Alpino Nitiws- Mmttmit- LnüinM Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Plaatselijk Nieuws. Brand in hotel „Vredelust" Adres aan den Raad. Binnenlandsch Nieuws. Stuurloos in den slorm. Laffe aanranding te Katwijk. De Noord-Hollandsche Tram. De groote branden in ons land. Verbetering land- en waterwegen in Noord-Holland. Gemengd Nieuws. H?t huwelijk van den Italiaansehen kroonprins. Dinsdag 7 Januari 1930. SGHAGË 73ste Jaargang No. 8590 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenticn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.Ga. Losse nummers 6 cent. ADVERTKN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer '20 cent (hewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. MOTORBOOT VERKOCHT. De motorschuit van den heer Kaper alhier is ver kocht aan den heer G. Bros, die de boot in de vaart brengt onder den naam: „Zeldenrust III". SLAGER VERWERKINGSINRICHTING. Het drietal voor slager aan de Verwerkingsinrich ting van den Kring Barsingerhorn, gevestigd te Scha gen, bestaat uit de heeren, alphabetisch: S. Hoogland, Zijdewind, werkzaam te Alkmaar; C. Scheltus, Schagen, en C. Quax, Alkmaar. DAT LAAT AAN DUIDELIJKHEID NIETS TE WENSCHEN OVER. Onze plaatselijke omroeper riep Zondag om, dat de krachtmensch van het gezelschap in Igesz' Theater een auto zou voorttrekken, beladen met menschen, met zijn tanden. Iemand, die onzen omroeper met zijn blinkend koperen bord tegenkwam, vroeg wat er te doen was. „O, mijnheer," zeide hij, „één van de artisten van Igesz trekt zijn auto over de straat, vol met menschen, alleen met zijn gebit van tanden." KRITE SKAGEN. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, geeft a.s. Zaterdagavond de Heldersche tooneelclub een uit voering voor de Krite Skagen. Opgevoerd zal worden het pracht-blijspel „Hoe ouder hoe gekker". Wij twijfe len dan ook niet, of het publiek wacht een avond van genot en ontspanning. Laat ieder die eenigszins kan, dezen avond bezoeken. LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1929. De bevolking bestond op 31 December 1928 uit: 1876 mannen, 1900 vrouwen, totaal 3776. Zij vermeerderde gedurende het jaar door: geboorten 28 m., 39 vr., is 67, vestiging: 187 m., 180 vr., is 367. Totale vermeerdering 215 m., 219 vr.. is 434 en vermin derde gedurende het aar door: oevrlijden 24 m„ 29 vr., is 53, vertrek: 170 m.. 170 vr., is 340, Totale vermindering: 194 m., 199 vr., is 393. De bevolking vermeerderde dus Xnet: 21 m., 20 vr.. is 41. Bevolking op 31 December 1929: 1897 m., 1920 vr., totaal 3817. Gedurende het jaar werden 21 huwelijken voltrok ken, 2 huwelijken door echtscheiding ontbonden en 2 geborenen als levenloos aangegeven. EIERVEILING. Aan de Gemeentelijke eierenveiling te Schagen werden !n het 4e kw. van 1929 aangevoerd 336002 eieren; in het zelfde kw. van 1928 was de aanvoer 204735 fleren, een vooruitgang dus van 131267. Door tijdige ontdekking erger voorko men. Aanzienlijke waterschade. Gistermorgen is in hotel „Vredelust" van den heer Igesz op de Markt brand ontstaan, welke echter door tijdige ontdekking in zijn voortgang gestuit kon wor den. Omtrent de oorzaak van den brand en de schade, die vrijwel alleen door het water was aangericht, vernamen we het volgende: Naar ouder gewoonte had de huisjongen 's morgens in de koffiekamer de kachel aangemaakt en was daarop naar den trein van half elf gegaan. Nog niet geheel en al op de hoogte schijnt de jongen echter de kachtel te veel opengezet te hebben, zoodat zij veel te hard ging branden. Toen nu kort daarop een van de huisgenooten de kofiekamer binnentrad, kon zij tengevolge van den rook zoo goed als niets zien. Alarm gemaakt, tracht te men zoo spoedig mogelijk te ontdekken, waar het vuur smeulde. Waar beneden, zooals gezegd, door den rook niets was te zien, snelde men naar boven, naar kamer 9, welke boven de koffiekamer is gelegen. Ook hier stond alles reeds vol rook, en het leed geen twijfel meer, of tusschen het plafond van de koffiekamer en den vloer van bovengenoemden kamer welke ruimte van ongeveer 40 c.M. voor de geluiddemping geheel met krullen is opgevuld brandde het. Dit zou dan ook al heel spoedig blijken, want weldra sloegen de kleine vlammetjes door de naden van den vloer, en waar deze ruimte met intens droge hout krullen zich over een groot gedeelte van het gebouw uitstrekt, was het gevaar dus lang niet denkbeeldig, dat, indien niet heel gauw het vuur gebluscht werd, het gebouw weldra in lichte laaie zou staan. Reeds ging men zelf met emmers water zooveel mogelijk de plaats waar men meende dat het 't felst smeulde, nathouden, doch het was wel in te zien, dat op deze wijze het vuur toch nooit gebluscht zou kunnen worden. Toen de heer Igesz dan ook den ge meente-timmerman, den heer Klerk zag passeeren, riep hij dezen toe, dat het bij hem brandde. Nu was er heel spoedig alarm gemaakt en stond eenigo oogen- blikken later het brandbluschniaterinal voor de deur. Met een slang op de waterleiding ging men eerst van onder, in de koffiekamer, tegen het plafond spuiten, doch het was te begrijpen, dat het succes hiervan zeer twijfelachtig zou zijn. Eerst toen men buitenom bij den ladder op naar de bovenverdieping was gegaan en hier een groote hoeveelheid water over den ganschen vloer spoot, was men het vuur weldra meester. Alleen op de plek, waar de kachelpijp door het plafond ging en waar dan ook de brand moet zijn aangekomen, waren een paar planken zwart ge brand. Veel is er dus niet door het vuur verteerd. Wel zal er een aanzienlijke waterschade zijn gele den, en behalve boven op kamer 9, was er in de kof fiekamer niet veel, dat nog maar één droog plekje vertoonde. Wij vernamen nog, dat de schade door verzekering wordt gedekt. Aan den Raad der Gemeente Schagen, Edelachtbare Heeren, In de door het Bestuur van „Algemeen Belang" ge houden vergadering d.d. 3 Januari 1930 is besproken het van het College van Burgemeester en Wethouders ontvangen antwoord-schrijven naar aanleiding van het tot het College gericht verzoek om aan een drietal af gevaardigden van de plaatselijke vereenigingen in een onderhoud mededeeling te willen doen van de plannen van het College ten opzichte van de plaats van stich ting eener nieuwe openbare Lagere school alhier, mede in verband met de wegen- en kanalen-plannen. Zooals Uwen Raad ongetwijfeld bekend is, bestaat bij de gemeentenaren zeer groote belangstelling voor de plaats van stichting der nieuwe school en der wegen en kanalen, hetgeen niet te verwonderen is, gezien de zeer groote finantieele offers, die van de gemeente dus van de burgerij, gevraagd zullen worden. In meer genoemd'antwoord heeft het College medegedeeld, dat het geen termen aanwezig achtte om aan ons eenige mededeeling te verstrekken, daar het principe van het College niet toestaat om dergelijke mededeelingen te doen, alvorens de plannen aan de Raadsleden zijn voor gelegd geworden. Het Bestuur van „Alg. Belang" heeft de eer naar aanleiding van bovenstaande beleefd onder de aandacht van Uwen Raad te brengen: dat wij van meening zijn, dat het principe van B. en W. dezer gemeente ongezond is; dat toch, vooral Ik e6n democratische gemeente, de burgerij mag verwachten, dat haar oordeel in bestuurs zaken, en onderwerpen van groot belang, tot uiting moet kunnen komen, en voor de Raadsleden de richtsnoer moet zijn voor het bepalen van hun stem, dat toch allen, die lid van den Raad zijn, door die zelfde burgerij daarheen zijn afgevaardigd om naar haar inzichten de gemeentebelangen te behartigen; dat het door de Raadsleden dan ook zeer zeker voor wenschelijk gehouden moet worden, dat zij de meening van het publiek kennen; dat zij die publieke opinie alleen kunnen leeren ken nen door publiciteit en openbaarheid; dat mitsdien aan voorstellen en plannen van het Da- gelijksch Bestuur eener gemeente voldoende openbaar heid moet worden gegeven, en wel tijdig genoeg, op dat de burgerij de gelegenheid hebbe haar oordeel daar over uit te spreken; dat voor de Raadsleden, als afgevaardigden der bur gerij, een dergelijke wijze van handelen niet anders dan aangenaam kan zijn, omdat zij op die wijze hun eigen gevoelen kunnen toetsen aan het gevoelen van het groote publiek, wat altijd ten goede zal komen aan de zaak, waarover het gaat; dat het College van B. en W. blijken heeft gegeven, dat het een andere meening Is toegedaan, welke mee ning noch het Bestuur van „Algemeen Belang" noch de burgerij deelt, daar een dergelijke behandeling van zaken aan de burgerij ten tenenmale de gelegenheid ontneemt zich uit te spreken en zich een juist oordeel te vormen over de zaken, die haar ten nauwste raken; Redenen, waarom ondergeteekenden in opdracht van het Bestuur van „Algemeen eBlang" aan Uwen Raad beleefd verzoeken om aan het College van B .en W. dezer gemeente opdracht te willen geven, althans te willen bevorderen en daarvoor te willen waken, dat In den vervolge eventueele plannen en voorstellen van het College openbaar worden gemaakt b.v. in de plaatselijke pers, zoodra die plannen en voorstellen zijn uitgewerkt, althans gelijktijdig met de verzending aan de Raadsleden, opdat het publiek (evenals in andere gemeenten het geval is) de gelegenheid zal hebben zich tijdig over de betrokken onderwerpen uit te spreken, zooals in een democratische constellatie behoort. Schagen, 6 Januari 1930. Het Bestuur van „Algemeen Belang". Zweedsc.h stoomschip met groote moeite door een Hollandsche stoomtreiler te IJmui- den binnengebracht. De stoomtreiler Zaanstroom 4 (LJM. 197), heeft Zon dagmiddag het Zweedsche stoomschip Johann Sanne, met stukgoed op reis van Antwerpen naar Gothenburg. dat bij het Hornsrif met schade aan het roer hulpeloos dreef, te IJmuiden binnengesleept. Aan boord van het Zweedsche had men de schroef weer kunnen laten wer ken, bij het binnenkomen werd hulp verleend door de sleepbooten Hector en Nestor. De Johann Sanne is gis termorgen opgevaren naar Amsterdam en heeft lig plaats genomen bij de Nederl. Dok-Mij. Wat de kapitein vertelde. In een onderhoud met den kapitein Johnard, van het Zweedsche stoomschip, vertelde deze, dat zijn schip op Nieuwejaarsdag van Antwerpen was vertrokken en den volgenden morgen zich ongeveer 35 mijlen Noordwest van het Hornsrif Vuurschip bevond, toen door den zwa- ren zeegang het roer afbrak en tegelijk den roersteven medenam. Omdat het schip door den storm naar de kust driegde te drijven ging men direct voor anker in af wachting van hulp, welke naar men hoopte wel zou ko men opdagen. Omdat het schip geen draadlooze instal latie aan boord had en dus zijn toestand niet kenbaar kon maken, moest men geduldig afwachten. In den loop van den Donderdag kwam het Noorsche stoomschip Kul uit Bergen, dat zijn hulp aanbood. Men bracht met veel moeite eene sleepverblndlng tot stand doch bij het aanzetten van de machine op het Noorsche stoomschip brak de sleeptros. Daarop maakten de Zwe den, den stoomtreiler Zaanstroom IV, die inmiddels ook ter plaats was gekomen, vast, maar kort daarop brak ook deze verbinding. Opnieuw slaagde men er in vanaf den treiler een sleepdraad over te geven, welke werd vastgemaakt op den ankerketting van het Zweedsche stoomschip, dat het anker had laten slippen omdat de ankelier over den kop gedraaid was en niet meer werkte. Met veel Inspaning, omdat het schip niet meer kon sturen, kwam men ten slotte in het gezicht van de haven. Door middel van de internationale vlaggeseinen had de kapitein aan de kustwacht uitzending van sleep booten verzocht want hij durfde niet met het stuurlooze schip acher den treiler alleen naar binnen te gaan. Daarop verlieten de sleeepbooten de haven en brachten later met den treiler tezamen het stoomschip behou den binnen. Het schip is nu doorgeschut en wacht op orders van de reederij wat er moet gebeuren. Vermoe delijk zal het naar Amsterdam gaan om te repareeren. Meisje door een onbekenden man een harer vlechten afgesneden en haar toen neerge slagen. Zondagavond ongeveer kwart vóór 6 is op de Meer burgkade te Katwijk aan Zee een meisje aangerand. Een man van 25 a 28 jaar kwam op een fiets zonder licht op het meisje af en vroeg haar om geld. Op haar antwoord geen geld bij zich te hebben, zeide de man: „dan moet ik een van je vlechten hebben." Hij haalde een groot knipmes uit zijn zak en sneed daarmee een der lange haarvlechten van het meisje af. Toen het meisje begon te gillen, legde de man haar het zwijgen op met de be dreiging, haar „door het hart te zullen schieten of haar te zullen neerslaan." Toen er in de verte eenige men schen aankwamen, gaf de man het meisje een harden vuistslag op het hoofd, tengevolge waarvan het een ernstige bloeding kreeg. De man nam daarop de vlucht. Electrificatieplannen. Door de gezamenlijke directies der Tweede N.H. Tram weg Mij. en de Noord- en Zuidholl. Tremweg Mij. is een schrijven gericht aan verschillende gemeentebesturen, het electrificeeren van de lijnen Amsterdam Edara en AmsterdamPurmerend. Volgens bestaande plannen zou een electrische tram eventueel om het half uur rijden op deze lijnen, 't Rijk en de Ned. Spoorwegen zeggen elk een bedrag van f 250.000 toe, om de nieuwe bedrijfvoering mogelijk te maken. Een gelijke som wordt van de Provincie en de belanghebbende gemeenten gevraagd. Een circulaire van den minister aan de ge meentebesturen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de gemeentebesturen, onder dagteekening van 3 Januari, de volgende circulaire gericht: In het afgeloopen jaar hebben in onderscheidene ge meenten branden gewoed van een zoodanigen omvang en beteekenis, dat zij in het midden van de openbare be langstelling de vraag hebben gesteld of de gemeenten aan de inrichting van haar brandweer de zorg wijden, welke in verband met haar draagkracht van haar mag worden verwacht. Ik heb mijn ernstige aandacht op dit vraagstuk gevestigd. Niet alleen vormen branden een ernstig gevaar, dat menschenlevens moeten worden be treurd, maar bovendien hebben de feiten in het afgeloo pen jaar bevestigd, dat niet gering te schatten econo mische. artistieke en historische waarden door 'brand kunnen verloren gaan. Een en ander is de reden, dat ik mij veroorloof er bij u voor zoo veel noodig op aan te dringen, aan den toe stand uwer brandweer uw volle aandacht te wijden. Niet alleen het plaatselijk, maar in vele gevallen ook het verder strekkende algemeen belang zou daardoor in hooge mate worden gediend. Ik vestig daarbij in het bijzonder uwe aandacht op de artikelen 121 en 122 der Gemeentewet, Indien er een terrein is, waarop samenwerking van gemeenten goede resultaten moet kunnen opleveren, is het het brandweer wezen. Daar, waar gemeenten op zich zelf niet krachtig genoeg zijn om een behoorlijke brandweer te onderhou den, kan hierin door samenwerking met naburige ge meenten worden voorzien. Een ruime toepassing van deze artikelen op dit gebied acht ik in het algemeen' belang. Ook voor de kleine gemeenten. In aansluiting aan bovenstaande circulaire heeft de minister tevens de medewerking ingeroepen van Ged. Staten der verschillende provinciën om te willen toe zien, dat de gemeentebesturen hun taak ten aanzien van de brandweer niet verwaarloozen, onder opmerking, dat art. 205 letter N der Gemeentewet, Ged. Staten een krachtig middel biedt om ten deze, waar onverhoopt noodig, pressie op de gemeentebesturen uit te oefenen. PROF. IR. THIERRY. De heer J. W. Thierry, benoemd tot gewoon hoog leeraar in de afdeeling der Weg- en Waterbouwkunde aan de Tech. Hoogeschool te Delft, zal Donderdag 16 Januari a.s., 's namiddags te drie uur in de vergaderzaal van den Senaat zijn ambt aanvaarden met een rede. Benoeming van een commissie uit Ged. Staten met den lieer D. Kooiman als voor zitter. Naar de Te!, verneemt, hebben Gedeputeerde Sta ten van Noordholland thans besloten, een commissie uit de Provinciale Staten te benoemen, welke aan Gedeputeerde Staten van advies zal dienen betreffen de aanleg en verbetering van land -en waterwegen. De uitnoodigingen aan verschillende Statenleden, of dezen bereid zijn een benoeming als lid dezer com missie te aanvaarden, zijn dezer dagen verzonden. Het lid van Gedeputeerde Staten, I). Kooiman, zal met het voorzitterschap worden belast. EEN VERDWENEN BESTELLING. Een paar iionderrl bewoners van Oost-Arnhem (Gei tenkamp). misten sedert eenige dagen dc Nieuwjaars- postbestelling. Bij onderzoek is gebleken, dat een hulpbestcller, dia speciaal in dienst was genomen voor liet bezorgen van de Niouwjaarsgelukwenschen en -kaartjes in deze wijk, Zaterdag aan het werk is gegaan, doch tegen den avond zwaar vermoeid geworden, het restant van den inhoud van zijn tasch aan de grens van de Gei tenkamp over een heining heeft gedeponeerd. De man is wegens dit verzuim ontslagen en de zaak is in onderzoek bij dc recherche. De aankomst der Belgische koninklijke familie. Door een reusachtige menigte toegejuicht. Zondag is, naar het B T. A. meldt, de Belgische koninklijke familie te Rome aangekomen en door de Italiaansche koninklijke familie ontvangen. De koninklijke stoet begaf zich naar bet Quirinaal, toe gejuicht door een reusachtige menigte. De beide ko ninklijke paren en de prinsen moesten verscheiden malen op het bnlcon van het Quirinaal verschijnen om de toejuichingen der menigte in ontvangst te ne men. die de door militairen gevormde afzetting ver brak. Koning Albert, de hertog van Brabant en de graaf van Vlaanderen zijn kransen gaan leggen in bet Pantheon op de graven van Yictor Emanuel II en Clmberto I en bij het monument voor het vaderland jp het graf van den onbekenden soldaat. De koning van Bulgarije en prins Cyril zijn gis teren eveneens te Rome aangekomen. V. D. meldt nog, dat bij de aankomst te Rome de minister van buitcnlandsche zaken Grandi namens Je regeering aanwezig was. De stoet, welke voorafgegaan werd door een afdee ling cavalerie, bestond uit veertien rijtuigen. In de eerste galakoets hadden de beide koningen plaats genomen. De jonge bruid kreeg een extra-ovatie. De gouverneur heette de gasten namens het gemeente bestuur welkom. In de hcele stad hingen Belgische cn Italiaansche vlaggen. Op het Quirinaal ontving Mussolini aan het hoofd der regeering de Belgische gasten. Ontvangsten in het Quirinaal. Uit Rome wordt d.d. gister gemeld: Het Belgisch en Italinansch koninklijk echtpaar cn het bruidspaar hebben heden in het Quirinaal dele gaties ontvangen, uit den Senaat, de Kamer, en den Grooten Fascistischen Raad, die haar gclukwen- schen kwamen aanbieden. Namens de Kamer werden twee porseleinen vazen aangeboden, namens den Senaat een edelmetalen voorwerp, de fontein met obelisk voorstellend, welke zich op het plein voor het Quirinaal bevindt, namens den Grooten Fascisti sche!! Raad een kistje met den tekst der door Tu- ratti gehouden redevoering. 's Avonds werd in het Quirinaal receptie gehouden voor de leden van het diplomatieke corps, hofdigni- tarissen en hooge autoriteiten. De Paus ontving in bijzondere particuliere audiën tie de talrijke Belgen, die zich ter gelegenheid van het huwelijk te Romfc bevinden. In de nabijheid van het Castel Porziano had een jachtpartij plaats, waaraan de Italiaansche en bui- tenlandsche vorstelijke persoonlijkheden deelnamen. Het geschoten wild werd onder liefdadigheidsin stellingen verdeeld. DE PEST IN TUNIS. Reeds 39 sterfgevallen. Uit Tunis wordt gemeld: Tot dusver zijn 39 personen aan pest gestorven. I)e autoriteiten hebben strenge maatregelen gelast om uitbreiding te voorkomen. Alle scholen zijn gesloten. De pest moet in het Zuiden van Tunis ontstaan zijn, waar de oogst door aan pest luijdende muizen werd vernield. DE CHINEESCHE BANDIETERIJ. Een D-trein overvallen. Zaterdag werd op het traject Peking-Kalgan oen D-trein overvallen door Chineesche roovers en geheel geplunderd. Eenige passagiers boden tegenstand, doch werden direct ontwapend. Na hun misdrijf volvoerd te hebben, zijn de bandie ten spoorloos verdwenen. GASVERGIFTIGING. Twee dooden. Te Stellingen in Duitschland zijn Zondagmiddag een 59-jarige arbeider cn diens '29-jarige zoon in de. keuken van hun woning door gas vergiftigd dood ge vonden. De vrouw, die in een zijvertrek sliep, is in een ziekenhuis bijgebracht. De zoon bleek bij het schoen poetsen bij ongeluk de slang van de gasleiding te heb ben afgetrokken, hetgeen hem cn zijn vader het le ven heeft gekost.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1