Raad Den Helder. Uit een -staat. Goedwillige vernieling van natuurschoon. Ernstige brand te Schiedam. De droogmaldng van den N. V/. Staatsloterij. EERE-PROMOTIE PRINSES JULIANA. Dc eerc-promotic van prinses Juliana, op 31 Januari a.s., zal door de A.V.R.O. (op 1S75 m.) draadloos wor den uitgezonden. EEN MUNITIE-MAGAZIJN. Bij een inwoner van Sneck in beslag genomen. De politic te Sneek heeft bij iemand, die pas kort In de gemeente woont, in beslag genomen elf gewe ren, negentien revolvers, vier buksen, duizend pa tronen benevens een hoeveelheid kruit. DE ZACHTE WINTER. Op eenige plaatsen in de gemeente Kerkrade n.L te Kaalheide en te Onderspckhols, staan pruimen- boomen in vollen bloei! VEEVERVOER PER SPOOR. Maatregelen ten bate van de dieren. Omtrent het veevervoer per spoor kan voorloopig worden medegedeeld, dat met ingang van 1 Juli 1030 samenwerking is verkregen tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de Commissie A I voor veevervoer van de Nederlandsche vereeniging tot be scherming van dieren, waardoor, naar mag worden verwacht, het veevervoer in het algemeen zeer ge baat zal worden. KINDERMOORD? Op het terrein van de gemeentelijke vuilverbran ding aan de Brielschelaan te Rotterdam, is het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Het was gewik keld in een bebloed, ongemerkt vrouwenhemd. Het lijkje is vermoedelijk aangebracht, met een vuilnis schuit uit de Zalmhaven. Het is niet uitgesloten dat hier van kindermoord sprake is. In verband hiermee verzoekt de politie inlichtingen. B(| het leggen van een telefoonkabel. I.Ievrouw BakkerNort heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat door het leggen van een telefoonkabel langs den buitenkant van den Rijks straatweg bij Veenendaal circa 150 der beukenboomen, die dezen weg maakten tot een prachtige schaduwrijke allee, onmiddellijk zijn doodgegaan, waarschijnlijk door dat de wortels dier boomen vlak langs de stammen zijn afgekapt, terwijl deze kabel heel goed midden op den 7 a 9 meter breeden weg had kunnen worden gelegd? Is de Minister niet van oordeel, dat een dergelijk moed willig vernietigen van natuurschoon in de toekomst zoo veel mogelijk dient te worden vermeden, en wil de Mi nister daartoe maatregelen treffen? Een kurkfabriek ln de asch gelegd. De fabriek totaal uitgebrand. Donderdagavond omstreeks kwart over acht is brand ontdekt ln de kurkenfabriek van de firma L. van der Toorn aan de St. Annazusterstraat te Schiedam, en wel door den heer Van 't Hoen die aan de Schie te Schie dam woont. Toen deze zich op het plaatsje achter zijn woning bevond, hoorde hij het knetteren in de beneden verdieping van de achter zijn zaak gelegen kurken fabriek. Hij zag, dat de vlammen reeds naar bulten sloegen. Bij buren waarschuwde hij telefonisch de brand weer en inmiddels begon hij zijn woning te ontruimen, omdat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat de brand zou overslaan, hetgeen des te gevaarlijker ware, omdat zich naast het pand waarin de heer Van 't Hoen zaken doet, een distilleerderij bevindt. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was, stond de geheele fabriek reeds in lichterlaaie voor men tot walergeven kon overgaan. Men heeft het geheele gebouw omsingeld en in totaal met dertien stralen gespoten. De vlammen sloegen hoog boven het dak uit; men heeft het vuur evenwel weten te beperken tot de fabriek, welke uit drie panden is tezaam getrokken. Het inwendige der fabriek met eenige daar aanwezige machinerieën is totaal uitgebrand. Omstreeks half elf kon de brandweer zich beperken tot het nat houden der nog smeulende massa's. De panden zijn op beurspolis verzekerd. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Vermeldens waard Is, dat oonlgen tijd geleden de gebouwen van genoemde firma ook door brand werden vernield. nisch te worden, voor z'n tijd oud te worden en van ellende te crepeeren De vlinders in de Tropen zijn groot en wonder schoon gekleurd, maar wanneer men hun teere vleu gels beroerd, lost zich als het ware de kleur op en verdwijnt- Een Kreoolsche Serenade. Twee inboorlingen slaan op een guitaar de eerste accoorden van een teeder gezang aan. Een vriend voegt zich bij hen met zijn „marimba", dat is een xylophoon, een slag-instrument, waarbij niet een hamertje op staafjes van elpenbeen wordt geslagen, die op dwarsbalkjes liggen. Hij stelt zijn instrument aau den kant van den weg op en ontlokt er met zijn twee lichte hamertjes le venslustige en snelle melodietje aan, die als de hooge tonen van de mandoline klinken, maar het yurige tempo van de castagnetten hebben. En dan bezingen deze drie, de „marimba" en de drie guitaren, de liefelijkheid van dezen avond in de Tropen. Men heeft den indruk als concentreerde zich het gansche leven der natuur, om hun toe te hehooren, als hielden de kleine dieren in het veld en de veel woestere in het woud zich op hun nachte lijken rooftocht in, om zich om hen te scharen en vol begeestering naar hen te luisteren. Weliswaar zijn in waarheid de dieren van het woud niet gekomen en hebben ze zich in een kring om de muzikanten gezet, doch aan den boschrand ziet men in de schaduw paartjes, die naar de eeuwige melo die luisteren, die zich door het smachtende en vurige lied, dat hun teedere, eenvoudige harten meezingen, in vervoering laten brengen. De nachten zijn gebleven, zooals ze altijd onder deze breedtegraad geweest zijn: teeder, zacht, azuur- Mauw, wellustig, vol van geheimzinnig leven en sid derende liefde. Tlerras Frias. Wij hebben wollen vesten en dekens mee io de auto genomen. Op een door den regen omgewoelden bergweg zijn wij ons hooger dan de laatste koffie- nnn plan tingen gestegen, tot aan de laatste Yukka- boomen., 1 !;e frissche en de Europeesche aanblik van het landschap zijn een ware vreugde. Novembernevel hangt in den tropischen wolkenhemel. Het leven ia Zuiderzeepolder. Offlcleele opening der twee gemalen op 10 Februari. Naar het „Hsblverneemt, zullen de twee water gemalen van den N. W. Zuiderzeepolder den Oever cn Medemblik ln do eerste week van Februari worden opgeleverd, waarna op Maandag 10 Februari met ze kere plechtigheid de offlcleele opening zal plaats heb ben. Op 't oogenblik malen de beide installaties nog steeds op proef. BEEKHUIZEN EN HEIIIKHUIZEN. Naar wordt meegedeeld, zullen de bekende landgoedo ren Beekhuizen en Herlkhuizen onder Veip deor aan koop eigendom worden van de Nederlandsche Vereeni ging tot bescherming van Natuurmonumenten. Deze aankoop ls mogelijk geworden, doordat de tegenwoor dige eigenaar, de heer Lüps te Velp bereid ls gevonden, deze landgoederen tegen den prijs van ongeveer een half millioen, doch op zeer aannemelijke voorwaarden wat de betaling betreft, af te staan. Het gemeente bestuur van Rheden zal over het beheer van deze land goederen een groote zeggenschap behouden. VEETEELT EN VETWEIDERIJ IN RUSLAND. In Rusland zal men een groot deel van de Wolga- vlakte voor de veeteelt en de vetweiderij inrichten. Deze vlakte is zeer vruchtbaar en heeft een oppervlakte van eenige malen de grootte van Nederland. Voor dit reuzen bedrijf zullen vertegenwoordigers melkvee in het bui tenland aankoopen. Ook ln ons land zal voor dit doel worden bezocht. Groote vleeschfabrieken worden, vol gens Arr.erikaansch model, op verscheidene plaatsen van het land gebouwd. De onderneming rust op coöperatie ven grondslag. In de raadszitting van Donderdagmiddag ging de Burgemeester in op de woorden van den haar Schoef- feleenberger, betreffende de wethoudersbenoeming van den heer Smits. Volgens spr. rust op den heer Smits geen blaam. Wat betreft spr.'s afdeeling is weinig aangeroerd, alleen de heer De Boer zal moe ten worden boantwoord. De Burgemeester vestigde er de aandacht op, dat verschillende onderwijsaangele- genheden reeds zijn verbeterd of in studie zijn, terwijl de verbouwing van de school te Julianadorp in voor bereiding is, hetgeen pl.m. f15.000 zal kosten. De heer Biersteker verklaarde wel van repliek te willen afzien, doch de heeren Van Loc en Do Boer konden hiermee geen genoegen nemen, waarop de Voorzitter aandrong deze replieken zooveel mogelijk te bekorten. De heer Van Dam verdedigde het recht om met an dere groepen voorbesprekingen te houden, al was dit tegen den zin der soc.-dern. Spr. was tegen pensioen- storting, daar het bedrag beter kon besteed worden voor eventuecle tegenslagen. De heer De Boer viel Gemeentebelang aan, welke fractie zich beschouwde als buiten de politiek staan de, doch juist aan politiek doet. Spr. betoogde, dat de vrijz.-dem. een eigen positie blijven innemen. Spr. roerde nog aan de belofte van den heer Grunwald, dat hij den candidaat van dc vrijz.-dem. zou steunen, maar op de bewuste raadszitting was de heer Grun wald afwezig. Spr. wees er nog op, dat de heer Bok steeds stemde tegen voorstellen van Gemeentebe lang. Spr bleef staan op zijn standpunt voor een Gemeentelijke Voorsohotbank, i. v m. de bestrijding van den woeker, zulks naar aanleiding van gegevens hem verstrekt door admiraal QuapU De heer Eijlders betoogde, dat een hooge schuld de groote armoede der gemeente teekent, en men moest z.i. de tering naar de nering zetten. Spr. verdedigde de door zijn fractie voorgestelde loonsverhooging met SA inplaats van de 2 pensioenstorting, die er voor het Gemeentepersoneel af zou gaan. De heer v. d. Vaart bestreed den heer Biersteker, daar juist deze politiek heeft behandeld; echter be twiste spr. dat de heer Biersteker inderdaad demo craat is, getuige de plaat door Gemeentebelang bij de verkiezingen verspreid. Wij doorzagen de politiek van Gemeentebelang inzake den vacanten roomsehen wethouderszetel. Spr. bestreed vervolgens het voor- stel-Monhemius om het gemeentepersoneel 3A loonsverhooging te geven. Het verdwijnen van de pensioenstorting achtte hij beter. De vergadering werd daarop verdaagd tot 's avonds 8 uur. In dc avondvergadering van Donderdag was het allereerst de heer Schoeffelenberger, dio ontkende, dat hij den oud-burgemeester Houwing heeft wil- hier gezonder, men krijgt behoefte aan beweging, iets wat daar duizend meter lager juist mankeert.. Een pull-over aan te trekken schijnt hier belache lijk. De hagen, die langs den weg staan, zijn als onze braamstruiken met rijpe bessen overladen. De cactus sen der lager gelegen gebieden komen hier niet voor. De warmte, die de heete radiateur uitstraalt ver kwikt als een vlammend vuurtje in den winter. Wij bevinden ons op twee duizend meter hoogte. De nacht valt plotseling in. Om ons heen zwermen ontelbare glimwormpjes als was het een miniatuur vuurwerk. Aan onze voeten duikt tusschen twee wolken het dal op met zijn steden, nederzettingen, „haciënda's" die electrisch verlicht zijn. Het geeft de illusie van een groote stad: Wecnen vanaf den Kahlenberg gezien of Londen vanuit Ilampstead- heath. Onze paarden stijgen hooger, hooger dan het be gaanbare pad loopt. Met is een lange, monotone rit. Weinig boomen, veel kreupelhout. De geographfcche experts trachten ons den Stillen Oceaan te laten zien. Maar wij zien slechts een wolkenzee, die door een kouden wind naar den equator gedreven wordt. Boven ons is alleen de heldere hernel en voor ons de vulkaan. Zijn zwarte, langzame rook stijgt naar den blauwen hemel omhoog. In de verte duiken an dere toppen uit de bergen op, daar beneden een an dere vulkaan, die eveneens zijn donkere rookwolken omhoog drijft. Verdorde, grauwe, rotsachtige hellin gen. Twee roofvogels zweven met forschen wiekslag door de ijle lucht. Een leege stilte heerscht er in de bergen; alleen het klakkende geluid van de hoefijzers der paarden op den rotsachiigen bodem en het doffe brommen uit het binnenste der narde, dat steeds duidelijker wordt. Zij siddert stootsgewijze onder onze voeten, gelijk het deksel van een waterketel. De paarden wor den angstig; zij snuiven, steigeren en zijn met schuim bedekt. De hond voelt ook het gevaar van deze onzekere aarde en stoot een langgerekt gehuil uit. De wolkenmassa daar beneden aan onze voeten is als een golvend meer. Alleen de lava-kegel stijgt daaruit op, een sidderende klip, waarop wij ons zelf verliezen. De krater in het midden peinst over de haatdragen de verborgenheden, die hij fn zich draagt O zachte aarde dezer valleien, zon lig paradijs, on zeker, bloeiend geluk op de vulkanen. NAAR DE MONNIKEN-REPUBLIEK. INGEWIK KELDE FORMALITEITEN. EEN BOOTREIS IN DEN NACHT. DE BERGEN VAN AJON O ROS. (Van onzen relzendcn correspondent). CARRIèS, 16 Januari 1930. Als een raadsel is Mont-Athos, Ajon Oros, de Heilige Berg, zooals de Grieken het schiereiland noemen, voor geheel de wereld. Slechts weinige reizigers komen er. Vreemdelingen hebben namelijk voor een bezoek aan Mont-Athos, de monniken-republiek, eerst een vergun ning noodig van den Grlekschen minister van bulten- landsche zakenen daarna moeten 2tf in de hoofdplaats van Mont-Athos. Carriès, nog vergunning tot verblijf vragen aan de Heilige Commune, bestaande uit afge vaardigden der kloosters. En dan, vrouwen worden op Mont-Atho3 niet toegelaten. Het is een land zonder vrouwen, alleen van mannen. Zelfs vrouwelijke honden, paarden, muilezels zijn er verboden en ook koeien ontbreken er. De weg naar Ajon Oros, den Heiligen Berg, voert over Saloniki, maar slechts twee dagen per week ver trekt een boot erheen en een haven heeft Mont-Athos niet. Passagiers cn goederen worden een paar honderd meter bulten de kust overgeladen in roeibootjes en als het weder Biecht is, ontbreekt soms wekenlang alle verbinding. Zelfs te Saloniki zijn er slechts weinigen, die iets met zekerheid weten over de monniken-repu bliek. De anderen vertellen de wildste verhalen over rooverswezen of wel weder anderen, weten de tref fendste verhalen over den Heiligen Berg. Men heeft zich echter Mont-Athos niet voor te stellen als een berg. doch als een zeer bergachtige landtong, waarvan de lengte ongeveer vijftig, de gemiddelde breedte ongeveer tien- kilometer bedraagt. Zooveel had ik over deze merkwaardige streek gehoord, zooveel huiveringwek kends en ook zooveel poëtisch-legendarisch. dat het reeds lang mijn voornemen was te trachten daarheen te trekken. Eenvoudig was dat niet. Weliswaar behoort Mont-Athos tot Griekenland en had ik een Grieksch visum, doch dat was niet voldoende. Op Mont-Athos heerscht namelijk een bijzonder regime en ik had een speciale vergunning aan te vragen bij de vreemdelingen politie. Deze kon echter niets doen, zonder een goed keuring van den gouverneur-generaal van Macedonië en naar dien, of beter naar den chef van de politieke afdeeling in het paleis van den gouverneur-generaal, werd ik verwezen. De dief van de politieke afdeeling bleek een zeer tegemoetkomend man, maar ook hij kon niet veel voor me uitrichten. De vergunning voor een verblijf op Mont-Athos moest worden aangevraagd door den gouverneur-generaal van Macedonië bij den minis ter van buitenlandfiche zaken te Athene. Ministeries zijn nu eenmaal niet de organisaties, waar men het snelst werkt cn dus vreesde ik heel lang te moeten wachtm. Na een langdurig onderhoud met den chef der politieke afdeeling verkreeg ik van hem, dat hij de zaak nog eens met den gouverneur-generaal ging bespreken en ten slotte werd mij gegeven een „voorloopige" vergunning voor een verblijf van tien dagen op Mont-Athos. Met deze vergunning moest ik me weder wenden tot «Ie vreemdelingenpolitie, die me daarop een visum voor de monniken-republiek verstrekte. Daarmede waren even wel de voorbereidingen voor mijn reis nog niet ten einde, want wenschelijk was het, zoo werd mij gezegd, te trachten een aanbeveling te verkrijgen van den Grieksch-orthodoxen metropoliet te Saloniki voor de Heiligo Commune, de geestelijke regeering op Mont- Athos. Eenvoudig was dit niet, daar mijn kennis van het Grieksch niet voldoende bleek om mijn verlangen uiteen te zetten en de meeste geestelijke heeren in het len bcleedigen. Spr. beweerde, dat bij deze alge- meetie beschouwingen door den Raad het democra tisch zakelijke is achterwege gelaten. Spr. heeft een andere opvatting van het begrip democratie dan de heeren Monhemius en Eijlders. Hoe kan men tot belastingverlaging komen in een gemeente, waarvan het aantal inwoners jaarlijks vermindert; daar kan geen sprake van zijn. Spr. hield vol, dat uit deze be grooting blijkt, dat, de belangen van het gemeente personeel op de eerste plaats staan, en spr. was dan ook tegen premievrij pensioen. Spr. betwistte dat hij uit de hand van don heer Bok eet, zooals men heeft voorgesteld, en ontwikkelde zijn standpunt over de aanbesteding van den Ruijghweg en die van de nieuwe Zeevaartschool. Spr. is geen bolsjewiek, maar in het Oosten begint hot te dagen; dat zegt zijn de mocratie. Van do S.D.A.P. moet spr. niets hebben, en hij verafschuwt de bestaande maatschappij. Dc hoer Bok is, volgens spr. een werkgever geweest, die zijn werklui liet werken van 's morgens 5 tot 's avonds S uur voor 18 cent per uur; hij beulde zijn menschen af. De Raad toonde zich zeer ontevreden over al deze insinuaties van den heer Schoeffelenberger, die met de begrooting niets te maken hebben. Spr. hield vol, dat er vóór de wethoudersverkiezing gekonkeld is, en verklaarde, dat de heer Minnes aan den heer Van Loo gezegd hoeft, dat de heer De Boer wethouder zou worden, terwijl do soc.-dem. 's avonds op Smits stem den. De Raad toonde zóó weinig belangstelling voor de onthullingen van spreker, dat een zostai leden de koffiekamer opzochten. De heer Van Loo persisteerde, dat er bij de aan bestedingen voor de Gemeente dingen zijn gebeurd, die niet door den beugel konden, en hij stelde voor alle bestekken eerst in de Commissie van Publieke Werken te behandelen. Onder de rede van don heer Van Loo maakte $e heer Schoeffelenberger eich erg druk cn gebruikte enkele zeer grove uitdrukkingen, waartegen do Voorzitter echter afdoende optrad. De heer Van Loo bestreed op felle wijze dc beweringen van den heer Schoeffelenberger. De democraten in dezen Raad hebben altijd gewerkt in het belang dei- Gemeente! Spr. hield een klemmend pleidooi vóór aleemecne beschouwingen, die hij zeer noodzakelijk acht. Spr. was trotsch op het z.g. „democratisch wan beheer' in deze gemeente; we hebben hier gelukkig een arbeidersmeerderheid. De vroegere salondomocra ten zijn uit den tijd. Scherp loochende spr. de stel ling, dat de democratische meerderheid de dienaresse van het gemeentepersoneel is geweest. Van een in lijving van 'dc V.D. bij de S.D.A.P. is volgens spreker geen sprake. De kwestieGrunwald wilde spr. hier laten rusten, daar dit een zaak is. die in dc Vrijz.- Dem. Kiesverecnlging thuis hoort. Spr. betoogde, dat men het juist aan dc democraten te danken hoeft, dat men straks de Gemeentefondsbelasting krijgt Spr. noemde de gemeente een eldorado voor de gepension- neerden. Aan het einde van zijn rede gnf spr. uiting aan zijn gevoelens, dat hij het geheel en al met het betoog van wethouder Dc Zwart eens is. I)e. beer Biersteker betwistte, dat hij dc verschillen de heeren heeft aangevallen als vak vertegenwoordi gers. Spr. herinnerde eraan, dat niet hij dc politiek erbij gehaald had, doch dat hij uit zijn tent gelokt was door den heer Van Loo. Vervolgens herinnerde spr. aan een aantal bezuinigingsvoorstellen van zijn fractie. Democratie blijft volgens spr. slechts een kwestie van opvatting. Gemeentebelang heeft altijl getoond mee te willen werken aan de. belangen van rie gemeenschap. Spr. trok van leer tegen den heer Van der Vaart, die tegenover spr.'s fractio het woord ..politieke avonturiers" heeft gebruikt De politiek van Gemeentebelang is slechts „versobering en bezuini ging" of wel „Vet zdten van de tering naar de ne ting Spr.'s fractie heeft gepoogd de belastingdruk tc verlagen, maar elke poging werd met hoongelach paleis van den metropoliet bleken geen moderne talen te beheer8chen. Een der bedienden beduidde mij echter, dat er een bisschop was, die Engelsch en Franscli kende en na enkele dagen trof ik dezen Grieksch- orthodoxen hoogwaardigheidsbfkleeder in het paleis. Door zijn vriendelijke bemiddeling kwam ik in het be zit van het aanbevelingsschrijven. Twee dagen later voer 's avonds de boot naar Mont-Althos. den Heiligen Berg. Het was een avond blank van maanlicht, en zacht als bij ons een schoenen Meiavond. Eenige monniken, die voor zaken te Saloniki waren geweest (de kloos ters op Mont-Athos zijn voor een deel tegeleik produ centen van verschillende artikelen), bevonden zich aan boord, groote, forsch gebouwde mannen in zwarte klee deren als dc wereldlijke geestelijken der orthodoxe kérk. Lange baarden droegen ze en lange haren, die ze van achteren tot een soort toet hadden omgevormd. De mon niken en nog drie andere passagiers hadden als reisdoel den Heiligen Berg; de rest der passagiers, de groote meerderheid, was bestemd voor Cavnlln, een Grieksche havenplaats, vier uur verder stoomon nog, dan de an kerplaats op Ajon Oros. Toen wo weg voeren van Salo niki over de zee, die glad was als een spiegel, lag aan de kust en tegen de bergen de stad weder als een groot- sche Illuminatie, een stad van sterren, die op aarde wa ren nedergevallen. De maan goot zilverglans over het zeevlak en daar we zeer vroeg ln den morgen, feitelijk neg 's nachts zouden aankomen te Daphnl. de anker plaats van Aojn Oros besloot ik me niet te slapen te leggen. Ik vond bovendien zeer aangenaam gezelschap in een Griek, die op weg was naar Cavalla en uitstekend Fransch bleek te kennen. Op het dek brachten we de eerste uren van de vaart door. Smetteloos blauw was de hemel, alleen aan de kim aan stuurboord schenen witte wolken te droomen. Het waren de met sneeuw be dekte toppen van den Olympos, die in den maannacht tientallen kilometers ver zichtbaar waren. Geen oogen blik was er, dat we niet ergens een bergachtige kust zagen en het scheen of we voeren over een groot, rus tig meer. Niemand aan boord was dan ook zeeziek. Te gen middernacht werd het echter te koel op het dek en mijn Grieksche toevalsmakker en ik daalden de trappen of om ons in de warmte neder te zetten. We dronken een glas wijn en de wijn, de warmte en het regelmatig stampen der machine deden ons langzaam indommelen. Ik sliep urenlang tot de woorden „Ajon Oros", Heiligen berg, me plotseling deden ontwaken. We naderden mijn reisdoel en nieuwsgierig begaf ik me weder aan het dek. In de verto, nog enkele mijlen verwijderd, verhieven zich machtige bergen uit zee en boven alle uit rees de berg Athos met zijn besneeuwde kruin, waarover het maanlicht zilverglansen tooverde. De kust was slechts zwarte duisternis, waarin geen lichtje scheen te branden alleen ervoor, te midden van het water, gloeide rood een vuurbaken. Onherbergzaam en grootsch was het land, dat voor ons lag, het door weinigen gekende land. waar ik eenigen tijd zou verblijven. Toen we naderden, ver scheurde de sirene van onze stoomboot plotseling de stilte en aan de kust zagen we eenige lichtjes opvlam men en zich bewegen. Men had er onze komst bemerkt. Ons schip wierp het anker uit. de machine stopte en wo wachtten. Over het water kwamen eenigo lichtjes aangegleden, roelbooten zooals spoedig bleek. Van ons schip werd de scheepstrap neöergelaten. Mannestem- men riepen in den nacht Wel was het reeds tegen vijf uur ln den morgen, maar aan den hemel kondigde nog niets den nieuwen dag aan. De roelbooten kwamen langszij en ik daalde de scheeps trap af en sprong in een der booten. Machtig, bijna drei gend lag de bergkust voor ons, doch nu scheen het of er enkele vensters waren verlicht Daar moest het dorp Daphni zijn. Stevige armen roeiden me door de duister nis naar den wal. J. K. BREDERODE. begroet. Spr. ging nog nader in op hot betoog van weth. De Zwart over den flnancieelen toestand der gemeente. Spr. heeft persoonlijk menschen gespro ken, die door de hooge belastingen van hier zijn ver trokken, hoewel ze hier gaarne hadden willen blij ven wonen. Spr. vroeg zich af of in liet College van B. en W. een Ambtenaars-geest" was gekomen, die hij in het voorwoord en het. Alg. Rapport gevoeld heeft. Met het oog op den tijd bekortte spr. zijn rede en hij wilde volstaan met de verklaring, «lat Gemeente belang zal blijven ijveren voor de belangen van de Gemeente Den Helder. De verkiezing van den heer Smits besprak de heer Biersteker nog nader. De zetel, die voor den heer Van Os als candidaat van de R.Iv. fractie bestemd was, wordt thans naar spn's meening ten onrechte bezet door den heer Smits. Wij hebben dadelijk ge zegd, dat wij zouden stemmen op den candidaat van dc R.Iv. fractie. Smits kwam er met 7 stemmen; dat zijn de 6 S.-Dem. en 1 oude coalitievriend. Hij is daar neergezet tegen den zin van zijn eigen partijgenooten, tegen den zin van zijn vroegere coaliticgenootcn en tegen den zin van Gemeentebelang. Het was een succes voor de S.D.A.P. Wij zullen de daden van wethouder Smits afwachten en wij hopen, dat al is zijn naam klein, zijn daden groot zullen zijn. Spr. noemde hot voorts een faheltje, dat Gemeentebelang niet voor de gemeente-ambtenaren en -werklieden zou willen zorgen. De vermindering van het personeel nnn de Gasfabriek i9 te verklaren door dc mecha- nisecring van het bedrijf. De heer Trap repliceerde zeer kort over het premie- vrije pensioen der gemeente-ambtenaren en -werk lieden. Wethouder Bok. dupliceerend, beantwoordde de verschillende sprekers en verdedigde het standpunt van B. en W. omtrent de punten, die hij de verschil lende debatten werden aangesneden. De Raad ging daarop tot morgen uiteen; dan speelt de vijfde acte van de hogrootingsfilm. Trekking van Donderdag 23 Jan. 5e Klasse 4e Lijst. No. 1618 f 10.000. Nos. 3778 5447 9358 13250 14962 ieder f 1000. Nös. 8188 11721 13261 leder f 400. Nos. 7948 8229 12076 ieder f 290. Nos. 1076 1988 2273 5503 7821 18139 ieder f 100. Prijzen van f 70. 37 235 485 562 655 737 1127 1440 1511 1832 2104 2178 2232 253» 2672 2777 2853 2991 8166 3402 8561 3625 3724 3769 3890 4157 4407 4508 4608 4700 4865 4959 4979 5192 5590 5592 5608 5788 5S86 5964 6307 6340 6454 6525 6531 6607 6650 6712 6818 7141 7279 7294 7700 8068 8095 8667 8688 8701 8830 8837 9277 9351 9449 9492 9749 9839 10124 10280 10283 10388 10420 10423 10486 10504 10536 10538 10628 10712 10776 10947 11007 11030 11086 11368 11466 11502 11553 117*67 11784 11815 12004 12131 12144 12161 12168 12407 12585 12801 12821 12974 13008 13130 13236 13449 13497 13521 13567 13675 13692 18698 13949 14063 14311 14366 14297 14417 14425 14657 14803 15057 15113 15680 15870 16103 16238 16250 16301 16340 16616 16675 16676 16708 16757 16949 17005 17058 17347 17546 17605 17903 11029 18064 18142 18263 18573 18581 18711 18855 19006 19127 19147 19273 19882 19398 19508 19584 19931 20019 20150 20205 20259 20499 20600 20704 20776 20852 20901 20926

Schager Courant | 1930 | | pagina 13