Jlititii Billis- Bij de wisseling des jaars. „CARPE-DIEM", Groet-Schoorl. OUDEJAARSAVOND REVUE. GELUKKIG NIEUWJAAR! Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. BERTELS',KUNSTKORREL" Beluister de intrede van het Nieuwe Jaar in de Radio!! Dinsdag 31 December 1929. SCHAC8R 72ste Jaargang No. 8587 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.(55. Losse nummers 6 cent ADVF.RTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden nnor plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. „Weest nu eens even stil en komt tot U zelf, gij haas tende, jagende, jakkerende mensch. Legt uw gereedschap terzijde en verlaat de werkplaats, zet de boeken, waarin ge studeert in de kast; laat het huishoudelijk werk in den* steek en gooi het naaiwerk terzijde, o, bedrijvige, altijd bezige huisvrouw; laat de zaken rusten, o, zenuwachtige koopman, die in span ning leeft van de ééne beursnoteering tot de andere;- houdt op, houdt allen eens op met uwe bezigheden en luistert naar mij!" Zoo spreekt met grooten ernst tot ons de Geest van den tijd. Juist nu, in deze dagen, méér dan ooit. Hij vraagt on3 met bijna dwingende kracht om te luisteren naar wat Hij heeft te zeggen. En we zien hem in de koele oogen, in de onverbiddelijke oogen, die zijn zon der genade, zonder deernis. En we hooren zijn gestren ge stem, die tot ons spreekt van deze groote waarheid: alles gaat voorbij. Er bestaat geen z ij n, er bestaat slechts worden, eeuwig worden. Ach, wij menschen! Wij zouden zoo gaarne de mooie oogenblikken in ons leven vast willen houden; de oogen- blikken van diep geluk, van zuivere genieting; de* oogen blikken, waarin onze ziel geheel vervuld is van talig heid, omdat zij bewust is écn geworden met het Schep pende Leven zelf. Ach, wij menschen! Wij ploeteren en zwoegen, wij wer ken en tobben, wij geven onze krachten om iets te be reiken en als het beoogde doel is verwezenlijkt, cUn... dan moeten wij weer verder en mét ons reist mede de Geest van den tijd, die aldoor ons toeroept: voort, voort! Wij zouden jong willen blijven, beschikkend over onze volle kracht... maar de jaren maken plaats voor elkan der, volgen in ononderbroken reeks elkaar op, ze ver richten hun sloopingswerk, ze voeren ons al nader en nader tot de finale, tot het onverbiddelijk einde, tot den dood. Ach, wij menschen! Zyn wij niet als wrekstukken, die worden meegevoerd met de stroomingen, die gaan door de onmetelijke oceaan, opgeheven door de golven naar omhoog en neergesmakt naar omlaag? Zijn we niet als wolken, die voortgedreven worden door het luchtruim nu eens met groote vaart, omdat de mach tige adem van den storm met geweld ze stuwt, dan langzaam, omdat een zachte koelte ze rustig met zich voert, maar toch altijd verder, verder, verder? Ach, wij menschen! Het ligt ln den aard van ons wezen, dat wjj hieraan maar zelden te zelden? denken. Maar nu, in deze dagen, dringen deze gedachten zich aan ons op. Want de jaarswisseling is aanstaande. En we zijn geneigd om te luisteren naar wat de Geest van den tijd ons te zeggen heeft. En wij begrijpen den zin van het: alles gaat voorbij. Wij zien om, wij roepen in onze herinnering het voor bije terug. Welk een pijn kan 't ons doen, hoeveel oude wonden kunnen daardoor weer schrijnend worden open gereten. O! wij zouden willen vergeten, voor goed ver geten, maar voor ons staat de Geest van den tijd met zijn koel-gebiedende oogen, zijn onweerstaanbaren blik, die ons dwingt te gedenken wat achter ons ligt. wat geweest is en nooit terugkeert, gelijk wij ééns zullen zijn gewéést om ook nooit terug te keeren, wij, met onze vreugden, onze strevingen, onze ijdelheid, onze trots, onze kleinheid, onze verlangens, wij, met ons ho pen, ons gelooven, ons strijden, ons lijden. En hij laat ons zien wat zoo innig mooi was, wat wij liefhadden en meenden niet te kunnen missen en wat toch voorbijging! Hadden we niet ons liefelijk tehuis, waar we ons voel den als ln een heerlijke, veilige plaats, temidden van een wereld vol moeiten? Was er niet die stemmings volle harmonie, welke zoo weldadig aandoet? En toen kwam plotseling de dood en hij eischte op den vader. En waar eens woonde een bescheiden geluk te wei nig gewaardeerd veelal! daar trad binnen de sombere rouw, het zware leed en bij het bleeke lijk staat moeder met hare kinderen en schreit hare tranen. Was er geen vreugde in ons hart, toen we neerzagen op ons kind, als hulpeloos wezentje neerliggend in het met zooveel zorg toebereide bedje en weefden we niet onze gulden droomen voor zijn toekomst en namen wij ons niet voor. over dat tecdcre leven te waken met al die warme liefde, waarover een vader en vooral een moeder beschikt? En langzaam aan werden kindeke's krachten minder en sloop bij ons binnen die vreeselyke angst voor wat we niet wilden, voor wat niet mócht naar onze meening. niet mócht, omdat het te wreed zou zijn, die onzegbare angst voor het dreigend verlies. En •toen viel de slag! O God, o God, waarom? En voor ons staat de Geest van den tijd en spreekt met ijzerharde stem zijn, als een terging ons in de ooren klinkend, woord: en tóch moet ge verder, verder met uw leed, uw tranen, uw arme gebroken hart Want er 1» niet de rust van het zijn, maar de onrust van het worden. En in ons is de stille, diepe weemoed omdat we ons sterk bewust worden van het feit dat niets blijvend is. Het zou in-tragisch wezen wanneer het hij dezen wee moed bleef en wanneer daarnaast niet andere gedach ten konden opkomen in den mensch. Wel is deze weemoed in de dagen, waarin een jaar wordt bijgezet ln de groote doodengalerij, heel machtig, maar, gelukkig dringt ook een ander gevoel zich aan ons op. Gaat wel alles voorbij? Is er niets dat blijft? Voorbij gaat ongetwijfeld wat wij zien met de oogen en tasten met de handen: wat de menschheid ooit wrochtte aan stoffelijke dingen is na korten of langen tijd tot ondergang gedoemd. Ons leven met zijn hoogten en diepten, zijn jubelende vreugden en felle smarten, met zijn liefde en zijn haat wordt eens afgebroken en als stoffelijke wezens gaan we tot ontbinding over, d.w.z. het stof, waaruit we zijn opgebouwd gaat tot an dere, nieuwe verbindingen over. Maar wat geschiedt met ons diepste zelf, met ons waarachtige IK? Wat is het lot van de persoonlijkheid, wier waarde niet bepaald wordt door uiterlijke dingen, door schijnglorie, door klatergoud, door al wat er omheen wordt gehangen? Gaat verloren al haar streven en worstelen? Zie, wanneer een mensch slechts maar een enkele schrede gevorderd is op den weg naar die zelfverwe zenlijking, welke bestaat in het zuivere mènsch-worden, wanneer hij één zwakheid heeft overwonnen, één no bele eigenschap heeft aangekweekt, één groote en goede gedachte heeft aanvaard en gemaakt tot leidende kracht in zijn leven dan komt soms de dood en hij kan niet verder. Is het dan alles verloren? Als dit zoo ware, dan zou ik het leven vloeken. Dan zou het leven-zelf voor den dóórdenkenden mensch de grootste ramp wezen. En Ik prijs mezelf gelukkig, dat ik er anders tegenover sta en ik wil dit zeggen tot allen, die dit lezen en die de beteekenis van de jaarswisseling ondergaan. Neen, neen, niet alles gaat voorbij. Bloem» en Boomkweekerij Telef. 502 Het adres voor sterk en gehard plantsoen. VOORDEELIGE PRIJZEN. Qnqp&jwnaxvidji Gijzrupnoduotie dcx/l Volledig voeder voor kuikens, kippen.eenden enz Alle foutief voederen %ordt hierdoor opqeheven. Eenvoudiger, voordeeiiger en betere voedinq sterker en mooier dieren en 30% méér en grooler eieren van hooqfynen smaak.dan van andere voeders (foef 50 kilo f 050 postw Vraagt brochure Octrooi reeds verkreqen in Belqie.Canada.Engeiand, Frankrgk. Italië. Honqarqe. Polen. Soanje. Zuid-Afrika Blijvend is wat door de strevende menschheid aan geestelijke waarden wordt veroverd! Ik spreek hier met opzet van de mensch h e i d, in aansluiting met wat ik schreef in mijn artikel „de anderen en ik". Nieuwe ideeën komen op, zuiverder opvattingen over moraal verschijnen, reiner religie vervangt oude reli- gieuse inzichten. En deze verdwijnen niet meer. Ze zijn als nieuwe draden, die worden ingeweven in het groote weefsel der tijden en zij leveren hun deel in het schoone dat ééns komt. Wanneer wij sterk ons inleven in deze gedachte, zou dan niet veel van den weemoed van het „voorbij" verdwijnen? Ja, voorbij gaat het uiterlijke, voorbij gaat ontzaglijk veel moois en liefs, ook veel leelijks en smartelijks, maar het waarachtige, wat is uit den geest, dat blijft Ach, wij menschen! Zeker, omdat wij aan den schijn zoo hechten. Maar ook, gelukkig, wij gezegende menschen, wien het voorrecht te beurt valt, welbewust te mogen medewerken aan het groote doel: de triomf van den geest over de stof. Wij gezegende menschen, die daarin bij*al wat voor bijgaat het eeuwig blijvende mochten vinden. ASTOR. Hoe de jaarwisseling Ln verschillende landen te hooren is. De wisseling van het jaar wordt zoo lang er van een radio-omroep sprake is door vrijwel alle stations ter wereld op de een of andere wijze feestelijk gevierd. De luisteraar, die dus in het bezit is van een voldoend ge voelig radio-toestel, verkeert in een goede gelegenheid, om door middel van de radio de intrede van het nieuwe jaar in de verschillende landen der wereld mede te vieren. Indien men over een kortegolftoestel beschikt zal men reeds vele uren voor de intrede van het nieuwe jaar. de jaarwisseling van andere landen en zelfs van andere werelddeelen kunnen meemaken. Even voor halfdrie op den middag van den 31en De cember wordt voor het eerst op onze aarde de Intrede van het nieuwe jaar aangekondigd. Het zijn de korte- golfstations 3 LO (Melbourne) en 2 FC (Sydney) in Au stralië, die deze eer te beurt valt, en wanneer wty een Het oude jaar gaat heen en met hem al zijn dagen, Die voor het grootste deel verbleeken en vervagen, Behalve 'n enk'le dan, die in d'erinn'ring leeft, En blijvend in den geest zich afgeteekend heeft Door een herdenking of maatschappelijke zaken, Die in zeer nauw verband 't publiek bewustzijn raken. Herinner U zich nog. zoo heel in het begin. Het jubileum van de Mo ede r-K o n i n g i n. Herdenking in de vaderlandsche kerken Van al Haar goedheid, al Haar liefdewerken Door 't geen Ze deed met trouwe moederhand In vijftig jaar voor 't dankend vaderland! Of wel de reeds vergeten Hoek van Holland helden. Die worst'lend hun bestaan in dienst der menschheid stelden, Wier boot verging in storm en noodgetij. De tijd ging voort, hun offer ging voorbij! De strenge winter bleef ons in gedachten. Omdat we weer een strengen winter wachten. Dit alles grijpt ons meer persoonlijk aan. Men voelt het meest voor 't eigen voortbestaan! Miss Holland kwam behoorlijk in de mode Met Liebermann haar looze antipode, De eerste won in fieren schoonheidsstrijd, De laatste door gewiekste leelijkheid! Op politiek gebied had Neerland niet te klagen, Hoe staan ons nog de schoone aether-dagen. De radio-kwartiertjes voor den geest. Als voorgerecht van het verklezingsfees.t! Het resultaat was rustig, kalm en waardig, 't Bleef alles zoo het was, dat was verbazend aardig, Tot slot a la minute een prettig kabipet, Per telefoon gefokt en in elkaar gezet! Het Belgische accoord heeft zeer veel stof doen waaien, We dachten reeds ons land voor drie kwart naar de haaien, Totdat de overval op 't verre Curacao Ons duid'lijk zei, dat 't nooit gebeuren zou. Dat Nederland, streng militair gesproken, Nog merg en pit had in z'n taaie knoken, Hoewel de volksmond mompelde: „Misschien!" En alles dan van achterna bezien. Zelfs klonken enk'le haat'lijke applausjes Voor deze werk'lyk slappe Curacousjes! De Conferentie in de Haagsche sfeer Viel werk'lijk mee, dat doet zooiets wel meer! Toen Snowden even duid'lijk was gaan praten Ontdekte men herstel en schoone resultaten, Men teekende met hartelijk plezier, En alles was in ordeop papier! De vliegtechniek volmaakte haar victorie, De Zeppelin voer in zijn grootste glorie Den ouden aardbol om en boven Nederland, Bestuurd door Eckener en 't Duitschc vlieg-verstand, Terwijl de K.L.M., ais koningin der luchten. Daar niet voor onder deed door H o 11 a n d-I n d i vluchten Een eer-saluut voor mannen koen en kwiek. Die helden zijn, maar zonder 't groot publiek! De G i e s s e n-N ieuwker k en veel and're zaken Wisten 't gemoed van 't volk intiem te raken, We leefden heftig ^net de rechtbank mee, En waren aan het slot spontaan tevree. Twee kijken er op dezen avond glunder, U raadt het al, 't zijn Teunissen enKlunder! De Zuiderzee wordt steeds nog drooggelegd, En daarmee is dan alles ook gezegd, Want of we eenmaal winst of schade boeken Vermag geen mensch voorloopig uit te zoeken! Door heel de wereld werd spontaan herdacht. Bij 't groot verlies, dat hun verscheiden bracht, Hoe Stresemann Genève mocht ontroeren, EJp Clemenceau den oorlog wist te voeren, Dc oorlog, die een valsche vrede schiep, En Duitschland tot een harde boete riep. Toch kwam de liquidatie der kanonnen. d'Ontruiming van het Rijnland is begonnen! 't Gordijn schuift langzaam voor dit bont gebeuren, Waarvan de feiten wank'len en verkleuren, En nauw'lijks is het aarzelend gedaald. Of 't wordt opieuw met volle kracht herhaald! Het nieuwe jaar. door energie gedragen, Komt onder luid applaus de aandacht vragen! December 1929. (Nadruk verboden). jaar, Heil, heil ln 't nieuwe O, lezeres en lezer. Een hartelijk P. F.. En wel per primo dezer. Öaar staat een nieuwe taak In 't nieuwe jaar gereed. Wat winst en wat verlies. Wat vreugde en wat leed! Een. volle jaarkring komt Uw volle aandacht vragen, Door vlijt en energie, En plichtsbesef gedragen, Met onverzwakte zorg Voor 't geen ge hebt bereikt In den modernen tijd, Nu al het oude wijkt! De handen aan den ploeg, Desnoods langs nieuwe banen, Omhoog langs vaste koers Met opgestoken vanen. Opdat het saldo straks. Dat ieder jaar U geeft, In 't batig resultaat Uw kracht weerspiegeld heeft! Een jaar gaat snel voorbij. De tijd blijft nimmer wachten, Draalt niet met een besluit. Noch wankelt in gedachten. Volvoert hetgeen ge denkt Na rijp en kalm beraad, Het hoogste bij Uw werk Is altijd nog: De daad! Heil dus in 't nieuwe jaar. O, lezeres en lezer, Hervat spontaan Uw taak, En wel per primo dezer! Zorgt, dat ge, frlsch van geest,. Drie dingen steeds vermijdt, Dat zijn: De politiek. De praatjes en den n ij dü December 1929. (Nadruk verboden). beetje geluk hebben, zal het ons niet moeilijk vallen, het gebeier der klokken van Melbourne op te vangen. De golflengte van dit station is 36 meter en het wordt van tijd tot tijd zeer goed hier te lande ontvangen. De ..Indleschman", die hier te lande met verlof toeft, en de laatste dag van het oude jaar ongetwijfeld met zijn gedachten in de Tropen wijlt, zal, wanneer hij tegen vijf uur in den namiddag op Bandocng afstemt, het eve nement in Indlë kunnen beluisteren. Laten wij hopen, dat dien dag de storingen weg blijven, dan wordt 1930 eens goed ingezet voor de kortegolfenthousiasten. Ook P.C.j. en de Phohl-zender zullen waarschijnlijk tegen de zen tijd wel een uitzending geven ter gelegenheid van de jaarwiseling, maar dat is meer voor de Nederlanders iit de Tropen bestemd. Is voor het beluisteren van deze vtr- verwijderde „jaarwisselingen" een kortegolf toestel noo- dig, voor het hooren naar de Europeesche Nieuwjaars- wenschen kan men met zijn gewone omroepontvanger volstaan. Reeds om even voor tienen op den avond van den 31sten December kan men de Finnen door op den zender Lathi af te stemmen (1796 M het nieuwe jaar hooren begroeten, terwijl om 10.10 de klokken van het Kremlin te Moskou het nieuwe jaar in de Sovjet-Unio inluiden. De Russische stations komen evenals Lathl goed door in ons land, zoodat het wel de moeite waard is, de Sovjets te beluisteren. Een uurtje later, om 11.20 kan men het meerendeel van de Europeesche radio stations als Warschau (1411 M.). Berlijn (1635), Bern (403), Milaan (500, Motala (1348), Oslo (493). Praag (487) en kopenhagen (1153) het komende jaar hooren inluiden. Verschillende mooie programma's zullen er te genieten zijn. b.v. dat van Munchen is aardig, welk siatlon na de Intrede van het nieuwe jaar ln Duitschland, ook de jaarwisselingen in België. Holland, Engeland en andere landen relayeert. Waarschijnlijk zal men ook over dit station de Nieuwjaarsviering in Amerika kunnen hoo ren, doch dat is pas 's morgens om 5 of 6 uur. Men be hoeft dus slechts op Munchen af te stemmen om de verschillende feestelijkheden in andere landen te kun nen meemaken. Onze westelijke buren vangen het nieuwe jaar evenals Frankrijk en België 20 minuten later aan. dan wij. Ook de jaarwisseling in deze landen kunnen wij dus bijwo nen. Het aardigst en indrukwekkendst is ongetwijfeld wel de viering van het Engelsche, waar „Big Ben" een groote rol ln speelt. Deze laatste wordt ook door Hil versum uitgezonden. Voorloopig is er nu geen jaarwisseling meer te beluis teren in den Aether, doch wel zal het U opvallen, dat tal van stations den geheelen nac'ht doorspelen en vroo- lijke muziek geven. Vooral de Duitsche en de Franscho zenders spelen nog geruimen tijd. Om 5.20 in den morgen van den eersten Januari 1930 begint ook het nieuwe jaar in de Vereenigde Staten door te dringen. Dan zullen WGy en de kortegolfstatlons der General Electric Company 2XAF en 3XaD te Schenec- tady het nieuwe Jaar Inluiden. Daar Amerika naar men weet ln verschillende tijdzones is verdeeld, krijgen wij achtereenvolgens om 6. 8 en 9 uur de Nleuwejaarsbe- groetlngen van Detroit. Portland. Oregon en Los En- gelos te hooren. Juist als wij in Holland aan ons ontbijt willen gaan. kunnen wij ons dus door de bewoners van de Pacifickust een gelukkig Nieuwjaar hooren wen- schen. Kunnen de in het vorige vermelde stations met behulp van een kortegolf-toestel in ons land hoorbaar gemaakt worden, mogelijk is het om GY en WJZ om 5.20 evenuls KGO tegen half negen 's morgens op een gewone om roepontvanger op te nemen. In leder geval kunnen wij die luisteraars, die voor het Amerikaansche Nieuwejaar belangstelling hebben, aanraden omstreeks dien tijd eens op verschillende Duitsche stations af te stemmen. Naar alle waarschijnlijkheid zenden deze een Amerikaansch programma uit, A. Meyer Schcncke. j

Schager Courant | 1929 | | pagina 1