Radiof BAL P. Dekker, S Hescbermt uw handen. VOEDERBIETEN WITTE LEGHORNS, niet gebakken en gevente wordt. AUTO-VRACHTDIENST MEUBELMAGAZIJN C. ROGGEVEEN Cz. Hl Motorrijders! Concert KLAAS MIDDELBEEK. f Prima 4-lamps toestel Gebruikte Rijwielen „De Distel", len Kerstdag BAL NA. VORST. Schaatsen. 8 Koopje, f De winter in aantocht. Sensationeele jacht op een inbreker te Chicago. De Paus buiten hel Vaticaan. Te pletter gevlogen. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer. Advertentiën. Woensda 25 Fecemb Petten's Tooneelgezelschap, in de „Cérès" te Schagen 25 December, Hotel „Duinzicht", Donderdag De gezamenlijke Bakkers Anna Paulowna - Breezand - Alkmaar. Vee J. VOLDER. Voor de a.s. Feestdagen FRUIT. M. HOEP, LANDBOUWSTRAAT 81 - SCHAGEN. Als de Winter komt! SCHAGEN. Lage prijzen. JAN MOEJES, te Heerhugowaard, JE DOQVE ERFTANTE WONIEIINSTIUMENT". K. Paarlberg, in te trekken, 8 slechts f 99.50.8 LOET 62. a" In de Vereen. Staten elscht de koude reeds slachtoffers. In de Vereenigde Staten woedden hevige sneeuw stormen, welke van een buitengewone koude vergezeld gaan. In het Noorden van het land is de temperatuur tot 40 graden onder het vriespunt gedaald. Te Chicago zijn 20 personen doodgevroren. De sneeuw ligt in Chicago 2 M. hoog, zoodat alle verkeer onmoge lijk is geworden. Ook in het Oosten der Vereenigde Staten ls sneeuw gevallen, wat sedert jaren niet het geval is geweest Uit het Mlssleslppiegebied v/ordt eveneens sneeuw val gemeld. Ook h ier zijn personen tengevolge van de koude om het leven gekomen. Zwaro sneeuwval In Italië. De wolven teisteren de dorpen. Uit Rome wordt gemeld: Door do heftige koude worden de wolven uit de Ape- nijnen uit hun schuilhoeken gedreven en vallen do dorpen binnen. Een postauto, die tengevolge van de sneeuw slechts langzaam vooruit kon komen, werd door een troep wolven aangevallen. De chauffeur slaagde er echter in de dieren door schieten te verdrijven. In Napels zijn verschillende personen doodgevroren. Door de dikke sneeuwlaag is een personentrein gederail leerd. Sneeuwstormen belemmeren het spoorweg verkeer in Roemenië. Uit Boekarest wordt gemeld, dat in Roemenië hevige sneeuwstormen woeden, waardoor o.a. het spoorweg verkeer groote vertraging ondervindt Ook op de Zwarte Zee woeden hevige stormen, zoodat de schepen de havens niet kunnen blnnenloopcn, noch kunnen uit varen. Winter in Beieren. Berlijn, 20 December. In den nacht van Woensdag op Donderdag vroor het te Munchen dertien graden. Gisterochtend wees de thermometer nog elf graden. In het Belerscha beTgland werden ochtend temperaturen van 3 tot 10 gradon onder 0 geregistreerd. De meteorologische waarnemer op den Zugspitze meldt 23 graden vorst Achter een der gevaarlijkste misdadigers in de Unie. De politie van Chicago is een opwindende jacht be gonnen, die, wanneer zij succes heeft, zal leiden tot het vangen levend of dood van een der gevaar lijkste misdadigers in de Unie, Men verdenkt zeke ren Dane ervan, de aanstichter en voornaamste me deplichtige te zijn geweest bij den moord te Chicago, gepleegd op zeven bandieten, die naar een garage wa ren gelokt of met geweld meegevoerd, daar tegen den muur gezet en afgemaakt met een machinege weer. De ontdekking dat Dane hoogstwaarschijnlijk met dit geval te maken had gehad, geschiedde toevallig. Zaterdag 11. had Dane met zijn auto een klein on gelukje en een agent gebood hem, stil te houden. Blijkbaar was Dane bang geweest, naar het politie bureau te worden meegenomen, want hij begon maar vast met het neerschieten van den agent, dien hij le vensgevaarlijk gewond op straat liet liggen. Hij ging er met zijn auto ln razende vaart van door maar reed tegen een boom en de wagen was verder onbruikbaar. Dit was voor Dane geen beletsel om zijn vlucht vóórt te zetten. Ilij hield een voorbijrij dende auto aan en dwong den bestuurder, wien hij een revolver voorhield, hem zóó lang kris-kras door de stad te rijden tot hij zijn raogelijken vervolgers het spoor bijster had gemaakt. De politie was inmiddels uit papieren, die zij in de vernielde auto had gevonden, achter Dane's adres ge komen en deed daar een inval. Wat zij vond was ver rassend. Zoo trof zij moer dan 325.000 dollar aan gelds waardige papieren aan, die op 7 Nov. te Jefferson in Wisconsin waren gestolen. Verder: twee machinege weren, een jachtgeweer met afgezaagden loop, nog twee geweren, schietvoorraad en bommen met traan- venvekkenden inhoud. De woning van Dane ligt in een der deftige buur ten van Chicago cn hij stond daar bekend als een stil cn oppassend man. Nog geen resultaat. Men vermoedt nu volgens de New York Herald, dat de werkelijke naam van den gezochte Fred Burke is. Maar ondanks draadloozc alarmseinen is men er nog niet in geslaagd hem te vinden. Men is van meening, dat Dane zich te Chicago bevindt. Men heeft ontdekt, dat Dane een medewerker is geweest van den ver maarden bendeleider „Scarface" Al Capone. Caponc bevindt zich op het oogenblik te Philadelphia in de gevangenis. Er is bericht ontvangen, dat Dane in een hotel ge zien zou zijn, maar toen de politie met een sterke macht verscheen, was er niets te vinden. DE SPOORWEGRAMP TE NAMEN. De machinist nog ©ons gehoerd. De machinist van den bij Namen verongelukten trein is door de ministcrieele commissie ondervraagd. Hij bevestigde zijn voor den rechter afgelegde ver klaringen. Over zijn aankomst in het station drukte hij zich als volgt uit: .,Ik wist, dat op deze plaats seinen stonden van 40 K.M. en dat dit de maximumsnelheid boteekende, maar ik had deze aanduidingen niet noodig. Ik hen er zeker van. dat ik niet meer Jan 30 a 35 K.M. het slation ben binnengereden. Trou wens, de machinist Slegers, uit Schaarbeek, heeft mij met deze snelheid zien binnenstoomen". Per auto dcor Rome naar St. Jan van Laterran. Dczo historische gebeurtenis voltrekt zich ongemerkt. Uit Rome werd gister gemeld: Naar aanleiding van zijn 50-jarig priesterjubileum heeft de paus zich heden zonder voorafgaande aan kondiging per auto naar «le basiliek van St. Jan van I.ateraan begeven, waar hij do mis celebreerde. Hieromtrent verneemt het persbureau V.D. nog uit Rome: Hedenmorgen heeft de Paus, zonder dat de buiten wereld iets van zijn voornemen afwist, geheel onop gemerkt het Vatikaan verlaten, om in de basiliek van St. Johannes. een mis op te dragen ter gelegen heid van zijn gouden priesterfeest. Tegen elf uur verlieten drie auto's de Vatikaan- sche. Stad. In do eerste auto zat de gouverneur van de Vatikaonsche Stad, Serafini, in de tweede auto bevond zich de Paus met den prelaat mgr. Caccia Dominionl, in de laatste auto eonige leden van het Pauselijk gevolg Volkomen onopgemerkt reden de eenvoudige auto's door de stralen van de Eeuwige Stad naar de Sint Johannes Kathedraal. Daar wer J de Paus verwelkomd door kardinaal Pompini, die Z. H. door de kerk naar het altaar leidde en hem, volgens de traditie, de sleutels van de Basilica, een gouden on een zilveren, aanbod. Na ecnige ritueele plechtigheden begaf do Paus zich, terwijl het orgel een hymne deed hooren, naar liet hoofdaltaar, waar onder, naar men aanneemt, de hoofden van de apos telen Petrus en Paulus rusten. Na de mis verliet de Paus het gebouw, toegejuicht door een aantal priesters en seminaristen, die hei nieuws vernomen hadden en zich buiten de kathe draal hadden verzameld. Zonder dat het Romein- sche publiek er iets van merkte reden de drie auto mobielen weer terug langs het Colisseum naar de Va- tikaansche Stad, waar bij den ingang de Zwitsersche garde stond opgesteld, die de wapens presenteerde, Reeds langen tijd maakte het verlaten van het Va ticaan door den Paus een onderwerp van de gesprek ken in en buiten Rome uit. Men wist, dat dit na het tot stand komen van de Lateraan-verdragen te wach ten was en angstvallig lette men dan ook op, wan neer de groote historische gebeurtenis zou plaats vin den. De Paus gaf er echter de voorkeur aan, zijn eerste tocht buiten het Vaticaan geheel onopgemerkt te doen zijn. Zelfs in de allernaaste omgeving van den Paus wist men niets van zijn voornemen cn al leen de personen, die hem hedenmorgen hebben ver gezeld, waren ervan op de hoogte. Morgen zal in de Sint Pieterskerk de groote of- ficieele Mis worden opgedragen ter gelegenheid van het Gouden Priesterfeest van den Paus, waarbij dui zenden aanwezig zullen zijn. Tragisch einde van een Engeland-Kaapsiad. non-stopvlucht Een kort bericht heeft reecis melding gemaakt van het tragische einde van de beide Engelsche vliegers majoor Wililams en luitenant Jenkins, die te Lon den gestart waren voor een non-stopvlucht naar Zuid-Afrika, maar waarbij zij in het bergland van Zuid-Tunis met hun vliegtuig te pletter zijn gevlo gen tegen den berg Sainte Marie du Zit, op 40 K.M. van Tunis verwijderd. Men vond de lijken van de twee vliegers bij den wrakhoop van hot toestel. Men vermoedt, dat de vlie gers, door de duisternis den koers bijster geraakt on door den storm in gevaar gebracht, een poging wil den doen om te landen cn hun toestel toen tegen den berg opgevlogen is. Nader wordt gemeld: Het Engelsche luchtvaartministerie heeft beves tiging ontvangen van het bericht dat beide vliegers bij de neerstorting van het toestel gedood zijn De neerstorting geschiedde tijdens een hevigen storm in het uur tusschen zonsondergang en maans- opgang. Het toestel vloog tegen een ongeveer 5000 voet hoo- gen uitlooper van het Atlas-gebergte op. Men vermoedt, dat de vliegers nog in duisterenis en den storm ol hun best hebben gedaan, om eeri route om den berg heen te vinden, wat hun dan niet gelukt is. Het was hun plan geweet den afstand van 6000 mijlen naar Kaapstad zonder tusscheiilanding af te legen cn zoodoende het Fransche record van 4012 mijl dat ten name van kapitein Cotes stond, te slaan. De ze Fransche vlieger heeft juist Dinsdag met een met gezel het record voor vliegen over een gesloten cir cuit geslagen door 'n afstand van 5052 mijl (8026 K.M S00 M.) af te leggen. Het oude record dat de Italia nen bezaten, bedroeg 4800 mijl. Met hetzelfde vliegt lig hadden de twee vliegers in April ecfl vliegtocht zonder tusschenlanding van En geland naar Karachi gedaan. ZONDAG 22 DECEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te: Anna Paulowna, geen dienst, wegens ziekte. MARKT07ERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag jl. groot; de handel was heel goed, er werd 57Y* ets. per pond voor de beste koeien betaald. De duurste koe welke gekocht was, kwam op naam van Baars en Oosterman alhier voor den grooteu prijs van f550; het was dan ook een reuze dier. De kalfkoeien wer den duur verkocht. In de geldekoeicn was het een winterhandel; long niet slecht. Voor den dood gingen de vaarzen er best uit, duur. Hetzelfde gold voor de graskalveren. De handel in nuchtere kalveren was vlug, duur, prijshoudend vergeleken bij de vorige week. De aanvoer van bokken on geiten was niet groot, de handel vlug, duur. In paarden was niet veel te doen. Veel vraag naar schapen was er niet. De handel in vette schapen was stug te noemen, dat scheelde ver geleken hij de vorige week voor de beste f5 per stuk. De handel in overhouders was stil Vorige weken was het met de oude slachtschapen altijd duur, vlug; nu was het stug. De biggen werden weer duurder verkocht dan de vorigo week; toen was die handel ook best, maar nu nog beter en hooger prijzen werden er besteed. Hetzelfde geldt de magere varkens. Do vette varkens golden 1 ets. duurder dan de vorige week en de han del was vlug. Dus de varkensmesterij gaat best. Do konijnen, hanen, eenden en kippen werden duur en vlug verkocht, dat scheelde nogal vergeleken bij de vorige weken; dat komt wel dooi de feestdagen, die op handen zijn, vluggen handel. De boter werd graag verkocht. (Vervolg van pagina 1, Vierde Blad.) Op de steun voor mobilisatie-slachtoffers wordt ge wacht op het rapport der commissie. Op deze wijze gaat do minister voort en tenslotte komt de Kamer tot artikclsgewijzc behandeling van de begrooting. De motie-Ter Laan tot vermindering van het jaar lijkscli contigent voor de militie reeds in 1930, wordt verworpen met 51 tegen 25 stemmen. Voor de Soc.- Democraten, Vrijz.-Democraten cn de heer Vos en Wijnkoop. Het amendement-Ter Laan, tot schrapping van een bedrag van f 1.150.000 voor den aanbouw van twee onderzeeërs, wordt verworpen met 52 tegen 25 stem men. Motie-Ter Laan tot het treffen van een noodregeling voor de mobilisatie-slachtoffers, in afwachting van het rapport der commissie-Aalberse, wordt verwor pen met 51 tegen 27 stemmen. (Vóór de Soc.-Deino era ten, de Vrijz.-Dcmocraten, de heeren Floris Vos (M.P.), Wijnkoop (C.P.) en Lingbeek (H.G.S.). De motie-Ter Laan tot het treffen van noodmaatrc gelen voor de niet in de wet opgenomen mobilisatie slachtoffers, wordt verworpen bij zitten en opstaan. Aan de orde is de stemming over art. 196 (gchaimc uitgaven). Het artikel wordt goedgekeurd met 51 tegen 26 stem men. Tegen de Sociaal-Democraten, de Vrijzinnig-De mocraten en do heeren Floris Vos cn Wijnkoop. De bcgrooting wordt aangenomen met 52 tegen 27 stemmen. Tegen dezelfden. De Kamer is verder gegaan met het Wegenfonds cn zooals reeds in het overzicht ln ons vierde blad is vermeld, werd er vooral op aangedrongen om het vraagstuk der wegen verbetering wat ruimer te bezien. Het wegen vraagstuk wordt te veel plaatselijk beke ken, instede to letten op de eenheid van het ver keer. Dc brugovergangen over de groote rivieren ge ven daarvan het bewijs, do minister kon daar niets over zeggen. Toch liggen er al jaren groote plannen. Deze werken zullen nog wel ecnige jaren duren. En nog een reeks van wenschcn cn verlangens wer den geuit, teveel om allemaal op te noemen. Do minister gelooft, dat er bij de Kamer niet veel waardecring is voor de praktijk der wegenverbete ring. Spr. meent ook, dat do voorbereiding en do lei ding der wegenverbetering thans wel wat omslachtig is. In dc methode van werken zal verandering moe ten komen. Spr. hoopt, dat het in samenwerking met den directeur-generaal van den Rijkswaterstaat mo gelijk zal zijn dc wegenverbetering vlotter en vlug ger te doen loopen. Wil men niet komen tot ongewenschte prijsopdrij ving cn gebrek aan materialen of gebrek aan arbeids krachten, dan kan meer snelheid in de wegenverbete ring niet worden betracht. Door een kunstmatig ver sneld tempo maken wij den aanleg te duur cn krij gen wij een repetitie van hetgeen in den oorlogstijd inzake woningbouw van overheidswege Is gescnicd. Er is een grens aan het economisch mogelijke. Wat de overbruggingen betreft, heeft men het land verdeeld in groepen. Voor prijsvragen in deze voelt de minister niets. De kwestie der rivierovergangen en den bruggenbouw moet centraal bekeken worden cn niet door dort provincialen waterstaat. Aan het Klcijcrmeer is begonnen en Zaitbomrnel heeft voortgang. Te Nijmegen moet een betere rivier- overgang komen, over den afkoop van het veerrccht wordt onderhandeld. Wat de verdeeling der subsidies over de provincies betreft, dit ligt vast in de Wegenbelastingwet, daar op kan de minister niet ingaan. Voor tertiaire wegen is geen geld, men heeft nog meer noodig voor pri maire wegen. Op het oogenblik staan de belangen van het snelverkeer op den voorgrond. Dc provinciën profiteeren van de uitkecringen trouwens zijdelings, ten behoeve van de tertiaire wegen. Proefwegen zijn niet noodig. De artikelsgewüze behandeling volgt cn wordt de bcgrooting aangenomen. Volgt de Staatmijnbcgrooting. Ook deze bcgrooting wordt aangenomen. De Kamer is uiteen tot 11 Februari. Voor de vele blijken van deelne ming, ondervonden bij het overlijden van onzen lieven Echtgenoot en Oom, den Heer SIMON KROON, betuigen wij onzen hartelijken dank en wel in het bijzonder aan den heer Dr. R. G. C. Schroder, voor de ver leende geneeskundige hulp, alsmede aan Zuster Schinal, voor haar liefde rijke bijstand en den heer van Heerden (Dir. Assosiatie voor Lijkbezorging), voor de keurige bediening. Uit aller naam, Mevr. A. KROON—Pranger. Alkmaar, 20 December 1929. Stationsweg 35. len Kerstdag, Opvoering van het blijspel: te geven door het in café ,,'t Wapen van Petten" te Patten. Aanvang 7 .30 uur. Entrée f 1. BAL NA. Beleefd aanbevelend, H. VRIESMAN. (25 December) Jazz-band Batavier. Aanvang 7 uur. op (1s2en Kerstdag) Aanvang 6 uur. Callantsoog. Aanbevelend, P. LUIKES BUTTER. Anna Paulowna. (2en Kerstdag) in „Veerburg" Zie voor verdere bekendmaking biljetten cr« Schager Courant van a.s. Dinsdag. handwarmers, in alle prijzen en kwaliteit, reeds vanaf 85 cent. Handschoenen, lecren Wanten, Motorhandwarmsrs f 2.75. Alléén: LOET 62. TE KOOP, in huis. Te bevragen bij G. BLAAUBOER, Groetpolder, Win kel. legen den leg, pr/chtdieren k f 2.70. GERBRANL» CLA1J, Hoenderteelt, Winkel. v s-' van Heerhugowaard maken bekend dat er met de Kerst dagen en Nieuwjaarsdag Tevens dat het voortaan op geen der feestdagen meer wordt gedaan. De gezamenlijke Bakkers van Heerhugowaard. Vanaf 1 Januari: Maandag, Woens dag en Vrijdag geregelde dienst. Tevens ingericht voor vervoeren van en losse vrachten. Aanbevelend, Aan hetzelfde adres twee motorbooten TE KOOP, 20 en 29 ton. hebben wij prima en goedkoop 30 manderijnen voor fl.— 20 sinaasappelen voor fl 10 pond goudreignetten voor f 1.— 15 pond Gieze Wildeman, (stoofpeer) voor fl. 15 pond zoete stoofappelen voor fl 4 pond bananen voor fl.— Ziet onze étalage. Beleefd aanbevelend, in Comestibles, TOCHTDEKENS AUTO-DEKENS REISDEKENS VOETZAKKEN VACHTEN Gummi.Tochtband De sorteering in deze artikelen vindt U in het van HOOGZIJDE 26, Tel. 73. Koopt thans in uw voordeel. 2 als nieuwe H.D., 1 cyl., 350 c.c., electr f 400 Norton 1929, 500 c.c., kopklep f 795 H.D. 1930, 1 cyl., 500 c.c., electr. met nikkelen utilaat en sport stuur, demonstratie, van f 9.25 voor f795 D.K.W., nieuw f375 Sport Gillet, als nieuw f255 Saroléa 500 c.c. kopklep f 245 F.N., 350 c.c., kopklep f200 B.S.A., 350 c.c., zijklep, f 190 Simplex, 2 cyl. f 160 Ariël 1929, 500 c.c., kopklep, tegen specialen prijs. Heerhugowaard. Telefoon no. 10. op 25 December (len Kerstdag) in de zaai van den heer A. RUS, door de Gemengde Zangvereeniging „ONS GENOEGEN" met Kinderkoor. O.a. Opvoering van de OPERETTE „De Westfriesche Visscher", en een Blijspel door Kinderkoor: OF HET Aanvang half 8 uur. Na 9 uur geen toegang. Gedeputeerde Staten van Noord holland brengen ter kennis van be langhebbenden, dat van 23 De- cerriber 1929 tot en met 21 Januari 1930 ter Provinciale griffie van Xoordholland op alle werkdagen des voormiddags van 10 tot 12 uurl en des namiddags van 2 tot 5 uur, doch des Zaterdags alleen des voor-I middags van 10 tot 12 uur, voor eeni :eder ter inzage zal liggen een! brief van te Oudesluis, houdende verzoek de -an hem bij besluit vin 20 Juli '927, No. 140, verleende vor^«nniug tot het in werking houden van een ^.ntobusdienst van Oudesluis naarf "chagen en terug (op Donderdag) en dat ieder belanghebbende gedu rende genoemden termijn schrifte lijk en op 20 Januari 1930 des voor middags te 11 uur ter Provinciale Griffie bij eene commissie uit hun College, welke daartoe in het open baar zitting zal houden, mondeling bezwaren tegen deze aanvrage kan inbrengen. Haarlem, 18 December 1929. Gedeputeerde Staten voornoemd, A. RöELL, Voorzitter. MEINESZ. Griffier. de bekende SchoonrijJers vanaf i Q f 6.50. I Q De snelste Hardloopers, nieuwsteQ model, van 14 voor f 10. i Q Kinderschaatscn f 1.75. Q LOET 62. 2 met plaatstroomapparaat, luidspre- q ker, en accu, prijs geheel en com Q pleet geplaatst en speelklaar O BU J on: IJZERHANDEL LAAK SCHAGEN. Cal allen in prima staat. Union, met torpedo f22j Burgcis E.N.R. met torpedo f 27-: ee Karei I, met torpedo f 25.- Gazello met freewheel f 22.51 bij

Schager Courant | 1929 | | pagina 6