Behoud Stoomtram Schagen=Wognum Ingezonden Stukken. Predikbeurten. K 0 E G R A S. HOOGWOUD. BARSINGERHORN CALLANTSOOG LANGENDIJK Uit onze omgeving. ANNA PAULOWNA. tot haar: „Je bent ondoorgrondelijk. Er is Iets in js wat niemand kan verklaren. Een meertje, een zilve ren kerkje, een begroeide heuvel, een boschdat zijn allemnal heel gewone dingen, en toch doen zij geheimzinnig aan. Met jou is het precies hetzelfde. Al houdt je van eenvoudige dingen, toch maak je den indruk van eensprookje". Haar beroemde landgenoot, de Zweedsche cineast Victor Seaström, zeide over haar, nadat hij haar film „The Divine Woman" gezien had: „Greta Gar- bo is een zeldzaam intelligente vrouw. Er 'bestaan, hoewel slechts in gering aantal, acteurs en actrices die met bijna beangstigende snelheid in plastisch- drarnatischen vorm de gedachten weten te gieten, wellcc anderen hun voorhouden. Maar Miss Garbo blinkt in dit opzicht, in het in minder dan geen tijd verwerkelijken van wat in de fantasie van den re gisseur nog zwevende is, het sterkst uit." Over de sprekende film is zij, hoewel zij er zelf aan mede werkt, niet erg verrukt. Zij beschouwt dit als een modegril, voor zoover dit de menschelijke stem be treft. Zij is van meening. dat de mimiek, welke in de film alles uitmaakt, gevaar loopt hierdoor ver onachtzaamd te worden. Barslngerhorn, 22 Januari 1930. Mijnheer de Redacteur, Hoewel 't aanvankelijk niet mijn bedoeling was. op een eventueel antwoord op mijn Ingezonden stuk nader in te gaan, ben Ik hierop teruggekomen en verzoek U beleefd plaatsing voor 't volgende: In de eerste plaats doet 't me genoegen, dat de heer Smit met zijn ln den Raad geuite woorden geen aan merking op 't onderwijs bedoelde en zelfs den schijn daarvan heeft willen wegnemen. Jammer vind ik 't, dat ln 't woord „afbraak-opkoo- pers" Iets minderwaardigs gezocht wordt Dit ls mijn bedoeling niet geweest 't Ging absoluut niet tegen die menschen. maar tegen 't feit, dat een onbekend aantal gegadigden gedurende een week op alle mogelijke en onmogelijke tijden ln mijn huis toelating konden vragen. Verleden Jaar kwam 't College van B. en W. in mijn huis een onderzoek instellen naar een defecten schoor steen. Vooraf kwam de bode vragen, of dat bezoek ge legen kwam. Toen scheen zoo'n verzoek wel noodig te zijn en nu 't zooveel vreemden betreft, noemt U mijn houding brutaal, wanneer ik zonder verzoek, de men schen beleefd den toegang weiger! Voelt U niet, dat 't College van B. en W. een fout beging? Nadat 't verzoek om toelating gedaan was, zijn de koopers toch toegelaten? Of mijn houding minder wel willend zou zijn geweest, ls van Uw kant een veronder- atellng.1 De ccnigste firma, die ik persoonlijk In mijn huis rondleidde (firma Habbé uit Alkmaar) zou U. des- verlangd, 't degendeel wel willen verklaren. Andere koopers heb ik niet gesproken, dus... In de laatste plaats zou ik iets willen zeggen over mijn „tegenwerking en onsympathieke houding". Onze meeningen over 't nieuwe huis Hepen sterk uit een. Zonder er doekjes om te winden, heb lk 't College van B. en W. mijn bezwaren genoemd. Correct heb ik op verandering aangedrongen, 't Spijt me, dat U dit als ..tegenwerking en onsympathiek" beschouwt M.1. heb lk op de juiste manier getracht een geschikte woning te krijgen. Over 't opzeggen van de huur heb lk niets gezegd, zoodat lk ook niet onjuist kon zijn. En al verwacht 't College ook met de ontruiming nog een zekere tegen werking, kan lk U mededeelen, dat dit vermoeden niet bewaarheid zal worden. Op 1 Februari a.s. zal lk 't oude huls voor 't laatst sluiten. En hoewel 't nieuwe huis door omstandigheden, waar Ik geen rekening mee kon houden, niet geheel zal worden zooals Ik 't graag wilde, zal 't oude huis door mijn vrouw en mij verlaten wor den met een gevoel van groote dankbaarheid jegens 't Gemeentebestuur van Barsingerhorn, dat door haar be sluiten aan den slechten woningtoestand van 2 gezinnen spoedig een einde zal gemaakt hebben. Ecre wien eere toekomt Van harte hoop lk, dat hiermede de heele onverkwik kelijke kwestie voor goed van de baan ls. Met vrlendelijken dank voor de opname, verblijft Hoogachtend, L. J. v. d. KULIL, H.d.S., Barslngerhorn. ZONDAG 26 JANUARI 1930. NED. KERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur. Ds. Van Dijk. Dirkshorn, geen Samenkomst. Eenlgenburg, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Barslngerhorn, geen dienst, wegens vacature. Haringhuizen, zie Barsingerhorn. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Onderwerp: „Bouwen en Verbranden". Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Bax. Liturgische viering van den jeugddag. Veenhulzen, voorm. 10 uur, Ds. W. D M. Baar. Oudkarspel, nam. 7 uur. Ds. Zillinger Molenaar. Burgerbrug, geen dienst. St.-Maartensbrug. geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Rchagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Anna Paulowna, voorm. 10% uur, Ds. Van de Poel, van Den Helder. Jeugddug. Hoogwoud, geen dienst. Sint Maarten, voorm. 9% uur, Ds. Tinholt. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. do Leeuw. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Warmenhulzen, voorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. WIeringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7 uur, Ds. Van Beek. Schoorl, nam. 7 uur. Ds. Boeke. Liturgische dienst. Jeugdzondagviering. Groet, zie Schoorl. DOOPSGEZINDE GEMEENTE tm: Barsingerhorn. voorm. 10 uur. Da R. van der Veen. Nieuwe Niedorp. voorm. 10 uur. Ds. Haars. Vertoeving. EVANGELISATIE te: Schagen. voorm. 11 uur, Ds. Hoogenhulze, v. A'dam. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. Broezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur. de heer Bosrov GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur. de heer J. Sevensma. met veranderde omstandigheden, betreffende het gewone huishoudelijke gebruik (zooals b.v. sterke uitbreiding of beperking van bewoonde hulsoppervlakte). 2e. verlichting van aardappelbewaarplaatsen en der gelijke, als ook stroomverbruik door allerlei huishoude lijke apparaten zulen het vastrecht nimmer beïnvloeden. Wat betreft het stroomverbruik door electrlsche moto ren op de lichtleidlng kan voor de toekomst dezelfde verzekering niet worden gegeven. Van de nu volgende besprekingen en besluiten naar aanleiding van de Ingekomen stukken deelen we mede, dat een verzoek tot steun aan het H. v. S.-fonds hetwelk zich ten doel stelt den bloei van en de studie aan de landbouwhoogeschool te Wagenlngen te bevorderen, wordt aangehouden. Op een verzoek van het hoofdbe stuur van de Mij. om de diploma's voor de landbouw- wintercursussen voortaan van haar te betrekken, wenscht de vergadering niet ln te gaan. Concurrentie met de gewone uitgevers wordt onnoodig geoordeeld, tenzij zeer mooie diploma's geleverd kunnen worden. Verder besluit de afd. dezen zomer op excursie te gaan naar de boerderij van den heer E. de Boer te Zijpe, om daar verschillende toestellen, die electrisch aangedre ven worden, ln oogenschouw te nemen. Een schrijven van B. en W. brengt ter kennis, dat van hoogerhand overwogen wordt het kantoor van den ont vanger der directe belastingen te Anna Paulowna op te heffen. B. en W. vragen nu aan de afd. haar bezwaren tegen deze opheffing, kenbaar te maken. Het bestuur zal zorgen, dat B. en W. op de hoogte komen van de moeilijkheden, die men verwacht door de- zon maatregel. Volgens de ziektewet, die 1 Maart 1930 in werking zal treden, moeten werkgevers en werknemers ieder de helft der premie betalen. Nu vragen de arbeiders op aan drang der organisaties,, of de patroons het geheele be drag willen storten. De afd. acht dit ln strijd met de wet en zal zich tot het hoofdbestuur wenden, met het ver zoek de organisaties op te wijzen. De boeken en bescheiden van den penningmeester wor den door de heeren V. Kaan en P. J. Walboer nagezien. De heer W. brengt verslag uit Alles is keurig in orde, de ontvangsten bedroegen f 506.98, de uitgaven f 475.76. saldo t 31.62. Dan ls het woord aan den heer Van Balen Blanken, die een Inleiding houdt over: de noorzakelijkheid van bouw van arbeiderswoningen In den Oost-Polder. Vol gens zijn mcenlng gelden dezelfde overwegingen, die aanleiding gaven, om in Breezand te gaan bouwen ook voor den Oostpolder. De aardappel- en koolteelt vragen het werk van veel menschen. De seizoenarbeiders, die men nu heeft trekken vroeg weg; en ook de Zuiderzee werken en de werkzaamheden in den Westpolder ma ken, dat juist op tijden van groote behoefte aan werk krachten deze niet beschikbaar zijn. Waar er voldoende woningen, zoo betoogt spr., verder» dan zou dit minder voorkomen, en de arbeiders zouden zich meer gebonden voelen aan het bedrijf. Bij de op deze Inleiding volgende bespreking, blijken allen het met den heer Van Balen eens te zijn en werd o.a. ook nog opgemerkt dat In den watersnood een der tiental huizen verloren 13 gegaan. De heer N. Raap merkt nog op, dat, mocht het tot bouwen komen, het aanbeveling verdient de huizen in de nabijheid van de school te plaatsen, waardoor misschien de derde leerkracht behouden kan worden, en ten slotte wordt met algemeene stemmen aangenomen, dat het bestuur ter aangewezen plaatse zal verzoeken, arbeiders woningen in den Oostpolder te laten bouwen. Hierna volgt een Inleiding van den Voorzitter over de nieuwe pachtwet Het ontwerp Is behandeld op de algemeene vergadering van de maatschappij en de heer C. Rezelman geeft in 't kort weer, wat daar door voor- en tegenstanders Is gezegd. Ook ln de vergadering van het Holl. Noorderkwartier te Schagen ls reeds een be spreking gehouden over deze wet De conclusie waartoe men op laatstgenoemde vergadering kwam, geeft ook de meening van de afd. A. P. weer, en zal ter kennis gebracht worden van het hoofdbestuur. De rondvraag levert niets bijzonders op en als de heer Van Balen Blanken, namens de vergadering den heer C. Rezelman bedankt heeft voor zijn inleiding, volgt sluiting. Als nabetrachting volgen hier nog eenlge uitslagen van vermakelijkheden tijdens de fancy-falr gehouden: Knlkkerraden: Juist aantal 1437. Ie prijs M. Roos uriet 1444, 2e prijs Anna Backer Sd. met 1463 en 3e prijs Abr. Zijderveld met 1385. Sjoelbak: Ie prijs D. de Graaf Jz. met 34 punten, 2e prijs A. Heljblok met 33 punten, 3e prijs Jb. Boontjes met 82 puntfen, 4e prijs Mej. T. de Graafde Heer met 31 punten en 5e prijs „Kokkie" met 31 punten. Pop. De juiste naam is Roosje. De eigenaar wordt verzocht zich aan te melden. De roos. waarin de naam mede te brengen. Het Krentenbrood Juist gewicht 237 ons. De win naar hiervan ls A. Blaauboer Sz. bij de Spoorbrug te Koegras met 240 ons. De Tulband. Juist gewicht aan sukade 677 gram, en de winnaar werd W. van der Vliet met 688 gram. De winnaars kunnen hun prijzen bij den heer H. J. Beuneman te Julianadorp afhalen. Naar wij vernemen, houdt de Vereeniging tot Hulp bij Ziekte en Ongevallen hare jaarvergadering op Maan dag a s. In het café „De Blauwe Keet" van P. Kossen. Onze vroegere plaatsgenoot, de Weleerw. Heer Joh. Dekker Jbz., kapelaan te Beemster, is als zoodanig be noemd te Spierdijk. 4 Tot bibliothecaris der Vereeniging „D.O.G." is be noemd de heer L. J. van der Kuil, Hoofd der School alhier. De Vereeniging „D.O.G." alhier heeft het voorne men Ds. Klaver te Hoorn uit te noodigen tot het houden eener voordracht Naar wij vernemen zei Zaterdagmiddag om 2 uur.een oefening worden gehouden met de reddingboot. Afd. Anna Paulowna, van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Algemeene vergadering op Woensdag 22 Jan gehouden. Na rijn oponlngswoord brengt de Voorzitter, de heer C. Rezelman verslag uit over zijn Ingewonnen inlich tingen bij het gemeente-electr. bedrijf, naar aanleiding van een bespreking ln een vorige vergadering. HtJ deelt mede, dat le veranderingen in het vastrecht nooit zul- ^"len plaats hebben als gevolg van meer of minder stroom verbruik, voor zoover dit gebruki geen verband houdt NOORDSCHAP.WOUDE. Alhier is opgericht mot aanvankelijk 12 loden, een Ge- ref. Reciteerclub, onder den naam „Da Costn." Het bestuur ls als volgt samengesteld: S. Haaima voor zitter. C. Rustenburg, secretaris. J. Krans, penningmees ter. en L. Helnema. algem. bestuurslid. De vereeniging zal eens por weeit een samenkomst houden. OUDKARSPEL. Het college van het Dag. Bestuur van de banne alhier maakt bekend, dat op 28 Januari, tussehen 11 cn 12 uur een vergadering zal gehouden worden bij C. Vis. voor het stemmen van een hoofdingeland, wegens ontslag aanvrage van dit ambt door Jb. Kroon Pz. OUDHARRPEL. Naar wij vernemen is 't perceel van den heer P. Kroon en bewoond door den heer Jb. Rij», door onderhandschc verkoop overgegaan in handen van den heer A. de Boer. Woensdagmiddag j.1. 2 uur, vergaderden in Winkel in het café van den heer R. Laan de belanghebben den bij genoemden tram, zij die dus destijds aan do stichting hebben bijgedragen. Ook waren enkele be langstellenden aanwezig, \v.o. de burgemeester en wethouder Leguit en gemeente-secretaris van Scha gen. De heer Commandeur, burgemeester van Opmeer Spanbroek, opende namens het Comité, indertijd geko zen tot behoud, de vergadering. Dit Comité bestaat thans uit de heeren Commandeur, burgemeester Op meerSpanbroek, Breehaart, burgemeester Hoog woud, Bisschop, burgemeester Hoorn J. Koster, bur- gejneester Winkel en A. Visser, burgemeester Nieu we Niedorp. Voorzitter wees er op, dat hij deze vergadering niet kon openen in opgeruimde stemming. Als er sprake van is dat een openbaar middel van vervoer, dat een streek gedurende 30 jaar heeft gehad, groote kans heeft om te worden opgeheven, kan het niet anders of dat moet in eon vergadering van belanghebbenden zijn invloed uitoefenen. Wat de Commissie heeft gedaan tot behoud van tram kan algemeen bekend geacht worden en is al in een uitgebreid verslag uiteengezet de werkwijze der commissie, de algemeene situatie en hot stadium waarin de zaak op het oogenblik verkeerd. In haar verslag is de commissie tenslotte tot de conclusie moeten komen, dat er na den laatsten brief van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen voor het comité geen hoop meer is en dat het geen zin heeft om verder met de Nedcrl. Spoorwegen te onderhan delen. Het comité heeft gemeend nu de belanghebbenden te moeten oproepen om in de gelegenheid te zijn hun meening te zeggen en te bespreken wat er verder dient te gebeuren. De heer Pijper, Dijkgraaf Vier Noorderkoggen, maakt zich tot tolk van allen om hulde te brengen voor het rapport dat een duidelijk overzicht bevat van wat er is gebeurd. Spr. brengt daarvoor hulde. (Applaus.) Met de conclusie der commissie gaat spr. volkomen accoord en meent dat verdere actie tot behoud bij de Ned. Spoorwegen geen resultaat zal opleveren. De heer G. Nobel zegt in twee functies aanwezig te zijn, n.1. als afgevaardigde van de Kamer van Koop handel. die tot deze vergadering is uitgenoodigd en als gemachtigde van de Banne Winkel.. Het bestuur van do banne Winkel heeft besloten om aan do ver gadering van ingelanden voor te stellen afstand te doen van de rentelooze voorschotten, mits de exploita tie van de tram wordt doorgezet, over liet aantal ja ren is te praten. Het bestuur is er voor om de onder handelingen met de Ned. Spoorwegen voort te zetten. Als afgevaardigde van de Kamer van Koophandel deelt spr. mede, wat zooals is gedaan om tot het be houd der tram te komen en nu geprobeerd is om als de basis voor de onderhandelingen te nemen het schenken van de rentelooze voorschotten. Ook in de Kamer van Koophandel was de meening om al les te doen om de tram te behouden en men achtte het tijdstip van opheffing van de tram ontijdig. Al les wordt gedaan om goede Rijks- en Prov. wegen te krijgen, ook om kanaden te krijgen, zoodat in onze streek het moderne verkeer zich daarlangs zal kun nen bewegen, maar tot het tijdstip dat dit werkelijk heid zal zijn geworden, is deze tram niet te missen. Spr. wijst ook op de a.s. Wieringermeer en nu wil men de lijn die daarheen voert en aansluiting zal krij gen met het nieuwe spoorwegnet, stop zetten. Spr. meent dat de opheffing moet worden voorko men en dat men grooten spijt zal hebben als het een maal zoo ver mocht komen. Spr. wijsh erop, dat de Nederl. Spoorwegen nu de lijn zulke groote tekorten oplevert, de exploitatie niet meer geheel voor haar rekening wil nemen. Maar toch is diezelfde maatschappij genegen om nog eens te praten over een te treffen regeling wat be treft de bijdrage van belanghebbenden. En spr. meent dat deze gelegenheid alsnog moet worden aangegre pen, een groote achteruitzetting als het zou zijn als de tram weg ging. Spr. herinnert aan de Zaterdag te Utrecht gehou den conferentie met de Nederl. Spoorwegen en daar heeft de heer Van Maanen zich bereid verklaard te onderhandelen. En spr. hoopt dat dit zal geschieden en de belanghebbenden hun voorschotten zullen wil len schenkken. Voorzitter wijst er op wat de commissio heeft ge daan en dat ook zij de verwachting had dat de be langhebbenden hun voorschotten zouden willen schenken, maar daartegenover hebben zij dan ook geëischt een exploitatie voor 25 jaar. Spr. heeft in dat opzicht zijn oor eens te luisteren gelegd bij een der grootste belanghebbenden, n.1. bij den Dijkgraaf van Vier Noorderkoggen en deze oordeelde dat dit college ook minstens 25 jaar zou eischen. De Vier Noorderkoggen heeft f 50.000 geschonken in een totaal van f123000. Dat er alles gedaan moet worden tot behoud van de tram is ook spr.'s meening, maar aan den eisch dat de belanghebbenden een tekort van f60.000 jaarlijks zouden moeten bijdragen, was niet te voldoen. Willen de belanghebbenden zich in die richting toch uitspre ken, het comité zal zich dan opnieuw tot de Ned. Spoorwegen wenden. Maar de laatste brief van die Ned. Spoorwegen zegt zelf, dat zulk een offer niet gewettigd is. De heer G. Nobel zegt, dat in do conferentie van Zaterdag met den heer Van Maanen toch is gebleken, dat de Ned. Spoorwegen in dat tekort van.f60.000 willen bijdragen. Of dat 10, 15 of f 18000 zal zijn, kan nader worden besproken. De voorzitter zegt dat hem deze mededeeling zeer bevreemdt, omdat" de Sporwegmaatschappij tegen over het comité nooit zulk een houding heeft aange nomen. De Mij. stond op het standpunt van een bij drage van f60.000. Vreemd is het nu dat de Directie tegenover derden eon andere houding aanneemt als tegenover het comité. Ook in den laatsten brief heeft de Directie dit standpunt gehandhaafd. De heer Pijper becijfert dit, als er f 60.000 per jaar moet worden bijgedragen in een jaar of 7 het half millioen der rentelooze voorschotten opgeteerd is. En was er dan nog eenig perspectief van beterschap in de financieele resultaten der exploitatie, spr. zou er vrede mee hebben. Maar dat is niet het geval. De Wieringermeer mag wat toekomst beloven, de betere wegen en kanalen zullen door hun sneller verkeer weer afbreuk aan de tram doen. Spr. meent dat de weg hier is afgebakend. De -heer Glas, Hoogwoud, kan na de opgedane er varingen zich de moedeloosheid der commissie in denken. Sp.r wijst op Zuidholland en hoe daar jaren oen onvoltooide spoorweg blijft liggen cn veel finan- tieele nadeelen brengt. Mon vraagt daar geen schade loosstelling. hier echter wel. Spr. meent dat een an dere exploitatie bezuiniging kan brengen. Ook het niet vervoeren der post langs de tram brengt groote schade en begrijpt spr. niet. Ook het veevervoer is treurig. Het vee kan niet verder dan van Schagen naar Wognum, dan moet men zich maar redden. Na de opruiming van deze tram volgen er nog moer en spr. meent, dat hier een provinciaal belang op het spel staat en bepleit daarom de bemiddeling te vra gen van het provinciaal bestuur. De Zuiderzeepolders kosten aanstonds millioenen en nu zal men eon spoor weg daarheen afbreken. Spr. wijst op do millioenen te kort die de spoorwegen eenige jaren geleden nog had en daarin hebben wij hier ook onze portie moe- ton betalen. Voorzitter wijst er op, hoe de commissie reeds al les heeft gedaan wat de heer Pijper wil, maar a'les zonder succes. En de medewerking der Provincie was zeer gering, integendeel, het rapport van don Hoofdingenieur-Directeur van den Prov. Waterstaat over de tram was vernietigend. De heer Veldstra, Opmeer, zegt ook de •onferentie I Zaterdag te Utrecht te hebben bijgewoond en be aamt volmondig, dat wat de heer N bol heeft ge- I vegd over het bijdragen der Ned. Spoorwegen in het tekort volkomen Juist is. Voorzitter heeft daaraan ook niet getwijfeld, maar blijft het vreemd vinden van de Directie legenover de commissie. Spr. begrijpt niet waarom de com missie niet door de Ned. Spoorwegen is uitgenoodigd tos deze conferentie. De heer Nobel heeft c.ns wel uitgenoodigd. De heer G. Nobel licht toe, dat spr. met den heor Van Manen heeft geconfereerd en deze heeft gezegd, noodigt u de heeren dan nog maar eens uit en de Kamer v Kooph. heeft alles meencn te moeten doen om de zaak weer op gang te helpen. En Zaterdag is dan ook geconfereerd en heeft de Directie zich be reid verklaard bij te dragen in het tekort. Laat men daarom nog eens de gelegenheid openen tot overleg en dat wilde de heer Van Manen en deze zeicle, als rie heeren Woensdag vergaderd hebben, kom dan Don ierdag nog maar eens praten De Directie staat niet vijandig tegenover de tram, maar het is in deze alleen een kwestie van rekenen. Ook kan nog wor den gesproken over de bijdrage van particulieren. En wat Ged. Staten betreft, de Commissaris der Koningin heeft spr. gezegd, dat als er belangstelling voor de tram in de streek is, sta ik er niet in den weg. Spr. blijft aandringen op behoud der tram en meent dot de mannen die zich er 30 jaar geleden vuor hebben gespannen om de tram te krijgen, als ze er nu nog waren, gaarne dit geld zouden afstaan om haar nog enkele jaren te behouden. Laat het ons dus nog eens probeeren. De heer J. Cornelissen, Schagen. brengt dank voor de uitnoodiging en deelt mee, dat Schagcn's raad niet alleen adhaesie heeft betuigd, maar ook daad werkelijken steun heeft toegezegd tot behoud van de tram. Voorzitter noemt dat heel mooi, maar vraagt naar het bedrag. Zoowel de heer Cornelissen als de heer Leguit be redeneeren, dat om dit te bepalen den tijd ten ecnen- male had ontbroken. De heer Leguit informeert of van de Ned. Spoorwegen niet te weten is te komen welke bijdragen zij verlangen om op die basis ver der te werken. De heer Commandeur, Wognum, noemt de houding der Directie der Ned. Spoorwegen tweeslachtig. Spr. meende dat alles in het rapport stond, maar nu blijkt dat de heer Nobel nog meer weet. Spr. noemt dat bedrag dat de Ned. Spoorwegen eischt een han digheidje en wijst op de clausule in den brief der Directie, waar sprake is de opheffing 3 maanden te verschuiven als een regeling tot stand zou kunnen komen. Spr. vraagt, of de Directie daartoe thans niet reeds genegen zou zijn. Het bannebestuur van Wog num heeft besloten de rentelooze voorschotten te schenken, mits 15 jaar de tram wordt geëxploiteerd. Spr. wijst ook nog op her. feit, dat zoodra de tram wordt stopgezet, de Directie verplicht is de renteloo ze voorschotten terug te geven. Doet zij dit niet di rect, wij spr. rente vorderen Voorzitter zegt, dat teruggave alleen verplicht is hij vervreemding, niet eerder, dus niet bij stopzetting. Als de Directie de lijn laat liggen, krijgt m\n niets terug. De heer Bosch deelt mee, dat de Zuivelfabriek „Aurora" bereid is tot daadwerkelijken steun. De heer Hartog wil dat het comité nog eens aan de Directie der Ned. Spoorwegen zal vragen of Haar meening nog ongewijzigd is Voorzitter zegt, dat dit reeds is gedaan. Alles is gedaan en de commissie vraagt, of er nu nog meer gedaan moet worden. D? eemmissie heeft met den togenwoordigen minister geconfereerd en gevraagd warora of Zijne Excellentie, nog zoo pas aan het be wind, direct zijn toestemming had gegeven tot stop zeting, terwijl zijn voorganger de zaak had aange houden. Sleepend gehouden, zeule de minister cn hij gaf ons niet de minste hoop op behoud of intrekken. Ook het advies van Ged. Staten was verpletterend. De heer Pluister, Nieuwe Niedorp. wijst er op, dat als geschiedt wat de heer Nobel meedeelt, de Ned. Spoorwegen een derde der tekorten voor haar reke ning neemt en dus de exploitatie dan 15 jaar kan worden voortgezet als de rentelooze voorschotten daarvoor worden gevraagd. Voorzitter meent, dat het half millioen aan rente looze voorschotten na 15 jaar is verdubbeld, rente op rente en als men dus een exploitatie vraagt van 25 jaar, toch nog f 40000 wordt geschenken per jaar. De heer Veldstra meent, dat dit wei is te bereiken in 15 jaar, als ook rijk en provincie willen helpen. Dit zal echter voor 1 Februari zijn beslissing niet meer kunnen krijgen, dus zal cU tram wel worden stopgezet en later weer in exploitatie moeten wor den gebracht. De heer Bisschop, Hoorn, deelt mee, dat ook Hoorn wel een offer zal willen brengen als er een behoor lijk aantal jaren de tram blijft In de f 123000 rente loos voorschot der belanghebbenden dragen Vier Noorder Koggen f50000, Hoorn f20000 bij en zal het dus noodig zijn dat die beide lichamen meedoen. En nu is het wel mogelijk, dat de Ned. Spoorwegen willen meedoen, maar Iloorn en de Noorderkoggen zullen, wat de Ned. Spoorwegen willen, dan ook wil len en kunnen accepteeron. liet is voor de belang hebbenden een groot offer als zij de rentelooze voor schotten schenken en zij moeten daarvoor ook iets van beteekenis terug hebben. Als de belanghebben den dat kapitaal in handen krijgen, kan elk op zichzelf daarmee weer heel wat doen en diensten steunen die voor haar stad of omgeving van veel belang zijn: Laat ons aannemen, zegt spr. verder, dat alle belanghebbenden het offer willen brengen, dan moet het aantal jaren van exploitatie van be teekenis zijn en spr. wil wel zeggen, dat Hoorn niet minder dan 20 jaar kan gaan. Spr. wijst vervolgens op de tweeslachtige houding der Directie van de Ned. Sporwegen, door aan het comité f 60000 te vragen en nu aan den heer Nobel f40000. Maar al zouden allen willen bijdragen, dan is men er nog niet en spr. meent, dat „Aurora"' ook zal moeten dokken en andere particulieren dit voor beeld zullen moeten volgen. De belangstelling zal ook nog in andere bijdragen tot uiting moeten komen. Thans is de belangstelling grooter dan ze geweest is, cn dat gebeurd meer als het begint te spannen en thans is het zwaard van Damocles gevallen, Minis ter, Ned. Spoorwegen en Ged. Staten hebben onze tram ter dood gebracht. En hoe blazen wij hier nu nieuw leven in? Spr. meent dat de commissie maar alle gevoeligheidjes op zij moet zetten, het gaat om de tram en dat is een groot belang voor de streek. Het personenvervoer kan per autobus, maar het goederenvervoer is van beteekenis. Spr. wijst op de hulp van de Kamers van Koop handel in Hoorn en Alkmaar, op de door haar ge houden enquete, die spr. echter niets zegt. Dat men de menschen vraagt, of ze voor het behoud der tram zijn, beteekent niets Men had ze moeten vra gen: wat heb je er voor over Spr. informeert naar den uitslag der enquete en wijst op het feit, dat on der de enkelen die in Hocrn hadden geantwoord op de vragen der Kamer van Koophandel, zich nog men schen bevonden die de tram wilden behouden, maar bet offer te groot vonden Spr. wil een nieuw comité, om nog verdere pogin gen tot behoud te doen Twee uit elke Kamer van Koophandel, twee uit het trambestuur tram Schagen- Ewijcksluis en een paar uit het tegenwoordig comité.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6