Chicago in geldnood. Bandisten-oyerval op een boerderij. Een bende spoorwegroovers bij Keulen, gesnapt. BILLY BOO. Binnenlandsch Nieuws. De schipbreuk van de „Monte Cervantes" LANGENDIJK. STAKINGSONLUSTEN TE PITTSBURG. Veertien gewonden. Naar uit New York gemeld worclte overvielenx te Piltsburg stakende taxi-chauffeurs werkende kame raden en mishandelden ze. Toen de politie ingreep, hielp de menigte de aanvallers. Bij de botsing, die volgde, werden veertien personen zóó ernstig ge wond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Twee en twintig personen werden gearresteerd. RASSENHAAT IN CALIFORNIë. Gevecht tusschon blanken en negers. Uit New York werd Zaterdag gemeld: Ten Z. van San José in Californiö woedt reeds se dert ecnige dagen een ware slag tusschon blanke ar beiders en immigranten uit de Philippijnen. De ge vechten vinden plaats over een frontbreedte van on geveer 80 km. Tot nu toe zijn twee personen ge nood, vijftien zwaar en velen licht gewond. Aanlei ding tot de gevechten is het voortdurend toenemen van hot anatal immigreerende landarbeiders, uit de Philippijnen. Do regeering heeft politie-versterking gezonden. NOODLOTTIGE BRAND. Moeder cn vijf kinderen omgekomen. Uit Atlanta in den Amerikaanschen staat Michi- gan wordt gemeld: Een moeder en hnnr vijf kinderen van 7 tot li jaar zijn bij een brand in een woonhuis omgekomen. De brand was ontstaan door te fel stoken. EE TUNNEL ONDER DE STRAAT VAN GIBRALTAR. Studiecommissie zet haar arbeid voort. De Spaansch$ regeering heeft Vrijdag een konink lijk decreet gepubliceerd, waarbij de voortzetting ge durende dit jaar wordt goedgekeurd van het werk der Spaansclie studiecommissie, die de mogelijkheid zal hebben te onderzoeken van een tunnel van 8 a 10 mijlen lang onder de straat van Gibraltar, welke tunnel Europa en Afrika zou verbinden. Of do tunnel er werkelijk zal komen, is nog onze ker. liet tegenwoordige werk heeft slechts ten doel, vast te stellen of een tunnel mogelijk is. DE OPGRAVINGEN TE JERUZALEM. Belangwekkende vondsten. V.D. verneemt uit Londen: Bij graafwerk in de nabijheid van de .Ilebreeuw- eche universiteit heeft men een aantal oude sarco fagen ontdekt uit den tijd van 1-Ierodes. Voorts heeft incn tor plaatse aardewerk opgegraven, dat vermoe delijk afkomstig is van de verwoesting van den tweeden tempel. De gevonden sarcofagen dragen opschriften in het Hebreeuwsch en in het GrieKsch. De opgravingen worden thans voortgezet onder leiding van de ar cheologische afdeeling van de Iiebreeuwsche univer siteit. HET ANTI-FASCISTISCH „COMPLOT" IN ITALIë. Veel geschreouw.... Ter zake van het z.g anti-fascistisch complot wij zen de Zwitsersche bladen er op dat de ltaliaansche perscampagne tegen Zwitserland lichtvaardig en on gegrond is geweest en dat dergelijke dingen niet te verontschuldigen zijn. De ijverigste nasporingen en huiszoekingen hebben geen resultaat opgeleverd en er kon geen complot worden geconstateerd. VISSCHERSBOOT VERGAAN. Acht leden eener familie omgekomen. Bij Bergen in Noorwegen zijn bij een ernstige schip breuk acht leden eener visschersfamilie om het le ven gekomen. In een zwaren storm kenterde het schip, waarin zich behalve dé eigenaar, zijn beide zoons, vier schoonzoons en een kleinzoon bevonden. Zeven omgekomenen waren gehuwd en laten een groot aantal kinderen achter. Ambtenaren zonder loon. De bedrijven belemmerd. Naar Beuter uit Chicago meldt, heeft de raad dier gemeente besloten den gouverneur van den staat Illinois te verzoeken, de wetgevende vergadering in bijzondere zitting bijeen te roepen ten einde do stad uit den financieelen janboel te helpen. Tengevolge van wanbeheer zit Cliicago zonder geld om de amb tenaren te betalen en de gemeentelijke diensten voort te zetten. Een nader bericht uit Chicago meldt, dat zaken mannen er twintig millioen dollar bijeen hebben ge bracht om de financieele crisis, waarin de gemeente zich bevindt, tot staan te brengen. Maar van de vier takken van openbaren dienst der gemeente heeft tot dusver slechts écn zich onderworpen aan de door de geldschieters gestelde voorwaarden, welke o.m." strenge bezuiniging en een degelijk beheer inhouden! Die echter jammerlijk mislukte.. Acht mannen, die per auto uit Berlijn waren ge komen, drongen in den nacht in een groote hoeve in het dorp Karolinendorf, nabij Tcmplin, in de pro vincie Brandenburg, binnen. Zij bedreigden de op de hoeve wonenden weduwe en haar beide zoons met hun revolvers en poogden vervolgens de beide zoons to knevelen. Dezen verdedigden zich hardnekkig cn slaagden er tenslotte in hun eigen revolvers te grij pen en twee der roovers neer te schieten. Zij waren onmiddellijk dood. De overige bandieten maakten daarop hunnerzijds gebruik van de wapens, gelukkig zonder iemand te treffen en vonden het toen raad zaam te verdwijnen. De gendarmerie die terstond ver wittigd werd, slaagde er niet meer in een spoor van de bandieten te ontdekken; Zaterdagochtend zijn zij ecli ter te BerlijnReinickcndorfcr gevat. DE EXTERRITORIALITEIT IN CHINA. Brilsch-Chineesch incident. STEIGER IN EEN KERK INGESTORT. 2dooden, 5 gewonden. Te Hankow is een Engelsch marine-officier gear resteerd, die met zijn auto een koelie had overreden Hij werd naar het Chineesche politiebureau gebracht en eerst vrijgelaten, nadat de consul-generaal er borg voor was gebleven, dat de officier ter beschik king van de Chineesche politie zal houden. Deze zaak is van belang, voor de kwestie der ex territoriale rechten, waarvan China, zooals bekend, (ie opheffing heeft nangekondigd, welke echter door Engeland niet is erkend. „EERLIJKE" BELASTINGONTDUIKERS IN ENGE LAND. Bedragen van 6 millioen gulden vrijwillig betaald. Uit een door het Engelsche departement van bui- tenlandsche zaken ontvangen gepubliceerde statistiek blijkt, dat regelingen met belastingschuldigen, die vrijwillig aangifte deden van gepleegde fraude, in twee gevallen een bedrag beliepen van meer dan een half millioen pond sterling en in verscheidene andere sommen van 200.000 tot 375.000 pond sterling. EEN MOORDCOMPLOT IN MEXICO. Negentien arrestaties. Uit Mexico wordt gemeld: De politie heeft 19 personen, o.w. ettelijke vrouwen, in hechtenis genomen, beschuldigd van deelneming aan een complot met het doel een aantal personen te vermoorden. Naar den aard van het complot wordt het onderzoek nog voortgezet. Handig gebruik gemaakt van een lang zamer rijden der treinen in een bocht. Nabij het oude kerkhof van het voorstadje Nippcs buigt de spoorlijn in een scherpe bocht af in de rich ting van Keulen. In die bocht rijden de goederentrei nen gewoonlijk heel langzaam. Dit feit was opgemerkt door een clubje jeugdige vagebonden te Keulen, die besloten hun voordeel er mee te doen. Zij gingen op kondschap uit en bevon den, dat het nabij de bocht gelegen niet meer in ge bruik zijnde kerkhof een prachtige gelegenheid bood voor een basis voor hun operaties. Deze bestonden hierin, dat zij onder dekking der duisternis op een langzaam voorbijrijdenden goede rentrein sprongen, een of meer bagagewagens open den en alles wat hun voor handen kwam, eruit wier pen. Wanneer de trein weer harder ging rijden, spron gen zij op den grond en haalden hun buit op. Zoo hebben zij zich meester gemaakt van betrekkelijk groote hoeveelheden koffie, tabak, chocolade, Holland- sche en Zwitsersche kazen, electro-technische artike len enz. Donderdag is de bende gesnapt door spoorwegbe ambten, die verdenking hadden opgevat cn op pa trouille waren gegaan. Op het kerkhof werden groote voorraden gestolen goederen gevonden. EEN ONTAARD ZOON. Zijn moeder neergeschoten. Naar het Wolffbureau uit Berlijn meldt, kwam het in een kapperszaak in Moabit tot een woeste scène. Tijdens afwezigheid van den kapper, verscheen zijn 17-jarige zoon, een verloopen bakkersleerling, in den winkel cn vroeg zijn moeder om geld. Toen deze dit weigerde, sloeg hij op haar toe. De vrouw trachtte per telefoon haar man te roe pen, maar de zoon maakte haar dit onmogelijk. Toen ze daarna de straat op vluchtte, achtervolgde haar de jongen en loste uit een zakpistool vijf scho ten op zijn moeder, waarvan er twee de vrouw trof fen. De ontaarde zoon werd in hechtenis genomen en de vrouw moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Nauwelijks waren do soldaten verschenen of al de feeëën hielden op met dansen en de ko ningin der feeën noodlgde den officier uit haar te naderen. „Uwe majesteit, gelieve te luisteren," zeldo de officier, terwijl hij zijn zwaard opstak en zijn knie boog voor de koningin, „Bij de poort van Uw koninkrijk kwam ik drie vreemdelingen te gen, die ik gevangen heb genomen, volgens de bevelen van Uwe majesteit." „Laat ze hier brengen," beval de koningin en onze Billy Boo cn zijn twee vrienden werden door soldaten gevoerd tot aan de voeten van den troon. Billy keek naar de koningin der feeën met een vcrschrikkeltjken angst, doch zijn vrees ver minderde Ietwat, toen hij zag, dat de koningin glimlachte. „Wat heb Je zelf te zeggen," vroeg ze met een stem, dat als een fijn klokje klonk. „O, Uwe majesteit, riep Billy. „We kwamen slechts, om U te vragen een nieuw tooverwoord. „Vertel mij maar eens, wat je bedoelt, lachte de koningin en toen Billy haar alles had ver teld van zijn avonturen met zijn amulet en dat hij nu een nieuw woord moest hebben gaf ze hem, inplaats van Yacadoo het nieuwe woord ,Himpy-haha!" Nou, die is ook gelukkig. Nu kan hij opnieuw avonturen met zijn amulet beleven. In de ltaliaansche havenstad Bari is in de kerlc van den II. Nicolaas, waar herstellingen worden uitgevoerd, een steiger, die boven het altaar was opgetrokken, in- f gestort, waardoor 7 arbeiders naar beneden vielen. Eén hunner kon slechts al3 lijk worden geborgen, terwijl een andere, die een schedelbruek had bekomen, kort daarop overleed. De overige 5 liepen min of meer ernstige verwondingen op. DE OORLOGSTANK VAN HET HOLLANDSCHE LEGER. Wederom een niet geslaagde proef. De legertnnk is bij een op de Keraperheide bij Arnhem gehouden proefneming in een poging om over een loopgraaf te schuiven halverwege blijven steken, omdat een ijzeren bout afbrak. De vechtwagen moest worden uitgegraven en her steld voordat men verder kon werken. Een proefne ming om een heuveltje te nemen mislukte evenzeer. MOORD OP EEN JACHTOPZIENER. Een belooning van f 300 uitgeloofd. In een „Buitengewoon Politieblad" looft de of f i cier van Justitie te Utrecht, namens het hoofdbe stuur der Nederlandsche vereen, van jachtopzieners een belooning uit van f300 voor dengene of degenen, die ter-beoordeeling van genoemden officier zoodanige aanwijzingen of inlichtingen geeft of ge ven, dat ac leiden tot veroordeeling van den daj»r of de daders van den doodslag, in den nacht van 17 op 18 Dec. jl. onder Houtenburg gepleegd op den jachtopziener Johannes Kuyt. De geheele kiel opengescheurd. Tra gisch einde van den kapitein. V.D. verneemt uit Hamburg: Volgens bij de HamburgZuid-Amerika Scheep vaart Mij. Zaterdagochtend ontvangen telegrammen wordt bevestigd, dat de kapitein van de „Monte Cer- vantes", Dreyer, den dood gevonden heeft. Kapitein Dreyer heeft tot bet laatste oogenblilc ge hoopt, dat het mogeiijk zou zijn de „Monte Cervan- tes" to behouden, ofschoon uit het onderzoek was gebleken, dat de rots, waarop het schip was terecht gekomen, den geheelen bodem van het schip had opengehaald. Vrijdagmiddag werd de positie van het schip veel slechter. Door de van terzijde komende golven was het schip verder naar stuurboord geslagen en was het lek zooveel grooter geworden, dat de eerste-inge- nieur den kapitein mededeelde, dat hoewel de nom- pen, op hoogste capaciteit werkten, men geen weer stand kon bieden aan het met kracht naar binnen stroomende waXer. Men begon te vreezen, dat het schip zou gaan zinken en in dag- en nachtploegen werd alle proviand uitgeladen en ruimte in de red dingbooten gemaakt, voor de passagiers, voor het ge val het hulpschip te laat zou arriveeren. Toen de passagiers het schip hadden verlaten, konden zij, on danks de medewerking van de voor Ushuala liggen de schepen en van de bevolking slechts, op primi tieve wijze worden ondergebracht. De positie van de „Monte Cervantes" werd Vrij dagmiddag zeer critiek, aangezien het voorschip vol water liep. Kapitein Dreyer gelastte de geheele be manning het schip te verlaten, doch liet zich on danks allen aandrang, die de officieren op hem uit oefenden, niet ertoe bewegen, zijn plaats op de com mandobrug te verlaten. De eerste officier en de hoofd ingenieur bleven tot eenige minuten voor de cata- strophe bij kapitein Dreyer cn konden zich met groote moeite redden. Het is welhaast uitgesloten, de „Monte Cervantes" te lichten. Meer dan honderd schepen van verschil lende nationaliteit liggen op den bodem van de om zijn stroomingen gevreesde Beagle-straat. Naar de Associated Press uit Buenos Aires meldt, wordt de kalmte en het vastberaden optreden van kapitein Dreyer van de Monte Chervantes algemeen bewonderd. Hij wordt op geenerlei wijze voor het gebeurde verantwoordelijk gehouden. Een soortgelijke ramp in het Beagle-kanaal is in 1912 met het stoom schip Sarmiento gebeurd, dat toen eveneens is omge slagen. NOG STEEDS DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK Nieuwe aanklacht van Swerls „Heeft de justitie Iets te verbergen?" Gelijk destijds gemeld, heeft een der vroegere ver dachten van den beruchten moord te Culemborg Claas Sweeris op 20 October j.1. bij den Officier van Justitie te Ti el een klacht Ingediend met verzoek om strafrech terlijke vervolging van A. C. S.. J. C. C. C. Jr. en A. O terzake van moord door geweldpleging, gepaard gaande met diefstal. In verband met het feit, dat hij van genoemden Offi cier bericht ontving, dat deze- geen termen aanwezig achtte om tot een vervolging over te gaan, heeft Swee ris nu een adre3 gezonden aan den president van het Arnhemsch Gerechtshof, waarin hij dezen verzoekt als nog den Officier van Justitie te gelasten, do in boven vermelde klacht geuite beweringen te onderzoeken. NOORDSCHARWOUDE. Algemeens vergadering Co5p. Boeren leenbank. Maandagavond vergaderde de plaatselijke Boeren leenbank in „Concordia". Aanwezig met het bestuur 78 personen. De voorzitter, de heer G. Barten, opent met een hartelijk wolkom aan ledon en pers. Er is, zegt spr., wel reden om pessimistisch te zijn, gezien den toe stand van den tuinbouw. Daar spr. heden de offi- cieele opening van het nieuwe raadhuis heeft bijge woond, is het pessimisme in optimisme veranderd. De samenwerking van Bestuur en Raad van Toe zicht was weder van aangenamen aard, wat spr. den goeden kant zou willen noemen. De bank zelve mag zich in een gestadigen groei verheugen. Daarom „moed gehouden", daar na slechte tijden ook weer betere tijden komen. Ook dit jaar wordt op denzelf den tijd de vergadering van de ziekenvereeniging „Onderling Hulpbetoon" gehouden, waarom spr. een spoedigo behandeling der agenda verzoekt, op dat men zoo gewenscht de andere vergadering nog kan bijwonen. In het vervolg hoopt men dit te voor komen. Als secretaris voor deze vergadering werd aange wezen de heer J. Sijpheer. De notulen van de vorige vergadering werden on veranderd goedgekeurd met een woord van dank aan den samensteller. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer Opperdoes, ontleenen wij, dat de samenwerking van aangenamen aard was. Bestuur en Raad van Toe zicht hebben hun taak nauwgezet vervuld. De kas sier heeft weder getoond de boekhouding uitstekend waar te nemen. Alles was in orde, ook de leden komt een woord van lof toe voor do betoonde medewerking. De ringvergadering op 11 Mei is door het bestuur bijgewoond. Tweemaal heeft onverwachts een kas controle plaats gevonden, en is gebleken, dat dit pre cies klopte. Op 18 April heeft de jaarlijksche inspec tie plaats gevonden. Het jaarverslag eindigt met den wcnsch dat de uitkomsten in het tuinbouwbe drijf beter zullen worden, ook in het belang van de bank. (Applaus). Rekening en verantwoording. De rekening sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 722.336.50, De balans wijst een totaal bezit aan van f 354.196.85, met een winstsaldo van f 1560.96. De balans van de Spaarbank sluit tot een bedrag van 1319S34.63. 311 Spaarboekjes zijn uitgegeven, 57 voorschotten verstrekt en aan 24 personen is crediet in loopende rekening verstrekt. Verkiezingen. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer H. Keeman Jr., met 70 stemmen. Als lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer J. Sijpheer met 08 stemmen. Beiden aanvaarden hun benoeming, onder dank voor het in hun gestelde vertrouwen. Ter sprake kwam nog het verstrekken van een crcdiet-hypothcck aan do loden. De heer H. Swager stelde voor om de leden hier voor in de gelegenheid te stellen. De voorzitter antwoordde, dat een crediet-hypotheek ij hoo&e uitzondering wordt gegeven. Meerdere leden dringen hier op aan. De heer Keeman, kassier der bank, zegt er niet te gen te zijn, mits er ook wordt afgelost. De voorzitter doet de toezegging, dat men de leden in deze ter wille zal zijn. Bij de rondvraag zegt de heer Kaan, dat z.i. het kan toor der bank to klein is. Men is er niet vrij. De heer Keeman zegt dat deze klachten al meer besproken zijn. Er is toen een scherm geplaatst. Een betere oplossing weet spr. niet. De heer Ootjers zegt, dat men dit nog nader onder oogen zal zien bij den bouw van een nieuw kantoor voor den Noordcrmarktbond. Hierna volgde sluiting. NOORDSCHARWOUDE. De heer D. Zijp Mz. heeft zich alhier gevestigd als schilder en behanger. Door den heer J. Lak te Zuidscharwoude is een vrachtautodienst geopend van Oudkarspel naar Am sterdam, via Alkmaar cn de Zaanstreek. NOORDSCHARWOUDE. 30ste jaarvergadering „Onderling Hulpbetoon". Maandagavond te 7.30 uur vergaderde bovengenoemde ziekenvereeniging in het lokaal van den heer Deutelcom, café „De Burg". Aanwezig met het bestuur 101 personen. De Voorzitter, de heer J. Kuiper opent de vergadering met een woord van welkom in het bizonder aan de hee- ren Bakker en Ooievaar, afgevaardigden van da vereeni- ging „Hulp en Nood" te Oudkarspel. De notulen van den secretaris, den heer D. Kansen, worden onveranderd goedgekeurd. De rekening. De penningmeester de heer P. v. Dijk deelt mede, dat de ontvangsten f 3702.46 bedragen heb ben, de uitgaven f 3577.73, alzoo een saldo van f 124.73; 301 uitkeeringen hebben plaats gehad, waarvoor f 2805 is verstrekt. Op de spaarbank is f 6053.31 geplaatst. Met het kassaldo heeft de vereeniging een bezit van f 6178.04. Het vorige jaar was dit f 6525,80, alzoo een achteruit gang van f 347.76. Den penningmeester wordt een woord van dank go- bracht voor zijn accuraat beheer. Het jaarverslag. Het ledenaantal Is hetzelfde geble ven, n.1. 260; 4 bestuursvergaderingen en 1 ledenvergar dering zijn gehouden. Een woord van dank wordt gesproken door den secre taris tot de bestuursleden, commissarissen en den bod» voor de aangename samenwerking. Verkiezingen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. KuW per, D. Kansen en C. Kuiper met ieder 87 stemmen. Als adviseur der vereeniging werd de heer J. Heeman herkozen met 99 stemmen. De gekozenen zeggen dank voor het in hun gestelde vertrouwen. Als bode werd herbenoemd de heer A. Boot. De uitkeering aan Ziekengeld blijft f 2 per dag ai f 12 per week. Onder de aanwezigen werd hierna geloten, welke 4 le den drie maanden vrij gesteld zullen worden van con tributie-betaling. Aan het oudste lid, den heer Jes, die vanaf 26 Febr. 1900 af lid is van de vereeniging, viel de eer te beurt te trekken, met als uitslag dat de ge lukkigen waren: de heeren J. Lindeboom, P. Ooievaar, A. Rus en Jb. Smit De heer Lindeboom doet onder applaus der vergadering afstand van vrijstelling aan den ouden heer Jes. Rondvraag. De heer Scheltus vraagt inlichtingen over de Ziek tewet, De voorziter zegt, dat allen in loondienst verzekerd zijn tot een maximum van f3000 loon. 80 van het loon zal bij ziekte uitgekeerd worden. Losse arbei ders, welke 1 of 2 dagen in dienst zijn, vallen hier niet ondera Deze kunnen dus hun uitkeering ten volle krijgen van de ziekenvereeniging. Wat eerst- genoemden betreft, gelooft spr. dat deze voor 20 uitkeering lid kuuncn blijven van de vereeniging. Het bestuur zal een en ander nog onder de oogen zien en zal t.z. tijd de leden bij elkander roepen. Na dat de heer Ooeivaar nog een woord van dank vooff de uitnoodiging gesproken heeft, volgde sluiting. POLITIE. Verloren: Een rozenkrans. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. NA AL ZIJN MOEITE. (Smlths Weekly.) Jan: Waar heb |e zoolang gezeten. Kees Kees: Gesproken met den kastelein. Jan: En wat zei hij Kees: Hij z(J „neen"

Schager Courant | 1930 | | pagina 10