Alieitti Nimws- Mitrttnit- LuiNtllil RONDOM DE GROENE TAFEL KERSTKLOKKEN. Uiigevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. J Eerste Blad. B0TERC0NTR6LESTATI0N „NOORDHOLLAND" KAA3C9NTR6LEST ATION „NOORDHOLLAND". Dinsdag 24 December 1929. BAGER 72ste Jaargang No. 8585 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomcnd nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23320. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. T.osse nummers 6 cent. ADVERTEN^ TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10. iedere regel meer 20 cent (bewijsno.' inbegrepen). Grontere lotters worden nnnr plaatsruimte berekend.) DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN EEN BIJVOEGSEL. Nog nooit scherper dan in de laatste zitting van Schagons's Raad is gedemonstreerd, hoe verkeerd de werkzaamheid van dezen tegenwoordigen Ge- imecnteraad is. Wij bedoelen hief het vast samen hokken van een meerderheid van zes en het tot •machteloosheid doemen van een minderheid van vijf. Nu één van die meerderheid door ziekte absent was, kreeg men telkens weer een staking van stem men en kon de begrooting niet eens worden klaar gemaakt. Zelfs onze burgemeester sprak zijn spijt uit over die scherpe scheiding in ons raadscollege en voor een kleine gemeente als de onze is die ook funest, te scherpe en onvriendschappelijke, ja vijandige schei ding als men op deze wijze teweeg brengt. Dat men bij wethoudersbenoeming bijv. zijn mede standers zoekt, is tc begrijpen, maar waar in onze gemeente de scheidingslijn tusschen meerderheid en minderheid geen politieke is, of iets te maken heeft met bestuursinzicht of iets dergelijks, maar alleen zijn oorzaak en bestaan vindt in persoonlijke anti pathie en naijver onderling, wordt het meer dan tijd dat in de toekomst de kiezers aan deze raadsamen- stelling een eind makencn één of meer personen in het raadscollege worden gekozen, die wars van dc tegenwoordige gevolgde strijdwijze, zich niet bin den aan deze of gene combinatie en onafhankelijk en vrij hun mandaat zullen vervullen. Dat gekonkelefocs op die zoogenaamde fractiever gadering der fi meerderheidsmannen is uit den booze. Uit den aard der zaak zijn deze bijeenkomsten „on der ons". De beidtf wethouders, doen daar, dat kan niet anders, omdat zij van dc zaken het meest op dc hoogte kunnen zijn, min of meer vertrouwelijke mededeelingen, geven inlichtingen enz., en het kan niet moeilijk zijn op zulk een samenkomst, de andere heeren mee te krijgen voor dc voorstellen die B. en W. wenschen en willen. Zijn steun heeft men op zoo'n onder onsje toegezegd, zijn stem zoodoende vastgelegd, en hoe de debatten in openbare zitting dan ook loopen, fatsoenshalve zit men aan elkaar vast. Men bewerkt op die wijze dat de opinie cn het inzicht der vijf andere vertegenwoordigers der bur gerij wordt uitgeschakeld, zonder zelfs dat ze zijn gehoord, voor dat de eigenlijke beslissing is gevallen. Men voedt een evenmin te verdedigen oppositie quanh- même van den anderen kant, natuurlijk met opoffe ring van het waarachtig belang der gemeente. Zulk een wijze van werken is ook een bewijs van groote zwakte van B. en W., bewezen als daarmee wordt dat men andermans critiek, andermans oor deel, andermans inzicht zóó vreest, dat men van te voren liefst do beslissing over dc te behandelen agenda maar vastlegt. Men moet eigen idéé, eigen voorstel zoo weiover wegen, nagaan en controleercn, dat men andermans aanvallen daarop gerust durft riskeeren. En dat durven de beide wethouders tegenwoordig blijkbaar niet, zij geven er de voorkeur aan hun regeerscheepje eerst veilig voor anker te leggen, voor dc oppositie- stormen komen! De vrije behandeling der verschil lende voorstellen wordt op deze wijze echter onmo gelijk gemaakt. En wij begrijpen niet dat bijv. de S.D.A.P.ers in die combinatie van zes, hun vrij heid volkomen aan banden leggen en alle gelegenheid laten passeeren voor eigen beginsel en eigen belang op te komen. Ons college van B. en W. heeft geen vlijtiger vol geling dan de leider onzer S.D.A.P.-fractie. En als deze dan nog eens de wenschen zijner partij over werkloosheid, steunregeling, enz. overbrengt, (zooals dat in de zitting van j.1. Vrijdag geschiedde), doet hij dat met een courtoisie en beminnelijkheid, die nergens anders zijn oorzaak in kan vinden dan in buitengewoon vriendschappelijke gevoelens tot het hecle collego van B. cn W. ofeen deel daar van. Wij betreuren dat. niet omdat wij scherpe partijver houdingen wenschen in onzen Raad, verre van dat maar wel een behandeling van zaken, los van alle bijbedoelingen, welke ook. Wat moeten wij verder nog opdiepen uit de lange reeks van punten die door onzen Raad in het breedo zijn behandeld? Veel van beteekenis was er niet bij. Het mecst-intcrcssant was nog de kwestieBerkhou- wcr, interessant geworden door de houding die hier onze beide wethouders aannamen. Er werd geklaagd door hen over den heer Berk houwer, dat hij zóó met het college van B. cn W. had geschommeld. Wel, men zou zeggen: laat dan niet met je schom melen, dat is toch maar alleen een gevolg van je eigen slapheid. Maar enfin, dc heeren waren dan net zoolang heen en wee rgesc hom meld, dat er van het college van B. cn W. oen voorstel was tot grondruiling met den heer Berkhouwer. Dat voorstel was door den heer Berkhouwer mon deling geaccepteerd, toen weer geweigerd, maar ten slotte was toch gekomen een geteekende verklaring van aanvaarding. Want dat de situatie-teekening waarop de ruiling van den grond, niet was geteekend door den heer Berkhouwer, maar alleen de verklaring die aange hecht was cn waarin naar die ffcekening met duide lijke woorden werd verwezen, maakte heusch geen vergchil. Ja, was nog beter, omdat in deze verkla ring ook nog de verdere voorwaarden duidelijk wa ren omschreven. O.i. een verklaring in optima forma, die geen der raadsheeren ook maar een seconde het recht gaf daarover tc chicanecren. En tocheen ontboezeming van de beide wet houders ieder op zichzelf, maar zekerlijk wel goed geïnstrueerd, dat de heet en gezien de houding des heeren Berkhouwer enz., blanco zouden stemmen. En ook het raadslid Bakker, die zich ook zeer veront waardigd toonde over liet niet teekenen der tcekc- ning, zorgde voor het maken van dc gewenschte stemming. En het wil ons voorkomen, dat de beide wethou ders eigenlijk liever hadden gehad dat de bereidver klaring van den heer Berkhouwer er maar niet was geweest. En nu die verklaring er tenslotte toch nog was, moest de overeenkomst, die zij nota-bene zelf hadden getroffen, op deze wijze van de baan worden gekegeld. Het was weer een prachtvoorstellingeen ge draai van je welste. En waarom? Waren de voorwaarden in de getee kende verklaring, die blijkbaar niet op de teekening stonden, dan soms niet overeengekomen? Was daar in dan wellicht iets veranderd of niet besproken? Vonden de heeren wethouders tenslotte dat ze te veel hadden toegegeven? Hoe zat dat -nu eigenlijk? Wie klapt er nu eens uit de school??? Want alleen uit boosheid over het geaarzel des heeren Berkhouwer vermoorden een paar wethou ders toch hun eigen geesteskind niet. Dat wil er bij ons maar niet in. De grondruiling duikelde, nadat de raad in comi té was geweest, met algemeene stemmen. Er zal ont eigend worden, alsde heer Berkhouwer zijn grond niet verkoopt aan dc- gemeente voor een te ac cepteeren prijs. Onteigenen! Het schrikbeeld waarmee vooral de heer Bakker nogal schermde. Is hier wel reden tot onteigening? Wij bedoelen deze vraag niet in juridischen zin, want wij missen elke capaciteit om dat te kunnen beoordeelen, te ingewikkeld als deze materie is. Maar wij be doelen deze vraag meer in den zin van rechtvaardig, zooals wij gewone huis- of tuinmenschen dat op vatten. Hoe is deze situatie? Er is daar een straat ontwor pen naar aanleiding van de in exploitatiebrenging der Heerenboschgronden. Aan die straat ligt rechts en links een gracht van de gemeente of een tuin van een particulier. De straat is te smal en verbreeding Is noodzakelijk. En nu is het gewenscht, maar niet noodzakelijk, dat dit geschiedt door het afnemen van grond van den tuin van den particulier. Evengoed is de straat te verbreeden door het af nemen van een stuk van de gracht. Maar, zooals ge zegd, is dat niet wenschelijkook wij vinden dat zeer ongewcnscht. Maar waar hier geen noodzakelijkheid aanwezig is cn alleen gesproken kan en mag worden van het wenschelijke, moet o.i. door ons gemeentebestuur daarmee rekening worden gehouden en gelet wor den op de belangen van den particulier, meer dan nu in het. eindbesluit van den Raad wordt gedaan. Want bij dezen particulier is niet het wenschelijke de hoofdzaak, dat geeft bij hem niet don doorslag, maar wel het noodzakelijke, omdat door de transactie tot gedwongen verkoop aan de gemeente, het bouwen of uitbreiden voor hem onmogelijk wordt gemaakt De heeren van den raad willen den tuin van hun raadhuis ongerept houden voor eventueele uitbrei ding dat argument geldt in dezelfde mate voor den particulier Berkhouwer, die ook zijn tuin onge rept wil houden voor zijn uitbreiding. En waar de situatie hier nu zóó is en niet gespro ken kan en mag worden van het algemeen belang dat in het gedrang komt door het particuliere, maar wel juist andersom, mist o.i. de raad het moreele recht om met onteigening te dreigen. Of wij daarom, als wij lid van den Raad geweest waren, ouze stem zouden hebben gegeven aan het voorstel van B. en W. tot grondruiling zooals het daar lag? Wij gelooven het niet. Vanaf den beginne hadden B. en W. hier de oplos sing moeten zoeken in aankoop van het perceel Berkhouwer De gemeente heeft dat pand indertijd bijna in han den gehad. Van den toenmaligen eigenaar is het nooit meer te koopen geweest. Later is het weer ge probeerd, maar de aankoop is niet af te wijzen, hoe volkomen of wij het met den burgemeester, of lie ver de burgemeester het met ons eens is, over het gevaarlijke van te groote uitgaven door de gemeente In dat geval zouden wij daarvoor niet zijn terugge deinsd. Gasprijsverlaging, lager meterhuur voor de stroom- gebruikers, de toekomst zal wel leeren dat dit aangenomen had kunnen worden, ofschoon het ver keerd blijft dat dergelijke voorstellen zoo maar klak keloos in den raad gedaan worden. Aanstonds komen de mededeelingen over het jaar 1929. Wat de wethouder Sehoorl er nu over mededeelde en het college zelf voorstelde, bewees al duidelijk, dat wij vorig jaar goed profeteerden. Ton opzichte van het vastrecht was 10 cent te hoog, 't wordt nu 8 cent, is nog te hoog, maar goeft tenminste verbe tering. Al dat bangmaken met die apparaten voor huishoudelijk gebruik en de hóogere maximale be lasting is op nul uitgeloopen. De prijs van 8 cent die de Middenstandsvereeni- ging vorig jaar vroeg en met klem van redenen door wethouder Sehoorl werd ontraden, brengt hij ons nu zelf. Maar ziet u, in dat laatste zit juist het verschil: hij doet het nu zelf. Onze bedrijven staan er gezond voor en de eenige richting die in deze moet worden gevolgd is: ver koop je stroom en je gas zoo goedkoop mogelijk dan verkoop je zooveel als 't maar kan en dan krijg je het beste bedrijf. Te veel wordt er nog naar ge streefd om te groote winsten te maken en dat is bij een overheidsbedrijf als in onze gemeente dat volko men ,safe'' staat, niet gewenscht. De heer Van Erp wilde nu eens onderhandelen met het P.E.N. over verkoop van ons Electriciteitsnet, want als straks het contract tusschen Gemeente cn P.E.N. is afgeloopen, wat zal ons dan te wachten staan Op dit laatste kunnen wij moeilijk vooruit loopen, maar dat durven wij wel voorspellen, dat dank zij dc hooge borst die onze plaatselijke autoriteiten op zetten en de verre van tegemoetkomende houding tegenover de P.K.N.-vcrtegenwoordigers, dc onderhan delingen over dat a.s. contract moeilijk erg vlot zul len loopencn de kans dus niet buitengesloten is, dat onze gemeente er wat minder voordeelig voor zal komen te staan. Maar afgescheiden daarvan, ofschoon wij dit motief niet willen onderschatten, achten wij het zeer ge wenscht, dat dc afgebroken onderhandelingen over den verkoop van ons G.E.B. weer worden opgeno men. Men geeft elkaar over de ontstane strubbelingen in deze van weerskanten de schuld. Die persoonlijke ge- voeligheidjes zette men nu maar eens aan kant. En als straks het voorstel in den Raad komt om na te gaan of verkoop gewenscht is of niet, hopen wij van harte, dat de raadsmeerderheid zich op dit stand punt zal stellen: onderzoek is gewenscht. De vraag of de resultaten van dat onderzoek zóó zullen zijn dat verkoop zal moeten volgen, is een beslissing die nog volkomen los daarvan staat en waarover men dus nog de vrije beschikking houdt. Zonder veel strubbeling passeerden er nog een paar kwesties het onderwijs rakend. Geen handwerkonderwijs voor onze kinderen op dc R.K. school zeggen enkele vrijz. ouders en de ouder- commossie. Te begrijpen en d eheer v. Nuland hoewel daar zijn verbazing over uitsprekend, gaf zon der het zelf te willen, toch zeker wel duidelijk de reden aan voor deze weigering. Die vrijzinnige ouders wenschen hun kinderen niet in een sfeer waarin vooraf en erna roomsche gebe den worden uitgesproken. De heer Van Nuland bracht de raad verder klak keloos en onvoorbereid tot de principieele beslissing dat ook het R K. Bewaarschoolonderwijs gesubsi dieerd moet worden. Het kost nu maar f50, maar- in de toekomst heel wat meer. Wij gelooven niet dat de heeren de draagkracht hunner beslissing heb ben overzien. De rest: dessert zeer uitgebreid en voor degenen die het ons voorzetten, blijkbaar zeer smakelijk wij hebben echter meer dan onze buik vol. Nu maar weer tot volgend jaar. Dat er dan eens een wat frisscher wind waaieü! De kerstklok klept van 't kleine kerkje, Dat in de stille velden staat. Vanwaar het roepen ln den avond Ver langs de dorvk're landen gaat. Waar ln de eenzaamheid verloren De menschjes wachten op haar stem. Om straks het Kerstverhaal te hooren Van 't kindeke van Betlehem. Ze komen langs verlaten wegen Deemoedig naar het stil gehucht. Hoog over hunne oude hoofden Welft zich de wijde sterrenlucht. De donk're dennenbosschen rulschen, Tot ver ln 't schemerig verschiet. De zoo vertrouwde melodieën. Het eeuwenoude vtede-lied En tilt het landelijke kerkje Straalt feest'lijk schijnsel in den nacht, Het heeft zooveel gebogen menschjes Opnieuw tot loven saamgebracht Daarbinnen zingt het oude orgel. Met o zoo warmen, warmen klank, Van welbehagen in den menschen, Van vrede op aarde en rijken dank! Ze komen, de verweerde werkers. En schulf'len door het kerkportaal. Om op te gaan naar 't schoone wonder Van 't altijd nieuwe Kerstverhaal, Naar 't Wonder, dat ook uit de velden Eens tot hen kwam. zoo zoet van Naam... Stil vouwen zich doorgroefde handen Tot een waarachtig danken saam! Kerstmis 1929. KROES. (Nadruk verboden). De algemeene vergadering op Maandag 23 December 1929, ln café ..De Witte Engel" te Hoorn, des morgens 10 uur, was al bijzonder slecht bezocht Naast de aan wezige Bestuursleden waren slechts een 6-tal afgevaar digden aanwezig. Voorzitter de heer A. Commandeur, Spanbroek, se cretaris Ir. D. C. de Waal. Alkmaar. De Voorzitter heet de heeren welkom, in het bijzonder den directeur van het Station, die sedert maanden door ongesteldheid verhinderd was de leiding van het Sta tion te voeren. Spr. hoopt dat de heer De Waai over een voortdurende gezondheid zal kunnen beschikken en dankt het personeel voor de wijze waarop het de plaats van den directeur zoo goed vervulde. De notulen worden gelezen en onder dankzegging vastgesteld. Drie bestuursleden zonden bericht van verhindering. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Konsen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR. Zuid- slraat 15, DEN HELDER. Let op den gelen winkel.' Depot Schagen: C. de MoeL Noord. - Mededeelingen. Medegedeeld wordt: a. Leden. Op 1 Januari 1929 bedroeg het ledental 73, n.1. 50 zuivelfabrieken, 10 melkinrichtingen, en 13 han delaren. In den loop van 1929 is 1 zuivelfabriek uitge treden en zijn 2 toegetreden, zoodat het ledental op het oogenblik bedraagt 74. n.1. 51 zuivelfabrieken, 10 melk- j inrichtingen en 13 handelaren. De uitgetreden zuivelfabriek was „Horna" te Hoorn, die overging naar de „Prinses" te Ursem. b. Propaganda Op het ocgenblik is in druk een re- clamebrcchure, welke binnenkort aan de leden zal wor den rondgezonden, met verzoek te willen mededeclcn j hoeveel exemplaren zij daarvan wenschen te betrekken. c. Strafmaatregelen. Tot heden werden in 1929 op- gelegd 58 boeten, n.1. wegens te hoog watergehalte. 5 j wegens slecht aandrukken van Rijksmerken, 5 wegens j onregelmatigheden ln het merkenverbruik en 3 wegens vermissing van enkele merken. Flnantlecle commissie. Het Bestuur stelt voor hiervoor aan te wijzen de drie volgende leden: Coop. Zuivelfabriek ..Volharding" te Hem, Coop. Zuivelfabriek „Concorda" te Oudendijk, de heer J. Heinis te Alkmaar. Het betreft het nazien van de rekening 1929 en de begrooting 1929. Goedgevonden. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. In café „De Witte Engel" te Hoorn had Maandag 23 December 1929 des morgens elf uur, de algemeene leden vergadering' van het kaascontrolestatlon „Noordholland" te Alkmaar plaats. Voorzitter de heer G. Nobel Lutjewjnkel, secretaris de heer Ir. D. C. de Waal. De Voorzitter heet ln zijn openingswoord in het bij zonder welkom den heer De Waal. die een poos onge steld is geweest. Spr. feliciteert hem met zijn herstel en dankt het personeel voor de medewerking die het tijdens de afwezigheid van den directeur vorleend en voor do bijzondere interesse voor de belangen van het station. De notulen worden gelezen. Ze worden onder dank zegging goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: a. Ledental. Op 31 December 1928 bedroeg het ledental 651, n.1. 64 kaas- en boterfabrleken. 44 kaasfabrieken en 543 zelf- kazende boeren. In den loop van 1929 zijn toegetreden 6 zelfkazende boeren en uitgetreden 49 leden, n.1. 8 kaas- fabrieken wegens opheffing en 41 zelfkazende boeren, waarvan drie geschrapt werden wegens wanbetaling. Het ledental bedraagt nu dus op dit oogenblik 608, n.1. 64 kaas- en boterfabrleken, 36 kaasfabrieken en 508 zelf kazende boeren, b. Personeel. Evenals ln de vorige wintervergaderingen, wenscht het bestuur ook nu de mededeeling te doen. dat h.1. de salarisregeling voor 1930 ongewijzigd kan blijven. Het Bestuur stelt voor hiervoor aan te wijzen de drie volgende leden: Coop. Zuivelfabriek „Assumburg" te Uitgeest: Coop. Stoomzuivelfabriek „Oostwoud" te Oost- woud; do heer J. van Berke.l Czn. te Wognum. De commissie zal belast zijn met het nazien van de rekening 1929 en de begrooting 1930. Goedgevonden. Entreegeld voor 1930. Het bestuur stelt voor om evenals ln vorige jaren, voor 1930 het entreegeld voor alle nieuwe leden te bepalen op f 1.per koe of per 300 K.G. in het afgeloopen boek jaar bereide kaas. Indien het aantal koeien geen juisten maatstaf voor de kaasproductie vormt. Goedgevonden. Rondvraag. De heer Ham bespreekt het slechte bezoek aan de ver gaderingen. aan die van het botercontrolestation was het al zeer miniem, aan die van het kaascontrolestatlon iets beter. Spr. vraagt of het bestuur al eens overwogen heeft om de vergaderingen aantrekkelijker te maken, en noemt bijv. het vertoonen van een of andere film. Spr. vreest dat anders aanstonds heelemaal geen belangstelling meer bestaat en dat is voor het bestuur ook niet prettig. De Voorzitter zegt dat het bestuur het nog niet heeft besproken, maar het bestuur zal overwegen of er ten algemeenen nutte iets is te doen. De heer Kuiper wijst er echter op dat het kaascon trolestatlon is een controleerend lichaam en het bege ven op een ander terrein dient te worden voorkomen De heer Davelaar, Stompetoren, informeert of er geen mededeelingen kunnen worden gedaan over het al of niet verdwijnen van de provinciale letters in het kaas- merk. De Voorzitter herinnert er aan dat het bestuur van den F. N. Z. zich in deze kwestie, zou onthouden en spr. geeft de verzekering dat het onderwerp de volle be langstelling heeft De heer Davelaar vraagt of de regeering nog geen besluit heeft genomen. De Voorzitter antwoordt ontkennend, maar er kunnen andere dingen gebeuren, waardoor er aan de letters wordt getornd. De heer Commandeur merkt op, dat hij zich kan In denken dat men ln Friesland poogt, de provinciale let ters van het kaasmerk af te krijgen, als men het prijs verschil van de kaas ziet De heer Appel vraagt of men zich niet tot de regee ring zou wenden. De Voorzitter wil liever de bedoeling van de te houden vergadering afwachten en verzekert nogmaals dat het bestuur paraat zal blijven in de poging tot berekening van de Noordhollandsche letters. De heer Appel, bestuurslid, zegt dat dit de laatste algemeene vergadering zal zijn. die hij bijwoont en daarmede weer een blad uit zijn levensboek is verwij derd. Het ls spr. aangenaam geweest zijn beste krachten aan het station te mogen wijden cn het verheugt

Schager Courant | 1929 | | pagina 1