Raad Den Helder DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. 7 Binnenlandsch Nieuws. SPARTA. Zondag speelde Sparta I thuis tegen N.V.V. I en verloor dezen strijd met 31. Rust 00. Sparta speelde met een invaller voor G. Bos, ter wijl J. C. Rus eveneens verhinderd was. Tot rust ging de wedstrijd gelijk op, na rust is Sparta met den wind achter wat sterker, doch uit doorbraken lukte het N.V.V. driemaal te scoren, terwijl Sparta 1 maal het net kon treffen, voornamelijk door het stevige verdedigen van het N.V.V.-elftal. Sparta II ontving het sterke Succes II en zond deze met een 21 nederlaag naar huis toe. Spoedig nam Sparta in dezen strijd do leiding, doch nog voor de rust maakte Succes gelijk. Na rust werd er hard gestreden om de leiding, wat aan Sparta gelukte, en door het harde werken tot het einde aan toe, behield Sparta II dezen voorsprong. Sparta 3 herstelde zich weer van haar vorige ne derlaag en deed haar plicht. Met 51 werd Bergen 3 op eigen terrein geklopt, waarmee Sparta 3 toon de nog steeds kampioenschaps-ideeën te hebben, 't Kan nog, jongens. WIERINGEN. Succes I speelde Zondag haar laatste competitie wedstrijd en wel leggen Helder 3. Als scheidsrechter trad op de heer Kraaier van Zaandam. Om 2 uur blaast hij de elftallen in het veld en spoedig ontwik kelt zich een vlugge wedstrijd Na 5 minuten zet de H. linksbuiten goed voor, onze links back zendt retour, doch de bal vliegt via een speler in het S. doel. Hier door kwam Helder goedkoop aan do leiding. Hoewel S. hard werkt en steeds op dc II. helft werd gespeeld, weet S. de kansen niet te benutten, de H. keeper is op zijn post en zendt alles retour. Een paar mooie kan sen worden gemist en de rust gaat in met 10 voor Heldere. Na de thee hetzelfdo spel met S. in de meerderheid, toch weet J. Lont na 10 minuten spelen den gelijk maker hard in te schieten. Als de S. rechtsbuiten een mooie voorzet zai geven, wordt hij in den rug aan gevallen en wordt een vrije schop toegekend. Rijkers plaatst zich achter den bal en schiet haar in. Hierdoor kreeg S. de leiding. Helder pakt flink aan, doch het mag haar niet baten. Uit een corner op het S. doel zou ons inziens de gelijkmaker weer worden gebo ren, doch de scheidsrechter zag het goed en gaf uit hak Direct daarna maakt H. gelijk. Weer is S. in den aanval en als de Helder keeper uitloopt, komt hij te vallen, en onze Jan loopt op zijn gemak den bal in het verlaten doel. Spoedig daarna blaast scheidsrechter inrukken en S. I is in dit seizoen uitgespeeld. Zo hebben 6 ge wonnen, 6 verloren, dus een gunstigen uitslag. Het 2e elftal was te gast bij Sparta II en kreeg een kleine nederlaag te slikken, n.1. met 21 werden zij naar het schiereiland terug gezonden. Het derde elftal speelde om 11.30 tegen Helder V. Voor dezen wedstrijd was geen scheidsrechter aanwe zig, zoodat D. Nicmvbuurt welwillend de leiding op zich nam. Een gelijk opgaande partij met een kleine 2—1 overwinning voor Helder V. De adspiranten waren goed op dreef. Om 10 uur gingen zij vol goeden moed naar de J.V.C. adspiran ten, om deze partij te geven. Scheidsrechter Tichelaar blies om elf uur de elftallen bijeen en S. trapt af en ging direct tot den aanval over. De J.V.C. 'keeper kreeg handen vol werk en het duurde niet lang of Dirk gaf zijn club de leiding. Kort daarop vergrootte hij den voorsprong, door op verren afstand hard in te schieten. De rust ging in met 20. Na de rust waren de S. weer den baas, geholpen door den tamelijk harden wind. Het is weer Dirk die den keeper voor de derde maal laat visschen. Kort daarop is het Engel die no. 4 inzendt en even later de linksbuiten, die de vijfde voor zijn rekening neemt. De adspiranten hebben verdiend gewonnen. OUDESLUIS. D.O.S.K.O. I had bezoek van Texel II. Zoowel voor de rust met den wind mee, als na de rust met den wind tegen, heeft D. het beste van 't spel. Voor de rust weet D.. drie maal te doelpunten, twee maal door den linksbinnen en éénmal door den rechts buiten. Rust 30 voor D. D.O.S.K.O. II speelde te Kleine Sluis vriendschap pelijk tegen Breezand II en wjst na verlenging met 21 te winnen, waarmee zij een mooi prijsje in de wacht sleepten. A.s. Zondag ontvangt D.O.S.K.O. I te Oudesluis Anna Paulowna I. N. H. V. B. Ie klasse. In den Helder wist H.R.C. 3 tegen Helder2 tot 5 min. voor rust een 10 voorsprong te behouden. Kerst toen Helder 2 alle zeilen bijzette werd Racing overrompeld en 't eindigde met 2—1 voor Helder 2, dewelke nog slechts eenmaal uit tegen Texel moeten spelen. Succes speelde een mooie partij tegen Hel der 3. Uitslag 32 voor Succes. Tenslotte bracht N. Niedorp het tegen Sparta tot een 3—1 zege. De stand is: Helder 2 11 9 0 2 34—17 18 Texel 10 8 1 1 34—12 17 Succes 12 6 0 6 38—34 12 Nieuwe Niedorp 11 5 0 6 32—25 10 H.R.C. 3 11 4 1 6 19—24 9 Sparta 11 2 9 7 19-39 6 Helder 3 10 o 0 8 20—45 4 2e klasse. Wieringerwaord behaalde een zeer goed resultaat door bet bezoekende J.V C met 4—3 huistoe te zen den. J.V.C. is nu uitgeschakeld. Ook Breezand behaalde een overwinning, 't Ver toonde spel boezemt momenteel niet veel vertrouwen in, al werd met 62 van Anna Paulowna gewonnen. Sparta 2 leverde een niet onverdienstelijke presta tie met haar 21 overwinning op Succes 2. Tenslotte leverde de match Helder IV—H.R.C. IV een 1—0 zege voor de withemden op, terwijl D O S.K.O. 't tegen Texel 2 niet verder dan 5—3 kon brengen. De stand is thans: Wieringerwaard 14 11 2 1 70-28 24 Breezand 14 10 o 2 5626 22 D.O.S.K.O. 14 7 2 5 54—36 16 J.V.C. 11 7 0 4 46—33 14 Sparta 2 14 6 0 8 38-47 12 Succes 2 14 5 0 P 41-39 10 Texel 2 13 4 1 8 34—37 9 Helder 4 11 4 0 7 30-32 8 Anna Paulowna 10 3 1 6 24-48 7 H.R.C. 4 7 0 0 V.) 0 3e klasse. Succes 3Helder 5 1 ~2. K. N. V. B. 2e klasse A. Alcmaria behield door drie mee- <-d- strijden de eerste plaats vanwege de 3—2 nederlaag die ze Spartaan toebracht. II.R.C hadden we in staat geacht Hollandia ie kloppen. De Hoorners wonnen echter met 2—1. K.F.C. klopte West-Frisia (20), W.F.C. en V.V.A. speelden gelijk cn Z.V.V. sloeg D.W.S. (3—0!), waardoor Spartaan onderaan staat. Nota bene een club die 3 jaar terug nog in de eerste klasse uitkwam. De stand is: Alcm. Victrix 14 9 1 4 38—24 19 K.F.C. 11 8 2 1 35—21 18 Hollandia 14 6 3 5 2635 15 D.W.S. 12 6 1 5 27—21 13 H.R.C. 11 5 1 5 28-24 11 V.V.A. 12 3 4 5 23—30 10 W.F.C. 12 3 4 5 22—33 10 West-Frisia 11 4 1 6 24—30 9 Z.V.V. 13 3 3 7 25-30 9 Spartaan 12 3 3 7 25—31 8 2e Klasse B. D.E.C. liet eindelijk een steek vallen door tegen Baarn gelijk te spelen (1—1), terwijl Zeeburgia met 20 uit van Zandvoort won, wat een goede prestatie is, temeer daar Zandvoort In een uiterst precairen toestand is ge raakt. Beide concurrenten hebben nu evenveel verlles- punten, zoodat 't waarschijnlijk tot een beslissingswed strijd zal komen. Hercules nam de derde plaats in be slag door een keurige 43 tegen 't sterk opdringende B.F.C. BloemendaalH.V.C. 42 sluit de rij. De stand van het leidende trio: D.E.C. 15 11 2 2 38—20 24 Zeeburgia 14 11 0 3 3716 22 Hercules 12 7 3 2 4131 17 3e Klasse A. 't, Evenement van den dag was de wijze waarop de Volewyckers zich a la Z.F.C. van de eerst plaats mees ter maakte, eensdeels door zelf uit van Kennemers te winnen (20), anderzijds doordat Helder in ongenaak- baren vorm tegen O.S.V. speelde, zoodat do zoo mooi opkomende Oost-Zaners hun kans verloren zagen gaan door een 5—3-nederlaag A.P.G.C.—Meervogels werd 1—1, terwijl Purmersteijn zich mooi opwerkte door een 54 op Q.S.C. K.V.V. steeg ook 2 punten door een 1O-ovef- winning op Assendelft De stand is: De Volenwijckers 15 11 2 2 5826 24 O.S.V. 14 10 1 3 53—24 21 De Kennemers 14 9 3 2 4122 21 A.PG.S. 13 5 3 5 39—31 13 Helder 12 0 1 5 3437 13 ANNA PAULOWNA. Zondag speelde Breezand 2 een mtdaillewedstrijd te gen D.O.S.K.O. 2. Alhoewel B. met rust met 10 leidde wisten de Oudesluizers na verlenging als winnaars uit den strijd te komen (2—1). D. was versterkt door Har der uit D.O.S.K.O. I Klokslag acht uur opende de Burgemeester deze zit ting, en hield de traditloneele nieuwjaarsrede, waarin spr. herinnerde aan verschillende belangrijke raadsbe sluiten in het jaar 1929. Spr. meende de verwachting te mogen koesteren, dat Den Helder, in 1930 zal vooruit gaan, vooral met het oog op Huisduinen. (Applaus). De heer Biersteker, als oudste raadslid beantwoordde deze rede op de gebruikelijke manier. Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisge ving aangenomen, en enkele minder belangrijke agenda punten werden, na enkele gemaakte opmerkingen, aan genomen. Tot onderwijzeres aan scholen 4 en 6 werden benoemd de heeren R. van der Zee te Jubbega en J. Zoete te Oudeschild op Texel, resp. met 20 en 21 stemmen. Een groot aantal aftredende leden van diverse com missies werden bij acclamatie herkozen, zooals aan het begin van elk jaar het geval is Om kwart voor negen kon mén een begin maken met de behandeling van de Gemeentebegrooting 1930. Hoewei de heer Trap het voorstel deed om een algemeene po litieke beschouwingen te houden, werd dit voorstel door den Raad genegeerd, en begon de heer De Boer aan een uitgebreide beschouwing, waarbij hij o.m. wees op de nieuwe finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeen ten, terwijl spr. zich beriep op uitlatingen van de minis ters de Geer en Kan, die niet de Gemeentebesturen aan sprakelijk stelden voor de hooge belastingen, doch de omstandigheden, waaronder die gemeentebesturen moes ten werken. Spr. zag daarin een hulde ook voor het Ge meentebestuur van Den Helder. Spr. bepleitte premievrij pensioen voor het gemeentepersoneel, waarvoor het be drag zou worden geput uit den post „onvoorzien". Zeev juichte spr. toe de voorgestelde prijsverlaging voor elec- trischen stroom met 3 cent per K.W.U., doch hij betreur de het, dat de gasprijs niet verlaagd werd, daar toch do electriciteit niet In de arbeiderswijken wordt geleverd, Het was naar spr.'s meening in het belang van den werkman, dat ook de gasprijs verlaging ondervond. Ook de maatregelen tegen woeker werden door spr aange sneden, waarbij hij in tegenstelling met B. en W., ver dedigde het instituut van een Gemeentelijke Voorschot bank, die z.i. hier ter plaatse in een behoefte zou voor zien, daar de woeker hier welig tiert, omdat hier veel kleine ambtenaren wonen, die in den regel in handen van woekeraars vallen. Vervolgens hield de heer Schoeffelenberger „algemeene beschouwingen", waarvan wij tot onzen spijt echter de helft niet begrepen (evenals onze collega naast ons, en evenals met meerendeel van de raadsleden). Spr. be toogde, dat dit z.g. democratisch gemeentebestuur din gen heeft gedaan, die geheel niet deugden. De verhoo ging van de jaarwedden van Burgemeesters etc. noem de spr. een schandaal. Premie-vrij pensioen voor de ge meenteambtenaren, met hun hooge loonen, vond spr. uit den booze, zoolang de proletariër gebrek lijdt, hetgeen hier ter plaatse het geval is. Volgens spr zullen wij in den knijp raken met ons Grondbedrijf terwijl de reiniging ons f 8000, meer zal kosten dan het vorige jaar, niettegenstaande de bezuini gingen, die weth. Verstegen ons heeft voorgespiegeld. Wethouder Bok werd door spr. (tot groot vermaak van den Raad) tot imitatie-soc.democraat betiteld. De 106 woningen voor Volkshuisvesting worden volgens spr. binnenkort geheel waardeloos, terwijl de bouw op abso luut onoordeelkundige wijze en zonder toezicht geschiedt. Spr .eindigde met don uitroep: In het Oosten word men wakker, het wordt tijd dat het Westen het ook wordt. De heer Eijlders constateerde, dat de belastingen hier zeer hoog zijn, en vroeg zich af wie hier de schuldige was. Met enkele cijfers toonde spr. aan, hoe benard hier de toestand wel is. Zijn partijgenoot, de heer Monhe- miua besprak de prettige geest, die er heeracht onder de raadsleden, en achtte deze noodig voor een goede samenwerking. Spr. kon zich niet vereenigen met pre mie-vrij pensioen, doch bepleitte loonsverhooging voor gemeentepersoneel, dat minder dan f 3000 per jaar ver dient De heer Van der Vaart protesteerde met klem tegen de wijze waarop door den hr Schoeffelenberger was ge sproken. De toon van dien heer was een toon van ver dachtmaking en beschuldiging, terwijl hij bovendien alles verward door elkaar haalde, zoodat een behoorlijke beantwoording van al die insinuaties niet mogelijk was. Spr. waardeerde zeer het voorwoord, dat bij deze be grooting wac overgelegd en constateerde met genoegen het resultaat van de nieuwe finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Het was spr. onbegrijpe lijk, wat den heer Eijlders er toe gebracht had, nog eens dat zwarte beeld van den belastingdruk op te han gen, daar we dat toch allen wel weten, en we nu toch binnenkort een nieuwen en beteren toestand zullen krijgen. Spr. kon niet goedkeuren, dat Ged. Staten sa- larlsverbooging voor Burgemeesters etc. decretcerer., na de afwijzende houding van den Raad in bet vorige jaar. Laatste spr. dezen avond was de heer Van Loo, die de woorden van zijn partijgenoot De Boer onderstreepte, en daarbij opmerkte, dat de z.g. bezuinigers alleen knibbelden aan de loonen van het gemeentepersoneel. Voorts herinnerde spr. eraan, dat indertijd door zijn fractie verschillende vragen zijn gesteld omtrent be stekken van werken voor de Gemeente Den Helder uitgevoerd, welke vragen voor den heer Schoeffelen berger aanleiding zijn geweest spr.'s fractie te beschul digen, dat zij een ambtenaar en een aannemer in het nauw wilde brengen. Spr. ging hierop dieper in, waaruit bleek, dat de eene aannemer boven den ander werd bevoorrecht, hetgeen volgens spr. niet door den beu gel kon. Ook bij de aaneming van de nieuwe Zeevaart school zijn dingen gebeurd, die niet geheel in orde wa ren, waarvan spr. een voorbeeld aanhaalde. Spr. was van oordeel, dat de bestekken volkomen duidelijk moe ten zijn, en dat dc gegadigden allen op gelijke wijze moeten worden ingelicht omtrent het uit te voeren werk, daar men anders gaat twijfelen aan de eerlijk heid. De Raad ging daarop uiteen tot morgenavond 8 uur, om alsdan de algemeene beschouwingen voort te zetten. Langendijk ziet uit naar echt winterweer; de noodzakelijkheid van grooteren aan voer, theoretisch en practisch; ervarin gen van vroeger jaren; omzetcijfers; een slechte week; achteruitgang over de heele linie; roode en gele kool belangrijk lagere prijzen, idem Dsensche witte; uien zeer laag; eveneens bieten en peen. Wie men onder de tuinbouwers cn handelaars ook hoort, vrij wel algemeen is men het er over eens, dat er spoedig een geweldige ommekeer zal moeten ko men in de positie van de groentemarkt in ons land en in de verschillende stroken, waar de Langendijker tuinbouwproducten afzetgebied vinden, wil het voor de bewaarders van stapelproducten nog iets worden. Als men zacht weer blijft houden, loopt het ongetwij feld over de lieele linie mis. Alleen flink winterweer kan Langendijk met zijn buitengewoon groote voorra den win t erkool redden. De laatste week heeft het te gengestelde opgeleverd van wat de wenschen zijn. Het was weer handen vol werk om de kool schoon te houden en een groote gewichtsverlies door het ver wijderen van de aangetaste bladeren. Dit laatste is allicht niet zoo erg, daar de voorraden zoo groot zijn, dat er wel wat kan gemist worden. Zonder een groo- ten ommekeer zal ongetwijfeld de markt binnen en kele weken overvoerd worden, waardoor de prijzen beduidend moeten worden gediukt. Op 't oogenblik is de toestand zóó, dat, tengevolge van de lage prij zen, welke worden besteed, de aanvoeren veel te ge ring zijn. In de kringen der organisaties wordt dit euvel ten zeerste gevoeld en de gevolgen ervan met eenige bevreesdheid gadegeslagen. Toch is dit een zeer lastig probleem, dat zich theoretisch zeer ge makkelijk laat oplossen, doch in de practijk groote moeilijkheden met zich brengt. Zoolang een ponds pondsgewijze aanvoer niet verplichtend wordt ge steld, zal de geleidelijke verkoop van zijn groenten- voorraad wel tot de vrome wenschen blijven behoo- ren. En het als dwang opleggen, zou op zoo veel be zwaren stuiten, dat daaraan voorshands niet kan worden gedacht. De aanvoeren aan de twee groote veilingen waren in de gepasseerde week lager dan de vorige, liet te gengestelde moest juist het geval zijn, doch de daling in de reeds ongunstige prijzen was daarvan de oor zaak. De Langendijker tuinbouwers geven intusschen de hoop op kentering niet spoedig prijs. Gewend al3 ze zijn aan de ups and downs van het luindersleven, zijn ze er van overtuigd, dat weer wei een verande ring ten goede zal komen. Men weet daarvan de laat ste weken allerlei voorbeelden aan te halen. We tee kenden er enkele van op: Eind Januari van (en hij noemt een jaartal) werd de gele voor 2 cent ver kocht cn begin Maart bracht ze aan de Broeker vei ling 13 cent op. Een ander weet te vertellen, dat hij op Goeden Vrijdag voor zijn gele kool nog geen 2 cent kon maken, terwijl hij ze de week na Paschen voor 15 cent verkucht. De tweede helft van Maart was de roode kool, memoreert een derde, bijna on verkoopbaar, en midden April bracht ze tot f16 op. We mogen uit deze voorbeelden, die we met ver schillende andere zouden kunnen vermeerderen, con- cludeeren, dat het in menig jaar is voorgekomen, dat in het begin van een kalenderjaar de prijzen der win terproducten nog laag waren, doch dat ze later voor aanmerkelijk hoogere prijzen werden verkocht. Eveneens kan wel worden vastgesteld, dat het niet vaak is gebeurd, dat de prijzen in liet begin van het winterseizoen hooger waren dan bij het eind. Het zijn deze overwegingen, gevoegd bij de individueele ervaringen, die er aan meewerken om de hoop nog steeds te verlevendigen. En deze hoop wordt vooral aangewakkerd door de mogelijkheid, dat het weer spoedig kan omslaan. Er zullen weinig Langendij- kers zijn, die het weerglas tegenwoordig niet minu- tueus in zijn loop volgen en die niet nauwkeurig ken nis nemen van de in de bladen verschijnende weer voorspellingen. Uit de bekend geworden omzetcijfers aan onze vei lingen is komen vast te staan, dat deze lager zijn dan het vorige jaar. Aan de Broeker veiling was de ach teruitgang ongeveer een half millioen of 12 aan die van den Noorder Marktbond iets minder dan een half millioen of 10 Moge het jaar 1930 beter zijn. De aangevoerde spiuitkool bracht aan de Broeker veiling f 10—f 10.20 per 100 K.G. op. Voor groene kool, die ook uitsluitend aan de vei ling der L.G.C. werd aangevoerde werd van f 1.10 f 3.80 betaald. Aangevoerd werden 14000 stuks. Bieten, in geringe hoeveelheden geveild, werden voor f 1f 1.80 verkocht. Voor uien werden nog lager prijzen besteed dan de vorige week. Kon aanvankelijk nog f2.20 worden ge maakt, in het verder verloop der veiling kon de f2 niet meer worden bedongen en ging het meeste weg voor prijzen die tusschen f 1.40 en 11.80 lagen. Nep bracht van f2.30 tot f2.70 op; drielingen van f 0.80— f 1.80; grove uien van f 1.70—f 2.40. De aanvoer Deliep ongeveer 10 spoorwagens aan beide veilingen. De aanvoer van bloemkool had niet veel te betee- kenen. De prijzen waren alweer lager dan de vorige week. Dinsdag werd aan de Broeker veiling nog f 7.80, aan die te Noordscharwouue f 6.10f8.90 besteed. Za terdag waren deze noteeringen resp. f 3.50f 3.70 en f3.80f5.10. Tweede sooit was zoo goed als onver koopbaar en bracht f 0.70—f 1.50 op. In het begin der week bleek reeds de zwakkere stemming voor roode kool Aan de Broeker veiling kon toen nog slechts f2.60—f5.80, aan die van den Noordermarktbond f2.601630 worden gemaakt. Het verloop der markt liet de volgende dagen zien, dat deze prijzen niet konden worden gehandhaafd, zoo dat Donderdag te Broek f2.80fo.30 en te Noord- scharwoudc f2.40f5.20 werd betaald. De groote roode kool kon toen gemiddeld f2.50 opbrengen, de mooiste 3 a 4 ponds ruim f5. Zaterdag was de stem ming weer eenigszius gunstiger. Voor het mooiste' kleingood kon toen weer ongeveer f6 worden ge maakt, terwijl de groote tot f3 konden opbrengen. In totaal werden 112 spoorwagons geveild. De vo rige week was alleen te Noordschnrwoude de aan voer zoo groot; aan de Broeker veiling werden toen bovendien nog ruim 60 wagens aangevoerd Voor de bezitters van gele kool was de afgeloopen week ook een tegenvaller. Aanvankelijk kon ze nog worden verkocht voor prijzen, die overeenkwamen met die der vorige week: f3.60—f7 aan de Broeker veiling, f5.10f7 aan die te Xoordscharwoude. In 't midden der week werd resp. aangenoemde veilingen fl.CO—f5 en f3f5 besteed, zoodut de prijs met een beduidend percentage bedenkelijk was achteruit ge- loopen. Gelukkig dat de stemming Zaterdag weer eenigszins beter was: te Noordscliarwoude werd toen van f4.20f6 en te Broek van f2.20f5.70 besteed. In totaal werden 48 spoorwagens aangevoerd, waar van ongeveer 26 aan de Broeker veiling. De Deensche witte kool, die gedurende heel het sei zoen al zoo laag in prijs was, liep nog achteruit. Aan de Broeker veiling werd Maandag als hoogste prijs 12.10 betaald voor het mooiste, meest gezochte goed, te Noordscharwoude f2 30 De grootste en kleinere van minder goede qualiteit konden toen f 1 5(» a. f 1.70 bedingen. In het verder verloop kon bij uitzondering f2 voor de mooiste 3 ponds worden gemaakt, terwijl de groote soort voor f 1 tot f 1.40 moest worden ver kocht. Als gevolg van deze lage prijzen was de aan voer gering: slechts 48 spoorwagens. Bij de bijzonder groote vooi raden welke er van deze koolsoort zijn, is deze aanvoer veel te klein om tot normale voorra den te geraken. Vooral voot deze kool zal flink win terweer noodig zijn. Twee wagons van een sneltrein ontspoord. Nabij het station Bovenkarspel. De spoorbrug ernstig beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmorgen om ongeveer 11 uur ontspoorden bij het station Bovenkarspel van den sneltrein, die om 10.37 uur uit Enkhuizen vertrok de achterste twee wagons, één derue klasse- en een eerste en tweede klasse-rijtuig. De sneltrein stoomde juist met een snelheid van zestig kilometer het emplacement Bo venkarspel binnen. Bij een wissel sprong de voorlaat ste wagons uit de rails en sleepte den laatsten mee. De derde klasse-wagen die dicht bezet was met pas sagiers, werd een honderd meter meegesleurd naast de rails zonder om te vallen. Gelukkig brak toen de verbindinig tusschen den derde-klasse wagen en dat laatste rijtuig. Dit drong diep in den grond en ligt dwars over de rails. De trein stopte onmiddellijk. Geen enkele passagier heeft eenig letsel bekomen, allen waren uiteraard wel erg geschrokken De ontspoorde rijtuigen zijn zwaar beschadigd, terwijl de spoorlijn ovei een afstand van 100 meter vernield is. Van het station Alkmaar is terstond een hulptrein met werklieden en materiaal vertrokken om de lijn weer vrij te maken. Uit nadere berichten blijkt, dat de wagons uit de rails zijn gesprongen, vermoedelijk tengevolge van het te vlug omgooien van het wissel. De op een na achterste wagen sloeg gedeeltelijk door de spoor brug heen, welke brug zwaar beschadigd werd. De laatste wagon verloor voor de brug de verbinding met den anderen en helde bedenkelijk naar terzijde over. De machinist heeft, zoodra hij onraad be merkte, geremd, zoodat erger voorkomen kon worden. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. Een schipper, die juist met een schuitje onder de brug doorging, voelde de brokstukken van de brug aan alle kanten om zich heen slaan Hij bleef echter ongedeerd. Nadat de gederailleerde wagen weer op de rails was gezet, kon de trein met een vertraging van circa een kwartier de reis voortzetten. Moordaanslag in een Roilerdamsch logement. Werkman by een vechtpartij ernstig In den rug gestoken. - De dader, een berucht type, gearresteerd. Vrijdagavond is in het logement van Agterberg, aan de Delftsche Vaart te Rotterdam, een moordaanslag ge pleegd door een gewezen logementhouder, de 56-jarige C. de K., die in het logement verblijf hield. Deze De K. is een drinker en heft al 12 vonnissen en circa 20 jaar gevangenisstraf wegens verschillende mis drijven achter den rug. Vroeger was hij in vrij goeden doen en exploiteerde een logement aan de Delftsche Vaart. Sinds geruimen tijd is deze man echter geheel aan lager wal geraakt en woont in het volkslogement van A. Vrijdag, aldus lezen we in de „Msb.", was deze De K. in een slechte stemming; den geheelen dag had hij ruzie gezocht en getierd en gezegd, dat hij „die en die aan het mes zou steken". Ook had hij gesnoefd: „Heb je al eens gezien, hoe ik een koloniaal doodstak!?" Vrijdagavond zat De K. in de gelagkamer, terwijl een zoontje van den logementhouder, een zekere Kloppen- borg en de 46-jarige los-werkman J. Kamstra, beiden logeergasten, hier ook zaten. De K. had, zooals gewoonlijk, te veel gedronken en begon een twistgesprek met Kamstra, dat spoedig ge volgd werd door een vechtpartij. Kloppenburg, die zag dat het „mcenens" was, kwam tusschenbeiden en duwde de mannen van elkaar af. Kamstra, die ook niet geheel nuchter was, viel toen voorover op de leestafel, waaraan het zoontje van den logemeenthouder zat Toen wist De K. zich los te rukken van Kloppen- borg, deed een stap achteruit, haalde een groot model zakmes te voorschijn, opende het en stootte het, voordat men eigenlijk wist, wat er gebeurde, tot het heft in de linkerzij van Kamstra. Juist toen hij het wapen h&d teruggetrokken, kwam een vrouw, die achter de gelagkamer aan het werk was, naar voren. Zij zag De K. met het open mes staan, zag echter nog niet dat hij al gestoken had en gaf hem een duw. De K. kwam daardoor in een hoek terecht en viel. Kamstra wankelde overeind en riep: Ze hebben me gestoken, ik loop leeg" en ging de deur uit. De man had toen reeds veel bloed veiloren. Hij ging naar het politiebureau in de Lange Torenstraat, kwam in de St Jacobstraat een surveilleerende agent tegen, die hij toe riep: „Ik ben gestoken". Een zekere M., eveneens uit het logement, den ge troffene achterna was gegaan om hem zoo noodig te helpen, zeide tegen den agent „Cees de K. heeft het gedaan". De agent kende Cees wel en ging naar het logement toe. Voordat hij was aangekomen, ontmoette hij den dader al en kon hem zonder moeite arresteeren. De getroffene werd aan het bureau Torenstraat voor- loopig verbonden en ten spoedigste door den Genees kundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht. Daar constateerde men, dat vermoe delijk een long was geraakt. Zijn toestand is zeer ern stig. De dader, Zaterdagmorgen verhoord, geeft wel toe ruzie te hebben gehad en zegt ook dat het mes, dat bebloed op hem is gevonden, zijn eigendom is, doch beweert zich niet te herinneren, dat hij gestoken heeft. Er zijn echter voldoende aanwijzingen tegen hom, zoodat hij is Ingesloten. NA DE ONTPLOFFINGSRAMP TE GRONINGEN. Zaterdag is in het Eemskanaal onder de gemeente Farmsum bij de spoorbrug der Noord-Ooster T.o- caalspoor een gedeelte van een vrouwenlijk gevon den. Hoewel h^t lijk ongekleed whs, en het niet meer te herkennen bleek, neemt men aan dat het van vrouw Jasper is. die bij de ontploffingsramp aan de Bontebrug te Groningen is omgekomen. Zooals men weet, heeft men naar haar en haar dochtertje dagenlang tevergeefs gedregd. KASLOOPER VERDWENEN. Met 500C golden er van door. Zaterdagmiddag moest een looper van de stoom- linncnfabriek J. Élias te Eindhoven naar een bank instelling aldaar om een bedrag van f5090 bestemd voor de uitbetaling van loonen op te nemen. De man heeft het geld geïnd doch is sindsdien spoorloos verdwenen Hij genoot het volste vertrou wen en deed deze boodschappen reeds vele jaren.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7