HE^HUGOWAARD. BARSINGERHORN. LANGENMJK. ALKMAAR. Nagekomen Berichten. Gemengd Nieuws. Ernstige familie-drama's. Amerikaansch! Slachtoffers van het ijs in Duitschland. Brand in hetWitte Huis" te Washington. In geen 12 jaar geslapen. Kerstmis te Berlijn. vast arbeider, Binnenlandsch Nieuws. De klok die stilstond. WINKEL, 27 Dec. Appelen 39, peren f 15, aardappelen f 11.60, spruitkool f 5—7, uien f 12 per 100 pond. VEENIRJIZEN. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier ls herkozen als Notabel de heer A. Kuiper, alhier. KOLHORN. De 2e nutsavond, zal gehouden worden op Woensdag 8 Jan. 1930, bij S. Kuiper. Deze avond ls de verwachting van een schitterend program. KOLHORN. Alhier gaf Prov. van der Laan als op anderen plaat sen hier in de omtrek een blllard-seance bij den heer Kuiper. Van der Laan zou 700 caromboles maken en de heer Jongejan 200. Vander Laan maakte 700 caromboles ln 21 beurten, met een gemiddelde van 33, en hoogste serie 157, terwijl Jongejan er maar 43 bij elkander kon krijgen. Er werden 3 queuen on der het publiek verloot en voorts liet de heer Van der Laan zien, wat of hij op kunst- stootengebied kan presteeren, maar dat ls in één woord geweldig, zoo kon men de ballen niet neerleggen of hij wist ze te maken. Wij zien den heer van der Laan hier weer eens gaarne terug. NOORDSCHARWOUDE. Het Kerstfeest van de leerlingen der Zondagsschool heeft den lsten Kerstdag plaats gevonden in do Ned. Herv. Kerk. Door Ds. Staal werd een mooi kerstverhaal verteld, waarnaar met allo aandacht werd geluisterd. Ten slotte kregen allen nog een cadeautje, zoodat de kinderen met een blij gezicht naar huis gingen NOORDSCHARWOUDE. In het lokaal van den heer Galis, café „Centrum", al hier, gaf de bekende biljarter J. van der Laan een de monstratie van 700 caromboles. Zijn tegenpartij de heer A. J. Kramer behaalde 134 caromboles. Noodlottig einde van de Kerstmisviering. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, werd na ont vangen kennisgeving door de politie op den Kennemer- straatweg, nabij de Heilooër Brug aangetroffen een on bekend mannelijk persoon, bewusteloos en hevig bloe dend uit een zware hoofdwonde. Op last van don ont boden geneesheer, Dr. Schröder, die den toestand ernstig bevond, werd de gewonde por politie-brancard overge bracht naar het St Elisabethgesticht, alwaar hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, Vrijdagmiddag aan de bekomen schedelbreuk is overleden. Het ingesteld onderzoek naar zijn identiteit heeft aan het licht gebracht, dat de overledene was genaamd Jacob Veld, oud 22 jaar en wonende Middelweg te Uit geest. Vermoedelijk is hij met een luxe auto meegereden, staande op de treeplank, daarvan afgeslagen en toen door een stadsautobus aangereden. Het politie-onderzoek wordt dienaangaande voortgezet. Als we ons niet vergissen is ook de man, Jacob B., die dezer dagen bij het nemen van een booht van een open vrachtauto aftuimelde, in het stedelijk ziekenhuis overleden. STRAATGEVECHT TE GENT. Tusschen Letlanders en politieagenten. Tn den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft te Gent een bloedige botsing plaats gehad tusschen Let- landsche matrozen en Belgische politieagenten. Meer dan honderd schoten werden gewisseld. Ten slotte konden vijf Letlanders overmeesterd worden en naar het politiebureau gebracht Twee van hen zijn zwaar gewond. "Waanzinnige vermoordt zijn vrouw en zes kinderen. In Waln-un-Grove (Noord-Carolina) verloor de 43-jarige landbouwer Lawson plotseling zijn verstand. Hij sloeg zijn vrouw en zes kinderen dood, en maakte vervolgens toebereidselen voor hun begrafenis, waarna hij zelf moord pleegde. Zijn vrouw en kind doodgestoken. Wolff meldt uit Berlijn: Een vreeselijk familiedrama heeft zich te Oberschöne- weide afgespeeld, alwaar de 34-jarige boekhouder Len- gerich zijn 27-jarlge echtgenoote en zijn driejarig doch tertje met messteken doodde en zichzelf daarop ernstig verwondde. Lengerich was gedurende lange jaren bij de A.E.G. als boekhouder werkzaam geweest Vier jaar ge leden was hij getrouwd cn het huwelijk was zeer ge lukkig geweest In den laatsten tijd was de man echter zenuwziek geworden, vermoedelijk tengevolge van een ln den oorlog opgeloopen zware verwonding. Op Kerst avond begaf de schoonvader zich met Lengerich naar een krankzinnigengesticht; de dienstdoende verplegen meende dat Lengerich eerst nog gelegenheid moest heb ben het Kerstfeest in zijn gezin te vieren. Deze toege vendheid is het gezin noodlottig geworden. Woensdag avond, terwijl zijn schoonouders bij hem vertoefden riep Lengericht zijn vrouw en zijn dochtertje ln de slaap kamer, deed achter hen de deur op slot en stalt beiden lieer, nog-voor de schoonouders er in waren geslaagd do deur open te breken. Toen dit eindelijk was geschied vond men de vrouw en het kind dood op den grond liggen. Lengerich zelf werd naar 'n ziekenhuis gebracht zijn toestand is zeer ernstig. Vreemde moord ln een bosch by Pau. Ljjk van een man In vrouwenltleeren aan een boom gehangen gevonden. Uit Parijs wordt gemeld: In het bosch van Pau hoeft men in den afgeloopen nacht een clgcnaardigen moord ontdekt Men vond n.1. het lijk aan een boom hangen van een man, wiens han den op den rug waren gebonden. Vermoedelijk zou het lijk al ongeveer acht dagen daar hebben gehangen. Do moord wint nog aan geheimzinnigheid door de omstandighold, dat de man in vrouwen kleeren bleek te zijn gestoken, namelyk in een elegant balcostuum. Van den moordenaar ontbreekt momenteel nog elk spoor. Het eenlge, dat de politie te weten kon komen, ls, dat eenigen tijd geleden aldaar een persoon heeft ver toefd, hetgeen de aandacht van enkele omwonenden trok Zijn famllio vorgiftigd. In het Oost-Vlaamsche dorp Schelderode, bezuiden Gent. is de 27-jarige boer Juliaan Brackenler, gearres teerd wegen vergiftiging door middel van arsenicum van J»*t «ezin ziiner ouders. De vader is gestorven, de moe der en vijf kinderen verkeeren In stervensnood. Dezelfde jonge boer, in wiens vestzak een kleine hoeveoiheid ar senicum is gevonden, wordt verdacht een oom cn tante, bij wie hij vroeger inwoonde, en die den vorigen zomer in zonderlinge omstandigheden overleden, op "de zelfde wijze van het leven te hebben beroofd. Do lijken van deze personen zullen nu worden opgegraven. Brakenier loochent totdusver alle schuld. DE LIJKEN VAN DE FRANSCHE VLIEGERS LASALLE, REBART EN FALTON GEVONDEN. Hot Fransche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Itnliaansche officieren bij Syrte in Tripoli de lij ken hebben gevonden van de drie Fransche vliegers Lassalle, Rebart en Falton in de nabijheid van de stukken van hun vliegtuig. AANSLAG IN »T BRAZILIAANSCH PARLEMENT. Een afgevaardigde doodgeschoten. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro is het in het Rraziliaansche parlement tot een bloedig incident ge komen. De leider der liberale partij, de afgevaardig de Simons Lopcz, vuurde in de zittingszaal verschei dene schoten af op het lid der regecringspartij, Suza Fihlo. die kort daarop aan de bekomen verwondingen is overleden. De stedelijke rechter van New-York „be schermheer" van een uitgebreide organi satie van beroepsmoordenaars. V.D. verneemt uit Berlijn: De B. Z. a. M. meldt uit New York: De politie te New York heeft na onthullingen door een politie spion een over het geheele land verbreide organisatie van beroepsmoordenaars ontdekt, die haar hoofdze tel te Chicago had, cn welker beschermheer de stede lijke rechter van New York, Albert Vitalt, was. Door deze ontdekking begint de geheimzinnigheid rondom tnllooze moorden, bomaanslagen en roofovervallen te New York en te Chicago te wijken. Op 9 December publiceerden de bladen te New York het alarmeerend bericht, dat hij het gala-diner, dat de Democratische club van het stadsgedeelte Bronx den herkozen rechter Vitalt aanbood, een ben de van 7 misdadigers, het dinergezelschap, bestaan de uit 30 personen, met revolvers bedreigende, ge dwongen had tot afgifte van alle geld en sieraden. Langzamerhand lekten allerlei geheimzinnige be richten over dezen maaltijd uit, o.a dat 7 vroeger veroordeelde misdadigers zich onder de gasten zou den hebben bevonden. Het werd bewezen, dat de over val georganiseerd was De president van de club, een rijke R-i'ïaansche groothandelaar in fruit, bevond zich in :inancieele moeilijkheden. Hij had aan een misdadiger te Chicago schriftelijk beloofd 10.000 dol- iar voor de hoofden van 2 bendenleiders te New-York te betalen. De gehuurde moordenaar kweet zich van zijn taak, doch ontving slechts 5000 dollar. Hij dreig de met een publiciteit, waneer hij de overige 5000 dollar niet betaald kreeg. De club-president Terranova, die tegelijkertijd lid van de misdadigersbende „Union Ciciliano, Natio nale" is, noodigde den moordenaar aan den feest maaltijd bij Vitalt, met de mededeeilng, hem het geld daar te zullen betalen De misdadigers drongen even wel de eetzaal binnen en bestalen de aanwezigen. Ter wijl echter binnen 4 uur het geld en de sieraden aan den stedelijken rechter teruggebracht en aan de ver wonderde gasten weer werden uitgereikt, bleef het moordcontract, dat de eere gast uit Chicago had mee gebracht. spoorloos verdwenen, Vitalt en zijn misda- digersvriendvn waren aan de comedie medeplichtig geweest. De geheime politie heeft nog meer materiaal ver zameld, waaruit blijkt dat de president van de club Terranova, zeer bevriend was met Vitalt, dat hij zeven maal gearresteerd en veroordeeld was en dat de z.g.n. democratenclub, waarvan Vitalt bescherm heer was. 820 vroeger veroordeelde misdadigers on der zijn leden telde, dat Vitalt tot de vrienden van den beruchten Rothstein behoorde, een vermoorde millionnair cn bendeleider, en dat hij aan Rothstein 19.000 dollar speelschuld had. Hoever de onthullingen zullen gaan, hangt thans van de politic-autoriteiten on rechters in Chicago af. Op het oogemblik bevindt de rechter Vitalt zich nog in vrijheid. 5 kinderen door het Ijs gezakt. Vier hunner verdronken. Wolff meldt uit Hamburg: Bij Hamburg-Wilhelmsburg zijn gistermorgen op het Ernst August-kanaal drie jongens door het ijs gezakt. Slechts één kon door toensellende vorobijgan- gers gered worden; de anderen verdronken. Te Puttgard op het eiland Fehmam zijn twee meisjes bij hef schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Nog vier slachtoffers. Op het dunne ijs van een vroegeren zijtak van de Main waren drie jongens aan het spelen, toen het ijs plotseling bezweek. Op het hulpgeroep van de jon gens, die te water waren geraakt, sprong een dertig jarige man hen na teneinde te trachten hen te red den. Hij vond echter, evenals de jongens, den dood in het water. DAT KUN JE DENKEN, (Passing Show). Matroos: Heb je geen pijp tabak voor me Stoker: Je bent vier en een halve mi nuut te laat. Juist voordat ik van boord ging heeft de admiraal mijn laatste half ons ge leend. 3900 HUWELIJKEN MET KERSTMIS TE BERLIJN. In de week voor Kerstmis zijn op de 88 bureaux van den burgerlijken stand te Reriijn ongeveer 3000 huwe lijken gesloten. Op 24 December was het een record, daar op dezen dag op elk bureau 20 paartjes in den echt werden verbonden. Er was een man van 70 jaar bij, wiens bruid juist 19 jaar was geworden. KERSTDRUKTE TE BERLIJN. Men meldt uit Berlijn: De Berlijnsche tram, tunnelspoor en autobussen heb ben op 24, 25 en 26 December samen 10.247.000 perso nen vervoerd. Het verkeer was het drukst op 24 De cember. Bij de stadsspoor werden in het geheel 2V2 millioen menschen vervoerd. DE AANVARING IN DE ZEE VAN MARMONA. Naar uit Sofia in tegenstelling met de eerste berich ten gemeld wordt, zijn de passagiers en bemanning van het Bulgaarscho stoomschip Warna, dat in de Zee van Marmora met een Grieksch stoomschip in aanvaring is geweest, gered. De Westervleugel verwoest Belangrijke stukken door het vuur vernield. Dinsdagavond zijn naar Reuter uit Washington meldt, de bureaux van president Hoover ln het Witte Huis door brand vernield. De brandweer had twee uur werk eer zij het vuur gebluscht had. De partlculieere papie ren van Hoover konden in tijds verwijderd worden, maar er zijn tal van belangrijke stukken door het vuur vernield. De schade wordt op ongeveer 150.000 gulden ln Nederlandsch geld geraamd. In verband met dezen brand wordt in herinnering gebracht dat de laatste brand van het Witte Huis dag- teekent van 1812 toen het in den oorlog van dat jaar door de Biitsche troepen in de asch werd gelegd. De oorzaak. V.D. verneemt nog uit New York: Volgens een bericht uit Washington heeft de brand weer uitgemaakt dat de hevige brand, die op den avond voor Kerstmis groote schade in het Witte Huls heeft aangericht, ontstaan moet zijn door een defecten schoor steen In het kantoor van den secretaris van president Hoover. EEN MEEVALLER. (Pages Gales.) Ik ben links. waar? Men kan het gelukkig niel «*ea, ais je ue banden in de zakken bebt. Na zijn verwonding aan het front geen oog meer dicht gedaan. Sedert jaren reeds, zoo ontleent de Boedapester cor respondent van de N.R.Ct aan de Uj Nemzedék, bevat het Boedapester politierapport twee of drie maal in de maand het bericht, dat de chemicus Sandor Endrei op straat ls Ineengezakt. Oorzaak: algeheele uitputting. Dit jaar, op den dag voor Kerstmis is het precies 12 jaar geleden, schrijft het blad, dat Séndor Endrle, die toen vaandrig was aan het Italiaansche front, door een kogel aan het voorhoofd werd getroffen. De kogel werd uit het hoofd verwijderd en zijn leven werd daarmede gered. Van dat oogenbllk af echter heeft de ongelukkige geen oog meer dicht gedaan. Reeds ln het ziekenhuis kon men hem slechts met de allersterkste dosis morphine of veronal een paar uur slaap verschaffen en later zou hij dusdanige doses heb ben moeten innemen, dat zijn gestel er ln een paar jaar door verwoest zou zijn geworden. Daar Endrei een man met een kraohtigen wil is, verdraagt hij liever de sla peloosheid. In een chemische fabriek kreeg hij na het sluiten van den vrede een goede positie. Van den vroe gen morgen tot den laten avond werkt hij daar lederen dag in de stille hoop, dat het hem eenmaal gelukken zal, zich dusdanig te vermoeien, dat hij 's nachts ten minste een half uur zal kunnen slapen. Steeds tever geefs. 's Avonds wanneer hij doodmoe naar huls komt, gaat hij naar bed en moet tot den anderen morgen le zen, om niet van vertwijfeling over zijn slapeloosheid krankzinnig te worden. Op een vraag, die het blad, naar aanleiding hiervan tot den directeur van het Boedapester krankzinnigen en zenuwlijdersgestlcht richtte, verklaarde deze, dat de meest voorkomenden zenuwziekte tegenwoordig slape loosheid ls. In de medische practijk kwamen gevallen, dat een zieke vier, vijf, zelfs ook meer jaren vrijwel zonder slaap doorbracht, wel meer voor. Het geval in kwestie achtte de directeur toch echter eenrecord, dat bijna aan het wonderbaarlijke grensde. Behalve enkele overvallen en een aantal zelfmoorden, uiterst rustig voorbijgegaan. De Kerstdagen zijn te Berlijn, naar men vandaar an de N. R. Ct. meldt, uiterst rustig voorbijgegaan. Voensdag en Donderdag waren de koffiehuizen lang riet zoo druk bezocht als gewoonlijk op feestdagen I iet geval is; schouwburgen en variété's waren echter uitverkocht Het weer is voor menigeen een teleurstelling gewor den. Op Dinsdag was tamelijk veel sneeuw geval len en het vroor 7 graden. Ski en sleden werden over al voor den dag gehaald. Donderdag was de tempera tuur echter weder gestegen tot 6 graden boven vries punt en van de sneeuw was niet veel meer dan mod der overgebleven. Het aantal zelfmoorden was ook geringer dan an dere jaren met de Kerstdagen. Acht ongelukken heb ben vrijwillig een einde aan hun leven gemaakt, ter wijl voorts nog negen pogingen tot zelfmoord zijn ge pleegd. Drie ernstige ongevallen vonden nlaats. In het noorden der stad reden op eersten Kerstdag twee auto's in volle vaart op elkander. Een 3-9-iarige arbeider, net voorbijkwam raakte Gevraagd tegen 1 Maart, een best kunnende melken en rijden, nieuwe woning disponibel. K. SCHENK, Bar- singerweg, Wieringerwaard. onder een der auto's en moest in zwaargewonden toe stand naar een ziekenhuis worden gebracht. Te Rahnsdorf bij Berlijn reed een 23-jarige man met zijn motorfiets tegen een auto. Hij werd daarbij zoo zwaar gewond dat hij kort daarop in liet ziekenhuis te Köpenick overleed. Tenslotte werd in het Oosten van Ber'ijn een koopman toen hij de straat over stak door een auto gegrepen en gedood. De traditioneele vechtpartijen ontbraken natuurlijk niet. Te Moabit werd een 53-jarige koopman die met zijn gezin naar huis terugkeerde op straat lastig ge vallen door een aantal jongelieden. Een dezer wierp de vrouw van een koopman tegen den grond; toen de man zijn vrouw te. hulp sneide werd hij bloedig mishandeld. Hij trok toen zijn revolvpr en vuurde eenige schoten op de belhamels af. Een hunner werd zwaar, een andere licht gewond. Op de Nollendorf- platz in het Westen van Berlijn poogden in den pacht van den eersten Kerstdag een paar jongelieden de electrische lampen te ontvreemden die aan een voor de deur van een restaurant staanden Kerstboom hin gen. Een kapper uit het lokaal die dit beletten wilde, werd neergeschoten. De dadesr poogden daarna te ontkomen, doch konden echter na een lange achter volging worden gevat. HET GEHEIM VAN DEN OUDEN VIOOLMAKER. Deze week is te Paglesham, in Eessex, de 78-jarige Thomas Atkinson overleden. Hij was er brievengaarder en hield in het postkantoortje een koomenijswinkei. Maar in zijn vrijen tijd maakte hij violen, en, volgens de Daily Herald, gelooft men dat zijn instrumenten de mooiste van Europa waren. De prachtige toon van zijn violen werd toegeschreven aan het evrnis dat hij ge bruikte. Het heette dat hij het geheim van het vernis der oude vioolmakers ontdekt had. Hij heeft het nu met zich in het graf meegenomen. Toen hij op zijn sterfbed lag, heeft Atkinson nog moeite gedaan om het recept van de bereiding aan zijn zoon mee te deelen, maar de inspanning was te groot voor hem. Vroeger woonde Atkinson te Tottenham, maar hij was naar Paglesham verhuisd, omdat de lucht daar, naar hij dacht, beter was voor het drogen van zijn instru menten. GEMEENTE SCHAGEN. Gebcren: Cornelis Hendricus, zoon van Michiel Jaco- bus Brammer en van Geertruida Maria Sprenkeling. POLITIE. Verloren: een rijwielplaatje; een horloge in armband. Gevonden: een taschje; een sleutel, een mes. DE VERDUISTERING VAN 18 MILLE. Successievelijk komt de politie thans er achter waar het geheele bedrag ad f18.000 is gebleven, dat is verduisterd door een kantoorbediende ten nadcele van de Haagsche Bouw Maatschappij. Van de f2500 welke nog zoek waren, hebben de verdachten ver scheidene door hen gemaakte schulden betaald. Van een bedrag van ongeveer f 1000 weet men nog niet hoe het besteed is. ONTPLOFFING TE VELSEN. Een slachtoffer overleden. De arbeider Jordaan, die bij de ontploffing aan de Stikstoffenfabriek van het Hoogovenbedrijf te Velsen de vorige week ernstig gewond werd, is gisternacht in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk aan de gevolgen overleden. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Het vijfde retourvliegtuig geland te Praag. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het vijfde postvliegtuig op de retourvlucht te Praag is geland. De tocht is gisteren niet verder voortgezet. De moge lijkheid bestaat, dat Smirnoff, I-Iondong cn Kotte heden (Zaterdag) middag aankomen. EEN HARDE WINDSTOOT. Anto tegen een boom verbrijzeld. Marechaussee van het paard gewaaid. Op den Maastrichter weg bij Roermond is, naar de Nieuwe Venlosche Crt. meldt, Donderdag bij een plotselingen windstoot een auto van den heer D. uit Roermond tegen een boom verbrijzeld. De wagen, waarin voorts nog 3 kinderen zaten, kwam van Echt. Na enkele malen nabij Hattem te zijn rondgedraaid, sloeg de auto tegen een van de boomen. Ilij werd ge heel vernield. De kinderen en de bestuurder kwamen er ongedeerd af. Eenige meters verder was een marechaussee van het paard gewaaid. De brandweer noodig om de klok weer op gang te brengen. Sinds eenigen tijd is in den zijgevel van het ge bouw van de Bijenkorf aan de Wagenstraat een klok aangebracht. Deze klok zit ruim 20 M. hoog aan den gevel, en is slechts met zeer lange ladders bereikbaar Natuurlijk was dit een electrische klok en men ro kende er op, dat de electriciteit niet falen zou. Maar helaas, ook dit is niet onfeilbaar gebleken, en gis terochtend moest men constateeren, dat de klok stil was blijven staan. Het moeilijke van de kwestie was echter hoe men het uurwerk bereiken kon om de noodzakelijke re paratie te verrichten. Het personeel van den Gemeentelijken Telefoon dienst, aie de verzorging der electrische buitenklok- ken op zich genomen heeft, wist geen raad. De klok hing hoog in de lucht, tegen een blinden muur aan en was schier onbereikbaar. Men wist dan toen ook niets beters te doen dan de hulp der brandweer in te roepen en deze verklaar de zich bereid met de groote Magyrusladder te hulp te komen. Toen deze ladder opgedraaid was. kon men met behulp van een klein hulpladdertje d9 klok bereiken. Twee eraployé's begaven zich naar boven, terwi'1 de brandwachten beneden vol belangstelling het werk gadesloegen van de heeren, die zich op het voor hen zoo onbekende en gevaarlijke terrein bevonden. Na eenigen tijd waren de herstellingen voltooid cn kon de brandweer inrukken. Natuurlijk trok deze o gewone wijze van repara tie ee-ner klok in de drui-^ö Wagenstraat zeer de aan dacht van het publiek

Schager Courant | 1929 | | pagina 16