Het Zwitsers che W interparadijs. Wintersportin Oostenrijk ONGEVEER 100 jaar geleden werd in Pays d'Enhaut in Zwitserland 'n klein pension voor vreemdelingen geopend, dat win tergasten opnam en hoofdzakelijk door Engelschen werd bezocht. In 1870 werd door de kleine Engelsche kolonie te Da\os de eerste schaatsenrijdersclub opgericht. Toen ging het hard vooruit; de eene tak van sport na de andere burgerde in. De slede, oorspronkelijk alleen door de bergbewoners gebruikt, om zware vrachten over de wegen te transportceren, werd eerst een speeltuig voor de kinderen, gaf echter reeds in 1886 aanleiding iot het organiseeren van den eersten wed strijd. Voor ongeveer 30 jaar werd de ski- sport van Noorwegen uit in Zwitserland ingevoerd, en het wintorsche Zwitserland werd hierdoor een paradijs voor vrienden van het hooggebergte. Mol de ontwikkeling van den wintersport op schaats, ski en slede is Zwitserland het voornaamste winter sportgebied der geheelo wereld geworden. Mettertijd zijn de sporten ook van aard ver anderd en gaan zij voor oen deel uit van lichaamstraining. Onder deze categorie valt do ski-sprong, welke door de beste springers van Europa op de prachtige springschans te St. Moritz tot op meer dan 60 meter lengte werd opgevoerd. Een leek kan zich hiervan moeilijk een voorstelling maken, wanneer hij hot niet gezien heeft. Van de eenvoudige sledébaan kwam men tot den bob-run. Ook wijzen wij nog op de pleizicr- iochten op sleden, op ijs- en gecostumeerde feesten, paardenwedrennen op de sneeuw velden of bevroren meren, yshockey- en curlingwedstrijden, opdat men een beeld- krijgt \an de afwisseling van het wintersport-programma. De victersporf heeft zich over geheel Zwitserland uitgebreid. In West-Zwitserland troffen wij als eerste wintersportplaats St. Cergue aan, hijzonder in trek door de inwoners van Genóve, voorts Le Lont. Noordoostelijk daarvan sluit zich de streek aan van St. Oroiz' Les Rasses en La Chaux de Fonds. Aan den an deren kant w.n de Rhone-vlakte ligt het dal van Ghainpèry met hut gelijkmatige dorp en Morgings, waar thans nog de vrouwen in mannerikleeren ski-ioopen. In de Waadtlander-Alpen zijn het de plaatsen I.eysin, Le Sepey, Les Diableberts, Villars-Ghesiéres, Gryon; in het Wallis. Montana-Vermala, en Leukerbad. Op de M .0.13.-lijn treffen wij het plaatsje Chateau d'Oëx aan; bekend om zijn mooie ligging voor de poort van het Simmendal. Zweisimmen Lonk en Saanenmöser. Wanneer wij verder in het Berner Ober GEWELDIGE raajestieuze bergmassa's, lichtgewelfde halm- koppen en lage vriendelijke heuveltoppen vormen het Oosten rijksche Alpenland, 'twelk zoo uitermate geschikt is voor de beoefening van do verschillende wintersporten. De reiziger, die dit land bezoekt om er de wintersport te beoefenen, zal zich zelfs in het kleinste en meest afgelegen bergdorpje niet eenzaam voelen, daar de geheelo bevolking in zijn wintervreugde deelt. Do winter sport. en \ooral het skiloopcn, is in Oostenrijk sinds jaren niet meer het voorrecht van den rijken stedeling, doch is er een volks gebruik geworden. De plattelandsbewoners gebruikten de ski's eerst uit een practisch oogpunt, doch langzamerhand werden zij ook voor sporfdoeleinden gebruikt. Ongeveer vcCïTig jaar geleden vond do ski.sport in Oostenrijk haar eerste aanhangers en heeft' sindsdien een geweldige vlucht genomen. Van 18801890 werden in do Alpenlanden enkele proeven met ski's genomen en dit ge schiedde hoofdzakelijk door militairen. In 1893 Jiet overste Bilgeri ski's uit Noorwegen komen en gaf met eenige vrienden op de \oslingwa!Ion te Linz enkele demonstraties, welke echter geen bij zonder succes hadden. Men vond teen algemeen, dat do ski's in h»t hooggebergte niet thuis hoorden. Overste Bilgeri liet zich echter niet ontmoedigen en zette zijn pogingen, om het skiloopen algemeen hekend te maken, energiek voort. In 1905 en 1906 gaf hij aan verschillende scholen voor leeraars en leerlingen cur sussen in het skiloopen en na dien is deze sport hier zeer algemeen, ge worden. Door het gezon de winterklimaat van de Alpen, door do voortdu rende verbetering van hel verkeerswezen, maar vooral ook, doordat het skiloopen niet alleen een sport van do groote ste den is gebleven, maar ook door de bevolking van de Alpenlanden wordt beoefend, door al deze omstandigheden is in een betrekkelijk kor ten tijd in Oostenrijk een aantal wintersportplaat sen ontstaan, welke tot de beste in Europa be- hooren, en waar behal ve skiloopen ook nn- dero sporten worden Hierboven een postbode in ski's in beoefend. Het seizoen Thuringen. land doordringen, klimmen wij op naar Grindelwald, en over den kleinen Sclieidegg naar Wengen, en vandaar met den Jungfrau- spoorlijn door de rotsen van den Eiger en Mönch naar het jung- fraujoch, dat nel het hoogste alpinestation van de geheele wereld is, en zelfs in den zomer over zooveel sneeuw beschikt, dat daar boven ieder jaar zomer-skiwedstrijden worden gehouden. In wes telijke richting over Murren en liet massief van den Blumlisalp met (Jricsalp. Grimialp, gaan wij naar Kandersteg. Verder over den Lohner naar Adeiboden met zonnige ski-velden. Aan den uitgang der Voor-Alpen stooten wij op Beatenburg en Gurnigel. Nu naar het Oosten over den Joch-pass naar Engelberg, dat van Luzern uit met den electrischen spoor gemakkelijk is le bereiken. Ook op den Digi en den Zugerberg alsmede bij Einsiedeln, heeft )e zich naast Engelberg en Andermatt, eenige wintersport ontwik- keld. In het Zuid-Oosten van Zwitserland treffen wij do voor naamste wintersportplaats St. Moritz aan. Naast deze plaats zijn hier nog bekend. Celerina, Campfer, Samaden, Pontresina, Si Is, SilvapJana, Maloja, Davos en Arosa,: Klosters, Bergun, Zuoz, Lenzcrlicide en Flims-Waldliaus. t "-1 Zoo als wij in onze Kersljanlasie liel stadsbeeld zoo gaarne oenken. De ;)Fruhliugslrasse" le Garmisch.

Schager Courant | 1929 | | pagina 24