Uit onze Omgeving. HARENKARSPEL. JANGFNDIJK. WINKEL. BILLY BOO. RARSINGERHORN. Gemengd Nieuws. De drooglegging van de Wienngermeer. Do laatste baggermolens hebben de Wie- rinnermeer verlaten. Over twee weken zal met de eigenlijke bemaling worden begonnen. liet is om verschillende redenen zéér begrijpe lijk, dat do Nederlandsche boerenstand met moer dan gewone belangstelling de vorderingen der Zui derzeewerken, speciaal de drooglegging van de Wie- ringermeer, volgt Wij kunnen hierover thans mededeelen, aldus le zen v.e in het Usbldat het proefmalen der twee pompinstnllaties te Den Oever en bij M-demblik, een go tl verloop heeft en dat binnen twee weken begin nen zal worden met de eigenlijke bemaling Zaterdag jl. hebben de laatste baggei molens, die dienst heb ben gedaan bij het weghaggeren dei om ringdijken van de gemalen, de Wieringermeer verlaten via het tot dusver opengehouden gat in de kade van liet afwateringskanaal langs de Noord-Hollandsche kust. De dichting van dit gat i= reeds gister (Maandag/ gereed gekomen, zoodat hierdoor niet langer gespuid kan worden. Dank zij het spuien is reeds een flinke laag water uit de afgesloten Wieringermeer geloosd; men heeft zelfs al oen waterstand gehad van i3 c.M. N.A.P. 'Jen Zuiden vari Wieringen liggen dan ook reeds eenige complexen grond droog. Op grond van de ervaringen, opgedaan bij het proefmalen, tieeft men thans de zekerheid, dat buitengewone omstandigheden daargelaten de vroeger geraamde termijn van negen maanden, noo- dig voor liet leegmalen, niet overschreden zal wor den. Kr bestaat zelfs een redelijke kans dat men nog éérder mot dit werk gereed zal komen. liet leegmalen zal geschieden door een diesolge- maal te Den Oever, bestaande uit twee contrifugnl- pompon, die elk van 250.000 liter per minuut, gedre ven door twee motoren elk van G00 E.P.K benev:;ns door een electrisch gemaal nabij Medemblik, dat het modernste ter wereld is. Dit laatste beschikt over drie pompen, elk van 390.000 liter per minuut, aan gedreven door even zoovele electio-motoren van t*00 K.l'.K. elk. De totale capaciteit der twee gemalen bedraagt dus VA millioen kubieke meter per et maal. Wanneer de polder tegen het einde van dit jaar droog zal zijn, blijven de gemalen bestaan om hem vorder droog te houden. De pompen krijgen dan ech ter andere waaiers. Ilct einde der Hsagschc Conferentie. Gister de slotzitting gehouden. Rede van den voorzitter Jaspar. J'. t einde der Haagsche Conferentie is daar! Gister Is c'.e c'.otzitting gehouden waarbij doord en Voorzitter den Belgischen minister-president Jaspar. een rede is uit pieken, waaraan het volgende is ontleend: Ka hulde te hebben gebracht aan al zijn medewerkers voor hun arbeid, in de eerste plaats aan den secretaris der conferentie, Sir Maurice Hankey, zeide do heer Jas pa- Staat mij toe mijne heeren, nogmaals de Regeering van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, als mede de Staten-Generaal en de stad 's-Gravenhage dank te znggen voor de zoo volledige cn zoo hartelijke gast vrijheid, welke zij ons hebben verleend. Wij zullen van ons verblijf hier, van de voorkomendheden, waarvan wij het voorwerp zijn geweest, en van de volmaakte organi satie van alle diensten, waarvan wij gebruik hebben ge maakt, een onuitwisbare herinnering bewaren. Mijne heeren, op het oogenblik, waarop wij aan den eindpaal van onzen arbeid komen en voordat wij schei den, om ieder den weg naar ons land te hernemen, zij het mij vergund terug te zien op den gemeenschappelijk- doorl open weg In den loop van die werkzame dagen welke wij tc 's-Gravenhage hebben doorgebracht Eon overzicht van de werkzaamheden van de Conferentie. Daarop vervolgdo de heer Jaspar: Op het oogenblik waarop te Genève in September 1923 het besluit werd genomen dat ons hierheen heefi gevoerd, waren tien jaren verloopen sedert het einde van den oorlog. Hoe vaak reeds hadden wij in den loop van die 10 jaren de gebeurtenissen willen beheerschen en waren de gebeurtenissen ons ontsnapt Achtereenvol gens had de ecne conferentie na de andere plaats ge had: voorloopige oplossingen waren vastgesteld, talrijke accoordcn waren beproefd en hoeveel ontgoochelingen had de onvruchtbaarheid daarvan niet reeds veroorzaakt tot op den dag, toen do regeeringen te Genève bijeen, vast besloten, om de werkelijkheid In het aangezicht te zien en om aller wil te vercenigen ter bereiking van het eindsucces, zich plechtig hadden verbonden, een volle dige en definitieve regeling der herstelvraagstukken vast to stellen. Hebben wij de edele taak vervuld, welke de regeerin gen en hun hoofden aldus hadden afgebakend? Vervolgens gaat de heer Jaspar na, wat er In de 25 maanden gebeurd is, die er sedret de eerste Conferentie te Ccncvo zijn verloopen. welke hinderpalen er uit den weg zijn geruimd en welk een stapel werk Is verzet. En dan... de vrede van de herstel-betaling, waaraan de laatste vijf maanden zijn gewijd geweest. Thans hebben wij het bereikt en heeft het uur gesla gen. waarop wij ons kunnen verheugen over het resultaat. De overeenkomsten welke gij zooeven geteekend hebt, verzekeren inderdaad die volledige en definitieve rege ling. welke het besluit van Genève gewild heeft. Gesloten in een geest van eendracht en verzoening, uitdrukking „Beste Jerry", zeide Billy, toen zij uit het raam van de kinderkamer klommen en zich langs het boddclakcn lieten glijden. „Ik geloof, 'dat het gemakkelijker is langs het laken te glijden, dan er weer tegenop tc klauteren." „Tuut-tuut", kraalde Redneb, die op zijn vleugels zweefde, „geen zorgen voor den tijd, Billy. „Zorgen," zeide Billy, „worden dadelijk ver jaagd nis wc plezier hebben cn we zullen ple zier hebben, d&ar kun je van op aan." van onzen gemeenschappelijken en oprechten wil voor altijd het tijdperk af te sluiten van de gevaarlijke be sprekingen en van de misleidende herzieningen, betea- kenen zij een uur in de Europeesche geschiedenis, een uur. waarvan de plechtigheid is gelegen in hoop en geloof Maar dit uur zou tevergeefs geslagen hebben, mijne- heeren, indien het niet gevolgd werd door de dagen van morgen, welke het aankondigt. Die dagen zullen datgene zijn wat onze moed en onze wil ervan zullen hebben gemaakt. Op het oogenblik, waarop ik spreek, begint een nieuwe taak, die van de uitvoering van deze verdragen die ons binden en ons verbinden. Een geheel verleden, zwaar van smart en teleurstel ling schrijft ons gebiedend onzen plicht voor. Opdat Europa niet weder moorddadige jaren terugzie; opdat het woord „vrede" evenzeer in de harten als in de teksten geschreven zij; opdat over een betere mensch- heid die triomfeerende ochtenden mogen schitteren, welke wij niet zullen zien, maar welke zullen hebben doen geboren worden. Laten wij, mijne heeren, op het oogenblik waarop wij scheiden, beloven, dat licht niet meer te laten ultdooven, dat over de graven heen de wiegen verlicht. Ik verklaar de Haagsche Conferentie gesloten. DIRKSIIORN. De aangekondigde propaganda-avond van de afdee- ling S.D.A.P.. waar de heer Ru Mulder, declamator, op Zondag j.1. bij den heer D. Bruin zou voordragen eeni ge fragmenten uit het mooie en reeds bekende werk: ..Van het westelijk front geen nieuws", kon wegens te weinig opkomst niet doorgaan. De heer Mulder achtte het zonde voor het mooie werk en was wel genegen op een anderen avond terug te komen. De Voorzitter maakte daarna aan de aanwezigen bekend, dat de heer Mulder genegen was. om op Vrijdag 21 Februari we derom hier te komen en hij hoopte dat dan meerdere menschen zouden opkomen, om naar het mooie werk van den heer Mulder te komen luisteren. NOOliDSCHARWOUPE. Wegens de groote belangstelling voor de opvoering van „Overschotje" besloot het „Kleine Tooneel" nog maals een uitvoering te geven en wel op Zaterdag 1 Februari. H.H. Kerkvoogden der Ned. Herv Gemeente te Noord- scharwoude hebben verhuurd op Maandag 20 Januari 1930, des avonds 7 uur, in de consistoriekamer aldaar, voor den tijd van acht achtereenvolgende jaren aan meerderjarige lidmaten der Ned. Herv. Kerk diverse perceolen bouw- en grasland aan genoemde Kerk toe- behoorende. terwijl het land gelegen in de banne Noord- scharwoude alleen is verhuurd aan genoemde lidmaten woonachtig in de gemeente Noordscharwoude; Onder de gemeente Noordscharwoude: I. Een perceel bouwland zijnde de middelste van „de Bos" sectie A. 373 kad. groot 29 A. 40 c.A., huurder J. Meeldijk voor f 4. (12 snees): 2. Een perceel bouwland, zijnde de Zuidelijke helft van het St. Annaland boven den Winterweg, kad. ge heel groot 98 A 70 c.A. (20 snees), huurder W. de Leeuw voor f 4.10: 3. Een perceel bouwland, ten Noorden van- en aan de Preekersloot, kad. groot 19 A (9 snees), huurder W. van Loenen voor I 4.35. Onder de gemeente Oudkarspel: 4. Een perceel bouwland, de 3e van 't Zuid op het Breekland, sectie C. no. 225. ged. groot pl.m. onge veer 18 A. (8 snees), huurder H. Smit voor f 2.50; 5. Een perceel bouwland, zijnde de 3e akker van 't Zuid af op „Imkeoord", kad groot 35 A. (15 snees), huurder P. Kuiper voor f 3.50; 6. Een stuk weiland, genaamd „Imkeoord" groot 1 H.A. 50 c.A. (5 gars), huurder A. van Twuyver voor f 22.—; Van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, voor den tijd van zes achtereenvolgende jaren: 1. Een perceel bouwland, aan de Wulversloot, groo* 2-1 A. 60 c A. en water groot 8 A. 50 c.A. (12 snees). huurder K. Hemlce voor f 6.30: 2. Een perceel bouwland aan de Wulversloot, groot 40 A. 40 c.A. en water groot 4 A. 30 c.A. (9 snees.» de Noordelijke helft), huurder H. Brouwer, f 5.80: 3. Een perceel bouwland, tusschen de Molen- en de Paapmersloot, groot 3 A. 40 c.A water groot 3 A. 10 c.A. (1 snees), huurder P. van Dijk voor f 2; 4. Een perceel bouwland op de banschelding van Oud karspel groot 22 Au 10 c.A. (9 snees), huurder A. Rus. f 3; 5. Een perceel bouwland, het drulpland van het Hout bosch je groot (de helft van) 17 A. 80 cA., In den Zuidhoek van den Noordscharwouder polder (5 snj huurder A. Rus, f 2 70. Spoedcischende vergadering van den Raad der ge meente Winkel, op Woensdag 22 Januari 1230, des voormiddags half tien. Agenda: Opening. Ingekomen stukken. Electrlflcatie. Aankoop grond voor lichamelijke oefening en zoo noodig het aangaan van een geldleening. Vaststelling huur vroegere noodwoningen. Sluiting. Een toen ze den grond hadden bereikt liepen ze met hun drieën Billy, Redneb en Jerry zoo lang tot ze kwamen aan een groot donker woud. Aan den kant van het woud, waardoor de maan schemerde, zagen ze een open gedeelte en daar een poor met gouden pilaren en op lede ren pilaar was een zwart bord aangebracht en op dit bord stond geschreven In gouden letters de woorden: „Het dal der feeën. Geen toegang." Wat zullen ze doen? Op Maandag 27 Januari a.s. zullen naar men ons mededeelt, voer het Nutsdepartement optreden „De spelers van Stad en Lande", onder leiding van den heer Anton Verheijen te Den Haag. Opgevoerd zal worden: „Het Avondaprtijtje". De gunstige beoordeeling van dit gezelschap staat borg voor een mooien avond. Zondagavand ging voor de tweede maal Buisman's Revue „Lach... lederen dag" en weer was de tooneel- zaal van den heer D. A. de Bruijn zeer goed bezocht. Evenals de eerste opvoering, was ook de tweede een succes, en enkele wijzigingen welke nog waren aange bracht, kwamen de tweede opvoering ten goede. De spelers deden ook thans hun best, en hadden het dankbare publiek op hun hand. Naar men ons mededeelt, zal deze revue ook nog op andere plaatsen worden opgevoerd, en gaarne wenschen wij het gezelschap ook daar veel succes. Naar wij vernemen, is in de op Zaterdag 19 Janu ari J.1. gehouden vergadering van den Westfrleschen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen, benoemd tot lid van het Bondsbestuur, de heer D. Brugman Jbz. te Winkel. KOLHORN. Zaterdagavond had een verloting plaats van de Gym- nastiekvereeniging U.D.I., in de zaal van den heer Kuiper. De belangstelling was groot. Het ging er heel gezellig toe, onder de verloting een dansje en een stukje muziek. De vereeniglng had wel succes met dezen opzet, er waren heel wat prijzen en prijsjes inge bracht ten bate en steun van U.D.I. Nu is de vereenlging weer geholpen om nieuw materieel te koopen. De voor zitter bedankte B. en W. voor hunne medewerking en den vice-voorziter, den heer Otsen, vcor zijn bereid willigheid cm de prijzen in zijn etalage te etaleeren, zoolang de verloting niet plaats had. MIJNONTPLOFFING. Acht arbeiders gedood. Reuter seint uit Beckley (West-Yirginic): Bij een ontploffing in de mijn Lilybrook werden acht mijnwerkers gedood en vier gewond. DE KOUDE IN BE VEREENIGDE STATEN. Een en twintig dooden te Cliicago. Uit Chicago wordt gemeld: Tengevolge van de strenge koude zijn hier 21 men schen doodgevroren. EEN OVERSTROOMING IN DE ZUIDELIJKE VEREEN. STATEN. Vijfhonderd families dakloos. iUt Memphis (Tennessce) wordt gemeld: Vijf honderd families zagen zich genoopt hun hui zen te ontruimen doordat liet ijskoude water van de St. Francisrivier een oppervlakte van bijna 25.000 H.A. in het Z.O. van Missouri cn het N.O. van Arkansas deed ondcrloopen. De dijk van de rivier is op vijf plaatsen gebroken. ONTPLOFFING BIJ BERLIJN. Vijf gewonden. Wol ff meldt uit Berlijn: Te Moabid is gistermorgen bij het aanmaken van een stoomketel een kolenstofontploffing gevolgd. Vijf arbeiders werden door een reusachtige steekvlam ge troffen; twee liepen ernstige de drie andere minder ernstige brandwonden op. DE BREMER RAADSKELDER GEDEELTELIJK VERBRAND. Zondagnacht is brand uitgebroken in den bekenden Bremer raadskelder, o.a. beroemd door de „Fanta- siën". De brand duurde enkele uren. Do omvang van de schade is nog niet bekend, doch in ieder geval is de waterschade belangrijk. Ook vreest men, dat dc bekende wandschilderingen geleden hebben. MASSA-ARRESTATIE TE MOSKOU. Een en tachtig winkeliers worden verbannen. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Gepeoo in twee dagen tijds 81 winkeliers gearresteerd, onder be schuldiging, dat zij met levensmiddelen hebben ge speculeerd. De gearresteerden zullen naar Siberië worden verbannen, terwijl hun bezittingen verbeurd zullen worden verklaard. Hei spoorweg-ongeluk in Beieren. Het proces tegen 4 spoorweg-employé's begonnen. Wo'lff meldt uit Augsburg: Onde groote belangstelling van het publiek is gis termorgen het proces begonnen in verband met het spoorwegongeluk te Dinkelscherben, op 31 Juli 1928, waarbij achttien personen om het leven kwamen en 157 gewond werden. De voornaamste verdachte is de hulpwisselwachter Hubler, terwijl verder terechtstaan de bazen Wie- denbauer cn Amler en de rijksspoorweginspecteur Carner. Nadat op voorstel der verdediging, besloten was een onderzoek in loco In te stellen verklaarde Hubler, die op den bewusten dag de wissels bedien de, dat er toen in zijn post een afschuwelijke hitte heerschte. Door de zorg in verband met zijn ernstig zieke vrouw, die kort na het ongeluk is gestorven en zijn vijf kinderen, was hij erg gedeprimeerd cn vergeetachtig. Toen de sneltrein werd aangekondigd kreeg hij opdracht hem op traject III te laten bin- nenstoomen en het signaal op veilig te stollen. Dat heeft hij gedaan en het apparaat functionneerde. Dat de wissel verkeerd stond heeft hij eerst later be merkt en toen was het reeds te laat. Bloedige botsingen in Zuid-Afrika. 14 DOODEN; 30 GEWONDEN. In het mijngehi<»d van Johannesburg is het tot bloedige gevechten gekomen, waarbij 14 inboorlin gen gedood en ongeveer 30 gewond zijn. Onder de ge wonden moeten zich ook enkele Europeanen be vinden. De leden van een stam hadden eenigen tijd gele den een geheimen bond gesticht, die verscheidene kinderen van andere stammen om het leven moet hebben gebracht. De leden van de andere staramen hebben daarop naar de wapenen gegrepen, teneinde 'den bond uit te roeien. Het is de politie voorloopig gelukt, de orde te her stellen. doch de toestand wordt nog steeds als ernstig beschouwd. DE VOORKEUR. (Fantoche). sten dienst? Kindermeisje: Omdat ik de baby met .j waschte. BabbyLaat haar hier komen, mama. MAROKKAANSCHE SOLDAAT VERMOORD. Op gruwelijke wijze door landgenooten mishandeld. In de artillerie kazerne te Lyon, werd een Marok- kaansche soldaat, die stalwacht had, door vier kame raden geslagen en met een mestvork bewerkt. De man stierf aan de verwondingen, waardoor hij deerlijk was verminkt. De onmenschen verborgen het lijk in een loods en dekten het met stroo toe. Ondanks de bezwarende aan wijzingen. ontkennen de vier Marokkanen pertinent. Zij zijn direct in bewaring gesteld. Kamerplanten in den winter. Hoewel het in geen enkel jaargetijde meevalt de ka merplanten in goede conditie te houden is het toch in den winter, als de natuur niet medewerkt heelemaal niet gemakkelijk. Dit komt echter nog meer tot uiting bij de planten uit vochtigere regionen, waar het meteen meestal veel langer dicht is dan bij ons. Zoo is b.v. hee lemaal niet gemakkelijk een palm. die licht en vochtige lucht verlangt, in den winter in de kamer goed te hou den. want in de kamers is het meestal donker en de atmosfeer is re juist droog Deze droge, schrale lucht is funest voor het allergrootste deel der kamerplanten, met name voor de reeds genoemde palmen en ook cli via's azalea's, bromelia's. begonia's, varensoorten enz. Droge lucht is verkieselijk voor de meeste z.g. vetplan- ten, b.v. Agave, Echiveria's Cactussen, Geraniums enz. Over het algemeen zou men kunnen zeggen, dat plan ten met dikke bladeren of met bladachtige stengels in den winter liefst een droge atmosfeer hebben en plan ten met dunnere bladeren juist vochtige lucht. Men voelt dus wel, dat het niet gemakkelijk is aan deze eischen in een en dezelfde kamer te voldoen. Men zou nog wel twee verschillende kamers voor 'de planten kunnen houden, maar dan zit men weer met het vorst- vrijhouden, wat in een koudere kamer weer niet ge makkelijk is. Een van de eerste gevolgen van te droge lucht in de kamer is b.v het afvallen der bloemknoppen of soms het verdrogen van de bloemknoppen bij de bloeiende planten, vooral de Azaüa's. Ook de bladeren vallen soms af en dan is men nauturlijk nog verder van huis. Een tweede gevolg ervan is, dat men last krijgt van verschillende insecten of larven ervan, die over het al gemeen juist een droge lucht verkiezen boven een dito vochtige. Dit zijn b.v. de luizen, thrips en de dopluizen bij palmen b.v. (ook bij cactussen treft men soms dop luizen aan). De gewone luizen zijn bij de meeste' menschen wel zoo bekend, dat we daar niet verder over behoeven te spre ken, maar alleen willen we erop wijzen, dat men zo weg kan krijgen, door ze te spuiten met gewoon water en dat herhalen en vervolgens door de spluiten met een oplossing van 1 liter brandspiritus en 1 K.G. groene zeep per 100 liter water. Men heeft natuurlijk slechts een geringe hoeveelheid noodig, maar dan deelt men deze getallen eenvoudig. De dopluizen zijn minder bekend, en wel in die mate, dat er veel planten zy n die er last van hebben, zonder dat er veel planten zijn die er last van hebben, zonder dat de eigenaars er erg in hebben. Dopluizen lijken namelijk in het geheel niet op luizen zooals wij die ons meestal voorstellen. Het zijn namelijk niets anders dan kleine, witachtige dopjes, waaronder de luis zit, of waaronder later in den tijd niets anders zitten dan een massa eieren. Pooten ziet men dus niet en ze kunnen zich op het laatst ook niet meer verplaatsen. Men neemt dez» luizen dus waar alsof het kleine vlekjes waren en men begint eerst met de bestrijding, als er reeds veel aan wezig zijn en dan hebben ze natuurlijk reeds veel onheil verricht. De eenige maneir om er af te komen is, ze met een sponsje of borsteltje, of desnoods met een tanden- borsteltje af te wrijven, terwijl dat sponsje of borsteltje gedoopt wordt ln dezelfde oplossing, die reeds genoemd is. Thrips is voor den leek nog moeilijker te herken nen, maar de kenner ziet aan de kleur van de bladeren direct, of een plant er last van heeft, ja dan neen. De bladeren gaan dan namelijk verkleuren en zien er aan den bovenkant vaal üit De insecten zelf zijn met het fcloote oog niet gemakkelijk waar te nemen als men ze tenminste niet kent. Bij Azalia's ziet men in den winter (ook wel in den zomer) soms bladeren, die buitengewoon dik zijn en soms vervormd tot echte gallen; ook de knoppen ver- toonen soms dit verschijnsel. De kleur van die ver groeiingen is meestal lichter groen dan het overige van de plant Deze verdikte bladeren worden veroorzaakt door een zwamziekte, die werkelijk bij sommige soo*» ten heel schadelijk worden kan. Afzoeken en verbran den van die bladeren en gallen is het meest uitvoerbar» bestrijdingsmiddel in het klein. De kweekers, die er soms last van mochten hebben, kunnen een bespuiting uitvoeren met Bordeauxsche pap en die zoo noodig her halen. St-Pancras. VAN HERWIJNEN. EEN HOOGE DUNK. (Hummel). Ta. juffrouw Mina. Ik ben steeds iot.jr en knap geweest. Nu ben ik alleen nog msar knap.

Schager Courant | 1930 | | pagina 8