SchagerCourant Liefde is blind KANTONGERECHT SCHAGEN. Goud=doublé Bril Derde Blad. Fa. Gebr. ROTGANS, Koogzijde E16, Schagen. Boekhouden voor landbouwers en veehouders. Zaterdag 21 December 1929. 72ste Jaargang. No. 8584 Zitting van Donderdag 19 December 1929. AANRIJDING OP GROOTEWAD. Op den 29sten September had een aanrijding plaats tusschen twee auto's op Grootewal in de voorlaatste bocht nabij de boerderij van den heer Stammes. De heer Peetoom van Nieuwe Niedorp kwam uit Schagen, terwijl de heer Jan N. BI. uit Amsterdam met zijn Essex uit tegenovergestelde richting kwam. Laatst genoemde nu, staat terecht, terzake, dat hij de botsing zou hebben veroorzaakt, omdat hij niet genoeg naar rechts zou hebben uitgeweken. Aanvankelijk was er geen politiezaak van gemaakt, maar toen de verzeke ringsmaatschappij wat al te lang op zich liet en nog laat wachten, meende de heer Peetoom het toch maar eens verderop te moeten zoeken. Verschillende getuigen worden gehoord, waaruit de ambtenaar van het O.M. wel meent te kunnen conclu- deeren, dat verdachte de regels van den weg wat beter in acht had behooren te nemen, en vraagt daarom tegen hem f 30 boete of 30 dagen hechtenis. De heer Peetoom wilde nu nog een eisch tot schade vergoeding indienen, maar dat was natuurlijk te laat. Over 14 dagen zal schriftelijk vonnis worden gewezen. MEESTER GEHOORD. Voortgezet wordt de zaak tegen den heer Jan K., van Oudkarspel, omdat hij een zoontje van hem van school had thuisgehouden. Het betreft hier het land- bouwverlof, wat in Jnul aan schoolkinderen kan worden gegeven. Het hoofd der school van Oudkarspel, de heer Van den Abeele, geeft thans uitgebreide inlichtingen, waar uit wel blijkt, dat de heer K., zooals de ambtenaar en de kantonrechter het opmerken, het toch blijkbaar niet zoo heel erg nauw neemt met de Leerplichtwet. De heer Van den Abeele maakt zich nogal heftig, maar de kantonrechter kan zich best met zijn ziens wijze vereenigen, dat hij rechtvaardig te weTk gaat, en geen van de ouders der kinderen naar de oogen be hoeft te zien. Ook in deze zaak over 14 dagen uitspraak. STRAATSCHENDERIJ. J. v. Str. te Harenkarspel, die zoo roijaal schijnt te zijn geweest met zijn haverdoppen, welke hij (als een versiering misschien) op het pas geverfde hek van Gerrlt Jonker had gesmeerd, welke laatste dit onmoge lijk kon apprecieeren, werd vandaag tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis veroordeeld, nadat eerst nog niej. Com. Tijm. een ooggetuige van deze straatschenderij, was gehoord. De eisch was f 15 of 15 dagen. NIET VERSTANDIG. Hend. Joh. v. d. L., wagenmaker te Zijpe, had.zJch !zoo beleedigd gevoeld, toen de arbeidscontroleur, Knol, hem kwam zeggen, dat hij (Knol) de loonlijst hebben 1 ..moest", dat verdachte geweigerd had de lijst af te geven. Niet erg verstandig meent de kantonrechter, al vond I verdachte het een onbeschofte manier van optreden. Naderhand blijkt nog, dat de lijst niet was inge- I vuld en daar zal hem de kneep wel gezeten hebben, -meent de ambtenaar, die f 15 of 15 dagen tegen hem eischt. Vindt U dat niet wat veel? meent verdachte. De Kantonrechter meent blijkbaar van wel, want hij maakt er f 6 of 6 dagen van. VRIJSPRAAK IN EEN VERKEERSONGELUK. Den 20sten Juni heeft op de knilsing van den Lutje- winkelderweg en den Nieuwen weg vanaf de Zuivel fabriek een botsing plaats gehad tuschen een melk wagen van genoemde fabriek en een luxe wagen van een zekeren H. de Graaf. De laatste dient een eisch tot schadevergoeding ln van f 50. Na het hooren van de talrijke getuigen zou het eerst blijken, alsof Bouwman, de chauffeur van den melk- wagen, die het rechtsche verkeer in dit geval den 1 voorrang had moeten geven, dit laatste niet genoeg in acht genomen had. FEUILLETON door ELINOR GLYN. 10. Was hij sarcastisch? Vanessa voelde eensklaps al haar moed en al haar blijde opwinding haar ontzinken. Maar haar gewonde trots stelde haar in staat te antwoorden „Ja en dat was maar gelukkig ook, vind je niet?" Hubert stond verbaasd. Ze had hem nog nooit eerder een geestig of ad rem antwoord durven geven, en nu dit! Even keek hij haar aan, maar zijn oogen zelden haar genoeg. Ze schenen verachting en achterdocht uit te drukken. Wat kon dat beteekenen? Vanessa had niet het flauwste vermoeden, dat haar echtgenoot en zijn familie een huwelijk met een Jood- schen geldschieter als een mesalliance zouden beschou wen. Ze was er bij opgevoed, zichzelf als adellijk te be- schouwen de dochter eener trotsche moeder van het Huls Montaniani. Het vaderlijk erfdeel, daar was niet veel nadruk op gelegd, doch het lag ln hare natuur, ook daar liefde en eerbied voor te koesteren. Hij kon zijn stamboom honderden jaren volgen ln Portugal, het land, waar de besten zijner rasgenooten vandaan kwa men en van geldschleten had ze weinig of geen begrip. Iedereen respecteerde Papa. Hij was de knapste en vriendelijkste man ter wereld. Waarom kwam er dan zoo'n insinueerenae, verachtelijke uitdrukking In Hu- bert's oogen? Op dit oogenblik begon de processie van auto's zich weer in de richting van het paleis te bewogen Lord jiSt. Austel nam zijn hoed af voor zijn bruid en met een jyrooltfke opmerking aan het adres van zijn tante volgde jhij Charles Langley en liep door. Doch terwijl hij zich voor het diner kleeddo, waren zijn gedachten verward en toen hij zich later naar Bel- .grave Square begaf, naar het huis van zijn Oom en I Tante, om daar de komst van de Hofgasten af te wach- Ijtcn, wilde hij het zichzelf niet bekennen dat hij er naar [•hunkerde, Vanessa zonder hermelijnen mantel en onder leen beter licht te zien. Niemand onder de menigte had veel aandacht besteed an Oscar Isaacson, diej blikken vol haat en verlangen ad geworpen op de dochter van zijn meester, in haar rachtlg hofgewaad. Door getuige Dekker, de postbesteller, die het onge luk als het ware heeft zien aankpmen, krijgen de hee- ren echter wel een andere kijk op de zaak en blijkt dat de auto van De Graaf (een oud karretje) voor- zoover getuige dat kan beoordeelen, want hij heeft het nooit vorder kunnen brengen dan een fiets „Ik ook niet!" interrumpeert de kantonrechter... ...de auto van De Graaf dan had volgens getuige Dekker een veel te groote vaart. Het ongeval was vol gens hem best te voorkomen geweest. Het slot is, dat de ambtenaar het 2de lid van art. 73 van de Motor- en Rijwielwet toepast, waarbij la aan merking wordt genomen, dat de verdachte het ver keer van rechts niet heeft kunnen zien. Mitsdien wordt verdachte, hoewel het bewijs van zijn schuld wel ge leverd is, van het hem ten laste gelegde vrijgespro ken en vervalt dus ook de civiele vordering van f 50. De verdediger van den heer Bouwman, die voor dit geval uit Amsterdam was overgekomen, had dus al heel gemakkelijk werk. EEN DIERENVRIEND? Jacob M., een landbouwer te Callantsoog, zou zijn paard een te zware last hebben laten trekken, zoodat zijn buurman v. d. Plas het niet langer kon aanzien en riaar de politie was geloopen. Het paard was kreupel en met de zweep er over ging het op een draf door het land met een wngen hooi, zooals getuige v. d. Plas hedenmorgen vertelde. Maar tevens bleek, dat hij op een alles behalven vriendschappelijken voet met zijn buur man leeft en de heeren rechters gelooven wel, dat v. d. Plas uit dien hoofde aangifte heeft gedaan. Burgemeester Breebaart, die op de zitting aanwezig was, was de burenkwestie wel bekend; het is nog een oude veete tusschen de belde families, die op zich zelf heel goed bekend staan. De ambtenaar vindt het zeer te waardeeren In v. d. Plas, dat hij zooveel voor de dieren gevoelt, doch hij moet voortaan wat beter beslagen ter ijs komen, want het bewijs Icon in dit geval moeilijk geleverd worden, weshalve hij tegen verdachte vrijspraak vraagt, waar mee de kantonrechter zich wel kan vereenigen. DE AANNEMERS EN DE ARBEIDSWET. De aannemers van grondwerken komen nogal eens ln botsing met de Arbeidswet en de naam H. W. KI. van de aannemersfirma, die in Anna Paulowna bij de Van Ewijcksluis baggerwerk verricht, is geen vreemde ln deze kwesties. Thans geldt het weer, dat men zich niet heeft gehou den aan de zoogenaamde baggerwerkvergunning. waar bij de arbeiders 10 uur per dag en 55 uur per week mogen werken, maar onder de voorwaarde, dat de be treffende arbeiders, ln dit geval uit Halsteren in Noord- Brabant, om bepaalde tijden naar huis gaan en daar voor het reisgeld vergoed krijgen. Dit is om deze men- schen niet geheel en al van hun gezin te vervreemden. Het blijkt echter wel uit de getuigenverklaring van één dier arbeiders hedenmorgen, dat zij wel 10 uur per dag werkten, maar dan van naar huis gaan nooit geen sprake was geweest Verdachte sohijnt zich te beroepen op de gewoon ten, die ter plaatse waar het werk wordt uitgevoerd, gebruikelijk zijn. Het vonnis luidt 2 maal f 100 of 2 maal 100 dagen, de uitspraak 2 maal f 50 of 2 maal 50 dagen, waartegen naar verluidt verdachte wel in verzet zal komen. EEN BOTSING OP DE KLUFT. Alweer een verkeersongeluk, dat weer heel wat tijd in beslag zal nemen, wanneer we zien, dat de ver dachte, nog 3 getuigen a charge en 3 a decharge bin nenstappen. Het betreft hier een botsing op de kluft ln den West- frleschen Dijk die de verbinding tusschen Barsinger- horn en Wierlngerwaard vormt. De heer Van T. uit Amsterdam was met zijn vrouw en 2 dochters in zijn Auburn den llden Augustus j.1. wat uit rijden cn genietende van het vlakke polderland, was hij ook bij de bovengenoemde kluft aangekomen, die nu niet bepaald heel erg breed is en voor vreemdelingen wel eenige moeilijkheden kan opleveren. Van „het hoo- gie" af kwam de heer Tijsen, autoverhuurder op Wie- ringen, met 3 passagiers in zijn wagen. Naar het schijnt is de heer Van T. wat angstig geweest voor de diepte, rechts van hem, hetgeen alleszins begrijpelijk is, zoodat hij bij het passeeren wat te veel naar links is uitgeweken en een botsing onvermijdelijk was. De wagens waren nogal ernstig beschadigd en voor de zijne diende Tijsen hedenmorgen een eisch tot schadevergoe ding in van f 83 maar de kantonrechter kan niet hooger gaan dan f 50, waarmee Tijsen tenslotte ook te vreden is, en die hem ook wordt toegekend In de eisch van den ambtenaar, die tevens nog f 40 boete of 40 da gen hechtenis vraagt, omdat volgens z.L voldoende is komen vast te staan, dat verdachte het ongeluk had kunnen voorkomen. Over 14 dagen schriftelijk uitspraak. GAAT ZOO MAAR NIET. Jannetje B., weduwe van L. J. Visser, te Zijpe, had haar dochtertje van school thuisgehouden, ook al om dat zij bij een auto-ongeluk was geschrokken, maar tevens op dien dag voor haar plezier naar Alkmaar was geweest met moeder mee. Maar dat gaat zoo maar niet meent de ambtenaar en eischt f 6 boete of 6 dagen hechtenis tegen haar. De uitspraak luidt f 4 of 4 dagen. Hubert en zijn oom. de oude Marquis en Ralph Dan- gerfield en Charles Langley stonden samen ln de balzaal van Hurlshire House te praten, toen Mr. Levy W£rd aangediend. Het was voor het eerst, dat hij daar kwam. Het ls heel wat zoo knap te wezen als Benjamin Levy, maar het wil nog veel meer zeggen, zijn gevoel voor humor te bezitten. Hij beschouwde de wereld over het algemeen nogal uit een luchtig oogpunt en vond de menschen voor het meerendeel een eigenaardig soort pionnetjes. Als je maar altijd recht vooruit ging en rechtvaardig bleef, waren ze zoo gemakkelijk te hanteeren en geld leenen was nog lang zoo'n kwaad werk niet, als je je strikt aan deze twee dingen hield. Hij had menige ver armde groote familie geholpen, menlgen jongsten zoon op de been geholpen en allen, die hem intiem kenden hadden diepen eerbied voor hem. Zijn levenshouding was die van een goedigen, cynischen philosoof. Als dwazen speelden en hun landgoederen zwaar belastten, was het beter dat ze met een eerlijk man te doen kregen, dan met een schurk. Hij leefde zijn leventje te midden van zijn boeken en zijn huis te Parijs was de vergader plaats van geleerden en „la haute finance" en er ging niets om ln de Europeesche politiek, of hij had er de lucht van. Persoonlijk was het Lord St. Austel onmogelijk, het land te hebben aan den man, die hem in het nauw ge dreven had. Tusschen hen bestond een zekere band van spotzucht. Ze hadden dat ln eikaars oogen gelezen En Benjamin Levy zei nooit de een of andere stommiteit, zooals sommigen van zijn eigen, aristocratischen vrien den zoo vaak deden. Het was nu eenmaal gebeurd hij had de dochter moeten trouwen en nu zouden ze maar het beste doen, ln vrede met elkander te leven. Dus groette hij zijn schoon%'ader opgewekt, zonder overdreven vertoon van hartelijkheid en ze zetten een boom op. Het was voor den ouden Marquis of Hurlshire een bittere pil geweest, maar Vanessa zelf had een zeer goe den Indruk op hem gemaakt en dus was hij koel-be- leefd tegen haar vader. „Over een poosje," zei Benjamin Levy bij zichzelf, „zal zelfs dat kleine tikje hooghartigheid, dat ze nu nog over zich hebben, ook verdwijnen. Als je millioenen tot je beschikking hebt, is al het andere nog slechts een kwestie van tijd." De beide kleinkinderen in de Hurlshire-familie, die nog school gingen, stonden opgewonden te wachten, om haar vriendinnetje ln haar mooie japon te zien, dui met dunne zwarte rand compleet met ronde glazen f 7.50. Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en GoedKoope Optiek. WIJSELIJK WEGGEBLEVEN. Com. GL te Callantsoog had zijn koeien laten loopen in het bietenveld van Gerrit Dekker, die daar alles be halve op gesteld bleek, zooals te begrijpen was, en wel graag: f 25 schadevergoeding wou hebben. Cornells is maar weggebleven, wat misschien wel niet in zijn voor deel ls, maar dat hem toch een leelijke reprimande van den kantonrechter heeft bespaard. Hij wordt veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis, terwijl Dekker zijn eisch tot schadevergoe ding ziet toegewezen tot een bedrag van f 15. DAN DE DEUREN MAAR VAST. De 73-jarige C. Sm. van Heiloo heeft nog een paar huisjes in den Anna Paulownapolder, die hij elk voor een gulden huur in de week verhuurd aan een paar weduwen. Dat ls niet veel. als men bedenkt, dat er bij elk huls ook nog 5 snees grond behoort. Doch de waterleiding kwam, en die sluit alles aan, wat maar binnen de 40 meter uit de as van den weg ligt, en zoo ook de huisjes van Sm., waartegen deze geenszins bezwaar had, maar de weduwen wilden het wekelijk- sche kwartje daarvoor niet betalen en Sm. wilde het niet op den gulden huur missen. Dan moesten de deu ren maar vast en den grond voor de bloembollen. „Dat Is je goed recht, man!" meent de kantonrechter, maar aansluiten moet je. Zevende les. In deze les zouden wij volgens afspraak een begin maken met de noteering van de uitgaven. 'tZal een heele opsomming worden, en voorloopig moeten wij ons maar tot taak stellen de uitgaven goed in de aangegeven rubrieken te noteeren. Later kunnen over twijfelachtige gevallen wel inlichtingen worden verschaft. Hieronder worden onder arbeiders verstaan menschen die in lossen dienst zijn; knechts heeten zij die in vasten dienst zijn. Evenals bij de inkomsten komt het er natuurlijk niet op aan of alle getallen wel met do werkelijkheid overeen komen, 't Is ons in de eerste plaats te doen om het cijfermateriaal. De loonen der knechts worden wclecns gesplitst en over twee rubrieken verdeeld. Waarvoor dit is. zal ik later wel vertellen en hij of zij die een beetje na denkt, zal het ook zonder die verklaring wel begrij pen, waarom wij aldus handelen. Na deze toelichting kunnen wij aan het werk gaan. Alle posten worden natuurlijk vermeld in kolom 3 (to taal bedrag) en nog eens herhaald in een der andere kolommen. Om het den zetter niet al te lastig te maken, zal ik de kolom 3 niet meer afzonderlijk ver melden, doch alleen maar aangeven in welke ru briek de post moet geplaatst worden. Daar gaan wij dan: Mei 2 klaverzaad D. Broerse f 65 6; Mei 5 wiedmachine Reesink f160 14; Mei 7 loon ar beiders f71 4; Mei 7 loon knechts f51 4; Mei 10 5 roll-en prikkeldraad f25 0; Mei li onkosten beursbezoek f 0.0010; Mei 14 rentezegels f 18 7; Mei 14 loon arbeiders f80 4; Mei 14 loon knechts f51; waarvan f30 onder 4 en f21 on der 10; Mei 17 50 balen chili G. de Jong f750 5; Mei 17 postzegels en briefkaarten f 1.50 10; Mei 19 dekgeld 2 paarden f32 12; Mei 20 2 wei beestjes, C. Moerman f 2-50 14; Mei 21 loon arbeiders fSi. waarvan f 80 onder 4 en f4 onder 10; Mei 21 loon knechts f51, waarvan f45 onder 4 en f6 onder 10; Mei 24 9 H.L. zaaihoonen C. Breure f 1S0 0: Mei 24 kadegel cl tarwe f3 6; Mei 26 4 paardcnhalstcrs f2.40 8; Mei 28 8 weibeesten I Frenk f 1200 14; Mei 28 loon arbeiders f 72 4: loon knechts f51, waarvan f40 onder 4 en f 11 onder 10; Even rusten. Dat is een maand. Even opkijken of alles wel netjes is genoteerd cn geen fouten zijn ge maakt. Dan maar weer verder. Juni 2 vracht 1 vat teer f 1 10; Juni 4 te lefoongesprekken in Mei f2 10; Juni 4 loon ar beiders f80 4; Juni 4 loon knechts f51, waar van f24 onder 4 en f27 onder 10; Juni 6 dekgeld toen de Duchess of Lincolnwood met haar nichtje bin nenkwam, sprongen ze vroolijk naar voren. Her Grace zag er verbazend mooi uit, toen de school meisjes haar flets groene, fluweelen sleep hadden uit gespreid en Hubert zelde het haar „Vanavond zie je er gewoon goddelijk uit Schoonste." Juist terwijl hij dit, over haar hand gebogen zeide, ging de deur open en trad zijn tante met Vanessa bin nen. v De Duchess was een speciale lieveling van Lady Hurlshire. dus waren de dames dadelijk met elkaar ln gesprek. En Vanessa stond een oogenblik heel alleen achter ln de groote kamer. De pracht en praal van het Hof had haar opgewon den ze had zich daar absoluut niet misplaatst ge voeld, maar eigenaardig genoeg, leek het eerder, alsof ze in haar eigen omgeving terugkeerde. In haar beeldig, zilvergrijs toilet, zag ze er als een Koningin uit een sprookjesboek en haar vader glimlachte, toen hij zag. dat zijn toeleg gelukt was. Hare juweelen over troffen verre die der andere dames. Maar direct viel haar oog op Hubert en ze voelde een woeste jaloezie in zich opkomen. Dadelijk was zo om ringd door den ouden Marquis en de bewonderende schoolmeisjes, haar vader kwam naar haar toe en kuste haar op de wang, terwijl Charles Langley galant haar sleep uitspreidde. Alleen Hubert bewoog zich niet, voor hij, aan de andere zijde van het vertrek zijn gesprek met de Duchess had geëindigd. Toen trad Lady Hurls hire naderbij met Allice en stelde de belde vrouwen aan elkander voor. Haar oogen ontmoetten elkaar en ze waren er zich oogenblikkelijk van bewust, dat ze el kaar haatten. Vanessa's houding had niets meer van dat schuch tere ze sprak vormelijk beleefd en hield haar groote oogen strak op Allice's gelaat gericht „Vanessa, je moest me helpen, de Duchess over te ha len, de laatste week van Augustus bij ons te komen, voor de Horse Show." Hubert zei dit met iets gebiedens in zijn stem. Vanessa zou hem dolgraag aan zijn verstand hebben gebracht, dat ze dat heelemaal niet van plan was. Maar haar vader keek naar haar en haar eigen, inge boren trots deed haar zichzelf behcersehen en met stijve welvoegelijkheid antwoorden, dat ze Her Grace natuurlijk gaarne welkom zou heeten. Hubert keek van de eene naar de andere Hij kon er niets aan doen, hij moest wel inzien, hoe overweldi gend schoon zijn vrouw was, hoe beschaafd en wei-opge voed haar manleren waren, Naast haar werd Allice on De ambtenaar meent echter te weten, dat de eene we duwe reeds een rijksdaalder huur betaalt, dus schijnen de philantropische gevoelens van Sm. zich reeds ln zijn eigen voordeel te hebben gewijzigd. Het slot ls, dat hij tot f 4 boete of 4 dagen hechtenis wordt veroordeeld. NOG WAT KLEINE ZAAKJES. Jan SI., smid te Winkel, had zijn beide knechts te lang laten werken. De patroon was naar Alkmaar en toen hadden de beide jongens wat toch nog altijd maar te loven valt nog een karweitje opgeknapt. Maar de Arbeidswet oordeelt daar anders over, met het gevolg, dat SI. 2 keer f 3 boete betaalt of 2 keer 3 dagen hech tenis uitzit. Joh. Jac. K., landarbeider te Oude Niedorp, had niet geplakt Het was volgens hem een evrgissing, welke niettemin op f 5 of 5 dagen komt te staan. Nic. BI., bloembollenkweeker te St. Maartensvlotbrug had een geweer om schadelijk wild mee te schieten. Nu scheen het gerucht te gaan, dat zijn loop ook wel eens in de richting van een lekker hazeboutje gaat, al ont kent hij dit hedenmorgen ten stelligste zelfs heb hij nog nooit iets geraakt, wat Inmiddels niet pleit voor zijn jagerstalenten. Op andere plaatsen dan hier op het kantongerecht, zal zijn „latijn" hem zeker wel niet in den steek laten. Maar met dat al raakt Nlc hedenmorgen zijn spuit kwijt, en krijgt hij nog f 10 boete of 10 dagen hechtenis op den koop toe In Haarlem bij ons Provinciaal Bestuur schijnen ze toch ook nog fouten te maken. A. H., reiziger te Koegras had tenminste een rijbewijs zonder datum er op, in Jeder geval, waarop je niet kon zien of het nu geldig of ongeldig was. Natuurlijk werd de verdachte vrijge sproken. maar hij moet eens In Haarlem aankloppen om een nieuw rijbewijs. Vervolgens nog een lange lijst van niet-verschenen verdachten, meerendeels voor overtreding motor- en rij wielwet, Ze worden allen bij verstek veroordeeld. 2 paarden f62 12; Juni 8 -— reiskosten Rotterdam f 15 10; Juni 11 loon arbeiders f78 4; Juni 11 loon knechts f51, waarvan f 3G onder 4 en f 15 onder 15; Juni 11 62 balen chili P. Gil jams f930 5; Juni 11 75 balen ammoniak P. Giljams f1125 5; Juni 18—1 paard 9 jaar D. Lang f675 14; Juni 18 rentezegels f 100 7; Juni 18 loon arbeiders f 9S 4; Juni IS loon knechts f51, waarvan f24 onder 4 en f 27 onder 10; Juni 25 assurantie ge bouwen f32 10; Juni 25 loon arbeiders flOt, waarvan f96 onder 4 en f8 onder 10; Juni 25 loon knechts f51, waarvan 36 onder 4 en f 15 onder 10; Juni 25 80 balen kalizout 40 D. Bos f 400 5; Juni 30, veulengeld 2 veulens f 40 12; Juni 30 strengentouw f 16 8; ziezoo dat is weer een maand. Velen zullen het blaadje al wel eens vol hebben ge had. Indien dit zoo is, wordt onder aan de bladzijde een optelling gemaakt van alle rubrieken en deze be dragen worden dan naar de volgende bladzijde over gebracht, Nu beginnen wc aan de derde maand: Juli 1 1 vat wagensmeer f7 8; Juli 1 56 H.L. zetpoters D. Bisdom f448 6; Juli 2 arbeids loon f114, waarvan f106 onder 4 en 18 onder 10; Juli 2 loon knecht f51, waarvan f 18 onder 4 en f33 onder 10; Juli 5 15 K.G. mangelzaad f 17.50 G; Juli 5 350 K.G. lijnzaad B. Wisse f140 6; Juli 5 rekening smid le halfjaar f 131.96 8; Juli 5 weeggeld aardappelen f 4.50 6; Juli 9 loon ar beiders f108 4; Juli 9 loon knechts f51, waar van f44 onder 4 en f7 onder 10: Juli 11 grond belasting f 100 10; Juli 11 rekening timmerman le halfjaar f48.50, waarvan f20 onder 10 en f28.50 onder 15; Juli 13 ongevallenverzekering 15 10; Juli 15 polderlastcn f200 10; Juli 16 loon ar beiders f144 4; Juli 16 loon knechts f51, waar van f45 onder 4 en f6 onder 10; Juli 18 rekening wagenmaker le halfjaar f63.20 8; Juli 19 400 K.G. haver C. Kroodde f20 8; Juli 20 onkosten beursbezoek f 1.75 10; Juli 23 planken voor rep. schuur f 10 10; Juli 23 loon arbeiders f142 4; Juli 23 loon knechts f51, waarvan f 48 onder 4 cn f3 onder 10; Juli 23 abonnement telefoon f?0 10; Juli 30 loon arbeiders f149 4 cn Juli 30 loonknechts f51, waarvan f45 onder 4 en f6 onder 10; Hiermede is het eerste kwartaal afgewerkt. Wij nemen eerst een kopje koffie of thee om eens een beetje op verhaal te komen, steken een vcrsch pijpje aan en dan beginnen wij aan het tweede kwartaal. We zullen het geheele jaar wel niet in één les kun nen afwerken. Ik stel dus voor om ditmaal twee kwartalen te nemen en de volgende keer weer twee; wc zijn dan nu op de helft met ons werk. Verder dus: Aug. 1 loon dienstbode 3 maanden f 48, waarvan f24 onder 9 en f24 onder 15; Aug. 3 abonnement Landbouwcourant f5.60 10; Aug. 3 kamwieltjes centrifuge f4.30 9; Aug. 5 loon arbeiders 189 4; Aug. 5 loon knechts f51, waarvan f36 -nder beduidend. Eensklaps scheen ze er verwelkt en veel ouder uit te zien 't was duidelijk dat ze zich opmaak te, terwijl Vanessa's volmaakt blanke huid glansde van jougd en gezondheid. Hubert kreeg een vreemden, spotzieken, eenigsznls perversen inval. Als ze eens van plaats verwisseld wa ren, wie van die beide vrouwen zou hem dan het meest bekoren? Toen, woedend, dat hij eenig belang zou stel len ln een meisje, dat hem er zoo in had laten loopen, wendde hij zich af en ontmoette den wijzen, veelzeg- genden blik van zijn schoonvader. HOOFDSTUK IX. Er lag eene uitdrukking op Benjamin Levy's gezicht, die het zijn schoonzoon volkomen duidelijk maakte, dat de man wist, welke gedachte er zooeven door zijn brein geflitst was; Hubert ergerde zich hieraan bespotte lijk, dat zij elkaar zoo goed zouden begrijpen. Hubert trok zijn geestelijke wapenrusting aan vervolgde zijn gebabbel met Allice legde misschien een ietsje meer belangstelling in zijn stem, dan hij werkelijk meende hij was uit zijn humeur. Toen deed Iets hem op bevelenden toon zeggen: ,.Tk denk, dat je wel moe zult wezen, Vanessa ik zal ja thuis brengen." Een heerlijk gevoel van verbazing doortintelde het meisje. Het was voor het eerst, dat hij ooit op een toon van bezit tot haar k id gesproken Ze zou hem dade lijk hebben willen gehoorzamen, maar dat echt vrouwe lijke in haar, dat in iedere vrouw schuilt, deed haar hem weerstreven Ze scheen hem niet te hooren en bleef vol belangstelling doorpraten met dien ouden Oom. Hubert ergerde zich hieraan zoo zeer, dat hij zijn woor den herhaalde, nu op nog bevelender toon. Vanessa was geen goede tooneelspeelster ze kon haar onverschilligheid niet langer volhouden, dus begon zo op haar koele, beminnelijke manier, die Lady Hurls hire zoo in haar bewonderde, afscheid te nemen. De Duchess keek het paar na, toen ze de kamer ver lieten, en Ralph Dangerfield nam voor zichzelf het be sluit, dat hij, als hij eenigszins kon, de moeilijkheden, die hij ln de toekomst zag dreigen, zou zien te verhin deren. Aan de voordeur rolde de lakei den brceden, roo- den looper voor Vanessa uit het was begonnen to regenen. Hubert hielp haar in den auto en toen ze wegreden ving Vanessa den somberen, hartstochtelijken blik op van Oscar Isaacson, die tusschen het groepje menschen stond, dat zich op het trottoir had verzameld, nu men zag, dat hier gasten van het hof af en aan gin- BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ

Schager Courant | 1929 | | pagina 9