Kantongerecht te Schagen. y2 x 27 131/2 WETENSWAARDIGHEDEN. April nog een der jaarlingen, terwijl toen ook nog een der jaarlingen is gestorven. Daar de veulens in de eerste maanden weinig voedsel gebruiken en in Juli reeds een tweejarig paard verkocht is, zullen we voor de verdeeling vin het voedsel zonder bezwaar kunnen aanvoeren, dat gemiddeld 5 jonge paarden hebben medegegeten. Ver der hebben wc gedurende hei-geheele jaar een hengst gehad. Om na te gaan hoeveel vee we het geheele jaar gemiddeld hebben gehad, zullen we het verloop daar van eerst eens als volgt optellen. Alle gegevens hier voor kan men controleeren in de kasboeken voor ont vangsten en uitgaven. lMei voorraad 27 Mei verkocht 3 Mei gekocht Juni verkocht September gekocht November gekocht Maart gekocht Maart verkocht April verkocht 1 Mei in veerraad Neemt men nu gemakshalve aan, dat de aankoo- pen en verkoopen steeds midden in de maand vallen, dan kunnen we het gemiddelde aantal stuks voor het gehecle jaar vinden, door de som te nemen van de producten van het aantal maanden en het aantal stuks vee, dat in die maanden onveranderd aanwe zig was, en deze som te deelen door 12, het totaio 24 10 34 1 33 2 S0 1 •41 S 33 6 27 aantal maanden van een jaar. In dit geval vindt men aldus: y2 x 27 131/2 1 X 34 - 34 3 X 33 09 2 X 35 70 4 X 40= 100 1X33= 33 433 12 35 ongeveer. r We kunnen dus zonder al te groote onnauwkeurig heid aannemen, dat gemiddeld 35 stuks vee voedsel hebben gebruikt. Bij de verdeeling van het verbruikte voeder moeten we er natuurlijk op letten, dat niet alle dieren van alle gewassen evenveel gebruiken. Daarom zal het noodig zijn, ieder gewas op zichzelf te verdoelen, waarhij getracht moet worden, de ver houding, die men daarbij aanneemt, zoo goed moge lijk met de werkelijkheid te doen overeenstemmen. Algemecne regels zijn voor die vcrdceling niet te geven. Men moet geheel handelen naar den toestand zooals die in het betreffende bedrijf heerscht. Bij de klavers moet men er op bedacht zijn, dat het runi- vee gewoonlijk weinig of geen klavers gebruikt, ter wijl de jonge paarden, die een groot gedeelte van het jaar in de weide loopen, ook niet zooveel klavers ge bruiken, als cle werkpaarden. In verband hiermede zullen we de klavers verdeelen over de werkpaar den, de jarige paarden en den hengst in verhou ding van 8:2y2:1. Bij voederbieten nemen we aan dat gedurende" den winter ook voerderbicten ge voerd zijn aan de 5 melkkoeien, terwijl verder ae jonge paarden, waaronder jaarlingen, niet zooveel voederbieten eten als werkpaarden. We zullen de kosten van de voederbieten daarom verdeelen over werkpaarden, jonge paarden, hengst, en vee in verhouding van 8: 4 1 5. De haver zul len we verdeelen over werkpaarden, jonge paarden en hengst in verhouding van 8 2lA 1. Wat het weiland betreft, moeten we er rekening mede houden, dat de werkpaarden in den zomer slechts een gedeelte van den dag in de weide loopen. de jonge paarden daarentegen bijna doorloopend, terwijl de hengst niet in de weide komt. De kosten der weide verdeelen we dus over werkpaarden, jonge paarden en vee in verhouding van 4 5 35. We kunnen nu ten slotte de volgende opstelling maken: Totale waarde Acht werk paarden. Vijf jonge paarden. 1 Hengst. 35 stuks vee. Klavers f 1.000.— 695.68 217.36 86.96 Voederbieten 500.— 222.23 111.11 27.78 138,88 789.- 548.87 171.52 68.61 Weide 2.33J.47 212.-A 265.- 1.855.47 Totaal f 4.621.47 1.678.78 764.99 183.35 1.994.35 Het slot van deze redeneering is dus deze. Van de totale waarde der voedermiddelen uit eigen teelt, nl. klaver, voederbieten, haver, weide, totaal f4.621.47, gebruiken de 8 werkpaarden dus f 1.678.78, de vijf jonge paarden f764.99, de hengst f 183.35 en de koeien jl.994.35 gld. Wat een gereken toch om tot ons doel jte komen. Maar we schieten op. Als we nog maar niet te hard gaan. Zij die hierover nog inlichtingen wenschen, wil ik gaarne daarbij helpen, en voor op en aanmerkingen over deze beschouwingen houd ik mij ten zeerste aanbevolen. S. v. De inzenders en inzendsters die de moeite hebben gedaan de in les 10 opegeven taak af te maken, zal ik Dinsdag beantwoorden. Zitting van Donderdag 16 Januari. ZUIDERZEEWERKEN EN ARBEIDSWET. 1 Een overtreding van een der aannemers haarfijn uitgeplozen. Hedenmorgen -wordt voortgezet de zaak tegen H. W. Kl. aannemer van een onderdeel der Zuiderzeewerken, die de vorige maal reeds heeft terecht gestaan wegens overtreding van de Arbeidswet, en wel van de zooge naamde baggerwerkvergunning, waarbij is bepaald, dat de arbeiders, die van ver komen om de vier weken ge legenheid moet worden gegeven, om naar huis te gaan. waarmee wordt beoogd, het gezinsverband van deze zoo veel mogelijk intact te houden. Alleen onder deze voor waarde wordt den aannemer vergunning gegeven 10 uur per dag te werken, aan welke voorwaarde, de heer Kl echter niet had voldaan. Tegen het vonnis van de vorige terechtzitting was hij in verzet gekomen, er zich op beroepende, dat hij de voorwaarden nakwam, zooals die in de streek, waar het werk werd uitgevoerd, gebruikelijk waren, te weten, de Oosthoek van Anna Paulowna bij Ewijcksluis. Hedenmorgen nu wordt eerst de heer Rus gehoord, controleur van de Arbeidsinspectie, in het district Haar lem, die een uitvoerige uiteenzetting geeft, van hoe het een en ander in elkaar zit. Dan wordt eerst de arbeider Denissen gehoord, die de vorige maal ook reeds verteld heeft, dat zij nooit naar huis (in dit geval naar Halsteren in Noord-Brabant) ge weest zijn en er ook nooit over gesproken is. De ambtenaar van het O.M. vindt dan ook, afgeschei den van de uiteenzetting van den heer Rus, dat er bi] de hernieuwde behandeling weinig nieuws In deze zaak naar voren is gekomen. Alleen kan hij zich niet begrij pen, dat de overwerkvergunningen aan deze menschen Uitgereikt, niet worden ingetrokken, en hij was vast van plan daar eens met de Arbeidsinspectie over te con- fereeren. Het zijn altijd weer dezelfde menschen, aldus gaat spr. verder, die ds overtredingen plegen, en vooral de heer Kl. geniet in dit opzicht bij de Arbeidsinspectie een zekere vermaardheid. Deze menschen trekken zich van de Arbeidswet niets aan en met de toegestane over werkvergunningen zijn ze op deze manier wel in staat om hooge winsten te maken. Maar daar moet een eind aan komen. spr. wenscht dan ook bij zijn eens genomen requisitoir te blijven. Vervolgens komt aan het woord Mr. J A. E. Buiskool te Schagen, die als gemachtigde voor verdachte optreedt maak het kort, merkt mr. Bastert, de kantonrechter, terloops op en blijkbaar van zins is de dagvaardiging en het requisitoir van den ambtenaar haarfijn uit te pluizen en er zoo noodig geen „flart" van heel te laten. Het wordt Inderdaad een, voor een zitting van den kantonrechter, ongewoon lange verdediging, welke Mr. B. aanvangt, met te zeggen, dat de heer Kl. het de Ar beidsinspectie niet lastig maakt, maar juist omgekeerd. En dan zou de dagvaarding nietig verklaard moeten worden op grond van het feit, dat niet voldaan is aan art. 83 lid 4 van de betreffende wet, waarbij bepaald is, dat in de dagvaarding moet uitkomen voor welken ar beider en voor welken dag de opgelegde voorwaarden geldt. De Hooge Raad heeft bij een dergelijk geval de dagvaarding nietig verklaard. Dan zijn er de voorwaarden op zichzelf, die volgens den verdediger niet door het districtshoofd van de Ar beidsinspectie gesteld haden mogen worden, alleen als dit behoort tot de competentie van den minister, en ver volgens haalt spr. nog een paar uitspraken van kan tonrechters aan, waarbij in een dergelijk geval ontslag van rechtsvervolging werd verleend. Hier merkt de kantonrechter tegen den ambtenaar op, dat er niet veel overblijft van den dagvaarding. Als dan Mr. B. zich nog beroept op het cultureelp werk, de Zuiderzeewerken, hetwelk hier tot stand ge bracht wordt, en waarop het beginsel is gebaseerd dat het hier gerechtvaardigd is, dat er wordt overgewerkt, en het langer onhoudbaar is, dat bij de uitvoering dier Zujderzeewerken steeds botsingen plaats hebben met dc Arbeidswet, dringt spr. tenslotte aan op vrijspraak van verdachte, subsidiair een lichte geldboete Na re- en dupliek en nog een toelichting van den heer Rus wordt het onderzoek in deze zaak gesloten en zal heden over 14 dagen schriftelijk vonnis worden gewezen DE VEILIGHEID OP DEN WEG. Een, die het blijkbaar vertikte om op zij te gaan. Mej. Aafje Blaauboer te Anna Paulowna had den 13en Juli van het vorige jaar met haar fiets een onverwachte val gemaakt, als gevolg van het feit, dat een zekere Al- bert de Vr., die met nog 3 vrienden op de fiets den ge- heelen Schorweg in beslag nam, het blijkbaar vertikte om op zij te gaan. Hij reed namelijk geheel links van den weg. Sedert we echter een Motor- en Rijwlelwet heb ben, die zeer streng wordt nageleefd, gaat zooiets na tuurlijk niet ongemerkt meer voorbij, dus moest Albert, die heel wyselyk niet verschenen was hedenmorgen te recht staan, en wel voor twee feiten. Links rijden en niet uitwijken, waarvoor hem f 7 en f 4 boete of 7 en 4 dagen hechtenis wordt aangerekend. De cisch was f 12 en f 10. Bang voor een bui-tje. De 44-jarige reiziger Simon M. van Heiloo had to Schagen in de Heerenstraat z'n auto neergezet en was zelf voor de stortbui in café Boontjes gevlucht. Maai de Schager politie-verordening verbiedt zulks (d.w.z. het neerzetten van die auto) en dies ging Simon op de bon en werd hij hedenmorgen tot f 3 boete of 3 dagen hech tenis veroordeeld. Een duur ritje Een zekere R. te Anna Paulowna was niet verschenen. Hem was ten laste gelged, dat hij op den 30sten Mei van het vorige jaar hoogst roekeloos met zijn luxe auto had gereden als gevolg waarvan de dienstauto van den heer Jan de Smit van Ewijcksluis, op „gevoelige" wijze was aangereden. Het een en ander heeft zich als volgt toegedragen. De Smit, die met een kalm gangetje reed, zag de auto van verdachte in heel erg slingerende gang aankomen. Zoo erg zelfs, dat hij maar besloot om stil te gaan staan. Ondanks dat had de botsing plaats. Verdachte had di rect erkend, dat zijn stuurinrichting niet in orde was en hij de schade zou vergoeden. Maar zooals het meestal gaat, van dit laatste kwam niets en tenslotte volgde er een politiezaak van. Dat er van schadevergoeding niets kwam, was het gevolg van vertraging in de uitkeering door de verzelcerings-maatschappij, waar verdachte zijn auto had ondergebracht. Dit nu komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor en het lijkt ons dan ook wel de aangewezen weg dat iemand bij het verzekeren van zijn auto goed uit zijn oogen kijkt. Na het hooren van nog twee getuigen G. Boontjes en C. Goosen komt wel vast te staan, dat verdachte inder daad zeer onverantwoordelijk heeft gehandeld en da ambtenaar vindt het dan ook in hooge mate laakbaar om op deze wijze te rijden en eischt tegen verdachte f 300 boete of 100 dagen hechtenis. De uitspraak wordt in zooverre zwaarder dat do boete wordt verlaagd tot f 50, maar aan verdachte voor den tijd van drie maanden het recht wordt ont zegd om auto te rijden, terwijl een civiele vordering ad f 130, ingediend door De Smit, wordt toegewezen tot een bedrag van f 50 (hooger mag dï kantonrechter niet gaan). Voor de rest van het bedrag kan en zal De Smit zijn maatregelen nemen om het binnen te krijgen, hetgeen hem niet moeilijk zal vallen Een leelijk nummer. De 22-jarlge Willem Anthonius D. te Schagen zou vol gens dagvaarding in den avond van don 24sten o£ den Sluisweg te Wieringerwaard ook als roekeloos hebben gereden. Hij was daar namelijk tegen de stilstaande autobus, van den dienst WieringenSchagen, bestuurd door Corn. Joh. Kroon, aangereden, toen vlug, een stukje achteruit, zijn gereden en vervolgens zich uit de voeten gemaakt. Dit nu is een manier, die bij de heeren politie en rechters nooit veel bewondering kan wekken, en het zag er dan vandaag voor D. ook niets voordeelig uit, al had de kantonrechter eerst wel den indruk gekregen, dat D. de auto voor een motorfiets had aangezien, omdat er vol gens diens zeggen, maar één licht brandde. Door de verklaringen van Kroon en een inzittende, de heer Kaan van Wieringen, krijgen we echter een heel anderen kijk op de zaak en blijkt wel, dat Kroon heel voorzichtig heeft gehandeld. De ambtenaar eischt tegen verdachte f .50 boete o£ 50 dagen hechtenis. De uitspraak luidt f 30 of 30 dagen, met toewijzing van de civiele vordering ad f 15 aan Kroon. Wij gelooven wel, dat D. van geluk mag spreken, dat hij zijn rijbewijs voor een poosje niet is kwijtgeraakt. Zoo dicht bU huis. De 31-jarige winkelier Alb Gr. te Zijpe was bekeurd, omdat hij met één licht op zijn auto reed. Het andere was even van te voren uitgegaan, door een schok bij het passeeren van een te maken brug. Hiermee wil de kantonrechter rekening houden, waar om hij f 3 of 3 dagen vraagt, maar we kregen wel den indruk, dat Gr. sterk op vrijspraak gehoopt had. En dan de ambtenaar nog f 7 of 7 dagen durven vra gen. Jaap nam z'n draal. De 25-jarige kapper, Jacob Br. van St. Maartensbrug, was met een door hem bestuurde auto tegen de driewiel- de kar van Wink opgereden, tengevolge waarvan de driewieler met een gebroken as, hulpeloos neerlag. Het gebeurde op het moment dat Jacob z'n draai zou nemen, maar deze viel al heel anders uit dan hy zich had voorge steld en dus hadden we hedenmorgen het genoegen hem voor den kantonrechter te zien verschijnen, die nu op zijn beurt z'n draai nam en in samenwerking met den ambtenaar den onfortuinlijken autobestuurder aan het verstand trachtte te brengen dat hij van auto-besturen geen kaas had gegeten. De heeren drukten zich natuur lijk heel wat fatsoenlijker uit, maar het kwam toch op hetzelfde neer, en het moet aan deze onkundigheid zijn te wijten dat Jacob de komende vijf maanden ach ter het stuurrad vandaan blijft (wat hij nu niet zoo erg vond, omdat hij zijn nieuwen wagen(?) toch nog niet heeft, en voorts tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis, wordt veroordeeld. De eisch was f 40 of 40 dagen. In zijns vaders jaszak. De 24-jarige Sp. van Harenkarspel, had geen nummer- bewijs bij zich, toen de politie daarom vroeg. Dat zat in de zak van zijn vader en daar boet de zoon heden voor f 3 of 3 dagen Goed luisteren is goedkooper. De heer Willem Waiboer te Anna Paulowna had in zijn luxe auto 3 personen vervoerd naar Kolhorn, bij welke gelegenheid hij een ruim anderhalven kilometer achter een vrachtauto, hoog beladen met haverdoppen, had ge reden, die op zijn herhaald sein maar niet uitweek. Iede re automobilist, die dit wel eens heeft meegemaakt, weet dat dit om „helsch" te worden is. Dus ook Waiboer zal het kookpunt wel nabij geweest zijn, en toen de gelegen heid zich voordeed, is hij de vrachtauto gepasseerd en heeft hij een vriendelijk onderhoud gehad met den bestuurder, die de 25-jarlge Hendrik M. uit Hoorn bleek te zijn. De kantonrechter kan zich het een en ander levendig voorstellen en veroordeelt M. tot f 12 en f 6 boete of 12 dagen en 6 dagen hechtenis. Verdachte had namelijk geen spiegel ook. WAT KLEINE ZAAKJES. De aannemer C. de L. te Zijpe wordt tot 3 keer f 2 boete of 3 keer 2 dagen hechtenis veroordeeld wegens 3 overtredingen van de Arbeidswet. De 41-jarige arbeider Jan V. te Barsingerhorn was wat onhebbelijk opgetreden tegen den controleur bij den Raad van Arbeid, den heer Knol, Aangezien deze heeren ook hun plicht moeten doen, meent de kantonrechter, dat hier geenszins reden voor bestaat, en daarom ver oordeelt hy V. tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Het moet met den kantonrechter gezegd worden, dat de Invaliditeitswet gemaakt is voor de arbeiders, maar het is merkwaardig hoe weinig deze laatsten er mee op hebben. In het verbaal stond, dat V had het een „rotzooi" ge noemd, wat al van heel weinig waardeering getuigt. K. de Gr. te Oudesluis was ook al met de „plakkerij" in conflict gekomen. Zijn rentekaart was zoekgeraakt, maar hij heeft nu weer een nieuwe en plakt er op, dat het een lieve lust is. Voor zijn slordigheid moet hij echter f 4 boete beta len. De ambtenaar had maar eventjes f 10.geëischt. Op de vogelaars, of wel plevierenvangers, hier in de omgeving wordt op het oogenblik streng toe zicht uitgeoefend en wel in het bijzonder door den rijksveldwachter Vroone van Julianadorp die en dit niet heelemaal ten onrechte opkomt tegen de mis handeling, waaraan de lokvogels, welke bij de uitoefe ning van dit bedrijf onontbeelijk zijn, zouden zijn bloot gesteld. Terecht moet staan voor dit feit Gerbr. P. SI. te Zijpe, die, zooals hij zegt reeds jarenlang het bedrijf uitoefent en nooit terzake van een dergelijk feit met de politie in conflict gekomen is. Verder zou hy geen bewys bij zich gehad hebben, om op zeker land van Bijpost zijn bedrijf uit te oefenen, toen de politie hem daarnaar vroeg. Dit wordt bewezen geacht en wat de mishandelde lokvogels, betreft, (de dagvaarding spreekt van een verminkte), er wordt ons door het in beslag genomen loktoestel gede monstreerd, hoe de lokvogel daarop gebonden wordt en het moet een ieder werkelijk onbegrijpeiyk voorkomen, dat de wet zooiets toelaat. En al is natuurlijk niet toe gestaan, dat een vogel mishandeld wordt als hierboven bedoeld, moet toch de wijze waarop het dier steeds maar weer gedwongen wordt te fladderen tenslotte een ware marteling zijn. De kantonrechter, als zijnde deskundig op het gebied van de jacht, zou de beesten liever in een zoogenaamde „broek" plaatsen, zooals dat vroeger by het vinken gebeurde Inmiddels verklaart de bovengenoemde rijksveldwach ter Vroone, dat het soms meer dan ergerlijk is. De poot jes van de dieren, zijn maar al te vaak heelemaal rauw en vooral wanneer het slecht, regenachtig weer is, kan het niet anders of de dieren moeten ontzettend lijden. Na deze toelichting wordt tegen SI. geëischt f 10 en f 60, of 10 en 60 dagen, en in beslagneming van het niet in beslaggenomen jachtmateriaal, of bij niet-uitlevering van dit laatste f 40 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter zal in deze zaak over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen evenals in de volgende zaak tegen Klaas D., afkomstig van de Street te St. Maarten, die eveneens door rijksveldwachter Vroone was aange houden, wegens het hebben van een verminkte lokvogel, en tegen wien de ambtenaar f 70 boete of 70 dagen hechtenis eischte. We krijgen nu nog een min of meer mysterieus zaakje tegen Dirk B., zich noemende siyter te Barsingerhorn, maar een slijter zonder vergunning. De volgende maal krijgen we wederopvoering, waarbij dan ook de verbali sant meespeelt, en by welke gelegenheid de ontknooping van deze, nu nog duistere zaak zal volgen. Tot slot een min of meer ernstige overtreding van de Leerplichtwet, gepleegd door den 48-jarigen arbeider H. v. G. te Anna Paulowna, afkomstig uit Drente. Diens zoontje, Aart, biyft maar geregeld weg van school, en zulks, terwyl hij nog tot 16 September 3930 de lessen moet volgen. Op zich zelf een geval, zooals we er eiken keer verscheidene te hooren krijgen, maar hier aan is deze bijzonderheid verbonden, dat men daar in den Polder met belangstelling den afloop van dit geval tegemoet ziet, omdat de ouders van andere kinderen er op vigileeren, hun kinderen ook van school thuis to houden. Ze zullen echter in dezo bitter teleurgesteld wor den, want zoowel kantonrechter als de ambtenaar zullen alle mogelijke moeite doen, om dit „relletje" den kop in te drukken De ambténaar eischt f 30 boete of 30 dagen hechtenis, onder de bijvoeging, dat het v. G. nog veel meer geld zal kosten als hy er mee blijft doorgaan. Wy gelooven ook wel dat verdachte verstandig zal doen te trachten op bevredigende wyze een eind aan deze zaak te maken. De uitspraak luidt f 16 of 8 dagen. Hierna volgt nog een heele reeks van bij verstek ver oordeelden, meerendeels voor overtreding van de Mo tor- en Rywielwet. -WAAR DE VROUW BELANG IN ST E L T. Vrouwelyk economisch inzicht. Estelle Taylor, de vrouw van den bokskampioen Jack Dempsey, beheert het vermogen van haar man niet alleen economisch en verstandig, maar verstaat ook da kunst, op velerlei wijze geld te verdienen en onkosten te vermyden. Zelfs gaat ze daarin wel eens te ver. Zoo als kunstenaars en menschen, die gewend zijn in het openbaar te treden, versturen Estelle en Jack foto's aan degenen, die daarom vragen, hetgeen tamelijk hooge kosten aan papier en postzegels met zich brengt. Estelle heeft daar iets op gevonden. Behalve het portret ont vangt men een beleefden maar stereotiepen brief, op mooi papier, waarop in den hoek gedrukt is: „Wan neer U in Los Angelos komt, logeert dan in hotel Bar bare Worth." De directie van dit hotel betaalt de pa pier- en portokosten die het echtpaar Dempsey door het verzonden van foto's maken moet, en geeft nog een kleinigheidje meer. Hoe ouder hoe... Statistieken vormen een droog studie-object. Een uit zondering hierop maken de huweiyksstatistieken. Die zyn altyd interessant. Uit de officieele Engeische huwe- lyksstatistiek kan men lezen, dat de klachten der En geische moeders, volgens wie tegenwoordig minder huwelyken worden gesloten dan vroeger, ongegrond zijn. In totaal traden 308.370 paartjes in het huwelijk. Dat is 28500 paren meer dan in het voorafgaande jaar. Opvallend is echter, dat zich onder degenen, die zich verdrongen op den steiger van het huwelijksbootje zoo veel jeugdige personen bevonden, zoo angstaanjagend veel jeugdigen. 58.000 paartjes waren nog geen 21 jaar oud, 34 bruidjes niet ouder dan 15 en 12 echtgenooten niet ouder dan 16 jaar. Maar niet alleen de jeugd van tegenwoordig heeft den moed, ook de ouderen. Want de statistiek telt 1296 mannen en 263 vrouwen, die ouder dan 70 jaar en nochtans het trouwen niet kon den laten. Soedanecsche liefdesproef. In den Soedan is een byzonder wreede maniev om de hand der geliefde te winnen blyven bestaan. Zijn er twee mededingers naar hetzelfde meisje, dan onderwer pen zij zich aan een „mobatanah", een liefdesproef van buitengewone gruwelijkheid. De beiden komen overeen, elkaar met een stok of zweep op den rug te slaan, het zoolang tot er een van de twee bij neervalt. Wie het 't langste uithoudt, voert de bruid weg, en ontvangt den titel „Achu-el-Banat" (Broeder der Dochters). Welis waar heeft de politie deze wedstrijden verboden, maar uitroeien kan zij ze niet. Hoeveel slaap heeft oen schoolkind noodig? Het schoolgaand kind heeft meer slaap noodig, dan een, wat den heelen dag buiten speelt. Als de kinderen lastig kunnen opstaan kan men er van verzekerd zijn, dat zij niet voldoende slaap gehad hebben. Vooral schoolkinderen moeten 's avonds tydig naar bed. Ook ais de kinderen groot genoeg zyn om 's avonds aan een of andere ontspanning deel te nemen, moet er toch zoo veel mogelyk voor gezorgd worden, dat dit op Zater dagavond gebeurt, daar de kinderen den anderen dag kunnen uitslapen. Zelfs scholieren van 1820 jaar moe ten vijf van de zeven avonden vroeg naar bed.. Ook moet men er voor zorgen, dat de kinderen een goed, voedzaam ontbijt nemen voor zy naar school gaan. Geeft een kind na het avondeten geen snoepgoed, want dan za! het den volgenden morgen geen eetlust hebben. Wenken bij melkgebruik. Om te voorkomen, dat melk overkookt, kunt U langs den binnenbovenrand der pan een weinig boter smeren. Aangebrande melk dadelijk overgieten en er wat zout doorroeren Om aanbranden te voorkomen, moet U on der in de pan een weinig water doen. Om het spoedig verzuren tegen te gaan, voegt U onder het koken een weinig zout toe. Om melk of room te laten verzuren, ze niet koken en er wat karnemelk of citroen aan toe voegen. Om room gcmakkelyk te kunnen kloppen, zet U hem te voren een poos op ys. Om roomschuim to maken voegt U by het kloppen van den room wat eiwit toe. Is het U bekend: d a t in Engeland 200.000 menschen in de electrlciteits- industrlo werkzaam zyn? dat de Turksche taal minder gesproken wordt dan vroeger? dat thans 24 millioen menschen Turksch spreken, te gen 30 millioen een eeuw geleden? dat de oud-Pruisische taal tot voor ongeveer 200 jaar in Oost-Pruischen gesproken wordt? dat het oud-Pruisische niets met Duitsch te maken had, doch tot de Baltische talen (zooals het moderne Letlandsch en Litauensch) behoorde? dat een eetlepel 180 druppels bevat? dat een theelepeltje 60 druppels bevat? dat er in Amerika 63 hoogere burgerscholen en uni versiteiten zijn, die radio-uitzendingen verzorgen?

Schager Courant | 1930 | | pagina 23