llitiitti Niins- Aiierteitit- L Raad Barsingerhorn. de geheeie wereld UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Nederlandschs Middenstandsspaarbank Woensdag 15 Januari 1930. 73ste Jaargang No. 8595 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers G cent. ADVERTEN. TIcN van. 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno, inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMElt BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van den Raad op Dinsdag IA Januari 1930, des middags 2 uur. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester, secretaris de heer Loggers. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent deze eerste vergadering in 1930 met een woord van welkom en spreekt den wensch uit dat dit jaar voor de gemeente en voor de raads leden en liunne gezinnen een goed jaar moge zijn en dat weer een prettige samenwerking zal bestaan. .Wanneer bij de discussiën soms verschil van mecning mocht bestaan, dan hoopt spr. dat toch eikaars mee ning zal worden gerespecteerd. Bij de vaststelling der notulen zegt de heer Engel, niet begrepen, te hebben dat al eenigszins was vast gesteld dat als de polder daartoe genegen was, de ba- ven voor gezamenlijke rekening zou worden uitge diept. De Voorzitter zegt dat op dit verzoek van het pol derbestuur bericht is ontvangen, dat niet aan een wensch tot uitdiepen van de liaven zal worden vol daan. Het zou, naar spr.'s meening ook nog de vraag zijn of het Hoogheemraadschap zijn goedkeuring zou geven aan uitdiepen, want het zal de losplaats wei nig meer gebruiken. De heer Burger schildert nog eens den moeilijken toestand voor Kaper om voor zijn pakhuis te lossen. De heer Kistcmaker wil zijn voorstellen in dezen eerst nog eens in comité, na de openbare vergadering bespreken. Goedgevonden. De notulen worden vervolgens onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Besluit van Gcd. Staten van Noordholland van 30 Dcc. 1929, No. 101, houdende verdaging der beslis sing ten aanzien clcr gemeentebegrooting 1930 en het verleenen van de in het 2e lid van art. 211 der Ge meentewet bedoelde machtiging. b. Schrijven van B. en W. van Alkmaar van 6 Dec. 1929, 2c Afd., No. 352,11 K, houdende toezending van de begrooting van den keuringsdienst voor waren, dienst, 1930. c. Proces-verhaal van opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 18 December 1929. In kas was en moest zijn f831.4SV£0 d. Provinciaal Blad No. 118 van 1929, houdende herziening van de regeling der jaarwedden van Bur gemeesters, Secretarissen en Ontvangers der gemeen ten in Noordholland. e. Besluit van Ged. Staten van Noordholland van 30 Dec. 1929, No. 164, houdende vaststelling van de gemeenterekening 1927. B. en W stellen voor de onder a tot én met e genoemde stukken voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten, evenals het bericht van goedkeuring door Ged. Staten van de wijziging in een geldleeningsbesluit. Geen toeslag op de werkloozenuitkeerin- gen. Een politiek debat. f. Schrijven van de Afd. Kolhorn van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders d.d. 10 Dec. 1929, houdende verzoek, op de werkloozenuitkeeringen van den Bond een toeslag te willen verleenen uit de gemeentekas. B. en W. konden niet tot overeenstemming komen. De Voorzitter is tegenstander van het verleenen van toeslag. Indien de steun te laag is wegens ontoerei kendheid der kassen, dan dient het Rijk bij te sprin gen en de kosten gedeeltelijk Ie verhalen op de ge meenten, door de gemeentesubsidie in de werkloozen- kassen te verhoogen. De heer Smit wensebt wel toeslag te verleenen, doch bij liet bepalen van het bedrag rekening te hou den met de inkomsten der betrokkenen in 1929. De navolgende regeling wordt door den heer Smit voorgesteld: 1. Bij een inkomen in 1929 van meer dan f 1100 geen toeslag; 2. Bij een inkomen in 1929 van fSOl t.m. f 1100: gehilwden cn ongehuwde kostwinners f 0.40 per dag uitkeering. 3. Bij een inkomen van f800 of minder: a. gehuw den en ongehuwde kostwinners f0.50 per dag uit keering; b. ongehuwden f0.35 per dag uitkeering. 4. Geen toeslag aan ongehuwden. De heer Engel wenscht toeslag als een maatschap pelijk recht te zien beschouwd. De gemeente moet bijspringen omdat het instituut der werkloosheids verzekering nog niet krachtig genoeg ontwikkeld is, om dien steun te verleenen, waarop de arbeiders aanspraak kunnen maken. Z.i. moet de navolgende regeling worden getroffen: Ieder werkloos arbeider f 0.60 per dag uitkeering plus f 0.25 kindertoeslag per dag cn per kind bene den 16 jaren. De heer Engel zegt, dat zijn standpunt van alge- nieene bekendheid is, en in verband met eerder ge nomen besluiten, had spr. niet gedacht als eenling zijn voorstel te moeten verdedigen. Spr.'s standpunt is dat zijn voorstel èn voor de arbeiders èn voor de gemeenschap aanbeveling verdient. Spr. is voorstan der van verzekering en waar de uitkeeringen voor landarbeiders f8 40 per week, voor transportarbei ders f 10.50 per week, onvoldoende zijn, dient de ge meenschap, in dit geval de gemeente, te helpen. Ook de ambtenaren worden niet door de gemeente op straat gezet, maar wordt een wachtgeldregeling enz. getroffen. Wel zal het voorstel van spr. aan de ge meente oen finantieel offer vragen, maar dat is voor spr. geen bezwaar. Door den heer Smit werd wel geoordeeld, dat door het geven van den toeslag de eene groep bevoordeeld werd boven een andere, maar dut is met alles zoo, dat is ook zoo als het sa laris van een ambtenaar wordt verhoogd. Spr. is voor het geven van een kindertoeslag, omdat de kin deraftrek bij de gemeentelijke inkomstenbelasting te laag is, nl. f25. De heer Smit, heeft niet. het voorstel van den Voor zitter willen steunen, om geen toeslag te geven, maar lettende op de extra verdiensten bij de Zuiderzee werken, en op den slechten toestand van den boeren stand en dus op het feit, dat menschen die in een slechtere conditie verkeerden, mee moeten betalen aan den gevraagden toeslag, is spr. met de hierboven genoemde regeling gekomen. Spr. rescpecteert dat de menschen zich verzekeren tegen werkloosheid, maar er is nog een manier om zich tegen werkloosheid te verzekeren, nl. door vast werk te zoeken. De vaste arbeiders toch verzekeren zich door meer en langer te werken tegen werkloosheid En spr. zal, hoewel hij het dit jaar zal nalaten, met schromen, om als doorgegaan wordt met het geven van toeslag op uit keeringen uit de werkloozenkas, voor te stellen een vaste toeslag te geven aan vaste arbeiders. De Voorzitter zegt, dat de praktijk hem tot zijn voorstel heeft gebracht. Ook spr. stelt het op prijs, dat de menschen zich verzekeren, maar als de uit keering onvoldoende is, dient de contributie te wor den verhoogd en het rijk de uitkeering te verhoogen, waarna de gemeente ook een hoogere bijdrage in die uitkeering kan betalen. Spr. acht het geen regeling dat de eene gemeente zus doet, de andere gemeente zóó, het is een rijkszaak. De heer Kistemaker zegt, dat hij een paar jaar ge leden reeds hetzelfde heeft voorgesteld als de Voor zitter nu doet, maai toen alleen is blijven staan. Spr. beschouwt de werkloosheidsverzekering en de steun door de gemeente als tweedeelig. Als de verzekering sen van de gemeente in een hoogere klasse bepleit. Wel zijn dit 2 afzonderlijke dingen, maar tenslotte raken ze beiden de gemeentefin ancien. Maar spr. wil, als iets noodig is, het finantieel bezwaar ook niet la ten gelden. De Voorzitter ziet in het geven van toeslag ook bedeeling en het doet licm genoegen dat de heer En gel het met hem eens is dat de toestand moet wor den zooals spr. die wenscht. De heer Blaauboer zegt er nog altijd trots op te zijn lid van den Vrijheidsbond te zijn en zoolang zijn kop op zijn romp blijft, zal hij dat ook wel blij ven. Spr. wijst op de Landbouwonderlinge, een vrije verzekering cn het gros der kopstukken van die in stelling behooren tot den Vrijheidsbond. Spr. zou het treurig vinden, als riienschen die hulp behoeven, aan hun lot werden overgelaten, maar de heer Engel ziet in zijn propaganda over het hoofd dat er zijn die in den loop van het jaar heel wat hebben verdiend. En dat die menschen dan nog een toeslag in den win ter ontvangen, dat grieft den menschen. De heer Kistemaker wijst er op dat de dwang van een heel anderen kant komt. De wijze van verzekering heeft spr.'s sympathie niet en ook niet van veel anderen en daarom moet de gemeente voorzichtig wezen met steun te geven. Spr. denkt zich een ver zekering, waarhij de premie door arbeider, rijk, ge meente en werkgever wordt opgebracht en welke premie blijft staan voor den betrokken arbeider, in dien rij een jaar niet zonder werk is. Die premie zou dan volgend jaar verdubbeld zijn. De menschen willen juist het geld dat ze geven, behouden, en niet dat het voor andere dingen wordt gebruikt. De heer Smit zegt de menschen niet te willen dwin- moest wel ten deel vallen aan een product als ASPIRIN, i ten, rheumatiek, als ASPIRIN, dat bij alle verkoudheidsziek- noofa- en kiespijn, griep, zenuwpijn enz, een zoo zekeren en genees- krachtigen invloed uitoefent, zonder schadelijke bijwerking. Het is daarom geen wonder, dat thans de roem van Aspirin tot in de meest afgelegen landen is doorgedrongen. niet voldoende is om den verzekerden 'n voldoende uitkeering te waarborgen, dient die verzekering ver anderd te worden cn kan de gemeente daarbij meer steun verleenen. Maar om toeslag te geven, in den vorm van bedeeling, daar is spr. tegen. Spr. vindt verzekering goed, maar vindt het niet goed dat de propaganda er achter zit, we leven in een vrij land. We hebben goede arbeiders, die niet verzekerd zijn en die bij bet geven van den gevraagden toeslag, achtergesteld worden bij verzekerden. Spr. vindt een toeslag vernederend, het verpest de heele wereld. De heer Burger had gedacht dat het verleenen van toeslag stilzwijgend zoj worden voortgezet en dat de Voorzitter dat al meer had voorgegeven. Wat het door den heer Smit gesprokene betreft, de menschen bij de Zuiderzeewerken zijn van Kerstmis tot April buiten werk gesteld, de transportarbeiders zijn be gin November uit den dienst ontslagen. Ook de vaste arbeiders, die tot de organisatie zijn toegetreden, hebben door die organisatie lotsverbetering gekre gen. De heer Smit zegt, niet precies te weten welke loo- nen in het baggerbedrijf zijn gemaakt, wel dat er een goed jaar is gemaakt. Blijven de inkomsten echter beneden f 1100, welnu, dan wil spr. helpen. Het zal een enkele vaste arbeider zijn, die zich bij de orga nisatie zal hebben aangesloten. De heer Enge! heeft zich verwonderd over het feit, dat de heer Smit de menschen aanmaant vast werk te zoeken. Als het werkloosheidsvraagstuk zoo ge makkelijk was op te lossen, is het jammer dat de heer Smit wethouder van Barsingerhorn is, dan moest hij Minister van Arbeid wozon. De heer Smit: Het was te wcnschen. De heer Engel vervolgt, dat de werkloosheid het gevolg is van de maatschappelijke verhouding en spr. begrijpt niet dat de heer Smit, die in den land bouw is groot gebracht, niet weet dat juist de land bouw een bedrijf is waar men 's zomers werkvolk noodig heeft en des winters kan missen. Het is een gemeentebelang dat de stabiliteit dier menschen zoo hoog mogelijk wordt opgedreven. Wat de stelling van den Voorzitter betreft, spr. hoopt, dat in de toekomst dat standpunt zal worden ingenomen, maar zoover zijn we nog niet. Dat de heer Kistemaker niet wil weten van dwang tot verzekering, spr. meent dat er dan geen ziekte verzekering, geen waterleiding, enz. zou wezen. Als wij iets als een algemeen belang achten, clan dienen de menschen daartoe wel gedwongen te worden. Spr. weet wel dat dit geen standpunt is dat door den Vrijheidsbond wordt ingenomen, maar aanstonds komt een ander adres aan de orde en dan zal men wel dwang bepleiten. In het onderhavige geval is het bo vendien geen wettelijke dwang, maar moreele dwang. In zijn verder betoog merkt spr. op, dat als ieder een zoo zuinig zou leven, de maatschappij er wel licht cf)k niet mee gediend was, er zijn bedrijven die op de volkswelvaart zijn gebaseerd. Spr. wil, zonder onderscheid van personen, meer een systeem steunen. Dat nu gewezen wordt op den slechten toestand van den boerenstand, enkele weken terug werd het plaat gen vast werk te zoeken, maar spr. heeft gezegd dat als het zoo doorgaat, dat dan ook de vaste arbeiders toeslag dienen te hebben. Spr. wijst op het gebrek aan vaste arbeiders, hoe in een week 70 a S0 adver tonties om .werkvolk in de Schager Courant stonden. Spr. respecteert dat men zich verzekert, maar dan moet men consequent zijn, cn ook de vaste arbeiders toeslag toekennen. De heer Engel erkent het goede werk door de op richting van de Landbouwondcrlinggc, maar wijst er op dat het aantal dat geholpen werd miniem was. Dat verbeterde pas toen de dwang van den Staat kwam, ook hier dus de door den heer Blaauboer gesmade maar door ons noodzakelijk geoordeelde dwang. Wat door den heer Kistemaker als bezwaar is genoemd, komt bij iedere verzekering voor. Een regeling als deze wil zou een soort spaarkas wezen cn de premie zou veel te hoog worden. Ten slotte wordt tot stemming overgegaan, het voorstel-Engel wordt verworpen, voor de hoeren Bur ger cn Engel, het voorstel-Smit wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen, tegen de hoeren Kater, Blaau boer, Kistemaker en Kooijman. Het voorstel van den Voorzitter om aan de regee ring mede te doelen dat de uitkeering verhoogd dient te worden, in welk geval de gemeente meer wil bij dragen, wordt met ajgemeene stemmen aangenomen. De bravo-aardappelen dienen te verdwijnen. Bevelanders worden beschikbaar gesteld. g. Schrijven van de Zaaizaadtelersvereeniging „Waard en Groet' te Kolhorn d.d. 6 Januari 1930, houdende ver zoek een verbod te willen uitvaardigen tot het ver bouwen van de voor wratziekte vatbare „Bravo"-aard- appelen. De Voorzitter wijst op het besluit van den raad v.«n Winkel om een dusdanig verbod uit te vaardigen en op het feit dat ingezetenen onzer gemeente wel tuintjes in de gemeente Winkel hebben. De heer Kistemaker licht nader het gevaar toe van de maatregelen die door verschillende landen worden ge troffen als er wratziekte in een bepaalde streek voor komt. Adressante zal dit voorjaar een proefveld aanleggen met nieuwe onvatbare aardappelsoorten en intusschcn zou de Bevelander aardappel in de plaats van de Bravo dienen te worden verbouwd. De Voorzitter is daar voor cn wil de Bevelanders door de gemeente beschikbaar gesteld zien, tegen een billijken prijs, tegen inruiling van Bravo-aardappelen. De heer Kooijman vraagt of die Bravo's juist ingele verd moeten worden, kunnen de menschen ze niet als veevoeder verkoopen? De heer Blaauboer acht inleveren gewenscht om meer zekerheid te hebben. Spr. wijst op de keur die zal plaats hebben en op beboeting. De heer Engel is voor het voorstel, maar wil er toch op wijzen, dat de heeren die straks tegen dwang en het geven van toeslag waren, beiden nu propagceren, want de voorgestelde regeling zal de gemeente geld kosten. Spr. herinnert aan het spreekwoord, al is de „Nu begonnen Dra gewonnen" Stort hetgeen ge uit Uw inkomen over kunt leggen op een boekje van de Kantoor: SCHAGEN, AAarkt 88. Directeur: Mr. J. A. E. BUISKOOL, Agent te Anna Paulowna J. STINS, tel. No. 2, Breezand. leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel, en noemt het van de heeren een onwaarachtige bestrij ding, want het gaat er maar om. welke zaak het betreft. De heer Blaauboer wijst op de ramp voor de arbei ders als de wratziekte mocht optreden en op het feit, dat de heer Engel geen antwoord heeft gegeven op spr.'s opmerking over de verdiensten van sommige verzeker den. De Voorzitter sluit evenwel de discussiën. Algemeen wordt goedgevonden, een verbod tot verbouw van Bravo-aardappelen uit te vaardigen, Bevelanders in de plaats beschikbaar te stellen, de regeling door de Zaai- zaadvereeniging te doen uitvoeren en de kosten voor rekening der gemeente te nemen. Het hoofd der school en zyn a.s. nieuwe woning. Door het Hoofd der school te Barsingerhorn was aan B. en W. verzocht nog enkele wijzigingen te brengen in het bestek van de nieuw te bouwen woning. B. cn W. hadden daarop afwijzend beschikt, omdat de aanbe steding reeds had plaats gehad en het hoofd der school wendde zich nu per adres tot den raad om verschillen de aan te brengen veranderingen te bepleiten. O.a. het maken van een keldertje, een tochtdeur, het maken van een tweede stookgelegenheid en een licht punt in de W.C. In het schrijven werd ook vermeld, dat hij zich niet met de eerste teekening had kunnen ver eenigen cn de opzichter toen ccn houding had aange nomen die niet nader zou worden gekwalificeerd. In de vergadering van B. en W. had hij gevraagd om 'n tee kening thuis te mogen ontvangen of een blauwdruk, maar aan dat verzoek was geen gevolg gegeven. Ook was door den burgemeester toezegging gedaan, dat een tweede schoorsteen zou worden gemaakt. Dit laatste wordt door den Voorzitter ontkend, een schoorsteen vindt spr. voldoende, temeer daar het plan bestaat centrale verwarming aan te leggen. De heer Kooijman vindt het. beter deze kwestie in comité te bespreken, maar de heer Smit oordeelt, dat de heer Van der Kuijl zelf op openbare behandeling ge steld schijnt te zijn. En aan de hand van de teekening gaat spr. dan uitvoerig na, hoe volgens het eerste plan de bouw zou worden, hoe op verzoek van het hoofd der school het plan werd gewijzigd, en het gebouw door aanbouw van keuken en bijkeuken nu leelijk zal worden, hoe er een lange gang van 2 meter breedte door het geheel huis zal komen, en wat spr. vergelijkt met een gang bij een koeboer Wat de tweede stookgelegenheid betreft, thans geeft de heer Van der Kuijl le3 in de school en hoewel spr. daar geen bezwaar tegen heeft, stuit het hem tegen de borst, dat dit gebeurt zonder er B. en W. in te kennen. Het bezwaar van de lange gang, ziet de heer Van der Kuijl nu zeker zelf in, vandaar dat er nu een tochtdeur gemaakt dient te worden. Mede werking wordt in het geheel niet verleend en spr. deelt mede, dat toen met het oog op den verkoop van het te sloopen huis, gegadigden het huis wilden zien, die menschen niet werden toegelaten. De burgemeester vond dat niet leuk, maar spr. meent, dat het een brutaliteit was. Spr. zegt tenslotte dat de bouw van gemeentewege dient te geschieden, volgens bestek en teekening, dat het hoofd der school no. 1 zal wezen om het te betrek ken, maar dat dit geen „moet" is; is de woning niet naar zijn zin, dan gaat hij er maar niet in. De heer Engel zegt dat hij reeds eerder er op heeft gewezen, dat het huis niet aan alle eischen voldoet, geen studeervertrek, een huis door 2 gezinnen bewoond. Spr. wist toen al dat die beide gezinnen elkaar niet goed verstonden en dat schijnt eer toe- dan afgenomen te zijn. Dat er een lange gang komt, is de schuld van het hoofd der schoof zelf en hij wil er nu een schutje inzetten. Maar waar de samenwerking dus niet zeer groot is, wa ren B. en W. niet genegen om op de- wenschen in te gaan. Wat de bezichtiging van het huls betreft. B. en W. hebben een fout gemaakt, door niet een bepaalden dag voor de bezichtiging te bestemmen. Spr. had trou wens het geval dat de heer Van der Kuijl de bezichti ging wel wilde toestaan, maar spr. denkt dat deze alleen geen baas is. De heer Kistemaker geeft nog in overweging het aan brengen van de gcwenschte veranderingen toe te staan mits de heer Van der Kuijl deze kosten zelf betaalt, maar de heer Engel acht dat niet de manier. Als do gemeente de veranderingen goedkeurt, moet de gemeen te het ook betalen. Het schrijven van den heer Van der Kuijl wordt met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen Benoemingen. Als lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd Mevr. G. GeertsemaDijkhuis, als lid van het V/eezen-Armbcstuur Mevr. G. Vis—Jimmink; als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs Mevr. J. Schenk—Sleutel. Pensioensgrondslagen wordt nader vastgelegd: van P. de Boer op f 2500.van D. Rempt op f 750; van Joh. de Veer op f 1000; van Lingeman op f 1500; van J. Quax te Zijdewind, die benoemd wordt tot slager aan de Ver werkingsinrichting op f 1500. Bertocmlng van onderwijzer. Tot onderwijzer aan de O L. school te Kolhorn wordt met 5 stemmen benoemd 'de heer C. J. Nonnekcs te Schagen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1