Raad Winkel. Goud=douhlé Bril Alimiti Bims- Mlttlii- LuillllM Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. 0PENIIIG VL00TC0NFERENTIE. LORD KENDAL'S TWEEDE VROUW Fa. Gebr. ROTGANS, Noogzijde E16, Schagen. Donderdag 23 Januari 1930. S C DAG 73ste Jaargang No. 8600 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.G5. Losse nummers G cent. ADVKRTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De conferentie Is begonnen, De aether heeft het aangehoord, We luisterden aandachtig draadloos Naar 't uitgedragen vredeswoord. Het klonk naar d'einden dezer aarde Met hoopvol en ontroerd gerucht, Het waren evenwel voorloopig Nog altijd woorden ln de lucht! Men komt met frisschen moed te samen, Nadat het eenmaal is mislukt, Men had zich toen wat al te duid'lijk In eigen voordeel uitgedrukt, En wil een conferentie slagen, Daar wringt de politieke schoen, Dan moet men dit met meerder woorden, En ook wat meer omzichtig doen! Enfin, er zijn nu idealen, Die werk'lijk gemeenschapp'lijk zijn, En naar den aard der conferentie Doet men wat water in z'n wijn. Men kent de banken en de klippen, Waarop het vredesscheepje strandt, En als men maar weet koers te houden Roept straks de uitkijk duid'lijk: „Land!" Als men het roer weet recht te houden, Geen steken onder water geeft, Omdat de duikboot met haar sluipmoord Voor 't laatst haar dienst bewezen heeft, Wanneer men ook bij tegenwinden Als kundig zeeman koen laveert, Dan hebben durf en sterk vertrouwen De ware zeemanskunst geleerd! Welaan hou zee, bevaren stuurlui, Dient maar de toekomst van Uw ras, Vaart voor het welzijn van de wereld Op 't internationaal kompas! Keert straks als overwinnaars weder. Hoog, hoog de bezem in den mast, Als d'oceanen schoongeveegd zijn Van afgunst, leed en oorlogslast!! Januari 1930. (Nadruk verboden). FEUILLETON door META SIMMINGS. Een moment stond Cecily als aan den grond gena geld, door een vreeselijke angst aangegrepen als door een tastbaar iets. Maar uit de absolute stilte stee? plotseling een geluid op, ondefinieerbaar eerst, maar steeds sterker wordend: iemand kwam de trap op! Later wist ze zelf niet meer, hoe ze uit de kamer ge komen was. Toen ze naar beneden sloop, deed een van de kinderen de deur open op het smalle portaaltje waar ze nu terecht was gekomen. Ademloos leunde ze tegen den muur ln de halve duisternis, teweeg gebracht door een walmend petroleumlampje, dat het onderscheiden der voorwerpen om zich heen practisch onmogelijk maakte. De jongen gaf een harden schreeuw en snelde heen. Een bekende ruziemakende stem riep hem terug en onder het spektakel, dat nu ontstond, was het Cecily mogelijk de huisdeur open te maken en achter zich te sluiten. De mist sloeg haar verstikkend in het gezicht en ver mengde zich met de benauwde lucht van het armelijke buurtje. Toen welde een snik Cecily naar den keel: ze stond nu .van aangezicht tot aangezicht met een onbe kende toekomst. Langzaam liep ze de ongelijke stoeptreden af. De mist had in dichtheid toegenomen, hij sloot als het ware om haar heen en gaf haar een gevoel of elke vrouw, elke plooi van het dichte gordijn een bedreiging bevatte. Ze strompelde een eindweegs voort, zonder gevoel voor afstand of richting; maar bij het omslaan van een hoek werd ze zich bewust van de doelloosheid harer bewegingen. Met een ruk bracht ze zlchzelve tot de werkelijkheid terug, tastend voelde ze langs de muren der huizen naar haar weg. Een honderd meter verder zag ze een deur open staan en daar liep ze nu af om den weg naar het station te vragen. Toen ze dichterbij kwam, begreep ze uit de verschillende geluiden, dat er een troepje menschen bij elkaar stond. Maar de klank ▼an een bekende stem deed haar opnieuw duizelen. „En dat mot nou mijn overkommen, die altijd zoo fesoendlijk geleefd het. Vanmorgen nog zee ik tegen der, geen lijkschouwingen in mijn huis en nou is re 4ood en liet ze daar alleen en de Heer mag weten, wie Spoedvergadering op Woensdag 22 Januari 1930, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer J. Koster, Burgemeester, Secre taris de heer A. de Ridder. Na opening worden eenige ingekomen stukken meegedeeld, waarin mededeeling van aanvaarding van benoeming van mevr. G. Brugman—Vries en de heeren J. Vethman en L. J. v. Wijk tot leden van het Algemeen Armbestuur. Eveneens van den heer K. Mulder tot lid der commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Mej. Th. v. Dieren, Oterleek, neemt haar benoeming aan tot onderwijzeres, de heer B. Schouwstra te Grave tot onderwijzer.. Uit het ingekomen Prov. Blad bltfkt de verhooging der jaarwedden van Burgemeester, Secretaris cn Ont vanger. Van de afdecling Winkel van het Genootschap tot Vacantiekolonies enz., was een dankbetuiging ingeko men voor toegestane subsidie. Van Ged. Staten was de goedkeuring ingekomen voor de geldleening groot f 11.500.en de kasgeldlee- ning groot f20.0000. Ged. Staten hebben de goedkeuring op de Gemeente- begrooting verdaagd. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Voorzitter deelt mee, dat hedenmiddag de vergade ring is van belanghebbenden bij de Tram Schagen Wognum, die indertijd hebben bijgedragen. Uit een uitvoerig rapport in de Schager Crt. hebben de hee ren kennis kunnen nemen wat de Commissie door die belanghebbenden indertijd aangewezen, om pogin gen aan te wenden tot behoud der tram, heeft ge daan. B. en W. zullen vanmiddag naar die verga dering toegaan cn nadere beslissing dezer vergade ring kan nu dus worden afgewacht. Aankoop grond. Voorzitter deelt mee, dat B. en W. gepoogd hebben grond te koopen, liggend bij de openbare school te Lutjewinkel en hehoorend aan het Weczenbestuur te Barsingerhorn. Dit bestuur was genegen te verkoopen 45 X 112.50 Mi, voor 75 ct. per M2. Afscheiding met sloot te graven voor gemeenterekening. Koopprijs met Kerstmis te voldoen. Voor elke maand later te betalen V2 Alle lasten vanaf 1 Januari 1930 voor de gemeente In comité-vergadering is dit aanbod behandeld en vond de Raad de prijs te hoog. Er is nu 15 Januari jj. een conferentie geweest met het Weezenbestuur, maar het is B. en W. niet gelukt een lageren prijs te krijgen. En waar dit is het eenige geschikte stuk grond voor het beoogde doel, daar het gunstig ligt, aan twee kanten in de luwte en met een bruggetje vanaf het schoolterrein is te bereiken, stellen B. cn W. voor den grond aan te koopen. Voorzitter wijst er op dat de aankoop nog meer finantieele gevolgen heeft. Koopsom f3800.steken sloot f300.overschrijvingskosten f135.vervoer grond, greppels dempen, draineeren, enz. f500. onvoorzien f 65.te zamen f 4S00. De heer Kamp wil aan de beide koude zijden boom beplanting cn acht ook het uitgetrokken bedrag voor draineeren enz. te laag. Voorzitter wijst op den post onvoorzien, maar waar het een losse raming is. acht spr. het beter het totaal bedrag te begrooten op f5000. en wat haar familie is, misschien het ze die wel geen eens. Hoe weet ik of haar naam wel Cecily Gerard was? Ze was van een beter slag dan Marsham Street, da's waar, zie je, fijner en netjes spreken." „Wie bracht haar hier?" vroeg een grove mannestem. „Een zuster. Zee, dat ze onder een auto gekomen was op straat maar ze zee dat het al weer in orde was ze leek me toen eigenlijk al halfdood, zooals ze der naar boven droegen, de zuster en de koetsier... ze waren beiden vreemden voor mij. Mrs. Scott's verder verhaal verdronk in een tranen vloed. Ziek en bevend stond Cecily op een afstand in den mist te luisteren. Ze had dus in een kringetje rondge- loopen en ze was net bijtijds weer hier teruggekomen om te ontdekken dat ze van de wereld der levenden afgesneden en haar eigen persoonlijkheid voor altijd verzonken was in die van Iris Kendal. Het was misschien deze plotselinge ingeving om naar Carlton House Terracé'terug te gaan, die haar voor een geestelijke zoowel als lichamelijke ineenstorting be hoedde op dat oogenblik. Een half uur later bewoog ze zich van Victoria in de richting van Anthony Ken- dal's huis. Het was zuiver werktuigelijk dat ze voort ging, van richting had ze geen flauw begrip. Ze was als verdoofd door de vele ervaringen van dezen dag. Plotseling echter begreep ze. dat ze zoo haar doel nooit bereiken zou. Wie weet hoe ver ze al weer uit de goede richting gedwaald was. O. en Anthony Kendal moest er nog den zelfden avond mee in kennis gesteld worden. De eerste de beste gestalte die ze uit den mist voor zich zag opdoemen, hield ze aan. Het was een man, die op het geluid van haar stem zijn hoed afnam. „Ik ben bang, dat ik verdwaald ben," zei ze aarze lend. „Kunt u me ook zeggen of Ik in de buurt van Carlton House Terrace ben?" „Carlton House Terrace?" herhaalde de man met een verrasten klank In zijn stem. „Wel, daar bent u niet niet ver af. Lieve hemel, jij bent het Iris! Maar wat doe jij ln godsnaam hier, loopend en alleen en dat met zulk weer?" HOOFDSTUK IX. DE MAN IN DEN MIST. Een kreet, die zoo snel onderdrukt werd. dat hij nau welijks luider klonk dan een verwonderde uitroep ln deze Egyptische duisternis, ontsnapte aan Cecily*s lip pen bij 's man's woorden. Ze trok zich haastig terug en bedacht met een zucht van verlichting hoe barmhartig het witte mistgordijn tusschen hen beiden inhing. Op zoo'n avond was een herkenning vrijwel buitengesloten, De heer Honingh informeert naar de bedoelingen met dit terrein. Is dat nu alleen voor lichamelijke oefeningen, of zullen er ook andere dan schoolkinde ren gebruik van mogen maken. Voorzitter zegt, dat het in de bedoeling ligt van B. en W. om als er liefhebbers komen, het terrein ook voor anderen beschikbaar te stellen. De voor waarden waarop nader te regelen. De heer Dekker verklaart zich voor het voorstel van B. en W. Wettelijk is dit terrein noodig en waar alle pogingen van B. en W. hebben gefaald om goed- kooper grond te krijgen, grond die geschikt was, zal spr. voor stemmen. De heer Brugman acht de prijs te hoog en waar er bij de school een goed ingericht gymnastieklokaal komt en de speelplaats ook ruimte biedt bij goed weer, verklaart spr. zich er tegen. Hoofdzaak is de prijs. Voorzitter kan de logica dezer redeneering niet vin den en meent verder dat het van het Weezenbestuur toch ook is een daad van koopmanschap. Deze grond is voor ons best gelegen, wij kunnen nergens anders terecht. De heer Honingh meent dat als het terrein ook voor sportterrein moet dienen, het te klein is voor voetbal. Als wij toch moeten koopen, moeten wij het vol ledig inrichten. liet voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Kamp, Brug man en Honingh. De geldleening van f5000, 5 en 20 jaar aflossen, alles hoogstens, wordt met algemecne stemmen goed gekeurd. Eloctriflcatie. Voorzitter brengt in herinnering, dot sinds 1925 reeds de onderhandelingen loopen om de gemeente van electrischen stroom te voorzien. Het laatste aan- l»od van het Prov. Electr. Bedrijf dateert van 2 Maart 1029. En daarbij wilde dit bedrijf dat gedeelte van Winkel clectrificeeren dat ligt binnen den West- frieschen Omringdijk en wel zonder cenig finantieel bezwaar dor gemeente. De wenschelijkheid was echter zeer groot, om ook den Groetpolder in. het plan opgenomen te krijgen. En B. cn W. hehbcrr alles gedaan om het Prov. Electr. Bedrijf er toe te bewegen, de gemeente Winkel in haar geheel te beschouwen en niet in twee gedeel ten. Al die pogingen hebben gefaald, het P. E. Bedr. heeft het niet anders gewild. Vorige week heeft Voorzitter bezoek gehad van den heer Smit Kleine en is door dezen aangedrongan op een beslissing der gemeente. De koperprijs is in dien tusschentijd gestegen en kostte de aanleg ongeveer f3400 meer voor elk der twee deelen der gemeente. Ook voor N. Niedorp komt een hoogere kostenra ming. Gaan wij nu op het eenmaal gedane voorstel in, dan kan tot directe uitvoering worden overge gaan. Door mij is, zegt Voorzitter, nog gevraagd of de kabel, die eventueel van Kolhorn naar Aartswoud zou komen, de kostenberekening van de aansluiting van den Groetpolder niet bezwaarde. Daarop is door den heer Smit Kleine ontkennend geantwoord. Toch meent spr. geen waarheid te zeggen, als hij beweert dat deze kabel niet zal komen. En dan als ze er een maal is, zal het welicht zijn goede invloed op de kostenberekening voor Groetpolder uitoefenen. Spr. meent, dat de gemeente verstandige doet nu de knoop maar door te hakken. Maar B. en W. dur ven niet voor te stellen ook den Groetpolder aan te sluiten, daar dit gaat ver boven de finantieele draag kracht der gemeente. Spr. becijfert dat gedurende 28 jaar de gemeente hiervoor zal moeten bijdragen ruim f 3300 per jaar. Dat is te veel. de onmogelijkste avonturen werden mogelijk onder den mante! van een dergelijke duisternis. „Ik geloof dat u zich vergist," zei ze. „Duizendmaal pardon, als ik me vergis," zei hij. „Maar ik betwijfel het ten zeerste. Misschien is mijn stem min der duidelijk dan de uwe en herkent u haar daardoor niet. Lady Kendal ik ben Paul Woodruffe." „Ik ik herkende u niet!" stamelde Cecily. Het verwarrende gevoel van onwerkelijkheid, dat de mist aan de ontmoeting verleende, gaf haar moed. Bo vendien, waarom zou ze bang zijn voor een stem, die be kendheid met de hare voor gaf? Vluchten was het werk van een oogenblik, slechts een stap buiten den dunnen lichtcirkel waarin ze stonden en ze was vrij. Weer lachte de man zuurzoet. En bijna alsof hij haav gedachten las, strekte hij zijn hand uit en legde die licht op haar arm. „Ik weet dat je vreeselijk boos op me bent. Iris", zei hij. „Maar eerlijk gesproken, is dat mijn schuld? Dit is een ontmoeting door het Lot voorbeschikt mijn beste, denk je nou werkelijk dat ik die bekoorlijke stem van jou niet uit duizenden herkennen zou? Zelfs nu je zoo heerlijk onnoozel beweert me niet te kennen! Pijnig je hersenen maar niet voor een excuus, dat Je tong er nog geen gestameld heeft, is mijn beste bewijs, dat je er geen noodig hebt," zei de man luchtig „Maar zelfs al ben je woedend op me, dan vrees ik toch, dat je me zult moeten toestaan om je veilig thuis te brengen. Op het oogenblik ging je precies in tegengestelde richting van Carlton House Terrace..." „Ik ben heelemaal niet boos! Waarom zou ik? Ik her kende je niet jij was wel de laatste mensch in de we reld, die ik verwachtte of wenschte te ontmoeten..." „Ik ben blij dat je me dat verzekert dat je niet boos bent, meen ik!" Paul Woodruffe's stem klonk opgewekt door een nauwelijks onderdrukt lachen. „Vooral om den stand van zaken welke ik uit de feiten afgeleid heb je hebt me aardig weten te vermijden deze laatste da gen. niet waar?" „Waarom ter wereld zou Ik je vermijden?" „Ja, waarom? Ben je gewend om logische verklarin gen te geven voor al je handelingen? Wat interessant!" Terwijl hij sprak, Het hij zijn hand door haar arm glijden en trok hem door den zijnen. „Je moet mijn arm nemen," zei hij. „Ik ben niet van plan je te verliezen. Daarenboven loopen we niet de minste kans iemand te ontmoeten die we kennen en zelfs al gebeurde dit. dan zou de mist ons beschermen op onzen pelgrimstocht Maar wat ik zeggen wou. is deze pelgrimstocht soms de eerste stap naar de vrijheid Weet je dat ik dezen avond een bewonderenswaardige gelegenheid vind om me eens te antwoorden op de vraag waar je tot nu toe altijd zoo weifelend over heen ge met dunnen zwarten rand compleet met ronde glazen f7.50. Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en Goedkoope Optiek. Voor het andere gedeelte der gemeente, dat wat ligt binnen den Westfrieschen omnngdijk( behoeft de gemeente niets te betalen. En daarom stellen B. en W. voor, het Prov. Electr. Bedrijf te machtigen, dat gedeelte van stroom te voorzien. Voor den Groet polder zullen wij blijven ijveren. De heer Dekker kan zich met dit voorstel vereeni gen. Wel is het jammer voor den Groetpolder,, die noch water, noch gas, noen electnciteit heeft, maar het is nu op alle wijzen geprobeerd en spr. meent, dat waar allen in de gemeente om electriciteit loc pen, het niet langer mag worden uitgesteld. De heer Brugman sluit zich hierbij aan. De heer De Veer wil met de belanghebbenden in den Groetpolder praten. Wellicht willen zij zelf aan die f3300 bijbetalen. Dit cijfer is steeds geheim ge houden, maar wellicht zouden zij f2000 per jaar kun nen bijdragen. De rest dan voor rekening der ge meente. Voorzitter verklaart zich bereid tot onderhande len, maar wil toch nog even wachten met liet oog op den kabel van Kolhorn naar Aartswoud. De heer Kamp informeert hoe men staat met Nieu we Niedorp, of daarmee nu nog vergaderd moet worden. Voorzitter acht dit onnoodig, beide gemeenten staan geheel vrij. Ilct voorstel van B. en W. wordt met algemecne stemmen aangenomen. Voorzitter feliciteert de gemeente met dit besluit, al spijt het hem dat niet alle deelen der gemeente zullen profiteeren. De heer Kamp-sluit zich daarbij aan, het toejui chend dat ais nu aanstonds de electriciteitswerkon achter den rug zijn, de straten ook een afdoende beurt zullen krijgen. De heer Honingh uit zich in gelijken geest. Huur noodwoningen. B. cn W. stellen voor, om de huur der dubbele wo ning Blokker te bepalen op f2.30 per week, water leiding er onder begrepen. Dat is dan een huur gelijk aan die der andere gewezen noodwoningen. De heer Kamp informeert of deze huur voldoende is om de kostenberekening dezer woningen slui tend te doen zijn. Voorzitter licht dit uitvoerig toe, dat de huur vol doende is. De heer Kamp meent, dat het beter is niet te goedkoop te verhuren, maar te zorgen voor goed on derhoud en spr. wijst op een pand met slechten water afvoer. Voorzitter meent, dat het onderhoud meer dan goed is. Het pand zal spr nagaan De heer Kamp meent, dat de huren der andere o woningen niet toe kennen. Voorzitter zegt, dat hem daarvan niets bekend is, spr. meent, dat ze zeer voldoende zijn. gleden bent? Zijn toon en woorden, die hfj sprak waren zoo luchtig mogelijk, en toch schenen ze voor Ceclly's gevoel een bedreiging te behelzen. Maar als alles wat Heriot haar aangaande Iris verteld had, niet heelemaal gelogen was dan waren ze niet onbegrijpelijk. Je behoorde te weten dat vastberadenheid nu juist niet tot mijn deugden behoort. Ik betwijfel zelfs of het wel eens een deugd is. want het ontneemt aan het leven de kans op de romantiek der onzekerheid." „Voornamelijk wanneer deze onzekerheid verbonden 13 met iemands eerstvolgenden maaltijd," merkte Woodruf fe op. Het was een opmerking, die Cecily aanspoorde om haar uiterste best te doen in dezen strijd, want was het niet juist deze onzekerheid, die haar dagenlang ach tervolgd had, en wie zou zeggen hoeveel dagen nog ach tervolgen zou in de toekomst Een tijdlang wandelden ze stilzwijgend voort, als gees ten in de onderwereld, vond het meisje. „Ik vraag me af, waar je naar toe geloopen zou zijn, als ik je niet ontmoet had? Naar Oxford Street, denk ik! Je bent een grillig persoontje, dat weet ik, maar dit schijnt me toch wel de grilligste van al je buitensporig heden: deze wandeltocht naar het onbekende op zoo'n avond. Lag je doel misschien ergens in de richting van de wildernis, waar de arme Jocelyn Paget. als een echte verloren zoon. de zwijnen is gaan hoeden?" „Neen." Ceclly's stem kwam na een lange stille. ..In dat opzicht kan ik je nieuwsgierigheid ten minste be vredigen; de wildernis waarin ik gewandeld heb, was niet die bewoond door Jocelyn Pager." „De toon waarop je dit zegt, doet het me haast betreu ren, dat ik je van liefdadigheid verdacht." Zonder twijfel was de stem van den man nu bepaald vijandig. „Waar zijn we nu?" vroeg Cecily kort. Ze bemerkte, dat ze een hoek omgeslagen waren en bad In stilte ,dat het einde van dezen tocht niet ver meer af mocht zijn. „Je hoeft niet bang te zijn. Ik mlsicid je niet," zei Woodruffe. „Maar ik ben niet van plan deze gelegenheid voorbij te laten gaan en voor dat we zoo straks af scheid nemen, zal ik je vooroordeel tegen beslistheid toch eenig geweld aan moeten doen. Een heele poos heb je me voor den gek gehouden, lieve Iris; ik zal niet ont- Kennen, dat je dat op een allerliafste en verstandige ma nier gedaan hebt, maar het is een z6ó eenzijdig tijdver drijf. dat ik er meer dan genoeg van heb. Ik heb je lief. Ik zal je niet vervelen met een vergecfsche herhaling van dat feit, maar het verveelt me toch de rol van aap op een stokje te spelen." Wordt vervolgd

Schager Courant | 1930 | | pagina 1