DRAISIflAvANmKEttBURG'S- r' ••[LEVERTR/ Ingezonden Stukken. De schaatsenwedstrijden te Davos. Het vergaan van de „Hofplein". Een geheimzinnig hol op een verlaten kerkhof. Door de besparing van arbeidskracht en door de groote productie der machines wordt ook het inko men van de arbeiders naar evenredigheid hoogcr, zij het niet in geld dan toch in hetgeen zij voor hun geld kunnen koopen, zoodat do toestand dor arbei ders er stoffelijk door verbetert, maar de menschen worden er meer afhankelijk door, want als zij voor zich zelf gaan werken, zijn zij bijna zeker minder inkomen te genieten dan zij als arbeider zouden kun nen hehben. Deze afhankelijkheid van de onderne mers vormt een vruchtbaren voedingsbodem voor al lerlei kwade gedachten en de voornaamste daarvan is, dat de bezitters van liet kapitaal te veel winst maken ten nadeele van degenen, die den arbeid ver richten. Dit drijft hen tot samenwerking om verboo ging van hun loon te verkrijgen cn als hen dit gelukt, meenen zij daardoor voor den arbeidersstand in zijn geheel een voordeel te hebben bereikt. De ervaring van de laatste vijftig jaar heeft evenwel geleerd, dat de rentestand ondanks de werkzaamheid der vakver- eenigingen cn hare loonacties cn werkstakingen hoo- ger is geworden en dat dus de kapitaalbezitters te genwoordig een grooter deel van de productie ontvan gen dan voorheen. Daar immers door de verhooging der geldlooncn de atichtingskosten van het kapitaal evenveel zijn ver hoogd, is de winst, die met het nieuwe kapitaal wordt gemaakt, in nog sterkere mate verhoogd, want ware dit niet het geval dan zouden de ondernemers voor het geld, dat zij leenen, niet een hoogere renteper centage betalen dan zij voorheen deden. Maar als met het nieuwe kapitaal een grootere winst wordt gemaakt, zal dit met het reeds bestaande kapitaal eveneens het geval moeten zijn, want behalve, dat een nieuwe fabriek meer naar de eischen des tijds kan zijn ingericht, bestaat er geen reden, waarom met een reeds bestaande onderneming minder winst zon worden gemaakt dan met een nieuwe. In den hoogcren rentestand ligt daarom het bewijs, dat tegenwoordig van het kapitaalbezit meer winst wordt gemaakt dan voorheen of liever dat de winst van het kapitaalbezit meer is verhoogd dan de loo- nen zijn verhoogd. Dit is des te meer opmerkelijk, omdat in de laatste vijftig jaar de lasten, die op de ondernemingen rusten door de eischen, die aan de werkplaatsen worden gesteld, door de sociale ver zekeringen en door het risico van werkstakingen veel grooter zijn geworden. Dit is een belangrijke steun voor mijne stelling, dat dc winst van het kapitaal bezit bij gelijkblijvende spaarzaamheid volkomen evenredig is aan de hoogte der looncn en dat die winsten stijgen, naar mate de spaarzaamheid gerin ger wordt. Als immer* spaarzaamheid gerin ger wordt, moet aan d; geldbeleggers een hoogere rente worden betaald om het benoodigdc kapitaal te kunnen stichten cn om i a hoogere rente te kunnen betalen, moeten de winsten v.-.n liet kapitaal in de zelfde verhouding stijgen. Wanneer in dc laatste vijftig jaar de techniek niet was verbeterd en dus de hoeveelheid kapitaal per arbeider even groot was gebleven, zou in de verdec- ling der productie slechts deze verandering zijn ge komen, dat de kapitaalbezitter voorheen toen de ren testand 4 was 400 ontving tegenover de arbeider 1500, terwijl thans nu de rentestand 5 is, de bezit ter van het kapitaal 500 ontvangt tegenover de ar beider 1500. Indien de techniek niet was verbeterd, zou ook de productie per arbeider Piet zijn verhoogd en zou i de arbeider tegenwoordig minder wel vaart gei: ten dan, voorheen. De toestand is evenwel anders, went de techniek is in dien tijd veel ver beterd door het gebruik van machines, die de pro ductie van allerlei stoffelijke zaken misschien wel heeft verdubbeld, zoodat daarvan per arbeider tegen woordig misschien wel gemiddeld driemaal zooveel wordt voortgebracht als voor vijftig jaar. Hoewel dus het aandeel van den kapitaalbezitter bij de vcrlec- ling der productie is vergroot en dat van den arbei der verkleind van 15/19 tot 15/20, is toch zijn deel veel grooter geworden, omdat de productie per arbeider is verdriedubbeld. Dat is echter niet te danken aan loonacties of werkstakingen of aan de invoering van sociale wetten, maar de toepassing van machinale arbeidskracht in onze vervoermiddelen en fabrieken. Hoeveel inderdaad de productie per arbeider is ver groot, is niet met ecnigc zekerheid te zeggen, want de vergrooting geldt alleen voor die zaken, die ma chinaal kunnen worden vervoerd of geproduceerd cn dus vooral voor grondstoffen uit afgelegen streken en voor massa-artikelen. Zoodra evenwel de menschs- lijke arbeid er in hoogere mate bij te pas moet ko men, zooals bij de distributie der verbruiksartikelcn, wordt het voordeel van de massaproductie en van het massale vervoer sterk verminderd, omdat de men schen, die de artikelen aan de woningen brengen, niet meer doen dan voorheen. Als de looncn en salarissen in geld altijd even hoog «s iw LEEUWARDEN- bleven, zou bij een drievoudige productie alles onge veer driemaal zoo goedkoop worden, omdat met het zelfde geldinkomen driemaal zooveel kan worden gekocht. In de laatste vijftig j»ar zijn de loonen der landarbeiders van 16 a f7 per week gestegen tot f21 cl f 24 per week, zoodat zij ongeveer 3.5 maal zoo hoog zijn als vijftig jaar geleden. De loonen der vakarbei ders zijn waarschijnlijk wel 4.5 maal zoo hoog als toen. Daartegenover zijn de prijzen in den groothan del op het oogenblik volgens de berekende indexcij fers niet veel meer dan 1.5 maal zoo hoog, zoodat wanneer men zijne verbruiksartikelen direct uit den groothandel kon betrekken, men voor zijn inkomen 2 3 maal zooveel zou kunnen koopen. Dit geldt echter niet alleen voor de personen, die van hun arbeid leven, maar ook voor degenen, die hunne in komsten trekken uit kapitaalbezit of grondeigendom. Voor den grondeigendom is dit op het ogenblik niet geeheel waar, maar dat komt doofdat wij tegenwoor dig leven in een tijdperk van overproductie van land bouwproducten. Op den duur zal zich echter ook hierbij het evenwicht moeten herstellen, doordat de landbouw bij deze prijzen niet voldoende loonend is, de menschen dus naar beter loonende takken van bedrijf verhuizen en het aanbod van landbouwpro ducten daardoor zoolang vermindert tot de prijzen weer tot een loonende hocgte zijn gestegen. Het verschil in koopkracht van de inkomens is ech ter bij vroeger vergeleken lang niet zoo groot en dat komt, doordat bij de distributie in het klein veel menschen noodig zijn en het inkomen van dio men schen in dezelfde mate is verhoogd als van alle an deren. De kosten der verschillende levensbehoeften worden door dien bij de distributie te verrichten ar beid zeer sterk verhoogd, maar daaruit volgt tevens, dat het van het hoogste belang is de distributie in het klein zoo doelmatig mogelijk in te richten en daarbij alle overtollige tusschenkomst van men schen te vermijden. Daar is dus besparing van ar beid een allereerste eisch, want de arbeid, die daar bespaard wordt, kan met veel meer vrucht worden gebruikt voor het houden van toezicht op de ma chines, die in de fabrieken het werk voor ons doen en ook in den landbouw meer en meer in gebruik komen om menschenarbeid ie vervangen. Om evenwel inderdaad het hoogste effect van de machines en van den menschelijken arbeid te berei ken hebben de ondernemers te zorgen, dat zij vol doende kapitaal vormen om alle menschen tewerk te kunnen stellen en dat zij het stichten in die rich ting, waaraan de verbruikers de meeste waarde toe kennen. Dit nu kan altijd blijken uit de winst, die in een tak van bedrijf wordt gemaakt, want hoe hoo- ger de winst, des te beter bewijs, dat de menschen bereid zijn voor het product een zoodanigen prijs te betalen, dat aan de in het bedrijf werkzame arbeiders het normale loon kan worden uitgekeerd en voor de geldbeleggers een voldoende rente overblijft. Daar het altijd mogelijk is het nieuwe kapitaal daar te stichten waar de hoogste winst wordt gemaakt of te zorgen, dat de winst in alle bedrijven ongeveer ge lijk blijft, is het alleen maar de vraag of de winst overal door het stichten van nieuw kapitaal zoo veel zou kunnen dalen, dat zij niet meer beantwoordt aan den rentestandaard, die overeenstemt met de spaarzaamheid. Dit nu zal nimmer gebeuren, daar de ondernemers in alle bedrijven de prijzen zoo hoog kunnen opvoeren, dat een normale winst bereikt of behouden wordt. Het hangt dus geheel van de ondernemers af of voldoende nieuw kapitaal zal worden gesticht om alle menschen aan werk te kunnen helpen en daar voor de kleine ondernemers in vele takken van be drijf de concurrentie vrij wel onhoudbaar is, han gen de menschen voor een zeer groot deel af van de grootere ondernemers en van de vraag of deze er voordeel in zien, alle menschen tot aan den laatsten man en de laatste vrouw werk te geven en daarvoor het noodige kapitaal te stichten. Do ervaring leert, dat dit niet het geval is, want in de laatste jaren is steeds een groot percentage der arbeidende bevol king zonder werk. Wordt vervolgd. VERVOLG SPORT. Het „Algemeen Sportblad" vermeldt het volgende be sluit: De commissie van onderzoek Ingesteld door de N.H.V.B. vergaderd den 28sten November 1929, naar aanleiding van het voorgevallene in den wedstrijd J.V.C. 1 en Bree- aartd I gespeeld den lOen Nov. 1929, op het terrein van de vereen. J.V.C. to Julianadorp. gezien de stukken, ge hoord de getuigen, adviseert het bestuur van den N.H. V.B.: Ie den J.V.C.-speler P. Bakker te schorsen tot 1 Maart 1930; 2e. de vereen. J.V.C. de kosten te laten dra gen van de comm. van onderzoek; 3e. de vereen. J.V.C. er op te wijzen, dat hun toeschouwers meer gematigd optreden. WÜSBINGERWAARD. Succes 2W.-Waard I 0S. W.-Wanr 2B ree zand 2 42. Wierlngerwaard heeft te Wierlngen een lastige klip omzeild, door met 30 van Succes te winnen. W.. die voor de rust met wind mco speelde, wist in deze pe riode een nuttige 20 voorsprong te krijgen. Na rust kreeg de achterhoede der roodbroeken het soms zwaar te verantwoorden, doch met keeper Jimmink aan het hoofd was er voor de Successers geen doorkomen aan. Voor verder verslag zal Succes waarschijnlijk wel zorg dragen. W.-Waard 2 verbaasde vriend en vijand door met 42 van de aspirant-kampioenen Breezand 2 te winnen. Een leeiyke streep door hun rekening en van W. 2 een uit stekende prestatie, tomeer, daar ze met de rust met 20 achter stonden. Daarna zorgden Geel en c.s. voor acht doelpunten, waarvan er nog vier niet werden toegekend. OUDKARSPEL. D.T.S. in—Schagen III ft—4. D.T.S. ITT wist in een zeer doelpuntenrijken wedstrijd de leiders van hun afdeeling te kloppen. Niet minder dan tien doelpunten werden er gescoord, waarvan D.T.S. er zes voor haar rekening nam. De scheidsrechter, welke uit St. Pancras moest komen, had zich de luxe veroor loofd om thuis te blijven, zonder hiervan kennis te ge ven. Dit Is voor de betrokken clubs altijd zeer onprettig, en van „heeren die zich beschikbaar stellen als scheids rechter. vinden we iets dergelijks zeer onsportief en komt dit de voetbalsport niet ten goede. Gelukkig was de hoer P. Eiland zoo bereidwillig zich met de leiding te belasten. D.T.S. wist een 20 voorsprong to krijgen, maar zwak doelverdedlgcn stelde Sparta in de gelegen heid gelijk te maken. Daarna werd het 32, 33, en vlak voor de rust 43. Na de theo wist D.T.S. nog twee keer te doelpunten, waartegenover Sparta slechts een kon tellen. Het spel leed zeer onder het zware terrein. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde S. I tegen N. Niedorp I te N. Nledorp. Voor dezen wedstrijd was de heer Brussel scheidsrech ter. Om 2 uur werden de elftallen In het veld geroepen en weldra begon de strijd, die voor beide partyen nie* van beteekenis meer was, voor het kampioenschap. De partijen waren van gelijken kracht, doch N. Niedorp wist deze keer revanch te nemen, voor de nederlaag op Wierlngen geleden. Ditmaal was het N. N. die Succes met een 43 nederlaag naar huis zond. Het 2e elftal speelde thuis tegen de a.s. kampioen Wieringerwaard. Ook deze moest W.-W. als hun meer dere erkennen. Na een flinken forschen wedstrijd wist W. belde punten mee naar huis te nemen door S. II met 3o te verslaan. W. is hierdoor vrij vast op de boven-' ste plaats gekomen. Ons derde elftal maakte een vcrgeefsche reis naar A. P. II. A. P. was namelijk met 6 man tegenwoordig, zoodat de scheidsrechter de elftallen onverrichter zaken naar huis stuurde. Voor S. was dit een dure reis, daar deze wedstrijd overgespeeld moet worden, en weer de kosten moet maken. Voor de adspiranten, die thuis tegen H.R.C.-a. moesten apelen was het terrein afgekeurd, daar het terrein voor 2 te spelen wedstrijden niet bestand was. NIEUWE NIEDORP. Nieuwe Niedorp ISucces L In een zeer spannenden wedstrijd Is N. Niedorp I er in geslaagd met 43 revanche te nemen voor de ln Wie- ringen geleden 52 nederlaag. Een tamelijk harden wind, die dwars over het veld stond, belette N.V.V. niet om reeds binnen een kwartier, door haar linksbuiten een 20 voorsprong te nemen, Die echter dacht, dat N.V.V. een groote overwinning zou behalen kwam be drogen uit, want na goed samenspel wist de S.-midvoor met een kopbal tegen te scoren. Hierdoor aangemoedigd trad Succes wel wat meer aanvallend op en hét gelukte hun door een penalty gelijk te maken. Geruimen tijd gaat nu het spel over en weer, doch nog voor de rust wist de N.V.V.-mldvoor zijn club de leiding te hergeven, waarna het spoedig rusten was. Rust ging dus in met 32 voor N. Niedorp. Direct na de rust ontstond een heete strijd, van Succes om gelijk te maken, van N.V.V. om de voorsprong te vergrooten. Do Wicrlngers zetten er alles op en slaag den er zoowaar voor de derde maal ln om gelijk te ma ken. Er was nog ongeveer een kwartier te spelen, nu bereikte de spanning haar hoogtepunt, aan beide zijden word vurig om de eer der overwinning gespeeld, dat tenslotte N.V.V. deze eer genoot, was te danken aan haar taaie volhouden en harde werken, tot de laatste toon van de fluit des heeren Brussel, van het terrein was afgestorven. Een penalty was de eerste kans om er 43 van te maken, maar deze werd er door den Suc ces-keeper op schitterende wijze uitgehouden. Toen ten slotte onze linksbinnen er in slaagde het vierde punt te maken, was het pleit zoo goed als beslecht. Na nog eenige heftige, doch vcrgeefsche pogingen der bezoekers bracht het einde N. Niedorp een 43 overwinning. Voor de volgende week staat weer een zware wedstrijd op het programma, dan ls de reis naar Sohagen om- Sparta I voor het eerst op zijn nieuwe terrein te ont moeten, of de uitslag evenals de eerste ontmoeting een 7—0 overwinning voor N. Niedorp zal brengen, Is ten zeerste te betwijfelen, daar Sparta bewust is om van deze groote nederlaag revanche te nemen. Warmenhuizen, 12 Jan. 1930. Geachte Redactie, Ondergeteekende, A. v. Loenen, verzoekt beleefd eenige plaatsruimte in Uw veel gelezen blad, waar voor bij voorbaat mijn vriendelijken dank. Wij v/iljen gaarne voldoen aan het verzoek van een ingezetene van 't Zand voor nadere inlichtingen om trent de bioscoopvoorstelling op 5 Januari jl., in café De Wit, waarbij het programma schitterend op het doek werd gebracht en toch halverwege op order van den heer De Wit moest worden geëindigd, wil ik het volgende in liet openbaar behandelen. Op 30 Dec. ontving ik bericht van De Wit tot het geven van eene voorstelling op Zondag 5 Januari. Aangezien door mij de geweldige Krassinfilm tot groote tevre denheid van den WelEerw. Heer Lasanze is afge draaid, heb ik gemeend ook deze film op 't Zand te doen vertoonen. Bij onderzoek bleek de film niet in goeden staat te zijn. Dadelijk heb ik me toen ge wend tot het mij gunstig bekende filmkantoor te Den Haag voor een film voorzien van goedkeuring voor eiken leeftijd. Waarop mij werd toegezonden: Met Zwervershart. Dit is een Kerstfilm met in de hoofd rol een oude man met een groote aap. Daar deze film succesvolle avonden bezorgde in het R.K. Ami- citia-gebouw te Den Haag, werd mij dit nummer ten zeerste aanbevolen. En ik meende op deze goede ge gevens, waarvan de veldwachter nota heeft genomen, een genotvollen avond te t Zand te doen geven. Om kinderen buiten de deur te houden, wordt op plaat sen waar ik dat noodig acht, den vollen entréeprijs genomen en was er ook niet één in de zaal. M.i. had De Wit beter gedaan, het eerst af te wachten ,in- plaats van halverwege te doen eindigeh ten koste van hen die de entrée hebben betaald en de voorstelling is dien tengevolge uitgeloopen op een Hiermede hoop ik den schrijver en alle bezoekers duidelijk te hebben toegelicht, en teeken met alle achting en eerbied voor de R.-Kath. leer en begin selen, A. v. LOENEN, Bioscoop-Ondernemer, W armenhuizen. Onze landgenoot Van der Scheer wint het wereldkampioenschap van de stu denten. Thnrnberg verbetert het we reldrecord over 1000 Meter. Naar Zaterdagavond uit Davos gemeld werd, heetf onze landgenoot van der Scheer op schitterende wij ze het academisch wereldkampioenschap in het hardrijden op schaatsen gewonnen. Hij heeft zich ook op de 5000 M. hardrijden beslist de sterkste van de elf mededingers getoond en heeft in zijn rit tegen Jungblut, zijn sterksten mededinger en dezen een halve baan achter zich. De uitslag over 5000 Meter was: 1. Ballangrud 8 min. 24.7 sec. (nieuw wereldrecord); 2. Van der Scheer, 8 min. 44.7 sec.; 3. Heiden 8 min. 45.8 sec.; 4. Thunberg. Pronk werd zevende in 9.10.00; Hooftman negende in 9.16.07: Boot tiende in 9.18.06. Over 1000 Meter was de uitslag als volgt: Thunberg werd winnaar in 1 rnin. 28.4 sec., het geen een nieuw wereldrecord is; 2. Ballangrud 1.30.8; 3. v. d. Scheer 1.38.8. De overige uitslagen van de 1000 m .luiden, wat de Hollandsche rijders aangaat: 7. Elema, 9. Boot en 12. Heiden. Hooftman en Pronk-vielen. In de totaal-classificatie w'erd Thunberg 1 met 186.63 (drie afstanden); 2. Ballangrud 186.53; 3. Van der Scheer 192.67 (deze is daardoor academisch kam pioen); 4. Jungblut 198.08; Do overige Holalnders: 5. Heiden 199 45, Hooftman werd nummer acht, Ben Blaisse 11. DE NEDERLANDSCKE RIJDERS VOOR DE EURO- FESCHE- EN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Het bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsenrydersbond heeft naar aanleiding van de wed strijden in het hardrijden op schaatsen te Davos beslo ten als Nederlandsche rijders naar de wereldkampioen schappen in het hardrijden te Stockholm en naar de Europeesche kampioenschappen te Drontheim in Noor wegen af te vaardigen de volgende personen: van der Scheer, Heiden, Hooftman en Pronk. Van der Scheer en Hooftman zijn heel goed op den korten afstand, terwijl van der Scheer, Heiden en Pronk alle drie op de lange afstanden ook bleken uit te blinken. Een relaas van een der geredden van het Nederlandsche stoomschip „Hofplein", dat cp de Noorsche kast schipbreak heeft geleden. Met het stoomschip Kerkplein, van de stoomboot maatschappij Millingen zijn Zaterdagmiddag eenige opvarenden van het bij de Noorsche kust op een klip gostooten en gezonken stoomschip Hofplein, van de zelfde maatschappij, te' Rotterdam aangekomen, en een van de geredden, de derde machinist K. Tjas- sens, heeft aan een medewerker van de N.R.Crt. een en ander verteld over het vergaan van zijn schip. Ik had, zeide hij, juist, de wacht en bevond mij dus in de machinekamer. Omstr eeks kwart vóór vier in den nacht voelde ik plotseling een zwaren stoot; ik geloofde eerst, dat het schip door een zware zee werd opgetild, maar al spoedig kwamen de stokers waar schuwen, dat het water met kracht op de stookplaat drong. Zij konden niet meer naar de ketels terugkee- ren, omdat het binnenstroomende water de kolen uit de bunkers meenam, waardoor het onmogelijk werd tegen den stroom in te loopen. Al spoedig begon er ook water te komen in de machinekamer, maar de tweede machinist. M. van Woerkom, en ik slaagden er in, de machine nog 20 minuten te laten draaien. Ook al stonden wij tot ons middel in het water cn draaiden de krukken en stangen ook al door het bin nenstroomende water. Maar tenslotte moesten wij den strijd opgeven en wij kregen van den kapitein verlof, boven te komen. Eerst hebben wij toen de ma chines gestopt. Toen wij aan dek kwamen hoorden wij, wat er was gebeurd; de Hofplein was op een rots gestooten en was lek geraakt. Men was toen reeds bezig, de booten klaar te maken om ze te strijken. Ruim drie stond vol water cn het dek stond gelijk met de zee. Na een uur ging het electnsch licht uit en zaten wij in de mess-room bij kaarslicht Het verwonderde ons zeer, dat het schip nog zoo lang kon drijven; wij hebben zeer angstige oogenblikkcn daar doorgemaakt. Om halfelf in den morgen waren wij de kust zeer dicht genaderd, en de kapitein gaf order, het schip te ver laten, omdat hij bang was, dat de Hofplein tegen de rotsen zou loopen. De kleine boot met vier matrozen cn den derden stuurman Zeeveld is het eerst te wa ter gelaten. Deze boot lag zeer ongunstig, omdat zij aan de orkaanzijde van het schip hing. Maar de menschen waren niet te houden. Toen de boot goed en wel in het water lag, zagen wij stuurman Zeeveld overboord slaan. De vier matrozen hebben hem even wel weer in de sloep geholpen. Daarna hebben wij onze eigen boot neergelaten. Ka pitein Schaap heeft, tegen het advies van de Noord- schc loodsen, onze sloep voor den wind laten drijven en achteraf bleek dit heel gode bekeken te zijn, want wij kwamen prachtig tusschen twee brandingen door, waarna wij wenkten naar de kleine sloep om te vol gen. Wij hebben deze kleine sloep daarna niet meor teruggezien. Nog voordat wij bij het stoomschip Jütenheim kwa men, dat ons te hulp was gekomen, zagen wij, dat da Hofplein inmiddels met den lij kant tegen een rots was geloopen. Het schip brak, het midden zonk het eerst weg, waarna achterschip en voorschip recht standig de hoogte in gingen, om vervolgens langzaam in de diepte te verdwijnen. Aan boord van de Jöten- heim zijn wij heel gotyi ontvangen. Eerst toen dit schip te Aalesund was aangekomen, kon de reddingboot uit varen om naar de kleine boot te zoeken. Zooals men weet, zijn do vijf menschen, die in deze kleine sloep hadden gezeten, om het leven geko men. Tot zoover het verhaal van machinist Tjassens. Aan den wal stonden vele familieleden van de op varenden van de Hofplein, de directie van de Stoom vaartmaatschappij Milligen en de kapiteins van de schepen Emmaplein en Beursplein, welke op het oogenblik ook in dc Rotterdamsche haven liggen. Het was een roerend weerzien tusschen de familieleden en de opvarenden van het vergane schip. Stof voor een dectectieven- of mlsdadigers- roinan. De gebroeders Sass te Berlijn, oude bekenden van de politie, opnieuw ge arresteerd. De arrestatie van de gebroeders Sass, drie goede be kenden van de Bcrlijnsche politie, die reeds verle den jaar in hechtenis waren genomen, onder verden king betrokken te zijn bij de inbraak in de kluis van het filiaal der Disconto Gesellschaft op de Witten- bergerplatz te Berlijn, maar die toen bij gebrek aan bewijs in vrijheid moesten worden gesteld, heeft daar heel veel opschudding verwekt, vooral omdat aan deze arrestatie eigenaardige gebeurtenissen vooraf zijn gegaan. Het is intusschen waarschijnlijk, dat de gearresteerden ook thans weer uit de voorloopige hechtenis zullen moeten worden ontslagen, daar hun geen strafbare feiten ten laste zullen kunnen wor den gelegd. Deze zaak zou uitstekende stof voor een misdadi gers- of detectievenroman kunnen opleveren. Immers zij speelt voor een groot gedeelte op een oud ver laten kerkhof; hier hadden de misdadigers een hol, hier konrtSl vze 's avonds bij maneschijn bijeen. Hot keriehof waarvan hier sprake is, aldus de Ber- lijnsche cor& :i de N.R.Ct., is dat van de zooge naamde LuKengcineinde te Charlottenburg. Het ligt aan een zeer steile straat, waar zich ook nog een gymnasium, een douanekantoor en een ziekenfonds bevinden. Aan de binnenplaats van het gymnasium, grenst een terrein, waarop een gymnastiekzaal moet worden gebouwd en langs dit terrein loopt een muur. Al een paar weken geleden had de stoker van het gymnasium bemerkt, dat op het terrein een zand hoop lag. Voor eenige dagen zag hij tot zijn verba zing, dat die zandhoop grooter was geworden en toen hij de hoop nader onderzocht, ontdekte hij zelf:< dat menschenbeenderen en overblijfselen van kransen tus schen het zand zaten. Dc directeur van de school vermoedde, dat arbeiders die nieuwe graven op het kerkhof moesten delven, het zand eenvoudig over den muur op het verlaten terrein gooiden. De directeur vond, dat dit niet te pas kwam en schreef een brief aan de betrokken kerkelijke autoriteiten. Men ant woordde hem, dat op het kerkhof in het geheel niet werd gewerkt en dat daar sinds anderhalf jaar ook niemand was begraven. Nu waarschuwde de direc teur de politie. Een paar agenten doorzochten 't ter rein en het kerkhof, maar. konden niets verdachts constateeren. De zoon van den stoker van het gymnasium nam daarop voor het eerst geheimzinnig geklop waar. Hij hechtte er eerst geen beteekenis aan, daar hij dacht dat dit geklop uit het gymnasium kwam, maar toon hij het geklop ook tijdens de Kerstvacantie hoorde, vertelde hij het aan zijn vader en nu werd de politie ten tweede male bij de zaak betrokken. Intusschen hadden ook bewoners van de omliggende huizen vaak 's avonds licht op het kerkhof bemerkt. Zij meenden echter, dat bedelaars er een onderkomen voor den nacht zochten. In den nacht van 30 op 31 December kwam een neef van den portier van het gymnasium, die in de stad als koksmaat werkzaam is en bij zijn oom in de school woonde, 's ochtends om half drie van zijn werk thuis. Toen hij de deur, die naar de binnen plaats van de school leidt, wilde openen, stond hij plotseling voor een man, die op barschen toon vroeg, wat hij daar te zoeken had. De jongen antwoordde eenvoudig: Dat gaat u niets aan cn stapte naar bin nen. Hij zag toen nog net, dat twee mannen, die een lantaarn droegen, over do binnenplaats vluchtten. De portier, die door zijn neef werd gewekt, door zocht met deze het gebouw en de binnenplaats. Het eenige verdachte, wat zij bemerkten, was, dat een paar planken uit de school waren gestolen. Zij von den ze bij den muur van de binnenplaats terug. Op 31 December verscheen de politie ter plaatse, ditmaal met een speurhond, die toen men de binnen plaats bereikt had, terstond tegen den muur van het naast de plaats gelegen terrein opsprong. Een agent besloot daarop eens te kijken, wat daarachter dien muur te zien was. Hij klom mot een ladder op den muur, trolc de ladder naar omhoog en zette hem op het terrein in den grond Zoo ontdekte men bij toe val het hol van de misdadigers en vond men ook weldra den toegang tot het hol, daar voor niet inge wijden inderdaad niet te zien was. Achter de deur bevond zich eerst een hek, dat met planken netjes was betimmerd, aan het einde van den gang bevond zich het hol, dat 3.25 meter lang, 2.30 m. breed en 2.15 m. hoog was. De gang zelf was G3 c.M. breed. Gedurende eenige nachten werd het hol nu door agenten zorgvuldig bewaakt, enkele zaten verborgen in het gymnasium, anderen in een loods op het kerk hof, die slechts 15 m. van den ingang van het hol verwijderd was. Een paar dagen werd niets verdachts waargenomen, maar in den nacht van Donderdag op Vrijdag zag een agent, die in één der straten in de buurt patrouilleerde, twee mannen, die werkkleeren droegen, maar die, wat hem bijzonder trof, geen hoofd deksels op hadden. Tot zijn niet geringe verbazing zag de agent, toen hij hen passeerde, dat beide man nen twee der gebroeders Sass waren. Enkele oogen- blikken later bemerkten nu ook de agenten, die in. den loods op het kerkhof de wacht hielden, hoe tweo mannen over den muur van het verlaten terrein klau terden. De twee mannen hadden echter nauwelijks een voet op het kerkhof gezet, toen zij een lichtstraal uit de loods zagen. Eenige oogcnblikken later waren zij weder over den muur verdwenen, achtervolgd door de agenten. Toen deze echter op straat kwamen, konden zij de vluchtelingen niet meer zien. Van hun collega vernemen do agenten echter, dat de man nen de gebroeders Sass waren en zij begaven zich naar de woning van de gebroeders Sass in de Bir- kenstrasse. Toen zij ongeveer drie kwartier., later thuis kwamen, werden ze ingerekend. Wat de gebroeders Sass eigenlijk in het schild voerden, is nog onbekend. Men heeft eerst vermoed, dat ze een onderaardschen gang hebben willen gra ven naar het bureau van het ziekenfonds of naar het douanekantoor, wellicht echter ook naar het iets ver der in de Rorlinerstrasse gelegen filiaal van de rijks bank. Dit lijkt echter haast onmogelijk, daar ze daar voor maanden lang hadden moeten werken. De po litic meent, dat de gebroeders Sass het hol hebben gegraven met het doel hun buit van andere inbraken daarin te verbergen. Ze zullen zich nu alleen we gens huisvredebreuk en beschadiging van vreemd eigendom te verantwoorden hebben.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10