Sohager Courant De Opening van het nieuwe Raadhuis te Noordscharwoude. uiduitslag Dinsdag 28 januari 1930 Fa. Gebr. ROTGANS, Hoügzijde E16, Schagen. Vierde Blad. GoedKoope oP«eK. Uit onze omgeving. ANNA PAULOWNA. Z IJ P E. 73ste Jaargang. No. 8602 Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en Hoewel velen den laatsten tijd reeds zullen heb ben bewonderd het mooie gebouw, dat men zag ver rijzen op de plaats van het oude raadhuis van de gemeente Noordscharwoude, het gebouw dat een sie raad van deze welvarende gemeente kan worden ge noemd, tot nu toe was het gebleven tot bewondering van het uitwendige gedeelte. Maar Maandagmiddag, "27 Januari, om 2 uur, hal dan de officieele opening van het nieuwe raadhuis plaats en aan de vriendelijke uitnoodiging om bij deze officieele opening aanwezig te willen zijn, was door zeer vele officieele en niet-officicele personen gevolg gegeven. Naast den voltalügen gemeenteraad met secretaris, waren daar aanwezig Zijne Excellentie de Commis saris dor Koningin in deze provincie, jhr. Röell, het Dag. Bestuur van de gemeente Oud karspel, de wet houders en de secretaris der gemeente Zuidscharwou- de ,de burgemeester, secretaris en' de wethouder Ooijevaar der gemeente Broek op Langcndijk, de hoof den der R.K. School, Openbare School, M.U.L.O. School, Christelijke School, Dr. Vogelenzang, Dr. Ver- donck, Ds. O. J. Staal, de heeren C. Brinkman, oud- burgemeeste^ van Noordscharwoude, .T. Pranger, di recteur van Excelsior, Oosterlee, gemeente-architect, T. Kostelijk, vertegenwoordiger van de Banne Noord scharwoude, S. Brugman, voorzitter van den Noorder- marktbond, Wagenaar, voorzitter van „Koophandel", Dr. Dragt, Smit, directeur der lichtbedrijven, J. H. Keizer, oud-raadslid dezer gemeente, C. Keeman, ge meenteontvanger, Barten, voorzitter van de tuin- bouwverecriïging Tuinbouwbelang, enz., enz. En toen allen dan in de nieuwe ruime en fraaie raadzaal plaats hadden genomen, die nog een fleu riger aanzien had gekregen door dc fraaie bloemstuk ken die waren ontvangen, toen nam de burgemeester van do gemeente Noordscharwoude, de heer Jhr. A. L. van Spengler, het woord, tot het uitspreken van de volgende Officiëcle Openingsrede. Mijnheer do Commissaris der Koningin, Mijneheeren! Schier nimmer heeft de Gemeenteraad meer ver langend verbeid woorden van welkom uit te spreken els op dezen dag, nu zulks kan geschieden in het nieuwe gemeentehuis, dat staat geopend te worden. Dit huis. der gemeente vervangt een gebouw dat 16 Februari 1871, toen de gemeente 781 zielen tolde, van onderwijzerswoping werd gepromoveerd tot Raad huis en ingericht werd met een voor- en achterver trek, eene vliering en eenige portalen. Deze toestand is, nagenoeg onveranderd, bestendigd gebleven tot tiet vorige jaar, toen de Gemeenteraad het noodzake lijk achtte naar een beter raadhuis om te zien en met algemeene stemmen het besluit nam over te gaan lot de stichting van een nieuw gemeentehuis. Het verheugt ons U thans op waardige wijze te kunnen ontvangen. Mijnheer de Commissaris, Wij stellen het op zeer hoogen prijs dat U bereid werd gevonden de offi cieele opening te willen bijwonen en thans deze in wijding met Uwe tegenwoordigheid vereert. Wij blij ven U daarvoor zeer erkentelijk. Een welkom tevens aan UI Noordscharwoude is eene welvarende gemeente, die toeneemt in groei en bloei en thans reeds is een der belangrijkste economische plaatsen, tot ver in het (buitenland bekend. Gunstige jaren liggen achter ons, helaas is de toestand in den tuinbouw nu verre van rooskleurig en brengen de producten weinig geld op. Moge daarin alsnog spoedig verbetering komen! Al te deprimeerend mogen wij evenwel niet gestemd zijn wanneer wij beseffen dat de financieele toestand der gemeente een trouwe afspiegeling van dien der nij vere bevolking sedert vele jaren zeer gunstig mag genoemd worden. Het zij mij vergund U zulks met enkele cijfers te bevestigen. In de jaren 19241929 was het vermenigvuldi- gingscijfer als volgt: 1924 1, 1925 0.8, 1926 0.6, 1927 0.9, in 1928 en 1929 0.7. Het saldo der rekeningen be droeg over 1924 f 8764.60. 1925 f 12633.38, 1926 f 13157.06, 1927 f 12988.86, 1928 f 16597.74. De belastingdruk is bij een inkomen van f1000 f3.36, f3000 f69.79, f5000 f 153.72, f10.000 f 363.72 en van f50.000, zooals we een paar aanslagen hebben f2721.72. Op de personeele belasting worden van 50 tot 80 opcenten geheven, op de grondbelasting ge bouwd 60 opcenten, op ongebouwd 15 opcenten, ter wijl op de vermogensbelastinig geen opcenten wor den geheven. De.stichtingskosten van dit raadhuis zullen geen noemenswaard zwaardere lasten op de bevolking leg gen; in gedeeltelijke tegenstelling van het spreek woord, is de Raad alhier wel goed maar niet duur. Het verheugt ons aanwezig te zien de besturen der gemeenten Broek op Langcndijk, Zuidscharwoude en Oudkarspel, met wie wij zooveel groofce belangen ge meen hebben. De tegenwoordigheid van een bestuurs lid der Banne Noordscharwoude stellen wij ook op prijs, evenals de aanwezigheid van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. In dit gebouw bieden wij Uwe Colleges wederom gaarne gastvrijhe'id aan. U mijn heer Brinkman mocht hier niet ontbreken, niet al leen als Burgemeester, maar ook als Secretaris en Ontvanger heeft U de gemeente een lange reeks van jaren Uwe krachten geschonken. Een behoorlijke verzorging der gemeentelijke huis houding ware zeer zeker onvruchtbaar, indien ook niet op geestelijk, kerkelijk gebied de gemeente werd verzorgd. Wij verwelkomen gaarne de voorgangers der kerkelijke gemeenten, voor zoover zij aanwezig hebben kunnen zijn. U, Medici die ons aller lichame lijk welzijn verzorgt, zouden wij alhier ongaarne af wezig zien. Moge de nieuwe besmettelijke-ziektenwet waarbij de Burgemeesters moeten zeilen in hy giënisch vaarwater weinig toepassing noodzaken! Ook U, Hoofden onzer scholen (vijf in getal) roepen ■wij welkom toe, gij vervult een gewichtige taak in het belang der gemeente, door de aan U toevertrouw de jeugd bij te brengen alle christelijke en maatschap pelijke deugden. Vervolgens zeggen wij U, Voorzitter van den Noor- dermarktbond, van de Groothandclarenvereeniging „Koophandel der Tuinbouwvereenigingen „Tuin bouwbelang" en „Land- en Tuin bouwbond' dank voor Uwe aanwezigheid. Met groote belangstelling volgt het gemeentebestuur de „up and down's" van de, als het ware, aan Uwe leiding toevertrouwde bedrijven. In de aanwezigheid van de heeren J. H. Keizer en Pranger zien wij een hernieuwd bewijs van groote belangstelling in het gcmeenteleven. Gaarne heeten wij U hoofdambtenaren alhier wel kom, evenals de vertegenwoordigers der Pers. Het is ons aangenaam dat ook gij voortaan beter gehuisvest zult zijn als voorheen. Mijneheeren, voor den bouw van dit raadhuis is geen prijsvraag uitgeschreven, doch in handen ge geven van het hoofd der afdeeling „Publieke Wer ken", den heer J. Oosterlee. Hoewel uiteraard bij den bouw het volmaakte niet is gegrepen, mogen wij uit spreken dat de ontwerper geslaagd is te hebben doen verrijzen een „Raadhuis", een raadhuis, doelmatig in gericht en eenvoudig aangekleed, een gebouw dat de toets der critiek zal kunnen doorstaan, een gebouw waarop Noordscharwoude trotsch mag zijn. Ook de aannemer verdient een woord van waardeering voor de afwerking van dit Raadhuis, eveneens alle an deren die bij den bou .v zijn werkzaam geweest, betui gen wij onzen dank. Noordscharwoude gaat een goede toekomst tege moet, voornamelijk door de aanwezigheid van een der grootste, belangrijkste groentenveilingon, omvat tende een complex van gebouwen, onmiddellijk gele gen aan vaarwater en spoorweg. De uitvoering der kanalisatieplannen en de aanleg van den Provin cialen weg door Geestmerambacht, openen breede perspectieven. Moge het U, Mijnheer de Commissaris, gegeven zijn de voltooiing dezer werken te aanschouwen. Groote dankbaarheid vervult ons bij het aanschou wen van de ontvangen geschenken. De prachtige lichtkronen in deze zaal werden geschonken door de gemeente Zuidscharwoude, bij monde van den heer J. Kroon, als raadslid reeds 35 jaren gekneed in de gemeentepolitiek. De kostbare klok in de hall werd ons aangeboden door de gemeenteambtenaren. Deze kunstig uitgevoerde voorzittershamer is een waarde vol geschenk van een groep ingezetenen, die medege werkt hebben aan de inrichting van dit raadhuis. Op dezen gedenkwaardigen en hcugelijken dag spreek in den wcnsch uit dut Uwe aanwezigheid al hier, Mijnheer de Commissaris, een voorteeken zal bevatten voor vruchtbare besluiten. Moge op den ar beid in dit raadhuis te verrichten ook hoogere zegen rusten! Door een hartelijk applaus gaven de aanwezigen hun instemming met het gesprokene te kennen. Is de vereeniglng der Langendijker ge meenten nu verder verwijderd dan ooit? Door Zijne Excellentie de Commissaris der Ko ningin werd vervolgens het woord gevoerd, die gaarne aan de uitnoodiging om op dezen belangrijken. g-> wichfigen dag voor de gemeente Noordscharwoude aanwezig te willen zijn, gevolg had gegeven. De er varing heeft Z.E. geleerd, hoeveel moeilijkheden er voor een gemeentebestuur vastgeketend zijn aan de tot standkoming van een dergelijk gebouw en nu die totstandkoming een feit is geworden, nu gelooft Z. E. wel den burgemeester en het gemeentebestuur daar in e te kunnen feliciteeren. Aan de politiek zal Z. E. niet gaan doen, maar de bouw van dit nieuwe raad huis zal wel beteekenen oen stap in de nict-vernin- ding van de 4 Langendijker gemeenten. Z. E. weet niet hoe de gedachten over een dergelijke verbinding bij de aanwezigen zijn, maar zeker zou het gemeente bestuur van Noordscharwoude nooit deze stap hebben gedaan als het een spoedige verbinding van de 4 ge meenten wenschte. Hoe Z. E. zelf of Gcd. Staten over die verbinding denken, zal Z. E. in 't midden laten. Algemeen is de bouw van dit fraaie raadhuis een bewijs van groeiende kracht en waar de burgemeester reeds wees op de groenteveiling, op de belangrijke nijverheid die hier bestaat, zal zeker de tuinbouw zijn stempel drukken op den door den burgemeester ge noemden goeden finantieelen toestand. Z. E. hoopt dat Noordscharwoude en de tuinbouw in voortduren- den bloei zullen toenemen. Het was Z. E. zeer aan genaam dat de burgemeester liem in Haarlem kwam uitnoodigen om bij deze officieele opening aanwezig te zijn, want op zoo n mooien dag, te midden van zulk een groot gezelschap te mogen zijn, is een groot voor recht. Met den wcnsch, dat door dit nieuwe gebouw de bloei en vorospoed der gemeente zal toenemen, dat de arbeid die hier zal worden verricht ten nutte zal strekken van de gemeente, bevordering van handel, ja voortdurende welvaart, zal brengen, met. dien wensch, eindigt Zijne Excellentie zijn vriendelijke toespraak. Een toch niet te grootsche opzet. De heer Ootjers, wethouder, oordeelde, dat het voor Noordscharwoude ongetwijfeld een bijzondere, merkwaardige dag was. Dank zij het initiatief van den burgemeester was door den raad met algemeene stemmen, ja zelfs niet zonder eenig enthousiasme tot de stichting van het nieuwe gebouw besloten. Het is een grootsch gebouw en niet geheel ontbloot van eenige luxe en het zal zeker wel, ook in de toekomsi wel aan eiken billijk te stellen eisch voldoen. Men moet het spr. niet kwalijk nemen, als spr. als geboren Noordscharwouder de borst wat teveel vooruit steekt, maar al is onze gemeente een kleine gemeente, van nog geen 2000 zielen, toch is te wijzen op één dei- grootste groentenveilingen in ons land, nl. die van den Noordermarktbond, op den toevoerlijn naar den spoorweg, we hebben in onze gemeente een der groot ste conservefabrieken, die van nu wijlen den heer Verburg, we hebben er de gemeenschappelijke licht bedrijven der 4 Langedijker gemeenten en de ge meente St. Pankras, we zijn ruim voorzien van ker ken en scholen, van de laatste zelfs 5 en of men er nu mee sympathiseert of niet, het verhoogt toch het aanzie der gemeente. Dan hebben we ook nog de gemeenschappelijke U.L.O. school, veel vooruitstre vende mannen en vereenigingen die onze gemeente tot bloei hebben gebracht. En hoewel spr. oorspron kelijk oordeelde dat de opzet van dit gebouw te grootsrh was, nu spr. het hierboven genotmde nog eens overdenkt, nu moet hij zeggen, dat het mis schien toch wel goed is gezien en dat het gebouw toch wel in overeenstemming is met de plaats die onze gemeente inneemt. Met den wensch dat de ge meente onder de uitstekende leiding van den tegen- woordigen burgemeester moge groeien on bloeien en dat in deze raadszaal veel vooruitstrevende besluiten zullen worden genomen, eindigt spr. De burgemeester dankt den heer Ootjers voor diens vriendelijke woorden en wcnschen. Nog zeer vele hartelijke wenschen. De heer P. Slot, burgemeester van Broek op Lan- gendijk, wijst er op, dat zijn gemeente als goede buur, zich verheugt in dezen dag van blijdschap voor Noordscharwoude. Wordt er in dezen tijd nogal eens boven den stand geleefd, van Noordscharwoude was dat tot nu toe niet te zeggen, integendeel, wat het voormalige raadhuis betreft, misschien wel bene den haar stand. Maar deze gemeente werd den na- oorlogsweeën ook niet gespaard en het was een voor beeld van goede, voorzichtige finantieele politiek te wachten met het bouwen van een nieuw raadhuis, totdat men de moeilijkheden te boven was. Spr. feli citeert de gemeente, met haar voortvarenden burge meester en bestuur, met dit mooie gebouw en meent dat goed gezien is dat tot stichting van dit nieuwe raadhuis is overgegaan, dat nieuwe huis der ge meente, es» term die in de huwelijksacte voorkomt, maar welk idee niet in het hart der bevolking leeft. Spr. uit den wensch dat èn de burgemeester èn de secrctariè met gemakkelijkheid cn gerief hun arbeid in dit kloeke huis zullen verrichten, tot heil der ge meente. De burgemeester dankt den heer Slot voor zijn ge- lukwcnschen en de gemeente Broek op I.angendijk voor de schitterende bloemenmand, een bewijs van hartelijk medeleven. De heer Wijnveldt, burgemeester van Oudkarspel, wijst op de prettige verstandhouding tusschen beide gemeenten en de raad zijner gemeente heeft niet al le cn door de tegenwoordigheid van het Dagelijksch Bestuur de waardeermg voor die goede verstandhou ding tot uitdrukking willen doen komen, maar ook door aanbieding van een stoffelijk bewijs. Waar 't spreekwoord zegt, dat kleine geschenken de vrieftd- schap onderhouden, is dat in dit geval niet van toe passing, want gelukkig is de verhouding zoo vriend schappelijk mogelijk. Maar juist daarom heeft dc raad van Oudkarsjiel een stoffelijk bewijs willen aan bieden en spr. doet dat in den vorm van een mooie pendule, vergezeld van het verzoek deze een plaats te willen geven in de burgemeesterskamer. D8 burgemeester dankt in hartelijke bewoordingen Het zooeven genoemde spreekwoord gaat in dit ge val zeer zeker niet op, want het is niet een kleinheid van geschenk, doch een heel mooie klok die spr. na mens de gemeente gaarne zal aanvaarden. En met bij zonder veel genoegen zal spr. het geschenk in de burgemeesterskamer een plaats geven cn spr. herin nert zijn collega aan het opschrift in de beursklok: „liet dure uur, beidt uw tijd". De heer C. Brinkman, oud-burgemeester, oordeelt dat de gemeente dit nieuwe gebouw waard is, en brengt in herinnering den toestand van vroeger, toen aan de overzijde het oude raadhuis is gebruikt, later werd afgebroken voor een nieuwe school en daarna op deze plaats een raadhuis in gebruik werd genomen, in den tijd toen de onderwijzer rnet 8 kinderen f320 verdiende. Toestanden die we thans niet meer ken nen. Ook spr. biedt de beste wcnschen voor de ge meente aan. De burgemeester spreekt den wensch uit, dat de heer Brinkman nog vele jaren van zijn weiver- diende rust moge genieten en getuige moge zijn van den verderen bloei der gemeente. De heer S. Brugman voert als voorzitter van den Noorder Marktbond het woorrl en wijst er op, dat de uitnoodiging tot deze officieele opening wijst op dc sympathie die het gemeentebestuur heeft met het streven van den N.M.B. en veel belang stelt in het werk van dien bond. De N.M.B. heeft als blijk van belangstelling gemeend een bloemetje te moeten aan bieden en waar bloemen aan de omgeving een aan gename sfeer geven, hoopt spr. dat in deze raadzaal, ook zonder bloemen een aangename sfeer zal zijn cn waar de aangeboden afgesneden bloemen tot on vruchtbaarheid zijn gedoemd, hoopt. spr. dat de hier te houden besprekingen zullen zijn rijkdragende plan ten, die voor Noordscharwoude rijke vruchten zullen afwerpen. De burgemeester dankt ook nu weer voor de vrien delijke wenschen en bovendien voor de mooie bloe menmand, die een goede plaats zal worden gegeven, opdat de bloemen zoo lang mogelijk goed zullen blij ven. Spr. hoopt, dat de heer Brugman nog langen tijd met de leiding cler zaken van den N.M.B. zal blijven belast, zulks in het belang van den N.M.B., maar in direct ook in het belang van de gemeente Noord scharwoude. De heer Wilmink, hoofd der openbare school, voert het woord namens ziju collega's, wijst op de keurig-i indeeling, feliciteert den burgemeester cn gemeente, roemt de goede harmonie, en hoopt dat vele besluiten in het belang én tot heil van Noordscharwoude zul len worden genomen, maar ook in het belang van het onderwijs- dat spr. en zijn collega's dienen. De heer Wagenaar, Voorzitter van „Koophandel", wijst er op, dat ook de handel belang heeft bij het tot standkomen van een dergelijk royaal gebouw. Het is een teeken van vertrouwen in de toekomst en hoewel het dit jaar met de producten v. d. tuinbouw niet zoo goed gaat, is meermalen gebleken dat na een paar goede jaren een slecht jaar volgt en daarop weer een beter jaar. Ook spr. wijst op den grooten vooruitgang sedert 25' k 30 jaren. Waar do tuinbouw de hoofdbron van bestaan vormt in deze gemeente, hoopt hij dat de ge- gemeente zal groeien en bloeien, immers als het de gemeente goed gaat, gaat het ook den tuinbouwers goed en laar zal ook de handel wél bij varen. De heer Barten, voorzitter van Tuinbouwbelang, juicht de stichting van dit gebouw toe en zegt dat er vele tuinbouwers zullen zijn die, evenals de heer Ootjers, in den aanvang den opzet te grootsch ach ten. Maar spr. nieent, dat als men iets sticht, het niet te klein moet zijn, want juist het verbouwen, vernieuwen cn vergrootén kost duur. Spr. hoopt dat deze gemeenteraad nog lange jaren in het belang der gemeente werkzaam zal mogen zijn, met mede werking van den burgemeester. De burgemeester wijst er op, dat juist waar de tuinbouw in een minder goeden toestand verkeert, en pessimisme daar verklaarbaar is, het een gerust stelling is een dergelijk geluid als van den heer Bar ten te vernemen. De heer De Geus, het oudste raadslid, vertelt, dat het bedrag der kosten en de grootte van het gebouw, die spr. in het hoofd had, verre werden overschreden, maar nu spr. de indeeling enz. heeft gezien, moet hij erkennen, dat het zóó behoorde te wezen. Waar zoo dikwijls op den bloei van handel en verkeer is gewezen, vestigt spr. de aandacht op het post- en te legraafkantoor, en meent spr. dat die zaak noodig moet worden verbeterd. De heer Bakker, wethouder van Oudkarspel, brengt als vertegenworodiger van de arbeidende klasse zijn gelukwenschen over. De totstandkoming van dit mooie gebouw getuigt van den bloei van Noordschar woude, van de vooruitstrevendheid en nijverheid der bevolking. Maar niet alleen van deze gemeente, doen ook die uit andere gemeenten. Spr. wijst op wat we in de geheele wereld zien, de concurrentie, ook bij de gemeenten, afgeleid van het prachtige woord ge meenschap. Spr. hoopt dat de nieuwe finantieele ver houding eenige beterschap zal geven en wat de sa menvoeging van gemeenten betreft, spr. merkt op, dat dit gebouw groot genoeg is om voor den gehee- len Langcndijk de administratie er in te voeren. Spr. hoopt dus dat dit nieuwe gebouw oqk aan de bevolking ten goede zal komen en waar onder den burgemeester na dc nieuwe U.L.O. school thans dit nieuwe gebouw officieel wordt geopend, hoopt hij, dat als de burgemeester door de hooge regeering nog eens werd verplaatst, dit gebouw nog in aangename herinnering mag blijven. De burgemeester antwoordt, dat bij deze officieels opening alle gastvrijheid zal worden gegeven, doch zonder de bedoeling dit gebouw gemeenschappelijk te gebruiken. De heer J. H. Keizer wijst sr op. hoe burgemeester Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat I Purol op. Herhaal dit eiken dag. zoo lang heil i noodig is. Van Spengler, komende uit een geheel andere omge ving, zich moest aanpassen, moest leeren kennen de mentaliteit der menschen. Een Stal jaren is er over heen gegaan en spr. meent uit naam der burgerij te spreken, als hij verklaart dat hot vruchtbare jaren zijn geweest, lil die 8 jaren hebben we gehad een. vooruitstrevenden raad, aan wiens hoofd, de burge meester, cn wij kunnen constatccrcn dan dat er veel verbetering in de gemeente tot stand is gekomen. Spr. wijst er op dat onze gemeente is een bovoorr 'cli- tc gemeente, die in haar gouden wapen 2 leeuwen heeft, een leeuw met staf en rol. Wat op die rol staat, is niet te ontcijferen, maar spr. zou cr in wil len plaatsen de voorletters van des burgemeesters naam: A. L. V. S. en er dan deze beteekeuis aan willen geven: „Alles loopt vlot van stapel". Spr. hoopt dat de volgende jaren even vruchtbaar zullen mogen zijn voor de gemeente als dc jaren die ach ter ons liggen. De Burgemeester dankt voor dc hartelijke woorden en zegt dat de gemeente zich zeker annbcvol-ui houdt voor een belangstelling van dc burgerij, even groot als bij den heer Keizer valt te constatceren. Nadat spr. nog heeft medegedeeld, dat telegram men van gelukwcnsch waren ingekomen van pastoor van Noord cn kapelaan Rouw, is het officieele ge deelte van dezen dag achter den rug. Dc aanwezigen worden door den burgemeester uit- genoodigd het nieuwe gebouw te bezichtigen en door allen werd gaarne aan die uitnoodiging gevolg go- geven. En zonder uitzondering waren zeker wel allen vel lof over de keurige afwerking, de practische in deeling cn de fraaie aankleeding van het nieuwe raadhuis. Inmiddels had de. muzipkvereeniging „Excelsior zich voor het gemeentehuis opgesteld en weldra weerklonken de eerste tonen van het „Wien Neer land? Bloed". Onder leiding van den beer Pranger zorgde ook later in „Concordia" Excelsior voor uit muntende muziekale opluistering. Nadat aan ccn paar fotograven gelegenheid was geboden een paar fotografische opnamen te maken, lxiod de gemeente Noordscharwoude in een met nal- men enz. versierd gedeelte van de groote zaal Con cordia, aan de genoodigden ververschingen aan. En dit on-officioele gedeelte slaagde, dank zij de groote gastvrijheid en uitmuntende zorgen, excellent. Er hocrschte ook hier een zeer prettige stemming, me nig hartelijk woord werd nog gesproken, ja zelfs werd nog wel de gelegenheid te baat genomen om bij den gemeenteraad een wensch kenbaar te maken. Wij twijfelen niet of van de zoo gul geboden ge legenheid om het nieuwe gebouw te bezichtigen, zal door vele ingQjctenen gebruik worden gemaakt. Uitvoering gemengd koor „Zanglust" Jammer, dat deze vereenlging, die eenige jaren gelo den zoo goed voor den deg kwam, op een paar'concour sen, gebrek lijdt aan voldoenden toevoer van nieuwe le den. Wel zagen we tot ons genoegen eenige oude ge trouwen, maar zij die Qe vereenlging verlaten hebben, zijn niet ln gelijk aantal door anderen vervangen, en vooral de bezetting der heerenpartijen was te zwak. Waarom kan hier geen flinke vereenlging zijn? Komt het door gebrek aan belangstelling in den koorzang cf door de verdeeling van de beschikbare krachten over een te groot aantal vereenigingen? (Onze polder met zijn betrekkelijk klein zielenaantal, heeft vijf zangver- eenigingen). 't Is moeilijk te zeggen, wat de oorzaak is, maar jammer vinden we het. dat, terwijl de leiding goed is, we toch niet een stijgende lijn in de prestatle's kun nen ontdekken cn onder deze omstandigheden ook niet behoeven te verwachten, omdat een directeur van een vereenlging met telkens wisselende leden en onvoldoende bezetting van enkele partijen, gedwongen is, altijd zijn keus te bepalen tot niet te moeilijke nummertjes. Natuurlijk sluit bovenstaande niet in, dat wat we te hooren kregen niet goed was. Integendeel, wo hebben genoten van eenige eenvoudige, maar moolo en goed uitgevoerde nummertjes. Het wat moeilijker „Troost der Toonkunst" vonden we zelfs heel mooi. Maar dat dit zoo goed was, doet ons juist gelooven, dat met wat meer belangstelling of consentratie van de verdeelde krach ten onze polder op het gebied van koorzang veel meer kan presteeren. Met de algemeene opmerkingen, die we in het voren staande terloops gaven, willen we, wat den zang betreft, volstaan. Ter afwisseling kregen we den heer J. Wiggers te hoo ren. Het is, zooals hij zei. nu de radiovereenlgingen zoo vaak cabaretzangers voor de microfoon brengen, moei lijk een nog onbekend nummertje voor te dragen. Veel nieuws hoorden we dan ook niet, maar meenen toch wel, dat zijn afwisseling van den zang ln den smaak viel. De heer J. Speets heeft bedankt als lid van de com missie tot wering van schoolverzuim In verband met zijn vertrek naar Enkhulzen. Ten bate dezer gemeente is een bedrag van f 600 aan gewetensgeld gestort Door den heer Jb. Kossen alhier, en den heer C. van Diepen, wonende te Zijpe, zijn aanvragen ingediend om een plaatsje te bekomen ingevolge de Landarbeiderswet Hiervoor hebben zij een perceel land gekocht van den heer R. Breen, alhier, gelegen aan den Middenweg. Voor den heer H. Tiesaen, alhier, zal door den aanne mer J. de Graaf een woonhuis worden gebouwd, aan den Zulder Molenvaartsweg. Voor rekening van den heer A. van den Berg. Gz., bloembollenkweeker alhier, zal aan den Zulder Molen vaartsweg een landhuis worden gebouwd. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Simon, zoon van A. Brommer en van I. M. Strooband; Anna Maria, dochter van J. L. Janson en van C. van den Nouland; Fennlgjc Grietje, dochter van A. Blaauboer en van A. Beens; Maria, dochter van P. Dwarswaard en van N. Rooza. 'T ZAND. We vernemen, dat op Zondag 9 Februari a.s. in de zaal van den heer H. Schrieken een Bioscoopvoorstel ling zal worden gegeven door den reizenden Bioscoop ondernemer Van Loenen van Warmenhuizen. Nadere aankondiging volgt per advertentie. ST. MAARTENSBRUG. Zondag hield de afd. St. Maartensbrug van den Bond voor Staatspensionneering een propagandaavond in hot lokaal van den heer Kossen. Dq opkomst was bevredi gend te noemen. Opgevoerd werd ..Levensdeining", een propagandastuk dat aan de spelers hooge eischen stelt In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer C. Nlerop den aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn genoegen uit over de vrij goede opkomst Hij deelde verder mede, dat de tijd voor de afdeeling weer gekomen was om ook in deze omgeving propaganda te maken

Schager Courant | 1930 | | pagina 11