illSDtll Ifitms- DE GROENE TAFEL. Moderne Nikkelen Bril LANGENDIJK. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Uit onze omgeving. W1F.$W?ERWAARD. Stoomtram Schagen—Wognum. Fa. Gebr. ROTGANS, Hoogzijde E16, Schagen. Dinsdag 21 Januari 1930. 73ste Jaargang No. 8598 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, \V0en9dag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.G5. Losse nummers 6 cent. ADVKRTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De Raad onzer gemeente heeft Vrijdagavond ver gaderd van 'savonds 7 uur tot 's nachts half één. De publieke tribune was dicht bezet en alles rookte en dampte, zoowel voor als achter de balie. Het was een atmosfeer om draaierig van te worden en onze gemeentesecretaris moest er dan ook het bijltje bij neerleggen. De voorstelling-zelf liep ditmaal nogal gemoedelijk. De heeren keken mekaar zelfs niet onvriendelijk aan en ze babbelden opgewekt verder. ft De meest belangrijke punten betroffen: behoud tram SchagenWognum en zoowel de moreele als daad werkelijke steun werden toegezegd. De Molenstraat krijgt haar Zaterdagavondmarkt, het plantsoen blijft ongerept en de Donderdagsche marktstalletjes behiel den hun oude plaats. En zoo ging het verder, altijd nog maar vredelie vend langs de voorstellen van den Bestuurdersbond, die niet veel succes hadden, naar het vrije pensioen .voor alle gemeentewerklieden en -ambtenaren. De gemeente krijgt haar eerste onteigeningsproces en zoo belandden wij tenslotte bij 't cardinale punt der agenda: (Ie plaats der nieuwe openbare school. De Raad is er anderhalf uur over in comitézitting geweest en wat er over de openbare zitting bekend werd, was al bitter weinig. Men zal de school zetten op het Heerenbosch, met Ihaar achterste tegen het slotplantsoen, nadat daar- tv.#schen eerst nog ruimte is gehouden voor eenige nog te bouwen huizen. Het front komt naar .de Zuidzijde, dus komt. dit geheel afgekeerd te staan van den hoofdweg en keert dit front zich naar de langs de Lauriesloot door te trekken straat. Uit een bouwkundig oogpunt bekeken, al een heel ongelukkige oplossing, ofschoon wij wel toegeven dat de van hoogerhand te stellen cischen omtrent licht en lucht daarop wel van invloed zullen zijn geweest. Men mag dit alles nog wel eens terdege overwe gen. o Bedroevend is het te noemen dat deze besüssiing omtrent de plaats der nieuwe school is genomen op zulke losse gronden en aan de hand van zoo goed als geen gegevens. Wij weten niet, wat in comitézitting is behandeld, maar geloofhechtend aan wat de bur gemeester zeidc, dat deze comitézitting alleen nood zakelijk was om den gemeente-opzichter gelegenheid te schenken wat technische inlichtingen te verstrek ken, moeten wij wel aannemen, dat ook daar niets is meegedeeld over wat zoo nauw met deze plaats bepaling samenhangt. En ook na de comité-zitting vroegen verschillende raadsleden nog allerlei inlich tingen, wel een bewijs, dat zij die ook in comité niet hadden ontvangen. En niet waar, gelet op de van warmte overvloeiende speeches der raadsleden over de wenschelijkheid van meer openbaarheid, mag men toch niet aannemen, dat deze zelfde heeren een oogenblik later die schoone woorden tot holle frases zouden stempelen. En dan moet het ons van het hart dat ook alle raadsleden hier op meer voorlichting hadden behooren aan te dringen en in het uitbrengen van hun stem daaraan uiting hadden behooren te geven. Want het wil ons toch voorkomen, dat als men de plaats der nieuwe school bepaalt, men dit toch onmo gelijk kan losmaken van het gchecle schoolplan. En dan mag men misschien dat plan in al zijn onderdee- len nog niet voor elkaar hebben, in groote lijnen in zijn 'hoofdzaken ook wat de onderdeelen betreft, moet bet toch vaststaan, althans terdege onder de oogen Eijn gezien en overwogen. En wij hebben nergens den indruk kunnen krijgen, iflat dit het geval was. Wij kunnen ons levendig indenken, dat degenen, clie do school op de tegenwoordige plaats wenschen, of juister achter de oude school, een vraag stelden omtrent de kostenberekening. Zij wenschten becijferd hoeveel de nieuwe schoolplannen op die plaats zou den beloopen tegenover de kosten van stichting op bet Heerenbosch. En o.i. spreekt het toch vanzelf, dat B. en W. in die richting eerst hun ideeën zouden hebben uitgewerkt. Dit als van-zeif-sprekénd aannemend, bracht het ook Algemeen Belang er toe om B. en W. de noodige gegevens te vragen voor en al eer de burgerij zich zou kunnen uitspreken. B. en W. blijken in dat op zicht niets te vertellen te hebben gehad, zij zijn vol komen in gebreke gebleven iets voor te bereiden. En de volgzame raadsmeerderheid heeft B. en W. zijn zin weer gegeven en voor de zooveelste maal ja en amen gezegd, zonder voldoende te weten. Wij zelf voelen ook niets voor het plaatsen van de nieuwe school achter de oude, maar dat neemt niet Ureg, dat wij elk raadslid het volste recht toekennen, neen, het hun tot een plicht rekenen, om aan B. en W. alle inlichtingen te vragenen die hadden B. en W. hen behooren te verstrekken, Ts het juist, zoo vragen wij, dat het thans aange wezen terrein te klein is? Dat men met. het oog op het terrein voor lichamelijke oefening, elders terecht zal moeten? Met geen enkel woord hebben noch B. en W., noch de Raad daarop gewezen, of zelfs gezinspeeld. Moet er extra grond voor worden aangekocht? Moet dit terrein worden gehuurd? Hebben de besprekingen met den heer H. Raven over aankoop van zijn terrein resultaat opgeleverd? Of zal men grond koopen van mevrouw Van Marlen? Hoe? of op welke wijze zal dit zeer belangrijke deel der schoolplannen worden opgelost? en wat zal het ons kosten??? Wij vragen maar, omdat over dit alles niets is gezegd. En ons dunkt, als een college met school plannen komt, men klaar moet zijn, gereed om tot den Raad te zeggen: Kijk, zóó denken wij ons de op lossing i? haar geheel en dat zijn de finantieele ge volgen. Op deze wijze behoort men toch zulke zaken te bezien en af te wikkelen. Men zegt, dat er plannen in de lucht zweven om een terrein te ontwerpen voor lichamelijke oefenin gen van 100 X 120 M. 12000 M2. of liefst nog grooter. Men mompelt ever een gemeentelijk sport terrein met al den aankleve van dien en als dan de grondprijs ook wordt bijv. f 1.50 per M2.. dan zal dat een inrichting worden die duizenden en nog eens duizenden zal kostên. En al bepaalt men zich tot een oefenterrein van 12000 M2., wordt het al een kapi taal alleen voor grondaankoop, terwijl de wet toch ook een minimum-terrein van 45 X 75 M. toestaat. In hoeverre of B. en W. of de Raad aanvechtingen hebben voor zulke grootsteedsche ondernemingen, we ten wij niet, is uit niets geblekenmaar er wordt over gepraat en gedelibereerd, ook op ons raadhuis. En ons dunkt dat men nu bij de plaatsbepaling der nieuwe school ook over deze belangrijke zaken klare wijn had moeten schenken. De zaak had in haar ge heel besproken dienen te worden, in haar geheel moeten worden overzien en B. en W. hadden moeten zorgen dat zij in zooverre gereed waren. De burgerij had dan ook die voorlichting gekregen, waarop ze recht had. Want hoe zit het bijv. met de woning voor het schoolhoofd Bouwen we aanstonds ook voor hem een nieuw huis? De mededeeling des heeren Van Nuland wees ton minste in die richting. Maar B. en W. komen niet met afgeronde plannen, broksgewijze krijgt de Raad de voorstellen voor zich en als consequentie van dit eenmaal genomen be sluit moet het volgende voorstel wellicht nolens volens worden aanvaard. Boven alles is het eisch: een goed overzicht over het geheel. Maar dat komt er van als men in alles geheim zinnigheid betracht. Niets mag er van bekend wor den, niets mag er van uitlekken. Als er 'n conferen tie is, ontzien B. en W. zich zelfs niet om hun eigen gemeente-secretaris buiten de deur te zetten. Alle maal zakelijke overwegingen, geen middel is hen te kras, zelfs zien ze er niet tegen op om hun ambte naren te beleedigen. En toch!toch komt er veel van wat de heeren doen naar buiten. Actie brengt steeds reactie, dat kan niet anders! En al die geheimzinnigheid, al dat gekonkelefoes, hebben we Vrijdagavond kunnen constateeren, vindt zijn diepste oorsprong nergens anders in, dan in de antipathie tegen den persoon van den redacteur der Schager Courant. Die man heeft het bij het heele college van B. en W., bij den Raad „gevreten". De critieküdie verd critiek, die de heeren, zooals ze zeggen, naast zich neerleggen, waar aan ze lak hebben. Die kaercl kan een staert krêijgen, zal onze burgerpa in zijn geliefkoosde terminologie zeker wel zeggen. Maar toch die critiek, waarop de heeren steeds reageeren, in den Raad en in het particuliere leven, zelfs op de meest kleinzielige manier. Geen middel is hen te min, om de plaatselijke pers te knoeien. De heeren kunnen niet tegen een bespreking van hun daden. Zij zien zichzelf niet graag in den spiegel der openbare meening. Do heeren vragen zakelijke critiek, een critiek die opbouwt. Maar edelachtbare menschcn, wie maakt een bespreking der gemeentezaken onmogelijk? Wie drukt elke vrije uiting der publieke meening den kop in? Dat doen B. en W. zelf! Nooit is over uw voor stellen, over uw plannen voor de raadsvergadering iets te krijgen. De meest eenvoudige inlichtingen wor den zonder ecnig commentaar geweigerd. Terwijl in tal van andere gemeenten de plaatselijke bladen ko lommen vol melden over de voorstellen en besluiten van B. en W., wordt te Schagen de kraan stijf dicht gehouden. Wat blijft ons als pers dan anders over dan uw daden en voorstellen te bespreken, nadat de beslis sing is gevallen. En dat het dan vele malen blijkt, dat wij het niet met u eens zijn, en dat we in scherpe woorden uiting moeten geven aan onze verontwaardiging en die der burgerij, omdat uw daden en handelingen zoo lee- lijk of verkeerd zijn, is dat dan onze schuld? Is dat niet een gevolg van uw eigen handel en wandel? Als uw eigen toon waardig, uw eigen optreden hoog staand en voornaam was, als er een zuivere atmosfeer nu in figuurlijken zin, in ons raadhuis heerschte, als er intellect sprak uit uw woord en daad och, het zou niet anders kunnen of dat zou zijn stempel moeten drukken op elke bespreking en be oordeeling. Houdt uw eigen blazoen zuiver, weer in uw omge ving het verderf en toont u in den waren zin van het woord edel en achtbaar. En het is wel teekenend, dat in de dagen toen wet houder Schoorl, zooals de burgemeester ons zelf heeft verteld, in B en W. er op stofte, dat hij zeker was van een gunstige critiek der Schager, Ct. hij in de raadzaal sprak van ons als van geachte zijde Maar toen later bleek dat de Schager Courant haar zelfstandigheid behield, zich vrij en frank uitsprak ook over de daden en handelingen van dit tegenwoor dig college en commentaar gaf, zeer ongewenschte com mentnar,ja, toen was het uit met de hooge g :nst en werd geen poging nagelaten om de plaat selijke pers zoo mogelijk te muilbanden. Dat dit ondanks alles niet is gelukt en men zelfs het prescntecren van een pak slaag niet beneden zijn waardigheid achtte om dit doel zoo mogelijk te be reiken) mag de heeren steken ze zelfs er toe bren gen om in de raadzaal onware voorstellingen van za ken te geven, onze betrouwbaarheid verdacht te ma ken, dat alles zal er ons niet afbrengen dat gene te doen wat wij achten te zijn in het waarachtig belang onzer gemeente, n.1.: zonder aanziens des per- soons, vrij van eiken vreemden invloed, in dienst van geen enkele partij, vrijuit onze meening te zeg gen. En als de heeren op ons raadhuis, (om nu maar eens een zeer plastisch beeld te gebruiken), zelf wat steviger den deksel op hun vuilnisbak gesloten hiel den, zou het ons heel wat gemakkelijker vallen den stank daarvan te houden uit de neuzen onzer lezers! VereenlgLng „Burgernut". Cm in den tegenwoordigen modernen tijd, waarin vooral de Radio een groote rol speelt, veel publiek op Nutsavonden e.d. bijeen te krijgen, is lang geen gemak kelijke taak. Wat is er aangenamer nietwaar, dan, in de huiskamer, gedoken in een groote steel, te luisteren, naar al het mooie en opvoedende, dat de Radio ons brengt. Ondanks dit, mag het Burgernut zich ook dit jaar in een stijgende belangstelling verheugen. De laatste bijeenkomst, gehouden in de zaal van den lieer Dekker, was zelfs zeer goed bezocht. De voorzitter, de heer W. Keesman, heette in enkele welgekozen woorden, de aanwezigen hartelijk welkom op dezen eersten avond in het nieuwe jaar. De traditioneele lezing werd vervuld door Mej. Reek, met „Uitscheien" en de bijdrage door den heer K. Dek ker met „De Gelukkige". Beiden verwierven een harte lijk applausje. Hierna kregen we den heer Jb. Swaag met „De verliefde Recruut", waarom, vooral om de wijze, waarop het werd voorgedragen, onbedaarlijk werd gelachen. De Gebr. Swaag vergastten ons af en toe op harmo- nica-muziek, wat zeer gewaardeerd werd, temeer daar het muzikale gedeelte, jammer genoeg, op de meeste avonden wel iets te wenschen overlaat Twee dames en twee heeren gaven het kluchtspel „Hij wist Raad', ook een aardig stukje. Hierna werd door 4 dames en 5 heeren opgevoerd: „Het geheim van Jonge Tante", een tooneelstukje in twee acten. Het liep, ondanks den korten studietijd heel goed van stapel. Enkelen speelden zelfs heel goed. De personen, die zich elke bijeenkomst weer voor het op voeren van een tooneelstukje bereid verklaren, komt zeker een woord van dank toe. In de pauze werd weer een taart verloot, welke de heer Joh. Westerman mee huiswaarts mocht nemen. Na de koffie enz., kregen we eenige voordrachten van den heer P. Wardenaar. Daarna een herhaling van het stukje „Het leuke dlevenpaar in de klem", door vier heeren. waarom in een vorige bijeenkomst was verzocht. De Gebr. Swaag droegen voor: „Muggenplaag", een stukje, dat weer danig op de lachspieren werkte; de heer Jb. Swaag: „Daar kan een mensch niet buiten" en de oude heer Ploeger: „De Matroos". Van Mej. A. Dekker en de heeren K. Dekker en J. Bankert kregen we nog een leuk stukje: „Hoe men z'n dochter aan den man brengt". Zoo men ziet, een goed gevuld programma, dat, dank zij de uitstekende leiding des heeren Keesman, correct werd afgewerkt. In zijn sluitingswoord bracht voorzitter dank aan allen, die hun krachten weer hadden gegeven, om de aanwezigen een aangenamen avond te bezorgen. KOLHORN. Vrijdagavond trad in de zaal van den heer S. Kui per alhier voor de afd. Kolhorn van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen op Ds. Klaver, uit Hoorn, met een voordracht over „Merijntje Gijzens' Jeugd". In een boeiende rede vertolkte de spreker de strek king van de boeken van den bekenden schrijver A. M. de Jong. Bijzonder mooi werd door hem naar voren gebracht de tegenstelling tusschen den ouden pastoor - pastoor bij de gratie Gods zooals hij het uitdrukte en den jongen pastoor van Gils pastoor bij de gra tie van de kerk. Toen de voorzitter van de vereeniging, burgemeester Breebaart, den spreker dan ook dank zeide voor diens buitengewoon mooie en leerrijke voordracht, was hij zeer zeker de tolk van alle aanwezigen. De afdeeling kan met groote voldoening op dezen geslaagden avond terugzien. De stand der bevolking alhier was op 31 December j.1 als volgt: Gedurende 1929 gevestigd 124, geb. 15, tezamen 139. Vertrokken 111, overleden 10, tezamen 121. Alzoo een vermeerdering van 18 personen, zoodat het totaal aan tal op 31 December 1153 bedroeg. Er werden 12 huwe lijken gesloten. Zaterdagavond werd vanwege de sociëteit „De Een dracht" de jaarlijksche kolf- en biljartwedstrijd gehou den, welke, als gewoonlijk weer zeer gezellig is verloo- pen. Om allen een zooveel mogelijke gelijken kans te geven werd er gehandicapt. De heeren handicappers hebben dit heel goed gedaan. De uitslag was als volgt: Kolven; aantal deelnemers 21: le pr. N. Kopper; 2o pr. K. Zander; Se pr. J. Kistemaker; 4e pr K. Zijp; se- rieprijs J. Breed. Biljarten, aantal deelnemers 25: le pr. C. Haringhui zen: 2e pr. S. Sieswerda; 3e pr. K. Zijp; 4e pr. Jb. J. Sleutel. Vlotbrug, aantal deelnemers 30: le prijs H. K. Koster 2e pr. J. A. Waibocr; 3e pr. R. Bakker; 4e pr. C. R. Blaauboer; 5e pr. J. van Ham; Ce pr. Jb. J. Sleute!. Heel erg vroeg was 't niet, toen 't laatste clubje huis toe ging. Onze gemeente is weer een winkel rijker geworden. De heer Cor Bakker die ln do Groot Buurt een nieuwe autogarage heeft laten bouwen, heeft daaraan een win- wel verbonden, waarin alles is te verkrijgen wat be trekking heeft op Automobielen, motoren, rijwielen, gloei lampen enz enz. Toen we Zaterdagavond een kijkje gingen nemen, moesten we erkennen dat alles er schitterend uitzag. •Diverse bloemstukken waren netjes gerangschikt, het geen bij de mooie electrische verlichting een aardig ef fect gaf. Ten aanzien van de plannen over de voortzetting van de Stoomtram SchagenWognum, kunnen wij mededeelen, dat de Directie der Nederlandsche Spoor wegen Zaterdag 18 dezer eene conferentie heeft ge had met een vertegenwoordiger van: Heeren Gedepu teerde Staten van Noordholland, den heer Mr. M. A. Stufkens; de heeren G. Nobel en D. J. Schoffel voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken Hollands Noorderkwartier en den heer J. Veldstra voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken West-Friesland. De commissie inzake het behoud van de Stoomtram SchagenWognum heeft, onder aanbieding van het rapport, waarop haar standpunt duidleijk is uiteen gezet en welk rapport in de vergadering van finan- tieel belanghebbenden op 22 Januari a.s. zal worden behandeld, aan den heer Nobel medegedeeld, dat het baar overbodig lijkt in dit stadium aan de conferen tie deel te nemen. Het resultaat der conferentie was, dat verlenging van de exploitatie na 1 Februari niet zal zijn te be reiken, wanneer (le noodige finantieele modewerking niet is verkregen en geregeld vóór dien datum. De Directie is na de vergadering van 22 dezer nog tot onderhandeling bereid en tevens om een deel van het tekort in de exploitatiekosten voor hare rekening te nemen. De kans op voortzetting der exploitatie wordt, ge zien den korten tijd, nu gering wat zeer te betreu ren is al geeft de Directie der Nederlandsche Spoorwegen nog de gelegenheid voor onderhandeling. zwart overtrokken compleet met ronde glazen f3.50. Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en Goedkoope Optiek. Wij wenschen den heer Bakker alles goeds toe in zijn mooie nieuwe zaak. Zondagmorgen geraakte de melkauto van den heer W. Tiel te Breezand komende van Haringbuizen aan den Slikkerdijk nabij de Tweewegen te water. De wagen sloeg over den kop en stond weer recht op in de vaart, in zijn val een waarschuwingsbord: „Rechts van de vaart rijden" meenemende. Naar men ons meedeelde was de stuurinrichting oorzaak van het ongeval. De chauffeur bekwam geen letsel. Met de kraanwagen van de firma de Moor werd de drenkeling op den weg ge haald. Bij de voortgezette wedstrijden in den kolfmatch van de 5 B-klassen, van de bij den Langendijker Kolfbond aangesloten Kolfclubs, Zondag in Concordia gespeeld, was de uitslag de volgende: „Op Maat", Zuischarwoude: 1. C. Berkhout 141 p., 2. P. v. d. Welle 139 p., 3. P. Goet 141 p„ 4 J Zijp 158 p., 5. A. Boon 157 p„ 6. P. Langedijk 152 p. Totaal 888 p. „Gezellig Samenzijn", Zuidscharwoude: 1. W. Crum 105 p., 2. J. Bruin 183 p.. 3. J. de Wijs 123 p., 4. P. Bruin 95 p„ 5. T Vroling 109 p., 6 J. Kraakman 123 p. Totaal 738 p. „Volharding", Oudkarspel: 1. C. Vlug 120 p., 2. P. Moeijes 123 p., 3. L. Stokman 115 p.. 4. C. Blokker 75 p., 5. C. Plakman 126 p., 6. D. Plakman 74 p. Totaal 633. „Concordia", Noordscharwoude: 1. K. Langedijk 170 p., 2. L. Dekker 140 p., 3. G. Deutekom 117 p„ 4. J. Bak ker 142 p., 5. S. Timmerman 154 p., 6. C. Kuiper 138 p., Totaal 861 p. „Ons Genoegen", Noordscharwoude: 1. D. Bakker 159 p., 2. W. Bakker 151 p., 3. T. Blaauw 106 p., 4. Sj. Maakal 168 p.. 5. J Hink 180 p., 6. C. Olthoff 143 p., Totaal 908 p. OUDKARSPEL. Vanwege de commissie tot regeling van de bazar ten bate van de voetbalvereeniging D.T.S., kregen wij het vereerend verzoek, om aanwezig te zijn op de voorloopige opening hiervan op Vrijdag, des avonds acht uur. Met genoegen namen we dit aanbod aan, want. ge zien de grootsche opzet en de talrijke giften, die er binnen gekomen waren, belooft dit een bazar te wor den die we niet al te dikwijls te aanschouwen krijgen De populariteit van D.T.S. zal hieraan wel niet vreemd zijn. De voorzitter van de Bazarcommissie, de heer J. Eecen, opent met een hartelijk woord van welkom en spreekt in de eerste plaats de hoop uit, dat deze bazar goed zal slagen. Spreker is vol moed, want gezien de groote medewerking, zoowel van particu lieren lils van zakenmcnschcn, hebben hem getoond, dat cr zeer veel D.T.S.-vrienden zijn. Een bijzonder woord van dank'wordt aan de firma Ilolsmullor ge bracht, welke voor dc thee zal zorgen, geheel ten bate van de voetbalvereeniging. Verder wordt nog een woord van dank gebracht aan hen, die hun steun verleend hebben en nog zullen verleencn ten bate van de bazar. Op deze korte, doch zakelijke wt***- den. volgt een hartelijk applaus. Hierna neemt de heer A. Ootjers, de voorzitter d«c vootbalverèeniging D.T.S., nog even 'fwoord. Deze schets nog even de wording van de bazar en richt zich met een hartelijk woord van welkom aan diege nen, welke haar medewerking er aan hebben verleend. Spreker twijfelt er niet aan, of deze bazar moet sla gen, want het aantal giften is boven verwachting. Om de stemming er in te zetten, wordt door de aanwezige jongelui het D.T.S.-lied aangeheven, waar na nog even gezellig bij elkaar wordt gezeten, om ver volgens den heer Eecen te volgen, die het lint zal door knippen en zoodoende de toegang opent tot de zaal waar de giften zijn, uitgestald en waar zich de noo dige attracties bevinden. In het midden van de zaal ziet men ccn groot gevaarte, wat beti*dd wordt met

Schager Courant | 1930 | | pagina 1