bij johan buziau. alkmaar. nieuwe nied0rp. anna paul0wna, zijpe. w<fwgerwaard. wieringen. Ingezonden Stukken. Uit onze omgeving. K. FRANCIS. t Gemengd Nieuws. Mislukte aanslag op den Argentijnschen president. 18437 18*77 18501 18505 18541 18546 18547 18594 18616 18641 18753 18851 18920 18924 18974 11907 19068 19120 19138 19144 19152 19160 19202 19209 19239 19241 19282 19294 19314 19332 19337 19407 19412 19423 19451 19507 19511 19519 19532 19538 19541 19549 19552 19618 19628 19644 19690 19170 19744 19776 19803 19829 19832 19880 19885 19891 19907 19924 19928 19935 19952 19992 20044 20066 20102 20122 20126 20219 20272 20280 20341 20382 20404 20413 20434 20501 20525 20589 20591 20608 20628 20674 20750 20757 20761 20773 20778 20797 20822 20900 20949 Een medewerker van het Haagsch Persbureau heeft een Interview gehad met den grooten Hollandschen ko- miek, Buziau, en vertelt daar nu het volgende van: V „Misschien wilt U even wachten? Mijnheer is nog niet thuis, is nog in Scala, waar hij repeteert." Mijn .geduld wordt niet al te erg op de proef gesteld; daar ^jlkomt hij al Buziau, de man die duizenden menschen >.aan het lachen kan krijgen en hen hun zorgen doet /vergeten. Hij maakt excuses over zijn laatkomen. Zijn ./tijd ls zoo bezet, en vooral nu aan de nieuwe revue ^„Turf ln je ransel" de laatste hand wordt gelegd. Want ■jl Januari ae. gaat de première in Rotterdam, dan /moert alles ln orde zijn. „En ik moet de nieuwe trucs /"pp het tooneel repoteeren." Onwillekeurig denkt men ïfw ln de zaal niet zoo bij, dat aan die aardigheden en grappen een grondige studie moet voorafgaan; er zit V heel wat aan vast en een enkele beweging, zus of zoo, BUZIAU. ïcan al een anderen Indruk aan iets geven. „Ik mag van de nieuwe revue natuurlijk geen geheimen verklappen"; toch komen we wel iets te weten, net genoeg om Iemand nog nieuwsgieriger te maken dan hij al is. Het ■belooft heel mooi te worden; de revue is schitterend gemonteerd; kosten noen moeiten zijn er aan gespaard. De muziek, die gearrangeerd en gecomponeerd is door Blokland, zal het zeker doen; er worden dansen inge studeerd door Hollandsche meisjes onder leiding van Frenkli, terwijl de costumes, die prachtig zijn, gemaakt worden onder directie van Mevrouw Bouwmeester en Mevrouw Mauer. Het geheel zal dus ongetwijfeld iets goeds zijn. Buziau is vel lof over de directie; de heer Bouwmeester is een uitstekend regisseur, die alles voor zijn personeel over heeft en er heerscht een prachtige harmonie onder alle spelers. „Een paar jaar geleden was er toch sprake van, dat U naar het buitenland zou gaan? Daar hebt U toen gelukkig maar vanaf ge zien." „Ja, en ik heb nu weer aanbiedingen, ook voor de film." Het spelen voor de film biedt den artist wel bijzondere voordeelen; het is n.1. voor hem veel gemak kelijker om iets goeds, iets gaafs af te leveren. Want Is een gedeelte der film opgenomen, dan laat men het voor zich afdraaien in de showroom, en is b.v. een be weging niet naar den zin, dan wordt dit gedeelte uit de film geknipt en men maakt hiervan een nieuwe opname. Op deze wijze worden heel wat meters film afgekeurd en door nieuwe gedeelten vervangen. „Maar wie op het tooneel staat kan niet iets even over gaan doen, dan moet het ineens af en goed zijn." Toch trekt het film spel den heer Buziau niet, waarbij een groote rol speelt zijn huiselijkheid. Zijn vrouw en jongen langen tijd alleen laten wil hij niet en de hulshouding in zijn geheel ver plaatsen is ook niet zoo eenvoudig. En dan komt daarbij zijn genegenheid voor het Hollandsche publiek; want daaraan zegt hij, dankt hij zijn naam; dat wil hij niet vergeten. Hij kent het' ook door en door, voelt precies hoe het reageert en het is zoo goedig, het waardeert zoo, dat je decent blijft. Overigens, naam maken is iets, maar naam houden is nog meer. Het publiek stelt steeds hoogere elschen, het wil alles iéder jaar weer beter hebben dan het vorige. Daarbij komt dan de Hol landsche voorliefde om alles uit het buitenland mooier te vinden; dat is niet aardig en er valt hier toch ook wel iets te waardeeren. „Maar ik zou wel graag weer eens naar het buitenland willen om wat te zien, om weer eens nieuwe indrukken op te doen," gaat de heer Buziau verder. De gelegenheid ontbreekt hem echter; hij heeft geen tjjd, vacantie schiet er geregeld bij in. Waar Henri Borel niet aarzelt om Buziau even groot, in veie opzichten zelfs grooter te noemen dan de zoo wereldberoemde clown Grock, en zich afvraagt: „waar aan onze Nederlandsche komiek (en oorspronkelijke clown) Buziau niet dezelfde wereldberoemdheid geniet als Grock...". waren we nieuwsgierig, om te hooren hoe Buziau's oordeel over dezen collega zou luiden, want naturlijk is hy nu ook eens toeschouwer geweest bij andermans grappen. „Het was heel goed en heel aardig: ik heb mij best geamuseerd, hoor!" We vonden het nu alleen jammer, dat we geen gelegenheid hadden om er nog verder op ln te gaan. Groote Keeten, 23 Dec. '29. Geachte Redactie, Gelezen uw stukje: „Strandrecht en strandjutten", kan ik niet nalaten, daarop te reageeren. te meer daar ik zelf aan de kust geboren ben, en bepaald uit zoo n oud strandjutters- of zeeras stam Want ik heb vroeger heel wat. geloopon op het strand, en de zee, ik -was er gek op. Wat had ik graag willen varen toen ik pas van school was. Als er een schip of vlet dicht aan den kant kwam, wat zelden voor kwam, stond ik te dansen van blijdschap. Maar mijn va der kende de zee beter dan ik, die zei, je blijft aan den wal. Die dobberde, toen hij veertien jaar was ook al op een schoener tusschen Nieuwedicp en Noor wegen. Ja, nog zit het varen in mijn Moed, ik zou, nu, trots ik achter in de twintig ben, nog graag een ruw reisje willen maken, want met mooi weer kan je wel in 't kanaal varen. Nou, en mijn groot- en overgrootvader hebben hier altijd gewoond. Mijn over grootvader van moeders zijde kocht vrotger wel eeru* wrakken op het strand (die had zeker#»-)g al, ik merk er nu niks meer van) daar heeft rr ujn moeder nog eens een grap van verteld. Toen ha d üj dan eens zoo'n oud schip gekocht, en dat wordt dan aan zware ankers vastgelegd, want als er weer een storm komt drijft het weer weg als het niet goed vast ligt. Dat was toen dan zeker ook het geval geweest, want toen hij er met een jood bij kwam, die het wilde koopen, was er niets meer van te zien, alleen het anker en een stuk touw. Mijn overgrootvader schoot toen in een lach, toen hij dat zag, en lachtte steeds door, wel een uur lang, zoodat de jood hem bedenkelijk aan be gon te staren cn dacht: 't is leelijk mis met hem. Van daar dat mijn overgrootvader toen pas goed begon te lachen toen hij het gezicht van den jood zag. Maar enfin, later moet hij bepaald bedaard wezen, want toen de jood hem vroeg: waarom lachte je nou straks zoo, antwoorde hij: och, dat is heel eenvoudig, het is bekend, dat je er een jood niet gauw tusschen neemt, maar ik zag het aan je gezicht, dat ik er nou toch een jood fijn tusschen nam. Enfin, ik wil dit dan even zeggen, dat ik niets meer ontdekker kan in mijn binnenste van dat roofach tige. Het heeft toen bepaald wel in zwnng geweest, want schrijft hetzelfde nummer van Zaterdag niet van zoo'n roofridder van Schagen? Dat was toch geen kustbewoner, of toen misschien wel? En nu wil ik mijn ondervinding naar voren bren gen. Ik heb overal gewerkt, in veel plaatsen in Ne derland, maar juist de menschen ver van de kust verlangden het meest naar strandjutten. Dat moest bepaald fijn werk wezen, veel lezers van binnen zul len het wel met me eens zijn. Ik heb veel menschen gezien die hier kwamen wo nen en bij wijze van spreken nooit het strand gezien hadden, de grootste jutters werden. Ze denken steeds wat kostbaars te vinden, maar dat komen ze gauw genoeg aan de weet. Wel zijn er in alle zeeplaatsen enkele hartstochtelijke jutters, die zijn aan 't strand verslaafd, die kunnen 's nachts niet slapen. Ze wor den wakker wanneer het getij keert cn gaan naar het strand als de wind gunstig is. Meestal loopt het op wat brandhout uit. Sjouwen dat ze kunnen, som mige!! Daar sla je van achterover, als je die baal hout op je rug hebt tenminste, en je komt vast niet overeind. Hier vlak bij woont ook zoo'n brandhout- tremmer. 's Avonds laat en 's ochtends vroeg op het strand als de wind goed is. Stapels brandhout heeft /lij thuis en brood eten niet te kort, want het is een hongerig werk. 't Is goed om den eetlust op te wekken, s Morgens om negen uur eet hij zijn hoele stikke- buul leeg cn wat hij eet is niet zoo'n beetje, 14 of 15 dubbele. Daarom is dat brandhout lang geen schoo- ne winst en 't kost een boel kJeeren, want 't zit vol spijkers. Verleden week Zatei'dag zag ik de man naar zijn werk gaan, maar een overjas had hij niet aan, met die harde kou, want hij heeft er geen. 's Avonds als ze thuis komen, moet er flink hout gemept worden, want het komt niet gehakt aan den kant. Spanen cn loskomende spijkers staan den mensch naar het leven. Soms gebeurt het dat de bijl zich hoog van de plaats des steels verheft, om neer te dalen op 's menschen kruin, in een geval op rle staart van de kat, die met een halve staart verder door het leven moest. Kolen kan niet lijden, want het hout kost veel voor stookmateriaal voor het thuis is, voor de maag be doel ik en dan heeft de vrouw het voordeel nog, dat ze den lieelen dag bij de kachel mag blijven staan, want je kan maar ingooien. Een uitzondering is het, wanneer er een deklast komt; dan is jan en alleman op het strand. Sommi gen wonen vlak bij het strand, maar komen er nooit. Én de echte jutters zijn dan zichtbaar kwaad, wat doen dio vreemde snoeshanen op het strand? Ze ko men er anders ook niet Die echte verslaafden zijn er hoogstens 4 of 5 in een dorp. Ha, ha, die menschen verbeelden zich werkelijk, dat het strand van hen is. Ik heb er zelf ook iets van gemerkt toen ik een jaar of IC was. Verleden week kwam ik dan twee van die vreem den tegen, die hadden een kabeljauw. Nou, dat komt sporadisch voor. Ilc heb er tien-jaar geleden twee ge vonden, week aan week een. Eerder nooit cn later ook nooit. Enfin, het beest was een pond of 20 zwaarste gewicht. Ze waren er heel grootsch mee. Een eind verder kwam ik een echte jutter tegen. Ik zeg: nou, da s ook wat, Gert, B. cn Cor V. hadden straks een kabeljouw van een dikke 20 pond (ik sneed maar wat op), maar hij hapte best hcor! De vloeken rolden hem als knikkers van zijn tanden. Die rotzakken, ver domme, komen nooit op het strand, en slepen nou zoo'n kabeljouw weg. Mijns inziens hadden ze hem best verdiend, ze hadden er nog nooit een gevonden. Ik had clan ook schik, dat ie zoo hapte; ik geloof dat hij de tranen in zijn oogen kreeg, want hij draaide zijn hoofd af. Maar om nu op die deklast terug te komen, dat komt ook sporadisch voor. Verleden jaar November met dien storm, toen lag hier een schip in het ge zicht van de kust te worstelen en verloor heel wat hout. Het kwam hier aan. Er is ongeveer voor f7000 verkocht aan battings. Nou, dat gaat hier allemaal van een leien dakje. Er wordt een goed strandloon betaald, 50 wanneer men het op de werf in C. le vert en ik denk niet, dat er 20 stuks verdonsere- maand zijn. Dat is het juist een onkel persoon, dia nooit op het strand komt, die zoo'n paar van die din gen gebruiken kan. Hij vermoeid zich met dat sleepen niet, neemt er een paar op zijn nek en smeert hem als hij kan naar huis. Maar dat heeft niets met de echte jutters te ma ken, die nemen wel een verdwaalde schroot of zoo mee, wanneer er een enkeling aankomt, dat wordt oogluikend toegelaten, mits het niet gezien wordt. Als je clan thuis een hekje of kippenhok in onderhoud hebt, komt zoo'n ding best van pas. Dan loop je er gauw met de karboleumkwast langs en klaar is ie. Wat niet weet, wat niet deert. Over 't algemeen wordt er dus weinig geroofd. En over dat doodslaan vroeger, daar geloof ik zoovéél niet van. Misschien een zeker soort menschen ge weest, pas uit een oorlog vandaan. Ik dacht, dat het net als het nu is, wel altijd zoo geweest is, het tegen overgestelde. Lees de werken van Gustaaf Frenssen eens, en van een Victor Hugo. Wat loopon die, groote menschen- kenners als ze zijn, niet hoog met hun kustbewoners. Ze spreken zelf van oorspronkelijke, rustige, goedge aarde mensch, zegt Frenssen cn Victor Hugo schrijft in zijn „Werkers der Zee" van het echte ras. Heeft Je schrijver wel eens een reddingboot zien weg gaan met een kokende zee? Ik een keer, toen ik een jon gen was. Nou, mijn vader zat er ook in, maar ik kneep hem, ik zag aldoor dien kop van de boot. Daar stond mijn vader, hij was voorman en ik weet niet hoe blij ik was toen ze weer op het strand schoven. Zou dat nu zoo vlug veranderd zijn in een paar eeuwen? Want 100 jaar geleden spiongen ze ook al in de booten. De wereld, of de menschen veranderen toch niet zoo vlug, meen ik, van moordende roovers in moedige redders, in misschien vier geslachten; dat wil er bij mij niet in. Mijn welgemeenden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. HOLLANDER Jz., Strandpaal 10. Het lijk b\j de Boterhuizen. Door een melkrijder werd dezer dagen ln den vroegen morgen naby de Beterhuizen, gem. Oudorp. aan den weg gevonden het lijk van een pl.m. 50-jarig onbekend manspersoon, die als gevolg van het door den gem.- veldwachter Bley'endaal ingesteld onderzoek, bleek te zyn zekere R. Vlaar, geboortig uit een dorp in West- Friesland, een zwerver, permanent logé in het volks logement „De Ster" te Alkmaar, die in zyn onderhoud voorzag door het vonten met een negotieklstje, afgewis seld door landarbeid. Aan misdaad behoefde niet te worden gedacht, doch de gesteldheid waarin het lijk zich bevond, gaf duidelijk aanwijzing dat de over ledene onder den invloed van sterken drank, waarvan hy niet afkeerig was, had verkeerd en onder meer ver- moedeiyk ook in benevelden toestand in een wegsloot was geraakt Na de gebruikelijke formaliteiten Is de afgestorvene ter aarde besteld. Steunt de actie voor dierenbescherming! De voiyverige en actieve inspecteur der Ned. vereen l- ging tot bescherming van dieren, afdeeling Alkmaar, de heer L. Verwer, gep. serg.-majoor, had alsnog do vrien delijkheid- ten onzen bureele een maandkalender te be zorgen, natuurlyk met den bescheiden wensoh, van dit nuttige geschenk met een enkel woord van aanbeve ling voor het goede doel, melding te maken. Wy willen dan ook gaarne getuigen, dat bedoelde kalender cr aardig uitziet en al hadden de gravures onderwerpen kunnen demonstrceren, die wat meer krachtig voor het doel der vereeniging spraken, toch zyn de afbeeldingen wel geschikt gedurende het kalenderjaar de aandacht op het nobel streven der dierenbeschermers gevestigd te houden. Het moet dan ook gezegd worden, dat deze actie, die voorzeker veredelend, beschavend en opbouwend werkt, niet genoeg kan worden gesteund en daarom moet ons de vraag van het hart: Is er ook te Schagen niet een flinke gezonde (want ook in dit opzicht leidt zick- lykheld tot verwekeling en bespotting) dierenvriend, be giftigd met oratorische en propagandistische kracht, dio het initiatief wil nemen tot het stichten eencr afdee ling aldaar? Op de krachige medewerking der Schagcr Courant zal hy ten allen tijde kunnen rekenen. 'n Avond van „De Maskerspelers" van Bergen... is een avond van genieten, dat weten we hier in Nieuwe Nlc- dorp en dat is bekend ook elders. En het mag voorzeker gezegd worden, dat ook de Eerste Kerstavond, toen bovengenoemde tooneelisten ten onzent optraden in de gezellige localiteit van den heer J.: Peetoom, een avond van genieten, van volop genieten is geweest Ten eerste om het keurige spel, dat onder regie van den heer G. Kooijman, door de optredende dames on heeren werd gegeven en tweedons omdat ook de inhoud van het ter opvoering gekozen stuk („De dienstknecht in het huls") alle aandacht waardig is. En deze eigenschap van het opgevoerde zedespel, dat vyf bedryven telt, kwam juist zoo heerlyk tot zyn recht door de uitmuntende vertol king. Wy hebben het een voorrecht gevonden om van zulk mooi werk, door een plattelahdsgezelschap gele verd, te mogen profiteeren. En al moge dan de „Prins Maurits" niet geheel met belangstellenden gevuld zyn geweest, zij die er waren, zullen ongetwyfeld, met ons instemmen, als wij lof spreken over deze uitvoering. Een gezellig dansje na. Bij de op 21 dezer gehouden aanbesteding voor leve ring van 184700 K.G. Kunstmeststoffen ten behoeve van de afdeeling van de Holl. My. van Landbouw, Is de levering opgedragen aan de N.V. G. J. Krol en Co.'s Kunstmesthandel te Alkmaar. OUDESLUIS. De voordracht voor de benoeming van een onder wijzeres aan de O.L.-school alhier luidt als volgt: 1. G. A. Dek, tyd. onderwyzeres aan do O.L.-school te St.-Haartensbrug. 2. D. A. van Dieren te Oosterleek, "5. J. G. van Ooijen te Alkmaar. OUDESLUIS. Van Dinsdag op Woensdagnacht is er ingebroken by den spoorwegwachter C. van Oorschot. Het plaatskaar tenbureau was geforceerd, door een paar ruiten uit de sponningen te nemen. Er was echter niets te halen, aangezien er geen geld aanwezig was. Gemeente- en Rykspolitie stelden oogenblikkclyk pogingen in het werk de dader(s) op te sporen. OUDESLUIS. Zondagavond a.s. hoopt Ds. Witkop met zyn leerlln- lingen het Kerstfeest te vieren ln de Ned. Herv. Kerk alhier. Voor de kinderen en hun ouders zat het kerk gebouw als altijd een half uur vóór den aanvangstijd geopend zijn. opdat deze een goede plaats zullen hebben. ZIJPE. Tot correspondent der Arbeidsbemiddeling alhier zyn benoemd: de heer P. J. Renooij te Schagerbrug voor de wijken St.-Maartensbrug, Schagerbrug, Oudesluis en 't Zand, en de heer J. Horaan te Burgerbrug voor de wijken Burgerbrug en Petten. Te Burgerhrug overleed Zondag 22 Dec. de heer I\. Francis. in leven landbouwer aldaar. Francis was in de Zijpe een algemeen bekende per soonlijkheid. die in zijn welbesteed en werkzaam le ven vele functies bekleedde. Onder meer was hij bestuurslid van de Boerenleen bank, van den Polder B, van Polder Zijpe en tot voor eenige jaren voorzitter van de Coöp St. Zuivelfa briek „De Eensgezindheid" te Sint Maartensbrug, waarvan hij ook een der oprichters was. Francis heeft vooral getoond, dat het wel en wee van deze fabriek hem na aan het hart lag en zeker zullen allen die van deze Coöperatie lid of bij haar in dienst zijn, met deelneming kennis van zijn ziekte on overlijden hebben genomen. Vooral in den tijd dat deze fabriek met moeilijk heden te kampen had, is Francis een groote steun voor haar geweest en is zijn invloed en 't algemeen vertrouwen dat de leden in hem stelden voor de ver eeniging van groote waarde geweest. Zeker zal dan ook zijn nagedachtenis bij c!e leden, het bestuur het personeel en de directie in dankbare herinne ring blijven. Wij ontvingen dit helaas te laat voor ons vorig nummer. Zooais uit een in dit nummer voorkomende adverten tie blijkt, heeft de heer D. Ha%'erkorn zyn beurtveer per 1 Januari overgedragen aan den heer A. Wlnk. De heer Haverkorn werd 54 jaar geleden op het jaag- paard gezet cn is 10 jaar later zelf de schipper geworden. Gedurende 44 jaar heeft men hem op de Alkmaarsche zaadmarkt altijd op dezelfde plaats kunnen vinden, waar hij voor zyn klanten flinke prijzen voor 't zaad wist te bedingen. Als verkooper zal hy de markt blijven bezoeken. De naam „Haverkorn" als eigenaar zal dus als schipper van 't tooneel verdwynen, in zooverre dat de zaak verder onder de firma Haverkorn wordt voort gezet. Voor den heer H. van der Woude is den 2en Kerst avond een schedepostje geweest. Voer een zeer klein aantal belangstellenden heeft de heer Dumas van Am sterdam de reis naar hier moeten maken. En toch hebben de afwezigen ongeiyk gehad. De heer Dumas is een populaire humorist en weet met zijn geestige mop pen de stemming er wel ln te brengen. Het aantal toehoorders was nu te klein en toch wist hij met eenige moeite het publiek tot het meezingen van een refreintje te brengen. Wanneer hij een volgend jaar (doch niet met Kerstmis) eens weer zou komen, zouden er zeker veel meer menschen aanwezig zijn, wat voor den heer Dumas ook veel prettiger zou werken. Voor Kerstmis moeten we hier een plaatselijke vereeniging hebben, want anders gaan de menschen naar Schagen. Spljsverterinqsstorinqen li sinds 100 jaar onovertroffen het beste middel fVSo Bul Ir icH-Zout Tabletten 0.0,25 en 0.1.20. Slechts echt In blauwe verpakking met het portret van den Monster» gratis en franco r. d. vertegenwoordig de Bruin. Amsterdam In het College van Notabelen der Hervormde Ge meente te Oosterland c.a. zyn herkozen de heer S. J. Koorn Sz. en C. Maars. Op den tweeden Kerstdag gaf de muzlckvereeniging „Harmonie" in hotel de Haan een goed geslaagde uit voering met bal na. Behoudens concert werden opge voerd do kluchtspelen „De gesnapte Huisvaders" en „De Verliefde Schoorsteenveger" van welke opvoering volop is genoten door de vele aanwezigen. De kerstfeestvieringen op len Kerstdag te Hippo lytushoef en op 2en Kerstdag te Westerland en Ooster land met de kinderen der Zondagsscholen, uitgaande van den protestantenbond, zyn evenals ander jaren zeer goed geslaagd, De belangstelling was als gewoonlijk groot. Do medewerkende krachten zyn dan ook veel dank verschuldigd. Men deelde ons mede, dat benoemd is tot machinist aan het groote electrische watergemaal te Medemblik do heer Boorsma, alhier, thans electro-monteur ln dienst bij de firma Van der Valk op hot werk naby Den Oever. Tot le Machinist aan het stoomgemaal nabij Den Oever Is benoemd de heer J. Hollander te Den Oever. Al reeds j.1. Maandag vierden de Herv. Zusterkrïng en V.C.J B. hun kerstfeest, waarbij velen waren uit- genoodigd, in de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef. Na opening door de presidente, ging Ds. Van Beek in gebed voor. Daarna werden door verschillende dames liederen gezongen, begeleid door viool, orgel en piano. Onder het genot van do gepresenteerde chocolade by den keurig vereierden en verlichten boom, was het een mooien avond. Aan verschillende zioken werden verras singen met harteiyke kerstgroeten thuis bezorgd. De doopsgezinde Zusterkring en Jongerenbond hield ook j.1. Maandag haar Kerstfeestviering in de Doopsgezinde kerk te Hippolytushoef. Daarby verleen de medewerking Mej. E. de Boer uit Alkmaar, welke spreekster tot onderwerp had gekozen: De werken en het leven van Selma Lagerlöf", welke aller aandacht trok. Nog enkele voordrachten en muzieknummers vul den den avond, zoodat van een goedgeslaagden feest avond kan worden gesproken. Ook deze zusterkring bracht geschenken aan verschillende zieken in deze ge meente. Op den eersten Kerstdag 's avonds even voor zes uur, ontdekte een voorbijganger in de kerstuitstalling van den banketbakker M. O. te Hippolytushoef een begin van brand, welke was ontstaan door brandende kaarsen. Gelukkig werd hierdoor verder onhiel voorkomen, daar de brand in den beginne kon worden gestuit. Men ziet ook weer hier, hoe gevaariyk het is, de versiering met brandende kaarsen tot haar recht te laten komen zonder voortdurend er op te letten. In navolging op vele ander plaatsen bracht j.1. Woensdag de bekende telepaath Maloitz een bezoek aan onze gemeente. Des middags werd een opdracht samengesteld door eenige heeren, uitgevoerd, welke goed slaagde. Des avonds werd in Concordia een voor stelling gegeven, waaraan medewerkte Herman Diede- richs en Mevrouw Heykens. De aanwezien hebben volop genoten cn waren vol bewondering. Een gezellig bal besloot den avond. EEN DYNAMIETONTPLOFFING. Te Hamoir in België, waar arbeiders een gaanderij graven voor rekening van de Société des conduites d'eau de liége, met het doel het water van het zij riviertje der Ourthe, de Nebion, naar Luik en om streken te leiden, werden twee arbeiders ten gevolge van te late ontploffing van een dynamietpatroon let terlijk aan stukken gereten. GEEN KINDEREN BIJ STIERENGEVECHTEN. De Spaansche regeering heeft een decreet uitge- »aardigd, waarbij het bezoek aan stierengevechten voor kinderen onder 14 jaar verboden wordt op straffe van 100 peseta's boete en hechtenis bij her haling. WEER EEN HUIS IN FRANKRIJK INGESTORT Drie dooden. Naar Havas uit Toulose meldt, is in het dorp Pier- ifr—Ségade (departement Tarn) een in aanbouw zijnd huis ingestort, waarbij zeven arbeiders, die op de steigers stonden, onder het puin bedolven werden. De oorzaak van het ongeval zou moeten gezocht worden in het verschuiven van een rots, waartegen het huis was gebouwd. HEVIGE STORM IN SPANJE EN PORTUGAL. Vele vaartuigen omgeslagen; 5 visschers verdronken. Aan de Westkust van Spanje en Portugal heeft Maandag een hevige storm gewoed. Vele kleine vis- schersschepcn zijn omgeslagen Bij de botsing van de 2 Spaansche visscliersschepon is een daarvan zoo zwaar beschadigd, dat het bin nen enkele minuten zonk. Daarbij zijn 3 visschers om het leven gekomen. Van een ander visschersvaartuig, dat omsloeg, zijn eveneens 3 man verdronken. De president ongedeerd. De dader ge dood. In een der drukte straten van Buenos Ayres is Maandagmiddag een aanslag gepleegd op president Irigoyen. Een man loste achtereenvolgens vier of vijf schoten op den president, toen deze uit zijn auto stapte, maar de schoten waren alle te hoog, zoodat de president ongedeerd is gebleven. Een der agenten in politiek, die zich in het gevolg van den president bevond, schoot den man met het eerste schot neer. De identiteit van den dader is nog niet vastgesteld. Wolff meldt nader, dat de politie te Buenos Aires heeft vastgesteld, dat de dader van de aanslag op president Irigoyen een Italiaansche anarchist was, Gualherto Ma tinei li genaamd. De dader is door 7 kogels getroffen. Twee begeleiders van den president zijn gewond. Irigoyen dankt zijn redding aan het snelle ingrijpen van zijn begeleiders.

Schager Courant | 1929 | | pagina 11