SchagerCourant Tweede Blad. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Ongeluk op de Amerikaansche vloot. Vreeselijk vliegongeval in Californië. Weer een spoorwegaanslag in Brunswijk. Da inktvlek op het paspoort. Het optreden tegen de dranksmokkelaars in Amerika. De papegaaienziekte in Duitschland. Zaterdag 4 Januari 1930 73ste Jaargang. No. 8589 MARKTOVERZICHT. Er was veel animo om vette koeien te koopen Don derdag j.1. De duurste en beste koe is verkocht door den heer W. Kooijman, Haringhuizen en gekocht door slager Govers van den Helder. Den Helder koopt doorgaans de zwaarste en beste koeien. Van kalf- en geldekoeien valt dezen keer weinig te mel den. Vaarzen stugge handel. Stieren werden duur en vlug verkocht, tot 45 ets. Graskalveren weinig aanvoer, die hande lis voor- loopig af. De nuchtere kalveren werden weer duur en vlug verkocht; het is of daar nooit geen mindere prijzen komen, nu, het gaat goed. De handel in schapen was redelijk. De oude slacht schapen gingen heel goed van de hand, de duurste werd verkocht voor 45 gld. De handel in biggen en magere varkens was tame lijk. De vette varkens werden vlug verkocht met een kleinen aanvoer. Op de kippenmarkt was het een gewone doen, prijshoudend. Boter gold iets minder, met een vlug gen handel. HISTORISCH. x Een voornaam gezelschap te dezer plaatse had in 'de afgeloopen dagen een gezellige bijeenkomst. Tij dens een aangename kout, kwam het praatje over te lepathie, suggestie, hypnose, etc. etc. Om geen namen te noemen, zullen we de twee hoofdfinguren maar A. en B. noemen. A. beweerde dan bij kris en kras, dat hij iemand onder hynose kon brengen B. daarentegen twijfel de daar zeer ernstig aan. Althans, bij hem zou het zeker niet gelukken. Eindelijk werd overeengekomen, dat A. van zijn praestatie zou doen blijken, waarvoor B. zich leende, om als zoodanig gehypnotiseerd te worden. A. haalde hiervoor twee boterhambordjes, waarvan het eene A. in zijn hand nam, en het andere B. De bordjes wer den bij elk in de linkerhand genomen, terwijl men elkander strak in de oogen moest zien. De vingers van de rechterhand moesten vervolgens tegen den onderkant van het bordje, en daarna tegen allerlei plaatsen aan het gelaat worden gedrukt. Het „spul" nam een aanvang met een steeds groo- ter en luider lachsalvo van de aanwezigen. Na een poosje zoo bezig geweest te zijn, zeide B. triomfantelijk tegen A.: „Zie-je wel, dat ik niet te hvpnotiseeren ben?" B. antwoordde zeer laconiek: „Het valt me niet mee, maar kijk nu eens in den spiegel." Hieraan voldeed B. zeer gewillig, doch moest toen constateeren, dat hij als een Moriaan zóó zwart was. Groote hilariteit, waarbij een „hooge" schaakmat was gezet. MEER PUBLICITEIT. Door het Bestuur van de Vereeniging „Algemeen Belang" is, naar aanleiding van de weigering van B. en W. van Schagen. om iets mede te deeien omtrent de schoolplannen etc., waarvoor bij de burgerij groote belangstelling is gebleken te bestaan, besloten een adres aan den Gemeenteraad te zenden. Daarin zal worden verzocht, om voortaan, evenals in tallooze ge meenten regel is, de voorstellen van B. en W. gelijk tijdig met de rondzending van de Raadsleden, te vens te publiceeren in de pers, opdat het publiek er kennis van kan nemen. EEN TENTOONSTELLING. Naar wij vernemen, zal in den a.s. zomer weder «en groote tentoonstelling alhier worden georgani seerd door den heer Tosi Facino, hier nog wel bekend van de voor een paar jaren geleden met zooveel suc ces gehouden electriciteits-tentoonstelling. De heer Tosi houdt in het geheel in negen plaatsen eene dergelijke tentoonstelling, waarvan dus ook Schagen is uitverkoren. Een commissie van bijstand is reeds gevormd, om alhier plaatselijk behulpzaam te zijn en om in 't al gemeen de plaatselijke organisatie te behartigen en rekening te houden met plaatselijke toestanden en belangen. In deze commissie zijn benoemd de voor zitters der drie middenstandsvereenigingen, de heeren Schmalz voor de Middenstandsvereeniging; Buiskool voor „Algemeen Belang" en König voor „de Hanze". Als datum der tentoonstelling is voorloopig vast gesteld van 26 tot en met 31 Juli. Het garagegebouw van den heer C. Boontjes is weder de tentoonstellings zaal. De datum valt ongeveer samen met den tijd, dat de Middenstandsvereeniging alhier haar 25-jarig ju bileum zal herdenken. HARMONIE KAPEL. Zondag 12 Jan. geeft Schagcn's Harmonie weer 'n con eert, met een aantal keurige nummers, onder leiding van den heer Jac. Dol, zoodat wij mogen aannemen dat het programma 'n zeer correcte en muzikale uit voering krijgt, hetwelk een bezoek ten volle verdient. Was het voorheen een programma van muziek en zang e.d., thans heeft het Bestuur gemeend eens te moeten breken met deze gang van zaken en zich de medewerking verschaft van een hoogstaand karakter- humorist en wel den heer Albert Klein, die overal met succes is opgetreden. De heer Klein kan bogen op een zeer groot aantal recensies, waarin met lof over hem wordt gesproken. Een en ander bij elkaar, belooft deze avond een succes te worden voor onze Kapel, die naar wij hopen met een druk bezoek vereerd zal worden. GEMOEDELIJK. (Buen Humor). Mijnheer: Ik vind het jammer, dat me» vrouw je altijd 6tandjes geeft, Johan. Huisknecht: Maakt u zich daarover geen moeite, mijnheer ik doe juist als u en neem er geen notitie van. ZONDAG 5 JANUARI 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon, van. Barsingerhorn. Barsingerhorn, geen dienst, vacature. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Brasser, van Helder. Nam. 7 uur, de heer Brasser EIERVEILING, AMSTERDAM, 2 Jan. Kipeieren hoogste prijs f 10, middelprijs f 6.508, laagste prijs f 5.60, eendeieren f 7.25. Totaal aanvoer 230.000 stuks. Handel kalm. EIERVEILING, SCHAGEN. 2 Jan. Aangevoerd 55063 kipeieren, 4851 Kg. f 5.806, 52 —54 Kg. f 6—7, 55—57 Kg. f 6.60—7.50, 58—60 Kg. f 6.90 —7. 61—63 Kg. f 7.50—8.10, ongewogen wit f 6.20—7.80. ongewogen bruin 78, klein f 5.506, 165 eendeieren f 7.40—7.80. HOORN, 2 Jan. 13 Stapels kleine fabriekskaas f 45, 2 stapels kleine boerenkaas 47.50, 1 stapel boeren comm. kaas f 44, Totaal aanvoer 16 stapels, wegende 18383 Kg. Handel stug. AMSTERDAM. 3 Januari 1930. Aardappelen. (Bericht van den mak. J. Knoop). Zeeuwsche bonten f 2.302.70, id. blauwen f 2.502.70, id. bravo's f 22.40, id. bl. eigenheimers f 1.702.70, id. roodstar f 1.40—1.50 per H.L., ld juin f 1.3(1—1.40, poters f 1.70—1.80, id. bonte poters f 1J0—1.80, per 50 Kg., id. eigenheimers f 1.50—1.70, id. blauwe Bevelanders f 1.501.60, id. bravo's f 2—2.40, ld. blauwe eigenheimers 1.701.80, id. roodstar 1.401.50, id. Bevelanders f 1.501.60, Noord-Holl. eigenheimers 1.501.60, id. blauwe eigenheimers f 1.701.80, id. roode star 1.40 1.50, Anna Paulowna zand f 2.102.80, Hillegommer zandaardappelen f 2.102.80, Drentsche eigenheimers f 2.103.50, Flakkeesche eigenheimers f 1.601.70 per H.L.; id. juin 1.301.40 per 50 Kg., Spulsche eigen heimers f 1.60—1.70 per H.L. ALKMAAR, 3 Januari 1930. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 89 stapels, wegende 84082 K.G. kaas aangevoerd, waarvan de prijzen waren als volgt: Fa'briekskaas: Kleine 45, Commissie f 43.50, Boerenkaas: Kleine f 48, Commissie 44, alles met rijksmerk. Handel matig. ALKMAAR, 3 Januari 1930. Op de heden gehouden Graanmarkt waren ln totaal 896 H.L.'s aangevoerd als: 115 H.L. tarwe f 11.50—12.25, 33 H.L. rogge f 8.50, gerst chev. f 7.25—9.25, 433 H.L. haver 7.758.50, 28 H.L. boonen, w.o.: bruine boonen f 17.50—19, citroen boonen f 3540.50, witte boonen f 37 44, 1 H.L. karwijzaad f 38, 1 H.L. splnaziezaad; 16 H.L. diversen; 87 H.L. erwten, w.o. grauwe erwten f 18—23, alles per 100 K.G. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Jan. Roode kool 4—7.10, n f 2.70—6.20, gele kool 3.10— 5.60, Deensche witte kool f 1.70—2.70, uien 2.40—2.60, grof 2.70—2.90, bieten 2.20—2.50, peen 2.70 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 57000 Kg. roode kool, 27000 Kg. gele kool, 30000 Kg. Deensche witte kool, 3600 Kg. uien, 1325 Kg. bieten, 1000 Kg. peen. WARMENHUIZEN, 2 Jan. Roode kool le soort 3.405.90, 2e soort 2.805.60, gele kool le soort 6.20, witte kool le soort f 1.602.60 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 19200 Kg. roode kool, 1000 Kg. gele kool, 13600 Kg. witte kool. WARMENHUIZEN, 3 Jan. Roode kool le soort 36.40, 2e soort 2.705.60, witte kool le soort f 2.402.50,. Aanvoer 36200 Kg. röode kool, 4100 Kg. witte kool. NOORDSCHARWOUDE, 2 Jan. Peen f 1.601.80, peen kleine f 0.90, roode kool f 3.80 6.90, gele kool f 4.705.90, Deensche witte kool 1.60 2.60 per 100 Kg., bloemkool 7.808.90 per 100 stuks. Totaal aanvoer: 4500 Kg. peen, 121500 Kg. roode kool, 10300 Kg. gele kool, 56000 Kg. witte kool, 215 stuks bloemkool. NOORDSCHARWOUDE, 3 Jan. Uien f 2.202.70, drielingen f 1.301.90, nep 3.10 3.30, grove f 2.30—2.40, peen 1.60, kleine peen 0.70, roode kool 4.207.10, gele kool f 56, Deensche witte kool 1.70—2.70, kroten f 1.40—2.60, per 100 Kg., bloem kool 6.60 per 100 stuks. Totaal aanvoer: 10200 Kg. uien, 1400 Kg. peen, 131300 Kg. roode kool, 11200 Kg. gele kool, 54400 Kg. Deensche witte kool, 750 Kg. kroten, 100 stuks bloemkool. WINKEL, 3 Jan. Appelen 3—10, peren 2—8, kool f 1—1.50, bieten f 1—1.60, spruitkool f 8—10, uien 1.20—1.80 per 100 pd. Een der reusachtige moederschepen voor vliegtuigen loopt gevaar in brand te geraken Reuter meldt uit San Pedro (Californië): Donderdagavond schoten plotseling vlammen uit hoog boven het vliegtuigmoederschip Saratoga, liggende ln de haven van Los Angeles, hetgeen deed vreezen, dat er aan boord een ontploffing had plaats gehad. Ongeveer zes minuten daarna was de brand klaarblijkelijk uit, doch er hing rondom het schip een dikke rook. Oogge tuigen waren niet in staat te zien, in welken toestand de Saratoga verkeerde. Nader meldt een Reuter-bericht, dat de brand plaats had in een barkas, die langszij van de Saratoga lag, welke slechts licht werd beschadigd. De romp van de „Saratoga" geblakerd. Bij de ontploffing aan boord van de barkas, die langszij het moederschip „Saratoga" lag, kregen volgens nadere Reuterberichten vier personen ernstige brand wonden. De ontploffing vernielde de barkas. De brand die volgde, bleef beperkt tot den buitenkant van de f)e nieuwe Openbare Lagere School te Hlppolytus- hoef. Links vindt men de woning van het Hooid der School, daarachter en in 't tront de 7 lokalen. Rechts: het gymnastieklokaal. De school Is uitgevoerd naar een ontwerp van den architect den heer D. Saai Cz. te Alkmaar. Aanne mer was de heer P. Kleerebezem te Beemster. De totale kosten bedragen (bouwterrein inbegrepen) pl.m. i 100.000. Zooals wij j.1. Donderdag reeds hebben gemeld heeft de opening heden Zaterdagmorgen plaats ge had. „Saratoga", die over een lengte van zeshonderd voet, zoowel wat den romp als den bovenbouw aangaat, werd geblakerd. De oorzaak van den brand. Nader meldt Reuter nog uit San Pedro: Vernomen wordt thans, dat twee personen gedood en vier ernstig gewond werden ten gevolge van het in brand raken van benzine aan de oppervlakte van de zee, waardoor de brand zich uitbreidde tot den zijkant van het moederschip van vliegtuigen de „Saratoga" De commandant Reid verklaart dat de brand werd veroor zaakt doordat een pot terpentijnhars vlam vatte ln een bootje, dat langs de „Saratoga" lag. Deze vlam deelde zich mede aan een hoeveelheid benzine die in zee was gevloeid van het dek van het moederschip, dat men bezig was schoon te maken. De sloep van den kapitein ter waarde van 25.000 dollar verbrandde. Twee vliegtuigen ln botsing gekomen en brandend omlaag gestort. Tien personen om het leven gekomen. Het gebeurde tijdens een filmopname. V.D. verneemt uit Londen: Uit Santa Monica in Californië wordt een vreeselijk vliegongeval gemeld, waarbij tien personen het leven hebben verloren. Twee vliegtuigen, die gebruikt werden bij het opnemen vin een film voor de Fox-Corapany vlogen op ongeveer 650 meter hoogte met volle kracht tegen elkaar en stortten in den Atlantischen Octaan. In de vliegtuigen bevonden zich tien personen, die allen ontkwamen. Tot nu toe werden drie dooden gebor gen. Meer dan 20 snelvarende motorbooten vertrokken on middellijk na het ongeval om te trachten nog redding te brengen, hetgeen echter zeer moeilijk was, daar de zee hier bedekt is met slingerplanten en de overblijfselen der vliegtuigen dientengevolge geheel door slingerplanten waren omgeven. De hoop op redding van de overige zeven personen werd spoedig opgegeven. Hot geheimzinnige verdwijnen van den Belgischen bankier Loewensteln zou worden verfilmd. Een telegram uit New-York bevestigt, dat de tien in zittenden om het leven zijn gekomen. De Fox Film maatschappij had twee Stimson-Detroit vliegtuigen ge huurd voor het maken van de film: „Zulke mannen zijn gevaarlijk", waarin o.a. het geheimzinnige verdwijnen van den Belgischen bankier Loewensteln is verwerkt. De twee vliegtuigen kwamen op een hoogte van 700 meter met elkaar ln botsing en zijn in zee gevallen. Een der vliegtuigen geraakte tijdens het neerstorten in brand. Boven de vliegtuigen kruiste nog een derde vliegtuig, waaruit een acteur met een valscherm zou afspringen. De opnamen zouden door de lager vliegende vliegtuigen worden gemaakt. De acteur, die den sprong zou wagen stond reeds gereed, toen de bestuurder van dat vlieg tuig aag, dat een der andere vliegtuigen tegen de zon invloog, letterlijk op het andere aanstormde en dit ram de. Klaarblijkelijk was de bestuurder van dit vliegtuig door de zon verblind. Na eenige uren zoekens zijn alle lijken geborgen. Onder de oipgekomenen bevindt zich ook de regisseur Hawks, de man van de actrice May Aston, die op het oogenblik, dat de ramp plaats greep, te Los Angeles in een blijspel optrad. De achtste ln twee maanden. Een groot steenblok op de rails gelegd. Naar uit Brunswijk gemeld wordt, Is Donderdagmid dag ln Glfhorn, tusschen het voorstadsstation Querum en het station Wenden, in de nabijheid van het Queru- mer-woud wederom een aanslag gepleegd. Dit is de acht ste aanslag in twee maanden. Naar het schijnt hebben de daders eerst gepoogd, de ln de nabijheid van de plaats van dén aanslag staande waarschuwingsborden uit den grond te trekken en over de rails te leggen. Later hebben zij echter van een ln de nabijheid staande brug een steenblok met een ge wicht van ongeveer een centenaar losgemaakt en dit op de rails gelegd. De van Wenden naar Brunswijk rijdende trein heeft dit blok ongeveer 30 meter ver meegesleept en langzaam versplinterd. Van de daders geen spoor. Ondanks het ijverig samenwerken van de crimlneele politie met de baanbewaking, die sedert weken ln Brunswijk is samen getrokken en waarvan dagelijks ongeveer 80 ambtena ren het gebied der Brunswijksche spoorwegen afzoeken is het niet gelukt eenig spoor van de daders te vinden. EEN KIND VERBRAND. Door een kaars, dfe nit een Kerstboom viel. TIEN KINDEREN VERDRONKEN. Wolff meldt uit Malmo: In het riviertje Flion dat met een dun ijskorstje bedekt was zijn Donderdag tien kinderen van zes tot acht jaar die zich op het ijs gewaagd hadden, ver dronken. Twee jongens konden gered worden. TWEE SPOORWEGONGEVALLEN IN FRANKRIJK. Een doode, twaalf gewonden. ITet nieuwe jaar heetf slecht ingezet op de Fran- sche spoorwegen. Al aanstonds heeft op do P.L.M.- 1 ijn tusschen Dijon en Vallorbe een déraillement van een goederentrein plaats gehad, waarbij een spoor wegbeambte om het leven kwam De lijn was gedu rende vier en twintig uur geblokkeerd. Bij het station van Orry-la-Ville, in de nabijheid van Scnlis, reed een personentrein uit Parijs op ecu goederentrein. Er werd groote schade aangericht en twaalf reizigers werden licht gewond. Die tot gevolg had dat een onschuldige 6 maanden de gevangenis ingang als verdacht van spionnage. Men meldt uit Boedapest: Een tapijtenwever in Slowakije liet voor zijne zaak uit Boedapest een tapijthersteller uit Boedapest over komen, schrijft de Pesti Hirlap. De baas arriveerde in goede orde en meldde zich met zijn pas bij de politie aan Daar vond men de zaak verdacht, omdat er op den pas een inktvlek was en bovendien op de foto eene snede in het gezicht, die niet in de persoonsbeschrijving van dan pas voorkwam. De politie hield de man dan ook on der toezicht Tot zijn ongeluk werd hij op straat gezien door een vrouw van slechte zeden, die onmiddellijk bij de politie meldde, dat zij dien man met de snee in het gezicht kende. Dien had zij in Gödöllö (waar het zo merverblijf van den Hongaarschen rijksbestuurder is) gezien in de uniform van eerste-luitenant. Daarop werd de tapijthersteller direct gearresteerd. Zes maanden zat hij als spion in de gevangenis, totdat men zich eindelijk in Praag overtuigd had, dat hij het in den oorlog nooit verder dan tot korporaal had gebracht, nooit in Gö döllö was geweest en slechts eerlijk zijn brood wilde ver dienen. HEVIGE PROTESTBETOOGINGEN TE BOSTON. Naar uit New York wordt gemeld, hebben ln verband met het schieten op de bemanning van een alcohol-smok- kelschip op Zondag j.1. te Boston groote protest-demon straties plaats gehad. Verscheidene sprekers noemden de drankwet een knechting van de vrijheid en eischten een streng onder zoek door de regeering. De opgehitste menigte bestormde ten slotte het ge bouw, waarin de kustwacht is ondergebracht. Een of ficier van de kustwacht werd ernstig mishandeld en verschillende opschriften werden afgerukt. Bij het beschieten van het smokkelschip werden drie smokkelaars gedood en één gewond. Te Recklinghausen is het drie weken oude kindje der familie Fesken, dat in zijn wagen onder den Kerstboom stond, levend verbrand. Tijdens de afwe zigheid der ouders was een brandende kaars uit den boom in den kinderwagen gevallen, waardoor het beddegoed in brand was geraakt, Een vrouw onder verdachte verschynsrlen gestorven. Wolff meldt uit Bernburg (Anhalt): In het districtsziekenhuis is een vrouw gestorven,, wier huisgenooten vier weken geleden een papegaai uit Hamburg had laten komen; vier dagen geleden was de vogel gestorven. Bij de vrouw werd eerst een dubbele longontsteking geconstateerd, waarop een algemeene vergiftiging van het geheele lichaam volgde. Alle maatregelen zijn genomen om verdere besmetting te voorkomen. Ook te Munchen een sterfgeval. Ook te Munchen zijn vele ziektegevallen waargeno men, die door papegaaien, moeten zijn veroorzaakt, en welke de verschijnselen van ernstige griep en longont steking vertoonen. Een vrouw is er aan oevrleden. De overige gevallen zijn van lichter aard. Alle Infecties, waarvan de eerste zich reeds 1n No vember voordeed, zijn veroorzaakt door een papegaai, die tegen lagen prijs van een bultenlandsch handelaar werd gekocht. Het dier is gedood en wordt bacteriolo gisch onderzocht. OM OP TE SCHIETEN. (Kas pór). Hoe oud bent u nu al? Van dezelfde leeftijd tls Mr. I. irsson En hoe oud is die? Even oud als ik.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5