Moderne Bril, goud-doublé Fa. Gebr. ROTGANS, Haogzijde E IS, Schagen. veranderde levensbehoeften, nu overal het gebruik van bloemen is toegenomen. Maar bovendien aan de veel intensiever bewerking van het afzetgebied. Het aantal ifrma's dio elkaar beconcurreeren is toegeno men en de winst niet zoo groot meer, doch de ver koop zoo ingericht, dat vermeerdering van afzet is verkregen. De exporteur bezoekt zelf zijn klanten in het buitenland en door de medewerking van reizigers enz., is de verkoop bevorderd. Het ganscho vak is afhankelijk van die harde werkers, die zich buiten gewoon moeten inspannen. Maar niet alleen dat de verkoop over een grooter aantal exporteurs plaats vindt, ook door 't feit, dat tal van streken, die vroeger geïsoleerd waren, maar nu door autobusvorkeer enz., gemakkelijker bereikbaar zijn, is verandering in den afzet gekomen. Dat is niet alleen in ons eigen land zoo. doch ook in het buitenland en daardoor wordt het land veel inten siever bewerkt, men kan vaker gaan en sneller rei zen. Dat zijn de redenen die tot vergrooting van den verkoop hebben geleid. Maar daarnaast is de vertroe bcling, de uitbreiding der cultuur in ons eigen land. Doch dat is een ongezonde toestand en wie daar op baseert, maakt een fout. Binnenkort zal het pro duet een enorme vlucht hebben genomen en de af zet zal met die uitbreiding geen rekening kunnen houden. Dc afzet is ook afhankelijk van den prijs en indien nu do afzet bemoeilijkt wordt door den prijs, dan krijgen we den grooten val, als gevolg van te groote productie. Spr. laat hier de waarschuwing hooren niet alle kapitaal in deze culttur te steken, doch het geld dat men kan missen. Deze waarschuwing beteekent niet de cultuur niet ter hand te nemen, wie niet waagt, wint niet, maar zet niet alles op alles. De bolien- toplt is een heel andere teelt dan die van land- en tuinbouw. Wat in het bollenbedrijf ligt, vormt gansch uw kapitaal en is als effecten te beschouwen. Dat is de oorzaak, dat in den oorlog, toen de uitvoer werd belemmerd en vele menschen hun heele kapi taal in hun kraam hadden, de regeering tevergeefs aandrong op verwisseling van cultuur. Dat was on mogelijk, hun kraam vormde hun effecten. En wie toenmaals over kapitaal beschikte, heeft zijn kraam kunnen behouden. Zoo zal het ook gaan als de productie niet geba seerd is op den uitvoer. Spr. herhaalt dus: waag een kans. doch wees voorzichtig en werk met het ka pitaal dat u momenteel kunt missen. Misschien blijft de toestand nog ecnigen tijd zoo en kunt U er mee winnen. Met behulp van een groote serie lantaarnplaatjes zal spr. de aanwezigen wat dichter brengen bij de tulpenteelt en toonen wat deze teelt zeggen wil. Men kan bij deze teelt niet vergelijken de teelt van aard appelen of graan, maar moet zich op het standpunt plaatsen, dat elke individueele plant zorg behoeft, dnt elke fout die men begaat, zich zal wreken. De handel wenscht tulpenbollen die voldoen aan de eischen. Bijzondere hulpmiddelen moeten wor den aangewend. Het Is niet de grootte van de bollen waar waarde aan wordt gehecht, maar voor alles zal de handel straks kijken naar wat uit den bol komt. Dnt is de groote innerlijke waarde en iemand die zich uitsluitend bepaalt tot de grootte der bollen zal het op den duur moeten afleggen tegen den reëelen han del, die voorkeur geeft, aan een partij bollen die het beste product verschaft. Het gaat om het verkrij gen van tulpen waar handelsvraag naar ls, dat is om een goede tulpenplnnt met flink ontwikkelde bloem. Daarnaast is de eisch van een product van de groot ste geschiktheid van zeer vroege trekking. Hoe groo ter deze geschiktheid, hoe grooter de handelswaar de. En het zit hier niet alleen in die vroegheid, maar bij latere opzetting zou uit die bollen een betere kwaliteit worden verkregen. Het is dus niet alleen de vroegheid, maar ook de kwaliteit die gewicht in de schaal legt.. Het is om de bloem te doen, niet om de bol. Spr wijst er op dat op de veilingen in Noord holland veel groote bollen worden aangevoerd. Het bedrijf wordt hier onder zeer eenvoudige omstandig heden gedreven en het is mogelijk een product te krijgen, dat zelfs door den handol wordt begeerd. Dio handol moet een voldoende hoeveelheid lever baar in handen hebben. Streken waar met de cul tuur begonnen wordt, hebben in de eerste tijden met veel moeilijkheden te kampen, er bestaat immers nog geen schakel tusschen kweeker en handel en :n de tweede plaats heeft de handel het reusachtig druk, moot om zich te kunnen dekken, voorraad hebben, verkoopt soms mililoenen bollen van één soort en als hij zich in de eigenlijke streek niet voldoende kan voorzien, dan gaat hij alles bij elkaar zien te krij gen en begint de randgewesten af te roomen. De eerste cisch van den handelaar is evenwel een zelfde product, want elke kleine wijziging in cultuur wreekt zich. De streek waar de cultuur ingang neeft gevonden, is het centrum van den afzet geworden. Er is thans meerder nieuw gebied ontstaan, doch wee hem, die denkt, als hij geen handelaar heoft, dat hij zelf wel kan verkoopon. Jaren zijn er over heen gegaan om het vertrouwen te krijgen en er be staat verband tusschen verbruiker en leverancier. Men kan niet zelf een handel scheppen, maar zal gewoonlijk succes hebben bij dubieuse klanten. Na deze inleiding wordt een begin gemaakt met de vertooning der lichtbeelden. Een collectie gereedschappen, de indeeling der ter reinen. do bedbreedte ad 1 meter, een en ander wordt zeer uitvoerig door den inleider toegelicht cn gewezen op het belang van de wijze waarop de bol in den grond komt. Te ondiep geplante bollen geven geen goede plant en afwijken van de plantmeihode is gevaarlijk te achten. Voor de bollencultuur is de beste grond van het bedrijf nog niet goed genoeg. Geen zware klei, maar hoogstens lichte klei en za vel. Bij onregelmatig weer wordt het tulpengewos het eerst belaagd daar waar de teelt niet aan alle eischen voldoet. De zwaarste grond levert bij het rooien van de bollen de grootste moeilijkheden op. Het zwaartepunt van het vak echter is de behande ling van bollen na de cultuur, waarover straks meer. Vooral de hyacintben moeten zeer nauwkeu rig geplant worden, elke bol moet een bepaalde plaats worden aangewezen, moet zuiver recht wor den gekweekt, terwijl dit er bij de tulp niet zoo nauw op aankomt. Ook do plnntdiepte dus is van beteckenis, hier in Noordholland bijv. dieper dan in de omgeving van Katwoude, veel dieper nog in Friesland. Die diepte houdt ook verband met de vochtigheid van den grond. In den gepasscerden wintei is gebleken dat de ondiep geplante bollen de meeste vorstschade hadden. Op hoogen bodem moet men wel diep plan ton, maar vooral lette men op de vochtigheid van den grond. Het aantal bollen in een bed hangt samen met de grootte van de bollen, welke grootte ook in vloed heeft op den afstand der regels. Aan de hand van de plaatjes behandelt spr. de kunstmestbestrooiing en de bed3kking, riet meestal cp zandgrond, op kleigrond wel geperst stroo en turf molm, wat aanbeveling verdient om den grond les ie krijgen. De bedekking op zandgrond hoeft tot doel de verstuiving tegen te gaan, maar kan ook de vorst- schado voorkomen. De vorstschade kwam dezen win ter het meest voor, daar waar onvoldoende bedek king had plaats gehad en daar waar niet voldoende zorg aan de planting was besteed. Op klei is beden king ook ge wenscht, met het oog op vorstschade, en op klei kan men of stroo of turfmolm bezigen. De bedekking wordt hier dus gebruikt èn om vorst schade tegen te gaan èn on den grond bewerkbaar der te maken. De grond blijft meer vochtbaar. Spr. zou aan stroobedekking de voorkeur geven, omdat de vorstschade op met turfmolm bedekte gronden grooter is dan wanneer stroobedekking wordt toe gepast. Het bedekkingsraateriaal kan éénmaal wor den gebruikt en de gronden die dit jaar met tulpen zijn beplant geweest, kunnen volgend jaar niet voor de tulpenteelt worden gebezigd en wel in verband met de vuurschade. Alleen zij dus die over voldoen den goeden licht bewerkbaren grond kunnen be schikken, zijn het best af, maar laat men het vol gende jaar dan niet den aangrenzenden akker bezi gen, doch op een flinken afstand van den dit jaar gebruikten akker blijven. De bedekking dient met zorg te geschieden, want de afwatering moet punctueel in orde zijn Tulpen telen kan op open veld geschieden, ja is zelfs gevvenscht met het. oog op de vuurziekte Hel delven gebeurt 's winters, hoewel door het intensie ver worden van het bedrijf ook in den zomer het delven plaats heeft. Ilierna wordt gelegenheid gegeven tot het stallen van vragen. De heer II. Visser, Utrecht, heeft met verwondering van den spreker gehoord dat er over de hoe groot heid der bollencultuur geen behoorlijke statistische gegevens zijn. Spr. kan zich zoo iets van een groep nenschen, die organisatorisch gesproken zoo ontwik keld zijn, niet begrijpen en spr. deelt mee hoe uit «Ie landbouwstastistieken klijkt, dat er in 1927 6555 H A. ;n gebruik waren voor de blo^ ollencultuur, in 1928 8228 H.A. en dat blijkens e cave van den heer .v.rolage in 1929 de oppervl ïgeveer 6000 H.A bedraagt, zoodot dit laatste r. o een uitbreiding der cultuur wijst. De uitvoer v. :n het geheel in 1926 33000 ton, in 1927 39000 ton, m 1928 42000. Over 1929 zijn de cijfers nog niet bekend, maar tot en mei de maand November waren ze voor 1928 41000 ton, en over hetzelfde tijdvak in 1929 33000 ton, dus 8000 ton minder dan in 1928. Is dat een symptoom dat het de bloembollencultuur slecht gaat? De waarde van den uitvoer in 1926, zijnde 33000 ton, bedroeg 39 millioen gulden, dus meer dan f 1 per kilo, terwijl in 1927 gesproken werd ovei de statisti sche waarde van fl per kilo, in 1928 ook. Jloe komt men aan die statistische waarde? In de boomkweekerlj houdt men rekening met het lever bare, wordt dat in de bloembollenteelt niet gedaan? Wat verstaat men onder een kraam, alles wat men heeft of alleen wat men verknopen kan? Dit zijn vragen, en spr. zou dan vuorts willen op merken, dat de spreker goed gedaan heeft erop ie wijzen dat men om in het luilekkerland te komen, door een rijstebrij-berg heen moet en als men door dien rijstebrij-berg heen is, men nog niet altijd het luilekkerland heeit gevonden, dat men dacht te zul len vinden. Maar als dan die prijsval zou komen en geen verhooging van het consumptie artikel tot ge volg zou hebben, is het dan niet mogelijk dat de miitengewestcn dien prijsverschil beter verdragon dan de omgeving van den inleider. De prijs van den grond, de arbeidsloonen, enz. in die streek zijn niet tc vergelijken met die in onze omgeving. De heer Ir. Volkcrsz heeft geen uitvoercljfers bij zich, maar zal de door den heer Visser genoeinue cijfors accepteeren. De statistische cijfers van de op pervlakte zijn afkomstig van de opgaven door de verschillende gemeenten verstrekt, maar de vraag is of die opgaven nu wel in alle opzichten juist zijn. Spr. weet de methode van het in elkaar zetten, de gegevens zijn gebaseerd op een schatting en het is hekend dat er dikwijls een slag naar geslagen worilt. Onze rijksstatistieken zijn dus niet heelemaal in orde. Aan de andere zijde zijn daar de cijfers van den heer Krelage inderdaad een vakman. Maar er is er niet één, cl ie weet hoeveel H.A. mot bloem bollen beplant zijn. Door opbrenging van ons fonds weet de organisatie wat van de hoeveelheid af, maar wat de tulpen aangaat, daarvan zijn geen ge gevens, noch in onze streek, noch buiten onze om geving. Als iemand dus die oppervlakte vermeldt, is dat evenzoo een schatting. Voor een economisch overzicht is het noodzakelijk die statistiek te bezit ten, maar toch moet men de waarde ervan niet overschatten. Men zal hoogstens kunnen nagaan hoe veel hyacinthen, tulpen, enz. en alleen kunnen be kijken de uitbreiding van tulpen enz., maar niet hoeveol er is van de hoofd\ariëteiteri en dat nu is hoofdzaak voor het aanbod. En dat te weten te ko men is onuitvoerbaar, het is niet te vinden hoeveel van bepaalde variëteiten er is, want dan schakelt men immers de muziek uit den handel. Voor het uit oefenen van het bedrijf zou het gewenscht zijn. voor hen dio er heelemaal inzitten, zou het verlies be- teekenen. Dat er uitbreiding heeft plaats gehad, moet men niet precies opvatten als zou het dit jaar het geval zijn geweest, maar in de laatste jaren. Overal ziet men de uitbreiding en dat zijn nieuwe cultuurge bieden; uitgezonderd dan nog de stille uitbreiding in de streek zelf. Zou het dus in het algemeen be lang zijn over de gegevens te beschikken als de prijs daalt, wordt de aanvoer ter markt groot en lijdt de handol verlies. Bij de uitbreiding is voor den uit voer de hooge waarde de rem, de hooge prijs is het ge volg van de abnormale aanvraag van plaatmate riaal. Spr. is het er mee eens, dat als de val komt, de da ling den verkoop zal bevorderen, maar men moet niet verwachten dat men in het binnenland het ge produceerde pla&tson kan. Als de daling komt, dan zullen langzamerhand de buitenstaanders getroffen worden. De groote verdiensten zijn reeds door de boooienaars der cultuur binnengehaald, immers juist die winst is de drijfveer geworden dat velen zich op de bollenteelt hebben toegelegd. En als Je val komt, dan weer zal het de tijd voor de eerste beoefenaars wezen om weer winst te maken. Ook de handelaar verliest dan op zijn eigen geteelde bollen, maar hij wint op den handel en zijn uitkomsten zullen meer egaal worden. Voor de statistiek wordt t.a.v. de waarde het gemiddelde genomen. Er zijn ontzettend veel soorten, de waarde schommelt zoo danig, dat een gemiddelde waarde wel genomen moet worden. Ken kraam is het geheelc bedrijf tezamen, maar ook afzonderlijk; een kraam tuipen, een kraam hyacinthen. Als door spr. genoemd is het op te vat ten als het geheel. En als nu een val komt, zou men dan niet denken, dat het hartje van de eigenlijke streek dien niet eerder aanvoelt clan de randgewesten? Iemand die niets van het vak afweet, is afhankelijk van den handel cn hij dio nu de winst brengt, zal dan ook het verlies brengen. Spr waarschuwde dus alleen: waag een kans, maar zet er alleen je geld in, wat je kunt missen. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze wordt de vertooning der lichtbeelden voortgezet, een groote serie beelden die een indruk geven van de wijze waarpp dc teelt der tulpen wordt opgevat. Een bezoek aan de streek is natuurlijk vruchtbaarder. Wordt op zandgrond, als de winter voorbij is, het riet verwijderd, op klei blijft de bedekking liggen, wat het voordeel heeft dat de plant niet door het wegne men der bedekking wordt beschadigd. Want juist de beschadiging kan oorzaak van het optreden der vuurziekte zijn. Het strooien van kunstmest moet geschieden op het tijdstip dat verwerken door den bodem plaats heeft gehad, voordat dc tulpen geplant zijn of op het tijd stip dat beschadiging van dc plant uitgesloten is. Vooral met zwavelzure ammoniak zij men voorzich tig, terwijl men slakkenmeel niet als overbemesting moot gebruiken. Op zandgrond strooie men later dan op kleigrond. Do groene veilingen te velde hebben veel voor, maar ook tegen. Het is niet de verkoopwijze, maar als men voor 100 zeker wil zijn. dat men koopt wat men verlangt, dan verdient deze wijze de voorkeur. Im mers dat is de tijd om tijdens den bloei de zuiverheid en de soortcchthoid te bcoordeelcn. Zoolang men ze ziet bloeien, lieeft men de zekerheid van wat men koopt Na den bloei wordt dan met de verwijdering van dc bloem begonnen cn dat moet op het juiste tijdstip, voor het ruien der bloemen geschieden. Juist de bloem is het meest vatbaar voor vuurziekte en als de bloem niet op tijd wordt verwijderd, wordt het zwart en gevlamd overtrokken compleet met ronde glazen f 6.50. Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en GoedKoope Optiek. weefsel beschadigd, de bloem dwarrelt over en tus schen de plant en infectoert elk blad waar zij mee in aanraking komt. Ook wieden is een vak van beteekenis cn men neme 't liefst zoo zuiver mogelijk land. Het verwijde ren van vuil kan beschadiging van gewas veroorza ken. Is een partij tulpen eenmaal vervuild, dan zou spr. zeggen, laat het vuil staan. Zuiverheid van het perceel is één van de voornaamste voorwaarden. Na het afsterven van het gewas komt het rooitijd- tip. Voortdurende controle der velden heeft inmid- cls plaats. Het rooitijdstip wordt aangeduid door de leur van de bollen, door de bruining. We moeten dus eens toetsen hoe de bollen er uitzien; als ze egaal bruin zijn, moet de bol uit den grond. De waarde van den bol wordt bepaald door de kleur van do huid, on vooral de tulpen met teere huid moeten op tijd gerooid worden. Juist daarom is niet elke grond ge schikt voor de bollencultuur. Na afmaaiing, direct harken en het lof verbranden, want het lof kan vele ziektekiemen bevatten. Alle resten tulpen i een massa ziektekiemen bij zich. Wel is niet elk jaar een vuurjaar, maar toch moeten alle resten verbrand worden. Het rooien kan op verschillende wijzen geschieden; de manden met producten voorzien van een merk, op dat elke verwisseling kan worden voorkomen. Ge schoold personeel kan men niet genoeg op waarde schatten cn daar is het loon in ons bedrijf dan ook op gebaseerd, men moet het personeel aan zijn bedrijf binden. Als de bollen vroeg mochten zijn gerooid, kan men ze kuilen of in manden doen. Maar op tijd rooien is gewenscht, tenzij men een bepaald doel op het oog heeft. Tegenwoordig toch bestaat er het z.g. „wit- rooien", de bol heeft dan een eigenaardig constitutie, men brengt hem in den schuur, de bollen worden warm gestookt en verkrijgen een gave huid. Na de rooiing komt het pellen en drogen of ook wel eerst het drogen en daarna het pellen, al naar mate men er al of niet veel rapen wil, en of men er snel het leven uit wil hebben. Verschillende typen van bollenschuren worden op het witte doek gebracht, de verschillende wijzen van sorteeren vertoond. Het zijn de bewaarplaatsen waar juist over de waarde van het product wordt beslist. De bewaar plaats moet zijn tochtloos, zonnig en droogloos. De bedorven lucht moet door openen van den schuur ver wijderd worden; de raamoppervlakte der schuren is naar gelang van den tijd verminderd, de ventilatie verbeterd, centrale verwarming tot ln de perfectie aangebracht en beheersching der temperatuur is dan ook meer verkregen. De ontwikkeling toch van de bol heeft in dep schuur de voltooiing. En als dus de temperatuur van buiten geen invloed meer op het product heeft, heeft men dc behandeling van zijn product in handen. De bewaring wordt steeds meer volmaakt; gezorgd dat het plantgoed zoo weinig mogelijk wordt overgestort, vooral niet tegen den planttijd. De daarop volgende lichtbeelden vertoonen de wor ding van bol tot tulpplant. Het brengen van een tem peratuur in de schuur heeft invloed op de moeder plant, maar dezelfde temperatuur heeft ook invloed op de vorming van den tulpbol van het kind. Het gaat er dus om of men het zwaartepunt wil leg gen in de ontwikkeling van de moederplant of in de ontwikkeling van het kind. Het is de groote verdien ste van Prof. Blauw die ons zooveel van den ont wikkelingsgang van den bol heeft bijgebracht en hij is dan ook de grondlegger van de groote bloembol lencultuur. Men ga dus na. welken invloed de temperatuur op de bollen heeft Wie gesteld is op gelijkmatige bloem, moet uitgaan van een gelijkmatige bol. Prof. Blauw heeft elf groepen bolleD bewaard onder elf verschil lende temperaturen en de diverse beelden geven aan de resultaten dier bewaring onder de verschillende temperaturen en toonen aan het groote verschil van temperatuurinvloed gedurende een bewaartijd van 4 weken. En dan te bedenken dat wat voor do eene variëteit geldt, nog niet vaststaat voor de andere va riëteit Bij 27 graden celsius krijgen we de snelste bloemvorming, maar ook een abnormale bloemvor- ming. Prof. Blauw heeft dus nagegaan wanneer een constante vorming wordt verkregen. En gebleken is dat wie bollen wil telen van de vroegste trekking, ze gedurende 3 a 4 weken moet bewaren onder een tem peratuur van 20 graden celsius, daarna 9 graden en ten slotte verkrijgt men een volmaakte bloei, vroeger dan ooit, kan men bijv. met Kerstmis de volmaakste bloemen hebben. Als dc bollen voor de cultuur moeten dienen, ge schiedt de bewaring weer geheel anders. Met verschillende voorbeelden toont spr. het groote prijsverschil aan als volgens de meth. van Prof. Blauw wordt gevormd. De meerdere kosten die deze toepas sing meebrengt, blijkt daarbij geen rol te spelen. Spr. stelt de groote verdiensten van Prof. Blauw in het licht en betoogt dat het ons aller streven moet zijn, om diens verdere pogingen te steunen, wat mogelijk is door de heffing van 3 cent per roede aan de orga- D ONDERDAG. 23 JANUARI Hilversum (1873 M.) 10.00 Morgenwijding, 12.00 Tijdsein, Middagmuzieli Avrokwartet; 2.00 Platen, 3.00 Halfuurtje Ver v. Huis vrouwen; 3.30 Platen; 4.00 Ziekenuurtje; 5.30 Vooravond concert; 6.00 Tijdsein; 6.45 Landbouwhalfuurtje; 7.15 Fransch; 7.45 Platen; 8.00 Platen; 8.15 Concertgebouw orkest o. 1. v. Bruno Walter; Dansmuziek. Huizen 298 M.. na fl 00 u. 1071 M.) 8.15 Tijdsein, Morgenconcert; 10.00 Zang dameskoortje 10.80 Korte ziekendienst; 11.00 Chr. Lectuur; 11.30 Pla ten; 11.45 Uurtje voor Landbouwers; 12.30 Middagcon cert; 2.00 Schooluitzending; 2.15 Fraaie Handwerken; 4.00 Ziekenuurtje: 5.00 Dr. G. Esselink: „Zielkundige In vloeden op het ziekteverloop": 5.45 Orgelconcert; 6 30 Koersen; 6.40 Litt Lezing; 7.10 Ds. W. W. Meynen: Le zing; 7.40 Cursus Maleiscb; 8.10 Ultzendavond, Lezing over: „Universiteit en Beginsel"; Concert. Zecwn (1635 M.) 11.20 Platen; 1.20 Platen; 1.50 Jeugduurtje; 3.05 De vrouw als componiste; 3.50 Concert; 5 20 Schatten de- zee; 5.50 Spaansch; 6.15 Radio en Landbouw; 7.20 Leonhard Frank leest; 8.05 Militair Concert; Dansles en dansmuziek. Daventry Jr. (479 M.) 5.35 Kinderuurtje; 7.20 „De Markiezin" operette, 8%3 Arme Oude Sam; luisterspel; 9.20 Concert; 10.35 Nieuws. nisafie af testaan. Immers het is het werken van Prof. Blauw geweest die den afzet van thans mogelijk heeft gemaakt, een afzet over het noordelijk half rond. Wellicht zullen we het nog beleven dat ook de verzonding naar het zuidelijk halfrond mogelijk zij al is het de moeilijkheid, dat wanneer het hier win ter is het daar zomer ls en andersom. Wie nu voor de cultuur werkt, hij moet zijn pro duct bewaren 7 weken onder een temporatuur van 20 graden celcius en 4 weken onder 17 graden, en. hij zal veelvuldig kunnen rapen W«e veel wil ver klisteren 11 weken onder 2 graden, waarbij hij de kerk in het midden laat, en wie nog meer wil ver klisteren 3 weken onder 20 graden en S weken onder 17 graden, b.v. met de Pride of Haarlem. In hoeverre deze temperaturen juist zijn, voor alle variëteiten, is niet bekend. Indien elke variëteit in dit opzicht een andere bewerking behoeft, dan is het monnikenwerk. De nu volgende beelden die op doek worden ge bracht, vertoonen dc schade, aangebracht door rat ten, de invloed van de vuurziekten. waarbij de spre ker aandringt de aangetaste planten zoo spoedig mo gelijk te verwijderen en er op v/ijst dat de weersom standigheden zoon grooten invloed heeft. Niet elke variëteit is even vatbaar voor de vuur ziekte en ook een doelmatige beplanting rekening houdende bij den aanleg der velden, t.a.v. de meest voorkomende winden kan het bedrijf cvenzoo vrij waren tegen deze ziekte. Een andere ziekte is de kwade-grondziekte een grondinfectie fataler in haar verspreiding, maar heel anders dan de vuurziekte. Pleksgewijze is deze ziekte waarneembaar cn ziet men deze geïnfecteerde plekken over het hoofd, dan wordt de ellende na ver loop van tijd zeer groot. Vooral het Spaansche iris gewas is voor deze ziekte zeer gevoelig, doch een niet geinf ?tcerd gewas brengt de ziekte niet mee. Verschillende beelden toonen aan. wrike moeiten en kosten worden besteed aan de bestrijding in de bollen streken, waar zegt spr., alles wordt gedaan voor de kwaliteit van het product Waar men in deze omgeving doodsbenauwd is voor zeewater op klei, daar brengt men in de bollen streken wel 2 kilo keukenzout per M2. op, zoo door latend is daar de grond. En zonder nadeel op te le veren, kan men ook 2 liter tienprocents vruchtboo- mencarbolineum per M2. bezigen. Dat het in deze om geving heel anders is, komt door de structuur van den grond, hier moet men zorgen dat men in 10 jaar tijd niet op een perceel komt waar eerder bollen zijn geteeld, en als dat niet mogelijk is, gebruikt dan voor de bestrijding van ziektekiemen een 5 procentsoplos sing van formaline, tegen een hoeveelheid van 2 iitcr per M2. Hoewel spreker zich bewust is, dat er nog tal van vraagstukken zijn te behandelen, eindigt hij zijn in teressanto rode. (Applaus.) Wat we verder te hooren kregen. Opnieuw wordt nu de gelegenheid geboden om vra gen te stellen of opmerkingen te maken. De heer Jm. Blaauboer Gz., Kol hora, vraagt of het gebruik van turfmolm voor bedekking niet meer in vloed heeft op het ontstaan van ziekte, omdat dc turf molm op het land blijft liggen. Wanneer mogen we weer met tulpen op een reeds voor dat doel gebruikt perceel komen? De heer Ir. Volkersz beaamt, dat er meerdere kans voor de vuurziekte ontstaat, maar er staat tegenover het voordeel dat de turfmolm den grond losser maakt. De turfmolm geeft meer risico, maar maakt de structuur van den grond beter. Wanneer men weer terug mag komen op een reeds met tulpen bezet ge weest zijnd perceel, hangt af van den gezondheids toestand van den grond. Er zijn er wel eens die het volgend jaar op hetzelfde perceel tulpen teelden en zonder eenige schade. En in dat geval werd den spot gedreven met de uitspraak dat men zulks niet moet doen. Toevallig evenwel waren dan de omstandighe den gunstig, doch wee hem, als in zoo'n geval de ziekte voorkomt, dan was hot voor hem een ramp geworden. Bij kwade-grondziekte moet men jaren lang wegblijven, en onderspitten van de bovenlaag is noodig. De heer Schröder, Bergen, informeert naar den' kalktoestand, de zuurhfidsgraad van den grond. De heer Ir. Volkersz zegt, dat niet bekend is hoe de kalktoestand moet zijn cn spr raadt aan zich aan de neutrale zóne te houden, niet de zure zóne te houden. De heer P. Blaauboer Gz.. Kolhorn, heeft wel ge hoord, dat bollen van de klei beier bloeier, dan die van zand en dat bollen afkomstig van zand op klei vroeger bloeien. De heer Ir. Volkersz zégt, dat als de heer Blaau boer goed heeft begrepen de stelling door spr. ver kondigd naar aanleiding van hef werk van Prof. Blauw, dan zal hij hebben begrepen dat ontzettend veel factoren invloed uitoefenen. Immers de hoofd zaak is, de behandeling der bollen. De bollen van zand afkomstig kunnen in een verder stadium heb ben verkeerd. De bewaarwijze heeft groote inWoed, de inwendige ontwikkeling van den bol wordt daar door anders. De heer Ir. Smeding wijst er op, dat de handel, de Vereeniging van bloerabollenkweekers goed georga niseerd zijn, wat blijkt uit de bijdrage ad 2 cent per roe voor het fonds, als uit de algemeene bestrijding der ziekte, zoowel als uit de onpersoonlijke reclame. Maar wijzende op den georganiseerden afzet van tuinbouwproducten naar Californië vraagt spr of nu ook de bloembollenkweekers geen vergelijk kun nen treffen voor hun afzet. Want spr. wijst op (ie groote kosten, op de arbeidsverspilimg enz, door het aantal handelaren (kweekers) die het buitenland be reizen. Londen (1553 en 356 M.) 3.20 Kerkdienst; 4 05 Concert; 5.35 Kinderuurtje; 7.00 Toccata en fuge van'Bach; 8.20 Volksconcert; 9.55 Caba retprogramma; 11.10 Dansmuziek. Weencn (516.4 M.) 2.50 Concert; 4.30 Sprookjes; 5.00 Vreemdelingenver keer; 5.23 Wanneer het regent en sneeuwt; 6.20 Dult- sche les; 7.20 Violoncelconcert, Wilhelm Wlnkler; 9.05 Avondconcert. Hamburg (372 M.) 12 25 Concert; 3.35 Korte verhalen; 4.00 Pianoconcert uit Kiel; 4.43 Wandelen als sport; 5.15 Concert; 0.15 De Russische; 6.45 Zieke mond: een ziek lichaam; 7.20 De Bruidschat, muzikaal Volksstuk: door A. Winternitz; 9.50 Actueele af deeling; 10.10 Concert van andere zen ders. Langenberg (473 31.) 6.20 Morgenconcert; 9.35 Platen; 12.25 Middagconcert; 2.20 Kinderspeeluurtje; 4.50 Vesperconcert; 7 00 Neues Bauen, Neucs Wohnen; 7.20 Avondconcert; 8.05 Besuch bei Landols, vroolijk luisterspel; 10.20 Meesters der Jazz, platen. Brussel (509 M.) 5.20 Concert, 6.20 Vlaamsche les: 6.50 Platen: 8.20 Con certgebouworkest, heruitzending uit A'dam; Nieuws. Radio-Paris (1725 M.) 6.50 Platen; 8.20 Concert

Schager Courant | 1930 | | pagina 6