De restauratie van de Ruine te Valkenburg. LANGENDIJK. W ARMENHUIZEN. HOOGWOUD. Ingezonden Stukken. Melodie des Herzens. Waarnaar men luistert OUDKARSrEL. Eazar D.T.S. op 18. 19 en 20 Januari. Nog eenige dagen, en de tijd is daar. Wat er dan te doen is? Och, bijna ieder weet het. A.s. Zaterdag begint Immers de D.T.S.-bazar ten huize van den heer Cor Vis. Het belooft iets schitterends te worden. De kolfbaan wordt ingericht voor de bazar, terwijl de zoogenaamde bovenzaal dienst zal doen voor dansgelegenheid. Beide lokalen zullen door een „gang" met elkaar in verbin ding komen te staan. De diverse commissies zijn druk ln de weer en de verschillende indeelingen zijn reeds ge regeld. De attracties, die er komen, zyn er zeer vele en dit belooft groote gezelligheid. Een damesstrijkje is geëngageerd terwijl er ook voor verdere muziek zal wor den zorg gedragen. Een uitnemend strijkje verzorgd de dansmuziek. De medewerking, die men ondervindt is groot. Het is toch ook voor de sympathieke voetbalclub D.T.S., de vereeniging, die in groote finantieele moei lijkheden verkeert. In sommige kringen wordt nog wel eens verondersteld, dat D.T.S. er wel niet slecht bij zal zitten. Helaas, het is maar al te waar, dat de schuld zeer groot is, te groot om deze te kunnen delgen uit eigen kracht. Het terrein moest noodzakelijk vergroot worden en verbeteringen waren ook strikt noodig. Men heeft de grootst mogelijke zuinigheid betracht, doch buiten de gedane uitgaven kon men niet. Daarom werd er besloten om een bazar te houden. Vol ijver toog men aan 't werk en het gelukte. Stond men er aanvankelijk nog wel eens wat sceptisch tegenover, door de vele ba- zars, die er den laatsten tijd zijn gehouden, de stoutste verwachtingen zijn nu overtroffen. Uit alle oorden des lands kwamen er cadeaux en gebruiksartikelen etc. bin nen. Steeds drukker werd het met het binnenkomen der geschenken en de ijverige secretaresse, Mevrouw Oot- jersBigler heeft thans geen rustig uurtje meer in huis. Onophoudelijk klinkt de bel en wanneer er open wordt gedaan is het: ..Als 't u belieft, voor de bazar." We zijn er eens een kijkje gaan nemen en waren verbaasd over de enorme voorraad, waarbij er vele cadeaux zijn van groote waarde. Het was buitengewoon en met een te vreden glimlach liet de secretaresse ons alles zien. Met zoovee! goederen van zoo'n waarde, moet de bazar sla gen, dat kan niet anders. Men vertelde óns, dat er voor verschillende verlotin gen belangrijke prijzen waren beschikbaar gesteld o.a. een motorcostuum, een olieverfschilderij, een geschilder de paraplulstander, enz. enz. Wie zou er niet voor slechts 10 cent zoo'n kans willen wagen. De burgerij en zakenmenschen uit de Langendijk en omgeving hebben zich lang niet onbetuigd gelaten en dit demonstreert duidelyk het medeleven met D.T.S. In dien het weer meewerkt, zal men zeker in drommen naar Oudkarspel trekken en zullen de zalen vast te klein blijken Men vindt er „elck wat wils" en niemand zal te leurgesteld worden. De opening vindt plaats a.s. Zater dag om 2 uur. „Good Luck" D.T.S. Zondagavond j.1. gaf het fanfarecorps „T A.V.E.N.U." onder leiding van haren directeur G. Anderson een uit voering in de zaal van den heer Slikker. Ondanks het slechte weer was de opkomst zeer be vredigend De verschillende nummers welke door „Ta- venu" ten" gehoore werden gebracht, werden op keurige wijze gespeeld en is dan ook wel een bewijs dat deze vereeniging onder zeer goede leiding staat. Wanneer „Tavenu" zoo doorgaat, zal zij weer spoedig evenals vroe ger, op de concoursen een goed figuur slaan. Door de tooneelvereeniging uit Bergen (Het Intiem Tooneel), werd opgevoerd: „Het Kind", dramatische schets in 1 bedrijf. De rollen werden heel goed vervuld en we kunnen met recht zeggen, dat deze vereeniging over zeer goede krachten beschikt. Door den heer IC de Vries, eveneens bij het Berger gezelschap, behoorende, werd nog gedeclameerd he* dra matische stukje „Brand in de Mijn',' wat zeer goed werd weergegeven. We hopen echter, dat, wanneer de plaat selijke vercenigingen weer eens wat van buiten laten komen, dat het dan eens iets zal wezen, wat meer aan de luimige kant zal zijn. De verbouw van de openbare lagere school in de Ker- kelaan alhier is thans door B. en W. gegund aan den laagsten inschrijver, den heer H. Balder, aannemer ts Alkmaar voor f 10995. Ten huize van A. Breed, kastelein alhier, werd op Zondag den 12en Januari j.1. een biljartwedstrijd met handicap gehouden, die uit 2 serie's bestond. Aan de eerste serie werd deelgenomen door 14 spe lers en werden de prijzen gewonnen door: 1ste prijs D. Portegies 'te Hoogwoud met 36 punten; 2e en 3e prijs de heeren P. en J. Schilder te Hoogwoud, met 440 en 3G punten. Hierna volgde de 2de serie, buiten bovengenoemde winnaars om, waaraan dus werd deelgenomen door 8 spelers. De prijzen, die aan dezen laatsten wedstrijd ver bonden waren, werden gewonnen door: 1ste prijs, M. Hoogland met 30 punten; 2e prijs Jan Deken te Hoog woud met 30 punten; en 3e prijs Jan Blauw te Hoog woud met 22 punten. De prijzen bestonden uit vette paling. Zooals gemeld, is men te Valkenburg druk bezig niet het restaureer en van de ruïne van het oude kasteel van de Heeren van Valkenburg. Valkenburg, liet centrum van Zuid-Limburg, werd reeds voor lie gen eeuwen in de geschiedenis genoemd, n.1. in 1040, V>en keizer Hendrik III de sterkte „Falkenborgh aan zijn nicht Irmingard ten geschenke gaf, die het kasteel op haar beurt weer afstond aan Anno II, aartsbisschop van Keulen. Ridder Gozewijn, die in 1083 lieer van Valkenburg was, versterkte het bestaan de slot. Hij het beleg van Valkenburg door Hertog Jan III van Brabant, werden in 132!) de wallen rond het kasteel gesloopt en het slot zelf gedeeltelijk ver nield. ln den strijd tusschen Nederland en Spanje heeft Valkenburg het zwaar te verantwoorden gehad, daar de sterkte als het ware een voorhoede van Maastricht was en van beide zijden werd hardnekkig geslreden om het bezit er van. In 1308 werd het kasteel door den Prins van Oranje veroverd, doch niet lang mocht hij zich in zijn overwinning verheu gen, daar hij nog hetzelfde jaar door Alva werd ver dreven. Van toen af was de vesting afwisselend in liet bezit der Nederlanden en der Spanjaarden, tot dat Stein Callenfels, commandant van Maastricht, liet in IGii na een eendaagsch beleg bemachtigde. In 1(372 trokken de Fransche troepen Valkenburg bin nen en sloopten het trotsche kasteel. En thans is er van deze trotsche burcht niets meer over dan een ruine, enkele muurresten, waarin men nog de om trekken van een kapel kan terugvinden. Deze ruine. welke de trots is, niet alleen van Valkenburg, maar van geheel Zuid-Limburg, heeft thans dringend be hoefte aan herstel. Ileeds in 1921 werd met een restau ratie begonnen, daar de buitenmuur dreigde in te storten, terwijl ook dc achtermuur zeer bouwvallig was. Gedurende zes jaren n.1. tot eind Januari 1927, arbeidde men aan deze restauratie; toen was de Rijks- is gereed gekomen. subsidie ad f30.000.uitgeput en moesten de herstel lingswerken worden gestaakt. Het laat zich begrijpen, dat men gedurende dien tijd verschillende ontdekkin gen deed. Zoo werd in Februari 1923 een geraamte ge vonden van ongeveer 2 meter lengte; alsmede een oud, uit twee doelen bestaand geweer en verschillen de oude materialen, welke tot den inventaris van de oude brocht hebben behoord. In Maart van het vorige Jaar werden de werkzaamheden opnieuw ter hand ge nomen. I)e grond achter den walmuur werd geheel afgegraven en de muur blootgelegd. Hierbij deed men een zeer belangrijke ontdekking. Men legde n.1. een schietgat bloot, dat bij nader onderzoek toegang bleek te geven tot een gang van 4 voet breedte, terwijl men sporen vond, welke er op wezen, dat er nog een twee de gang moest geweest zijn, welke met de eerste in verbinding heeft gestaan. De gang loopt onder den walmuur door en komt tenslotte uit in een kelder van een huis op den hoek van den Dwingel- en Dacl- De typische Grendelpoort te Valkenburg, welke evenals de ruine momenteel gerestaureerd wordt onder leiding van architect W. Sprenger uit Maastricht. hóimersweg. Men vermoedt, dat deze gang in een droge gracht uitliep. De restauratie van Valkenburg's ruine is een werk, 'lat historisch groote waarde heeft. Nauw met deze restauratie is verbonden het herstel van de bekende Grendel- of wel Grindelpoort. Deze poort, welke een bouwwerk is uit de 14de eeuw, maakte deel uit van de omwalling van den burcht, en later van het stadje Valkenburg zelf, en is steeds de voornaamste toegangsweg tot de sterkte geweest. De poort is rechthoekig met twee torens ter weers zijden; aanvankelijk was de doorgang door een ge welf overdekt, maar deze is in den loop der jaren geheel verdwenen, terwijl de poort zelf ook deerlijk gehavend is. Architect W. Sprenger, die de restau ratiewerken aan de ruine leidt, nam ook het herstel van de Grendelpoort op zich, waarmede men reeds ver gevorderd is. Van den rechtertoren is de voet ge heel hersteld; thans is men bezig aan den doorgang, welke ook reeds tot op een hoogte van bijna 2 meter Dc ruine te Valkenburg omstreeks de 16e eeuw, naar een oud schilderij, hetwelk zich thayis nog bevindt in het Hotel de l'Empereur te Valkenburg Schagen, 13 Januari 1930. Aan de Redactie van onze Schager Courant Mijneheeren, Beleefd verzoeken wij U.Ed. dit schrijven, dat als ant woord moet dienen op het ingezonden stukje van een belanghebbende in de Zaterdagsche Courant van 11 Jan. Wat twee en veertig zakenmenschen onbegrijpelijk voorkomt! Dat de mededeeüng aan deze zoogenaamde belangheb bende op waarheid kan berusten, want dat, stel dat in derdaad de stalletjes in de Willem van Beierenstraat geplaatst zouden worden, de gcheele opzet van ons Mo- lenstraters in de geboorte als zou worden gesmoord. Want dat juist door het verkrijgen van deze stalletjes op plaatsen waar zich ook zaken bevinden, men een ge regeld personenverkeer langs deze zaken zou bewerkstel ligen. Want geacht® zoogenaamde belanghebbende, het verkrijgen van een Zaterdagavondmarkt is voor ons Mo- lenstraters geen doel, maar het is eenvoudig het middel om tot ons doel te komen en wel een drukker verkeer langs onze zaken. En nu zal u direct met ons eens moe ten zijn, dat een Zaterdagavondmarkt gehouden in da Willem van Beierenstraat, waar n.b. niet eens zaken gevestigd mogen worden, belachelijk zou zijn. Neen, Mijnheer belanghebbende, U zal wel geheel verkeerd zijn ingelicht. Wij weigeren ten eenenmale aan te nemen dat B. en W. tot dit besluit zouden zijn gekomen. En dat U de hoop uitdrukte, dat onze gemeenteraad met di: besluit accoord zal gaan, bewijst tevens den dommen en slechten kijk die u op ons gemeentebestuur heeft en ook dat u geen fauw idee heeft waar het eigenlijk om gaat. ofdit is ook natuurlijk mogelijk, U komt niet uit U zelf, maar is gestuurd, wat de zaak natuurlijk beden kelijker maakt, om dit boerenbedrog te onderteekenen. met belanghebbende en daar schuil achter gaat. Neen, dat iemand er een andere overtuiging op nahoudt, best. en dat een zekero club als de dood zoo bang is, dat er in de Molenstraat ook eens een gedeelte van die drukte zou kunnen komen, door het wegnemen van het plant soen, dat anders in het centrum zou zijn, dat kunnen wij ons voorstellen, maar beken dan kleur en schrijf dan ronduit, wy eischen het verkeer ln ons centrum op; dat zou dan veel riddelijker zijn, maar verschuil U niet ach ter de onderteelcening een belanghebbende. En dat het ons heilige ernst is om dit plantsoen wat een schrik is voor het autorijdend publiek te laten verdwijnen, is wel het feit, dat wij volgaarne bereid zijn, om door een nader overeen te komen regeling in de kosten bij te dragen, voortkomende uit deze werkzaamheden. Maar, stel nu in het allerongunstigste geval dat het plantsoen, of hon den- en katten-W.C., zooals het tegenwoordig hier wordt genoemd, zou blijven, dan nog is er ruimschoots gele genheid om rondom het plantsoen de stalletjes te plaat sen. Ook met het oog op den lichtaanleg zou dat zeer gemakkelijk zijn, en tevens gezellig. En waar er nu Vrij dag a.s. gemeenteraadsvergadering is, meenen wij nog maals een dringend beroep op ons college te moeten doen om gehoor te geven aan de roepstem van 42 za kenmenschen, die deze beweging niet op touw hebben gezet alleen voor hun eigen belang, maar ook voor het algemeen belang. Wij meenen geachte heeren, dat de tijd nu rijp is om van ons goede oude Schagen nu eens een andere plaats te maken. Wij meenen Schagen te moeten zien als een groote zaak, met onze Burgemeester als Baas, en de Wethouders en Raadsleden als zijn chefs, en wij als burgers, als de knechts. En dan meenen wij ook de Baas en zijn chefs te mqeten waarschuwen wan neer er nieuwe klanten komen inwonen, dat zij daar direct op af zullen gaan, opdat die klanten niet wegge pikt worden door actiever bazen uit de omtrek. Zoo ho pen wij dan ook van ganscher harte door algeheele innige samenwerking inderdaad van Schagen te maken een vooruitgaande plaats waar men zich thuis voelt, waar men gaarne komt, om van Schagen te maken het door ons allen vurig verlangde: „de ziel van ons zoo wel varende omgeving." Met hartelijken dank voor de eventueele plaatsing, DE MOLENSTRATERS. Uit de Filmwereld Dezer dagen werd te Den Haag een speciale persver- tooning gegeven van, wij zouden wel kunnen zeggen de „eerste" Duitsche klankfilm, „Melodie des Herzens". De Amerikanen hebben ons de laatste maanden reeds menige klankfilm voorgezet, doch alle op enkele uit zonderingen na, lieten nog zeer veel te wenschen over. Van de Duitsche filmindustrie bespraken wij onlangs „Das Land ohne Frauen", dat niet zoozeer een spre kende film was als wel een geluidlooze film met eenige ingelaschte klankscènes. Met „Melodie des Herzens" heeft de Ufa ons thans een werkelijke sprekende film voorgezet, en wij moeten aanstonds bekennen, dat wij hier niet meer te maken hebben met een „proeve", maar hier te beoordeelen kregen een gedegen en doordacht werk, al blijven dan natuurlijk nog verschillende wen schen bestaan. De film „Melodie des Herzens" is gebouwd op een ietwat sentimenteel libretto, en behandelt de liefdesgeschiedenis van een eenvoudig boerenmeisje (Dita Parlo) en een soldaat (Willy Fritsch), die als boerenzoon niets liever wenscht dan in het bezit te komen van een paard om zijn geliefde te kunnen trou wen. Het boerenmeisje, dat als dienstbode in de groot stad een karig loon verdient, doch uit haar betrekking ontslagen wordt, gaat alsdan een dubbel leven leiden en verdient veel geld ln een bizar bestaan, waarvan haar verloofde onkundig blijft, totdat bij ontdekking daar van hij haar den bons geeft. Het ongelukkige meisje, standvastig in haar liefde, volgt hem naar zijn geboorte dorp en nadat hij haar over haar gedragingen een ver wijt toeslingert, berooft zij zich door verdrinking van het leven, na eerst van haar gespaarde geld een paard voor hem te hebben gekocht. Het is een filmwerk vol levendigheid en spanning. De beste reclame wordt hier wel ten toon gesteld voor het Hongaarsche stedenschoon en landenpracht De be kwame regisseur Hanns Schwarz heeft op handige wijze van dit alles gebruik gemaakt. Spelenderwijze dringt het schrille contrast naar voren tusschen het rustige boeren-dorpsbestaan en het woelige stadsleven. Abrupt zijn soms de overgangen van het schetterende wereldvertier in de groote stad en het kakelende kippen- geluid van het landelijk leven. Men leeft mede het kroegleven en de kermisdans en de soldatenjool en de rust op de boerenhofstede. Kon men zich dankbaarder object voorstellen voor een geluidsfilm? Het eenige wat hierop zou zijn aan te merken, was bijna een te veel aan geluidsmogelijkheden; het lijkt bijna op een expositio van alle geluiden, welke ter wereld slechts denkbaar zijn. Het geluid kwam in alle opzichten vrij goed over, be houdens dan ln enkele gevallen de meisjesstem (wij noe men b.v. het uitbundig lachen van de boerendeern, dat meer op iets anders geleek dan op lachen). Ook het neer- klakken der klompen op de steenen trappen kwam te sterk over. De hoofdverdienste van deze film was wel, het evenwicht tusschen het filmbeeld en het gesproken woord; bijna geen moment wordt de handeling onder broken, zóó was de geluidsdemonstratie in de handeling opgenomen. Wij hebben hier dus te maken met iets meer dan een nabootsing van het gewone tooneel, waar mede dus meteen de argumentatie tegen de sprekende film vervalt. Een gelukkige trouvaille van de regie was, dat nu eens gebroken werd met het systeem van „hap py end", hetwelk trouwens in dit libretto absoluut geen zin zou hebben De vertolking van de hoofdrollen door Dita Parlo en Willy Fritsch was uitmuntend te noemen; de eerste was zeldzaam in haar dorpseenvoud en naiëve manier van doen, terwijl Willy Fritsch o.a. zeldzaam spel en zang leverde o.a. in zijn cantinezang. Van de aardige melodieën uit dit filmwerk noemen wij tenslotte „Frühlingslied", „Bin kein Hauptmann, bin kein grosser Tier..." „Heut komm, Ich ïu dir mein Madel," „Siphen Sterne hat der grosze Bar." Een voorsprong op de Ame- rlkaansche heeft de Duitsche klankfilmindustrie onge twijfeld in de Duitsche taal, welke den Hollandera meer na ligt dan het Amerikaansch-Engelsch. Maar boven dien kunnen wij getuigen, dat de artisticiteit van de Duitsche film het door deze rolprent tot op heden ver gewonnen heeft van Hollywood. Scène met Willy Fritsch, „Melodie des Herzen DONDERDAG 16 JANUARI 1930. Hilversum (298 M., na 6.00 uur 1071 M.) 10.00 Avro-klok, 10.15 Morgenwijding, 12.00 Mlddagmu- ziek Avro-kwartet, 2.00 Platen, 3.00 Halfuur Ver. v. Huisvrouwen, Lezing: „Moeilijke Kinderen", 3.30 Platen, 4.00 Zlekenuurtje, 5.30 Vooravondconcert, 6.30 Koersen, 6.45 Landbouwhalfuurtje, 7.15 Fransch, 7.45 Platen, 8.00 Tijdsein, Platen, 8.15 Concertgebouw Abonnementscon cert o.l.v. Bruno Walter; Nieuws. Hulzen (1875 M.) 8.15 Concert, 10.00 Tijdsein, 10.00 Zang Dameskoortje, 10.30 Tijdsein, Korte Ziekendienst, 11.00 Chr. Lectuur, 11.30 Platen, 11.45 Landbouwuurtje, 12.30 Middagcon cert, 2.00 Tijdsein, Uitzending voor scholen: Prof. Dr. A v. Veldhuizen: Eenige Roofdieren uit den Bijbel, 2.45 Cursus Fraaie Handwerken, 4.00 Zlekenuurtje, 5.00 Dr. Esselink: Over zielkundige invloeden op het ziektepro ces, 6.00 Tijdsein, Orgelconcert P. v. Egmond, 6.30 Lezing over „A. Roland Holst". 7.00 Concert (orgel), 7.30 Ma- leisch, 8.00 Tijdsein, 8.00 Uitzendavond van het Nederl. Jongelingen Verbond" Concert en voordrachten. Zeesen (1G35 M.) 11.20 Platen, 1.50 Kinderuurtje, 3.05 Damesuurtje, 3.50 Concert, 6.50 „Othello", Opera van Verdi, 9.50 Dansles en dansmuziek. Daventry Jr. (173 M.) 5.35 Kinderuurtje, 7.20 Op reis, 8.05 Concert, 9.20 Uit be kende opera's, 10.35 Nieuws. Londen (356 en 1553 M.) 5.35 Kinderuurtje, 7.00 Brahm's Vioolsonaten, 8.05 Ca- baretprogramma, 10.20 Pianovoordr. 10.50 Dansmuziek. Weenen (516.4 M.) 10.20 Platen, 2.50 Middagconcert, 4.35 Kinderuurtje, 5.00 Reisverkeer, 5.25 Geschiedenis van het Postwezen, 6.50 G. F. Handel: „Israël in Egypte"; Avondconcert Hamburg (372 M.) 12.25 Concert 3.35 Landelijke Idyllen, 4.20 Alphons Pa- quet leest, 4.45 5-uur thee, 5.20 Concert, 6.05 Schaaklef G.20 Kinderen van het genie, 7.20 Luisterspel: „De Im* ste Heks" van Robert Walter, 8.20 Romantisch concert; 9.50 Actueele afdeoling, 10.10 Buitenlandsche stations, 10.40 Concert heruitzending. Langenberg (473 M.) 6.20 Concert 7.35 Platen, 10.50 Schooluitzending. 11.30 Mechanische muziek. 12.25 Middagconcert, 2.20 Klnder- speeluurtje, 4.50 Kamermuziek, 6.50 Opera: „Louise" van Gust. Charpentier. In de pauze Duitsche en Fransche gedichten; Finale 6-Daagsche Rennen. Brussel (509 M.) 5 20 Dansmuziek, 6.50 Platen, 8.35 Orgelconcert 9-20 Concert, 9.50 Dansmuziek. Radio-Pr^is (1725 M.) 12.10 Symph. Muziek. 1.15 Concert, 4.05 Dansmuziek, 4.35 Kinderuurtje, 6.55 Platen, 7.40 Concert, 8.20 Concert

Schager Courant | 1930 | | pagina 8