Goud=douhlé Bril Fa. Gebr. RQIGAHS, Hoogzijtle E18, Schagen. Vouwen handen j Ramon Novarro. „De strijd tegen Nederlands erfvijand". Gemengd Nieuws. Da aardschok in Opp:r-Silazië. Afschuwelijke moord te Brugge. Een teleurgestelde vinder. Geweldige storm in Palestina. Spoorweg-ongeluk in Zuid-Afrika. Plaatselijk Nieuws. zijn de door de vereenfglng genomen beslissing onge daan te maken. De motleven die de aanleiding waren zullen we dan wel hooren. We gooien een balletje op om de zaak tot klaarheid te brengen. De Voorzitter meent ook dat getracht moet worden te bewerkstelligen dat de zaak weer in 't reine komt. En onze vereenigingen zijn z.i aangewezen om daarvoor stappen te doen. Het voorstel Buiskool wordt met op één na alge- mecne stemmen, die van den heer Van Erp, aangeno men. De heer Mr. Buiskool wijst op de mogelijkheid, dat als er van de vereeniglng een antwoord Inkomt, een onderhoud, een mondeling contact gewenscht kan zijn. Spr. vraagt daarvoor menschen aan te wijzen. Goedgevonden wordt, daartoe aan te wijzen de 3 voor zitters van de aanwezige vereenigingen. Hierna volgt sluiting. Uit de Filmwereld Ramon Novarro werd 6 Februari 1899 geboren te Durango in Mexico, en is een van de veertien kin deren van Dr. en Senora Mariano N. Samaniego. Zijn eerste optreden op het tooneel was op 6-ja- rigon leeftijd in zijn ouderlijk huis. Hij had toon stuk geschreven, dat hij zelf registreerde en speelde. Toen hij acht jaar werd, kreeg hij een marionetten theater cadeau; vanaf dien tijd was zijn grootste ver maak om nieuwe stukken voor zijn marionetten te maken. Zijn eerste onderwijs ontving hij in het in stituut „Old Lady of Guadolupe" te Durango, waar hij tevens piano- en zangonderricht genoot. Ilierbtj maakte hij zulke goede vorderingen, dat zijn leer meesters hem een groote carrière als opera-zanger voorspelden. Thans is het nog een van zijn idealen om in een opera te zingen. In 1917 ging Ramon No varro naar do Ver. Staten, waar hij in Los Angoles RAMON NOVARRO. bediende werd in een restaurant. Daarna verbond hij zich aan een dillettanten-gczelschap in Los Angeles. Toen werd hij opgemerkt door Marion Morgan, die hom engageerde voor een ballot-ensemble, waarmede zij een tournée maakte in alle theaters van de Orpheum-Mij. Hier werd hij opgemerkt door Rex Ingram, die Ramon aan de film bracht. In 1921 speel de hij zijn eerste filmrol in „Omar Khayyam". Ver volgens trad hij in verschillende films als figurant op. eenmaal zelfs als plaatsvervanger van Rudolf Valentino.'Hot volgend jaar kreeg hij de hoofdrol in „The prisoner of Zenda" en was zijn naam voorgoed gevestigd. Van zijn films noemen wij: „Scararaouche", „Ren Uur". „De prins student van Oud-Heidelberg'', „De luchtvloot", „De veroveraar' en „Het lid van de Zuidzee". Vooral in „Ren Hur" heeft Novarro schit terend werk geleverd. Tn „Het lied van de Zuid zee" hebben zijn bewonderaars voor het eerst zijn stem gehoord, daar dit zijn eerste geluidsfilm was. Hoewel hij graag zingt, voelt hij er weinig voor om tijdens de vele repetities van eenzelfde scène telkens maar weer zijn zangnummers ten beste te geven. Hij heeft er echter iets op gevonden. Van zijn nieuwste film „The house, of Troy' heeft hij al zijn liederen op grnmofoonplaten laten vastleggen en telkens als hij moet repeteeren, laat nij een plaat afdraaien. Slechts hij de definitieve opname laat hij zijn stem hooren. In deze nieuwe film danst Novarro ook een tango, welke hij zelf ontworpen heeft Lenige jaren gele den gingen er geruchten, dat Novarro in een klooster zou gaan en van film acteur monnik worden. Maar hij heeft zich echter blijkbaar toch nog bedacht Ook heeft hij plan gehad om in Duitschland als zanger op to treden. Hij was toen voornemens om in costuum Mexicaansche, Spaansche, ltaliaansche, Duit- sche en Fransche volksliedjes to gaan vertolken, maar ook deze plannen zijn tot op heden niet doorgegaan, Gedurende zijn overtocht naar Parijs reisde hij in cognito. De eerste dagen bleef hij in zijn hut, bang, dat hij door do passagiers zou worden herkend. Eerst den derden dag kwam hij te voorschijn en toen hij bemerkte, dat men hem niet bestormde om handteo- keningen machtig te worden, werd hij minder terug getrokken en vermaakte zich zooals alle andere pas sagiers. VERKEERD VERSTAAN. (Wahre Jakob). U moet nemen voor uw dlëets'a zorder olie, limonade zonder suiker, eier zorder eiwit en bruin brood. Vóór of na dea maaltijd, dokter f in zware uitvoering compleet met ronde glazen f7.50. Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en Goedkoope Optiek. Bij de aanvaarding van zijn ambt van hoogleeraar ln de Watergebouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft heeft Ir. J. W. T h i e r r y in de Aula een rede uitgesproken over bovenstaand onderwerp. Aan deze rede ls het volgende ontleend: De „lage lande bi der see" zooals een anonyme mid- deieeuwsche kroniekschrijver onze landstreek noemde, zijn van den oudsten tijd het tooneel geweest van strijd tusschcn de zee en de kustbewoners. In zijn algemeene hoofdtrekken ls die strijd overal, waar rondom do Noord zee lage landen te vinden zijn, dezelfde geweest. In zij», uit waterbouwkundig oogpunt belangwekkende details echter blijken groote verschillen. Twee- tot drieduizend Jaar geloden lag de kustlijn van ons land een goed eind westwaarts van hot tegenwoor dige strand. Het land werd begrensd door een strand- wal eerst zandbank, toen duinrij welke zich uit strekte van Noord—Frankrijk tot in Denemarken en slechts enkele onderbrekingen vertoonde bij de uitmon dingen van rivieren, als die van Schelde, Rijn, Vlle, We- ser, Eems enz. Achter de duinen lag een veen- en klei gebied, waarvan althans het kleigebied ln het Noorden van ons land bewoond en In cultuur moet zijn eenigc honderden jaren voor het begin onzer jaartelling De bewoners der achter den afnemenden strandwal gelegen kleigronden begonnen toen overlast van het water te ondervinden, en waren genoopt, zich daarte gen te weer te stellen, dat ls het begin van den strijd geweest. Een weinig talrijke bevolking had te weinig begrip van organisatie, ora den nieuwen vijand gemeen schappelijk te bestrijden, men zorgde voor zich zelf en bouwde terpen. De archologische vondsten in de terpen dateeren hun ontstaan dienovereenkomstig op enkele jaren voor Christus, De bevolking der meer binnen waarts gelegen terpen bleef dezen gestadlgen achteruit gang niet lijdelijk aanzien. Betrekkelijk spoedig moe4 met den aanleg van de eerste dijken een nieuw tijd perk in den strijd aangevangen zijn. De eerste dijken. Tegenover de veronderstelling, dat de dijkbouw eerst ln de elfde eeuw ls begonnen, kan thans wel met vol doende steekhoudende argumenten worden volgehouden, dat zulks reeds verscheidene honderden jaren vroeger moet zijn geweest en wel In den vorm van tal van ge deeltelijke Indijkingen. Aanvankelijk zijn betrekkelijk kleine gebieden Ingedijkt, welke dan bij stormvloed eilanden vormden, die later tot een grooter geheel wer den samengevoegd. Dergelijke indijkingen moeten dan ook reeds zijn uitgevoerd lang voor het jaar 1000. De onderhoudsplichtigen der door golfslag beschadig de dijken hadden vermoedelijk opgemerkt dat hoopen zeegras, welke aangespoeld lagen voor het steil-afge- slagen buitenbeloop, den golfslag bij gewoon hoog water veerkrachtig opvingen en zoo verdere uitbreiding van de beschadiging eenigszlns verhinderden. Dit zal hen er toe gebracht hebben gebruik te maken van dezen door de natuur aangewezen weg cn het zeegras in de omgeving te verzamelen en vcor den d|jk op to tas sen. De fouten van het stelsel begonnen zich echter op bedenkelijke w|jze te openbaren. De stabiliteit van den wierrlem werd vooral ln gevaar gebracht door de sterke ontgronding aan den voet bij storm. Een ander gebrek aan den steil uit het water oprijzenden wierriem, was zijn kwetsbaarheid door kruiend ijs. In de vijftiende eeuw reeds b'.eek de verdediging door middel van een wierrlem zoo onbetrouwbaar te zijn, da* men gekomen is tot de paalwerken. Toen de voortschrij dende ontgrondingen ook de paalwerken voor de zwaarst aangevallen dijkvakken ln gevaar brachten, heeft men tegen het einde der zestiende eeuw bedacht, den dijk- voet met z.g.n krebblngen te beschermen, bestaande uit twee gesloten, rijen, korte palen op enkelen voeten uit elkaar evenwijdig aan den d|jk Ingeheid; de ruimte tusschcn de paalrijen werd opgevuld met sparren, be zwaard met steenen. In 1731 werd met het verschijnen van den paalworm ons geheele polderland met ondergang bedreigd. Geluk kig kwam men het gevaar te boven door het maken van een steenbezetting. Omstreeks 1755, dus ruim twintig jaar na het ver schijnen van den paalworm, werd reeds voor den zee dijk van den polder Zeevang benoorden Edam voorge schreven, dat de openingen tusschen de steenen goed met puin moesten worden volgestopt. Hiermede ver kreeg de steenbezetting feitelijk het karakter van een steenglooiing, welke thans de eenlge vorm van verdedi ging der buitenbeloopen van blootgestelde dijken In het Noorderkwartier is. Uitvoerig stond prof. Thierry vervolgens stil bij den stormaanval op de dijken en de verschillende storm vloeden, die even zoovele rampen voor ons land betee- kenden en behandelde daarna de oorzaken der dijk breuken. Thans zijn wij zoover gevorderd, dat een dijkbreuk, behoudens wellicht hooge uitzonderingen, niet meer op onvolledige technische kennis kan worden verontschul digd. Beteokenis van den strijd tegen den erf vijand. De geschiedenis van ons dijkwezen overziende, komt men er toe zich af te vragen of al het leed. veroor zaakt door de talrijke rampen, wel onvermijdelijk is ge weest en of de ontzaglijke offers wel noodig waren. On getwijfeld zouden onze voorouders zich veel gespaard heben, Indien zij, steeds tijdig hadden Ingezien, dat b|] zeeweringen, de beheersvorm een functie ls van den stand der techniek van den dijkbouw. Behalve het rechtstreeksche materieele doel heeft deze strijd ook een meer ldeëele beteekenls. H|j heeft er toe medegewerkt, ons volkskarakter op te bouwen. De taaie volharding, het geduldige (of koppige?) doorzetten neb ben we geleerd bij het afweren van de hartelooze zee, of bij het bedwingen van dljkrampen: *vij hebben ons land, dat wij zelf gemaakt hebben, en wjj willen en zullen het houden. Het maatschappelijk nlvelleerend karakter van dien strijd heeft ln de middeleeuwen verhinderd, dat het leen stelsel zich ln de lage landen vast heeft kunnen Inbur geren: de dijk werd immers gemeenschappelijk, schou der ean schouder gemaakt- Die str|jd beheersche de ontwikkeling van onze bestuursorganisatie en van ons recht Het eenmaal veroverde en bevestigde gebied waarborgt echter geen ongestoord bezit De perfide zee rust nimmer, verelscht voortdurend bewaking; en de worsteling ontbrandt telkens weer. Dat is goed: want strijd is de ademhaling van het karakter en houde het zedelijk arbeidsvermogen ln stand. Maar hier kan de vraag worden gesteld: Indien de eeuwenlange strijd tegen het water van zoo grooten Invloed ls geweest op ons volkskarakter, op onze ge schiedenis en op onze instellingen, hoe komt het dan dat ln uitingen van onze cultuur, met name In de schil derkunst en literatuur, deze vrijwel nergens weerspie geld wordt? Enkele dichtregels, eenlge schetsen, een tamelijk ver- diensteüjke roman uit de laatste jaren, en dat is op let terkundig gebied vrijwel alles. In de schilderkunst tal van onderwerpen betreffende Hef en leed van het vis- schcrsleven, maar nagenoeg niets betreffende den strijd op de zeewering tusschen den mensch en het vijandige element. Alleen de Nederlandsohe prentkunst heeft me nigmaal momenten uit dien strijd vastgelegd, maar de teekenaar heeft zich gewoonlijk meer op het melodrama dan op de schoonheid ingesteld. De eenlge dichterlijke beschrijving van onze machtige Zuiderzeewerken is gegeven door een Engelschen schrij ver 15 Jaar geleden; en de rake en tevens ln hun schoonheidsvisie zoo suggestieve verzen van Ollver Gold- smith hebben den Duitscher Goethe geïnspireerd tot eenige uitnemende gedeelten van zijn Tweede Faust. Maar het Nederlandsche Epos van het oude, vaak ho merische pleit om het land tusschen menschen, en zee moet nog geschreven worden. Intusschen, al worden onze zeeweringen minder kwets baar, dus veiliger en al wordt gaandeweg het beheer meer en meer gecentraliseerd, en aan de lagere bestu ren ontnomen do eenmaal verworven eigenschappen zullen blijven bestaan, zoolang het land en z|jn dijken de herinnering aan den vroegeren strijd levendig hou den. Met de gebruikelijke toespraken besloot prof. Thierry zijn rede. Qndanks alle huishoudelijke arbeid 1 gaaf, zacht en blank door AANVARING TUSSCHEN DRIE VEERBOOTEN. Op da Mcrsey. Bij dichten mist zijn Donderdagmorgen in den mor d van de Mersey drie veerbooten tusschcn Liverpool en Birkenhead in aanvaring gekomen. De aanvaring tusschen de beide eerste was slechts licht, maar tor- wijl beide kapiteins nog bezig waren met manoeu vreeren, werd do eone boot door een derde veerb wt aangevaren en deze beide booten werden zwaar je- schadigd en moesten uit den dienst genomen woi den. Persoonlijke ongelukken hadden door het vlug optreden der bemanning, die de weinig talrijke pas sagiers wist tc kalmeeren, niet plaats. Tengevolge waarvan een mijn instortte. Nadere bijzonderheden. Gelijk wij reeds in ons nummer van Donderda-r meedeelden, werd Woensdagmiddag in Opper-Silez-ë een hevige aardschok waargenomen, welke vermoe delijk door 'n onderaardsche instorting is veroorzaakt. Het verschijnsel werd ook to Königshutte aan g?ne zijde van de grens waargenomen en vandaar ir. Westelijke richting tot voorbij Bcuthen. In de Heinitz-mijn van de Gicnche-onderneming zijn daardoor eenige pilaren ingestort met een ge d*elte van de mijn. Aangezien zich, naar de direct.-» vaststelde, op dit gevaarlijke gedeelte ongeveer 22 mijnwerkers moesten bevinden, werd terstond een aanvang met het reddingswerk gemaakt. Het geluk' i al spoedig 10 mijnwerkers ongedeerd en 6 licht ge wond boven te brengen. Later werd nog een licht ge wonde mijnwerker geborgen, terwijl bij het verdere reddingwerk nog een lijk gevonden werd. Nader wordt uit Beuthen nog gemeld: Het reddingswerk in de Heinitzmijn wordt mst alle kracht voortgezet. Tot nu toe zijn twee lijken ge borgen. Wat de drie nog ingesloten mijnwerkers be treft, meent men uit de klopteekens te kunnen op maken, dat er tenminste nog 1, waarschijnlijk echter 2 in het leven zijn. Daar de plaatselijke toestand echter groote moeilijk heden oplevert, is niet met zekerheid te zeggen, wan neer het zal gelukken, de ingeslotenen te bereiken. Ook in de Ferdinandmijn bij Kattowitz heeft een in storting plaats gehad, waarhij de mijnwerker Bogi.it- schutz het leven heeft verloren. Het lijk kon spoedig geborgen worden. Vier dooden, twee gewonden. Nader wordt gemeld, dat tengevolge van het b-c ken van een pijler 20 mijnwerkers in gevaar k**« men te verkeeren en twee arbeiders gedood wer Verder had nog een instorting plaats, waarbij t.w man gedood en twee gewond werden. In totaal Z'jn dus hij het ongeluk vier personen gedood en twee ce- wond. Het overige personeel heeft zich zonder hulp in veiligheid kunnen brengen. Daar men op de plaats waar men werkte niet verder kon komen, heeft de reddingscolonno bes! >- ten te trachten de bannen van een anderen kant t-j bereiken. Een hunner gaf nog teekenen van leven door te kloppen. Men vreest echter, dat men hem niet tijdig meer zal kunnen bereiken. Van de beide andere mannen hoort men niets meer, zoodat men vreest, dat zij dood zijn. Een oude vrouw door een 18-jarlg meisje op beestachtige wijze van het leven be roofd. Eenige dagen geleden werd te Brugge een oude vrouw vermoord gevonden De 18-jarige Louise Rickiere uit Ostende, die van deze misdaad verdacht werd, is, de vorige week Don derdag aangehouden. Na een verhoor, dat meer dan vier uur duurde, waarbij het meisje een heele gescniedenis opdischte en een vriend van haar, te Ostende, als den dader aanwees, legde zij eindelijk een volledige bekentenis af. Met de grootste kalmte verhaalde zij, hoe zij de misdaad had begaan. Zaterdag jl. was zij uit Ostende naar Brugge ver trokken. waar zij naai een oude vrouw, Mietje Van- denbergh, toeging aan wie zij nog 50 francs schuldig was. De vrouw eischte haar geld terug, en toen zij dit niet kreeg, maakte zij zich kwaad, waarop Louise Rickiere vertrok en een fleschje zoutapiritus ging koopen. Hiermede gewapend, kwam zij naar de oude terug en wierp haar den inhoud van het fleschje in het gelaat. De oudo vrouw greep een laken en bedekte zich daarmede hel gezicht. Van dat oogenblik maakte het meisje gebruik, om de oude met een schoen op het hoofd te slaan. De vrouw vluchtte in haar winkeltje: Louise Ric kiere haai achterna. Met »er. ijzeren gewicht sloeg zij het oude mensch. tot deze uitwijkend in een kel deropening viel. Ook daar volgde de jeugdige furie zorg voor een goede spijsvertering door Bidirich-Zout Sinds 100jaar onovertroffen bij moeiliike spijsver tering, maagpijnen enz 250 gr. It. 0,^0 Tabletten fl. 0,25 en ft. 1,20. Slechts echt ln blauwe verpakking mei hel portret van den uitvinder. Monsters gra is en franco van den hoofdvertegenwoordiger n fl? Droln Amsiantarn Ciwi. Llnryieusparbweg 18 haar slachtoffer en zij zette haar mishandelingen voort, tot de oude vrouw geen teeken van leven meer gaf. Kalm wandelde de misdadigster naar het station te rug, waar zij den trein nam naai Ostende. Ze is in de gevangenis opgesloten. Buiten de film is zijn grootste liefhebberij de mu ziek. Aan een interviewer verklaarde hij eens: „De mensch moest zich eigenlijk slechts aan één zaak ge heel wijden. Een der gewichtigste redenen, waarom ik dbuiten mijn beroep n ig muziek studeer is dat ik mijn geest voor al tc snelle vermoeienis wil behouden.. Een stokpaardje fis het beste, wat 'n mensch kan hebben". Van de geluidfilm verwacht Ramon Novarra veel, daar hij er van overtuigd is, dat do geluidfilm de n hen goede muziek zal brengen. Een wissel van 2 millioen mark door een werkman gevonden, die een beïooning van 50 Mark kon krijgen. Wolff meldt uit Berlijn: Een kassier van de administratie der rijksschul den heeft op weg naar de rijksbank een rijksschat- kistwissel van 2.005.000 mark verloren, die spoedig daarna door den werkman Rudolf Ilennig op den hoek van de Lindcnstrasse etf Schutzensf isse werd gevonden on bij het politic bureau gedeponeerd. Hen- nig, die in betrekkelijk benarde omstandigheden leeft, verwachtte, dat hem een belooning van min stens een procent, dus ca. 20.000 mark toekwam, doch de directie der administratie is volgens d- „Tempo" van meening, dat van een dergelijke belooning geen sprake kan zijn, omdat de wissel nooit verzilverd had kunnen worden. De kassier die d-m wissel heeft ver loren, moet den eerlijken vinder daarop een beloo ning van 50 mark hebben aangeboden. Het gehesle spoorwegverkeer ontredderd. Een geweldige storm heeft sinds Woensdag in Pa lestina gewoed en liet geheele spoorwegverkeer was Donderdag ontredderd. Tusschen Jaffa en Jeruzalem zijn groote rotblokken op de rails gevallen en bij Ga- za is een stuk spoordijk ter lengte van 2 mijl door overstroomingen weggespoeld, zoodat. geert enkele trein uit Joruzalem naar Egypte kan vertrekken. Men hoopte gister een noodverbinding over Askalon tot stand te kunnen brengen. Da mailtrcin uit Johannesfcurg op een rangeerenden locaaltrein geloopen. 17 dooden. Te Port Elisabeth is gisteren de mailtrein xrtt To- hannesburg op een rangeerenden locaaltrein geloo pen door verkeerden wisselstand. Een conducteur, die den sneltrein zag naderen, liep met een roode vlag de rails op, maat zijn s;gna.il werd pas be merkt, toen een aanrijding met meer te vermijden was, ofschoon de machinist van den sneltrein nog zoo krachtig remmen kon, dat alleen hel laatste deel van den anderen trein door de locomotief gegrepen werd. Pe laatste wagen werd omgeworpen, waarbij 17 pas sagiers gewond werden, een paar vrij ernstig. WANHOOPSVRAAG. (Passins: Show). Nieuw meisje (angstig tot gast, die zich goed van aardappelen heeft voorzien) In 's Hemels naam, geef wat aardappels terug anders kom ik niet rond. OVERGEPLAATST. De heer Hulst, machinist bij de Neder). Spoorwegen, standplaats Schagen, wordt overgeplaatst naar Uit hoorn. BOUWEN. Voor rekening van den heer C. Stammes nabij Alkmaar, zal aan de Nes alhier, op het terrein van de oude plaats, thans bewoond door zijn zoon R. Stam mes, een nieuwe boerderij worden gebouwd, die later door genoemden zoon bewoond zal worden. Het werk is opgedragen aan den heer Stipriaan aan de Nes alhier. POLDER SCHAGEN. De heer P. Schenk aan de Tin, is gekozen tot Hoofdingeland van den polder en de banne Schagen. THEATER ROYAL Voor deze week heeft de directie van ons Theater Royal de hand kunnen leggen op oen attractie zon der weerga, n.1. op „De Groote Parade'*. Hoeveel duizenden menschen hebben deze film al niet reeds gezien en hoeveel duizenden zijn niet on der den indruk gekomen van de geweldige dingen van den oorlog, die op het doek te zien zijn. Deze film is en zal blijven overweldigend, meeslcepcnd. En al is deze film al reeds in ons Theater Royal op het witte doek geweest, en heeft ook Schagen en omgeving een groot contingent bezoekers geleverd, ook nu weer bij deze hernieuwde opvoering zal het weer menschen stroomen. Nauwelijks was de opvoe ring der film aangekondigd, of het liep reeds storm voor de Zondagavonduitvoering en ook ditmaal zul len alle rangen dicht bezet zijn.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14