De hevige storm van Zondagnacht. LANGENDIJK. ALKMAAR Na de Wasch Over het heele land geweldig huisgehouden. Ook in Engeland een geweldige stonn Da moord- te Voorburg. Hevige vechtpartij te Lutterade. rlge huurder J. Leljcn voor 140, thans J. de Vries voor I 180; 9. idem, vorige huurder J. Ph. Blaauboer voor f 300, thans P. Aars?n voor f 260; 10. Boezemkade vorige huurder A. Kuipe- oor f 17, thans dezelfde voor f 16; 11. idem, vorige Ik der P. Huiberts voor f 90. thana dezelfde voor f 90; 12. idem, vorige huurder P. Krap voor f 125, thans J. Delver voor f 210; 13. idem, vorige huurder C. F Jongejan voor f CO, thans de zelfde voor f 50; 14. Grasland, vorige huurder J. Leljen voor f 35, thans Joh. v. d. Vliet voor f 20, 15. Balgweg, vorige huurder L. Frederiks voor f 35, thans P. Kranen burg voor f 5; 16. Idem, vorige huurder L. Koofj voor t 12, thans G. van Dijk voor f 5; 17. idem, vorige huur der C. Schilderman voor f 141, thans dezelfde voor f 100; 18. Schorweg, vorige huurder R .Meeldijk voor voor f 10, thans dezelfde voor f 10; 19. idem 20. Berm Balgweg, vorige huurder J. Kouseband voor f 65, thans dezelfde voor f 30; 21. Verl. Stoomweg, vorige huurder L. Star voor f 25, thans22. Nieuwe Meerweg, vori ge huurder M. de Ridder voor f 10,t hans dezelfde voor 5; 23. Koningsweg, vorige huurder M. Wiggers voor f 10, thans R. Meeldijk voor f 5; 24. Zwarteweg, vorige huurder Jm. Schoute voor f 25, thans 25. W. Zandv.-weg. vorige huurder C. Schilderman voor f 25, thans dezelfde voor f 15; 26. Idem, vorige huurder P. Voorthuizen voor f 5, thana 27. O. Zandv.weg, vo rige huurder C. Bakker voor f 31, thans M. de Ridder voor f 15; 28. O. Zandv.weg, vorige huurder G. de Vries voor f 30, thans dezelfde voor f 15; 29. Grasland, vorige huurder J. A. Roosloot voor f 30, thans G. van Dijk voor f 10; 30. Stoomweg, vorige huurder S. R. Spigt voor f 26, thans31. Idem, vorige huurder W. Wou denberg voor f 32, thans32. Meerweg, vorige huur der Jb. Busé voor f 16, thans 33. idem, vorige huurder C. Wit voor f 26, thans 34. idem, vorige huurder Jo. van IJzendoorn voor f 20, thans J. Knol f 5; 35. Verl. Meerweg, vorige huurder S. Mulder voor f 6, thans 36. Verl. Kleiweg, vorige huurder T. van IJzendoorn voor f 21, thans P. v. W. v. Rijn voor f 5; 37. Kleiweg, vorige huurder A. v. Rijn voor f 40, thans Jan Knol voor f 25; 33. idem, vorige huurder P. v. Rijn voor f 41, thans dezelfde voor f 20; 39. Middenweg, vo rige huurder M. Cornelissen voor f 70, thans dezelfde voor f 20; 40. idem, vorige huurder A. van Duin voor t 50, thans P. van Rijn voor 20; 41. N. en Z. Molenvaarts- weg, vorige huurder J. de Wit voor f 20, thans dezelfde voor f 5; 42. Idem, vorige huurder S. Mulder voor f 25, thans Gr. Philipsen voor f 5; 43. N. Molenvaartsweg, vorige huurder H. Pennekamp voor f 75, thans dezelfde voor f 165;^ 44. Z. Molenv.weg, vorige huurder J. Corne lissen voor f 15, thans Gr. Philipsen Jr. voor voor 1; 45. Nieuwe weg, vorige huurder G. Philipsen voor f 15, thans Gr. Philipsen voor f 5; 46. Middenweg, .vorige huurder G. Philipsen voor f 75, thans dezelfde voor f 10; 47. Grasweg, vorige huurder G. Philipsen voor f 36, thans G. Philipsen Jr. voor f 12; 48. idem, vorige huurder P. Borst Pz. voor 30, thans G. Philipsen Jr. voor f 2; 49. Boermansweg, vorige huurder P. Raatgers voor f 38, thans G. Baken voor f 3, 50. Boermansweg, vorige huur der C. Borst voor f 15, thans G. Philipsen Jr. voor t 1; 51. Zuiderweg, vorige huurder P. Portegijs voor f 45, thans S. Boersen voor 5; 52. Kneesweg, vorige huurder P. Krap voor 50, thans C. Moerland voor f 10; 53. Kerk- weg, vorige huurder L. Frederiks voor f 5, thans E. J. v. Sikkelerls voor f 1; 54. Veerweg, vorige huurder J. Blaauboer voor f 30, thans 55. idem. vorige huur der J. Ambuul voor f 63, thans Arie Kooij voor f 61; 56. Zwinweg, vorige huurder L Star voor f 30, thans 57. idem, vorige huurder L. Star voor f 35, thans P. Landman voor f 1; 58. Zwinweg m. d. berm, vorige huurder G. Meuleveld voor f 60, thans dezelfde voor 50; 59. Twee perc. grasland, vorige huurder J. Keuris voor f 90, thans Joch. Nuij voor f 100, 60. Lotweg, vorige huurder W. Cornelissen voor f 30, thans Joh. Noorden voor f 15; 61. idem. vorige huurder A .Kooij voor f 20, thans R. Meeldijk voor 5, 62. Kruisweg, vorige huurder Jb. Raven voor 45, thans dezelfde voor f 25; 63. idem, vorige huurder A. Ootjers voor f 15, thans idem voor f 10. Het jaarlijksch onderzoek voor de gewone dienstplich tigen der landmacht van de lichtingen 1918 en 1921 zal plaats hebben in de maand Juni van dit jaar. Plaats en tijd van het ondörzoek zullen nader bekend gemaakt worden. De herijk van maten gewichten zal voor deze gemeente plaats vinden op 23 en 24 Juni 1930. De verkoop van kinderpostzegels ten bate van het misdeelde kind heeft in totaal f 188 opgebracht. Een aantal dames hebben voor den verkoop van de zegels zorg gedragen. Naar wij vernemen is me]. D. Smit alheir, aange wezen als telegrambestelstei voor dit kantoor. Door den heer J. de Visser te Callantsoog is een aanvraag ingediend ter bekoming van een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. Door hem is een per ceel land gekocht van den heer D. Pranger, gelegen aan de Schorweg. Politie. Gevonden; een defect nikkelen horloge, een slinger van een auto, een oud heerenrijwiel en een ploegijzer. Verloren; eon bankbiljet van f 10, een bruin fietstaschje met gereedschap; Inlichtingen ter secretarie. BREEZAND. Voor rekening van den heer Jan Koppel, alhier, zal een woonhuis worden gebouwd aan den Koningsweg, naast het bestaande perceel. Aannemer J. Hoep is met den bouw belast GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Nicolaas Johanncs, zoon van J. A. Tromp en van A. II. Ursem. Overleden: Pieter Kok, oud 70 jaar, echtgenoot van T. de Wilde Moor, eerder van N. Iloek. Loop der bevolking over het jaar 1929. Op 1 Januari 1929 telde deze gemeente 4817 Inwoners (2611 m. en 2260 v. personen. Gedurende het jaar 1929 werden 75 jongens cn 62 meisjes geboren, terwijl 13 m. en 11 vr. overleden. 3 Kinderen werden als levenloos aangegeven. Er vestigden zich 310 m. 269 vr., personen en cr werden 237 m. en 202 v. personen afgeschreven. Het aantal Inwoners bedroeg dus op 1 Januari 1930, 5070, te weten 2746 m. en 2324 vr. personen. 52 huwelijken werden voltrokken. NOORDSCHARWOUDE. De storm van Zondag op Maandng heeft weder veroorzaakt, dat heel wat dakpannen afgewaaid zijn van diverse perceelen Hij de veiling zijn verder eenige schuiten met kool gezonken. NOORDSCHARWOUDE. Lezing „Bloembollenteelt." Uitgaande van do tuinbouwvcrecnlgingen van Oudkars pel en Noordscharwoude werd Zaterdagavond In „Con- cordia' de eerste» cursusvergadering of z.g. praatavond gehouden. Oo opkomst was uitstekend. Velen waren opgekomen, niet alleen van uit Oudkarspcl en Noordscharwoude, maar ook uit do andero gemeenten. Aanwezig was o.m. de burgemeester van Oudkarspel. De Voorzitter van „Tuinbouwbelang", de heer G. Bar- ten opende met een woord van welkom en noemde het een gelukkige gedachte dat besloten was in overleg met de heeren Band en Mallekotc, tuinbouwonderwljzers, een drietal van deze avonden te organisceren, waar onder werpen den tuinbouw betreffende, bo'.andeid zullen wor den. Spr. hoopte dat de volgende avonden ook mochten slagen en gaf toen het woord aan den heer O. do Wit, voorheen Hoofd der school te Oudkarspcl, die een toe spraak zou houden over Bloembollenteelt Spr. vertelde o.m. dat de tulp afkomstig is uit de lan den In Kleln-Azlë, waar zij in het wild groeiende ge vonden werd, en vervolgens naar hP geïmporteerd is. heeft men vaak last van schrijnende handen, Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Door het in cultuur brengen zijn diverse soorten tulpen ontstaan en wordt hierin een levendige handel uitge oefend. Spr. gaf verder verschillende practische wenken voor de teelt van bloembollen. De uitbreiding van de glascultuur in deze streek was spr. opgevallen en gaf hij den raad de teelt ook eens te probeeren in de kassen of warenhuizen. Een voordeel voor deze streek is, dat het land goedkooper is dan In de bollenstreek zelve, waar fabelachtige prijzen besteed worden. Vandaar ook dat men in Breezand en Koegras met bollenteelt begonnen ls. Spr. eindigde zijn rede met te zeggen, dat als er een streek is waar de bloembollenteelt gedreven kan wor den, het wel de Langendijk is. (Applaus.) De heer Barten dankte den spr. voor zijn mooie rede. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een gering gebruik gemaakt. In verband met het gesprokene werden nog lichtbeel den vertoond, waarbij de heer De Wit nog een en ander toelichtte, wat zeer op prijs gesteld werd. Het geheel was dan ook een leerrijke avond, waar onze tuinders wat aan kunnen hebben. De heer de Eoer, voorzitter van Oudkarspel, sloot den avond met een hartelijk „tot weerziens", aan den spr., en deelde nog mede, dat de tweede avond In Februari plaats zal vinden met als inleider de heer Mallekote over „Erfelijkheidsleer." Weldndlgheldszegels. Op het postkantoor Broek op Langendijk, en de daar onder ressorteerende hulpkantoren Noordscharwoude, Zuldscharwoude, St. Pancras en Oudkarspel, werden ver kocht: 10206 van 3 cent, frankeerwaarde 1% cent; 2825 van 8 cent,, frankeerwaarde 5 cent; 3062 van 10 cent, frankeerwaarde 6 cent; 943 van 16 cent, frankeerwaarde 12'i cent In deze aantallen zijn Inbegrepen, die welke werden verkocht door het subcomité Langendijk van de Centrale propaganda-commissie van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming. Naar wij vernemen, zijn de heeren K. Boot J Ens en C. Langendijk, alle drie lid van do gym er- eenlging „Hercules" aangewezen om in trainlr. ,?.an voor de te houden turnwedstrijden a.s. zomer in uuxem- burg. De twee eerstgenoemden hebb enhet vorige jaar reeds deelgenomen aan de turnwedstrljd Holland-België. Het 25-jarig bestaan der Winkcliersvereen. „Ons Weekblad", het wekelijksch orgaan der Langen- dijker winkeliersvereniging, deelt hieromtrent nog mede dat de feestcommissie zal bestaan uit de heeren A. Dek ker, Broek op Langendijk, W. C. Bouman, Zuidschar- Hnizen en boomen door de orkaanachtige windvlagen gebenkt. Bij Texel een drie tal schepen gestrand. De buitengewoon zware storm, die in den nacht van Zondag op Maandag over het gansche land ge- wood heeft, heeft op tal van plaatsen schade aange richt. Het is dan ook wel bijzonder raak. geweest. De storm ging vergezeld van orkaanachtige windvlagen, met een snelheid van 40 meter per seconde. Om half twaalf scheen hij op z'n hoogst te zijn, maar nog steeds nam hij in hevigheid toe.. De wind loeide over stad en land met een angstwekkend geraas, en me nige schoorsteen, boom, schutting, enz., heeft in den strijd met de woedende elementen het onderspit moe ten delven. Het was om bang van te worden cn menigeen zal een alles behalve rustige nacht hebben doorgemaakt. Uit de grootc steden komen zelfs berichten binnen, dat menschen daar hun wo ningen hebben verlaten, omdat deze zoo stonden te schudden, dat ze er angstig in werden. In het treinverkeer is natuurlijk de noodige strub beling gebracht. Vooral op de lijn AmsterdamRot terdam was het verkeer emstig ontwricht en wcrl op de electrische lijn Den Haag—Rotterdam een ge deelte van het bovennet door den storm vernield, hetgeen eveneens aanzienlijke vertraging veroor zaakte. Op da Zuiderzee. Verscheidene sche pen bij Medembllk togen den dijk geslagen. De slecpbooten Vlaardingcn cn Woudrina zijn in de Winringcrmcer van de ankers losgeslagen. De sleeD- boot Vlaardingen van de Mij. Volkers, kapitein Ne- derlof uit Sliedrecht, sloeg tegen den dijk en de be manning, bestaande uit 6 personen kon zich met moeite redden. De sleepboot zonk en is een prooi der golven. De machinist, Teunissen, werd van het dek gesla gen en is licht gewond. De sleepboot Woudrina sloeg ook tegen den dijk en is gistermorgen met hulp van eigen sleepbooten weer losgesleept. Kon baggermolen, een bak en een motorvlot die eveneens tegen den dijk sloegen, kunnen gemakkelijk losgesleept worden. liet tjalkschip Nieuwe Zorg van schipper J. B. Gu- lien van Amsterdam is hij Elbtirg op den dijk gesla gen. Het vaartuig zit geheel droog. De opvarenden zijn aan boord. Het zal zeer veel moeite kosten om do tjalk weer in het zilte nat te brengen. Op de Vliehors en op do Eleriandsche gronden bij Texel schepen gestrand. Maandagmorgen werd van het eiland Texel ge meld: Het Engelsche stoomschip Thala, gisteren van Rot- tordam naar Newcastle vertrokken, is hedenmorgen in tic nabijheid van Texel op de Eierlandschc Gronden gestrand en zit in vrij slechte positie. De reddingsboot Dorus Rijkens uit Den Helder is er bij geweest, doch dc opvarenden wilden het gestrande schip niet ver laten. (Het s.s. Thalia is groot 4300 bruto en 2736 netto tons en werd in 1Ï52S gebouwd.) Het van Hrake komende Italinansche s.s. Valentino Coda, dat gisterenavond onbestuurd ronddreef ter hoogte van het eiland Texel, is op Vliehorst ge strand en zit hoog op de kust. De bemanning is er afgehaald, vermoedelijk door de reddingboot van Vlieland. (Het s.s. Valentino Coda'" is groot 4383 bruto en 2734 netto tons en werd in 1900 gebouwd.) Achter den vuurtoren van de Cocksdorp is op de Eierlandsche gronden gestrand het Letlandsche s.s. Skauts, dat op weg was van Gent naar Dantzig. De reddingboot Kierland was 's morgens om half 11 uur bij het vaartuig. Hcog peil van het Noordzeewater. Hoewel de storm voor de kust wering niet uit den nadeeligston hoek heeft gewaaid, heeft het zeewater Zondagnacht 'n zeer hogen stand bereikt, nl. 2 M. 40 boven Delflandsch peil. Een stormvloed is anders bij na nooit hoogcr dan 2 M. 25 boven D.P., terwijl hoog water gerekend wordt naar 1 M. 35 boven D.I\ Vanochtend toen het laag water was, was de stand nog 1 M. 40, dus hooger dan normaal bij hoog wa ter. Door een hevigen wind is de directiekeet bij Rui- genhoek, die gebruikt wordt des zomers bij den aan leg van hoofden, uit elkaar geslagen. woude, K. Boot (firma A. Groot), Noordscharwoude en C. van Zijl te Oudkarspel. Het voornemen bestaat den buitengewonen feestavond in Maart te doen plaats hebben en de groote feestweek in Juni. T.z. tijd hopen wij hierop tenig te komen. Wetenswaardigheden uit het Politie-millieu. A's jo geld hebt, doe ja wonderen». Zekeren R. II. .mende te Arnhem, die in het politieblad gesigi .crd stond, werd alhier aange houden. Na betaling dei boete werd hij weder op vrije voeten gesteld. Hetreurde zijn spietjes, maar waardeerde zijn vrijheid. Jammer dat de rottingdressuur niet po pulair meer is. Herhaaldelijk komen bij de politie klachten in van ingezetenen dezer gemeente over baldadige hande lingen van de jeugd, zooals het bevuilen van winkel ruiten; gooien met stecnen, waai door reeds eenige ruiten werden vernield. De politie zal streng tegen de daders optreden, terwijl de ouders worden ver zocht mede te werken, dat dergelijke niet toelaatbare handelingen worden voorkomen. Politie als scheidsrechter in den drank- boksring. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl.f om streeks 12J4 uur, waren op de Steencnbrug alhier eenige personen aan het vechten zoodat de politie genoodzaakt wi.s door flink optreden de orde te her stellen. Zooveel vernieling en niet één proces verbaal! De storm van den afgeloopcn nacht heeft ook hier nog eenige schade aangericht.- uit de bovenverdie ping van een perceel aan hei I.uttik-Oudorp woei een raam in; een agent van politie die passeerde kon zich nog juist in veiligheid brengen; van het voor malige Stadsziekenhuis waaiden eenige pannen, ter wijl het pas geplaatste schilderhuisje van de rij wielbewaarster bij het postkantoor, staande op de Heul, op de Laat was gewaaid Brutale aanval op de Persl In dienzelfden onrustigen nacht waagde het een bijzonder onordelijk en vernielzuchtig heerschap, op het Meteorologisch Instituut Noorwester storm genoemd, een onbeschaamden aanval op het Alk- maarsclie persbureau van de Schager Courant. Een gat werd in het dak geslagen en een aantal kost baar antieke pannen onherstelbaar vernield. Overwo gen wordt dezen niets ontzienden geweldenaar door een gespierd hoofdartikel tot de orde te roepen ter voorkoming van herhaling van misdrijf. Schepen op drift in onze havensteden. Op de groote rivieren en in de havens hebben ver scheidene schepen het te k^'aad gekregen In de Rotterdamsche haver sloegen een tweetal zeeschepen op drift en werd een ander tegen een meerpaal geslagen, zoodat het ernstig werd bescha digd. Boven de Maasbrug sloegen een aantal Rijn aken eveneens op drift en moest er een naar den wal worden gesleept om het voor zinken te behoeden. In de Amslerdamsche haven heeft het niet min der gespookt en moest men met man en macht aan het werk om de schepen, die van hun trossen waren losgeslagen, weer op een veiliger plaats vast te ma ken. Ernstige ongevallen zijn ook hier, evenals el ders. niet voorgekomen. Aan de Weesperzijde bij de Duivendrechtsche Brug te Amsterdam, ging een zandelevator van de Bal- lastmij. tegen den grond en kwam dwars over den weg te liggen. De brandweer, die te hulp geroepen werd, slaagde er niet in. het geweldige gevaarte te verwijderen, zoodat er ter voorkoming van verkeers ongevallen agenten op post moesten staan om de uit beide richtingen komende auto's te waarschuwen. Het ongeval is nog goed afgekomen, maar had erger kunnen zijn, daar een juist passeerende auto werd geraakt en licht beschadigd De chauffeur werd door glasscherven aan het gelaat gewond. Uit verschillende andere plaatsen. Uit verschillende andere plaatsen komen berichten binnen over de schade, die de storm heeft aangericht. Zoo ls te Slddeburen Maandagmorgen een molen omvergewaaid en op het daarnaast gelegen huls van de eigenaar te rechtgekomen. Zoowel de molen als het hui3 zijn groo- tendeels vernield. Het geheel vormt een groote verwoes ting. De bewoners van het huls hebben als door een wonder geen letsel bekomen. Twee jongens sliepen in een bed, dat op slechts eenige voeten afstand stond van de plaats, waar de molen op het huis is terecht gekomen. Te Haarlem werd een polltie-agent, die op zijn rijwiel op het pad achter de huizen van den Kleverparkweg reed. door een rukwind in het water geworpen. Hij dook geheel onder, maar wist zichzelf te redden. Te Hengelo ls een huis door den storm zoo goed als tegen den grond geslagen Te Rhoon brak in een schuur een geweldige brand uit tengevolge van het Instorten van een houten paarden stal door den orkaan, waardoor een lantaarn werd stuk geslagen, die de eigenaar in zijn handen had. De laatste wilde namelijk zijn paard redden, dat onder de balken ingeklemd zat. Hij moest nu echter onverrlchterzake haastig de vlucht nemen. Schuur en huis brandden tot den grond toe af. LAATSTE BERICHTEN. Naar van het eiland Vlieland gemeld wordt, is gisteren de bemanning van het gestrande stoomschip „Valenti no Coda", bestaande uit 31 koppen, gedeeltelijk met eigen booten en gedeeltelijk met het whipper-toestel aan land gebracht Rond de Wadden-eilanden. Nader wordt nog gemeld, dat zoowel de reddingsboot „Eierland" uit De Cocksdorp als de „Dorus Rijkers' uit Den Helder zijn uitgevaren om hulp te verleenen aan het Letlandsche s.s. „Skauts". De „Eierland" kreeg ech ter een defect aan den motor en kon het schip niet be reiken. De „Dorus Rijkers" slaagde erin langszij het schip te komen, doch de bemanning wenschte dit niet te verla ten. Zij deelde echter mede, dat zij tegen den avond, wanneer het schip nog niet vlot zou zijn, in geval van ruw weer reddingboot-hulp zou vragen. Schepen ln de binnenwateren gezonken. Verder zijn op de groote rivieren verscheidene sche pen, die van hun ankers losgeslagen en op drift raakten, gezonken. In geen enkel geval zijn er echter menschen- levens bij te betreuren geweest. Wel ls op de Noordzee bij een hevige stortzee over een stoomtrellcr de stoker W. Sniedewind, uit Den Hel der overboord geslagen en verdronken. Te Hillegom ls nog een dak van een dubbel woonhuis gewaald, waarbij een der bewoonsters niet spoedig ge noeg kon wegkomen en met een gebroken been onder de pulnhoopen vandaan gehaald werd. Zoo ls dan ook deze storm weer achter den rug en scheen den volgenden morgen een weldadig lentezon netje, zoodat we ons opnieuw konden verbazen over het verraderlijke echt-Hollandsch weer. Sedert menschc:...wtigenis niet zoo'n storm in Engeland geweest. Volgens een Reuterbericht heeft er in den nacht van Zondag op Maandag sedert menschenhcugenis niet zoo'n hevigen stonn in Engeland gewoed. Overal in het land is groote schade aangericht en zijn talrijke personen door neerploffende voorwerpen gewond en zelfs verscheidene gedood Kon later Reu terbericht spreekt van 13, waarva' meeste door omvallende boomen. Ook op de kust zijn weer verscheidene schipbreu ken geleden. De nooülottigste is wel die van liet ver gaan van de sleepboot St. Genny, waarbij zijn, vol gens de officiecle lijst 23 personen om het leven ge komen. De sleepboot was met de St. Cyrus en de barkas Snapdragon Zaterdag uit Portland naar Gi braltar vertrokken, om dienst te doen tijdens de ko mende manoeuvres van de Atlantische vloot. De boot meet slechts 425 ton en werd gebruikt om schietschij ven tijdens de schietoefeningen te sleepen. De sleep boot v.<as met andere schepen tijdns den storm bij Quesifth* geankerd en zonk plotseling, nog voordat een kruiser hulp kon verleenen. Ook in België is in den nacht van Zondag op Maandag groote stormschade, aangericht en even eens aan de Noord-Duitsche kust. Zoo geraakte in de haven van Lubeck een drijvenden kraan door den storm op drift. Ten slotte bolste de kraan tegen den wal, sloeg om en viel op een baggermolen. Beide werden zwaar beschadigd Te Itzehoe zijn de straten aan de rivier over stroomd als ge<olg van den hoogen waterstand. Vermoedelijk roofmoord het motief tot dezen laikartigen moord. Gelijk wij reeds in een uitvoerig bericht in ons nummer van Zaterdag meedeelden, is Vrijdagavond om half negen op den Vlietweg tegenover de Kerk straat te Voorburg een afschuwelijke moord gepleegd waarbij op den 40-jarigeti manufacturier Van der Drift, die uit de richting Leidschendam kwam, waar hij van eenige klanten geld had geïnd, 4 schoten werden gelost. Het vierde schot trof den heer 1% in den long, zoodat hij dood van zijn fiets viel. De jas van den heer D. was opengesneden, maar de daders hebben den verinoedelijken diefstal niet kunnen ple gen, omdat er plotseling eenige jongelui uit het gras opdoken, waarop de dader(s) de vlucht namen. De inzittenden van een melkwagen, die eveneens uit die richting kwam aanrijden, hadden ook de schoten gehoord, doch meenden, dat het was om hen schrik aan te jagen. In allerijl werden toen de politie en de familieleden gewaarschuwd. Het slachtoffer, die als een zeer achtenswaardig persoon stond aangeschreven, laat een vrouw en acht kinderen na. waarvan het jongste één jaar is. Omtrent de reden van dezen misdaad tast men nog in het duister. Het kan ook zijn, dat er een vergis sing begaan is, en men op een verkeerd persoon ge schoten heeft, daar de heer v. D. slechts een bedrag van f25 bij zich had. Den geheelen avond was de Heerenstraat zwart van de menschen, die het geval bespraken. Het onderzoek js thans in vollen gang. Met motief der lafhartige daders. Nader wordt gemeld: Voor het onderzoek is het Parket uit den Haag tot ongeveer half een op de plaats van den moord aan wezig geweest. Bovendien was daarbij tegenwoordig Dr. Hulst uit Leiden, die de sectie op het lijk heeft verricht. Naar vernomen wordt is het slachtoffer in de borst getroffen. Hij kon alleen nog roepen „ze hebben me geschoten.'* Bij het onderzoek is op ongeveer 10 a 15 M. afstand van het lijk een huls gevonden van een revolver- Kogel. Het staat nu vrijwel vast, dat de daders zich bij een lantaarn verdekt hebben opgesteld, teneinde het slachtoffer, waarop zij het hadden gemunt, beter te kunnen herkennen. Toen v, d. D. was gepasseerd hebben zij hem van achteren aangeschoten. Er schij nen een viertal schoten te zijn gelost. Waar de verslagene bekend staat als een zeer op passend man, die nimmer met iemand moeilijkhe den had, is haast niet aan te nemen, dat van een wraakneming kan worden gesproken. Meer aanlei ding bestaat voor het verr®seden, dat we met een afschuwelijken roofdmoord hebben te doen, aange zien het bekend zou zijn, dat Van der Dr. naar Leid schendam moest om bij een klant geld te innen. Wanneer intusschen de daders voornemens zijn ge weest het slachtoffer te berooven zijn zij in hun plan verijdeld, doordat de jongeman, die op korten af stand getuige van de daad was, onmiddellijk te hulp schoot, waarna de daders op de vlucht zijn gegaan. Zij waren blootshoofds. Bovendien bleek, dat het slachtoffer slechts een gering bedrag aan geld bij zich droeg. Het lijk is 's avonds nog voor verder onderzoek naar Leiden vervoerd. Die in een waar bloedbad eindigde. In den nacht van aZtcrdag op Zondag heeft in èeu café aan de Waterstraat nabij de mijnwerkcrskolonie Lindenheuvel te Lutterade, een hevige vechtpartij plaats gehad, die in een waar bloedbad eindigde. Te gen sluiten waren in het café mijnwerkers van ver schillende nationaliteit aanwezig. Onder hen ont stond na een korte woordenwisseling een verwoed ge vecht, waarbij met messen gewerkt werd, terwijl re volverschoten klonken. In korten tijd verdrongen zich honderden menschen voor het café, waar de strijd lie vig toeging. De politie werd in allerijl gewaarschuwd doch toen deze verscheen was de twist beëindigd. Een Pool en eon Amsterdammer heeft men naar de verbandkamer van de Staatsmijn Maurils moeten vervoeren. Beiden hadden messteken en revolver schoten opgelQopcn. Na middernacht vond men voor de de woning van dr van Eys in bewusteloozen toe stand een Rotterdammer, welke tal van verwondin gen aan het hoofd, borst en armen had opgeloopen. Ook deze werd naar de verbandkamer vervoerd. De toestand van deze drio is reaelijk wel. Verschillende gasten, die ook in het café vertoefden, haiden min der ernstige verwondingen opgeloopen. NIET OP DE HOOGTE. (Bulletin) Eerste meisje: Toen lk de zaal binnen kwam. speelde men juist de Negende Sympbonle. Ander meisje: - Wat een boel sym- phonteën heb je dan gemist I

Schager Courant | 1930 | | pagina 12