SchagerCourant „Huis Ten Bosch". Tweede Blad. Het toekomstige paleis van Prinses Juliana. EEN FILMOPNAME. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. BERTELS;,KUNSTKORREL" Dinsdag 14 Januari 1930. 73ste Jaargang. No. 8594 EEN GELIEFKOOSD VERBLIJF DER ORANJE-VORSTEN. Wat liefde en trouw eener vorstin hebben tot stand gebracht. Be voorgevel van het Huis ten Bosch, met op den voorgrond het standbeeld van den stichter Prins F reder ik Hendrik Zooals onlangs gemeld, besloot H.K.H. Prinses Juli ana na het beëindigen harer studies aan de Universi teit te Leiden in Februari a.s. niet het aanvankelijk voor haar bestemde paleis aan de kromming op het Lange Voorhout bij den Kneuterdijk te betrekken, doch haar intrek te nemen in het door de Oranje-vorsten meest geliefkoosde verblijf „Huis ten Bosch". Het is daarom wel eens interessant de belangwekken de geschiedenis in het kort weer te geven. De stichter van dit imposante gebouw was Prins Frederik Hendrik, die het bestemde voor zijn gemalin Amalia van Solms. In 1645 werd aan den bouw be gonnen en stond de kamer van Rekening van Hollands Grafelijkheid den benoodigden grond af. De ontwerper van het gebouw was Jacob van Campen, terwijl Pieter Post als uitvoerder genoemd wordt. Ook Constantijn Huygens, de secretaris van het vorstelijk echtpaar heeft veel tot de verfraaiing van het gebouw bijgedragen. Het eerste werk nu was het ophoogen van den moerasslgen grond, waarvoor een som van f 8500 noodig bleek, hier na kwamen het graven der grachten en de verdere aardwerken aan de beurt, hetgeen in het geheel 3 jaar in beslag nam. Thans kon met den bouw een aanvang worden gemaakt en den 2 September 1545 werd door de Koningin van Bohemen den eersten steen gelegd, waarna het gebouw werd aanbesteed wat betreft de romp voor f 48000.Alleen de tuinmuur kostte reeds f 17000.De Prins en de Prinses maakten zelf een lijstje op van de schilderijen, welke in het lusthuis moesten komen, terwijl Huygens een lijstje maakte van 44 namen, waaruit de Prinses „Huis ten Bosch" koos. In de zoo zorgvuldig voorbereide plannen van den bouw zou echter een belangrijke wijziging komen. Prins Frederik Hendrik mocht de voltooiing van het palels niet meemaken. Hij stierf 14 Maart 1647. Door den dood van haar diep- betreurden gemaal liet de Prinses de plannen geheel veranderen. De groote of Oranjezaal die in het midden gedeelte van het gebouw lag en aanvankelijk voor re ceptiezaal gebruikt zou worden, werd thans herschapen in een mausoleum ter verheerlijking aan de nagedach tenis van Prins Frederik Hendrik, waaraan de beroemd ste schilders uit dien tijd hebben medegewerkt. In April 1647 waren de gewijzigde plannen gereed en geschiedde de aanbesteding van een koepel, welke boven de Oranje zaal verrijzen zou. Jacob van Campen leverde in overleg met de stichtster en Constantijn Huygens de schetsen der schilderstukken, volgens welk initiatief de groote meesters te werk moesten gaan. In 1652 was het ge- heele gebouw in en uitwendig gereed, waarna de Prin ses, door Jacob van Campen en Huygens rondgeleid, alles in oogenschouw nam. Genoemde schilderstukken zijn allen in ongeschonden staat bewaard gebleven. Bo ven aan het plafond van den koepel ziet men het portret van de stichtster Amalia van Solms, waarbij het door Huygens ontworpen opschrift in het Latijn: „Amalia van Solms, de ontroostbare weduwe deed ter eere van haren onvergetelijken gemaal Frederik Hendrik Prins Het toekomstige paleis van H.K.H. Prinses Juliana, het Huis ten Bosch, gezien vanaf de tuinzijde. Kort verhaal (Kopenhagen). Vervolg. De Franschman voldeed aan haar verzoek en in het donkere gebouw ging schril de electrische bel over. Daarop stak het meisje den vreemdeling de hand toe en deze nam zijn hoed af. Mag ik mij even, vroeg hij met een lichte buiging, r— aan U voorstellen? Mijn naam is Mare Michel. Het meisje keek hem verbaasd aan. Mare Michel? herhaalde ze. Dat is immers de naam van den Franschen detective, die een paar weken geleden het raadsel van de vliegongelukken in Stock holm heeft opgelost. U bent toch niet... Maar U zei straks dat Uw beroep... De Franschman glimlachte. Die detective ben ik, antwoordde hij met een bescheiden klank in zijn stem. Ik ben op de terugreis van Stockholm naar Parijs en omdat de Deensche autoriteiten van mijn aanwezig heid gebruik wilden maken om mij een advies te vra gen, ben ik wat langer in Kopenhagen gebleven dan oorspronkelijk mijn plan was. U Mare Michel.' stamelde het meisje. Heeft het toeval mij zoo plotseling met den rechten man in aan raking gebracht? Ze wachtte even en vervolgde toen angstig: - Zegt U mij eens eerlijk, Monsieur Michel, is er werkelijk reden om mij ongerust te maken? Hij haalde de schouders op. Daar is nog niet veel van te zeggen, juffrouw Carstens. Maar toch schijnt de zaak mij interessant genoeg om er mijn aandacht aan te wijden. In de hall werd lioht gemaakt. Een sleutel werd om gedraaid en de nachtportier kwam de stoep af. Hij nam zijn pet af en opende het buitenhek. Juffrouw Carstens? zei hij verbaasd, toen hij de jongedame zag, zoo laat in den nacht? Ja, antwoordde de jongedame, ik heb een onge luk met mijn rijtuig gehad. Deze heer was zoo vrien delijk me te begeleiden. Heb je een kamer voor mij, por tier? Zeker juffrouw! Moet meneer ook een kamer heb ben? Neen, antwoordde Mare Michel glimlachend, ik ga naar Kopenhagen. En terwijl hij zich weer tot de jongedame wendde, zei hij: Een ding zou mijn wei-k erg vergemakkelijken, en dat is, als ik van dezen merkwaardigen meneer John- strup een portret had. Een portret? antwoordde juffrouw Carstens, dat is gemakkelijk genoeg. Ik heb u al verteld dat ik een beetje schilder. En omdat ik vond dat Johnstrup zoo'n Interessanten kop heeft, heb ik hem uit het hoofd nage- teekend. Hebt U die teekening hier? Helaas niet. Hij is in ons huis aan de Roskildevej. Als U haar zoudt willen halen... Natuurlijk. Dan zou ik U een briefje voor het dienstmeisje kunnen meegeven. Ik zal in de hall even een paar woor den schrijven. Wilt u zoo goed zijn om een paar minuten te wachten De schrijfkamer is op de eerste verdieping, zei de nachtportier een beetje uit zijn humeur. Niet noodig, zei Mare Michel. briefpapier en een vulpen heb ik bij me. Als U zoo goed wilt zijn... Hier is al een tafeltje en een stoel, juffrouw Carstens... Het meisje schreef een paar regeltjes op een velletje dun mailpapier dat de detective haar gegeven had en gaf het met een woord van dank terug. Een ding nog. zei hij, mijn komst zoo midden in den nacht zou Uw meisje een beetje bang kunnen maken. Hebt U telefoon? Ja. Zoudt U dan. even willen telefoneeren om mijn komst te melden? Zeker. En wanneer hoor ik nader van U? Om zeven uur is de opname al. Ik ben er wanneer U mij noodig hebt, antwoordde de Franschman zacht. De deur werd rammelend gesloten. Een oogenbllk stond de jongedame na te denken terwijl ze den detec tive nazag, wiens slanke gestalte langzaam in den duis teren nacht verdween. Even staarde haar oogen in de zwarte duisternis, die dreigend over het stille landschap en den Oresund lag. Toen keerde zij zich met een zucht om en ging met de portier de trap op naar de eerste verdieping. En terwijl ze luisterde naar het geluid van de voetstappen die hol klonken in het nachtstille hotel, kwam meer en meer een gevoel van verlatenheid over haar. De auto, waarin Mare Michel zat, raasde door het nachtelijk Kopenhagen en hield eindelijk voor een vriendelijke witte villa stil; de witte gevel schemerde def- tig-eenvoudig tusschen de berken van Roskildevej. Hij belde. Een raam werd verlicht, het venster werd ge opend en een stem riep naar beneden: Meneer Michel? Ja! Een oogenblikje. Een paar seconden later kwam een vrouwengestalte vlug de trap af; de deur ging krakend open en een van Oranje dit gedenkteeken harer smart en harer al toos durende liefde hem ter eere oprichten". Van onder tot boven prijkt de geheele zaal met schilderstukken van beroemde meesters als de Grebben, Jordaens, leer ling van Rubens, van Tulden, Honthorst, Caeser van Everdingen, Salomon de Bray, Jan Lievens en Cornelis Brizé. In 1748 werd het gebouw door Prins Willem de IV met 2 zijvlieugels verbreed. Ook deze Prins heeft er on danks zijn kortstondige regeering met zijn gemalin dik wijls verblijf gehouden. Na 1795 werd het „Huis ten Bcsch" gebruikt voor Staatsgevangenis voor degenen, die trouw bleven aan het Huis van Oranje. Ook koning Willem I was dikwijls op de Oranjezaal werkzaam. H.M. koningin Sophia noemde het haar lievelingsverblijf en bracht er haar meesten tijd tot aan haar dood toe door. 2,telden wij tenslotte nog, dat ten behoeve van deze Amalia van Solras-stichting indertijd de Bezuidenhout- sche weg, thans een der drukste boulevards in onze Residentie, werd aangelegd, welke weg echter eerst in 1700 bestraat werd tot de Laan van Nieuw Oost-ende en in 1748 tot aan het „Huis ten Bosch". Hopen wij, dat het „Huis ten Bosch" nog veel geslachten uit het huis van Oranje binnen zijn muren zal huisvesten. Een ongunstige week; veel werk en geringe verdiensten; lagere omzetten aan de veilin gen. Bonnenstelsel e? aanvoer producten van goede kwaliteit De koolsoorten vormen den hoofdschotel op de markten. Bloemkool geringe aanvoer, lagere prijzenroode kool lager, vooral in 't laatst der week; aanvan kelijk ongunstiger stemming voor gele, later beter; witte kool al weer lager prijzen. Was het besluit van den Noordermarktbond om nog geen definitieve beslissing te nemen inzake de verhoo- ging van het veilingspercentage voor kapitaalvorming voor den nieuwbouw een aanwijzing, dat de tuinbouwers de toekomst niet al te reuskleurig inzien? Men zou het haast vermoeden, daar zij, bij eenigszins loonende re sultaten van het tuinbouwbedrijf, gewoon zijn de koe by de horens te durven pakken en blijk geven van in stemming met het bekende gezegde, dat de scha voor de baat uitgaat De afgeloopen week droeg het hare er toe bij, om het de tuinbouwers in een stemming van voorzichtigheid te brengen. Daar waren in de eerste plaats de bekende ge maakte omzetcijfers over het afgeloopen jaar aan de Noordhollandsche veilingen. Overal een aanmerkelijke achteruitgang, en ook aan Langendijk zal dit wel het geval blijken te zijn. Er wordt gerekend op een minde ren omzet van ongeveer 20 procent, vergeleken met dien van het vorige jaar. Dat men dit durft voerspellen, ligt vooral in de zekerheid, dat de vroege aardappelen een buitengewoon lagen prijs hebben opgebracht, zoodat on slaperig meisjes-gezicht kwam in de voordeur. De juffrouw heeft getelefoneerd. Ik moest U dit geven. Heel goed. Dank je wel. De Franschman stak schuin het trottoir over en liet het licht van zijn zaklantaarn schijnen op het carton dat hij in de hand hield. Op het witte papier waren de scherpe trekken vaneen geweldigen heerscherskop vast gelegd. Het vooruitspringende voorhoofd en de halfge sloten oogen drukten wilskracht uit. Maar de mond, die even open was en de breede, haast vlerkante kin gaven aan dit raadselachtige gezicht een uitdrukking van in gehouden wreedheid. De chauffeur tikte in afwachting aan zijn pet. Naar het huis van den hoofdcommissaris van politie Het oude Raadhuis, waarin het hoofdbureau van de Kopenhager politie is ondergebracht, was nu, midden in den nacht, slechts spaarzaam verlicht. Een eenzame agent liep voor de ouderwetsche portiek lusteloos heen en weer. Mare Michel liet de auto stoppen. Ik zou graag den hoofdcommissaris spreken. De agent salueerde en wees naar links. De dienstwoning ligt aan de voorzijde bij de Ves- tervoldgade, meneer, zei hij beleefd, maar nu midden in den nacht... Ik moet den hoofdcommissaris spreken! De oude portier, die uit de woning aan den anderen kant van het gebouw slaperig voor zijn venstertje zat, wenkte afwijzend met de hand, toen hij het verzoek van den Franschman hoorde. Ik moet den hoofdcommissaris spreken, herhaalde deze. Hij is niet thuis, zei de oude man, knorrig en een beetje uit de hoogte. Wanneer komt hij terug? Om vijf uur pas. Mare Michiel keek op zijn horloge. Het was kwart over drie. Hebt U er eenig idee van waar hij op het oogenblik is? Hij is op het bal bij graaf Kjelland, antwoordde de portier. De detective knikte. Hij tastte in zijn vestzak en liet een geldstuk in de hand van den oude glijden. Zoudt u mij willen zeggen waar graaf Kjelland woont? Het knorrige gezicht van den ouden heer klaarde op. Graaf Kjelland woont in de Frederiksbergalle, hoek Alhambravej, zei hij op heel wat beleefder toon dan eerst Dank U zeer. En de auto raasde verder naar het Zuiden. Het Renaissancepaleis van graaf Kjelland schemerde wit tusschen de rij villa's die aan beiden zijden van do Frederiksbergallee staan, als een schitterend slot van een sprookjesprinses. Het rhytme van een jazz dreunde door den stillen nacht en een honderdvoudig gewirwar geveer een derde deel van de opbrengst van het vorige jaar zal zijn gemaakt. Nu moge het waar zijn, dat de omzet over het kalenderjaar loopt en dat daarmee nog niet alles is gezegd, omtrent de resultaten van het boek jaar, doch wie bedenkt dat in dit kalenderjaar ook is gevallen de zeer gunstige winterkool-campagne van do eerste maanden van 1929, moet wel tot de conclusie ko men, dat de nieuwe campagne 19291930 al bijzonder ongunstig is geweest. Op het oogenblik klagen de tuinders, o.i. niet zonder reden, De temperatuur en atmosfeer zijn zoodanig, dat de kool zeer sterk door rotting wordt aangetast en dat daai'door buitengewoon veel arbeid moet worden ver richt, om ze schoon te houden. Abnormaal lange werk dagen moeten worden gemaakt en al deze arbeid vindt niet zijn belooning in hoogere prijzen. Integendeel, deze hebben eer neiging tot dalen dan tot stijgen. Dit ver wondert onzen tuinder niet. Door het zachte, open weer is de vraag naar hun winterkool nog gering. Zoowel uit binnen- als buitenland komt nog niet die vraag, welke voorwaarde, is, voor ene flinke prijssstijging. Nuwcweldra half Januari zijn, begint de noodzakelijkheid gevoeld te worden van een grooteren afzet. Mocht dit slappe weer nog wat aanhouden, dan wordt gevreesd, dat er half Februari, bij de tweede inventarisatie, nog zulke groote voorraden aanwezig zullen blijken te zijn, dat deze voor het^ vervolg de markt zullen drukken. Voor uien en Deensche witte kool is die vrees voor velen al werke- lijheid. De groote voorraden van deze producten als ge volg ook van de lage prijzen, welke tot nu toe voor die groenten zijn besteed, zullen straks de prijzen ongetwij feld ongunstig beïnvloeden. Als er niet zeer spoedig verandering komt in de weersgesteldheid, loopt het volgens deskundigen met deze groenten mis. De laatste weken doet zich weer het euvel voor, dat zoo weinig eerste kwaliteit kool wordt aangevoerd. Ten einde de reputatie onzer stapelgroenten hoog te houden, is het zoo gewenscht, dat er goede kwaliteit naar bin nen- en buitenland kan worden verzonden. Producten met het U.C.B.-merk heeft men daartoe noodig. Doch welke bouwer gaat tegenwoordig bij de geldende prijzen zijn beste kool aanvoeren? Te meer doet hij dit niet, nu de tweede soort niet bijzonder veel minder opbrengt dan eerste soort. Een moeilijk probleem is dit; de tuin bouworganisaties hebben er zich meermalen mee bezig gehouden, doch theoretisch laat zich dit onderwerp ge makkelijk behandelen, maar een practische uitvoering is zeer moeilijk. Met deze zaak gaat het als met de bonnen-kwestie. In theorie is er alles voor te zeggen, doch waar de practijk hier een bijzonder gewichtig woordje meespreekt, is de uitvoering ervan zeer moei lijk. De L.G.C. nam op haar laatste algemeene verga dering het besluit, de bonnen af te schaffen, aU de Vierbond daarin meewerkte, doch deze deed dit niet en nog altijd wordt het bonnenstelsel gehandhaafd. Dit en andere dingen houdt de belangstelling onzer tuin-: ders de laatste week bezig. a Aan de veilingen waren het in het bijzonder de kool soorten en de uien, welke hun stc cl op de markt drukten. Van de andere producten vden geen groote hoeveelheden aangevoerd. Bieten brachten van f 1.70— f 2.50 per 100 K.G. op. kleine partijtjes van afwijkende kwaliteit werden beneden dien laag3ten prijs verkocht. Peen bracht voor groote f 1.102 op, voor kleine f 1—1.30. Voor groene kool werd van f 250380 besteed, dit per 100 stuks. Spruitkool gold f 10—12.30 per 100 K.G. Uien bleken nog lager prijzen op te brengen dan verleden week. De aanvoer was iets grooter, ongetwij-' feld doordien sommige bouwers de kans verkeken ach ten, er straks meer van te maken. Ze brachten Maan dag van f 0.90 tot f 2.50 op per 100 K.G. Het verder verloop noteerde prijzen van f 1.702.70. Voor drielingen werd van f 1.10 tot f 2 betaald, voor nep f 2.703.10, voor grove uien van f 1.802.90. Aan beide veilingen werden in totaal ruim 8 spoorwagens aangevoerd. De aanvoer van bloemkool was danig geslonken.De vorst heeft heel wat vernietigd. De kwaliteit laat wel iets te wenschen over, terwijl de bloemkool klein blijft. De prijzen zijn lager dan de laatste weken. Er werd van f 6—11 besteed voor eerste soort, terwijl voor tweede soort van f 0.901.50 werd gemaakt. On^aS/OemaaAcie. Caenpnodudtuz c&xA VollediQ voeder voor kuikens, kippen.eenden enz Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger, voordeeliger en betere voedinq sterkeren mooier dieren en 305. méórenqroofer eieren van hooqfgnen smaak.dan van andere moeders Q&°{ 50 9, 50 postv Vraagt brochure Octrooi reeds verkregen in Belqie.Canada Engeland. Frankrgk.ltalië.Honqarge. Polen. Spanje.Zuid Afrika van vroolijke stemmen klonk als een koor van levens vreugde tot op de verlaten straat. De auto hield met een schok stil voor den hoofdingang^ Kunt U zorgen dat ik de hoofdcommissaris van politie even te spreken krijg? De portier haalde zijn schouders op en zei beleefd: De commissaris is tien minuten geleden weggereden. Waarheen? Ik weet het niet. Waarschijnlijk niet naar huis. Een van zijn inspecteurs heeft hem opgebeld. Mare Michel liep langzaam naar zijn auto terug. Ik heb vandaag geen geluk, mompelde hij. Toen haalde hij zijn portemonnaie te voorschijn en betaalde den chauf feur. Ik heb u niet meer noodig, zei hij. Een paar minuten later was de auto verdwenen. Mare stak zijn handen diep in de zakken van zijn overjas en ging langzaam en nadenkend door de Fre deriksbergallee in de richting van de Vesterbrogade. En terwijl hij met zware passen verder liep, kwam er een donkere uitdrukking in zijn oogen en een grimmig lachje verduisterde zijn gezicht Er lag een dikke, witte nevel over de grijze wateren van de Oresund. Ver in het Oosten, achter de nauw- zichtbare oevers van de Zweedsche kust, lag een vurige streep boven den horizon. Met gloeiende pijlen boorde het licht van den komenden dag zich een weg in de zware nevelmassa's, die onwillig moesten wijken. Een kwartier lang duurde deze verbitterden strijd tusschen dag en nacht. Toen verdwenen de nevels in het water en de stralen de dag overwon. De heer, die ongeduldig aan den landingsbrug heen en weer liep, trok bibberend zijn jas dichter om zich heen eii keek zoo nu en dan den weg af die naar Helle- rup gaat. Een zacht gebrom werd hooxbaar in de stilte van den morgen en werd langzamerhand luider. Een paar minuten later kwam om de bocht van den landweg een auto in snellen vaart aanrijden. Uit den wagen, die met een schok stopte, stapten directeur van Dymen en een jongere man. die zorgvuldig eenige voorwerpen in den wagen terecht legde. Goeden morgen meneer Carstens. zei van Dymen, teiwijl hij den tconeclspeler een hand gaf. U over treft mij in stiptheid. U veroorlooft mij wel dat ik U mijn operateur voorstel... meneer Skansen is een der flinkste assistenten in onze firma. U zult wel met zijn opname tevreden zijn, denk ik. En nu zullen we, als u het goedvindt, dat korte eindje maar te voet gaan. Ik zou u onderweg nog graag een paar instruc ties geven. U, meneer Skansen, wilt wel nakomen in de auto met uw apparaat. Dus meneer Carstens. begon de directeur, terwijl hij zijn hand vertrouwelijk op den arm van den tooneelspeler legd, uw rol zal, zooals ik u in het kort al vertelde, ongeveer zóó zijn;

Schager Courant | 1930 | | pagina 5