ST. MAARTEN. NIEUWE NIEDORP. WIERINGEN. ALKMAAR. BARSINGERHORN. LANGENDIJK. HEERHUGOWAARD. HOOGWOUD. voor een zaak die zoo velen ter harte gaat, n.1.: Staats pensioen voor cuden \-an dagen. Cm dit echter te kun nen doen is er medewerking noodig »n het deed spr. daarom groot genoegen dat eenige dames en heeren bereid waren gevonden de vereeniging in deze te steu nen, door opvoering van het tooneelstuk, dat ten beste zou worden gegeven. Waar onder do spelenden personen voorkwamen, die zoo goed als nooit hun kunnen naar voren hadden gebracht, meende voorzitter goed te doen, ten opzichte van hen, de toegevendheid van het publiek in to roepen. Het spreekt vanzelf, dat wij daaraan met genoegen gevolg gaven. Toch, ondanks dit verzoek en ondanks de hooge elschen, die aan de spelers worden ge steld, meenen wij, dat de vertolkers in vele opzichten tevreden kunnen zijn over' hun werk. De rollen zaten er uitstekend in .terwijl menig goed gespeeld toonceltje naar voren werd gebracht. Onder al het ernstig gebeuren brachten de echtelieden Hendrik Tulp cn Guurtje, zijn vrouw, twee hoogst een voudige menschcn, met harten van goud, een welkome afwisseling. Het publick volgde met de mee3te aandacht het spel der spelenden. Na afloop van ieder bedrijf werd er har telijk geapplaudiseerd. Mogo dit voor de vertolkers een overtuigend bewijs zijn dat hun moeite cn opoffering niet te vergeefs is geweest De aankleeding was goed verzorgd; de grlmage van den heer Sw&rthof in do puntjes. Ter afwisseling werden door de aanwezigen een twee tal bondsliederen gezongen, begeleid met opgewekte mu ziek van de hccrcn muzikanten. Na afloop bracht voorzitter welgemeende woorden van dank aan allen die hadden medegewerkt, dezen avond zoo goed mogelijk te doen slagen. *T ZAND. Vrijdagavond 24 dezer, 's avonds half acht hield de Land- en Tuinbouwbond afd. 't Zand. een algemeene ver gadering' -bij den heer G. A. de Wit Aanwezig zijn 40 personen. Voorzitter, d9 heer C. N. de Wit opent met woorden van welkom aan de aanwezigen. In het bizonder heet voorzitter welkom aan den Hpreker van hedenavond, den heer Ven Ommen van Leiden, welke voor ons heden avond de met 1 Maart a.s. in werking tredende Ziekte wet, betreffende inhoud en strekking ervan, benevens dat gedeelte zal toelichten waarmee heeren werkgevers direct in aanraking komen. Na deze inleidende woorden van Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris voor gelezen en worden deze zonder op- of aanmerkingen on der dank goedgekeurd. Volgt nazien der jaarrekening, waaruit blijkt, dat de algeheele toestand der afdeeling gunstig kan worden ge noemd. Hfcrna is aan de beurt verkiezing van twee bestuurs leden wegens periodieke aftreding der heeren P. Vee ken, en W. Dignum, welke direct horkiesbaar zijn. Belden worden met bijna algemeene stemmen herkozen. Krijgen we bespreking over de mogelijkheid in het a.s. winterseizoen een Landbouwboekhoudcursus te doen houden. Na eenige discussie hierover, wordt hiertoe dan ook besloten. Volgt rede te houden door den heer v. Ommen, zooals voorvcrmeld. Spr. zet alles op eenvoudige duidelijke wij ze uiteen cn we betwijfelen dan ook niet of velen heb ben hiervan veel opgestoken. Na deze uiteenzetting volgt rondvraag, welke niets bizonders oplevert Voorzitter sluit hierna, na woorden van dank aan de opgekomenen en in het bizonder aan den heer Van Ommen, voor diens leerzame voordracht de vergade ring. Op Zaterdagavond 25 dezer hield de Vereen. Nut en Genoegen haar 2en Nutsavond in dit seizoen als ouder gewoonto.op de bovenzaal van den heer Schrieken, welke zaal goed bezet kan worden genoemd. Aangezien do Voorzitter, Dr. Oterdoom, door medi sche werkzaamheden nog niet aanwezig is, opent Vice- Voorzitter de heer Jlmmlnk te ruim acht uur deze bij eenkomst Voorzitter spreekt zijn spijt erover uit dat dokter nog niet aanwezig is, daar wo diens leiding, met de tact fcem eigen, noode kunnen missen, en ik, zegt Voorziter, zonder zelf onderschating, niet over zooveel goedgekozen woorden beschik. Voorzitter heet hierna allen hartelijk welkom op de zen avond en 6preekt er zijn genoegen over uit dat hij •weer zooveel nieuwo gezichten ziet, voor het meeren- deel behoorendc 'tot de jongeren. Spr. herinnert er hierna aan. dat wij den vorigen gehouden avond tijdens het op treden van Daan Pool veel hebben genoten, doch spreekt gezien het programma dat voor hem ligt zijn vertrou wen erover uit. dat ook dezen avond voor elk een ont spanning zal blijken te zijn. Door do uitgebreidheid van genoemd programma, zegt spr. verder, stel ik voor om meteen maar te beginnen aan de afwerking ervan, doch verzoek eerst den secretaris de notulen der op 7 Dec. 1929 gehouden nutsavond voor te willen lezen. De heer Biaauw leest deze, opgesteld in geestige be rijming hierna voor, waarop een welverdiend applaus zijn deel wordt Onveranderde goedkeuring ervan volgt hierna. Als eerste nummer wordt hierna door den heer Ant. Luyckx j^zengen: „Hallo m'n land, m'n Californië,'' waaYna het tooncolstukje „Burgemeester van Pimpelen leert dansen", door do dames J. Biaauw en C. Schrieken en de hoeren A. en J. Volgelzang, J. Zwart en J. Weij. Veder een gedichtje door Mej. Muntjewerfde Meura, getiteld: „Zijn eerste weekloon". Vervolgens de schets „Vacantle", door den heer S. Vogelzang. Volgt een voor dracht „De dichterlijke vrijheid", door Mej. en den heer A. en A. Blaauboer van Schagen. Krijgen we weer de heer Luyckx, ditmaal met „Hallo Bandoeng!". Daarna „MIetje's trouwdag", door Mejuf frouw A. Borst van Schagen, waarna volgt het tooneel stuk je: „Hans Worst in verhoor" door de heeren C. Muntjewerf, M. v. d. Hoek en J. v. d. Werf. Wederom volgt hierna de heer Luijckx en wel met „De kleine man" van Louis David3. Hierna krijgen we als laatste nummer voor do pauze het tooneelstukje „Wit en Zwart" voorgedragen door de heer cn Mej. Andringa, hetwelk de lachspieren danig in berdering brengt Na de pauze noemt Dr. Oterdoom, welke inmiddels arrivcorde, de leiding over. Als no. II volgt hierna hot tooneelstukje „Voor het oog van de wereld", door de dames C. Schrieken, J. Biaauw, E. Holcma, A. Zeeman en A. Doorn. Daarna de komische voordracht „Kobus voor den rechter van instructie", door den heer J. Bos. Verder „Koffiepraatje" door de heeren J. de Jong en A. Vogelzang, waarom on- bedaarlijk wordt gelachen. Volgt verder het diep roerend gedichtje, door do ver tolkster ervan als „Kinderzieltje", getiteld. Verder in ditzelfde genre „De overweg", door Mej. A. Blaauboer Vervolgens „Zilver tussehen goud", gezongen door de heeren D. cn A. Blaauboer, aan de piano Mej. A. Borst. Krijgen we hierna weer de heer Luijckx met „Nou tabó dan" van Michcl do Cock en „Kerstliedje" van Willy Derby. Als Inatste nummer volgt thans: „Twee broertjes, van Abbesteo aan het woord", door de dames A. Blaau boer cn A. Borst. Voorzitter dankt hierna den hoer JJmmink voor diens leiding in den vooravond. Het speet spr. dat hij het begin van den avond niet mee kon maken, daar hij wist dat een uitstekend gevuld programma aanwezig was. Dit juist deed hem groot plezier daar we dit wel anders hebben meegemaakt. Vele nieuwe gezichten hebben we hedenavond op het tooneel gezien, zegt Voorzitter, laat dit ook voor do oude bekenden een aansporing zijn. Voorzitter drukt hierna zijn spijt erover uit dat de heer De Leeuw Sr. en diens echtgenoote niet aanwezig zijn en spreekt de hoop uit, hen cp don in Maart a.s. te houden avond weer aanwe- te zullen zien. Spr. dankt hierna de pers voor haar actieve aanwe zigheid, daar hij in publicatie der verslagen van verga deringen en versterking van het vercenigingsleven ziet Volgt dmk aan den pianist den heer D. Koning, voor het uitstekende accompagnement. Hierna dankt spr. al len, die aan dezen avond hunne krachten gaven en te vens aan alle andcra aanwezigen voor hun opkomst en sluit hiermee dezen uiterst gezelligen avond. Bij den heer A. Kossen alhier is komen aanvliegen een postduif gemerkt NB N 16 27 23915. Door het bedanken van den heer A. Klerk als admi nistrateur van het veefonds St. Maarten is in diens plaats benoemd de heer W. L. Correlje, ambtenaar ter secretarie, alhier. VALKKOOG. Zondag trad in het cafe van den heer Van Schoorl alhier, onze „Daan" op. De zaal was goed bezet Het program, bij velen in den omtrek bekend, weri ook hier op een manier, onze Daan enkel eigen, opge voerd, tot groot genoegen van de aanwezigen. Ook hot interieur, wat steeds door Daan op sleeptouw wordt me degenomen, kleedt het geheel zoo echt, zoodat alles op zulk een avond in overeenstemming is. Er is, zoo gezegd genoten, enop 't geen is vertoond daverde veelal, de lachsalvo's zoodat, daar lachen gezond ls, een avond ge lijk deze, nog weer eens een doktersrekening uitspaart en uitgaan op deze wijze nog een voordeeltje heeft Een gezellig bal tot slot. Jubileum Dr. Maate. Zaterdag 25 Jan. j.1. was onze hooggeachte heer P. lléats 40 jaar dokter en en in en buiten onze gemeente verwachtte m enalgemeen dat deze dag een feestdag in Nieuwe Niedorp zou zijn, want het feit, dat Dr. Maats gedurende al dien tijd nauwgezet en met groote plichts betrachting zijn werk vervulde, voor rijk en arm, dag en nacht klaar stond om ze te helpen, gezien de uitge breide en moeilijk te bewerken practijk was het toch zeer zeker belangrijk genoeg om op dezen dag Dr. Maats feestelijk te huldigen. Dit is helaas niet geschied. De gemeentelijke autoriteiten achtten het schijnbaar niet noodig om dezen dag voor den Jubilaris tot een feest dag te maken, maar hebben gemeend dit te moeten uit stellen tot de heer Maats over een jaar of anderhalf 40 jaar dokter van de gemeente Nieuwe Niedorp is. En naar men zegt heeft onze dokter, die altijd kalm en eenvoudig in zijn optreden ls en aan wien alle trotsch- held en IJdelheid vreemd is, te kennen gegeven, dat hem dit zeer gewenscht voorkwam en liever zag, dat er niet te veel drukte van werd gemaakt Ondanks het bovenstaande is 25 Januari voor den Jubilaris toch nog een hoogstbelangrljke dag geworden. Reeds 's morgens vroeg brachten de verschillende vrachtauto's van Schagen en Allernaar een groot aan tal prachtige bloemstukken van collega's, vrienden en kennissen en het was een indrukwekkend gezicht deze grootsche bloemenhulde te aanschouwen. In den loop van den dag ontving de Jubilaris een vijftigtal gelukstelegrammen en eenige honderden fell- citatiekaartjes. Des namiddags kwamen verschillende kennissen van buiten en uit de gemeente, den jubilaris en zijn familie gelukwenschen. Als bijzonderheid willen we even vermelden, dat de jubilaris ook werd gefeliciteerd door het eerste kind, dat veertig jaar geleden door dokter Maats In de schoot van de baker werd gelegd. Dit veertigjarig kind ls een heer uit de gemeente Harenkarspel, die meende, dat hij op oen dag als deze, bij het feest behoorde en niet mocht thuis blijven. Dit bezoek werd door Dr. Maats en familie op zeer hoogen prijs gesteld. Des avonds kwam Iemand als vertegenwoordiger van de burgers van Zijdewind en 't Veld den jubilaris een cadeau aanbieden in den vorm van een prachtige ge makkelijke stoel en een mooie tafel. Dit mag zeer zeker een spontane uiting van waardeering van dokter en zijn werk worden genoemd. Verder werd te ongeveer halfacht door het muziek gezelschap „Excelsior" den Jubilaris een serenade ge bracht. Nadat het eerste nummer, een opgewekte marsch, was ingezet, kwam de dokter met zijn familie naar bulten. Toen de muziek zweeg, nam de voorzitter van „Excelsior", de heer C. Groot, het woord en sprak ongeveer het volgende tot don Jubilaris: Het ls de Vereeniging „Excelsior", die de vrijheid heeft genomen om een hulde te brengen aan het Echtpaar Dr. Maats en kinderen. Ik zeg de vrijheid, omdat het algemeen bekend Is, dat dokter Maats het kenmerk draagt van grooten eenvoud, en niet gaarne dikwijls een huldebetoon zou willen ontvangen. Maar aangezien dit voor hem een dag ls van groote herdenking, hoop ik, dat hij voor dezen keer een uitzondering wil maken. Toen er slechts een enkele stem uit de Vereeniging „Excelsior" naar voren kwam, om aan het Echtpaar Maats een hulde te brengen, was men het direct een parig eens, vrij zeker de overtuiging voelende, dat het voor Ieder lid der vereeniging tot eer strekt om een hulde te brengen aan menschen, die dat in zoo'n ruime mate toekomt. Toch is het piet het doel der vereeniging om dit voor zich alleen te doen, maar als de tolk van het algemeen. Aan U. dokter Maats, brengen wij hulde voor hetgeen U voor de menschen heeft gedaan, en wel voornamelijk voor den lijdenden mensch, waarmede U een grooten strijd heeft gestreden en waarbij U, Indien genezing mo gelijk was, veelal zegevierend den strijd tot overwinning bracht. En daarbij is getoond, dat U waardig den naam dokter Maats kan dragen. Ook brengen wij U hulde voor hen, waar hoop op herstel niet meer mogelijk was. Ook daar heeft U voor gedaan wat mogelijk was en tot het uiterste getracht voor hun heengaan, het lijden zoo draagzaam mogelijk te maken. Ook brengen wij u hulde voor de duizenden kinderen, die met medewerking van Uw geduld en groote opoffe ring de eer hebben gekregen qm het eerste levenslicht te aanschouwen. En aan U, mevrouw Maats, ook U komt hulde toe; vrij zeker ls Uw bijstand voor Uw man zeer groot ge weest Want door zijn vele afwezigheid hebt gij gefun geerd als hoofd van Uw gezin, waarvoor U alle eer toekomt, mede Uw goede en ruime opvatting voor het leven, hebben deze belde vrij zeker veel bijgedragen tot groei en bloei der gemeente. En nu, voor al het goede wat U belden aan de Gemeente heeft gegeven, feliciteer ik u en uwo kinderen namens de vereeniging „Excel sior" van Nieuwe Niedorp voor de nauwgezette plichts betrachting, tot voorbeeld aan velen, met het veertig jarig ambtsjubileum. En nu dokter Maats, wanneer nu de tijd komt, en die zal komen, wensen ik U, ik kan wel zeggen namens de geheele gemeente, naast wel verdiende rust, nog langen tijd een gezond leven, te zamen met Uw vrouw, te midden van Uw kinderen en kleinkinderen. Hierna werd de tweede marsch door „Excelsior" aan den Jubilaris toegespeeld. Na het einde daarvan, zegt spreker: en nu zal nog een van ouds bekend stukje muziek worden gegeven, met alom bekenden Inhoud, wat de meening zal zijn van geheel de Niedorper Bur gerij en ook van omligcr.de plaatsen en van allen die het huisgezin dokter Maats van nabij hebben gekend. Met, ik dank u, sluit spr. zijn rede, waarna door „Ex celsior" onmiddellijk wordt in gezet met het „Lang zal hij Leven". Na afloop gaf het talrijk bij elkaar gekomen publiek door een hartelijk applaus blijk van Instemming met de gebrachte hulde. Hierna richt het echtpaar Maats een kort woord van dank aan de vereeniging „Excelsior" voor het hulde betoon, aan hen gebracht en verzoekt de geheele ver eeniging binnen te komen om ter eere van het feest een glas wijn te drinken, hetgeen door de vereeniging blijde werd aangenomen. Alles bij elkaar genomen, gelooven wij gerust te mo gen zeggen, dat 25 Januari 3930 voor onzen dokter Maats ls geworden een onvergetelijken dag, een dag waarop hij heeft ondervonden, dat zijn persoon en zijn werk in Nieuwe Niedorp en omgeving wordt gewaardeerd. En fcet was zeer zeker op zijn plaats, toen de voe-zit- ter van „Excelsior" namens de geheele burgerij Dr. Maats en zijn familie gelukwcnschte. Van harte hopen wij, dat het voor dokter is weg gelegd om nog een paar jaar in ons midden werkzaam te zijn, om alsdan het 40-jarig jubileum als dokter van Nieuwe Niedorp te kunnen vieren. In cafe „de Roode Eenhoorn" alhier vond Zaterdag avond j.1. een vergadering plaats van werkende boeren en tuinders, uitgaande van het Nedcrlandsch Comité ter voorbereiding van het Europeesch Boerencongres 1S30. Als onderwerp voor deze vergadering was gekozen: Het Europeesch Congres van werkende boeren van alle anlden, to eBrlijn in 1930 en de toestanden van Noord- Holland. De heer P. Zwagerman opent de vergadering, heet den vergaderden en den spreker hartelijk welkom. KiJ wijst erop, dat de kleine boer en tuinder zeker reden heeft in beweging te komen tegen de hedendaagsche toestan den, waaronder de boerenstand leeft. Altijd is het zoo geweest, zegt de inleider. De boerenstand was altijd de verdrukte. Zij deen het nuttigste werk, maar zijn de minst getelden. Dit moet anders worden, de boer dient dit te beseffen en zich op te maken, hierin verandering te brengen. Hij geeft daarna het woord aan den spreker van dezen avond, den heer L. Simons uit Amsterdam. In een eenvoudige uiteenzetting heeft de heer Simons ons het doe! van dit congres verklaard en de beteekenis ervan voor den landbouwenden stand aangetoond. Nimmer tevoren nog zijn keüne werkende boeren uit alle landen van Europa bijeen gekomen tot bespreking van hu nbelangen. Steeds drukender wordt de toestand der kleine boeren. En dit niet alleen in Nederland. Dit verschijnsel doet zich voor onder de landbouwende be volking van geheel Europa. De land- en pachtprijzen zijn hoog, het kleinbedrijf gaat gebukt onder groote hy potheken. Rationalisatie van het bedrijf .Invoering van veel machines, het zijn maatregelen die meestal bulten het bereik van den kleinen werkenden boer vallen, ook al door de te hooge prijzen der industrieproducten. Als een ander uiterste daartegenover de lage prijzen van bijna alle landbouwproducten. Geen wonder dus, dat de omstandigheden, waarin de kleine boeren verkeeren, steeds ongunstiger worden. In alle landen echter beginnen de kleine boeren te beseffen, dat zij de verdediging van hun belangen, los van de politiek, in eigen handen moeten nemen. Zelf standig zullen zij zich tegen het groot-kapitaal moeten gaan verzetten, duidelijk is dat zij geen andere bond- genooten zullen vinden als den arbeidenden stand van de steden en het platteland, die onder dezelfde verdruk king etuitbuiting vao het kapitaal gebukt gaat. Met pachtwetten, beschermende rechten e.d. van hoo- gerhand, bereikt de kleine boer weinig of niets. Het pachtvraagstuk is een der belangen, die de wer kende boeren in Nederland het meest raken. Thans is van regeerlngswege een ontwerp-pachtwet samenge steld. Welke verbeteringen behelst het, zou het ook kunnen inhouden? Immers, een grondige herziening en verbetering zou aantasting van het privaat-bezit tengevolge hebben. Groote burgerlijke, sociaal-democratische en christelijke bladen verwijten onze beweging een bolsjewistischen ondergrond, schermen met communistische agitatie etc. Ons werk echter beoogt niet de belangen van welke po litieke partij ook, uitsluitend de belangen van de wer kende boeren en tuinders. Hieraan nemen alle personen deel, die onafhankelijk van partijstandpunt of godsdien stige overtuiging, het met ons eens zijn. Het feit, dat onder de stichters van het Europeesch Comité menschen zijn als de voormalige president van Albanië, Fan Noli, de jarenlange leider der Katholieke Partij Popularl in Italië, dr. Guldo Miglioli, bevestigt zulks voldoend.e De moeilijkheden waarmee de kleine boer allerwegen te kampen heeft, zijn niet binnen eigen land op te lossen. Het betreft hier internationale vraagstukken en ter bespreking daarvan is juist het Europeesch Congres van zoo groot belang. Speciaal de volgende onderwerpen zullen deel der be spreking uitmaken: 1. De wereldcrisis In het landbouwbedrijf; 2. Hervormingen in het grondbezit waardoor de wer kende boeren en hun kinderen aan den beaoodigden grond kunnen komen om op te leven. 3. Belastingen en drukkende schulden; 4. Credleten om aan bedrijfskapitaal te komen; 5. Verhouding der prijzen van Industriewaren en landbouwproducten 6. De belangen der arbeidende boeren ln de coöpe raties; 7. De tarieven en hun werking op de ontwikkeling van de omstandigheden waarin het Europeesche boeren bedrijf verkeert; 8. De verdrukking waarin de werkende boeren ge raken door de rationalisatie in de Industrie en in het landbouwbedrijf 9. De uitbuiting w aaraan de arbeidende klasse bloot staat; 10. Pachtweten' ln het belang van de werkende boe ren, zoodat de opbrengst van het land ln de eerste plaats kan dienen om een levensbestaan te verzekeren aan degenen, die erop werken. De beweging voor het Congres grijpt snel om zich heen. Ook in on sland beginnen de kleine boeren en tuin ders zich ln comité's te vereenigen en wordt door deze comlté's propaganda gemaakt voor het Congres. Ook de Noordhollandsche hoeren dienen zich bij de beweging aan te sluiten. Indien dat gebeurt zal ook Noord-Holland zijn vertegenwoordiger naar Berlijn kunnen zenden. Nadat de heer Simons zijn rede beëindigd had, bleek wel de algemeene instemming der aanwezigen met het gesprokene. Besloten werd ook ir. N. Niedorp een comité op te richten, waarvan de heer P. Roosloot het secretariaat op zich nam. Hiermee waren we aan het eind gekomen van deze belangwekkende vergadering, welke zeer zeker er toe bijgedragen zal hebben, de belangstelling voor het Euro peesch Congres hier in Westfrieschland te vergrooten. MOERBEEK. Dat er in onze andere Provincies meer liefhebberij voor melken bestaat onder de arbeiders, dan in Noord- Holland, bleek wel toen onze plaatsgenoot, de heer W. een vaste arbeider vroeg die genegen was te melken. Per ifedv. was door hem een oproep gedaan ln de Scha- ger Courant, en in het Noord-Holl. Dagblad, waarop hij totaal geen enkele aanbieding kreeg. W. heeft toen één advertentie ln de Boerderij geplaatst, waarop niet min der dan 33 aanbiedingen inkwamen, allen van jonge arbeiders buiten Noord-Holland. Hieruit blijkt, dat Noordholland bij de arbeiders ten platielar.de in Nederland goed staat aangeschreven. De heer B. II Kraan alhier is voornemens aan de Kliefstraat twee dubbele arbeiderswoningen te laten bouwen. Bij den Provincialen Waterstaat in Zuid-TIolIand is benoemd tot opzichter de heer M. Dalcnbout, bui tengewoon opzichter bij de Directie der Zuiderzee werken te Den Oever alhier. B. en W. hebben op verzoek van den Directeur-Gene raal der Zuiderzeewerken cn nadat een ingesteld onder zoek de geschiktheid van het aanwezige drinkwater heeft uitgewezen, voor de woning Beltstraat 53 vrijstel ling verleend van de verplichting tot aansluiting aan de waterleiding. Aan J. Kok. Poolwcg, ls door de Generale Commiss'e Zuiderzeesteunwct een geldelijke tegemoetkoming ver leend tot wederopzegging De levering van leermiddelen, schoolbehoeften enz., voor de drie openbare scholen, voor het jaar 1930—1931 is bij de op 21 Januari gehouden aanbesteding gegund aan de firma P. Out en N.V. Drukkerij v.h. P. J. Out ie Koog a.d. Zaan, voor zoover betreft perceelen I en II (leermiddelen en schoolbehoeften) en aan Joh. Klare alhier voor zoover betreft perceel III (benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken. J.1. Zaterdagavond had ten verzoeke van den heer C. Kooijman te Westerklief in Concordia, te Hippolytus- hoef, eene openbare verkooping plaats van diens boe- renbehuizing en landerijen, ten overstaan van Notaris Obreen. Perceelen 12345 en 6 brachten in totaal op f 9283.kcoper D. Lont Pz. te Westerklief. Perceel 7 f 1900.aan C. Bakker Jzn. en P. Kooij J.P.Hz., perceel 9 aan J. Rotgans Johz. te Westerklief voor f 400. perceel 8 en 10 tot en met 16 werden opgehouden. I'i' 5 1 gevonden onder de autowlelen. Het 5-jarig znonije van het echtpaar Groot uit de Ge dempte Baansloot, dat al spelende onder een vrachtauto geraakte, is in het sted. ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Vrijdagavond werd het lijkje naar de in droefheid verkeerende ouderlijke woning te ruggebracht Landelijke kunstwaardeerlng. Onder de goede leiding van een in Westfrieschland welbekend koordirigent en tenorzanger, een voormalig stadgenoot werd de vorige week in een eerzaam dorp uit den omtrek, een zanguitvoering gegeven, die uiter aard een regilieus karakter droeg. Jammer genoeg ech ter, bleek er aan de regilieuze stemming van een deel der bezoekers nog wel iets te ontbreken, wat uit hun vechtlustig optreden viel waar te nemen. De liefdadige heer, die zich welwillend en ter liefde Gods had belast met het controleeren der entreebewijzen, ontving met een of ander daarvoor geschikt voorwerp een zoo ge- duchten slag op zijn overigens hoogst selied schedeldak, dat een greppeltje van minstens een centimeter werd aangebracht, terwijl hem bij wijze van troost opwekkend werd toegevoegd: „Nö hew je ien bloivende skoiding in je heer, joóntje! ha, ha ha!" Het is te hopen, dat deze Ingenieuze amateurkapper ook nog een dergelijk recept kan leveren voor een per- manente haargolf met gebruiksmaking bij voorbeeld van een gloeiende pook of iets in dezen practlschen geest. Dat zou dan een zeer pasend pendant zijn voor de bloi vende heerskoiding; waar voor op het condert zoo'n „in slaande" reclame werd gemaakt! Aan den dienstplichtige der lichting 1929 uit deze gemeente, A. Schenk, behoorende tot het Regiment Kust-Artillerie is door den Minister van Defensie uit stel van eerste oefening verleend tot 16 October 1930. De heer C. .T. Nonnekes te Schagen heeft zijn benoe ming tot onderwijzer aan de O. L. School te Kolhorn aangenomen. Aan het jaarverslag van den Correspondent der Ar beidsbemiddeling in deze gemeente ontleencn wij het volgende: In het tijdvak van 1 Januari tot 30 'Maar t 1929 meldden zich als werkloos aan 81 arbeiders en in het tijdvak 11 November tot het einde van het jaar 31 arbeiders. Het aantal personen, dat zich in den loop van het jaar een of meerdere malen als werkloos heeft laten inschrijven bedroeg pl.m. 98. Zooveel mogelijk arbeiders werden te werk gesteld bij polders of bij .particulieren, terwijl 8 bakschippers werden geplaatst bij de Zuiderzeewerken. KOLHORN. Zondagavond werd voor de afd. Kofhorn van den Centralen Bond van Transportarbeiders opgevoerd de propagandafilm „De Wevers." De heer Engel heette den aanwezigen welkom, waar na met het vertoonen van de film een aanvang werd gemaakt. De film, welke een beeld gaf van do arbeidstoestanden in de weversindustrie in pl.m. 1840, werd met aandacht gevolgd. Na afloop dankte de heer Engel de aanwezigen voor hun opkomst; het bestuur der afdeeling voor zijn initia tief in deze en hoopte, dat de opkomst een volgende maal nog grooter zou zijn. Vermelden we, dat ter afwisseling nog werd vertoond, een film, getiteld: „De Huifkar." ZUIDSCHARWOUDE. Zondag werd in de kolfbaan van den heer P. Kra mer de laatste ronde gespeeld van de match, die de 6 bij den Langendijker Kolfbond aangesloten kolf- clubs in de verschillende banen aan den Langendijk achtereenvolgens tegen elkaar speelden. Het waren thans de A-klassen, die tegen elkaar in de strijdbaan traden. Er werd van iedere club door zes kolvers ge speeld, die elk drie partijen van 5 slagen maakten. De uitslag was, dat van de onderscheidene clubs de spelers de volgende punten sloegen, waarbij tus sehen haakjes staat aangegeven het totaal, dat de vo rige 5 ronden opleverden, zoodat de finale uitslag nu als volgt is; „Onder Vrienden", Oudkarspel: J. Schrieken 136 (449), totaal 585 p.; A. Eecen 128 (548), totaal 676 p.; O. Bakker 102 (427), totaal 529 p.; N. Ouant 129 (512), totaal 641 p.; K. Kroon 124 (430), totaal 554 p.; Jb. Strijbis 131 (405), totaal 436 p. Algemeen totaal 3521 p. „Vriendenkring", Noordscharwoude; C. Langedijk 134 (599), totaal 733 p.; T. Pranger 117 (541), totaal 658 p.: G. Hop 139 (498), totaal 637 p.; P. Langedijk 158 (504), totaal 662 p.; C. Pranger 104 (532), totaal G30 p.; T. Kostelijk 105 (457), totaal 562 p. Algemeen totaal 3888 p. „Op Maat", Zuidscharwoude: P Molenaar 162 (567), totaal 729 p.; A Berkhout 144 (488), totaal 632 p.; J. J. Reijne 132 (460), totaal 592 p.; K. de Boer 152 (512), totaal 664 p.; P Glas 95 (417), totaal 512 p.; J. de Geus 97 (440), totaal 537 p. Algemeen totaal 3666 p. „Volharding", Oudkarspel: C Vlug 151 (530), totaal 681 p.: P. Gelder 104 (465), totaal 569 p.: Jb. Gelder 109 (443). totaal 552 p.: P F. Kat 126 (470), totaal 496 p.: S. Ton 99 (427), totaal 526 p.: J. Deutekora 123 (430) totaal 553 p. Algemeen totaal 3477 p. „Gezellig Samenzijn", Zuidscharwoude: W. Kraak man 128 (516), totaal 644 p.; D. de Lange 137 (428), totaal 565 p.; G. Mett.es 134 (569), totaal 703 p.; Jb. Zijp 00 (424), totaal 514 p.; Jn. Zljpe 131 (481), totaal 612 p.: T. Beers 122 (437) totaal 559 p. Algemeen to taal 3607 p. „Ons Genoegen", Noordscharwoude: C. Balder 127 (419). totaal 541 p T. Muileboom 98 (469), totaal 569 p.; Jb. Hopman, 131 (406), totaal 537 p.; A. Moeijes 110 (452), totaal 562 p.; W. Kostelijk 127 (489), totaal 616 p.; P. Jes 129 (460), totaal 589 p. Algemeen totaal 3377 p. Uit bovenstaande cijfers volgt alzoo, dat de match is gewonnen door „Vriendenkring" te Noordschar woude met 3S88 p Hulde aan deze kranige kolvers! VEENHUIZEN. De heer J. Liefhebber, Hoofd der School alhier, is benoemd tot hoofd eencr eerlang te openen open bare school voor M I'.L.O. te Emmer Compascuum (Drente). AARTSWOUD. De here K. Slngcr heeft zijn woon- en winkelhuls uit de hand verkocht aan J. Baron te Gouw, Hoogwoud. De beer Singer gaat naar Hauwert

Schager Courant | 1930 | | pagina 12