g 3S w Haesi&n\ï$\ Anga n(9 3 LANGENDIJK. 1 m a o ANNA PAUL0WNA. WIERINGERWAARD. HARENKARSPEL. Gevaarlijke vondst. De vreeselijke koude in China. z O 0 23 s OülWöl f-l oooo S 2 f §3 ©tn-s* wig 3 £0 ja iE 3" O wi c "S 2: Wat de arbeider weten moet van de Invaliditeitswet. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Konsen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR. Zuid- straat 15, DEN HELDER. Let op den gelen winkel. Depot Schagen: C. de Moei, Noord. Achtergelaten granaten uit den wereldoorlog Uit Coblenz wordt gemeld: Drie jongelui ontdekten in den toren van een klein vestinggebouw enkele grana ten, die daar door de bezettingstroepen waren achterge laten. Teen een hunner met een ijzeren staaf op een der gra naten sloeg, ontplofte deze met het gevolg dat twee der jongelieden gewond werden, terwijl de derde er met den schrik afkwam. In het geheel werden 40 granaten ge vonden, gedeeltelijk handgranaten, gedeeltelijk granaten van zwaar kaliber. VERBODEN HONDEN. Naar Wolff uit Oslo meldt, zullen binnenkort in Noor wegen geen herdershonden of dobbermanpinchers, noch kruisingen tusschen deze twee rassen meer moeten wor den gehouden. Een desbetreffend voorstel is in den Noorschen staatsraad ingediend, waarin als reden wordt opgegeven, dat deze rassen te gevaarlijk zijn. Te Oslo waar zich eenige duizenden van deze honden bevinden, zich in het laatste jaar 83 menschen door beten gevaar lijk gewond. GROOTE BRAND TE CLEVELAND IN GRAANSILO'S. De geheele brandweer van Cleveland was Zaterdag ln touw om een grooten brand te blusschen, die in de graansilo's van de Cleveland Grain Company was uitge broken. Men slaagde er echter niet in, het vuur meester te worden. De voorraadschuren, zijn geheel vernield. Het graan dat in de silo's was opgeslagen, had een waarde Van 500.000 dollar. De totale schade wordt op 1.000.000 dollar geschat. De hitte, door den brand teweeggebracht was zoo geweldig, dat het ijs, dat op een afstand van 200 M. in een koelhuis bewaard werd, gesmolten is. MERKWAARDIG WEER IN ENGELAND. Het is Zaterdag merkwaardig weer geweest in Enge land. In Wales en het Merendistrict in Lancashire heeft het den geheelen dag gestortregend, zoodat de rivieren, die nauwelijks in hun bedding terug waren gekeerd, op nieuw het land overstroomden. In het Oosten en aan de 'Noordzeekust woedde een hevige storm bij hooge tem peratuur en in het Zuid Westen hagelde het. Londen be leefde een temperatuurwisseling van 20 graden en tegen 5 uur viel de eerste flinke sneeuwbui van het seizoen. 14-JARIG MEISJE SPOORLOOS VERDWENEN Na het verliezen van een 10-Mark biljet. De 14-jarige dochter van den Berlijnschen friseur Grotewohl is spoorloos verdwenen. Het meisje was door haar vader weggezonden om In- koopen te doen. Toen zij in den winkel, waar zij zijn moest, wilde be- talen, ontdekt zij, dat hij het 10-Mark-biljet, dat zij mee gekregen had, had verloren. In.groote opwinding zocht zij op straat naar het ver loren biljet, doch vond het niet terug. Sindsdien ls zij spoorloos verdwenen. Honderden menschen doodgevroren. Ont zettende tooneelen spelen zioh af. Zaterdag hebben wij reeds gemeld, dat tengevolge van de koude, die op het oogenblik in het Noord-Westen van "China heerscht, 15000 menschen in de provincie zijn omgekomen. De Engelsche bladen publiceèren thans nadere bij zonderheden over de gevolgen van deze buitengewone •koudegolf in China. In de straten van Peking zijn volgens officieele Chl- neesche berichten ln de laatste tien dagen meer dan 200 bedelaars doodgevroren. Op een rivier in centraal-China zijn ongeveer 500 personen verdronken, doordien de jonken, waarin zij zich bevonden, door het drijfijs in- eengedrukt werden. Bij sneeuwstormen zijn 700 soldaten om het leven gekomen. In een stad in Noord-China moeten 500.000 personen ondersteund worden, willen zij den winter overleven. Ontzettende tooneelen hebben zich afgespeeld rond delijken van 700 dier ongeluklcigen, bij de begrafenis, die Vrijdag plaats had. Ook ln Amerika slachtoffers der koude. Volgens een bericht uit New-Tork, d.d. Zaterdag, is in het Westen der Ver. Staten voor de tweede maal in dezen winter een koudegolf opgetreden, welke met ijzige stormen en hevigen sneeuwval gepaard gaat Tot nu toe heeft de koude reeds 30 slachtoffers ge- ëischt, De materieele schade door de koude aangericht is belangrijk. Uit onze omgeving. OUDKARSPEL. Voor een flink bezette zaal gaf de Operetteclub Caecilia een uitstekende uitvoering van „Goudsterretje", in de zaal van den heer Cor Vis. Niettegenstaande het 'slechte weer waren er zeer veel ouders der kinderen aanwezig en onder hun zai er stel lig niemand zijn, die er berouw van zal hebben gehad, over zijn gang naar 't hotel „De Brederode". Alles slaag de bést en Caecilia verdient het. Jammer is het, dat deze vereeniging nog steeds met een slechte kas zit, van wege de groote onkosten, die een avond als deze met zich meebrengt. Daten er daarom vele menschen zich op geven als kunstlievend lid. Gaat niet wachten tot ze bij u komen vragen, maar laat men zich zelf gaan aanmel den. Ook kunnen er nog wel meerdere jongens bij deze vereeniging geplaatst worden, want deze afdeeling lijkt ons nu niet bepaald het sterkst toe. Zijn er dan heusch niet meer goeie zangers onder de Langendijker jeugd? De leiding is bij den heer H. J. Zaal in prima handen en genoemde heer moet wel over veel tact en geduld beschikken om „zijn" kinderen tot zoo ver te brengen. De verschillende rollen werden op een aardige manier vertolkt en alles ging vlot. Wel was een enkele stem een beetje zwak, doch ook de gierende wind en regenvlagen maakten, dat het soms achter in de zaal een klein beetje minder duidelijk te verstaan was. Aardig was de kaboutergroep. Persoonlijke vermelding zullen we niet maken, daar allen hun best hebben gedaan. Nog even een korte in houd van het stuk. Een oude koning had slechts een zoon en tengevolge van zyn slechte gezondheidstoestand, wenschte de ma jesteit afstand te doen van zijn troon ten behoeve van zijn kind op voorwaarde, dat deze een gemalin kiest uit de prinsessen der nabuurschap. De prins bedankt hier voor. Eerst wil hij een heldendaad verrichten en daar na huwen met een meisje, dat hij liefheeft De vorst weigert aanvankelijk, doch stemt later toe. De prins ver trekt vergezelt door twee zijner trouwste dienaren. Van zijn vader en moeder ontving hij een talisman. Al^ boe renknapen verkleed gaan ze zich aansluiten bij een troep daglooners. De prins leert dan een lief boerenmeisje kennen, Ninette geheeten. Op zekeren keer valt de prins in een bosch in slaap en in zijn droom verschijnen Goudsterretje en Bloemenfee, die hem bevelen een hel dendaad te verrichten, door naar de heksengrot te gaan. die door slangen bewaakt wordt. Om nu de booze hek- senmacht te breken, moet hij de slangen dooden. Wan neer de koningszoon ontwaakt, staat zijn besluit vast. Door kabouters geleid, vindt hij de grot en op 't laat ste moment spreken de Bloemenfee en Goudsterretje hem moed in. Ninette, het boerenmeisje, is den prins moedig gevolgd. Wanneer de beide dienaren merken, dat hun meester in de grot is verdwenen, bedenkt de eene, Pridolin genaamd, een list, waarmede hij de heksen on schadelijk maakt. Als overwinnaar komt de koningszoon uit de grot te voorschijn en keert nu met Ninette naar huis terug. Wanneer de prins nu zijn a.s. vrouw voor stelt, aan zijn vader, wil deze niets van haar weten. Doch dan komt Goudsterretje met de onthulling, dat Ni nette een gestolen prinsesje is. Nu staat het jonge paar niets meer in den weg en aan het hof wordt groot feest gevierd, ter eere van de nieuwe koning en koningin. Het is een zeer aardige operette en een daverend ap plaus was het loon der vertolkers. De begeleiding was bij Mej. D. Borst in bekwame handen. Aan het eind der opvoering bracht de voorzitter, de heer Blom, een woord van dank aan den heer Zaal en werd mej. Borst een bouquet bloemen aangeboden. Wel verdiende hulde! Ter versterking van de kas werden er nog een paar taarten verloot Rest ons nog te vermelden, dat de pauze's op keurige wijze worden gevuld door een dapper strijkje onder leiding van den heer A. Kist. Van de gelegenheid tot dansen werd een zeer druk gebruik gemaakt o X O PI N 5' 3- N 3 Q- 5" N NOtO^J g ir 3 ro cn ro ro l CilOÜiÖl I W H "8 K O 3 3 <Q LANGENDIJK. Het Bestuur van de Langendijker Winkeliers-, Nering en Vakvereeniging heeft zicheen commissie van bij stand geassumeerd, bestaande uit de heeren A. Dekkfir te Broek op Langendijk, W. C. Bouman te Zuid-Schar- woude, K. Boot te Noordscharwoude en C. van Zijl te Oudkarspel, die met het Bestuur de feestelijkheden zal voorbereiden, welke zullen worden gevierd ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan in Maart. In Juni zal de eigenlijke attractie of winkelweek worden gehouden, die men van plan is grootsch op te zetten. BROEK OP LANGENDIJK. We vernemen, dat de Boekwinkel van de wed. Vroegop, in publieke veiling gekocht door den heer W. de Groot, thans overgegaan is in handen van den heer S. Wage naar, die den winkel zal voortzetten. BROEK OP LANGENDIJK. De heer Jb. Vijzelaar zal een woonhuis laten bouwen op het z.g.n. buitenland, waar in de laatste jaren tal van woningen zijn verrezen. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is een cursus in motorkennis geopend, die te vens de verkeersregelen van de binnenscheepvaart be handelt. Een 30-tal belangstellenden uit deze gemeente en uit Broek volgt dezen cursus. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat het bestuur onzer tuinbouwvereeni- ging bij zusterinstellingen een onderzoek instelt naar de mogelijkheid, ook hier een poterbewaarplaats te stich ten en dat de resultaten van dit onderzoek op de wel dra te houden jaarvergadering zullen worden bekend gemaakt. Men verwacht, dat de oprichting voorloopig nog wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren. ZUIDSCHARWOUDE. Door de Ziekenhuisverplegingvereen. „De Voorzorg" is aan haar leden een circulaire gericht, waarin er wordt op gewezen, dat door de heffing van een te lage contri butie en het groote aantal patiënten in het afgeloopen jaar een te kort moet worden gedekt. Men tracht dit doel te bereiken door het verkrijgen van vrijwillige bij dragen. LANGENDIJK. De uitslag van de le rondte der A.-klassen van de bij den Langendijker Kolfbond aangesloten Kolfclubs, Zon dag in „Concordia" gespeeld, was: Concordia, Noordscharwoude: C. Langendijk, 161 punt ten; T. Pranger, 146 punten; J. Vlug, 1C7 punten: C. Pranger 144 punten; P. Langendijk 124 punten; T. Kos telijk 94 punten; totaal 776 punten. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Molenaar, 136 punten; A. Berkhout 140 punten; P. Glas 118 punten; K. de Boer 134 punten; J. Reine 117 punten; J. de Geus 129 punten; totaal 774 punten. EEN GEVAARLIJKE RAAD. (Lustige Sachse.) Bezorgd chauffeur: Ik denk, dat het 't beste is als u allen even uitstapt. Gezellig Samenzijn. Zuidscharwoude: W. Kraakman 116 punten, jn. Zijn 141 punten, G. Mettes 136 punten, D. de Lange 116 punten; P. Beers 133 punten; Jb. Zijp 121 punten; totaal 763 punten. Ons Genoegen, Oudkarspel: W. Kostelijk 134 punten; C. Balder 99 punten; A. Moeijes 117 punten; T. Mulle- boom 118 punten, b. Hopman 111 puntyen, P. Jes 126 punten; totaal 705 punten. Onder Vrienden, Oudkarspel: A. Eecen 153 punten; S. Evers 116 punten; J. Schrleken 180 punten; O. Bak ker 115 punten; Jb. Strijbis 72 punten; de zesde kolver, de heer K. Kroon, was verhinderd te kolven; met zijn vijven nu totaal 634 punten gemaakt. Volharding, Oudkarspel: C. Vlug 140 punten; P. Kat 98 punten; J. Deutekom 123 punten; S. Tom 129 punten; P. Gelder 114 punten; Jb. Gelder 97 punten; totaal 701 punten. VAN EWIJCKSLUIS. Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer W. Walboer een cursus-vergadering gehouden, uitgaande van de afdeelingen Anna Paulowna der S.D.A.P. en Modernen Landarbeidersbond. Als inleider trad op de heer W. van der Vall van Heiloo, die als ondenverp had gekozen Nadat de heer Jb. Raven, als voorzitter, de verga dering met een enkel woord heeft geopend, wijst hij er op, dat, al voldoet de Invaliditeitswet niet aan de elschen, welke wij gaarne aan haar zouden gesteld zien, toch blijkt meermalen, dat de arbeiders niet weten, wat er in deze Wet zit. Spr. hoopt, dat deze vergade ring tot dat meerdere weten zal bijdragen. De heer Van der Vall, hierop zijne rede aanvangende, herinnert er aan, dat de Invaliditeitswet thans ruim 10 jaar ln werking ls. Zij voldoet slechts aan matige ver langens, doen de onkunde der arbeiders is toch ook meermalen oorzaak, dat voordeelen, die uit deze wet gehaald zouden kunnen worden, verloren gaan. Spr. zou het daarom toejuichen, Indien aan Vakvereenigings- bestuurders (die toch veelal de vraagbaak hunner leden zijn) kadercursussen zouden kunnen worden ge geven. Hot geraamte der sociale wetgeving toch is aan wezig, doch de kennis hiervan ia in het algemeen onvol doende. Waar noodig, vrage men dus de voorlichting der ambtenaren van den Raad van Arbeid. Aanvankelijk was er zelfs een vijandelijke gezindheid tegenover de Invaliditeitswet, óók bij sommige arbeiders, aanwezig. Dat was jammer, want het stelsel der sociale wetgeving dient te worden gesteund, inplaats van te worden tegengewerkt. Van deze wetten hebben wij reeds de Ongevallenwet, die vrij zeker verbeterd zal worden, de Landarbeiderswet, de Ouderdomswet, waarin opge nomen de Vrijwillige Ouderdomsverzekering en de In validiteitswet, terwijl met 1 Maart a.s. ook de Ziekte wet in werking zal treden. Daarmee is het geraamte voltooid. Wat van den verderen bouw terecht zal ko men, zal in groote mate van de kracht der arbeiders beweging afhangen. De Invaliditeitswet nu, die spr. he den zal behandelen, is voor een leek niet gemakkelijk te lezen, wat misschien wel tot hare Impopulariteit heeft meegewerkt. Spr. zal van deze wet nu de voornaamste punten aanstippen (volledige behandeling toch is niet mogelijk) doch spr. hoopt, dat, waar zijn betoog on volledig is, hem vragen zullen worden gesteld. Het komt altijd nog voor, dat men menschen aan treft, die niet met de Invaliditeitswet te maken willen hebben, doch deze zullen daartoe, ook In hun eigen belang, gedwongen worden. De tijd van zachtmoedig heid is voorbij en voortaan zullen dus alle arbeiders tus schen 14 en 35 jaar verplicht zijn, zich voor de Inva liditeitswet op te geven. Voor deze plicht krijgen zij echter zeer vérstrekkende rechten, want de artikelen 99 en 100 der wet geven gelegenheid (om nu maar een der voornaamste rechten het eerst te noemen), dat per sonen, in de Invaliditeitswet opgenomen, voor wie In validiteit dreigt, die echter door tijdig ingrijpen nog voorkomen kan worden, voor rekenine van den Raad van Arbeid kunnen worden verpleegd. Dergelijke gevallen komen meermalen op honderden guldens te staan, waarvan de kosten geheel door den Raad van Arbeid worden gedragen. Spr. geeft daarna enkele cijfers over den omvang, welke de Invaliditeitswet reeds ln Noord-Holland heeft. Zoo telde op 1 Januari 1929 de voormalige R.V.A. te Hoorn 29.572 loopende verzekeringen volgens de Invali diteitswet, die in Alkmaar 45.906, op 1 October bedroeg het gezamenlijk aantal reeds 77.845. Arbeiders zoowel als werkgevers, zijn verplicht, alle gevraagde inlichtin gen te verstrekken. Nalatigheid hierin kan tot proces verbaal leiden. Verder moet de arbeider de werkgever in de gelegenheid stellen, zegels te plakken. Doet de ar beider dat niet, dan mag de werkgever uitbetaling van het loon weigeren. Geplakt moet thans worden voor mannelijke personen: van 14 tot 18 jaar 40 cents, van 18 tot 21 jaar 50 cents en boven 21 jaar 60 cents ze gels; voor vrouwelijke personen van 14 tot 21 jaar 40 cents en boven 21 jaar 50 cents-zegels. Het bedrag van het rente-zegel mag in geen geval van het loon worden afgehouden. Een arbeids-overeenkomst, waarbij dit wordt ontdoken, heeft geen rechtsgeldigheid. De rechten, die de Invaliditeitswet aan de arbeiders verstrekt, zijn: le. het straks reeds genoemde recht op behandeling ter voorkoming van Invaliditeit, 2e. de In- vallditeitsrente. 3e. de Weduwen-rente, 4e. de Weezen— rente, en 5e. de Ouderdomsrente. Wat het onder 1 omschrevene betreft, de artikelen 99 en 100 geven hiervan aan, wat gedaan kan worden (genees- en heelkundige behandeling, opname in sana toria), enz.) Wanneer echter de arbeider getoond heeft, niet voldoende belang te stellen in het werk van de Bank, kan behandeling volgens deze artikelen worden geweigerd. Of dit sociaal gedacht is, daarover zal spr. het thans niet hebben. In elk geval is het zaak, dat de arbeiders toonen, de voordeelen der wet te waardeeren, door bijv. in die tijden, dat zij niet in loondienst zijn, zegels te blijven plakken van 25 cent. Meent men voor rekening van den R. v. A. te kunnen worden opgenomen, dan dient men vooraf den R. v. A. hiervan in kennis te stellen, in spoedeischcnde gevallen desnoods per telefoon. Deze elsch wordt uitdrukkelijk In de wet gesteld, waaraan dus streng de hand dient te worden gehouden, want is men eenmaal opgenomen, dan kan door den R. v. A. geen Invloed op de behandeling meer worden uitgeoefend. Dat het hierbedoelde recht nogal van betcekenis is, blijkt, wanneer men weet, dat vanaf 3 December 1919 tot 1 December 1929 in ons land 32.565 behandelingen ex. art. 99 en 100 werden verleend. Tot 1 Jan. waren hiervoor bij den R. v. A. te Hoorn ingediend 1022 aanvragen, waarvan toegekend 366, ter wijl dit bij den R. v. A. te Alkmaar bedroeg: ingediend 1524, toegekend 824. Spr. gaat hierna over tot behandeling der Invalldi- teltsrente. Het bedrag hiervan is nog laag; de wet is nu eenmaal niet anders, maar dit wordt toch successieve lijk hooger. RrL 71 geeft wanneer noodig. den verzekerde die 150 zegels in rekening kan brengen, recht op blij vende invaliditeitsrente- Deze gaat direct in, in tegen stelling met tijdelijke invaliditeitsrente, die pas na een half jaar intreedt (hierin zal, na invoering der Ziekte wet zijn voorzien, wijl deze juist op 26 weken ziektever zekering recht geeft). Art. 72 geeft aan, wanneer men invalide wordt (d.w.z. wanneer men minder dan een derde van het normale loon van een normaal arbeider ln hetzelfde vak ver dient). Hier is dus het principe der wet aanwezig, al kan de rente dus laag zijn. Nogmaals wordt er hierbij op aangedrongen steeds zegels, al ls het maar van 25 cent, te plakken, want de regelmaat ln het plakken biedt steeds voordeel, hetgeen met voorbeelden wordt geil- lustreerd. a Bronchit Bronchitis en Kinkhoest Siroop per fleach 1 gulden Bonbons per doos 60 cent Bij Apoth «o Droglaien Men hale er dus uit. wat er in zit. Wanneer men bijv. kort bij de 65 jaar oud is, kan het zijn, dat de Invalidi teitsrente hooger is, dan de ouderdomsrente. Men vrage dan Ivaliditeitsrente aan. Wat betreft de weduwen-rente, hierop kan men recht laten gelden als de man komt te sterven, en de weduwe zelf invalide is, terwijl er 40 zegels op de kaart zijn ge plakt. Niet invalide zijnde, ontvangt de weduwe de we duwen-rente op 60-jarigen leeftijd. Van meer belang is de Weezenrente. Dczo kan zoo wel bij overlijden van de moeder (kostwinster) als van den vader worden verleend. Ook hiervoor geldt den vorm van 40 rentezegels. Weezenrente geldt ook voor nog ongeboren kinderen van den verzekerde. De ouderdomsrente. Om hierop recht te kunnen laten gelden, waren 435 rentezegels noodig. Art. 373 der wet is echter gewijzigd en wel in zeer gunstigen zin. Het aantal verzekerden in dit rayon, dat wegens het ontbreken van het benoodigde aantal zegels, tot 1 Januari 1929 voor de ouderdomsrente moest worden afgewezan. bedroeg dan ook nog 194, terwijl dit thans slechts 50 meer is. Spr. geeft verder nog eenige cijfers over het aantal en het bedrag der loopende renten in ons land. Dit be droeg op 1 Jan. 1929: Invaliditeitsrente 25.323 tot een met een totaal bedrag van ruim 11.7 millioen; weduwen- renten 13.979 met ruim 2.4 millioen, en weezenrenten 11.549, met ruim 2 millioen gulden. Er is dus reeds ruim 20 millioen gulden per jaar door de Invaliditeitswet in het belang der arbeiders gewrocht. Dat is de eerste steen voor het gebouw der sociale hervorming. Er dient aan dit gebouw echter te worden voortgebouwd. Spr. waarschuwt daarna de arbeiders, die later pa troon mochten worden, vooral geen vervallenverklaring van premiebetaling aan te vragen. Hebben zij eenmaal vervallenverklaring aangevraagd en zouden zij later weer arbeider worden, dan kan de wet hierin voor hen niet meer voorzien. Houdt dus de kaart bij of geef in elk geval jaarlijks de reden van niet-plakken op. Ten slotte wijdt spr. nog een woord van groote waar deering aan het pas-overleden Kamerlid Sannes, de man die de brug heeft geslagen tusschen de verplichte ver zekering en het Staatspensioen en die steeds zooveel voor de Ouderdomsverzorging heeft gedaan. Spr. is er van overtuigd, dat minister Verschuur, die uit de prac- tljd der sociale verzekering in der egeering is gekomen, mede onder de invloed van Sannee' woord heeft gespro ken, toen hij de toezegging deed, een brug te willen zoe ken, om de klove die tusschen de Verplichte Verzeke ring en het Staatspensioen gaapt, te overspannen. En wanneer eens eene betere ouderdomsvoorziening ver kregen zal zijn, zal Sannes daarbij nog meermalen in herinnering zijn gebracht. De Moderne Arbeidersbewe ging steunen, deze pogen te verbeteren, waar zulks mo gelijk is. (Applaus). Nadat, de gelegenheid tot het stellen van vragen is opengesteld, waarvan door enkelen gebruik wordt ge maakt, en deze door spreker zijn beantwoord, sluit de Voorzitter, onder dnak aan den. heer Van der Vall voor diens heldere uiteenzetting de vergadering. Jaarvergadering van de Sociëteit „de Eendracht" op Zaterdagavond, in het gewone lokaal, onder leiding van den heer W. Bron Voorzitter opent de bijeenkomst en spreekt zijn tevredenheid uit over de steeds goede op komst op de Societeltsavonden. De heer Limpcrs leest de notulen, welke worden goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den heer. Speets, wordt nagezien door de heeren R. Bakker en J. Kistemaker. Door deze commissie wordt een keurig en duidelijk rapport uitgebracht over den stand der kas. De ontvangsten hebben bedragen met inbegrip saldo vorig jaar f 284.63%, uitgaven f 234.93, alzoo een batig saldo ad f 49.70%. Aan den penningmeester wordt dank gebracht voor zijn goed gehouden beheer. Op de vraag van een der commissieleden, den heer Kistemaker, of ook zij geen bedankje krijgen, wordt door den voorzitter goeddgunstig beschikt Als bestuursleden moeten aftreden de heeren H. Lim pers, W. Bron en W. Peereboom. Eerstgenoemde is als secretaris herkiesbaar en wordt dan ook met bijna al- gemeene stemmen herkozen. Voor de niet herkiesbare aftredenden worden gekozen de heeren Jb. Waiboer Hz. en J. Kistemaker. Bij de bespreking jaarlijksche feestavond, wordt door het Bestuur voorgesteld den gewonen kolf- en biljart wedstrijd te houden, wat onder applaus wordt goedge keurd. Als dat kan wordt besloten Zaterdagavond 18 Jan. Uit de kas wordt 3 maal f 4 beschikbaar gesteld, ter wijl het restant uit de inleggelden wordt bestreden. Rondvraag. De heer Van der Knaap informeert naar de ledenlijst Deze zou verleden jaar reeds ln orde zijn. Voorzitter zegt dat er aan gewerkt wordt, zoodat het nu wel spoedig in orde zal zijn. De heer R. Bakker vindt niet goed, dat zoo af en toe uitvoeringen en dergelijke worden gehouden. Er wordt 50 cent per lid voor de zaal betaald, zoodat de Sociëteit daar recht op heeft. In ieder geval (zoo blijkt uit de besprekingen) moet aan het Bestuur toestemming ge vraagd worden. Het Bestuur zal met de opmerking van den heer Bakker rekening houden. Hierna sluiting. In een daarna gehouden bestuursvergadering werd de heer J. Kistemaker tot voorzitter gekozen. In een vorige periode heeft de heer K. deze functie tot aller tevredenheid vervuld, zoodat we de Sociteitslodcn met deze keuze kunnen feliciteeren. DIRKSHORN. Het Bestuur van de Gemengde Zangvereeniging „Ex celsior" alhier heeft opgericht een Kinderzangvereeni- ging, ook onder leiding van den heer J. Hovenier. Be reids meldden zich ongeveer 50 jongelui aan. EEN ANDERE NAAM VOOR VRIEND. (Lustige Kölner Zeitung.) Geef eens een ander woord voor vriend .- Hoe noem je dan den man, die alles voor een ander doet, zonder betaling Een idioot.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7