Almutn Muis- ASPBÜIEI OUD F 85. ROEST VAN PER STUK. WARMENHUIZEN. NIEUWE NIED0RP. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Uit onze Omgeving. Woensdag 22 Januari 1930. 73ste Jaargang No. 8599 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaat3t POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent ADVEBTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Een paar jaar geleden ten minste nog lang geen 10 waren groote slagschepen nog het een en het al. Daar kon je yriend en vijand mee in bedwang houden en te recht heeten ze dan ook Dreadnoughts. Nu is het rijk van deze „Vrees-nietsers" uit. Zulke drijvende eilanden zijn immers een gemakkelijk doel voor torpedo's en voor vliegtuigen. De leus is dus thans: Weg met de slagschepen, niet uit liefde voor den vrede, maar uit militaire overwegingen: ze zijn onpractisch. Het Britsche rijk heeft 20 van die moderne zeekastee- len. Per stuk hebben ze p.1. 7 millioen pond gekost, of in Hollandsch geld omstreeks f 85.000.000. Het heele zwikkie is dus betaald met 1700 millioen gulden. Nu moeten ze weg voor een appel en ei. De oudroest- man betaalt er stellig niet zoo veel voor, dat er één schuitje gekocht kan worden, waarop nu alle hoop en vertrouwen is gevestigd. Die zijn geen 35 000 of meer tonnen groot, doch hoogs tens 15.000. Misschien is 10.000 nog een meer courante soort Dit lclein-goed maar toegerust met de moorddadigste nieuwste snufjes kost toch nog 30 a 40 millioen per stuk. En is straks misschien ook nog te groot! Of te breed, te hoog, te langzaam, of weet ik veel en dan danken we ze weer af en beginnen opnieuw aan wat anders. Maar altijd weer aan wat duurs! Voorloopig is het echter voor ons nog niks gedaan. 85 millioen ging heelemaal niet, maar ook 35 millioen gaat boven Nederlandsche kracht. Zouden we echter vcor vlagvertoon en dergelijke niet zoo'n halfslaetje van Engeland kunnen overnemen? Tegen den oud-roest-man kunnen we misschien op bieden. En als we ze eens alle 20 kochten en ze op een rijtje lieten zinken, waar de afsluitdijk van de Zuiderzee moet komen? Minister Reijmer is in menig opzicht een origineel man. Beleefdelijk en gratis geven we hem het denkbeeld in ernstige overweging. Wie weet, of hij er de Vloot-conferentie te Londen niet aardig mee op gang helpt. We vernemen, dat een groot aantal winkeliers goede ren leveren op voorschotten, verstrekt door de Spaar en Voorschotbank „Vesta" te Amsterdam. "Als vertegen woordiger Is aangesteld de heer C. A. Komen te Zuld- echarwoude. In vrij ernstige mate treden de ziekten, aangeduid met den naam van rotstruiken en kanker, in de kool op. Voor verschillende tuinbouwers ls dit een groote tegenslag. De tuinbouwvereeniging „De West" te Koedijk heeft f 500 beschikbaar gesteld voor den aanleg van een rijwiel- en voetpad door de Daalmeer. OUDKARSrEL. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres in deze gemeente hebben zich negen sollicitanten aangemeld. - NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen zal de officieele opening van het nieuwe Raadhuis Maandag 27 Januari a.s. plaats vin den. NOORDSCHARWOUDE. Maandagavond vergaderde de A.R. Kiesvereeniging alhier. De opkomst was goed te noemen. Na opening volgde het jaarverslag van secretaris en penningmees ter. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Slot. Hierna werd een inleiding gehouden door den heer Van der Ploeg, over „Sociale Verhoudingen". Op dit onderwerp volgde een aangename bespreking. Hierna sluiting. ZUIDSCHA RWOUDE. De heer W. Gootjes Cz. te St.-Pancras, die zijn op leiding genoten had bij den heer Du Burck te Zuid- •charwoude slaagde voor het examen van de Vereeni- ging van Leeraren in de Handelswetenschappen. De heer G. is ook geslaagd voor het examen van de Vereen, van Leeraren in het Boekhouden. ZUIDSCHARWOUDE. In plaats van den heer P. Jonker is tot bode van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging benoemd de heer P. de Ruiter. T uinbouwvereeniging „Groentencultuur" te Broek op Langendijk. 27e Jaarvergadering van de Tuinbouwvereeniging „Groentencultuur" te Broek op Langendijk, op Maan dag 20 Januari, 's middags 2 uur, in café Marktzicht. Aanwezig 110 leden. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan dc aanwezigen en spreekt zijn blijd schap uit over de goede opkomst, die de laatste ja ren wel eens minder is geweest. Met opgewekte stemming zijn we zeker wel niet ter vergadering gekomen. De toestand in ons bedrijf is slecht te noemen. De teleurstelling is reeds begonnen na de strenge vorst verleden jaar, toen gele kool, uien, reeds een matige prijs opbrachten. De prijzen van de vroege aardappelen waren veel te laag. zoodat de omzet onzer leden in de maand Juni 60 a 70.000 gulden lager was dan het vorige jaar. Vroege wortelen en vroege kool brachten wel een goeden prijs op, maar worden hier niet veel geteeld. Nateelt bloemkool was in begin nog redelijk, maar had later veel te lijden van draaihartigheid. Van Friesche wortelen worden de prijzen al lager en de prijs van de uien is thans van dien aard, dat na aftrek van de kosten aan de aflevering verbonden, er niet veel overblijft. Een juist beeld van den toestand geven zeker wel de cijfers van het betaalkantoor. Door de leden van Groentencultuur werden ontvan gen in de maanden Juni tot December in 1929 f290.000, in 1928 f488.000, in 1927 f518.000, in 1926 f 374.000. Ook kunnen we niet zeggen, dat het vooruitzicht voor de thans nog aanwezige producten gunstig is. Wellicht dat verandering van cultuur verbetering kan brengen. Kassenbouw en bloembollenteelt kun nen van beteekenis worden. Met inspanning van alle krachten, in verwachting van Gods zegen, gaan we het nieuwe jaar in. De notulen door den secretaris gelezen, worden onveranderd goedgekeurd. De secretaris leest vervolgens zijn jaarverslag. Ook in het jaarverslag wordt gewezen op de som bere omstandigheden. Misgewas eenerzijds en lage prijzen anderzijds. Het ledental liep terug van 198 op 193. De ledenlijst volgens besluit der vorige vergadering aangelegd, werd door alle leden geteekend. Door de vereeniging werden geleverd 1181 stuks aardappelmanden k 67 ct. per stuk. Vorig jaar 20 ons reuzenzaad onder 53 liefhebbers verloot. Dezen herfst werd reeds afgegeven 33 pond tusschensoort, terwijl nog een bestelling van 17 pond kortbeen op uitvoering wacht. Voor een tuinbouwwintercursus en voor een cur sus in bemestingleer, kon geen voldoend aantal leer lingen worden gevonden. Van de gelegenheid tot ontsmetting van koolzaad met Germisan, werd ruim gebruik gemaakt. Wat het nieuwe jaar ons zal brengen, weten we niet, maar wel weten we dat als de wind ons tegen is, we aan de riemen moeten om onze boot tegen het getij op te voeren op hoop van zegen. De tijden van overgang naar nieuwe cultures zijn altijd geweest tij den van druk. Moge die overgang onder Gods zegen verlichting van druk en toenemende welvaart geven. De penningmeester brengt verslag uit over de fi nanciën. De ontvangsten bedroegen f2673.04, de uit gaven f2548.68, saldo f 134.36. Op de spaarbank staat f 1275.90. Totaal bezit, f 1410.26. Mededgedeeld wordt, dat nog beschikbaar is 24 ons kortbeen en zilveruienzaad d f 4.50 per pond. De heer C. Slot brengt rapport uit over de verdel ging van ratten met serum en stelt voor om nu reeds de bestrijding ter hand te nemen. Verschillende personen stellen voor de commissie uit te breiden, omdat zooals de commissie nu is sa mengesteld, een goede Uitvoering te veel tijd vor dert. Door den heer A. Slot wordt voorgesteld het serum te verdeelen naar het aantal enz. en dan ieder bou wer zijn eigen bedrijf te laten behandelen. De voorzitter antwoordt dat de behandeling met serum moeilijkheid medebrengt. Als we het nu be stellen, krijgen we het over 14 dagen en als het lan ger dan 14 dagen bewaard wordt, is het niet meer bruikbaar. Komt er dus in dien tusschentijd winter, dan zouden de uitgaven voor het serum onnut zijn geweest. De beste wijze van uitvoering zal door het bestuur met de commissie worden besproken. Vervolgens rapporteert de heer C. Slot namens de wortelzaadcommissie. Door de droogte is de teelt van het wortelzaad minder gunstig geweest, terwijl ook door het koprot, een 'ziekte die zich voordoet bij de vroege wortelen, de oogst van het zaad minder is. Te gen het koprot zijn reeds verschillende proeven ge nomen, beter plantgoed en zwaarder grond, echter zonder resultaat. Aan de commissie is de raad gegeven zaad te telen op lager land, maar aangezien een goede oogst op hoog of laag land mede van het weer afhankelijk is, cn we vooruit niet weten hoe het weer zal zijn, is een verbetering in dit opzicht niet zeker. Volgende week zal het zaad aan de leden worden bezorgd. Dit jaar zal de commisisie voor het laatst haar werkzaamheden uitvoeren. De gezondheidstoestand van den heer J. Dirkmaat is van dien aard, dat hij zijn werkzaamheden voor loopig niet zal kunnen doen en om alles alleen te doen is voor spr. bezwaarlijk. Er is nog een punt wat spr. hier moet zeggen. Tus- schen het wortelzaad was op de plaats waar een goede wortel had gestaan, een wilde wortel geplant. Of dit door iemand met een bedoeling was gedaan, of dat het kwajongenswerk is, weet spr. niet, maar hoopt, dat het nooit meer zal voorkomen. De voorzitter zegt de commissie dank voor haar werk en spreekt de beste wenschen uit voor den heer Dirkmaat, die altijd trouw in deze zijn arbeid heeft verricht. Aan de orde is verkiezing van een lid van het be stuur. aftr. C. Spaans, niet herkiesbaar. Na een tweede vrije stemming wordt gekozen de heer J. Wagenaar met 58 stemmen. Als besturuslid van de L.G.C. wordt herkozen de heer C. Spaans met 64 stemmen. De heer C. Slot rapporteert nog over het werk dat door den plantenziektenkundigen dienst is verricht, welke rapporten reeds in de verschillende bladen zijn verschenen. De ontsmetting van koolzaad met Ger misan zal dit voorjaar weer vanwege de vereeniging geschieden. De heer K. Kaan doet mededeeling van het mate riaal dat is aangeschaft voor den ijsbreker. Er zijn bij de verschillende commissarissen aanwezig: 28 ha am, 11 kloeten, 40 bijlen, 7 treklijnen, 10 dreggen, 20 planken. Onder applaus wordt besloten, dat evenals vorig jaar weder sigaren zullen worden verstrekt bij het openmaken van het ijs. Voor de jaarvergadering van de L.G.C. worden geen voorstellen ingediend. De secretaris deelt mede, dat er nog zaad van tus schensoort reuzen beschikbaar is en zegt dat het de bedoeling is van het bestuur om nogmaals den heer Herwijnen voor de vereeniging te laten optreden met een lezing. Het bestuur zou van de vergadering gaarne onderwerpen vernemen, waarin ze belang stelt. Smm. TABLETTEN LET OP ORANJE BAHD Weiger namaak en let er op dat op elke labiet het woord „BAYER" staat Prijs 75 ets Varia. De heer A. Slot bespreekt de wenschelijkheid een lezing te houden over het b'.oembcllenvak, o.m. welke grondsoorten geschikt zijn voor tulpen, narcissen en hyacinthen. De heer H. de Graaf wijst er op, dat afgesneden bloemen veelal te water worden gegooid. Voor de verspreiding van ziekten zijn hieraan gevaren ver bonden. Met het baggeren brengen we de ziektekie men op het land. Spr. wenscht dat de vereeniging hiervoor een regeling treft, zoodat ploitieverordening overbodig is. De heer K. Kaar zegt: Hoe is het mogelijk, dat in de veiling zooveel menschen tegen het U.C.B. zijn en hier houden zij zich atel. De heer Pasterkamp vraagt, naar de maat van de aardappelen zooals die nu is voorgesteld en wat we er aan kunnen doen dat die voor ons zoo voordeelig mogelijk wordt vastgesteld. ue heer C. Slot dringt er bij de vergadering op aan, zich voor de ziekteverzekering aan te sluiten bij een bedrijfsvereeniging. De voorzitter beantwoordt de verschillende spre kers. Voor het niet te water gooien der afgesneden bloemen wordt aller medewerking gevraagd. Het vorostel inzake de aardappelmaat komt op de jaar vergadering van de L.G.C Wat betreft het veilen onder het U.C.B.-merk, dit zou wel gaan als de om standigheden beter waren. Bij goed weer zouden de prijzen allicht beter zijn en kwam er beter kool aan de markt. De beste partijen blijven nu in de schuur. Naar aanleiding van het gezegde van den voorzit ter ontstaat thans een uitvoerige discussie over het veilen onder het U.C.B.-merk. Wat op de veiling besproken wordt, blijkt nu in de vergadering Ver schillende personen zijn van oordeel, dat de bouwers het risico alleen dragen en alles ten voordeele van den koopman is. Een enkele wil het U.C.B. weg heb ben, voordeelen geeft het niet. Algemeen is de vergadering van oordeel, dat zooals het nu gaat ter veiling, het niet is zooals besloten is in de vergadering van de L.G.C. Ook de grensbepaling wat is U.C.B. en wat niet, le vert moeilijkheden op. De secretaris merkt op, dat we met hetgeen thans ter veiling gebeurd, niet alleen moeten rekenen met wat wij wenschen, maar met het besluit van de L.G.C. Daarnaar hebben we ons te regelen. Er is ver fden jaar besloten dat we een andere keur zouden hebben voor goede en voor afwijkende producten. Zoo kunnen we b.v. minder goede uien voor zwak veilen. Op die manier zal het ook met de kool moeten. De voorzitter zegt nog, dat het een fout is geweest van het marktbestuur dat zij deze invoering niet vooruit heeft bekend gemaakt. Daardoor kwam het te onverwachts. Overleg met het marktbestuur zal de weg zijn naar een betere oplossing. De heer W. Slot vraagt nog naar het verband tus- schen ons en den Vierbond inzake het bonnenstelsel. De voorzitter antwoordt, dat dit verband los is, maar dat er regelingen worden getroffen die voor alle veilingen gelijk zijn. Op de vergadering van de L.G.C. is besloten geen bonnen meer te geven na 1 Jan. en we meenden toen dat de Noord ook tegen de bonnen was, dit blijkt nu echter niet het geval te zijn. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering met dank voor de groote opkomst en aangename bespreking en spreekt de wensch uit, dat er nog werk zal komen in dezen winter voor de ijsbreker. Naar wij vernemen zullen we op 2Maart a.s. In de gelegenheid worden gesteld om de zoo bekende en be roemde Kees Pruis en Stella Zeemer te kunnen hooren in de zaal van den heer Slikker. We twijfelen niet. of het zal evenals in andere plaatsen, waar ze hunne kunst hebben laten hooren, voor een uitverkochte zaal wezen. Vroegtijdig een plaats reserveeren zal wel ge- wenscht wezen. (Zie nadere advertentie's). Maandagavond werd vanwege de ver. „Het Witte Kruis", in de zaal van den heer Slikker, de Malaria-film vertoond. De waarnemende voorzitter de heer Turkstra uit Krabbendam, opende dezen avond met een kort woord en heette den talrijke aanwezigen hartelijk wel kom en ln het bijzonder den spreker van dezen avond, Dr. Dooijer, Inspecteur voor de volksgezondheid. Hierna werd het woord gegeven aan Dr. Dooijer, die voor dat met de film werd begonnen een korte inleiding hield over het ontstaan der malaria-vlieg en het ver oorzaken der gevreesde ziekte. Spr. hoopte dat door de krachtige bestrijding die thans wordt aangewend, de malaria, die al tamelijk afneemt, over enkele jaren niet meer zal voorkomen. Er werd bij de aanwezigen en ook bij de jeugd, die sterk vertegenwoordigd was, krachtig op aangedrongen mede te helpen bestrijden en werd hiervoor het toepasselijk woord gebruikt: Ziet men mug gen lang van poot, aarzelt niet, maar slaat ze dood! Vervolgens werd de film vertoond en kon men op zeer duidelijke wijze aanschouwen het ontstaan der malaria- vlieg. Het proces welke zij ondergaat van ei tot vlieg werd keurig weergegeven. Verder kon men waarnemen op welke wijze iemand door de malaria werd aangetast en hoe de bacillen in het bloed woekeren. De wijze van bestrijding volgens Dr. Dooijer zou wezen: de slooten te besproeien met petroleum, omreden de larven die zich tegen de watervlakte ophouden en met de petroleum in aanraking komen onmiddellijk sterven. In enkele gemeenten is het toegepast met paraffine, wat zeer belangrijke resultaten heeft opgeleverd en de malaria-gevallen sterk afnamen. Dit middel ls echter hier niet toe te passen, omreden het slootwater ook te- /ens drinkwater voor het vee is en nadeelige gevolgen zouden opleveren. Alles werd zeer duidelijk en bevattelijk door Dr. Dooijer uitgelegd en we kunnen zeggen dat dit een leerzame avond is geweest om onze gezondheid te behoeden. De heer Turkstra sloot hiermede de bijeenkomst en bracht dank aan Dr. Dooijer Voor zijn derde Nutsavond had het Departement uit- genoodigd den heer Dr. W. G. N. van der Sleen van Haarlem. Juist een jaar geleden had Z. Ed. voor het Nutsdepartement een zeer boeiende voordracht gehou den over zijn ontdekkingstocht naar het Himalaya- gebergte. Bij de opening deelde de voorzitter mede, dat toen reeds door het bestuur met Dr. v. d. Sleen afge sproken was, dat hij ook ten onzent zou komen spreken over de reis naar Nieuw-Guinea, die hij van plan was in den loop van 1929 te doen. In het laatst van Decem ber is spreker teruggekeerd en voorzitter heet hem van harte welkom ln het Vaderland en op dezen avond. Dr. v. d. Sleen begint met de mededeeling. dat het program aangeeft „Een bezoek aan de Papoea's en aan het concentratiekamp aan den Boven-Digoel", doch dat hij beter acht de volgorde om te koeren en eerst te spreken over het concentratiekamp. In het jaar 1928 hadden er op Java ernstige onlus ten plaats, die het doel hadden de Nederlandsche Re geering te verdringen. Die oproerige elementen stonden onder communistische leiding. Communistische agitatie is op Java veel gevaarlijker dan b.v. in Nederland zelf, omdat de Javaan nog veel te veel gewend ls om zijn eigen rechter te wezen. Wan neer in Nederland gezegd wordt „wanneer die of die veranderingen niet spoedig plaats hebben dan zullen wij ze desnoods met geweld aanbrengen", dan voelen wij heel goed, dat het nog lang zal duren, voordat tot ge weld overgegaan wordt. Op Java ls 't echter juist andersom, wanneer daar die zelfde uiting gedaan wordt, dan trekt de Javaan reeds zijn kris, dan is hij bereid om te vechten. Gelukkig wist de Regeering die onlusten spoedig te onderdrukken en verschillende onrustige elementen gevangen te nemen. Die onruststokers werden met hun gezinnen verbannen naar Nieuw-Guinea en daar werd aan hun de gelegenheid geboden om een kolonie te stichten, gegrondvest op hun communistische idealen. Na deze korte inleiding begint de geachte spreker aan zijn reis, die steeds door zeer mooie lichtbeelden toe gelicht en verduidelijkt wordt. De rivier de Digoel Is een rivier van zulke breede afmetingen,, dat wij er geen begrip van hebben en eerder zouden spreken over een inham der zee. Na eenige dagen die rivier opgestoomd te zijn, komen wij dan aan een nieuwe nederzetting. Vele foto's laten ons zien, dat de geïnterneerden met hunne gezinnen daar ln aardige huisjes wonen, en dat er langzamerhand een kolonie ontstaat, die bereid is eenigen arbeid te verrichten in de richting van de teelt van eigen groenten, enz. Toen de geïnterneerden in het begin van '27 aan de Digoel arriveerden, vonden zij daar Regeeringsbarakkcn, waarin zij gehuisvest werden. Hun werd voedsel, ge reedschappen, en hulp toegezegd om eigen huisjes te bouwen, enz. Langzamerhand bleek hun eigen „raden stelsel" niet op te gaan, omdat de Javaan daarvoor nog niet geschikt ls. Zij vroegen aan den Regeerings- vertegenwoordiger een Kampong-hoofd aan te stellen, aan wiens orders zij zich zouden onderwerpen, De meest verstokte elementen, die eiken rustlgen arbeid beletten, moesten opnieuw verwijderd worden en kregen een kamp, nog 30 K.M. hooger de rivier op. De goedwiliigen vroegen verlof om een eigen politie corps te mogen oprichten, hetgeen natuurlijk toegestaan werd. Dit tweede kamp begint ook nu, zooals de licht beelden ons lieten zien, aan eigen bouw iets te doen, doch voor een groot deel worden de Regeeringsbarakkcn nog gebruikt Een eigenaardig licht op hun onzuivere communistische ideeën werp het feit. dat die geïnter neerden getracht hebben met geweld een kampong, be woond door Papoea's, te overmeesteren en bezit geno men hebben van hun hulzen en grond. Het doel van Dr. Van der Sleen was dieper door te dringen in de oerwouden en wel tot het gebergte, waar bij toppen waren, die het geheele jaar met sneeuw be dekt waren. Om dit doel te bereiken werd Z.Ed. ge steund door de Regeering en werd hij op zijn tocht ver gezeld door een luitenant, soldaten en dwangarbeiders. Door vele lichtbeelden verduidelijkt, heeft hij ons verteld, wat het beteekende, zulk een tocht door het oerwoud. Een woud, zoo dicht, dat de zoti er nimmer ln doordringen kan, waardoor een bodem zoo vochtig en slap, dat iedere stap veel moeite kost Steeds den gan- schen dag geen droge draad aan het lichaam en regel matig met het kapmes een pad banend, worden bij een arbeid van ongeveer 12 uur per dag, een afstand van pl.m. 5 K.M afgeleg werd. Bovendien geen ander voed sel dan rijst met zoute visch en thee, opdat de bagage niet te zwaar zal worden. Door gebrek aan het noodiga voedsel, moest de tocht opgegeven worden en kon het doel, het gebergte, niet bereikt worden. In deze oerwouden wonen de Papoea's; zij wonen in groepjes van 20 30 menschen bij elkander, zij bouwen hun woningen op opengehakte plekken in 't bosch. Deze woningen staan op palen, 8 a 10 M. boven den grond en zijn zeer primitief ingericht. Dit kan ook niet anders, omdat de Papoea's nog op een zeer lage trap van be schaving staan. Zij kennen geen enkel metaal, en ook niet de kunst van steenen of potten bakken. Hun ge reedschap bestaat dan ook slechts uit een steenen bijl. Welk een arbeid dus, om die reuzen-boomen van 2 M. en meer middellijn te vellen voor hun huizenbouw, of een dergelijk woudreus geschikt te maken voor kano. Hun voedsel is hoofdzakelijk plantaardig en wordt na tuurlijk rauw gebruikt, terwijl het vleesch van wilde

Schager Courant | 1930 | | pagina 1