Mager Courant De Papegaaienziekte. Abonnementsgelden» Vijfde Blad. Betaling 4e kwartaal. vóór 20 Januari a.s„ BEKENDMAKING. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Alweer een tol opgeruimd. Neerlands grootste koopvaardijschip in aanvaring. Motorboot gezonken. Uit onze omgeving. SCH00RL. WIERINGEN. Zaterdag 4 Januari 1930. 73ste Jaargang. No. 8589 Aan onze lezers bulten Schagen doen wij het ver zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het vierde kwartaal1929, ten bedrage van f 1.65 (voor courant met Zondagsblad 12.38), dan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. De laatste manier van betaling raden wij ten zeerste aan, daar dit slechts 5 cents kost; formu lieren zijn aan alle postkantoren één cent verkrijgbaar. Per Postwissel daarentegen zijn de kosten f 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met f0.14 verhooging. Toezending is dus voordeeligl Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Btode- blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kunnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 4e kwartaal 1929, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins is het bedrag f2.33 Voor Het Nieuwe Modeblad 11.25 Voor Gracieuse f 2.15 Voor Panorama f2.60 Voor Het Leven f2.50 DE ADMINISTRATIE INDIENEN VAN REKENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen, ver zoeken hen, die over 1929 iets hebben te vorderen van de gemeente Schagen, hun rekeningen in te zenden vóór 1 Februari a.s. Schagen, 3 Januari 1930. Burgemeester en Wethouders van Schagen, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. (Ingezonden.) Geachte Redactie, Mag ik een kleine plaatsruimte voor een kort ant woord aan den heer D. Raat? Bij voorbaat mijn dank. Waarde heer Raat, Ik kan U in antwoord op Uw open, brief mededee- len, dat inderdaad de kanalen- en wegenplannen van algemeen belang voor Schagen zijn en ook ten nauw ste verband houden met de nieuwe schoolkwestie, liet is ook onze bedoeling geweest beide onderwer pen op de aangekondigde openbare vergadering ter sprake te brengen. Of dit voornemen nog ten uitvoer gebracht zal worden, kan ik U helaas niet met ze- kerheid zeggen, daar het Gemeentebestuur geen ter men aanwezig geacht heeft om ons de gevraagde in lichtingen te verschaffen, alvorens de conclusies, waartoe B. en W. gekomen zijn, aan den Raad zijn voorgelegd. De publieke opinie is blijkbaar te voort varend, en zullen de diverse vereenigingsbesturen thans te rade moeten gaan, of een openbare vergade ring, gezien het antwoord van B. en W., nog wel ge- wenscht is of niet, of misschien zelfs nog meer ge- wcnscht. Mocht een dusdanige openbare bijeenkomst wèl plaats vinden, dan hopen wij, dat zoowel U als 'ieder ander zijn meening over deze onderwerpen zal willen zeggen. Er kan niet te veel belangstellinig voor zijn, en het is wel eens goed, dat de burgerij in de .gelegenheid gesteld wordt haar meening over deze belangrijke onderwerpen te zeggen. Al leven we ook in een land met evenredige vertegenwoordiging, toch blijkt maar al te vaak, dat de beslissing van de kleine groep, die de burgerij vertegenwoordigt, niet of on voldoende de publieke meening weergeeft. Een open lijke gedachtewisseling kan dan ook niet anders dan bevorderlijk voor de goede zaak zijn. In een demo cratisch land behoort de publieke opinie dé toon aan te geven, en moeten gewichtige belangen niet met den mantel der geheimzinnigheid bedekt worden. In dien de kleine groep deze laatste methode wel toepast, vertegenwoordigt zij de burgerij niet meer, en moet zij naar huis gezonden worden. Laten wij hopen, dat in het onderhavige geval alles ten goede uitkomt. Met dank aan de Redactie, Mr. BUISKOOL. P.S. Ten einde misverstand te voorkomen, wil ik op merken, dat ik met „ten goede uitkomen" niet het zelfde bedoel als „naar huis gezonden worden." B. AFWIJZEND ANTWOORD VAN HET GEMEENTE BESTUUR OVER DE SCHOOLPLANNEN. Het Dagelijksch Bestuur van Algemeen Belang, dat opgedragen was een onderhoud met Burgemeester en Wethouders onzer gemeente aan te vragen, met het doel inlichtingen te bekomen omtrent de schoolplan nen, ontving een afwijzend antwoord, als volgt: Schagen, 31 December 1929. Naar aanleiding van Uw verzoek om een onderhoud met ons College, teneinde onze plannen te mogen vernomen ten aanzien van het hiernevens aange haalde onderwerp, hebben wij de eer U te berichten, dat het ons bijzonder veel genoegen doet, te verne men, dat de onderwerpelijke aangelegenheid in zoo groote mate de algemeene belangstelling heeft ge wekt. Aangezien wij echter niet kunnen afwijken van ons principe, om mededeeling te doen van onze conclu sien alvorens deze den Raad zijn medegedeeld, be richten wij U, dat wij vooralsnog geene termen kun nen vinden het door U gevraagde onderhoud toe te staan. Burgemeester en Wethouders van Schagen, (w.g.) J. CORNELISSEN. De Secretaris, (w.g.) ROGGEVEEN. CABARETVOORSTELLING. Wij maken attent op de cabaretvoorstellingen, die he denavond en Zondagavond worden gegeven in de zaal van den heer Igesz alhier. Het tableau de la troupe, dat ln ons vorig nummer per advertentie is vermeld, belooft een avond van amusement vol afwisseling. GOEDKEURING PAASCHLOTEN. De Koninklijke goedkeuring op de aanstaande Paasch- tentoonstellingsverloting is wederom afgekomen. THEATER ROYAL. Deze week geeft de directie van het Theater Royal geen drama, maar een film genaamd „De Camera man" met Buster Keaton in de hoofdrol. Het wordt aangekondigd als te zijn een onopgesmukt verhaal van dezen tijd en bevat de lotgevallen van een foto graaf die met zijn snelkieken op straat zijn brood trachtte te verdienen in de groote stad New York. Er komt in deze geschiedenis natuurlijk weer een meisje voor, een allerliefst meisje, Marceline Day, waarop deze fotograaf, Luke geheeten, natuurlijk ver liefd wordt. Maarde juffer is verbonden aan het M.G.M.- Nevvs en kent alleen groote camera-mannen, filmers in optima forma en dus is deze straatfotograaf voor haar te gering. Geen nood echter, Luke wil hot meisje veroveren en voelt zich bovendien geroepen tot groote dingen. De man koopt een tweedehandsch camera cn begint met groote hartstocht te filmen. De ontmoetingen, lotgevallen of hoe men het dan ook noemen mag. die de jonge man hierbij heeft, worden op het witte doek in beeld gebracht en zijn allervermakelijkst. Het officie zegt tenminste over een voorkomende zwempartij; „deze zou zelfs een man die een bezoek aan een tandarts gaat bren gen, doen brullen van het lachen!" Het slot is dat de twee jonge menschcn in den echt vereenigd worden. De opheffing van de tol plechtig gevierd. te Hillegersberg Zooals reeds was aangekondigd, is gisteren de tol op den straatweg te Hillegersberg met plechtigheid opge heven. Vele belangstellenden hebben den regen getrot seerd om van de feestelijkheden getuige te zijn. Ir. het dorp is de stoet opgesteld. De stoet trok langs den Straatweg, vooraf gegaan door herauten te paard De tolgaarder, die dien dag voor het laatst zijn uniformpet droeg had even te voren een rood lint dwars over den weg gespannen, als symbool van den tolboom, burge meester Van Kempen had zich bereid verklaard dit lint door te knippen, als zinnebeeld voer het vrijgeven van den weg voor het verkeer en voor den voorzitter van het feestcomité, den heer Jansen, was er een podium, om er zijn redevoering op af te steken. De raadselachtige ziekte te Berlijn, welke het meest op longontsteking gelijkt, maar toch ook weer an dere symptomen vertoont- Naar aanleiding van de raadselachtige ziekte te Ber lijn, welke den vreemden naam van papegaaienziekte heeft gekregen, en die nogal onrust verwekt, komt thans ook uit Weenen het bericht, dat daar een marktventer, die zijn onderhoud verdiende door op de markten in Weenen en elders door eeiypapegaai horoscopen te laten trekken voor de marktbezoeker, ziek is geworden en gestorven. Men denkt hier eveneens te doen te hebben met een geval van papegaaienziekte, omdat de markt venter kort van te voren een tweeden papegaai had ge kocht, waarna de oude papegaai kort daarop ziek werd. De venter, die met zijn trouwe dier van één lepel placht te eten, is toen ook ziek geworden met het bovenge melde noodlottige gevolg. De autoriteiten van den gezondheidsdienst waarschuw den de eigenaars van papegaaien met nadruk om voor zichtig te zyn. Een besmet transport uit Zuid-Amerika. Tengevolge van het voorkomen van een geval van de geheimzinnige papegaaienziekte thans te Altona in SleeswijkHolstein, aldus lezen we elders, i3 nieuwe on rust gewekt. Eenige weken geleden werd daar een echtpaar naar het ziekenhuis gebracht, dat lijdende was aan een ziekte, welke het meest op longontsteking geleek, maar toch ook weer andere symptomen vertoonde. De man is spoedig gestorven; de toestand van de vrouw is voor uitgaand. Intusschen waren ook twee der behandelende dokto ren en twee verpleegsters ziek geworden. Nog twee an dere binnengebrachte patiënten vertoonden hetzelfde ziektebeeld. Bij onderzoek is gebleken, dat zoowel in het geval van het eerste echtpaar als in dat van de twee nieuwe patiënten men te doen had met infectie door papegaaien, welke met een zelfde transport korten tijd geleden uit Zuid-Amerika waren gekomen. In verband met de te Berlijn voorgekomen gevallen Is dr. Elkeles van het gemeentelijke instituut voor onder zoek naar Hamburg gegaan om overleg te plegen met den leider van het gezondheidswezen aldaar. Dr. Elkeles zal zich aan boord begeven van de „Kap Arcona", die te Hamburg wordt verwacht en welk schip onlangs de besmette dieren heeft aangevoerd, teneinde na te gaan uit welke streek de papegaaien afkomstig waren. Even tueel aan boord zijnde dieren zullen onderzocht worden. Men denkt er over voor de toekomst een papegaaien quarantaine in te richten. De Berlijnsche professor Harbort, die zooals men weet aan papegaaienziekte is overleden, had een pape gaai met de „Kap Arcona" meegebracht Deze vogel, die ook gestorven is, is onderzocht en daarbij moet ge bleken zijn, dat het bloed van het dier geheel vergiftigd was. Alle organen, longen, ingewanden, enz. waren sterk aangedaan. Ook vroeger reeds gevallen voorgekomen. - Vroegere bezitters van papegaaien behoeven zich niet ongerust te maken, maar gewaar schuwd wordt tegen nieuwe aankoopen. Prof. Nocht, van het Hamburgsche instituut -.oor tro pische ziekten, heeft er in een persgesprek aan herin nerd,' dat ook reeds vroeger besmetting van menschen door vogels is voorgekomen, vooral in gevallen, waarin de eigenaar van een zieken papegaal onvoorzichtig te werk was gegaan bij de voeding van den vogel. Men kent de gewoonte om bijv. een klontje suiker door een papegaai uit den mond te laten pikken. De huidige betrekkelijk groote uitbreiding van de ziekte moet z,i. hieraan worden toegeschreven, dat een groot transport zieke vogels is geïmporteerd zonder voorafgaand onderzoek en over verschillende koopers is verspreid. De bacillen richten groote verwoestingen aan in de longen; het ziekteverloop gaat gewoonlijk ge paard met hevige koortsversohijnselen. Ter geruststelling van degenen, die reeds vroeger in het bezit van papegaaien waren, verklaarde prof. Nocht, dat zij volkomen onbezorgd kunnen zijn. Maar hij waar schuwde tegen nieuwe aankoopen en beval voor pas ge- importeerde tropische vogels een quarantaine aan van twee weken. Het oordeel van kundige. een Nederlandsch des- Er. te Hennepe, Nederlandsch deskundige op plulm- veegebied deelt aan de N.R.Ct mede: Uw bericht op Oudejaarsavond omtrent de raadsel achtige ziekte onder menschen te Berlijn en de pape gaaien-sterfte heeft blijkbaar veel belangstelling getrok ken want ik ben verscheidene malen opgebeld door angstige papegaaien-liefhebbers en -sters, wat is er nu toch eigenlijk aan de hand, of hun lieve, gekooide huls- genooten gevaarlijk waren en of de papegaaien in de Diergaarde ook gevaarlijk waren om er de kinderen naar toe te sturen. Ik heb gemeend deze angstige zielen wel gerust te mogen stellen dat het zoo'n vaart niet zou loopen, ai is het geval in Berlijn ernstig genoeg. Wat diergaarden betreft, apenhuizen, als zij tuberculeuse apen herbergen lijken mij veel gevaarlijker dan papegaaien- huizen, bovendien worden in een diergaarde direct alle zieke dieren verwijderd uit de voor het publiek toegankelijke ruimten, dus wat dat betreft behoeft men niet ongerust te zijn. De ziekte te Berlijn, die thans reeds drie slachtoffers gevraagd heeft, terwijl er verscheidene menschen nog ernstig ziek zijn, is in zooverre niet raadselachtig, dat wij de psittakosis onder de papegaaien goed kennen en het al lang bekend is, dat dit een der vele dierziekten is die ook voor den mensch gevaarlijk zijn. Het is een der voorbeelden van zuinigheid in de natuur dat ziekten bij verschillende diersoorten door één smetstof veroorzaakt worden. Uit het oogpunt van volksgezondheid zijn der gelijke ziekten allt. aandacht waard en meer en meer blijkt de belangrijke rol die vogelziekten bij den mcnsch spelen kunnen. Zoo worden steeds meer en meer gevallen bekend van besmetting van den mensch met vogeltuberkel bacillen, terwijl omgekeerd de papegaai weer een typisch voorbeeld oplevert van een vogel, die door echte men- schentuberkelbacillen besmet kan worden, en ook zeer vaak daardoor een ernstig gevaar voor de huisgenooten oplevert. Beschouwen we de vogelziekten in verband met ge varen voor den mensch dan kan besmetting in hoofd zaak op een cft-ietal manieren plaats vinden. Ie. Door direct contact of samenleven, waarvan de papegaaien-tuberculose en de psittakosis voorbeelden zijn. 2o. Door het gebruik van eieren o.a. tuberculose, para- typhusbacillen en mogelijk abortus-bacillen. Zoo zijn er in de literatuur verschillende gevallen ...bekend dat menschen „na" het gebruik van eendeneieren ziek werden en stierven al blijft het voor mij nog steeds de vraag of men hier inplaats van „na" ook „door" zou mogen zet ten. jiij eenden heb ik bij eierstok-degeneratie verschil lende malen para-typhusbacillen aangetoond, terwijl on der eendenkuikens evenals onder kipkuikens een sterfte voorkomt, veroorzaakt door besmetting van den dooier met para-typhus-baclllen. Groote sterfte tengevolge van besmetting met abortus bacillen bij pluimvee werd al in 1910 in Nimes in Frank rijk aangetoond en bij onderzoekingen aan de Rijksse- rum-inrichting alhier door dr. Lourens is gebleken dat bij verschillende kippen agglutininen tegen deze bacillen aangetoond konden worden. 3e. Na het gebruik van vleesch van zieke vogels zijn verschillende gevallen van vleesch-vergiftigingen gecon stateerd, zoowel van kippenvleesch als vooral van gan- zenvleesch. Dergelijke gevallen na het gebruik van ge rookte ganzenbout zijn zelfs niet eens zeldzaam. Er zijn nog massa's mogelijkheden meer als we b.v. denken aan het feit, dat duiven, eenden en struisvogels betrekkelijk gevoelig zijn voor miltvuur en dat met de diphterie-smetstof der kippen na passage op eenige andere diersoorten bij kinderen op typische entpokken gelijkende reacties te verkrijgen zijn. In de groote groep der para-typhus-bacillen komen verscheiden vormen voor die bij mensch en dier ernsti ge ziekten veroorzaken, al verloopen deze ziekten vaak onder zeer verschillende verschijnselen. Zoo is de ge vreesde vleugellamheid der postduiven een gewrichts ziekte veroorzaakt dor para-typhusbacillen, terwijl deze bacillen bij papegaaien, kanarievogels en andere kamer vogels heel andere ziektebeelden veroorzaken. Tot de ziekten, veroorzaakt door para-typhus-bacillen behoort nu ook onze „raadselachtige ziekte" de psitta kosis. Dit woord klinkt om te beginnen zelf al raadsel achtig genoeg maar als we weten dat de papegaal in het Grieksch „Psittakos" heet, dan is het geheim van dit mooie woord er al direct af en begrijpen we meteen dat ten eerste dit woord niets zegt dan „papegaaien ziekte", maar ten tweede dat deze ziekte wel een ty pisch verloop bij papegaaien moet hebben en veel voor moet komen evenals b.v. de „hondenziekte" bij honden en de „pullorum" ziekte bij kuikens. (Pullus is n.1. kui ken). Deze ziekte komt vooral veel voor onder pape gaaien, die pas uit tropische landen geïmporteerd zijn (Amerika en Afrika). Het Berlijnsche geval betreft ook pas geïmporteerde papegaaien. De Amerikanen noemen deze ziekte Parrot-septicaemia, ook wel Parrot-mycosis. De voornaamste verschijnselen zijn: gebrek aan eet lust. ruw veerenkleed, slap neerhangende vleugels, groo te dorst, sufheid, bloederige of groene diarrhe en slaap zucht. De dieren zitten ineengedoken met de oogen dicht huiveren va ntijd tot tijd als koortslijders en ster ven na 3 tot 9 dagen onder hevige krampen. Na den dood kan men uit alle organen en het been- merk de para-typhus bacillen gemakkelijk kweeken. Tijdens hun ziekte scheiden de vogels natuurlijk mas sa's bacillen met de ontlasting uit, mogelijk ook wel op andere manieren. Hierdoor wordt de geheele omgeving besmet, ook snavel, veeren, stangen en zitstokken der kooien, drinkbakken, voerbakken enz. Op deze manier kan dus de oppasser zich al heel gemakkelijk besmetten bij het beetpakken der vogels, het reinigen der kooien of het vullen der drink- en voerbakjes. Bij menschen, die uit „aardigheid" de gewoonte hebben hun papegaaien stukjes eten uit hun mond te laten eten, geschiedt de besmetting natuurlijk nog veel gemakke lijker. Toch bestaat er bij deze ziekte blijkbaar nog een heel andere wijze van besmetting der menschen, n.1. door de lucht In het vertrek. Dat para-typhus-bacillen door smetstof dieren kun nen infecteeren vanuit de longen is vooral bij de be ruchte pullorum-ziekte der kuikens gebleken. Tijdens het uitkomen van zieke kuikens in de broedmachine wordt de lucht door het opdrogende eiwitlaagje op het dons der kuikens, besmet en als de andere kuikens dit stof Inademen sterven zij spoedig onder typische longver schijnselen. Bij besmette kamer-vogels komt deze luchtbesmettlng al heel gemakkelijk tot stand. Niet alleen dat de ont lasting in de kooien kan indrogen en verstuiven, maar overal waar de veeren en deelen der kool besmet wor den droogt deze smetstof spoedig in en verstuift. Zoo doende wordt de lucht in het vertrek besmet en krijgt men de typische huisbesmetting bij psittakosis. Bij den mensch verloopt de ziekte meestal onder ver schijnselen van zware bronchitis en longontsteking als huis-endemle. Dat de sterfte ook onder menschen be langrijk kan zijn blijkt uit een opgave van Dupuy. die van 1892 tot 1897 in Parijs, 70 gevallen constateerde, waarvan 24 gevallen doodeiyk verliepen. Zooals uit het bericht van dit blad bleek, verloopen de gevallen te Berlijn eveneens onder het beeld eener longontsteking, gepaard met hooge koorts. Daar in de literatuur hier en daar nog wel getwijfeld wordt aan het verband tus- schen papegaaien- en menschenziekte is het Berlijnsche geval voor de bestudeering van deze ziekte van zeer groote waarde. De stoet stond stil, even voor den tol, de heer Jansen! besteeg de spreektribune en hield een toespraak waarin hij o.a. er de aandacht op heeft gevestigd, dat afstand werd gedaan van een recht, dat al van 1734 dateert. Deze handeling is een symbool van ruime opvattingen en kan met gulden letteren worden opgeteekend in de aanhalen van Hillegersberg. Spreker zegde voorts dank voor den financieelen- en moreelen steun, allerwegen ondervonden. Burgemeester Van Kempen zeide o.a. dat de Straatweg in weinige jaren tijds is gegroeid van landelijk weg getje tot belangrijken verkeersweg. Bij het landelijk weggetje paste de tol nog wel, maar thans is hij uit den tijd geraakt. Er is tegenwoordig veel oppositie tegen de tollen. Er is wel obstructie gevoerd en er zijn revolu tionaire daden gepleegd, welke spreker ten zeerste af keurt. De gedachte, welke men hier heeft verwezenlijkt, door de opheffing feestelijk te vieren is hem sympathiek en daarom heeft hij met graagte de uitnoodiging aan vaard, om hier de symbolische handeling te verrichten en den weg vrij te maken voor het verkeer. De tol is bijna twee eeuwen oud. Van 1813 tot 1861 behoorde de tol aan het rijk. Daarna is hij aan de gemeente gekomen waarbij tevens de tarieven belangrijk zijn verlaagd. De opbrengst is de laatste jaren steeds grooter geworden. Tien jaar geleden werd f 5000 per jaar ontvangen, 5 jaar geleden was dit bedrag al tot f 10.000 gegroeid, en den laatsten tijd werd circa f 5000 per maand gebeurd» Toch heeft de vooruitstrevende raad besloten, den tol op te heffen. Het is met groot genoegen, dat spreker het beletsel uit den weg ruimt. Vervolgens heeft de burgemeester het lint doorgeknipt De heer Jansen heeft daarna den burgemeester dank gezegd, waarna mevrouw Van Kempen bloemen zijn aangeboden. De „Statendam" bij het binnenloopen in de haven van Havanna in aanvaring ge wekt met een Engelsch passagiersschip. Een bericht uit Londen meldt: Het Xederlandsche stoomschip Statendam, van de Ilolland-Amerika Lijn, Neerlands grootste koopvaar dijschip, en het Engelsche stoomschip Franconia. van de Cunard Lijn, die beide een plei/ierreis van New- York naar West-Indië maken, zijn hij het binnenko men van de haven van Havana met elkaar in aanva ring geweest. De schepen hebben beide schade ge kregen, doch zijn zeewaardig. Na bekomen inlichtingen van bevoegde zijde, is ge bleken, dat er meer sprake schijnt te zijn van een lichte aandrijving, dan wel van een aanvaring. Do schade is slechts onbeteekenend en naar men ons mededeelde, zal het, ongeval geen bijzonder op onthoud teweeg brengen, zoodat de reis geheel over eenkomstig het vaarplnn kan worden voortgezet. De „Statendam" bevindt zich, zooals bekend, mo menteel op een kruistocht in de West-Indische wa teren. EEN DER OPVARENDEN VERDRONKEN. Men meldt uit Gorkum: Tijdens den hevlgen storm is Donderdagmiddag da motorboot „Holland V" van de firma Zevenhulzen en Mosterd te Rotterdam op de Beneden Merwede onder Hardinxveld gezonken. De 20-jarige dekknecht Piet Borg uit Woudrichem, die een uitstekend zwemmer was, is verdronken. De kapitein J. Rodnat uit Alblasserdam wist mm- mende den wal te bereiken. S.S. „MADIOEN". Naar Djeddah opgestoomd. Het stoomschip „Madioen" van den Rotterdamschen Lloyd, dat bij Djeddah op een rif geloopen was, is, na vlot gekomen te zijn, naar Djeddah opgestoomd. WINDHOOS BOVEN GIESSENDAM. Een windhoos heeft Donderdag een gedeelte van het dak van een boerderij te Giessendam opgelicht en door de lucht geslingerd; het is op een 200 meter ver der gelegen boerderij neergekomen. Ook naburigs woningen zijn beschadigd. Een paar boomen werden ontworteld; de draden van de radio-centrale liggen verspreid over den weg. KINDERVERLAMMING. Een van de drie kinderen van den heer E. te Eelde, die lijden aan kinderverlamming, is overleden. GEMEENTE SCHOORL. Ingeschreven gedurende de maand December 1929. Geboren: Johanna Maria, dochter van Gerrlt Rietveld en van Willemtjntje Twisk; Gerardus Jouke, zoon van Mlnze Wijntjeterp en van Maria Neeltje Keuris; Marie, dochter van Teunis Mooij en van Anna de Leeuw; Ma ria Martha, dochter van Eduard van Overmeeren en van Anna Maria van de Voorde. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Pieter Oudes te Eindhoven en Jacoba Smit Overleden: Grietje Ludeke, 79 jaar, echtgenoote van Vitus VaJerius Kossen; Marijtje Stam, 79 Jaar, weduwe van Pieter Wever. Loop der bevolking over 1929. Bevolking op 31 Dec. 1928 1001 M. 1012 Vr. Ingekomen 1929 91 M. 92 Vr. Geboren 1929 20 M. 23 Vr. Vermeerdering Vertrokken 1929 Overleden 1929 Vermindering 111 M. 115 Vr. 83 M. 88 Vr. 15 M. 10 Vr. Meer bijgekomen dan afgegaan 13 M. 17 Vr. Totale bevolking per 31 Dec. 1929 2043 tw. 1014 M. 1029 Vr. Aantal huwelijken 16. Donderdagavond hield de naaivereeniging „Dor- cas" een kijkavond van de door haar leden vervaar digde kleedingstukken, in de benedenzaal der Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef. Door de ongeveer 20 dames zijn in den afgeloopen herfst ongeveer 160 stuks ondergoed vervaardigd, welke heden waren te bezichtigen en het bezoek was der moeite waard. Al deze goederen werden in pakjes gedaan en zoo aan ouden van dagen en armen uitgedeeld. De gelden welke worden ingezameld om het goed te koopen om deze kleedingstukken te maken is dan ook wel dubbel goed besteed. De dames medewerksters komt dan ook veel lof en eer ten deel voor een zoo nobel werk.

Schager Courant | 1930 | | pagina 15