Binnenlandsch Nieuws. Moord om een kip. Kindermoord in Den Haag. Waarnaar men luistert Eigenaardige vergissing van een motorijjder. De postvluchten naar Ned.-lndië. Een geweldig werk. Gemengd Nieuws. Heksenproces in Mecklenburg. Ook roode kool werd vooral In het laatst der week voor eenigszins lagere prijzen verkocht. In de tweede helft der week kon voor de groote kool de f 3 niet wor den bereikt. De 3 laatste dagen waren de noteeringen aan de veiling van den Noordermarktbond respectieve lijk f 2.80, f 2.70 en f 2.60, de eerste 3 dagen waren ze echter f 3.60, f 3.40 en f 3.10. Kleine kool bleef vrijwel constant in prijs. De laagst bestede prijs van f 5.70 aan da Broeker veiling en f 5.90 aan die te Noordschar- woude,. De maximum-prijs aan beide veilingen was f 6.60. In 't geheel werden 172 spoorwagens aangevoerd, waarvan alleen te Noordscharwoude 110 wagons van 10.000 K.G. In strijd met de verwachting was de stemming voor gele kool aanvankelijk ook eenigszins ongunstiger. Zoo kon aan geen der veilingen voor het meest gewilde kleingoed aanvankelijk de f 6 worden bereikt Voor grootere werd f 2.504 betaald. In het verder verloop der week stegen de prijzen echter iets. Lager dan f 3 werd niet betaald. Voor het kleine goed van 2 k 3 pond kon t 7 worden gemaakt, een enkele maal zelfs f 7.30. De aan de velling van den Noordermarktbond bestede prijzen lagen tusschen f 4.80 en f 6.70. De totale aanvoer beliep 50 spoorwagens, waarvan 22 te Noordscharwoude. De voorraden van deze koolsoort zijn niet groot, zoodat, bij eenigszins gunstige omstandigheden, hoogere prij zen mogen worden verwacht. De prijzen van de Deensche witte kool liepen nog achteruit De hoogste prijs voor het uitgezochtste klein goed was aanvankelijk f 2.40. Deze kon niet gehandhaafd blijven, zoodat te Noordscharwoude in de tweede helft der week zelfs geen f 2 kon worden gemaakt Groote kool werd bij hooge uitzondering voor f 1.50 verkocht; meestal bracht ze niet meer op dan f 1.20, soms zelfs minder, n.1. f 0.80 i f 1. Aangevoerd werden 78 spoor wagens, aan belde veilingen ongeveer evenveel. Bij de groote voorraden moest dit getal veel grooter zijn. f-Rheumatiek De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat massceren met Akker's Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl Kloosterbalsem „Geen goud zoo goed" BILLY BOO. De dader legt een volledige bekentenis af. Later wordt gemeld; De slager H., die gearresteerd is als verdacht den 32- jarigen J. D. te Stamproy te hebben doodgestoken, heeft aan de politie een volledige bekentenis afgelegd. Het lijk van den slachtoffer is in beslag genomen. De gerechtelijke sectie zal verricht worden door Dr. Hulst uit Leiden. Zaterdagmiddag is H. naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht De toestand van den vader van D. is zorgwekkend. WOONWAGEN GEKANTELD. Twee personen ernstig gewond. Een noodlottige twist te Stamproy. Een 32-jarige man doodgestoken, zyn vader en moeder gewond. Tusschen de families D. en H. in het Heiyeroth te Stamproy ontstond Vrijdagavond twist over een kip. Plotseling kwam de loonslager H. met een geopend mes de woning va^de familie D. binnengeloopen en viel den 32-jarigen zoofl van O. aan, wien hij een gevaarlijken steek toebracht. De vader J.D., die tusschenbeide wilde komen, kreeg van den woesteling een steek in den buik, terwijl de moeder met een klomp een slag op haar hoofd werd toegebracht. De zoon van D., die naar buiten was geloopen stortte daar, badend in zijn bloed neer en overleed korten tijd daarna. De toestand van den vader is zeer gevaarlijk. De dader was Vrijdagavond na het vreeselijk gebeu ren weer gewoon aan het werk gegaan met het slach ten van een varken, werd hij gearresteerd. Het drama verwekte in het gehucht een groote consternatie. Zaterdagmiddag sloeg op den Kampersingel te Haar lem een woonwagen om tengevolge van de slechte be strating ter plaatse. Hierbij werden een 65-jarige vrouw en een meisje van 16 Jaar door glasscherven vrij ernstig gewond. Van een harer werd een slagader doorgesneden Na door leden van E.H.b.O. voorloopig verbonden te zijn. werden zij per auto naar het St. Elisabethgasthuis ge bracht. Een begin van brand in den wagen, ontstaan door het omvallen van een brandend fornuis, werd door omstaand ers gebluscht Jeugdig echtpaar er van verdacht hun pasgeboren kindje door verstikking om het leven te hebben gebracht. Dezer dagen werd de Ilaagsche politie er van in kennis gesteld, dat zich te dezer stede een vermoe delijk geval van opzettelijke verstikking zou hebben voorgedaan. Er werd een onderzoek ingesteld, waar bij werd geconstateerd, dat een jongetje van eenige dagen oud was overleden. De nog jonge ouders waren nog nietdang gehuwd, en, hoewel beide ouders ontkenden, meer te weten, dan dat zij het kindje dood hadden gevonden, acht te de politie toch termen aanwezig, naar-de doods oorzaak een nader onderzoek te doen instellen, aan- WOENSDAG 15 JANUARI 1930. Hilversum (298 M., na 6.00 uur 1071 M.) 10.00 Morgenwijding, 12.00 Avro-klok, Middagconcert Avro-kwartet, 2.00 Platen, 3.00 Naaicursus, 4.00 De voornaamste studiemuziek voor piano, 5.30 Leon Slier; Over Radiocentrale's, 5.00 Tafelmuziek Avro-kwartet, 6.00 Tijdsein, 6.30 Koersen, 6 45 Italiaansch, 7.45 Platen, 8.00 Avro-tijdsein, 8.00 Engelsche avond, Concert Om roeporkest o.l.v. Nico Treep, 9.00 Ensemble Goossens, declamatie, 9.20 Populair concert, 9.45 Goossena-Ensem- ble, 10.15 Nieuws, Concert Hulzen (1875 M.) 8.15 Concert, 10.30 Tijdsein, Ziekendlenst 1100 Platen, 11.30 Harmoniumbespeling, 12.30 Middagconcert Trio, 2.00 Concert Arnhemsch Instrumentaal Trio, 2.45 Lezen Chr: Lectuur, 3.15 Concert, 4.15 Platen, 5.00 Kinderuur tje, 6.00 Cursus Electrotechniek, 6.30 Statische bere keningen. 7:00 Uurtje Rijpere Jeugd, 8.00 Bestuura- mededeelingen, 8.30 Uitzendavond N.C.R.V., Voordr. en concert Zeesen (1635 M.) 11.20 Platen. 1.20 Idem, 2.05 Kinderuurtje. 3.05 Vrou wenuurtje. 4.50 Concert 5.50 Spaansch, 7.05 Winter sport weerkunde, 7.20: Waarover men spreekt Skiles en dansmuziek. Daventry Jr. (479 M.) 5.35 Kinderuurtje. 7.00 Cabaretprogramma, 8.50 Militair concert 10.35 Nieuws. Meneer Johnstrup speelt in onze film de rol van den dictator. Hij heeft zijn macht misbruikt door de dochter van zijn maarschalk dat bent u tot een liefdesverhouding te dwingen, terwijl de vader dagelijks zijn leven voor zijn heer in de waagschaal stelt Het drama speelt ongeveer in het jaar 1830. De dictator vertoeft op een donkeren nacht op een van zijn land goederen om de dochter van zijn veldheer, die daar heen is gebracht, te bezoeken. Dus deze bedrogen vader, de maarschalk, bent u. Een intrigeerend officier heeft den maarschalk in handen gespeeld dat de dictator aan de dochter geschreven had. De maar schalk, die het handschrift van den dictator natuurlijk kent komt, buiten zichzelf van woede, verdriet en ja loezie, naar het landgoed. Den heelen nacht sluipt h\J rondom het kasteel. Eindelijk, tegen den morgen, ziet hij dat de dictator het huis verlaat en den weg neemt, die naar het tuinhek gaat. Achter het struikgewas ver bergt de verbolgen vader zich.... Juist als de dictator bij het tuinhek komt en de hand op de klink legt, vilegt de maarschalk uit de struiken naar voren, strekt zijn pistool en richt dit op den dictator. De maarschalk geeft vuur en de dictator valt. De maar schalk blijft een poos als versteend staan. Dan komt ineens het bewustzijn van wat hij gedaan heeft Hij rukt de poort open en zinkt op het lijk van zijn meester neer. Menschen komen aanloopen. Men neemt den maarschalk, die geen weerstand biedt, gevangen... Zoo ongeveer had ik mij deze scene gedacht. Ik weet wel, er bestaat een klein gevaar dat meneer Johnstrup, de heeie opname door zijn onervarenheid kan bederven. Daarom verlaat ik mij op U. meneer Carstens. U. met uw routine en uw talent moet er zorg voor dragen, dat de gloed van uw spel meneer Johnstrup meesleurt. Maar In het uiterste geval nemen we nog een tweede proef, voor we de eigenlijke film ln de costuums laten opnemen. Papa! Meneer Carstens keerde zich om. Uit een zijweg tus schen de elzenstruiken, kwam Ellida, zijn dochter vlug aanloopen. Verbaasd ging haar vader naar haar toe. Hoe kom jij zoo vroeg hier, kind? Ik kon het thuis niet uithouden, vader, hijgde ze, terwijl ze haar hand op haar borst legde, dio rusteloos op en neer ging. Als de directeur er niets op tegen Londen 1356 M.) 4.05 Licht concert (klassiek), 5.35 Kinderuurtje, 7.00 Brahm's vioolsonaten, 8.05 De Strandroovers, 9.55 Or kestconcert, 11.20 Dansmuziek, Weenen (516.4 M.) 10.20 Middagconcert, 2.50 Concert, 4.30 Sprookjes, 5.05 De Sklsport, 5.35 De Heerenmode, 6.05 Esperanto, 6.20 Handel en Industrie, 6.45 Moderne Britsche componis ten, 7.35 Koning Richard ITI, Avondconcert. Hamburg (872 M.) 1.35 Concert, 3.35 De sterrenhemel in Januari, 3.50 Klelsch Havenconecrt, 4.50 Exotische Liederen, 5.35 Concert 6.15 Duitsche export, 6.45 Duitschers in Ame rika, 7.20 Engelsche Avond, 9.20 Actueele dienst concert. Langenberg (479 M.) 6.20 Concert. 9.25 Platen, 10.40 Muzikale Schooluitzen- dlng, 11.30 Mechanische muziek, 12.25 Middagconcert, 4.50 Vesperconcert, 6.35 Arbeidersuurtje, 7.20 Engelsche en Schotsche liederen, 8.05 Engelsche avond. Solist Evelyn Howard Jones; Sport wielrennen. Brussel (509 M.) 5.20 Trio-concert 6.50 Gramofoon, 8.35 Engelsche avond, Concert en lezing. Radio-Parijs. 12.50 Symph. muziek. 5.05 Concert, 6.55 Platen, 7.40 Pla ten, 8.20 Concert: „Faust" van Gounod. heeft zou ik de opname graag willen bijwonen. Meneer van Dymen fronste de wenkbrauwen. Dat hebben we niet graag, juffrouw Carstens. Neemt U mij niet kwalijk, maar. dat brengt de spelers dikwijls in de war. Dus als het niet beslist noodig is... Ik zou het zoo erg graag willen. Nu, het eenige wat ik dan doen kan, is U een plaats aanwijzen ginds bij de ronde bank. We moeten goed de ruimte hebben. Daar kunt u alles zien zonder dat u ons in den weg staat Ellida Carstens draaide zich langzaam om en ging met moeizame stappen naar de bank, die onder de kale seringenstruiken stond. De directeur keek op zijn horloge. Het is twee minuten voor zeven, zei hij, Dus vlug, mijne heeren! Hierheen, meneer Skansen. Hier, bij deze linde. De aangesprokene nam het statief met de filmcame'ra op den rug. zette het voor de linde neer en stelde het In. Klaar? Klaar! Als Ik u verzoeken mag, meneer Carstens. Achter die struiken! Opgepast! We beginnen. En hier is het pistool. Hij gaf den tooneelspeler het wapen en Carstens stak het in zijn zak. De toren van de Fryndenlund- kapel Het zeven heldere slagen hooren. Nog trilden de klanken in de morgenlucht, toen op het slingerend tuinpad van het slotpark een gestalte kwam aanwande len: meneer Johnstrup. Hij liep naar het hek toe en legde de hand op de klink van de poort. Peter Carstens keek om. De direc teur knikte. Bij de linde stond de operateur te draaien. Carstens sprong uit de struiken te voorschijn, vloog met het heele gewicht van zijn lichaam als in zlnnelooze woede tegen het hek en legde blimsemsnel het pistool aan. Johnstrup schrok, wankelde terug en stak afwerend de handen op. Schieten! kommandeerde van Dymen. Carstens gaf vuur Een korten knal, Johnstrup wierp de armen ln de lucht en viel zonder geluld te geven op den grond. Naar hem toe gaan! commandeerde van Dymen. Peter Carstens cpende met moeite de zware Ijzeren poortdeur. Hij wierp het pistool als in de grootste opwinding op den grond, bleef een oogenblik staan, Dat is slecht van hem", jammerde Billy, „Stil," zei Redneb, „ik weet wel raad, Nog eventjes geduld jongens, En jullie staat netjes op straat. Ik zal naar je moe gaan en zeggen: Kom met een ladder gezwind, Want op het dak zit Billy, Je zoo lang verdwenen kind." „Ja Redneb, dat is prachtig." En Redneb vloog nu voort. En tot Billy's groote vreugde Werd zijn moeders stem gehoord. En eindelijk verscheen een ladder, Toen was Billy weer cordaat, Hij stapte van de ladder, En stond weldra weer op straat Wat zullen ze blij zijn, dat ze elkaar weer zien! gezien de omstandigheden er op wezen, dat een op zettelijke verstikking van het wicht niet uitgesloten moest worden geacht. Te dien einde is een gerechtelijke lijkschouwing bevolen, terwijl inmiddels de vader in verzekerde be waring is gesteld. Vermoedelijk zal hij Maandag a.s. in het Huis van Bewaring worden ingesloten. Voorts is de moeder, die nog niet geheel an de bevalling is hersteld, onder politie-toezicht geplaatst. Een ongeluk dat goed afliep. De lan taarns van een auto voor twee straatlan taarns aangezien. De motorrijder K. uit Laren, die met snelle vaart in de richting Bussum reed, zag de lichten van een auto, die op den hoek Amersfoortsche Straatweg Brediusweg stond te wachten, voor straatlantaarns aan. Hij wilde tusschen de lantaarns doorrijden, met het. gevolg echter, dat hij in volle vaart tegen den auto reed. De motor werd wel totaal vernield, maar do berijder kwam er wonder boven wonder met eenige lichte kneuzingen af. Het zesde retourvliegtuig in den dienst op Ned. O.-Indië, de PH-AEN, heeft Zaterdag, zooals wij dien dag reeds meldden, dat verwacht werd, zijn thuis reis gelukkig volbracht en is ruim 5 uur op Schip hol geland. Dit is dus de vierde keer, dat dit vliegtuig de reis heen-en-weer gemaakt heeft. Op 11 OctoDer 1928 is het voor zijn eerste vlucht naar Indië op Schiphol opgestegen met Smirnof en Aler als bestuurders; op 11 December 1928 aanvaardde het opnieuw vandaar de groote reis, bestuurd door Duimelaar en Frijns. Toen de P.H-A.E.N. landde was het reeds duister, zoodat de machine neerstreek In den helderen schijn van de landingsverlichting De eerste begroeting was natuurlijk aan de vrouwen, kinderen en naaste familie leden voorbehouden; daarna bracht hun het taryke publiek een welgemeende ovatie. Een korte, kernachtige, maar boven alles verheugde toespraak van den heer Plesman volgde, die hen geluk wenschte, dat zij het door de K.L.M. in hen gestelde vertrouwen niet be schaamd hadden. legde zijn handen op het hart, ging naar de beweging- looze gestalte toe en boog zich over hem heen. - Vader! Vader! Onwillekeurig keerde Carstens zicho m. Zijn dochter was naast hem neergeknield. Je bederft de heele opname, Ellida! schreeuwde hij geprikkeld. Ze haalde diep adem, sloot de oogen en antwoordde met trillende stem: Dat was geen spel vader, dat wés geen 6pel! Wat... bedoel... je...? Aarzelend keek hij om. De operateur onder de linde was verdwenen. De tooneelspeler had een gevoel alsof zijn hart een oogenblik ophield met kloppen. Hij stond met knikkende knieën op en keek naar de plaats waar de directeur moest zijn. Deze was er ook niet meer. En nu hoorden ze, hoe een auto in snelle vaart weg reed. Langzaam, met starende oogen, de handen kramp achtig samengeperst, ging Peter Carstens naar den man. die nog steeds bewegingsloos op den grond lag. Nu boog hij zich over hem heen. Daar, onder de hartstreek, vloeide bloed. Hij keek naar het gezicht. De oogen waren gebroken! „Moord!" zei Carstens met een stem die uit een andere wereld scheen te komen en toen viel hij krachteloos naast den doode neer. Dus toch te laat, zei plotseling een mannestem naast hem. Carstens keek met zoekende oogen op. Voor hem stond een heer dien hij niet kende. Monsieur Michel! riep Ellida verlicht uit. Dus toch te laat, herhaalde hij. Hij ging naar den tooneelspeler en legde hem de hand op den schouder. U bent het blinde werktuig geweest van een dui- velsche samenzwering, meneer Carstens, zei hij en keek hem recht in de oogen. U bent onschuldig. Ik zal uw onschuld ook bewijzen. U hebt het pistool afgevuurd zonder dat u hebt kun nen weten dat het geladen was. Mare Michel liet het hoofd zinken en keek naar de beweginglooze figuur op den grond. De man die hier ligt is de vroegere pre sident van een van de Zuid-Amerikaansche republieken, zei hij zacht. Zoo straks,'n half ur geleden pas heb ik deze zekerheid gekregen. En het is niet mijn schuld dat De bü den stadhuisbrand te Leiden ver loren gegane registers van den burgerlijken stand moeten vernieuwd worden. Ingediend is een wetsontwerp, houdende maatregelen met het oog op het verloren en verminkt zijn van re gisters van den burgerlijken stand te Leiden als gevolg van den stadhuisbrand. Bij dien brand zijn de meeste registers van den burgerlijken stand aldaar verloren gegaan. Het wetsontwerp nu heeft ten doel, uit de ter griffie der rechtbank bewaarde dubbelen dier registers een nieuw stel voor den dienst te Leiden samen te stellen, welk nieuw stel dan kan treden in de plaats van en dus dezelfde kracht zal hebben als de verloren gegane registers. Overwogen wordt vernieuwing door photografischa reproductie. Het is echter de vraag of de photografieën. voldoende duurzaamheid zouden hebben. Daarom wordt de vaststelling dier technische of administratieve rege len aan den minister van Justitie overgelaten. Van de kosten zullen het Rijk en de gemeente Leiden elk de helft dragen. Een mlddeleeuwsch schouwspel en het plat telandsstadje Kröpelln ln „donker Mecklen burg.". Het plattelandsstadje Kröpelin, zoo lezen we in de „Vos8. Z." heeft dezer dagen zijn groote sensatie greTiaa. Van heinde en verre waren de boeren uit de omgeving samengestroomd om een Middeleeuwsch schouwspel voor het „Schöffengericht' bij te wonen. Een boertje had een slager aangeklaagd wegens beleediging. omdat de vleeschhouwer van de boerin gezegd had, dat zij een „heks" was en dat zij het vee behekste iedereen weet in Kröpelin, dat deze boerin het vee van haar vijanden door bezweringen doodt. Daarom is haar gcheele gezin in den ban gedaan. Eerst hadden de boeren getracht door een tegenbe- zweerder de macht van de heks te breken. Voor 50 mark en eenige hammen was de man uit Rostock ontboden: op een donkeren Octobernacht, op het uur, waarop de geesten rondzwerven, had hij op een kruispunt van we gen zijn bezweringen geuit. Rondom hem zaten zijn op drachtgevers verborgen in het terrein. Terwijl de groote toovenaar zijn formules met plechtige en indrukwek kende stem uitsprak, dook plotseling een vermomde vrouwegestalte voor hem op uit de duisternis en wierp zich vóór den bezweerder op den grond. In wilde vlucht stoven de boertjes uit hun schuilhoeken weg volgens hen was de vermomde gestalte de beruchte heks. Voor het gereoht was ook de man uit Rostock als ge tuige verschenen. Maar de rechter, wien dit heksenpro ces in donker Mecklenburg allesbehalve aangenaam bleek te zijn, beperkte zijn verhoor tot teleurstelling van zijn boerenauditorium, tot de noodzakelijkste vragen en veroordeelde ten den slager tot 20 M. boete. Aldus geschiedde in het jaar 1930 te Kröpelin in Mecklenburg. ik vijf minuten te laat ben gekomen, het blinde toeval, dat de hoofdcommissaris uit was. heeft mij parten ge speeld. Deze man hier, en hij wees naar den doode heeft jarenlang een bloedig schrikbewind gevoerd. Zijn. politieke tegenstanders heeft hij naar de geleien of naar de gevangenfs gestuurd. Of naar de ganlg en het vuur- peleton. Ten slotte heeft hij aan het kortste eind ge trokken en is uit zijn land gevlucht. Maar de. vloek en de wraak van degenen die hij van vader, broeder of zoon beroofd hda, dreven hme rusteloos van land tot land. Nergens was hij zijn leven zeker. Zoo kwam hij eindelijk hier. Op deze afgelegen plaats, in deze een zame villa, dacht hij onvindbaar te zullen zijn... Maar ze hebben hem toch gevonden. Zijn vijanden wisten dat zijn eeuwig waakzaam wantrouwen de komst van vreem den op zijn landgoed onmogelijk zou maken. Daarom kwam men op de gedachte een filmopname te fingee- ren en u meneer Carstens, daarvoor te engagecren. In U, dien hij kende, zou hij geen vijand vermoeden. Zoo werd de filmopname gearrangeerd, zoo drukte men u het pistool in de hand, dat den man moest dooden. Maar daar alle landwegen zijn afgezet... Hallo... Wat is dat? Een groote auto kwam in suizenden vaart den hoek omrijden en stopte met een geweldigen schok. In den wagen zat een aantal mannen, een politie-lnspecteur stapte uit, trad op den detective toe en salueerde eer biedig. Bij Taerbaek hebben we zo ingehaald. De Franschman knikte. Waar zijn ze? Hier in de auto. Ik dank U. De inspecteur wierp een blik op den tooneelspeler. En wie Is dat? vroeg hij kort. Het jonge meisje kwam naderbij en keek met angsti ge oogen den detective in het gezicht. Deze man, antwoordde Mare Michel op rustigen toon, deze man is het slachtoffer van de samenzweer ders, net zoo goed als de doode. Hij heeft het noodlottige schot gelost, maar hij is onschuldig; ik sta U persoon lijk borg voor hem. De inspecteur maakte een lichte buiging voor Carstens Dat is voldoende, meneer, zei hij. U bent vrij.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6