricht, deze wordt bevoordeeld ten koste van de slagers, die hun slachtplaatsen in orde hebben moeten maken. De heer Bijl ontkent, dit, de noodslachter moet ook hanggeld betalen en de noodslachter hoeft toch even goed goedgekeurd vleesch. Wat niet goedgekeurd is, wordt onder politietoezicht verwijderd. De heer Duin wijst op het recht dat een leder In de noodslachtplaats iriag slachten, ook desnoods ge tonde dieren. Het gereedschap eri2. is dus eigenlijk voor iedereen. Spr. vraagt, of er tegen fraude niets ts te doen er Is toch een wet voor gezond, ongezond en afgekeurd vlccxch De heer Schermer blijft het ongewenscht achten dat goede dieren in de noodslachtplaats worden ge slacht. De Voorzitter is dit in beginsel met den heer Scher mer eens, maar de wet laat het toe. Laten we daarom den gulden middenweg nemen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tot kookgasvoorztenlng beslotenmits er vóór 1 Januari 200 aansluitingen ko men De vronwen gooien een duit in het zakje. Hierna wordt in behandeling genomen de belang rijke voordracht van B. en W., a. om in het voorjaar 1930 tot den aanleg van kookgasvoorziening over te gaan, zulks als distribu tiebedrijf volgons het groote plan, eon en ander krach tens aanbieding van het gemeentebestuur van War- menhuizen bij brieven van 8 Mei/10 December J.I., C no. 6.34/1.34; de aanlegkosten van het distributienet enz. zijn geraamd op f86.000. b. om in dank te aanvaarden de aanbieding van het waarborgfonds ten bedrage van ruim f 1400.—, dienende tot dekking van eventueele exploitatiete korten gedurende 5 jaren, van het dienstjaar 1930 af. c. Hun College uit te noodigen de ontwerp-over eenkomst met het Gemeentebestuur van Warmen- huizen op te maken, evenals net ontwerp bestek en voorwaarden voor den aanleg van het distributienet, zulks in overleg met den heer Adviseur van het Ad vies- en Organisatiebureau voor Gemeentebedrijven, alsmede om de ontwerp-verordeningen ten behoeve van het Distributiebedrijf der Gasvoorziening, als be doeld in artikel 114 bis der Gemeentewet te ontwer pen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat er nog 2 lijsten zijn ingekomen van huisvrouwen, mee- rcndeels stemgerechtigden, nl. een van Katrijp, Groet en Campen, waarop 121 handteekeningen en waarin gevraagd wordt de gemeente van kookgas te voor zien en één lijst van Aagtdorp, Schoorldara en Bregt- dorp, met 141 handteekeningen, waarin hetzelfde wordt gevraagd. Voorts deelt spr. mede, dat het aangeboden garan tiefonds over de f 1400 bedraagt, cr zijn er die voor f25, f50 of f66 hebben geteekend. Door Warmenhuizen wordt nu aangeboden om het gas voor 6 cent per M3. inplaats van voor 8 cent te leveren, terwijl Alkmaar den prijs van 10 oent hand haafde. De heer Duin zegt, dat de gaskwestie een belang rijke kwestie is en dat een ieder graag zal zien dat er gas wordt gebracht, ook de 7 raadsleden wel. Al leen bestaat er verschil van meening over de vraag hoe het moet worden gebracht. Aan het adres van de huisvrouwen hecht spr. niet veel waarde, als men graag heeft dat geteekend wordt, wordt het wel ge daan en dat zal ook het geval zijn bij een tegenactie. Maar wij zitten hier voor de gemeente, voor de ge meentegelden. We schijnen in een tijd te leven dat alles hier in Schoorl kan, onlangs is besloten tot het maken van een weg, aanvragen om een ondergrond- schen kabel en rioleering zijn er; dat alles is heel mooi, maar het moet betaald worden. Spr wijst erop dat ook de adviseur der gemeente, de heer Bruinwold Riedel, adviseerde niet te haastig te besluiten, de gemeente verkeerde niet in een goede conditie. Tot voorzichtigheid wordt dus aangemaand. Spr. betoogt verder, dat hij een minimum afname van 50000 M3. noodig acht; het aangeboden garantiefonds is wel een mooi iets, maar dat bewijst nog niet dat de zaak zal loopen en bovendien als het wordt geaccepteerd, ontstaat de onbillijke regeling dat de een meer be taalt dan de ander. Spr. had dus beter geoordeeld dat een afname-garantie gebaseerd op het petroleumver- bruik was gesteld. Spr. is wel overtuigd, dat als een minimum verbruik van 50000 M3. werd gesteld, dit binnen 14 dagen werd toegezegd. Maar de raad zit hier voor de algemeene belangen en niet voor de 150 menschen die gas willen betrekken. De heer Kaag stond eerst een beetje huiverig te genover deze zaak, maar nu er een billijker aanbod van Warmenhuizen is, wil spr. er op ingaan. Wel zullen we door een paar kwade jaren moeten heen- bijten, maar wat elders kan, zou dat in Schoorl niet kunnen De heer Bijl zegt dat de adviseur eerst afwijzend tegenover de zaak stond, maar toen vroeg Warmen huizen nog 8 cent, nu 6 cent. En de heer Duin denkt zelf al dat een verbruik van 50.000 M3. wel gegaran deerd wordt De heer Gutker herinnert er aan, dat hij reeds 6 jaar geleden gewerkt heeft om gasvoorziening te krij gen. Spr. wijst, op de resultaten van de bemoeiingen der 4 vereen!gingen, en dacht dat de gemeente door het aangeboden garantiobedrag voldoende gedekt was. De heer Schermer zegt dat het de taak van den raad is om de zaak op de beste manier ta te richten; ander-s zouden zij, die hier na one zullen zitten ons een verwijt kunnen maken. Aan de adressen der huisvrou wen hecht spr. wel waarde, dat zijn de verbruikers en zij zullen niet teekenen om een relletje. Alles hangt af van de afname en spr. heeft een onderzoek inge steld naar de doorsnee-af name van een gezin en meent die op 250 M3. te moeten stellen. In zijn verdere be spreking deelt spr. dan mede, dat als hfl de zekerheid had dat er 200 aansluitingen kwamen, hij dan wel op de zaak wenschte in te gean. Spr. betwijfelt voorts of wel een annuiteltsleening zal kunnen worden gesloten. Ook de heer Stam meent dat het grootste gedeelte der gemeente er zich over zou verheugen als de gas voorziening tot stand kwam. Ook spr. wil op de zaak Ingaan als hij zeker is van een garantie-afname van 50.000 M3. Dat geeft een gevoel van veiligheid en ge zien de vele hnndteekeningen zal er niet zoo'n be zwaar tegen zijn. De heer Van Lienen gaat aceoord met het idée-Scher- mer. Spr. meent ook. dat het zoo weinig zegt, dat de vrouwen geteekend hebben, want dat wil nog niet zeg gen. dat ze gas zullen betrekken. De heer Bijl oordeelt, dat het weinig uitmaakt of de menschen gasafname garandeeren of ze garandeeren een soms gelds. Spr. wijst op de tegenstrijdigheid in de redeneering des heeren Schermer, die hecht wel waarde aan de 262 handteekeningen, maar wil nu nog de zeker heid dat er 200 aansluitingen komen. De heer Duin zegt dat al is de prijs door Warmenhui zen bedongen, dan verlaagd, de kostprijs van het gas zal voor de verbruikers toch 14 a 15 cent blijven. En spr. meent dat deze zaak er niet zoo doorgejaagd behoeft te worden. Warmenhuizen heeft meer gebrek aan Schoorl, dan andersom. De buizen zullen op zijn vroegrt ln Juni hier kunnen zijn. Spr. zal tenslotte voor de kookgasvoorziening stemmen, maar wil toch zijn oor deel mede te deelen. Spr. gaat accoord met het Idée- Schermer. dat eT 200 eanslultingen moeten zijn. In de vergadering van de V.V.V. te Groet waren de Voor zitter, de heer Schermer en spr. van oordeel, dat geen kosten op de gemeente moeten worden gelegd. Tegen over do 250 die zullen aansluiten, staan de 350 die niet aansluiten. En spr. wijst dan op hot feit dat de ge meente Warmenhuizen niet wenscht te garandeeren da-t het gasvcrlles niet meer dan 5 pet. zal bedragen en spr. vreest dat als er dan te weinig druk mocht zijn, te Campen enz. dit geweten zal worden aan gasbui zen-lekkage. Door den Voorzitter wordt in zijn verdediging aller eerst gewezen op de verzoeken d.d. 12 Februari en waarbij 168 hoofden van gezinnen zich verklaarden voor aansluiting, 144 deelden mede, dat ze er mee sym- pathiseeren. In de laatste maanden Is de belangstelling wel gebleken. Dat de prija 14 k 15 cent zal blijven, be wijst. dat cr oen voorzichtige politiek wordt toegepast. En als tot verlaging van dien prijs werd overgegaan, zou dat een e! genaard 1 gen indruk maken, ook tegen over Warznenhiuzen. De Bank van Ned. Gemeenten heeft zich bereid verklaard een annulteltsleenlng af te sluiten. Wat de gueverlleekweeti* betreft, epr. herin nert aan de verklaring van de adviseur, dat de toe voer leiding voldoende capaciteit bezit En spr. wijst er dan verder op, dat onze gemeente is een pension-gemeen te, waar het gasverbruik toch wel 280 k 290 M3. zal zijn op het garantlebedrag van f 1400 ofwel een garantie van 16000 M3. en bovendien, dat het niets erg zou wezen, om als in de eerste jaren de uitkomsten der kookgasvoorziening dat wenschelijk maakte, een ge deelte van de winst van het electrlclteitsbedrijf daar voor werd aangewend. Wat de handteekeningen der vrouwen betreft, ln 't algemeen zijn de vrouwen nogal pienter, zij zullen niet met een dollen kop hebben ge teekend, maar bewust In zijn uitvoerig betoog merkt spr. dan verder op, dat het nu toch gewenscht Is, een uitspraak te doen, het is de derde keer dat deze zaak aanhangig Is en Warmenhuizen kon er anders wel eens genoog van krijgen. Als de raad de zekerheid van 200 aansluitingen verlangt vindt spr. het goed, maar spr. acht het niet noodig. En als er 175 Inplaats van 200 toezeggingen kwamen, dan zou spr. nog niet de verant woordelijkheid op zich nemen, om dan niet tot kook gas voorziening te besluiten. Schoorl begint zich te ont wikkelen, spr. noemt den weg naar zee en laten we dan ook zorgen, dat we 3 goede dingen krijgen, n.1. licht water en warmte. Getracht zal worden het technisch onderhoud van het distributienet bfl Warmenhuizen ondergebracht te krij gen. De heer Schermer merkt den beer Bijl op, dat hij vastgelegd zou willen zien, dat de garantie gesteld werd. Spr. zou nog vastgesteld willen zien een termijn waarbinnen faciliteiten worden verleend ten aanzien van de hulsaansluitngen en acht aankoop van gelijksoor tige gasstellen gewenscht Bij de verdere bespreking wijst de heer Bijl er op. dat als er 175 aangeslotenen komen, het verbruik misschien meer zal zijn dan wanneer er 200 komen. De heer Kaag begrijpt niet waarom er over deze zaak zoo gezwamd wordt Men blijkt algemeen voor de kookgasvoorziening te zijn, maar brengt bijkomstige dingen naar voren, bijkomstige dingen, die later wel geregeld worden. De heer Schermer meent dat er gezellig wordt ge redeneerd, doch de heer Kaag vindt het heelemaal niet gezellig. Nadat nog een vrij vinnig debat had plaats gehad tus- sctaen den Voorzitter en den heer Duin, over de vraag of nu eerst in stemming diende te worden gebracht het voqrstel van B. en W. of wel dit voorstel, doch geamen deerd door den heer Schermer en minstens 200 aanslui tingen zouden moeten zijn een debatwaarbij de Voor zitter er op weee dat hij de leiding had, maar de heer Duin oordeelde dat het diende te gaan zooals het be hoorde en het tenslotte een kinderachtige kwestie noem de, werd dan allereerst het voorstel van B. en W. ver worpen met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de hee ren Stam. Schermer, Duin en Van Lienen. Het voorstel van B. en W. met het amendament dat er voor 1 Januari a.s. 200 aansluitingen op papier moe ten staan, werd met algemeene stemmen aangenomen. Vanaf de publieke tribune werd de opmerking „kin derachtig" vernomen, maar de Voorzitter dreigde met eventueele ontruiming der tribune. De heer Kaag vroeg nog of de heele zaak nu van de baan was als er b.v. 175 aansluitingen kwamen. De heer Duin zegt dat men daar niet bang voor be hoeft te wezen. Al zouden de overigen er met de haren bij getrokken worden, dat kunstje verstaat men wel te Groet De onder b en c genoemde voorstellen worden met al gemeene stemmen aangenomen. Het periodiek aftredend lid van het Algemeen Arm bestuur, de heer J. Kaag, wordt met algemeene stem men aangenomen. Waar het gemeentelijk gymnastieklokaal moet komen. Ingekomen is een voorstel van de Raadsleden F. Scher mer, A. Gutter. D. Duin Wz., A. van Lienen en J. Stam Nz., om ten spoedigste te bouwen een Gymnastieklokaal op het kadastrale perceel: sectie C, no. 310 tegenover den Munnikenweg aan den Heereweg, ten Noorden van het dorp Schoorl, ten dienste der leerlingen van de open bare en bizondere scholen. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. het aangege ven terrein, een boschrljk perceel ongeschikt achten, ook met het oog op den te maken verkeersweg naar zee. en dat ze dan de voorkeur geven aan een perceel aan den Molerweg, waardoor nog het voordeel ontstaat dat men aan den overkant het sportterrein zal hebben, dat voor de openluchtoefeningen gebruikt kan worden. Ook de Oudercommissie te Groet, bevestigde met een adres, voorzien van 34 handteekeningen het bezwaar van B. en W. er nog bijvoegende dat het gewenscht was het lokaal dichter bij Groet te plaatsen. B. en W. waren het met die ouders eens, en Voorzit ter meent dat rekening gehouden dient te worden met het eventueel bouwen van een centrum school en met een U.L.O. school. Spr. gaf in overweging het punt nog aan te houden. Misschien was ruiling van terrein nog mogelijk. De heer Schermer zegt dat er nog wel onderhandelin gen over een ander terrein gevoerd worden. Spr. meent dat het voorstel van de 5 raadsleden kan wordenaange- nomen. Blijkt dan binnenkort dat er over een beter ter rein beschikt kan worden, dan kan het vandaag te nemen besluit wel worden ingetrokken. Do tegenkanting van Groet was te verwachten, ging men in de richting van Het Witte Paard, dan zou die tegenkanting van een anderen kant komen. De heer Gutter wijst er op dat een terrein gezocht moest worden en het voorgestelde 't meest geschikt werd geoordeeld. Maar als er ander terrein kan worden ge vonden, vindt spr. het goed. De heer Duin wijst er op dat een particulier nooit zijn grond voor zulk een schappeüjken prijs beschikbaar kan stellen als de gemeente dat kan doen. Getracht is meer in de richting van Zwaan te gaan, maar dat is mislukt Een centrumschool zal In een uitgebreide ge meente als de onze wel geen levensvatbaarheid hebben Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten dat tot het bouwen van een gemeentelijk gymnastieklokaal ral wor den overgegaan, tegen stemden de heeren Kaag en ByL En als nu wordt gestemd over de plaats Munnikenweg of Molenweg, dan blijkt men toch algemeen voor den Munnikenweg te atjn. De Voorzitter betreurt het Bij de rondvraag brengt de heer Schermer ter sprake het ongeluk dat bij den tramoverweg heeft plaats ge had en vraagt of B. en W. middelen aanwenden om ver betering van de toestand te krijgen. Het blijkt dat B. en W. zich reeds In verbinding met autoriteiten hebben gesteld en als middelen tot verbete ring worden genoemd, het stoppen van de tram en daar na het dan vooraf gaan van een conducteur, het verdwij nen van het huls van wed. Spruit en ook dat de chef als er een tram komt, met de roode vlag naar den over weg komt De heer Gutter vraagt haar het te werk stellen va,n Schoorlache Ingezetenen aan den te maken weg. Er blijkt hieromtrent een bepaling In het bestek te zijn opgenomen. De heer Van Lienen zegt dat als er gasvoorziening komt, het gewenscht is met den aanleg van den weg te wachten. De een vindt dit niet noodig, de ander zou betreuren als de weg nog niet direct werd gemaakt, uit alles blijkt wel, dat men. gezellig bij elkaar zit en de verslaggever heeft den heeren dan ook maar de rest cadeau gedaan. Het echijnt tot de heeren niet door te dringen dat een andermans tijd (hier van de verslaggevers) geld waard la Zeer veel plaatsnamen bestonden duizend, zelfs twee duizend jaar geleden ook nl. De menschen, die deze plaatsen bewonen, zijn echter van een geheel ander ras dan tweeduizend jaar terug. Hoe verder men de onderzoekingen uitbreidt, des te meer sporen vindt men van de oude bewoners. Utrecht bijvor- beeld is de verbastering van het Romeinsche Ultra- jectorum Men vraagt zich echter af, of deze Latijn- rfche vorm de oorspronkelijke is geweest. Want in soortgelijke namen zooals Lagdunm (Leiden, mis schien wel I.oosduincn) is duidelijk de Keltische af komst merkbaar. Vooral de uitgang „dunum" is ty pisch Keltisch of Galisch, en mon behoeft maar een kaart van het oude Romeinsche Rijk op te slaan om dergolijke namen bij massa's te vinden. Ook Lyon heette eens Lugdunum en het tegenwoordige Belgra do was in den Romeinschen tijd bekend als Singi- dunm. Duitschland en het Karpatenland, Bohemcn, Hongarije, de Balkan, enz., werden eens door de Kel ten bewoond, maar werden later verdreven door de Galliërs, die door den Balkan trokken en naar Klein- Azië overstaken. De Kelten werden door de koningen van Pergamum gedwongen zich voor goed te vesti gen en van verdere zwerftochten af te zien. Er woon den dus aanvankelijk Kelten in de landen, welke la ter ln bezit waren van de Germaansche en Slavi sche volken Soms was de volgorde zoo: Kelten. Ger manen, Slaven, vervolgens weer Germanen of an dere stammen. Bij voorbeeld de Hongaren vestigden zich in een land, waar Germanen, Kelten en Slaven reeds vroeger woonden. Door de nieuwe bevolking werden dan de oude bewoners meestal verdreven. Zoo vestigden de Germaansche Franken een Fransch Rijk boven de overwonnen Galliërs, een Keltisch volk, wat reeds geromaniseerd was. De naam Frankrijk bleef bestaan, maar hot volk bleef wat het was, Gal liërs. Precies hetzelfde gebeurde met de Bulgaren. Dit was een Mongoolsch ras. dat uit Azië do Balkan binnendrong en daar een Slavisch volk onderwierp. De naam Bulgaren werd van de veroveraars overge nomen, maar de taal en het ras bleef hetzelfde. Een derde voorbeeld zijn de Russen. Dit was de naam van een stam Zweedsche handelaars en avonturiers, die kans zagen om zich met succes te mengen in de on derlinge twisten van de Slavische stammen rond om Novgorod. Aan volk cn taal werd niets veran derd, maar hun verzamelnaam werd Roossen of Russen Het omgekeerde ts ook gebeurd. De Magya- ren hebben bij voorbeeld kans gezien om zich te men gen onder de volkeren langs de Donau, waar hun taal en ras thans domineert. Is het U bekend: d a t de Engelsehe koning ook lid is van het Parle ment? dat Menuhln, het jonge vioolwonder. in Londen in 1929 voor een enkel concert f 12.000 ontving? dat deze jongen een vriend van Charlie Chaplin is? dat d« beenderen in het menschelijk lichaam groeien tot het 25e levensjaar? En in sommige gevallen nog langer? d a t de tabak In 1560 door Jean Nicot in Europa, en wel het eerst in Portugal, werd Ingevoerd? dat ln de binnenlanden van Abesslnië zout als be taalmiddel wordt beschouwd? In de overige deelen van het land zijn geldstukken in omloop, die in Europa sinds lang aan de uitgifte zijn onttrokken. Zoo vindt men er nog steeds den ouden Maria Thereaiadaaider. dat ongeveer veertig millioen ton ijs jaarlijks in de Vereenlgde Staten wordt vervaardigd? dat de groote Franeche damesconfectiehuizen ge middeld per Jaar voor twee mtUI&rd francs omzetten? De enorme hooge sommen worden voornl. verkregen door den verkoop van zeer dure modellen. dat het koloniaal bezit van Frankrijk grooter is dan Buropa, kat Bngelsehe, b$aa zoo groot als Azië?

Schager Courant | 1929 | | pagina 23