Tate's Droom in 1600 Van de onbezorgde jeugd lol den bezadigden ouderdom is iedereen in verrukking over jCHWH pepermunt Boksers te huur. Een wonderlijke „lastgeving". Hoe ons Indië veranderd is. Uit onze Omgeving. ST. MAARTEN. WIERINGERWAARD. ^r/;^.v^.v.-..lhW^<aï.v.-a^-arav.Y;v:v-^.;...v:.v.y ;v:.V ....V', y* Voor engros btf: Fa. J. F. v. Lieshout en Fa. G. Kuyper, Alkmaar. De lieer Kamp zegt, aangevallen te zijn over zijn meening om de huren te verhoogen. Het is spr.'s be doeling geenszins om te hooge huren te nemen en vooral niet om woningen van ambtenaren te ver- koopen. Spr. meent, dat het goed is dat de gemeente deze huizen heeft. Waren ze in particuliere handen, de huur zou geen f2.30, maar wel f3.50 zijn. De Voorzitter zegt, dat het niet de bedoeling is ge weest een huis van een ambtenaar te verkoopen. De heer Kamp had den indruk gekregen dat het ging vorig maal over verkoop van 5 woningen. Voorzitter: Aankoop, maar spr. sluit hierover de discussies. De heer Dekker wil nog iets over den huurprijs zeggen. Spr. heeft het uitgerekend en acht de huur prijs meer dan voldoende, wat hij met een becijfering staaft, er verder op wijzend, dat in de annuiteit cok zit de rente en aflossing. Dit wordt door de huurders betaald, die het dus mogelijk maken dat de gemeente over 50 jaar onbezwaard eigenares der woningen is. De heer Kamp meent, dat de menschen toch goed- kooper wonen dan andere monschen. De heeren willen de discussie hierover nog wat voortzetten, maar Voorzitter acht de kwestie afge handeld. Rondvraag. De heer Kamp wijst op de Molenkade, de toestand eischt dringend verbetering. Voorzitter zegt, dat het bazalt wordt aangevoerd en de weg zal op gelijke wijze vvoi*en behandeld als de wegen die reeds een beurt hebnen gehad. Verder wordt er een steensteun aangebracht, omdat de weg steeds wegzakt. De heer Honingh informeert naar de brug naar het Zand. Voorzitter zegt, dat de opdracht aan den heer Vis is gegeven om de teekening te maken. De heer Honingh dringt op spoed aan, wat Voorzit ter er op doet wijzen, dat deze post staat op den dienst 1930, dus de zaak niet eerder ondernomen kon wor den. De heer Honingh zegt, dat hij te Lutjewinkel is be stormd over de brug daar. Schippers en vrachtrij ders uiten daarover huD misnoegen. Voorzitter zegt, dat de brug in onderhoud is bij de Niodorper Kogge en dat men toch 't eerst zich tot dat lichaam moet wenden. De heer Honingh zegt, dat ook geklaagd werd, dat de weg te rond werd. Voorzitter zegt, dat steeds dezelfde wijze van be handeling is gevolgd en dat gedurende 1929 bij de wegen die onderhanden zijn geweest, nooit één en kele klacht is geweest. Spr. geeft in overweging de resultaten nu maar eerst eens af te wachten. De heer Kamp ziet in deze uitdrukking een opzij zetten der raadsleden. Men behoeft de resultaten niet af te wachten. Als een raadslid meent, dat het niet goed gaat, mag hij dat zeggen. Voorzitter beaamt dit volkomen, en dat heeft spr. met zijn woorden ook niet bedoeld. Hij heeft er alleen maar op willen wijzen dat gedurende 1929 niemand, ook geen enkele raadslid ook maar één klacht heeft geuit over de wijze waarop de wegen zijn behandeld. De heer Kamp meent, dat de weg nu ronder wordt Hufbert's vinding: op twee delen Nog gelegd een derde schroot Dekkend waar zij samen kwamen, Toch nog niet het rechte bood.** Van een man uit 't verre Oosten Kocht eens Tate een paneel Waarop Jozefs timmerwerkplaats Was geschilderd voor een deel. \an een schaafbank werkte Jezus !.n Sint Jozef maakte een zij Van een kast, bostaande uit planken Dicht aan een, drie aan een rij. Ruiten Joeg de wind het water Tegen houten wand en voeg, Maar geen druppel leek het Tate Toch de wind naar binnen joeg. gemaakt 'en meent, dat de Molenkade verwaarloosd is. Voorzitter gaat met zijn rondvraag verder en daar niemand het woord verlangd, volgt sluiting. De managersfirma Austin en Bishop te Seattle (Amerika) heeft thans de beschik king over 436 prof. boksers van alle groot ten, gewichten en kwaliteiten. In deze for- ma zijn 24 personen, boekhouders, trainers, masseurs, enz. werkzaam gesteld. (Courantenbericht.) Uit Dollarland een nieuw geluid, Hoe kunnen ze 't verzinnen; Daar huurt een firma boksers uit En loopen daarmee binnen. Ze zijn te huur per dag en uur Van pluim- tot zwaargewichten. De zwaardere zijn nog al duur, Goedkooper zijn de lichten. De firma stuurt portretten rond, Vermeldend als reclame: Van tachtig tot tweehonderd pondl En publiceert hun namen. De orders stroomen uit het land Van alle kanten binnen, Zoo kan ten slotte ied're klant Het boksfeest gaan beginnen. De club „Knock out", die vraagt er een, Die negentig pond zwaar is; Daar er dan voor de leden geen of minimum gevaar is. Men haalt er een uit het magazijn Vlak naast de honderd ponden; Men pakt hem in en met den trein Wordt deze dan verzonden. De een is vrachtgoed, goed verpakt. De ander gaat „expresse". Zij zijn verzegeld en „verlakt". En gaan soms met z'n zessen. Maar als dan het vervoer mislukt Door schade aan die Heeren, Dan mag de klant hei boksproduct Per omgaand retourneeren. En is de wedstrijd weer gedaan In tien of vijftien ronden, Dan wordtdirect de boksei aan De firma teruggezonden. Men zendt hem, schoon hij heldenmoed Aan reuzenkrachten paarde, Nu niet als een of ander „goed", Maar „m onster zonder waarde**. TROUBADOUR. n. Is t paneel sinds lang verdwenen, Tate en Huibert Filips' naam, Meldt 't is eervol ook voor Schapen Na drie eeuwen nog de faam Tate en Huibert Filips waren Schager timmer lieden, die octrooi kregen op hun uitvindingen: pot- dekselen en ploegen en messen. Een geschiedschrij ver meldt van hen: „uit de dikte van een duim breedte ebbenhout konden ze 13 sneden zagen, dat het zoo dun was als percament". Ilcel uit Brussel kwam men om kennis te nemen van de uitvindin gen der gebroeders Filips. Potdekselen. **4) Ploegen en messen. UIT ONZE OOST. Het politie-personeel van Soeraboia moet iederen dag een bepaald aantal overtredingen constateeren. Volgens de Ind. Crt wordt aan het lagere politie personeel gelast om iederen dag een bepaald aantal overtredingen te constateeren, het doet er niet toe of er wel overtredingen zijn, zij moeten geconstateerd worden. Zoo komt in het „orderboek" voor het min dere politie-personeel van de vierde sectie te Soera- baia de volgende opdracht voor: Vanaf heden wordt door mij gelast, dat elke' ploeg per dag minstens 3 overtredingen constateert van ar tikel 25b der Soerabaaische politieverordening. De wacht-commandanten zijn hiervoor aansprakelijk." „Het Noorden" (Tegal) knoopt hier onderstaande ontboezeming aan vast: Wij hebben ons eens flink de oogen uitgewreven, na eerste lezing van deze won derlijke „lastgeving" Waarop wij het bericht nog eens grondig over lazen, om vervolgens even naar ons hoofd te grijpen. Aangezien dit nog op de gewone plaats zat en alles om ons heen een normaal as pect vertoonde, moesten wij wel aannemen, dat het er werkelijk stond, dat wij niet droomden. Een on gehoord staaltjo van politioneel vernuft zullen dege nen, die der politie een goed hart toedragen, zeggen. Best mogelijk. Maar het kan eveneens als een ver bijsterend staaltje van belachelijke dienstklopperij gekwalificeerd worden, waarvan het Soerabaaische publiek de dupe dreigt te worden. Genoemd blad ver nam verder, dat deze opdracht den volgenden dag mondeling werd toegelicht, waarbij werd meegedeeld, dat elke hoofdagent dagelijks twee overtredingen van bedoeld artikel zou hebben te constateeren, daar hij anders zijn aanspraak op een vrijen dag in de week de hoofdagenten hebben 4 vrije dagen in de maand zou verbeuren! Een en ander geschiedde op last van den sous-chefDuytshoff Wij hech ten met Shakespeare niet veel waarde aan een naam. Maar het lijkt er in dit geval veel op, dat bedoelde sous-chef zijn naam alle eer wenscht aan te doen. Want deze dwaze lastgeving riekt heel erg naar de voormalige Duitsche methode van poütioneele wil lekeur. Erger: er zit iets onbetwistbaar Russisch in! Wij hebben niets tegen de politie. Het corps werkt vooral in Indië onder vaak zeer moeilijke omstan digheden. Het heeft tal van keeren bewezen, dat het zijn moeilijke taak uitstekend weet te vervullen. Zulks neemt echter niet weg, dai er onder het poli tiecorps elèmenten schuilen, die er niet thuis hooren. Ook dit is door het publiek en in de pers ettelijke malen geconstateerd. Populair in de goede beteekenis van het woord is de politie in Indië stellig niet. Dat is trouwens ook niet noodig. Wellicht met uitzonde ring van den bobby is de politie-agent nergens ter wereld een populair figuur, die zich in de onver deelde sympathie en de achting van het publiek mag verheugen. Maar de politie-menschen in de hoogere rangen dienen zich vooral te onthouden van experi menten als het bovengesignaleerd Soerabaaische snufje. Omdat er onvermijdelijk uit zal voortvloeien, dat onder het publiek verbittering en animositeit je gens het politiecorps wordt gekweekt. Men raag im mers bij voorbaat aannemen, dat de betrokken hoofd agenten alles op haren en snaren zullen zetten om eiken dag de vereischte portie overtredingen te con- sateeren. Dit i9 een klein kunstje en wanneer er een vrije dag op het spel staat, zullen zij met argusblik- ken speuren naar slachtoffers, die onder gewone om standigheden vrij uit zouden gaan. Er zijn reeds te veel politie-agenten die hun boekje te buiten gaan zonder speciale opdracht. Nu zij daartoe een be paalde opdracht hebben gekregen, kan het Soera baaische publiek er van lusten. Tenzij van hooger- hand tijdig wordt ingegrepen. Het is trouwens niet aan te nemen, dat aan deze poütioneele farce niet terstond een einde wordt gemaakt. Het is zelfs voor Indië al te bar. De gemoedelijke tijd van 35 jaar geleden. Toen men er nog niet tegenop zag om 100 KJVL ver te loopen teneinde een feestje mee te maken. In de Locomoteif vertelt de heer Van der Lely, eige naar van hotel Kalitaman te Salatiga over vijf en dertig jaar geleden. „...Ja, als ik zoo eens naga, hoe Indië veranderd Is... Al kan ik niet zeggen, dat alle veranderingen ver betering beteekenen... Wat is het Europeesche leven hier niet anders geworden. Als ik denk aan den goeien ouwen tijd, dat ln een hotel de groote kletstafel stond met een gat in het midden, waaruit een jongen opdook om de bittertjes te vullen, die voor het eten gratis ge schonken werden, overkomt me nog wel eens een ge voel van heimwee naar dien tijd." Hoe gemoedelijk kon het niet wezon in de soos te Jogia! Waar de dames in sarong en kabala kwamen nontonnen. Wie onzer oude Midden-Javaan kent niet Moeder David van Hotel „Centrum" naast de Jogiasche fpos? Waar de goktafel stond voor de races... Wanneer je in 3898 's avonds op Bodjong wandelde, was alles pikdonker en zag j9 geen kip. In een achtergalerij hoorde je eens een orgel en dan was de heele buurt in sarong en kabaln alweer aan het walsen... Kom daar nu eens om!... De tyden, dat een hulsjongen f 3 per maand kreeg in stede van met een ontevreden gezicht f 15, dat een kip 15 cent koste in plaats van f 1.50, dat je voor een flesch jenever 90 cent betaalde in stede van f 4.50, zijn geweest... Ook de oude Indische gastvrijheid heeft een leelijken knak gekregen! Te verwonderen valt het Intusschen niet, dat dit gebeurd is, want maar al te veel landloopers, die als heeren verkleed zijn, zwerven rond... Een oplichter 'vijf en dertig jaar geleden? behoorde tot de uitzonde ring! Zuurpruimen van heden beweren, dat tegenwoor dig alles oplicht... Ik ben misschien wat ouderwetsch, maar het oude Indië, waar onderling vertrouwen heerschte, waar een man een man, een woord een woord was, prefereer ik boven het huidige, waar Je bij eiken stap dien je doet in zaken eer6t een advocaat moet raadplegen... of het wel veilig is... Als de oude garde over den goeien ouwen tijd uitpakt! Cultuurgeëmployeerden mopperen wel, dat ze zoo afgelegen wonen, maar brave knapen, als jullie vijf en dertig jaar geleden op den Kloet gezeten had, zoo als Ik... Vier uur moest ik wandelen om eindelijk in een bandy te kunnon stappen en dan ging het over een abnormaal slechten weg naar de wereldstad Blitar, om de races mee te maken, die niet deftig waren, maar jclig! Op dezelfde manier moest ja terug en dan weer aan het werk, vlassende op het volgende jaar. Als je daaraan denkt, tegenwoordige mopperaars, mogen jullie wel het gevoel hebben heden op de verst afgele gen onderneming te zitten, als... ja als". Thans hebben wij den eendaagsche.maar oudjes kennen nog wel 't oude hotel „Andreas" te Maos, waar je roetzwart 's avonds om acht uur uit den trein stapte, om, tot je enkels door de modder wadend, een van ongedierte wemelend bed te vinden, en werd je gewekt door het gegil van de locomotief om 's avonds meer dood dan levend te Batavia uit te stappen. Rimboeherinneringen? Daar is bet verhaal van het „Emma" biljart, dat, in kongsie gekocht, op het boorterrein Laman. loeloie in de Boven landen van Palembang arriveerde, maar waarvoor geen enkel huis sterk genoeg bleek. Toen werd er een atal- dak boven gebouwd, en werd een fundeering gelegd anders zou alles in de modder verwijnen en na twee maanden stond er een keurig soosje! De admini strateur-op-inspectie, voor wien allen hem toen duch tig „knepen", lachte mee en deed zoowaar den eersten stoot. Vergelijk dat soosje nu eens met de kostbare gebouwen welke thans in de boorterreinen staan. Of de menschen echter nu meer genoegen hebben dan toen? Dat staat te bezien, want pas op. arme jongen, de baas komt vanavond, dan moet je in dinnerjacket zijn. Toen kwamen wij in slaapbroek! En als 's mor gens de bel voor het werk ging. dan werd er niet naar gekeken door je chef of je kwam, want hij was er zelf ook niet! Och. eiken dag een uurtje langer en die schade werd weer ingehaald. Daarom durfde je toen beter te fuiven dan nu, de groote dag, in de petroleum wa3 altijd de 31ste Augustus. Dan werden de werkzaam heden drie dagen stopgezet en kwam het personeel 100 K.M. ver loopen om dat mee te maken. Of de menschen toen sterker waren dan nu. weet ik niet, maar ze za gen ln geen drie dagen bed of baleh en tippelden, door het oerbosch, kalm weer naar hun tampat terug. Toen de oudcrwetsche fonograaf met rollen haar Intrede deed, in 1903 hadden wij net ook de telefoonverbinding naar de boorterreinen gekregen, was dit een uitkomst. Samen ging het personeel dan in een telefoonhokje staan om naar de muziek te luisteren en menigeen voel de wel wat in zijn keel. Zoo herinner ik me nog. toen ik in 1907 op Singapore kwam, een getoeter hoorde en een automobiel zag, als een gek holde ik over de Esplanade om het ding te zien en ik zal wel net hebben staan kijken als de Eskimo's, die de eerste vliegmachine over de Pool zagen. Toen waren de vijf en dertig jaren overzien en stond de heer Van der Lely weer in het heden. Dinsdag vergaderde de afd. St.-Maarten „Klnder- herstellingskolonies" in het café „De Tuinbouw" alhier. De Voorzitter, de heer De Vries, opent met een gepast woord de vergaderiag, welkom aan leden en pers toe roepende, en de hoop er bij voegende, dat 1930 een gunstig jaar voor de afdeeling mag zijn. De heer Kriek, onderwijzer te Eenigenburg, ter ver gadering aanwezig, wordt, volgens besluit der voor gaande vergadering, gevraagd of hij do bestuursvaca- ture, wegens vertrek van den heer Van 't Veer, wil aanvaarden, wat deze zich laat welgevallen. Hierna volgt lezing en goedkeuring der notulen. Als Ingekomen stuk wordt behandeld een schrijven van den Algemeenen Secretaris, om de gelden der af deeling bij hem in rekening-courant te storten tegen 4*4 met een opzegtermijn van 1 maand, terwijl bij voorschot 6 ln rekening zal worden gebracht De vergadering, het doelmatige hiervan inziende, besluit hiertoe over te gaan, terwijl als gevolg hiervan besloten wordt het woordje „boerenleenbank" uit het reglement te schrappen. Uit het Jaarverslag, hierna gelezen, stippen wij aan, dat dit. vermeldde, dat het bestuur 1 keer had verga derd en dat over 1929 geen uitzending van kinderen heeft plaats gehad. Door afwezigheid van den penningmeester werd het nazien der rekening tot nader order uitgesteld. De aftredende bestuursleden, zijnde fle heeren De Vries, Speets en Kriek, werden bij acclamatie herkozen, welke functie weer door hen werd aanvaard. Besloten werd voor dit jaar een afgevaardigde voor de Algemeene vergadering te benoemen. De heer De Vries wordt als zoodanig benoemd, terwijl de heer Kriek als plaatsvervanger wordt aangewezen. Bij de rondvraag vraagt de heer C.Stoop of bij de ingekomen stukken, zoo hij meende ook een stuk was, 't welk over een film sprak. Voorzitter licht toe, dat dit wel het goval was, doch dat een zoodanige film voor een drietal jaren terug hier al eens vertoond is, dus voor hier denkelijk niet veel resultaat zal hebben, temeer daar een ieder bijna lid onzer afdeeling is. Toch werd door de vergadering beslotenen opdracht aan het bestuur gegeven, om genoemde film hier nog maals te doen vertoonen en wel op een naar hun oor deel geschikten tijd. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit voorzitter in dank deze bijeenkomst. Voor de eerste maal hebben we Dinsdagavond al hier een Ouderavond gehad. Voor een jaar of zeven terug is hier een Oudercoramissie opgericht met den heer P. Saai als voorzitter en mevr. Haringhuizen als secretaresse. Dezen avond werd nu in de O. L. school gehouden en geleid door den heer Sieswerda. Behalve het onderwijzend personeel waren 16 perso nen aanwezig. De heer Sieswerda zegt dan nog nim mer te hebben gehoord dat hier behoefte was aan een Oudercommissie, doch nu was er iets bijzonders. Er was nl. bij B. en W. een schrijven ingekomen van enkele veraf wonenden, met verzoek de thans gel dende aanvangsuren te doen bestendigen, nl 9—12, cn 1—3. Door den len onderteekenaar van het adres den heer C. Boekei (Poolland) wordt toegelicht, dat een vroeger aanvangsuur voor de kinderen en voor al voor de kleinste, die van verre moeten komen, niet gewcnscht is. De heer P. Visser (Slikkerdijk) wil er nog aan toevoegen om het middaguui zoo kort mogelijk tfc doen zijn, wat den heer Rezelman (Ürieinolens) duet opmerken dat met één uur middag vooral de grens- kinderen zeer moeilijk naar huis kunnen gaan om te eten. Daardoor zal 't aantal dat in de school blijft brood eten, grooter worden. De heer Boekei merkt nog op, dat b.v. te Barsin- gerhorn, Oudesluis en Schagcn ook steeds de scnool om 9 uur aanvangt. Kan dat nu hier ook niet? De heer Sieswerda is 't met alle sprekers eens en voelt ieders bezwaren. Men moet 't evenwel van alle kanten bekijken. Bij dezen toestand komt 't onder wijs in 't gedrang, vooral bij de meisjes, die tegen woordig slechts 2 maal eer- half uur inplaats wan 2 maal een uur handwerken hebben, wat -natuurlijk niet gewcnscht is. Deze zaak wordt verder nog van verschillende kanten besproken en een oplossing die iedereen be vredigt, is moeilijk te vinden, üra iedereen evenwel ecnigszins tegemoet te komen, wordt ook nog opge noemd om in de maanden November en Februari althans om 9 uur 's morgens aan te vangen. De heer Sieswerda zegt ten slotte, dat hier geen besluit kan genomen worden. Van 't gesprokene op deze bijeenkomst zal een verslag worden gemaakt, wat opgezonden zal worden aan B. en W., aan wien onder goedkeuring van Ged. Staten, de beslissing is. Verder zegt de heer Sieswerda, dat door den Bur gemeester werd voorgesteld om deze oudercommis sie weer in het leven te roepen. Het is wel eens goed om b.v. eenmaal per jaar eens bij elkander te ko men. Als voorloopig bestuur zullen op verzoek de heeren P. Visser Az. en C. Rezelman Jz. fungeeren resp. als voorzitter en secretaris. Hierna sluiting. door M. Visser. Tate Filips woonde in Schagen Met zijn broeder, Huib genaamd Beiden waren timmerlieden Om hun arbeid wijd befaamd. Niemand kon er schijven zagen Von het hout zoo dun als zij. Ebbenhout werd haast doorzichtig; Perkament leek dik er bij. Heel uit Brussel kwam men kijken Naar het werk der .timmerliên. Tn 't Hof van Holland, waar z' eens toefden, Had men nooit zulk werk gezien. Steeds volmaakter werd hun arbeid. Grooter hun kunstvaardigheid. Met octrooien Hollands staten Loonden Filips' kunst en vlijt. Met hun knapheid steeg hun eenvoud Niemand toch, die beter wist Hoeveel er nog in hun ambacht Aan volmaaktheid werd gemist. Dat hijvoorbeeld zolders, wanden Planken schoof men naast elkaar Lekten en niet tochtvrij waren Voelden z' als een groot bezwaar. Hoe kon 't anders? was hun vragen En ze sloten peinzens moe '3 Avonds na ve.el vruchtloos pogen Denkend nog de oogen toe. Hoe is 't moog'lijk, peinsde Tate, Telkens als hij 't beeld bekeek. Sterk-aan-een-ge-druk-te-plan-ken Hem de wand der werkplaats leek. In zijn droom nog zag hij Jozef Met zijn kaststuk en den wand Van de werkplaats, dicht van plank e Daar bewoog zich Jozefs hand. Wat was dat? Zie, Jozef haalde Een der delen van.de rij Voor de kast bestemd van d'and're, Die hij op de schaafbank lei. Klaar zag Tate dat die eene Uitgegroefd was aan één zij En omsloot een schprpe snede Van de and're plankenrij. Niet èèn elkaar dus sloot het samen, In elkaar met ploeg en mes. In zijn droom kreeg Tate Filips Van Sint Jozef deze les. Wat gedroomd was bij 't Ontwaken Werd 't door Tate cn Huib beproefd 's Avonds lagen d'eerste planken Rechts met mes en links gegroefd. Een octrooi kreeg Fiüps' vind'ng Van de Staten van het land En 't paneel van Jozefs werkplaats Kreeg een eer plaats aan den wand.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2