LANGENDIJK. WIERINGERWAARD. KOEGRAS. ZÏJPE. ANNA PAU10WNA.> BARSINGERHORN. WINKEL. NIEUWE NIED0RP. SINT MAARTEN. CALLANTSOOG. SINT PANCRAS. OUDE NIEDORP. WARMENHUIZEN. HOOGWOUD. Ingezonden Stukken. Voor de blinden in Engeland. In het centrum van Rome geen trams meer. NOORDSCIIAItWOUDE. Woensdagavond (Nieuwjaarsdag) werd in de Geref. kerk alhier de Java-Soembafilm vertoond, ten bate van de Zending der Geref. Kerken. Deze film is reeds op vele plaatsen met succes afgedraaid. Ook hier was dit het geval daar do kerk geheel bezet was. De schade van den storm heeft zich beperkt tot het afwaaien van dakpannen van diverse perceelen. Ook het nieuwe Raadhuis moest het weer ontgelden. Niet min der dan een 70-tal pannen kwamen naar beneden en zoo de storm aanhoudt, zullen er nog meer afwaaien. De passage aldaar is dan ook gevaarlijk te noemen met dit weer. Voor het Raadhuis is het wel gewenscht dat het aak met latten of yzordraad wordt beveiligd daar het anders met iedere storm zoo zal gaan. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Broek op Langendyk en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1929 ingelegd f 4154.68; terugbe taald f 12880.98. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1453. Naar wij vernemen heeft de heer G. Bos alhier een gedeelte van het terrein naast zijn huis verkocht voor bouwterrein. Hier zullen dus binnen niet te langen tijd eenige woonhuizen gebouwd worden. Het is de bedoe ling om een brug aan te brengen en een straat van on geveer drie meter breedte to maken. Het aantal sollicitanten voor onderwijzer aan de O. L. school alhier bedraagt 17. ZTJIDSCHARWOUDE. De heer W. Gootjes te St. Pancras, Boterhuizen, slaag de voor het examen van de vereeniging van Leeraren in het Boekhouden. De heer G. had zijn opleiding genoten bij den heer J. du Burck alhier. ZUIDSCHARWOUDE. Door den hevigen storm zijn van tal van huizen pan nen afgewaaid en schoorsteenen beschadigd. Bij do coö peratie was dit al bijzonder erg. BROEK OP LANGENDIJK. Door den storm is de bovcnmuur van de paardenstal van den heer J. van der Molen op hst Zuideindo ge heel ingewaaid, terwijl bij den heer A. de Boer een luik van over de straat door do ruiten vloog, hetwelk op do theetafel terecht kwam en alles verbrijzelde. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK Geboren: Maartje, dochter van C. Visser en van A. Glas. Jacob, zoon van J. Balder en van G. Schaap. Overleden: Jacoba Smit, oud 1 Jaar, dochter van C. Smit en M. Madderom. Maartje Blok, oud 68 jaar, wed. van D. D. Kossen (overleden te St.-Pancras). Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Loop der bevolking gedurende het jaar 1929. Goboren: 23 jongens en 31 meisjes, totaal 54. Over leden: 10 mannen en 19 vrouwen, totaal 29. Levenloos aangegeven: twwe. Overleden met wettig domicilie: een. Huwelijken: 22. Erkenningen: geene. Brieven van wetti ging: geene. Echtscheidingen: een. Ingekomen personen: 45 mannen en 48 vrouwen, totaal 93. Vertrokken: 48 mannen en 54 vrouwen .totaal 102. Op 1 Januari 1929 bedroeg de bevolking 1166 mannen en 1198 vrouwen, totaal 2364 personen. Op 1 Januari 1930 bedroeg de be volking 1176 mannen en 1204 vrouwen, totaal 2380 per sonen. Alzoo een vermeerdering van het zielental met 16 personen. De boerderij „Sluiswijk" met 7 II.A. weiland in den Sluizerhoek, bewoond door den heer K. I.eeuw en, eigendom van den lieer Jb. Breed, is verhuurd aan den heer Jb. Bood te Breezand. -- JULIANADORP. Op Nieuwjaarsavond brachten de gebroeders C. hunne ouders per auto huiswaarts, toen zij tusschen 't Zand en de Stolpen op den Rijksweg een klein euvel aan de auto moesten verhelpen. Van beide zijden naderde op dat oogenblik eveneens een auto, welke elkander juist passeerden ter plaatse, waar genoem de personen stil stonden. Doordat er dus een moment drie auto's naast elkander kwamen, werd er tus schen een der passeerende auto's en de stilstaande niet veel ruimte gelaten, hetwelk tot gevolg had, dat een der C.'s door de dop van een der wielen werd geraakt en vrij onzacht op den weg terecht kwam. Niettegenstaande dat reed de aanrijder door, welke jammer genoeg ook niet bekend is. Alhoewel eerst nogal pijn hebbende, zal dit incident toch nogal goed afloopen, daar hij na een paar dagen rust, zijn werk zaamheden weer zal kunnen hervatten. De storm van Donderdag jl. heeft van vele bur gerwoonhuizen en boerderijen de noodige dakpan nen afgerukt en gaten in de rieten daken veroor zaakt, zoodat er voor de vaklieden hier en daar weer het een en ander te herstellen valt. JULIANADORP. Zooals wij reeds ln het nummer van Donderdag met een enkel woord vermeldden, hield de Vereeniging „Vee- verloakunde" te Koegras, hare algemeene vergadering, ln het cafe „Prins Hendrik" van den heer H. J. Beune- man. Volgens de presentielijst waren aanwezig 38 leden De Voorzitter de heer S. Eriks heette den aanwezigen welkom, hoopte op zakelijke besprekingen en noemde verder do opkomst ter vergadering nogal bevredigend, en verklaarde de vergadering voor geopend. De notulen werden door den Secretaris, den heer P. Nieuwland gelezen en onveranderd en met dank voor de samenstelling vastgesteld. De Voorzitter doet daarna nog de volgende mededee- 11 n gen: le, dat de vereeniging thans 118 leden telt; 2e dat het aantal koelen 2130 stuks bedraagt; 3e, dat de verlos kundige 114 keer bij koeien van leden is gehaald en by niet loden geen enkele keer. Daarna wordt door den heer P. Veldman die te samen met den heer J. J. Kistemaker de rekening van den penningmeester nagezien had, verslag uit gebracht dat zij alles In volmaakte orde hadden bevonden en tot goedkeuring van een en ander adviseerden, waaraan do vergadering gevolg gaf. De ontvangsten hadden bedragen f 1368.44, de uitga ven f 1159.56, alzoo een saldo overlatende van f 208.88. De Voorzitter zegt den penningmeester en den heeren belast met het nazien van de rekening dank voor de betoonde moeite, By de Bestuursverkiezing waren aan de beurt van af treden de heeren P. Pluister en G. Byvoet Belden wor den onmiddeliyk herkozen en nemen hunne benoeming weder aan. Aan de orde is verder de vaststelling van het salaris voor den verloskundige. Namens het bestuur stelt de Voorzitter voor het salaris voor het volgende jaar met f 100 te vermeerderen cn te brengen op f 900. De reden van deze vermindering is hierin gelegen dat door de gewijzigde omstandigheden in onzen polder, door de intredo van do bloembollencultuur,. In het verschiet ligt een belangrijke vermindering van het aantal koeien. Nadat voor- en tegenstanders van dit voorstel het woord daarover is gevoerd, wordt tenslotte tot stem ming overgegaan en werd het bestuursvoorstel om het salaris op f 900 te bepalen, met 20 stemmen voor en 18 stemmen tegen aangenomen. Als verloskundige wordt weder do hoer A. de IIoop herbenoomd. De omslag voor de koeien wordt eveneens weer vast gesteld op 45 cent per koo. Volgt benoeming van een lid voor het nazien van de rekening, wegens aftreding en niet herkiesbaar zyn van den heer P. Veldman. In die plaats wordt benoemd de heer G. W. Jimmink Mz., die deze benoeming accep teerde. De rondvraag leverde niets bijzonders op en sloot daarna de Voorzitter de vergadering, met dank voor de gehouden besprekingen. PETTEN. Donderdagavond hield de heer J. A. Meijerlnk uit Haarlem, propagandist van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen, een lezing in café Vriesman. Na een kort woord van welkom schetste spreker streven en werkwyze van bovengenoemde or ganisatie. Uit door Dr. Mynlief bijgehouden statistieken bleek, dat in de jaren 19031910 jaarlijks gemiddeld 929 personen vielen als slachtoffer van het water. Ondanks de snelle bevolkingsaanwas toonen de cyfers van het Centraal Bureau voor de statistiek aan, dat sedert 1920 dit. gemiddelde is gedaald tot 723. Er zijn verschillende lichamen, die zich hot redden van drenkelingen ten doel stellen, met lof gewaagde spr. van de reddingmaatschap pen; maar hiernaast en ter aanvulling werken de on derscheidene brigades van genoemden bond. Het ver- leenen van deskundige eerste hulp by ongelukken, het toepassen van kunstmatige ademhaling, het redden van drenkelingen, het organiseeren van cursussen beoogend het bijbrengen van de ter zake noodige vaardigheid, liggen bij voorkeur op het terrein van den Bond. Vervolgens gaf de heer Meyerink aanschouwelijk on derwijs in verschillende reddingen en bevrydingsgrepen Met de grootste belangstelling werden deze verrichtin gen door de talrijke aanwezigen gadegeslagen. Hierna werden verschillende lantaarnplaatjes ver toond, die de bedoeling van spreker nog eens nader ac centueerden. Met een woord van dank voor de welwil lende aandacht sloot spr. de byeenkomst, de verwach ting uitsprekende, dat eerlang ook Petten zich zal mo gen verheugen ln het bezit van een vrijwillige brigade als onderdeel van den Ned. Bond, tot het redden van drenkelingen. ST.-MAARTENSBRUG. Men deelde ons mede, dat de afd. „St.-Maartensbrug" van den Bond voor Staatspenslonneering in het laatst van deze maand een propaganda-avond zal houden ln 't lokaal van den heer Kossen. Eenige dames en heeren zullen dan ten beste geven het tooneelstuk Levens- dyning. Waar het yverig bestuur kosten noch moeite ontziet om te ijveren voor het schoone doel: geen mensch meer oud en arm, wekken wy een ieder op deze uit voering, die nader per advertentie in dit blad zal worden aangekondigd, te bezoeken. GEMEENTE ZIJPEL Ingeschreven van 31 Dec. 1929 tot... en met 3 Jan. '30. Geboren: Nicolaas, zoon van Jan Brulnewoud en Cor- nelia van Nieuwenhoven. Getrouwd: Jacobus Reinler van Nispen, 20 jaar, schippersknecht, te Klundert en Aaltje Trijntje van der Molen, 21 jaar, zonder beroep, te Zype. Het ln voetbalkringen alhier hardnekkig rondgaande bericht, dat de speler Evenhuls tot medio Februari af wezig is, blijkt onjuist. De betrokkene verzoekt ons dit te willen mededeelen. De melkverkoopers verkochten tot heden hun. melk voor 16 cent per L., doch een concurrent daagde op en verkocht voor 14 cent. Direct is thans de prijs door de vaste leveranciers verlaagd op 15 cent. De ver- kooper roept, vervelende concurrentie, de kooper, le ve de concurrentie. BREEZAND. Donderdagmiddag is de boerderU, bewoond door den heer J. de Ridder, eigendom van de Gebr. Nieuwenhuis, tot den grond toe afgebrand. Door den hevigen storm aangewakkerd, greep het vuur zoo snel alles aan, dat een uur na het uitbreken van den brand nog slechts enkele stukken muur over waren. Vyf paarden en een geit konden in veiligheid worden gebracht. De brand spuit kon alleen wat nabluschen. Tevens werd nog een wacht geplaatst met het oog op het gevaar voor het dekriet in de nabyheid en by mogelijke draaiing van den wind voor de groote bollenschuur van de Gebr. Nieuwenhuis. De oorzaak moet waarschijnlijk in schoor steen brand gezocht worden. Verzekering dekt de schade. BREEZAND. Inwijding R.K. school te Breezand. Nadat Donderdagmorgen in de kerk de heilige mis was opgedragen door den Deken uit Schagen, werd des middags door den zelfden Zeereerwaarden heer de nieuwe school aan den Zwarten weg lngewyd. Na deze plechtigheid voerden achtereenvolgens de Deken, de Burgemeester en de Inspecteur van het L.O. In de inspectie Den Helder het woord. Pastoor Verhoeff, in wiens parochie de school ge sticht is, bedankte de sprekers en allen, die medegehol- pen hadden by den bouw. Als daarna het hoofd der nieuwe school, de heer J. L. Willemsen, een korte toespraak heeft gehouden, en een der leerlingen voor het 7e leerjaar, Jan T., naar voren is gekomen om een aardig speechje af te steken, wordt de eere-wijn rondgediend. Ook de heeren Van Moorsel, architect; Tromp, hoofd van de R.K. school te Anna Paulowna en G. v. d. Berg, raadslid voeren nog het woord en dan kunnen de aan wezigen het gebouw wat nader bezichtigen. Behalve de reeds genoemden, waren onder de belang stellenden ook nog aanwezig de beide wethouders en de secretaris der gemeente, de pastoors De Jong en Van Veen uit Den Helder, pastoor Vinck uit Anna Pau lowna, het hoofd der school met den bijbel, de aan nemers en de opzichter van het nieuwe gebouw en de dames Huig en Buikes, de aan de school benoemde leer krachten. Dinsdag 7 Jan. zal de school ln gebruik worden ge nomen. VAN EWIJCKSLUIS. Het stormachtige eer der laatste dagen heeft ln de omgeving hier en daar wel wat schade en ongerief ver oorzaakt, doch voor zoover ons bekend, Is deze nergens van grooten omvang en beperkt zich tot afgewaaide dakpannen, schade aan de bedekking van uitstekende gedeelten, alsmede van rieten dagen, enz. In den Oost polder veroorzaakten gebroken telefoondraden, die over de draden der electrische geleiding waren gewaaid, nog al eenige storing en hebben meerderen de weggeborgen en byna vergeten petroleumlampen weer te voorschyn moeten halen. Vrydagmorgen werd alhier uit de Mlent opgehaald het iyk van R. M.. die enkele weken geleden zyn woning had verlaten en sindsdien niets meer van zich had laten hooren. Gistermorgen sloeg een paard, gespannen voor een wagen, bestuurd door den heer P. E., op hol. Nadat de bestuurder van den wagen was gevallen,waarby hij geen noemenswaardig letsel bekwam, belandden paard en voertuig ln een sloot onder de gemeente Schagen (Nes). De zeemilicien der lichting 1927 uit deze gemeente, L. de Graaf, Is opgeroepen om op 5 Mei 1930 voor den tyd van 5 weken voor herhalingsoefeningen onder de wape nen te komen. GEMEENTE BARSINGERHORN. Geboren: Geene. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Overleden: Pleter Slikker, oud 87 jaren, weduwnaar van Aafje Timmerman. Petrus Augstinus Strooband, oud 5 jaren, zoon van Joseph Strooband en van Maria Louise Verstraeten. Loop der bevolking over de maand December 1929. Ingekomen: L. Hage van Wassenaar, A. D. Stubbe van Delfzyi, C. Kout van Hensbroek, W. Nlerop van Winkel, W. Moes en gezin van Emmen, A. Koger, ambtsh. ingeschr., N. A. Bellis van Schagen, M. de Rooy van Rotterdam, C. Kwantes van St-Pancras. Vertrokken: IJ. Kuiken en J. Schaper naar Gaaster- land. A. van den Herik en echtgen. naar Sliedrecht, K. van den Bos en W. K. Sweerts naar Utrecht, P. van den Bosch en gez. en T. E. vaa den Herik en gez. naar Schiedam, M. Snijder naar Winkel, J. Smit naar Vlis- singen, S. A. A. Steur naar Edam, D. Koger en echtg. naar Assendelft, M. Mollema naar Weststellingwerf, J. Smit naar Vlissingen, J. A. Sitser en gez, naar Gro ningen, W. Zwaan naar Callantsoog, P. Rempt naar Norg. Loop der bevolking over het jaar 1929. De bevolking bestond op 1 Januari 1929 uit 951 m., 880 vr., totaal 1831. ...Zy vermeerderde gedurende het jaar door: vestiging met: 144 m., 12S vr., totaal 270, geboorte met 17 m., 19 vr., totaal 36, totale vermeerdering 16 m., 145 vr., is 306. Zij verminderde gedurende het jaar door: vertrek met: 133 m., 121 vr., totaal 254, overiyden met: 13 m., 7 vr., totaal 20, totale vermindering 146 m,, 128 vr., Is 274. Alzoo een vermeerdering van 15 m. 17 vr., totaal 32, zoodat de bevolking op 1 Januari 1930 bestond uit 965 m., 897 vr., totaal 1863. In den loop van het jaar werden 20 huwelyken vol trokken en werd 1 huwelijk door echtsoheiding ontbon den. Nieuwjaarsdag gaf Prof. Van der Laan een biljart seance bij den heer D. A. de Bruyn. Als tegenparty speel de de heer M. Fynheer, die 200 punten moest maken tegen den heer van der Laan 700. De tegenparty kon slechts tot 96 punten komen. De hoogste serie van den heer van der Laan was 103. Daarna werden onder belangstelling der vele aanwe zigen verschillende prachtige kunststooten uitgevoerd. GEMEENTE WINKEL. Overleden: Jan de Boer, 71 jaar, echtgenoot van Antje Jonker; Dieuwertje Tijsen, 50 jaren, echtgenoote van Pleter Molenaar; Aris Zwaag, 74 jaren, weduwnaar van Maartje Prosper. Loop der bevolking over 1929. Bevolking op 31 December 1928 890 m., 824 vr., totaal 1714; vermeerdering door geboorte 15 m., 10 vr., totaal 25; vermeerdering door vestiging 103 m., 78 vr., totaal 181; totaal 206. t.w. 113 m. en 88 vr.; vermindering door overiyden 11 m., 8 vr, totaal 19; vermindering door ver trek 86 m., 80 vr. totaal 166; totale vermindering 185, t.w. 97 m., 88 vr.; Bevolking op 31 December 1929 911 m.. 824 vr. totaal 1735; verschil 21 m. 0 vr. Voltrokken huwelyken 11. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand December 1929. Geboren: Maria Alida, dochter van Jacob Zuurbier en Anna Smit. Else Alida, dochter van Jacob Stammes en Alida Brouwer. Jantje, dochter van Karei van Helden en Hendrikjo Wiegman. Aafje, dochter van Gerrit Wit en Jacoba Polsma. Overleden: Vokeline Koeten, oud 31 jaren, echtge noote van Hendrik Scheltus (overleden te Alkmaar). Hendrik Wilbrink, oud 6 maanden. Teetje Wit, oud 75 jaren, weduwe van Jan van Twuiver. Loop der bevolking gedurende het jaar 1929. Werkelyke bevolking op 31 December 1928 828 m., 818 vr., is 1646. Vermeerdering door geboorte 22 m., 18 vr., door ves tiging 76 m„ 65 vr. Vermindering door sterfte 9 m., 9 vr., door vertrek 74 m., 64 vr. Verschil: 15 m., 10 vr. Is 25. Bevolking op 31 December 1929: 843 m., 828 v. is 1671. Aantal huwelyken; 18. GEMEENTE SINT MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand December 1929. Geboren: Petrus Jacobus, zoon van Johannes van Schagen en Aaltje Bruin. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Cornelis Kroon en Adriana Bypost. Overleden: Jan Dirk Blaauboer, ongehuwd, oud 33 jaren (overleden te Alkmaar). GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven gedurende de maand December 1929. Geboren: Cornelis Gerbrand, zoon van Arie Kuit en Elisabeth Kossen. Egbertus, zoon van Petrus Slyker- man en Albertje Krab. Klaas, zoon van Corstiaan Hoog- schagen en Jacoba Krulsveld. Levenloos aangegeven kind van Gerrit Kuyper en Tryntje van Zoonen. GEMEENTE ST.-PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand December 1929. Geboren: Geertje, dochter van Jacob de Beurs en Aal tje Kuiper. Baafje Grietje, dochter van Dirk Klooster boer en Tryntje Klomp. Gehuwd: Geene. Overleden: Maartje Blok, 68 jaren, wed. van Dlonitius Dominicus Kossen, wonende te Broek op Langendijk. Janneje Rootjes, 83 jaren, wed. van Cornelis Bakker, wonende te Koedyk. De geldinzameling ten behoeve voor het Minahassa Comité heeft in deze gemeente, na aftrek der gemaakte kosten, opgebracht f 39. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand December 1929. Geboren: Hendricus, zoon van Hendricus Zomendyk en Maria Catharlna Rood. Ondertrouwd en getrouwd: Jan Meelis Beek en Jan netje van der Molen. Overleden: Arie de Geus, oud 9 jaren. Loop der bevolking over het jaar 1929. Bevolking op 31 December 1928: 680 M., 603 vr. to taal 1283 Geboren werden ln 1929: 22 M., 21 Vr. Totaal 43. Ingekomen van elders in 1929. 46 M., 38 Vr. Totaal 84 In 1929 overleden: 10 M., 5 Vr. Totaal 15. Vertrokken zyn: 45 M., 52 Vr. Totaal 97. Bevolking op 31 December 1929: 693 M., 605 Vr. To taal 1298. In 1929 werden 5 huwelyken gesloten en Ingeschreven werd een levenloos aangegeven kind. Voor het examen ln het boekhouden dezer dagen ge houden te Amsterdam, slaagde onze oud-plaatsgenoot de heer C. P. Rclnders. AARTSWOUD. De verschillende collecten welke de belde Kerstdagen en Oudejaarsavond zyn gehouden, brachten als volgt op: voor noodiydende kerken f 2.80, voor de vereeniging tot steun f 9, voor emeriti en weduwen en weezen f 42. AARTSWOUD. De storm heeft ook hier bij verschillende ingezetenen schade toegebracht. Van de Hoogspanning waren drie palen met de draden en al tegen den grond gesmakt. M. de R.l Het is in verband met het ingezondene van den heer Brouwer, dat ondergeteekende U beleefd zou willen verzoeken, onderstaande regelen in uw blad te willen opnemen. Het moet mij van het hart, M. de R., dat de heer Brouwer blijkbaar niet goed wil lezen. Ik had thans zeker verwacht, dat hij zich op «en verhevener standpunt zou geplaatst hebben, en nu tot do over tuiging zou zijn gekomen, dat hij in zijn oordeel je gens ondergeteekende niet alleen onbillijk, maar ook onjuist is geweest. Indien hij ten minste zin heeft voor objectiviteit, moet hij dat alsnog erkennen. Bo vendien komt de heer Brouwer ook niet met een citaat aan uit de officieele notulen of uit het verslag in deze krant vermeld, om ondergeteekende aan den schandpaal te nagelen. Integendeel. Het is en blijft een gescherm in de ruimte. Doch, indien de heer Brouwer niet den moed heeft, om de notulen of 't verslag, in deze krant vermeld, te citeeren, dan wil ik dat wèl doen Ik lees dan in de „Schager Courant" van 21 De cember 1929, vijfde blad, le pagina, le kolom, o.a. dat ondergeteekende „respcctccrend (sprak over) een „ieders meening, en alle vrijheid gevend aan allen „voor het onderwijs, dat men voor zijn kinderen „wenscht." Hoewel ik heel goed weet, wat ik woordelijk heb gezegd, laat ik dit buiten beschouwing, maar geef het oordeel aan ieder over den zooeven gereleveerden passus. Mij dunkt, het is zoo duidelijk mogelijk, en zoo klaar als een klontje. De heer Brouwer moest eigenlijk erkennen, dat hij met zijn oordcel er glad naast is. Edoch, geen zweem van dat. Wel draait hij om de zaak heen, trachtende alzoo de aandacht van de hoofdzaak af te leiden. Dat is wel handig, maar of het de juiste wijze van polimiseeron is, waag ik in alle bescheiden heid te betwijfelen. De heer Brouwer „doet in poli tiek" wellicht, maar fraai is het niet. Evenzoo is het met zijn betoog inzake het niet door gaan van dien handwerkcursus. Ondergeteekende heeft niet aan de betrouwbaarheid des heeren Brou wer ten dezen opzichte getwijfeld; laat staan om op een unfaire wijze hem er van te verdenken dat hij niet de waarheid zegt. Absoluut niet. Maar wèl heb ik willen laten uitkomen, dat die handwerk cursus ook hier ter plaatse gehouden had kunnen worden, indien men" er wat werk voor had ge maakt. Dat is mijn innige overtuiging. Wat in an dere plaatsen geschiedt, kan hier ook. Daarmede is door mij niets onvriendelijks bedoeld, noch aan dit, noch aan dat adres. Maar om den dooddoener te ge bruiken van het verplichte 7e leerjaar, is wel zeer gemakkelijk, doch daarmede bewijst men de vrou welijke jeugd, die thans vnn dat handwerkonder- wijs verstoken is, geen dienst. Het blijkt ook hieruit, dat liet niet gemakkelijk is nm samen in één schuitje te komen. Hetzelfde als dit is met die „uilengeschiedenis". Wanneer de heer Brouwer het niet erg vindt, „indien er wat uilen naar Athene werden gezonden", zou ik meenen, moet mijn- lieer Brouwer ook het initiatief hiertoe maar nemen. Zooals gezegd, ik zie er niet veel heil in. Wanneer hij echter een andere meening is toegedaan, laat hij dan beginnen de woud- en steenuilen in te korven. Hij kan echter met de kat-uilen wel eens ontwaren omdat daaronder nog wel een groote exemplaren in plegen voor te komen, dat de volière geen plaats biedt voor kerkuilen. Of, indien hij tegen de afschei ding is van de rassen cn soorten, zou het wel aan beveling verdienen, uit eerbied jegens den ouderdom, bij het inkorven den oudsten den voorcang te geven. U, mijnheer de Red., gaarne mijn erkentelijkheid betuigende voor de toegestane ruimte. VAN NULAND. Schagen, 3 Januari 1930. M. de R., Mag ik even een plaatsje in uw blad. Ik ben een werkman en daarom noem ik mijn naam maar niet, maar toch wil ik wel graag wat in uw blad zetten. Door K. Bakker zijn van de gemeente gekocht 23 boomen voor naar men mij vertelde f 50.Over dien prijs wil ik het niet hebben, ofschoon het niet veel is. Maar vraag ik: waarom wordt dit zoo maar aan het raadslid Bakker gegeven, zonder dat anderen in de gelegenheid worden gesteld, ook een bod te doen. Ik wil ook wel wat verdienen, al ben ik geen raads lid. Ik dacht zoo dat een gemeentebestuur onafhanke lijk zulk een werk publiek aanbesteedde. Op deze wijze wordt het een bevoorrechting van vriendjes, waartoe het gemeentebestuur, maar ook Klaas Bak ker, die raadslid is, voor ons menschen zich niet moest leen en. Ik dank u voor de plaatsruimte. Een die zonder ondersteuning, graag zelf wat verdiend. Plannen om ze een vast wekelijksch In komen met oen minimam van 18 sh. te verzekeren. In Engeland zijn op het oogenblik 50.771 blinden ge registreerd, waarvan 36.485 niet in staat zijn te wer ken. De wijze waarop voor deze ongel ukkigen verder gezorgd moet worden, wordt besproken in een rap port van Lord Blamesburgh, dat door de advisee- rende commissie voor de welvaart der blinden bij het departement van volkswelvaart is ingediend. Opgaven van de plaatselijke autoriteiten toonen aan, dat van de blinden, die niet kunnen werken, zich 5111 in gestichten bevinden en 31.374 thuis ver pleegd worden. Van de laatsten bezit slechts 2/3 in komsten van meer dan 15 sh. per week. De commissie dient een plan in om aan al deze blinden een minimum-inkomen te verzekeren, 18 sh. per week voor blinden ten plattenlande, 20 25 sh. voor blinden in de. steden De leeftyd voor ouder domspensioen voor blinden wil de commissie van tot 40 teruggebracht zien. DOOR GROOTE AUTOBUSSEN VERVANGEN. Den eersten Januari heeft den Romeinen een groote verkeershervorming gebracht Uit het centrum der stad zijn alle trams verbannen en vervangen door groote autobussen. De tramdienst blijft beperkt tot de voorsteden en de nieuwe stadgedeelten. welke zij met de ringbaan verbinden, die de city omringt Daar trams en buslijnen opnieuw genummerd zijn en ook andere routes volgen, heerscht op het oogen blik bij het publiek nog groote onzekerheid. Iedereen bestudeerde met zorg de route-kaarten en kwam ten slotte toch nog verkeerd tl recht. De prijzen zijn echter verminderd. De voordcelen van dit nieuwe systeem zijn reeds duidelijk gebleken, daar het ver keer sneller plaats vindt, zoodat de verbinding van de buitenwijken met de binnenstad veel beter is geworden. Een prettigen indruk maakt het feit, dat de nauwe cn bochtige straten thans bevrijd zijn van de trams. Vandaag zijn tevens de prijzen der taxis vermin derd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 16