HARENKARSPEL Een vermetele redding op de Noordzee. De treinverbinding boven bet IJ. Een eierpakhuis tc Landsmeer afgebrand. Wijziging van de Zuiderzee-Steunwet. Uit onze Omgeving. ALKMAAR. WIERINGEN. HEERHUGOWAARD. ANNA PAULOWNA. Gemengd Nieuws. Overvulde gevangenissen in de Ver. Staten. De Tweede Haagsche Conferentie geopend. port van den pat!3nt geschieden zou. Toen men even wel wederom ln de cel kwam bleken de levensgeesten te zijn geweken. Het stoffelijk overschot werd toen naar het Binnen-Gasthuis getransporteerd. De omstandigheden, waaronder deze 18-jarige jonge man overleden is, geven op dit oogenblik aaneliding tot het Instellen van een ernstig onderzoek, waarmede de waarnemende chef van het bureau Warmoesstraat, hoofdinspecteur L. Hoogenboom, zich momenteel bezig houdt. De zaak Is namelijk, dat volgens getuigenverklaringen ean de arestatie van den jongeman nog iets vooraf schijnt te zijn gegaan. Volgens verklaringen van oogge tuigen zou de jongeman toen de agenten hem wilden aanhouden hebben gezegd, dat hij naar huis wilde gaan, waarop hij wilde wegloopen. Do agenten zouden hem toen echter hebben gegrepen en hem met een gummi stok ln den nek hebben geslagen, terwijl een hunner, toen de jongeman dientengevolge op den grond viel, hem ook nog een trap zou hebben gegeven. Daarbij is ook nog medegedeeld, dat de jongeman, toen hij viel met het hoofd tegen een winkelruit terecht ls gekomen. Menheeft van de zijde der familie den ultdrukkelijken wensch te kennen gegeven, dat er sectie op het lijk zal worden verricht, opdat de doodsoorzaak officieel zal worden vastgesteld. In verband hiermede ls op het stof felijk overschot justitieel beslag gelegd. Wij hebben ons naar aanleiding van dit berciht ln verbinding gesteld met Inspecteur Hoogenboom, die ons nog geen positieve mededeellngen ter zake kon doen, daar de processen-verbaal van de bij deze arrestatie be trokken agenten eerst gisterenavond zijn Ingekomen. De agenten zijn n.1. met verlof geweest. Zooals de stand van zaken thans is, mag ln ieder geval nog niet worden geconcludeerd dat de dood te wijten zou zijn aan een hardhandig optreden der agenten. Het is zeer wel mogelijk, dat de dood door ziekte of anderszins is veroorzaakt. De overleden jongeman was een beetje achterlijk type. Het lijk vertoont een wonde boven een der oogen, doch het staat nog geenszins vast, dat deze verwonding den dood ten gevolge heeft gehad. Angstige nacht aan boord van het stoom schip „Nixe". „Spring jongens, het gaat om jo leven!" Draadloos wordt uit Londen geseind: Tijdens den jongsten storm Zondag in de Noordzee had een vermetele redding plaats. Do sleepboot „Scotsman" uit Hulle was bozig met het sleepen van liet stoomschip „Nixe", toen de storm opstak. In den loop van den nacht werd opgemerkt, dat de „Nixe" in ontzettend tempo water maakte. Het scheepsvolk zond hulpseinen uit. De gezagvoerder van de sleep boot besloot echter, de mannen niet van boord te halen zoolang er nog hoop bestond. De toestand van liet schip werd echter slechter, en de pogingen, die den geheelen nacht werden gedaan om een lijn aan boord van de „Nixe'' te brengen, bleven vruchteloos ten gevolge van de bergenbooge zeeën. De beide red dingbooten van de „Nixe" waren verpletterd bij een poging om ze in zee te laten. Ten slotte werd de toe stand wanhopig. De sleepboot werd daarna op den achtersteven gericht en ramde de „Nixe" met volle vaart. De gezagvoerder van de sleepboot schreeuwde toen de boot vlak bij de „Nixe" kwam uit alle macht: „Spring jongens, bet gaat om je leven!" Een paar minuten later bereikten de mannen het dek van de sleepboot. De „Nixe' kenterde daarop en zonk. Tusschen Haarlem en Noordhollands Noorden geen enkele sneltreinverbinding. Overstappen moet men a 11 ij d ais men naar Noordholland moet, waar men ook vandaan komt. Vanaf deze plaats is reeds meerdere malen ge klaagd over de verkeersverbindingen, die er be staan in Noordhollandboven bet IJ. Daar bene den is het wel in orde! Het Provinciale wegcnplan is al lang gereed. Al leen de uitvoering laat nog wat(!) lang op zich wach ten. II o e lang nog? Ook de tabellen 66 en 67 in het Spoorwegboekje, waarin we de voornaamste lijnen in Noordholland vinden en de verbindingen met het Zuiden, heeft op de enkele verbetering van de laatste jaren na, ook al nooit onze bewondering kunnen wekken. Zelfs schijnt niet alleen ons, belanghebbenden dit te tref fen, doch ook buitenstaanders vallen er over. Lees namelijk wat de hoefijzer-correspondent van het I-Isbl. daarover schrijft: Wie van Haarlem uit, Noord-Holland in wil, doet een zonderlinge ervaring op: de hoofdstad van Noord- Holland heeft, met het overgroote deel van die pro vincie (immers het stuk bezuiden hot Noordzee-Ka- naal benevens hot Gooi uitgezonderd) geenerlei snel treinverbinding. Als men het spoorwegboekje nakijkt, dan vindt men dat enkele treinen „snellen" tusschen Haarlem en Uitgeest, andere tusschen Haarlem-Alk maar (of terug) is er niet. En dus ook niet tusschen Haarlem en West-Friesland, ook niet tusschen Haar lem en Den Helder. Men moet om een sneltreinver binding te krijgen, den omweg over Amsterdam ma kenen daar overstappen,«Want van daaruit loopen er goede sneltreinen naar Alkmaar, naar Hoorn en Enkhuizen en naar Den Helder. Dit lijkt ons toch een zonderlinge toestand. Mag men reeds om het zielental verwachten dat er snel treinen loopen tusschen Haarlem dat ruim 115.000 en Alkmaar dat 28.000 inwoners heeft, de zaak wordt nog vreemder als men denkt aan de beteekenis van die beide steden: Haarlem is de zetel van het pro vinciale bestuur, Alkmaar is het economische cen trum van Noord-llolland. Is de eene dus het hoofd der provincie, de andere kan men het hart noemen. Doch een grooto „motorische" zenuw tusschen hoofd en hart ontbreekt. Echter heeft dit nog een veel wijder gevolg: Een Haarlemmer kan, zonder overstappen of boemelen (via Uitgeest, d.w.z. langs den kortstcn weg, betee- kent dat gewoonlijk overstappen en boemelen) op het Gooi na geen stuk van zijn provincie hereiken. En wat voor Haarlem geldt, geldt natuurlijk evenzeer voor heel Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant: Wio vandaar naar Noord-Holland wil, moet een stuk boemelen of den omweg over Amsterdam maken. En overstappen moet men altijd als men naar Noord- Holland wil, waar men ook vandaan komt. Er loo pen, van Den Haag en van Rotterdam uit, goede sneltreinen naar alle provincies van het Rijk, ook naar de verst afgelegene, zooals Zeeland, Limburg, Groningen en Friesland. Alleen naar Noordholland niet. Die provincie vindt tusschen zichzelve en de andere tien, in 't snelverkeer der treinen altijd een hiaat. Het is duidelijk dat men hier niet slechts met een locaal en zelfs niei met een maar provinciaal be lang te doen heeft, doch met een hindernis voor heel West-Nederland. Want wie naar Noord-IIolland wil, ontmoet dien hinder evengoed als wie er vandaan moet. Wij begrijpen dan ook niet goed, hoe het mo gelijk is dat de zonderlinge dienstregeling van tabel U6 juncto G7 van het spoorwegboekje tot nu toe zoo weinig aandacht heeft getrokken bij voorbeeld bij on ze Kamerleden. Maar mogelijk komt althans de Eer ste Kamer, in wier samenstelling het territoriaal- organicke element, altijd nog min of meer tot uiting komt, op een goeden dag lot de ontdekking dat dit toch wel gekke blaadjes in het spoorwegboekje zijn. En dan zou misschien, ook op 't stuk van T snel verkeer, de victorie van Alkmaar kunnen beginnen vóór Alkmaar. En voor heel Noordholland. Thans loopt er tusschen Noord- en Zuidholland nog maar een boemeltreintje. Als in de dagen van Craan- dijk. 300.000 eieren verloren gegaan. Gisteren is te Landsmeer het geheele pakhuizen- complex van de firma J. Wals Cz. in vlammen opge gaan. Deze pakhuizen, waarin stapels kisten met eie ren opgeslagen lagen, hebben een oppervlakte van niet minder dan 60 are. Hoe de brand ontstaan is, viel niet na te gaan, meer dan anderhalf uur achtereen vonden de knet- torende vlammen volop voedsel in de houten kisten, het stroo der verpakkingen van de eieren, de wanden en daken van de gebouwen. Veel meer dan de mu ren bleef er niet over, hoewel de vrijwillige brand weer met drie stralen op de brandkranen werkte. Het blusschingswerk werd verricht door twee hand spuiten van Landsmeer en één motorspuitje van het tot deze gemeente behoorende dorpje Watergang. Maar het water vermocht niet veel tegen het door den bulderenden wind terdege en voortdurend aange wakkerde vuur, dat niet afliet dan nadat er zoowat geen voedsel meer voor de vlammen was. Er gingen door dezen brand 300.000 eieren verlo ren. Liefhebbers van minstens aan twee kanten ge bakken eieren kunnen er misschien vandaag nog hun hart ophalen Tegen negenen waren de vlammen gedoofd en ble ven er slechts uitgebreide puinhoopen over om nat te houden, waartoe de regen het zijne bijdroeg. De voorraad eieren was op beurspolis, het complet pakhuizen bij een Utrechtsche assurantiema_t- schappij verzekerd. ZICH ZELF MET EEN MES IN DEN BUIK GESTOKEN. Uit Amsterdam wordt gemeld: Donderdagavond klaagde de 11-jarige M. Bierbuizen uit de Tuindersdwarstraat over pijn in den buik. Bij onderzoek bleek hij een steekwonde in den buik te hebben. Het kind zei dat een onbekende jongen hem had gestoken. De politie stelde een uitgebreid onderzoek ln, maar het kon haar niet gelukken een dader te vinden. De jongen werd nog eens gehoord en toen vertelde hij dat hij zich in eenslagerswinkel hij het spelen met een mes per ongeluk had gestoken. Tegemoetkoming voor hen, die schade ujden door hervorming van hun bedrijf. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Zuider- zeesteunwet Het beoogt het mogelijk te maken op doelmatige en afdoende wijze tegemoet te komen ln alle gevallen, waar in het aanvaarden van een nieuw bedrijf of werk zou worden belemmerd door moeilijkheden, welke zich zou den kunnen voordoen bij de liquidatie van het oude be drijf, mede in verband met waardevermindering. Het zal mogelijk zijn, aan belanghebbenden, die hun op de Zuiderzee gegrond visscherijbedrijf wenschen te hervormen tot een Noordzeevisscherijbedrijf, toelagen te verleenen voor het geval deze belanghebbenden door middel van ingevolge de Zuiderzeesteunwet. te verleenen credieten niet voldoende zouden kunnen worden gehol pen. Wat de nadere regeling van de waardevermindering betreft, vertrouwt de minister, dat de belanghebbenden, althans zij, die ln staat en bereid zijn elders arbeid of bedrijf te hand te nemen en die tot nu toe verlangend naar vergoeding wegens waardevermindering hebben uitgezien, bij kennisneming van dit ontwerp tot de over tuiging zullen komen, dat thans veel doelmatiger kan worden tegemoet gekomen dan door een vergoeding van waardevermindering, die met zich brengt al de bezwaren verbonden aan de vaststelling van deze waardevermin dering. Van de zijde van belanghebbenden ls meermalen ver zocht de rente ad 5 pet. te verlagen, mede onder ver wijzing naar de Landarbeiderswet, volgens welke voor schotten worden verstrekt tegen een rente van 4 pet. per jaar. Het wordt dan ook wenschelijk geacht, de mo gelijkheid te openen, om voor bepaalde bedrijven, zoo als bijvoorbeeld landbouwbedrijven ook Ingevolge de Zui derzeesteunwet voorschotten tegen lagere rente dan thans te kunnen verstrekken. Bij de vaststelling der bedragen der geldelijke tege moetkomingen zal rekening worden gehouden met de bijzondere omstandigheden van belanghebbenden. Veel heil en zegen in het nieuwe Jaar. De caféhouder Willem B. werd Oudejaarsavond ver eerd met een clubje bekende opscheppers, die zich op het oorlogspad bevonden met doel het komende Nieuw jaar op waardige wijze voor te bereiden. Al spoedig deed zich den invloed van den Kobolt zauber, versterkt door de genoten lafenis van aan da Pilspomp zich ln niet geringe mate gelden en ontstond tusschen de heer Jaap H. en zoon, Jan R. en Willem L., bijgenaamd Poele, en eenige andere bezoekers die zich niet lieten Intimidee- ren, een zoo geduchte vechtpartij, dat zelfs bloed vloeide en een ruit yan het cafe werd vernield. De inmiddels opgebelde politie (het kon juist nog zonder bijbetaling van 2Vi cent; arriveerde met bekwa men spoed, onder leiding van den inspecteur. De nog steeds niet gekalmeerde heeren werden daarop naar het bureau geexporteerd ter ontnuchtering en.voor zoover noodzakelijk medische behandeling. Omstreeks 10 uur DE WOULD*BE ZELFMOORDENAAR. (Weekly Telegraph). Hij: Ik kan je weigering niet ver» dragen Ik werp mij voor den trein. Zij: Geef mij nog even tijd om te denken; over vijif minuten komt er nog een trein. HIT HAD IETS VERGETEN. (Passing: Show). Buurjuffrouw: Maar, Taapje, je moest toch in de school zijn? Taapje: Daar heb je 't! Ik wist, dat ik iets vergreten had. in den Nieuwjaarsmorgen zagen we dan ook den gewon den held, wiens gansche klespatet schuil ging in verband watten, zich met een voor zijn toestand merkwaardige vlugheid huiswaarts begeven. Vermoedelijk was do ver pleging hem niet bepaald meegevallen. Vermoedelijk zal de politierechter t.z.t. ook wel weer een woordje in dit relletje meepraten. Als hier vermeld zullen onze spelers a.s. Zondag uit komen: Succes IH.R.C. UT; Breezand ISucces H; Helder dSucces a. De heer S. Lont organist aan de doopsgezinde gemeen te alhier herdenkt heden zijn 25-jarig jubileum als zoo danig. Bij de verpachting van het grasgewas aan dijken en wegen van onzen polder bleek voor 1930 wat minder animo te bestaan dan het vorige jaar. In 1929 was de pachtsom voor de dijken 6278, voor de wegen f 1250, totaal dus f 7528; tegen een totaal van f 7106 voor 1930. Thans brachten de dijken f 6098 op en de wegen f 1008. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven gedurende de maand December 1929. Geboren: Nicolaas, zoon van Petrus Does en Elisa- beth Stet; Jocobus Petrus, zoon van J. P. Sinnige en Joh. Borst; Gecrtrudis, dochter van M. v. Langen en J. A. Roozendaal. Cornelia Geertruidt, dochter van D. Hoogland en Elisab. Dam,. Meinouw, dochter van Jac. Volkers en N. Mienis; Nicolaas, zoon van Joh. Beers en C. M. Broersen; Jacobus, zoon van N. P. Bleijendaal en A. Cath. Dekker; Klaas, zoon van J. Pluister en N. Meurs; Theodorus Gerardus, zoon van A. Th. Jongkind en H. Hoogland; Pietertje, doohter van S. de Boorder en G. Kroon; Nicolaas Johannes, zoon van Joh. Hoog land en M. J. Hagenaars; Catharina Divera, dochter van Wilh. Borst en Joh. Schuitemaker; Catharina Wil- helmina Theresia, dochter van Th. Voskuil en S. van Lint; Catharina, dochter van Th. Groot en Christina Zonneveld; Pieter, zoon van P. Groot en M. M. Dekker; Jan Hugo Cornelis, zoon van J. Geusebroek en A. G. v. Schelven; Hendrik, zoon van Jan Peereboom en Cor nelia Bakker. Overleden: Pieter van Dam, 78 jaar, echtgen. van A. Schouten; Jannetje van der Neer, 90 jaar, weduwe van S. Langerels. In functietreding G. 't Hart, Hoofd van School I. Toen Vrijdagmorgen, voor 't eerst na de kerstvacan- tle, de kinderen weer op den gewonen tijd in school wa ren gekomen, werden zij in een der lokalen verzameld. Even later arriveerde het Dag. Bestuur en de Secreta ris der gemeente. De Inspecteur van het L.O. was ver hinderd. De heer H. N. Cornelissen, waarnemend hoofd, begon met een inleidend woord, waarin hij o.a, den kinderen vertelde, dat, nu mijnheer Kramer naar Den Helder was vertrokken, zij weer een nieuwen meester kregen, dien hij aan hen voorstelde. Dan neemt Burgemeester Lovink het woord. Hij brengt nog eens in herinnering wat meester Kramer voor de school is geweest en spreekt zijn spijt uit over zijn vertrek. Maar zoo vervolgt spr., zich in vriende lijke woorden tot de jeugd of den heer 't Hart rich tend hij had kennis gemaakt met den nieuwen meester en die kennismaking was zoodanig geweest, dat hij verheugd was tot de benoeming te hebben kun nen medewerken en hij was dan oolc wel overtuigd, dat zijn wensch vervuld zou worden, n.1. dat de heer 't Hart zijn taak goed zou vervullen. Het nieuwbenoemde hoofd hierop antwoordend, dankt B. en W. en Secretaris voor hun aanwezigheid en vooral Burgemeester voor de eer, hem persoonlijk aan het overig personeel en de kinderen te hebben willen voor stellen. Hij weet van anderen, dat Burgemeester steeds op de bres wil staan voor de belangen van het onder wijs en heeft dat ook reeds zelf, door van hem genoten welwillendheid, mogen ondervinden. Verder dankt hij B. en W. voor het vertrouwen in hem gesteld bij zijn benoeming en zegt dat het hem aan lust niet zal ont breken, terwijl hij hoopt de kracht en tact te mogen hebben om tot aller tevredenheid te werken. Ook de heer Cornelissen wordt bedankt voor zijn har telijke woorden van welkom tot het geheele personeel, spreekt de heer 't Hart den wensch uit, dat de goede geest, die altijd aan deze school geheerscht heeft, moge voortduren. Ook richt hij zich nog tot de kinderen en als deze daarop getracteerd worden, verlaten de autoriteiten de school en kunnen de lessen een aanvang nemen. BREEZAND. Door den storm is het in aanbouw zijnde huis aan den Schorweg, bestemd voor den heer T. P., totaal in elkaar gewaaid. Een staaltje van verregaande brutaliteit is ln den Oudejaarsnacht uitgehaald te Waarland. Toen n.1. de landbouwer B. 's morgens zijn paard wilde halen uit het land, was dat dier nergens te vinden, terwijl zijn hek aan den openbaren weg behoorlijk was afgesloten. Bekend werd echter dat een tweetal personen gezien hadden dat een paard in genoemden nacht door twee personen, ieder gezeten op een rijwiel, werd vervoerd, doch het onderzoek door de poltiie ingesteld kon niet tegenstaande verschillende personen door haar waren gehoord, geen spoor vinden, in welke richting het was vervoerd. Pas Vrijdagmorgen kwam men aan do weet dat bedoeld paard door menschen ln het veld was op- gevangen en het daar op een stal was gezet; naar de daders wordt reeds gezocht. Donderdagavond werd de brandspuit nog gehaaid bij i een begin van brand in de werkmanswoning van W. in j do Schagerwaard; het bleek dat op 3 plaatsen het riet j onder de pannen reeds smeulde, men heeft echter het i brandje met emmers water gebluscht, zoodat de spuit geen dienst behoefde te doen. Waarschijnlijk is het vonken uit de schoorsteen wel de oorzaak in deze. GEMEENTE SCHAGEN. ...Overleden: Jacob van der Heijden, 81 jaren, weduw naar van Geertruida Korrel. Ondertrouwd: Jacobus Dekker, 25 jaren, bloemist te Heiloo en Reinsje Cornelia Baker, 21 jaren, zonder beroep, te Schagen. POLITIE. Gevonden: een rozenkrans, verloren, een jas, een kousje. De gouverneur van New-York stelt her vormingen voor. Franklin Roosevelt, de gouverneur van New-York, heeft Donderdag aan de Wetgevende Vergadering van New-York een speciale boodschap gezonden, waarin hij op de onevrwijlde aanneming van een noodcredlt, groot een millioen dollar, om verlichting te brengen in de overvuld'heid der staatsgevangenissen en verbetering te brengen in het verouderde gevangenisstelsel. De gouver neur beveelt bij wijze van proef speciaal de inrichting van verscheidene kampementen aan, die elk huisvesting aan 500 personen verschaffen, om de bestaande gevange nissen te ontlasten; de voedsel toelage aan de gevange nen met vijf dolalrcent per dag te vermeerderen; het aantal cipiers met 81 te vergrooten en de salarissea voor het gevangenispersoneel te verhoogen. J NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. v Twee kinderen gedood, zeven gewond. Reuter seint uit Londen: Door het ontploffen van een vat benzine, zijn in een voorstad in het Noorden van Londen twee kin deren gedood en zeven gewond. HET HUWELIJK VAN DEN ITALIAANSCHEN KROONPRINS. De koninklijke trein uit Brussel vertrokken. Uit Brussel wordt gemeld: De Italiaansche koninklijke trein is met de Belgi sche koninklijke familie en haar gevolg, die het hu welijk van prinses Marie José te Rome gaat bijwonen, gisteravond im 9.35 uit Brussel vertrokken. Gistermiddag om 5 uur is in de vergaderzaal van Tweede Kamer de tweede zitting van de Haagsche Conferentie officieel geopend. Daar deze tweede conferentie beschouwd wordt als oen voortzetting van de eerste, werd besloten, dat de vorozitter der conferentie, de Belgische minister Jas- par, het presidium zou voeren van de openbare ope ningszitting, in tegenstelling met den vorigen keer, toen de Nederlandsche minister Beelaerts van Blok land de eerste zitting leidde. De openbare zitting zou slechts een formeel karakter dragen en zeer kort duren. Onmiddellijk daarna zou een niet-open ple naire zitting worden gehouden, waarin twee commis sies zouden worden benoemd, een voor het Duitsche herstelvraagstuk en een voor de niet-Duitsche her stelvraagstukken, de eerste onder leiding van Jaspar, de andei*e onder leiding van Loucheur. De openingsrede. In zijn openingsrede sprek de presdent, de Belgi sche minister Jaspar, een woord ter nagedachtenis van minister Stresemann, die sinds de vorige zitting der conferentie is overleden. Vervolgens richtte de'president een hartelijk wel komstgroet tot de gedelegeerden, die de eerste zitting niet hebben bijgewoond. De eerste conferentie, aldus ging hij verder, heeft moeilijke uren doorgemaakt, maar ondanks die moei lijkheden in den loop onzer discussies hebben wij gevoeld, dat de natiën onderling toenadering verlan gen en dat de wil tot vrede overheerschend was. Wij zijn vast besloten, ook thans alle krachten in te span nen om te komen tot het gemeenschappelijk doel, den vrede, waarnaar de volken zoo vurig streven. Dit is een ongetwijfeld moeilijke taak. Daarbij roert de I-Iaagsche conferentie niet allo problemen aan. wel ke op den vrede betrekking hebben, maar ook die andere problemen zal men trachten op te lossen. De vrede is een langzaam werk, maar het is een levend werk, dat zich geleidelijk ontwikkelt. Wij hopen hier een groot en nuttig werk te verrichten. Bij dit werk kunnen wij op aller medewerking rekenen. Vervolgens werd dank gebracht aan de Nederland sche regeering, die de conferentie met zoo groote gastvrijheid heeft ontvangen, en voor haar uitste kende organisatie. Daarop werd de openbare vergadering gesloten te 5 u. 25 onder mededeeling dat de tweede vergadering welke niet openbaar was, na 10 minuten zou aan vangen. Van deze besloten zitting is aan de pers een com muniqué verstrekt, waaruit bleek, dat in deze zit ting in hoofdzaak commissies zijn benoemd, die de behandeling der verschillende vraagstukken op zich zullen nemen. Duitsche tevredenheid. In politieke kringen te Berlijn is men, naar Wolff meldt, over het verloop van den eersten dag goed te spreken. Men meent dat de Duitsche delegatie er reeds in geslaagd is nauw contact met de .andere de legaties te treden. De eerste dag. Op en om het Haag sche Binnenhof. Zijn indrukken van den eersten dag van deze tweede zitting der Haagsche Conferentie geeft de cor. van de N.R.Crt. o.m als volgt weer: Vandaag is de conferentie dan dus weer begonnen, met een bijeenkomst van de godelegeerden der zes uitnoodigende mogendheden. Om een of half twee had de politie haar gewone posten betrokken aan de ingangen van het Binnenhof. Bij den ingang van de Tweede Kamer, waar de conferentie nu haar ver dere bijeenkomsten houdt, hadden de fotografen en filmoperateurs, des te talrijker omdat' het de eerste dag was, zich opgesteld, ook een aantal journalisten waren komen kijken naar de aankomst van de ge delegeerden, maar om dadelijk daarna weer te ver trekken. Dit was slechts éen preliminaire gedachtenwisse- ling om, zooals na afloop werd meegedeeld, het pro gramma vast te stellen voor de algemeene openbare vergadering, die om vijf uur begon Ontegenzeggelijk leent de zaal van de Tweede Ka mer zich niet zoo goed voor zoo'n min of meer plech tige formeele vergadering als die van de Eerste. Deze heeft haar fraaie, deftige décors voor een décor, dat op zichzelf iets van internationale sfeer aangeeft. Want van het plafond blikken in de Eerste Kamer kunstig geschilderde personen van allerlei rassen, blank en bruin, over een balustrade in de. zaal; de wereld als toeschouwster bij de beraadslagingen. Ook de groote schilderingen en in het algemeen de warmere kleuren van de zaal geven den Senaat cachet. Daarentegen is het in de Tweede Kamer ales wit. Een zekere kilte gaat daarvan uit, tegelijk echter mist men het verfrisschende kalmeerende uitzicht, dat de verga derzaal van de Eerste Kamer heeft op den rustigen, koelen Hofvijver met zijn velerlei gevederde bewoners en den bezadigden Haagschen ooievaar. Uit eenige logC3 keken talrijke leden van het diplo matieke corps toe, dus toch ook een vertegenwoordiging van de wereld zij het in anderen vorm dan in de Eerste Kamer andere loges waren door teekenaars in beslag genomen en de beide tribunes waren volgepakt met journalisten. De zitting was zeer kort en had een zuiver formeel ka rakter en wanneer het magnesium-licht voor de pers fotografen heeft gebliksemd en de officieele opening heeft plaats gehad, kunnen de toeschouwers al weer ver trekken. Do duur der conferentie. Omtrent den duur der conferentie deelde de Duitsche perschef, dr. Zecklin, mede, dat, daar Sir Maurice Han- key, secretaris-generaal der conferentie, ook secretaris generaal der Londensche Vlootconfcrentie zal zijn en hij den 18en dezer naar Londen moet vertrekken met zijn staf, de cenferentie uiterlijk 17 dezer moet zijn ge- ëindigd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14