a j1 BETHLEHEM De Sterr van Bethlehei BETHLEHEM, het kleine dorpje in Palesline, is beroemd als geboorte plaats van Christus. De plaats ligt 2 uur ten Zuid-Oosten van Jeruzalem. Bcth- lehem was ook de geboorteplaats van Da- vid en is in dat opzicht ook belangrijk voor de Joden. De stal, waarin Christus is gebo ren, was eigenlijk niet binnen, maar even buiten do stad gelegen. Deze grot is niet kunstmatig aangelegd, maar is een echte door de natuur gevormde bergholte. Reeds in de eerste tijden van bet Christendom werd deze grot vereerd, evenals het Heilig Graf te Jeruzalem. Deze vereering trok de aan dacht van Keizer Adrianus, die in het jaar 13G de heilige plaatsen liet onteeren, door er een bosch te plan ten voor den eere- dienst van Adonis, den minnaar van Ve- nus. Deze ontheiliging beeft toch ook zijn goede zijde gehad, daar hierdoor de her innering bewaard bleef aan do juiste plaats van Christus' geboorte. Met den af godendienst was het echter spoedig gedaan en werd het bosch geheel verlaten. Kei zerin Helena, Moeder van Constantijn, liet het bosch vernietigen en bouwdo boven de grot een prachtige kerk. Constantijn liet deze kerk nog bij zonder verfraaien. Koning Boudewijn I werd op Kerstmis 1100 in deze kerk ge kroond. Door het bou wen boven de grot heeft dezo een heel andere gedaante ver kregen en is veran derd in een crypto onder het priesterkoor Lucht en licht moet hier binnenkomen door twee openingen in den vloer der kerk. Het is begrijpelijk, dat hier nooit een fris- sche temperatuur heerscht en iemand, die zwak is, houdt het hier niet lang uit. De crypto is 12.5 meter lang en ruim 3 meter breed; voor stoelen en banken is hier geen plaats. Do kerk zelf is van Griekscho bouw orde en heeft den vorm van een kruis. Do groote beuk bevat 48 rood marmeren zuilen. Dit gedeelte der kerk wordt door de Armeniërs gebruikt. De Grieken hebben het eigenlijke kruis en het koor in bezit genomen; het Grieksche ge deelte is door een muur van liet Armecn- scho gescheiden. In het Grieksche gedeelte staat een altaar, hetwelk is toegewijd aan de drie Wijzen, die Christus kwamen aanbid den. Ter zijde van liet koor vindt men twee wenteltrappen, welko naar de crypte voe ren, welko zicli onder liet koor bevindt. De plaats, waar do Zaligmaker werd geboren, wordt aangeduid door een marmeren plaat met oen verguld zilveren ster in het midden, waarom heen de woorden staan; „Hic de Virgine Maria nalus est Jesus" (Hier werd Jesus geboren uit do maagd Maria.) Boven deze ster bevindt zich een marmeren plaat, welke tot altaar dient. Door de intriges der schismatieken mag op dit altaar echter de II. Mis niet meer worden opgedragen. De kerk is rijk versierd met schilderijen en beelden en bezit een zeer fraai orgel. De H. Hieronymus vertoefde de laatste 36 jaar van zijn leven te Bethlehem in de onmid- k ren kribbe, welke echter verdwenen is. 0n streeks 1157 trof men deze kribbe te (/>n stantinopel aan. Het tegenwoordige Bethle hem zal waarschijnlijk niet veel verschille met dat uit den tijd van Christus, daar <1 bouwtrant dor huizen in den loop der een wen niet veel verandering heeft ondergaan Ook het aantal inwoners heeft zich nie bijzonder gewijzigd. De meeste inwoners vai de stad zijn Christenen. Zij houden zie voornamelijk met den landbouw bezig; gers druiven, vijgen en olijven worden het meéfi verbouwd: Ook doen zij veel aan industrii zij maken verschillende werktuigen en oefenen het timmer-, metsel- en weversval Een van do hoofdtakken van hun industr is echter de vervaal diging van paarlem ren voorwerpen, tapijten voor den tei pel van Salomon Jeruzalem werden i geus de overleverii te Bethlehem vervaa digd. dellijke nabijheid van de grot. Den Kerst nacht bracht hij steeds door in de grot, waar hij steeds opnieuw getroffen werd door de armoede en ongerieflijkheid, welke er lieerschten. Aan den anderen kant betreur de hij het echter, dat men die armoede trachtte to verminderen door allerlei kost bare versierselen. Ten tijde van den H. Hieronymus stond er in de grot een züve- C* EN ieder k< natuurlijk wondere geschicdei van het bezoek van Drie Koningen het kleine Kindjo do kribbe te Betfc hem. Zij kwamen verre landen met cenigo gids een i welko voor hen ging naar het kle stadje in Judea. is wel van zelfsp kend, dat do sterr kundigen het her rijk afzochten, om zo ster weer teru,i vinden. Eerst Tv Brahe, een van de roemdstc .sterreku# gen uit de zestie eeuw, meen do ^n 1 de ster to hebben dekt. Zij scheen maanden achter en wel in het stcri beeld cassiopea. (1 W-vonnigen sterj groep). In do e maand van haar schijnen moet ster zoo geschit hebben, dat zij in lichtsterkte zelfs de stei van de eerste grootte overtrof. Tycho Bj meende uit den loop van deze ster te 1 non berekenen, dat deze na ongeveer i eeuwen weer aan het firmament zou schijnen. Tot nu toe wachten wij echter! steeds op de verschijning van deze sterJ

Schager Courant | 1929 | | pagina 18