Beestes-Sport en Hersen-Gymnastiek EVENTJES DENKEN. VOOR ONZE SCHAKERS VOOR ONZE DAMMERS KAARTEN. Een avontuurlijke Nieuwjaarsnacht. Moordaanslag te Utrecht. m BILLY BOO. Een dolle koe. Auto op het trottoir gereden. Gemengd Nieuws. Een mysetrieuse historie. Een kostbaar schilderij gestolen. chiatris<3n-neurologische kliniek van prof. Bouman. Na der is gebleken, dat de man eenigen tijd geleden uit een krankzinnigengesticht is ontsnapt, zoodat waarschijnlijk de angst opnieuw in een dergelijke inrichting te worden opgesloten, niet vreemd is aan zijn verzet. De man, die zichzelf zocht en door anderen werd gevonden Een gemoedlyke inbreker. We lezen in de N.R.Ct.: Het was tegen half 6 in den ochtend van den len Ja nuari, dat mevrouw T., wonende op den Haagweg in Loosduinen, wier echtgenoot onder zijn woning een wasscherij heeft, eenig gestommel hoorde boven, waar de strijkafdeeling van genoemde wasscherij is gevestigd. Zij wekte onmiddellijk den heer T., die na eenige oogcn- blikken de deur van zijn kantoor, dat naast de fabrieks- lokalen gelegen is, hoorde dichtklappen. De heer T. stond in nachtgewaad op en posteerde zich achter een deur, welke de verbinding vormt tusschen zijn woonhuis en de fabriek. Hij hoorde voetstappen in zijn richting komen, opende met een ruk de deur, draaide het licht op en zag een paar meter voor zich een onbekenden man staan. De eerste vraag van den heer T. was natuurlijk wat de man kwam uitvoeren. Schrik maar niet, zei deze, ik ben op zoek naar iemand, dien ik hier heb zien binnen gaan; dat zal wel niet pluis zijn. De onbekende wist zoowaar eenig vertrouwen te wek ken. De heer T. zeide: Wacht dan eens even, dan zal ik Je helpen, ik ben in een oogenblik terug. Hierop liep hij naar zijn slaapkamer, waar hij aller noodzakelijkste kleedingstulcken aanschoot en daarna rende hij terug naar de fabriek, waar de gedienstige onbekende nog op dezelfde plaats stond. Al spoedig be greep de heer T. wat voor vleesch hij in de kuip had met zijn vreemden gast. Het trok zijn aandacht, dat op de waschbakken in de fabriek allerlei kledingstuk ken lagen, die thuis hoorden in het kantoor. Boven deze waschbakken brandt den geheelen nacht een lichtje ten behoeve van de werklieden, die 's ochtends vroeg in de fabriek komen. De kleeren waren nu blijkbaar daarheen gebracht om ze leeg te halen en om in het kantoor geen licht te hoeven ontsteken. Er was ook een jas van een broer van den heer T.. die naast hem woont en waar uit 50 gulden verdwenen was. De zakken van de klee dingstulcken waren naar buiten gekeerd. Deze broer had intusschen van het geval vernomen en de marechausseekazerne opgebeld, die zich vlak bij deze fabriek bevindt, n.1. op den Leyweg. De opper wachtmeester antwoordde, dat eenige manschappen uit de kazerne een man zochten en dien waren kwijtgeraakt bij de fabriek van den heer T. Deze beide marechaussees, bij wie zich een agent van de gemeentepolitie gevoegd had, werden in de fabriek gehaald. De agent posteerde zich voor de inrijpoort. De onbekende man is daarna overgebracht naar de mare chausseekazerne, waar op hem gevonden werden een aantal sleutels en 50 gulden. Deze geschiedenis had nog een interessant voorspel gehad. Aan den Leyweg woont in een vrijstaand huisje zekere S., die was dienzelfden nacht wakker geworden door het breken van een ruit van zijn woning. De heer S. ging op onderzoek uit en hoorde, dat iemand door de gebroken ruit de blinden betastte, die aan de binnenkant van de ramen bevestigd zijn. Toen hij riep: Wat moet je hier?, hoorde hij iemand wegloopen. De heer S. kleedde zich vlug aan en liep naar buiten. Het was stik donker, maar bij het schijnsel van de marechausee- kazerne zag hij een man loopen, dien hij achterna zette. In het voorbijgaan waarschuwde hij de marechaussee. Twee man gingen mee om den onbekende te volgen en ook een agent- van de gemeentepolitie voegde zich bij de achtervolgers. De man liep den Haagweg op, maar werd het laatste gezien achter de boomen bij de fabriek van T. Het was intusschen gaan plasregenen en het uit zicht was er niet beter op geworden. De drie politiemannen hebben toen de onmiddellijke omgeving afgezocht. Zij wisten toen nog niet, dat de man verdwenen was in de fabriek van T., waar de heer T. hem bij toeval had aangetroffen. Dit verklaart óók waarom de inbreker niet de plaat gepoetst heeft, toen de waaro mde inbreker niet de plaat gepoetst heeft, toen de heer T. zich ging aankleeden. De man bleek te zijn zekere B., 40 jaar, een blee- kersknecht uit Haarlem, die den laatsten tijd in Den Haag werkte. Hij blijft bij zijn bewering dat hij een man zocht, die daar was binnengegaan, en dat hij door een open deur de bleekpoederbergplaats was bin nengegaan, vanwaar hij gemakkelijk in de fabriek kon komen Dit klopt allerminst, want bij onderzoek bleek, dat alle toegangen goed gesloten waren. Vermoedelijk heeft de man zijn weg gezocht door een slecht gesloten poort van de waschinrichting van den heer G., welke vlak naast die van den heer T. is gelegen. In die inrij poort bevindt zich een betonnen muurtje van ongeveer 1.80 M. hoogte. Hierlangs loopt een niet meer in gebruik zijnde trap, welke leidt naar een zoldertje. Vermoedelijk is B. van deze trap over het muurtje gesprongen, waarna de toegang naar de fabriek van T. voor hem open stond. Gebleken is nog, dat in het kantoor een brandkast was opengetrokken, welke niet op slot was. Daarin zaten slechts boeken. Men heeft een politiehond nog lucht gegeven. Deze heeft het pad, dat B. gevolgd is, gevonden, maar is blijven staan voor de stukgeslagen ruit. Waarschijnlijk door de regens heeft het dier verder spoor niet kunnen vinden. De aangehoudene zit in bewaring. Hij is recidivist. Een juffrouw met een blerflesch op het hoofd geslagen, wiarna de dader haar tracht te worgen. Tijdig toegeschoten hulp verhindert hem hierin. De dader na achtervolging gearresteerd. Donderdagmiddag heeft zich in een der stille bin nenstraten van Utrecht een drama afgespeeld, dat ernstig had kunnen afloopen, doch door het ingrijpen van voorbijgangers is erger voorkomen. Den bewusten middag kreeg namelijk een juf frouw in de Teelingstraat te Utrecht bezoek van een haar bekenden Duitscher, Terwijl zij kalm zaten te praten, heeft de bezoeker de vrouw met een bier- flesch een hevigen klap op het hoofd toegebracht, welke zoo ernstig aankwam, dat de juffrouw in el kaar zakte en in zeer erge mate bloedde, zelfs de gor dijnen van de kamer waren er mee bespat. Volgens hare verklaring heeft de man haar toen willen wor gen. Door haar hulpgeschrei is hij daarin verhinderd geworden, doordat voorbijgangers, afkomende op dit roepen om hulp. de deur geopend hebben. De dader is toen blootshoofds en met zijn jas over den arm het huis ontvlucht in de richting van de Ganzenmarkt. Een der voorbijgangers heeft onmiddellijk de politie onder leiding van GEO VAN DAM. OPLOSSINGEN DER PUZZLES. No. 468. „HOE IS T MOGELIJK?" De arts was een VROUW! De man, die stierf had dus géén broer, maar wél een zuster! Verschillende foutieve antwoorden kwamen in, waar onder enkele een beetje al te erg „gezocht" waren, als bijvoorbeeld de veronderstelling, dat die broer een „broeder" was, d.wjs. een verpleger. Zoo Iemand wordt echter nimmer aangeduid met „broer", evenmin als men tegen een verpleegster (zuster dus) „zus" zou zeggen! De mee6te oplossingen waren echter goed. No. 469. „DE MOEILIJKE ONTVLUCHTING". De oplossing van deze puzzle is vrijwel door alle deel nemers gevonden. Men begreep spoedig, dat de oplos sing In verband stond met gewichtsverschlllen en de moeilijkheid was nu slechts deze evenredig te doen zijn bij het dalen en stijgen. Meer verschil dan 15 pond gaf ongelukken. De ontvluchting is als volgt uitvoerbaar: De gewichten zijn 195, 105, 90 en 75 pond, resp. moeder, dochter, zoon en kogel. Welnu, eerst laat men 75 pond zakken, dan 90 pond, waardoor 75 weer naar beneden komt. Nu 105 pond naar beneden en 90 pond komt boven; 75 pond daalt opnieuw alleen, waarna 75 -f 105 naar boven gaat door de daling van 195 pond. Weer 75 alleen terug naar moeder aarde; 90 pond naar bene den met 75 pond weer naar boven. Dan 105 naarbe neden met 90 pond als tegenwicht, die daardoor weer boven komt Ten slotte nogmaals de kogel alleen terug, waarna de zoon (90) boven opnieuw instapt en de 75 weer boven komt en na het verlaten der mand door den zoon terugvalt op den grond. In het geval de kogel boven ls en hij nog niet weer behoeft te dalen, wordt hij zoolang uit de mand genomen en ln de kamer gelegd. OPLOSSING PROBLEEM No. 470, van Dr. C. G u 1 d e LI I. De diagramstand ln cijfers was: Wit Kb2, Lh4, Pf6 en twee pionnen op f2 en h6. Zwart Kh8, Ld7 en vier pi onnen op b3, b5, b7 en f4. In dit vraagstuk wordt ln het thema van het Indisch probleem een correcte verde- diglngs-manoeuvre gedemonstreerd. Alle witte stukken staan op zwarte velden, zoodat de looper op d7 niet veel kwaad zal kunnen doen. Wit behoeft dus slechts zijn looper naar g7 te manoeuvreeren. Probeert men dit door 1. Lg5. 2. Lf4x. 3. Ld6. 4. Lf8, dan schijnt hiertegen niets te doen en is men geneigd het probleem als een heel onbenullg kleinigheidje te beschouwen. Maar zwart heeft de volgende ressource: 1. Lg5!, zwart b4. 2. Lf4x, La4ü. 3. Ld6, zwart b5U. 4. Lf8 en zwart staat pat en heeft door de zwarte-Indische combinatie die patstelling verkregen. Daarom is de oplossing 1. f3, zwart b4. 2. Lel, La4; 3. Lb4x, b5; 4. Lf8 enz. Nu is de patstelling opgeheven. We zien hier dus een voorbeeld van een probleem-idée, dat berust op wat we niet zien, op een thematische verleidingszet en op deszelfs geestige weer legging. Wie echter toevallig 1. f3 als eerste poging probeert, bemerkt van het thema niets, en dat is een groot bezwaar. Het probleem-idee moet dermate zijn uitgewerkt, dat men het probleem niet kan oplossen zonder het thema te ontdekken. OPLOSSING PROBLEEM No. 471, van Geo van Dam. De diagramstand in cijfers was: Zwart 9 schijven op 6—9, 11, 15, 16, 17 en 25. Wit 9 schijven op 27—29, 31, 33, 35, 38, 41 en 48. Wit speelt hier als lokzet 29—24, zwart verlokkende tot 2530, daar deze nu schijnbaar altijd een schijf wint Op 2419 zou n.1. 1721 volgen* Wit speelt nu echter zeer verrassend 2822, 2721, 48—43!, en 43X1 wint!! Onze desbetreffende medewerker was gedurende eeni ge weken niet in de gelegenheid zijn kaart-rubriek te behandelen. Het verheugde ons, dat verschillende lezers dadelijk Informeerden of deze rubriek opgeheven was. Dit is niet het geval. De betoonde belangstelling spoort ons juist aan ook deze rubriek steeds zoo Interessant mogelijk te houden. OPLOSSING VORIG PANDOER-PROBLEEM No. 459. (Misère Ouverte Impériale Praatje), lste slag: A kl. 8, B kl. aas, C kl. boer, D kl. 7. 2de slag: C sch. 10, D sch. vrouw, A ach. boer, B sch.aas. 3de slag: B sch. heer, C h. vrouw, D h. aas, A sch. 9. 4de slag: B sch. 8, C h. boer, D. h. heer, A ach. 7. 5de slag: B r. vrouw, C r. 10, D r .aas, A r. 7. 6de slag: D h. 7, A h. 6, B kl. vrouw, C kl. 9. 7de slag: C kl. 10, D r. boer, A h. 10, B kl. heer. 8ste slag: B h. 8, C r. 9, D r. 8, A h. 9. MEDEDEELING. Op verzoek van het meerendeel der oplossers om de oplossingen een week eerder te plaatsen, publiceeren wij deze week geen nieuwe opgaven om zoodoende een week te kunnen inloopen. Niet lang duurde het of Knickey Keerde weer naar Bil terug, Hij behoefde niet te loopen, Want hij zat op ooievaar's rug. Bij Billy aangekomen, Boog d'ooievaar, die Knickey droeg. Zeide: „Kom gerust maar op m«J zitten, Op mijn rug is plaats genoeg." Toen Knickey dat hoorde. Sprong hij van den ooievaar, Bil zeide: „Knickey ga mede, Zonder jou vind ik het naar", Doch Knickey bleef weigeren, Zeggende: „Bil ik blijf maar hier." Bil zei: „Het spijt mij Knickey." En toen klommen ze op het dier. Wat zullen Billy en zijn moeder blij zijn als zij elkaar weer terugzien. van het hoofdbureau aan de Ganzenmarkt gewaar schuwd, een nrrrer achtervolgde den dader, die de Minrebroederstraat was ingerend. In de Minrebroe- derstraat was het juist erg stil, de achtervolger schreeuwde voortdurend den vluchteling aan te hou den, doch eerst aan het einde dezer straat heeft een. ander persoon den dader gegrepen. Beide bur gers hebben toen den man naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De dader, wiens handen vol bloed zaten, is daar terstond onderzocht, doch bleek slechts een klein zakmes te hebben, dat bovendien geen 9poren van bloed vertoonde. De dsder is opge sloten. De juffrouw, die vol met bloedvlekken zat, heeft trouwens in een voorloopig verhoor bevestigd, dat de verwondingen zijn toegebracht met een bierflesch. Zij is per auto van den geneeskundigen dienst nagr de rijksklinieken overgebracht; haar verwondingen bleken van niet al te ernstigen aard te zijn. Race door Hilligersberg. Een 19-Jarigen straatmaker op de hoorns genomen en ernstig gewond in een tnin geworpen. Gisterenmorgen om circa tien uur liep in de Jul'ia- na van Stolberglaan een koe, die verschijnselen van dolheid vertoonde. Daar bij het beest geen geleider was, werd door eenige straatmakers een poging ge daan om de koe te vangen. Het mocht den 19-jarigen S. L. B., wonende Robert Owenstraat gelukken de koe te grijpen. Doch plotseling rukte deze zich los en nam B. een twintigtal meters op de hoorns mee en wierp hem over een hekwerk in den tuin van pand 56 aan de Juliana van Stolberglaan Daar ramde het dolle beest het ijzeren hek, nam zijn slachtoffer weer op do hoorns en werkt hem zoo door den tuin achter de woning. Op dat moment kwam juist de inspecteur van politie voorbij. Deze snelde terstond toe en wist een oogenblik de aan dacht van de koe af te leiden. Hij mankte hiervan gebruik om het slachtoffer met bewonderenswaar dige snelheid over het hekwerk te zetten. Toen richtte het dolle dier zich op den inspec teur, die, daar hij niet in staat was zijn revolver te trekken, het beest met een stalen wapenstok op den kop sloeg. Daar de koe geen vaste richting meer had, gelukte het den inspecteur het dolle beest een touw om den nek te werpen. Het dier werd vastgebonden aan een hek en later door een agent van politie met een goed gericht revolverschot afgemaakt. Het slachtoffer werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. De man had zware verwondingen aan het gelaat, terwijl de borstkas was ingedrukt. Ernstig ongeluk in de Halvemaansteeg te Amsterdam. Op het verkeerde pedaal ge drukt Donderdagmiddag omstreeks drie uur kwam een par ticuliere auto in de hoofdstad de brug over den Amstel tusschen Klovenierhburgwal en Halvemaansteeg afrij den ln de richting van laatstgenoemde straat De chauf feur, die wilde remmen, trapte bij vergissing op het gas pedaal, met het gevolg, dat de auto met een flink vaartje het trottoir van den Amstel vóór Salvatorl op reed. Daar werden een man en een vrouw, die juist passeerden, omvergeworpen. In zijn zenuwachtigheid drukte de chauffeur nu opnieuw het gaspedaal in en de wagen vloog langs de Halvemaansteeg het Amstel-trottoir rechts van deze straat op, waar de auto twee vrouwen, die daar met haar fietsen stonden, aanreed en tegen den grond smeet. De rijwielen werden vernield. De auto kwam hier nu tot staan. De vier omvergereden personen bleken er, gezien de omstandigheden, vrij goed afgekomen. Zij hadden ver schillende schaafwonden en lichte kneuzingen, één der vrouwen klaagde over pijn ln de borst. De gewonden werden naar het Binnengasthuis vervoerd en daar ver bonden. Opneming bleek niet noodzakelijk. De politie van het posthuis Reguliersbreestraat heeft den chauffeur een verhoor afgenomen en proces-ver- baal tegen hem opgemaakt BOM ALS KERSTGESCHENK. GROOTE BRAND BIJ TRIEST. De houtwerven van Servola in brand. Uit Triest wordt gemeld: Een geweldige brand is Donderdagavond uitgebro ken op de houtwerven van de voorstad Servola, waar enorme hoeveelheden hout zijn opgeslagen van export firma's uit Italië en Midden-Europa. Alle beschik bare brandweerlieden, vele vrijwilligers en de Fas cistische militie hebben den geheelen nacht gewerkt om den brand te beperken. Men vreest evenwel, dat alle werven in vlammen zullen opgaan. De schade is zeer groot. AUTO DOOR ONTPLOFFING VERNIELD. Uit Grabow (Mecklenburg), wordt gemeld: Een 4-tons vrachtauto uit Hamburg raakte tusschen Barstadt en Grabow nabij het plaatsje Warnow in brand. Den beiden inzittenden gelukte het, juist nog den wagen, die met olievaten beladen was, stop te zetten en op het veld te vluchten, vóórdat dc olie ontplofte, den wagen uit elkaar deed vliegen en in een puinhoop veranderde. Een vrouw en 2 kinderen gedood. Uit Chicago wordt gemeld: Een vrouw en haar twee kinderen werden gedood en door dc ontploffing van een bom, die in een Kerst pakket zat. Dc bom ontplofte, toen de vrouw in het bijzijn van haar familie het pakje opende. Vijf personen werden nog gewond. PESTGEVALLEN IN TUNIS. Aantal gevallen niet groot. Uit Tunis in Noord-Afrika wordt gemeld: In de inlanderswijk is eenige dagen geleden een pestepidemie uitgebroken. Er zouden slechts leden van een bepaalde stam zijn aangetast en het aantal lijders zou niet zeer groot zijn. De desbetreffende huizen in de inlanderswijk zijn ontruimd en de inlanders naar barakken overge bracht. Er zijn verscheidene inentingsbureaux ingericht ter voorkoming eener uitbreiding der epidemie. STORM OP DE JAPANSCHE KUST. Negen vlsschersschepen vermist. V.D. verneemt uit Tokio d.d. Donderdag: In de nabijheid van Sachalin woedt een hevige storm. De scheepvaartverbindingen tusschen Sachalin en Japan zijn sinds vier dagen verbroken. Volgens een draadloos bericht van Sachalin worden negen visschersschepen vermist, die waarschijnlijk in den storm vergaan zijn. DE SCHOORSTEENVEGER, DIE IN DEN SCHOOR STEEN STEKEN BLEEF. Het Hongaarsche blad, de Magyarsag bericht: Van de vele ongevallen, welke arbeiders bij de uit oefening van hun bedrijf overkomen, is een niet alle- daagsch geval thans te Pêcs voorgekomen. De schoor steenveger J. Komarck, die een schoorsteen aan het vegen was, werd door de uitstroomende gassen bewus teloos en bleef, geheel verstijfd in den schoorsteen steken. Eenige honderden nieuwsgierigen sloegen rle pogingen der brandweer gade, welke er eindelijk in slaagde, den man uit zijn benauwde postitie te halen. Hij werd in levensgevaarlijken toestand naar het zie kenhuis gebracht. De vreemde hand in den Oudejaarsnaoht. De „Tempo" meldt: Een geheimzinnige geschiedenis, die in een perceel aan de Wilhelm Stolzestrasse te Berlijn zich heeft af gespeeld, houdt op het oogenblik de Berlijnsche poli tie bezig. Oudejaarsnacht had de bewoonster van het huis een bezoeker uitgeleide gedaan en de huisdeur weer gesloten. Toen zij de trap opliep, ging het licht uit. Zij tastte in het duister naar den schakelaar en werd toen plotseling door een vreemde hand gepakt en vastgehouden. Doorlelijk geschrokken, riep zij om hulp. De vreemde vluchtte en trachtte door de huisdeur te ontkomen. Deze uitgang was evenwel gesloten. Toen liep hij door den tuin naar de trap van een zijvleugel van het huis. Bewoners van het huis, die de vrouw om hulp hoor den roepen, gingen op onderzoek naar den indringer uit. De vreemde was naar de vierde verdieping ge gaan en uit een open venster geklommen. Met ééne hand hield hij zich aan het venster vast. Een bewoner van het huis ontdekte de hand en wil de deze pakken. Op dat oogenblik liet de vreemde ling los, verloor het evenwicht en stortte met een gil in de diepte. Ernstig gewond bleef hij liggen en stierf op weg naar het ziekenhuis. Op het lijk werden geen papieren gevonden, waaruit de identiteit kan blijken. BIJ aankomst te Londen was het kostbar* doek uit de kist verdwenen. Een bekend schilderijenhandelaar te Brussel had voor een tentoonstelling een zijner kostbaarste schilderijen naar Londen gestuurd. Het betrof een van Dijck. welke een waarde vertegenwoordigt van 5 millioen francs. Toen hij na eenige dagen nog geen be\*estiglng van ont vangst uit Londen had ontvangen, wendde hij zich tot een expediteur, die informaties inwon. Dinsdag ontving de kunsthandelaar de telegrafische mededeellng uit Lon den, dat de kist wel was aangekomen, maar onderweg geopend was. De schilderij was uit de lijst gesneden. D« afbeelding van de schilderij ls direct naar alle Belgischs en Engelsche kranten verzonden, ten einde de opspo ring te vergemakkelijken. De schilderij stelt een Ma donna met Kind voor, omgeven door engelen. Tot nu toe Is nog niet geconstateerd, of de schilderij bij de douanecontrole nog ln de lijst was. 40.060 francs bcloonlng uitgeloofd. De eigenaar van het gestolen schilderij van Van Dyck heeft een belooning van 15.000 francs, en de kunstgalerij waarvan hij directeur is, 25.000 francs uitgeloofd voor dengene, die het schilderij terugbezorgt

Schager Courant | 1930 | | pagina 11