AlftlEtl NitlIS- BRIEVEN OVER ENGELAND. De Winde plekken in de Radio-ontvangst Hudson 8 cyl. in Grootere ESSEX, UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. DE WITTE VROUW VAN SCHAGEN LIEFHEBBER IJ EN. Automobieltentoonstelling te Amsterdam. Op STAND 36 't Is knudde. Woensdag 29 Januari 1930. SCHAB 73ste Jaargang No. 8603 ODRANT. ff Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenticn nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers C cent. ADVEBTEN- TIüN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootére letters worden nnnr plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. door M. VISSER. De witte vrouw! De witte vrouw! Hoe klonk dat vele keeren In oude dagen om den burcht Der oude Schager Heeren. Uit 't water rees zij in den nacht Bij dag in 't diep verwijlend Gekleed in sleepend, lang gewaad, Onhoorbaar voorwaarts ijlend. Van gracht tot gracht om 't oude slot Van dat de nacht ging dalen Deed zij haar gangen zonder rust, Tot 't eerste zonnestralen. Het was of zij het slot omsloot Met donkere gedachten, Die tot de werk'lijkheid ontwaakt Slechts dood en sterven brachten. Heer, vrouw en knechten altegaar, Dit 't schijnsel zagen zweven, Vervulde 't met een bang gevoel En vrees voor 't broze leven. Men wist het. Als de witte vrouw Zoo dreigend nacht bij nachten Het slot omsloop, dan was de dood In 't hooge huis te wachten. Nu was 't de Heer, dan was 't zijn ga. Die 't leven moest verlaten; Dan 't kind, of knecht of jonge maagd Of een der onderzaten. De witte vrouw verscheen verdween Als 't lot had uitgesproken Wie voor haar rust eerst vallen moest En d'oogen had geloken. Eén duizend, zeven honderd zes Schreef Clio in haar bladen, Vereeuwigend in bloedig schrift Der tijden oorlogsdaden. 't Was Mei en Schagen's burchte was Van Heer en Vrouw verlaten. De krijg riep Dietrich op ten strijd, Ten strijd voor Holland's staten. De witte vrouw! De witte vrouw! Vol schrik klonk 't door oud Schagen. Wat dat beduidde, geen, die 't niet wist Uit lang vervlogen dagen. De witte vrouw! De witte vrouw! Men zag haar nacht bij nachten. Wien gold het van het oude slot? Wien zou het sterven wachten? Bij Ramillies lag 't Hollandsch heir. Ten aanval! sloeg de trommel. Trompetten schalden over 't veld En dof klonk 't kanongerommel. Heer Dietrich, Schagen's laatste Heer Uit Beiercn's ed'len bloede Vocht als een held in voorste rij Waar 't felst de kampstrijd woedde. Daar trof een kogel uit 't kanon Des vijands Schagen's Heere. Hij viel en stierf na korten stond Als held op 't veld der eere. Den ondergang van Beleren's huis Schreef Clio's veder neder. De witte vrouw verscheen verdween En keerde nimmer weder. Cllo muze der geschiedenis. Dietrich Thomas van Beleren, Heer van Schagen en Grave van Warfusé werd in den slag bij Ramillies door een kanonskogel het been afgeschoten. Hij stierf den 24sten Mei 1706. Zijn dapperheid werd zeer ge roemd. 25 Januari 1930. Liefhebberijen! Een onderwerp, waarover boekdeelen te vullen zouden zijn. Een dankbaar onderwerp nog op den koop toe. De naam zelf is al aanlokkelijk Dingen, die je lief hebt. Hoeveel duizenden verschillende lief hebberijen en liefhebberijtjes zouden wij menschen er te zamen wel op nahouden? 't Ziet er ook slecht met ons uit, wanneer we geen liefhebberijen hebben. Ouders klagen over kinderen, die nergens bepaalden lust in hebben. „De jongen houdt niet van lezen", hoor je dan. „Voetballen geeft hij niet om. Ik heb geprobeerd een postzegelverzameling met hem aan te leggen, maar hij is er niet in geintersseerd. Tien tegen een dat een jongen, van wien dit gezegd moet worden, geen gezonde jongen is. Hij hoort e r- g e n s liefhebberij in te hebben. Lucifersdoosjes, uit geblazen vogeleieren, paddestoelen, zelfs sommen maken, als het niet anders kan. Maar ln hemelsnaam niet in niets. Onze liefhebberijen veranderen met de jaren. Niet al tijd, maar meestal. Niet een van de honderd postzegel- verzamelende jongens wordt een postzegelverzamelende man. Hij blijft misschien wel een verzamelaar, maar zijn lust tot bijeenbrengen heeft zich met de jaren in een andere richting bewogen. Misschien verzamelt hij nu handteekeningen, boombladeren, of eerste drukken van boeken. Misschien verzamelt hij heelemaal niets meer, maar besteedt elke minuut van zijn vrijen tijd aan pho- tographie. Misschien danst hij, of gaat zeven keer in de week naar de bioscoop. Misschien schrijft hij wel inge zonden stukken in het plaatselijk blad. Mogelijk heeft hij zich op tulnieren toegelegd. Ik zeg het met eerbied, want Is er een betere liefhebberij, een edeler, een meer verheffende, en gezondere, een voordee- liger, eenja, ik kan niet meer. Laten we maar kort zijn. Alle liefhebberijen zijn maar liefhebberijtjes verge leken met TUINIEREN. Ik weet zeker, dat ieder, die tuiniert dit met mij eens is, en aangezien wij, tuinmenschen, medelijdend neer zien op alle anderdenkenden en ons van hun oordeel niets aantrekken, voelen wij ons zeer gelukkig en tevre den. Niemand tuiniert ook beter dan wij. 't Is waar, dat buurman links zijn best doet, maar 't is al net als bij buurman rechts, niet waar? Vergelijk hun tuin eens met den onzen! Zelfs hun onkruid groeit nog niet zoo welig als bij ons. En komen de mollen ooit bij hen? Zelfs die stomme dieren weten wel, waar het goed is. Maar, wij moeten bescheiden wezen. Dit is een eigen schap, die ons natuurlijk aanhangt, als alle dingen, waar we niet mee geboren zijn. Doch, we zullen eerlijk en plichtsgetrouw ons best doen. Luistert dus, en bewondert onze eerlijkheid. Wij hebben een geweldigen aanleg voor tuinieren. Wij kunnen zonder eenige hulp meestal den bovenkant van den onderkant van een bloembol onder scheiden. Niet meer dan één op de twintig bollen zetten wij verkeerd om in den pot. En of het onze aanleg is, of de vriendelijkheid van den bol, weten wij niet, maar het zaakje komt per slot van rekening nog terecht ook, al gaat het wat raar en al duurt het wat lang. Waar onze bescheidenheid en eerlijkheid nu blijft? Eerlijk gezegd, wou ik, dat ik er niet over begonnen was, maar ik ben nu eenmaal zoover, en ik heb geen zin weer opnieuw te beginnen. Welnu dan, Wij zijn ge abonneerd op een tuinbouwblad. Een Engelsch tuinbouw blad. Popular Gardening heet het. Ik zal me wel wach ten, het aan mijn buren te vertellen. Kent U Popular Gardening? Dat is jammer. Trouwens, ik kende het verleden jaar ook niet. Maar toen de zaai tijd van bloemzaad was aangebroken, zag mijn vrouw een advertentie van het blad. En een zeer aanlokkelijke advertentie. Iedere kooper van het blad ontving namelijk in de eerstvolgende tien weken een pakje bloemzaad gratis. Tien pakjes bloemzaad voor niets. Wij waren toen juist in een van onze bezuinigingsperioden, dus voelden we, dat we aan onszelf, aan ons gezin, en aan de geheele maatschappij verplicht waren onze uitgaven te verminderen door ons op dit blad te abonneeren. En met ongeëvenaard succes. Popular Gardening hield zich trouw aan zijn belofte. Tien pakjes hebben wij ontvangen. Elke week één. Mijn vrouw zei, 't was net of ze ergens 's zomers ln pension was. Dan had ze eiken dag de verrassing wat ze te eten zou krijgen (een verrassing, die wij mannen dagelijks hebben, en lang niet genoeg waardeeren) en nu vroeg ze zich Iedere week af, welk pakje zaad den volgenden Zaterdag te voorschijn zou komen. Tien procent van de goede gaven ging van den aan vang af verloren. Geheel buiten de schuld van Popular door Dr. PAUL COLLIN Xew-York. Byrd's Znldpool-ejrpedltie tracht het geheim van dit probleem te ontsluieren. Een van de belangrijkste wetenschappelijke proble men, welke Byrd's Poolexpeditie gedurende het twee jarig verblijf in het Zuld-Poolijs tot oplossing tracht te brengen, is het vraagstuk der blinde plekken in de ra dio-ontvangst. Deze „blinde of doode" plekken, d.w.z. gebieden, die niet vatbaar zijn voor het ontvangen van radiosignalen, behooren tot de meest geheimzinnige verschijnselen van dezen tijd en tot nu toe is men er nog niet in kunnen slagen, om de aanwezigheid van deze gebieden, waar de signalen van bepaalde stations niet gehoord worden, of slechts zwak doorkomen, afdoende te verklaren. Dat zulke „blinde plekken" bestaan is reeds bekend sedert het begin van de Radio. Wij herinneren ons b.v. nog zeer goed, hoe in de eerste dagen van het pionier- station K D K A (Pittsburgh) ln een bepaalde stad, die op betrekkelijk geringen afstand van den zender was gelegen, de uitzendingen van het station bij daglicht bij na niet gehoord werden en 's nachts ln het geheel niet overkwamen. Des te vreemder vond men het in dien tijd. omdat KDKA duizende kilometers verder wél ge hoord werd. Tegenwoordig zijn wij aan dit verschijnsel gewoon geraakt en weten wij, dat het voorkomen der „blinde plekken" dikwijls aan de eigenaardigheden van het land te wijten is, aan terreincondities dus. Lang niet alle verschijnselen wijzen hier echter op, zoodat de aanwe zigheid van verschillende dezer „doode" gebieden een andere oorzaak moet hebben. Verschillende onderzoekers hebben zich reeds met dit vraagstuk beziggehouden en thans is men zoo ver ge vorderd, dat men meent, dat ln de theorie van Heavi- side een verklaring van het verschijnsel ligt. Byrd's wetenschappelijke staf heeft zich tot taak ge steld, om meer licht in deze materie te brengen, en de oorzaak van het voorkomen der doode gebieden vast te stellen. Deze onderzoekingen geschieden op initiatief verschijnsel niet alleen, als een wetenschappelijk expe riment. doch ook als een belangrijke factor voor do na tionale verdediging beschouwt. „Blinde plekken" zijn n.1. niet alleen tot het land beperkt, doch komen ook op zee voor, zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat een dringend telegram een oorlogsschip, dat zich in zulk een voor radio-ontvangst ongevoelige zone bevindt, niet kan bereiken. Het onderzoekingswerk aan de Zuidpool staat onder leiding van een der radioingenieurs der expeditie, lui tenant Malcolm Hansen, die onder meer de beschikking heeft over een speciaal hiervoor geeigend instrument, de Osiso, een meetinstrument van bijzondere gevoelig heid, dat eenige jaren geleden, ln de laboratoria der Westlnghouse Co. te Pittsburg uitgevonden werd. Met behulp van deze Osiso wordt getracht een aantal gegevens te verzamelen omtrent de Heavisidelaag, waar mede het voorkomen van doode gebieden, naar wij reeds opmerkten, in nauw verband moet staan. Deze laag. welke volgens de theorien van den voor eenige jaren overleden Britsche geleerde, Heaviside, de aarde om geeft, moet een belangrijke rol spelen in de voortplan ting van de radiosignalen, welke er niet in kunnen door dringen, doch er door worden teruggekaatst. Hieraan danken volgens de huidige opvattingen kortegolfzenders hun succes, want de trillingen, welke door dergelijke stations worden uitgestraald en den ge- heelen aardbol dikwijls omspannen, gaan niet direct rond de aarde, doch komen pas na door de Heaviside laag teruggekaatst te zijn, op de plaats hunner bestem ming. Het verschijnsel der blinde pieken in de radio-ont vangst tracht men nu te verklaren, door aan te nemen, dat er een interferentie plaats vindt, tusschen de gol ven, welke door de Heavisidelaag worden teruggekaatst en die welke linea recta van het zendstation naar den ontvanger reizen. Verschillende waarnemingen met de Osiso zullen deze veronderstelling echter moeten bevestigen. Met dit Instrument !s men er ook in geslaagd, om de snel heid der radiogolven en den tijd, die zij noodig hebben, om van den Heavisidelaag terug te keeren, te bepalen, waaruit men weer kon berekenen, dat de Heavisidelaag zich op een afstand van ongeveer 350 mijl van de aarde bevindt. Er heeft zich een theorie gevormd, volgens welke verondersteld wordt, dat aan een of aan beide Pol§n, de Heavisidelaag de aarde raakt. Zekerheid hieromtrent heeft men natuurlijk niet, doch dit geheim zullen de leden van Byrd's Poolexpeditie trachten te ontsluieren, waarna men zich ongetwijfeld ook over de „blinde plekken" een beter oordeel zal kunnen vormen. Daar de andere verschijnselen, welke met de Hea visidelaag In verband staan, als fading, luchtstorinycn, radio-echo's e.d. eveneens door Byrd worden bestudeerd, zal de wetenschappelijke wereld na zijn terugkeer be langrijk meer weten over al deze ook voor de luiste raars zoo belangrijke verschijnselen, dan thans het ge val Is. Al deze waarnemingen zullen met behulp van de Osi so worden uitgevoerd. Het instrument is in staat om radio-signalen zoo nauwkeurig te registreeren, dat tijdsverschillen van één millioenste gedeelte van een seconde er door worden aangegeven. Het voornaamste deel dezer Osiso vormt de spiegel: de kleinste, die er voor zoover bekend is, ooit gemaakt werd, want de afmetingen ervan bedragen slechts 1/300 inch, zoodat er eenige honderden van deze spiegel tjes op de nagel van een vinger kunnen worden gelegd, Juist door deze kleine afmetingen reageert het instru ment onmiddellijk op alle stroomwisselingen, hoe subtiel ze ook zijn mogen en Is het bij uitstek geschikt, voor het werk in de Poolstreken, waar men uit den aard der zaak geen zware instrumenten kan gebruiken. De spiegel van het apparaat is tusschen twee fijne draadjes bevestigd, welke in een sterk magnetisch veld zijn ge plaatst. Zoodra hier nu een stroompje doorvloeit, zullen de draden meer of minder uit elkander wijken. De groote en de richting dezer beweging zijn afhankelijk van den stroom, die er door vloeit. Door middel van den spiegel en een klein lampje worden alle bewegin gen op een filmband geregistreerd, waarop men al het gewenschte kan aflezen. (Nadruk verboden). Tot 2 Februari vindt gij de nieuwe en de 6 cyl. Garage „Kennemerland", C. NIEUWLAND A BERGEN. Gardening. 't Pakje arriveerde plichtgetrouw, verrukte onze oogen door de mooie roode bloemetjes, die er bui ten op stonden, en heeft daarna op onbegrijpelijke ma nier den aftocht geblazen. Misschien komt het binnen kort terecht met de schoonmaak, 't Zou de eenige ver ontschuldiging voor die huiselijke ramp zijn, die ik kan bedenken. Negentig procent evenwel van de goede gaven ging op den aangewezen tijd den grond in. Ging op de juiste diepte den grond in. Ging ook niet onderstboven den grond in, want zelfs de hoftuinman van den koning van Engeland zou hebben moeten bekennen, dat het grootste gedeelte van ons zaad geen ondersteboven had. Peper was er vaak nog grof bij. Zou dat, bedenk ik me nu. de reden hebben kunnen zijn? Ik bedoel, dat van sommige pakjes niets op kwam? Daar heb ik verleden jaar niet zoo aan gedacht. Het woei wel eens een klein beetje, wanneer wij aan het zaaien waren. Maar met andere pakjes hebben we een geweldig suc ces gehad. Met het pakje Candytuft bijvoorbeeld (Schermscheefbloem staat er in het woordenboek, wat een heele mondvol Is). Wel is waar schijnen wij uit een pakje gemengd zaad door een wonderlijk toeval alle witte zaadjes genomen te hbben, maar we hebben er den heelen zomer een mooien rand door gehad. De ja- loerschheid van onze buren was groot, en schonk ons veel voldoening. Nemophila ging ook uitstekend met haar lieve blauwe bloempjes. Alleen gedroeg het zich op het laatst van den zomer een beetje buitensporig, wat toch, vind ik, geen reden voor mijn linkerbuurman was om te vragen, wat dat voor onkruid was. En van de Poppy (papaver) zijn we geschrokken. U kent natuurlijk de papaver. Dit was echter een plant met ambitie. Met trots zagen wij haar oproeien. Met bewondering zagen wij de knoppen zwellen, tot ze de af metingen van een klein rood kooltje hadden aangeno men. En toen brak de groote dag aan. De poppy bloeide Mijn buurman zei, dat hij er graag naar keek, wanneer hij hoofdpijn had. Ze maakte hem aan 't lachen, zei hij. Het is nu nog geen tijd om te zaaien. Ik weet niet, of ons tuinblad ons over enkele weken weer een weke- lijksche verrassing gaat geven. Voorloopig maak ik er op andere wijze dankbaar gebruik van. In de eerste plaats van de kruiswoordraadsels. Ze zijn heel gemakkelijk op te lossen, en geven me elke week hoop op een schitterende belooning voor mijn arbeid. Veertien dagen geleden waren het vijftig leliebollen of knollen, of hoe die dingen heeten. Die heb ik niet gekre gen. De vorige week waren het 500 gladiolen. Die heb ik ook niet verdiend, gelukkig. In de eerste plaats houd ik niet van gladiolen, en ln de tweede plaats houd ik niet van 5 0 0 gladiolen. Deze week is het een broeibak. Als Ik die win ga ik hem verloten, want ik heb er een, en bij ons in de buurt zijn broeibakken alleen met altijd dichte glazen te gebruiken. Alle katten uit de omgeving zijn zóó wel opgevoed, dat ze ln de vrije lucht „op den bak" willen. Maar ik moet eindigen met mijn brief. Ik heb nu een maal een grooten voorsprong op mijn buren op tuinge- bied, en moet dien behouden. Popular Gardening is ge komen met de laatste postbestelling, en ik moet nog aan de studie. Ik merk, dat het me deze week wil lee- ren, hoe ik kweeperen kan kweeken. en hoe ik aardap pelen kan verbouwen in een bloempot. DA V ERE X DE Dl XOE X. U denkt natuurlijk als volbloed Nederlander., dat U de Hollandsche taal tot in alle onderdeelen mees ter bent. O, dacht U dat? U denkt de schrijftaal te kennen en de spreektaal tot zelfs de nieuwste volksuitdrukkingen, waarvan niemand weet hoe ze ontstaan zijn. Maar U kent ze! U zegt in Uw dagelijksche gesprekken, dat iets „knudde" is, als iemand U groet met de „zegen van Ilabakuk" dan weet U wat dat beteekent. U verstaat geijkte termen nis: „ouwe Sijbelaar", ,,'t is pruts", „\Vat een pokkenweer" en „zal me de dood doen" en nu denkt U de geheimenissen der Nederlandsche taal tot in de diepste diepten te hebben doorvorscht. O, dacht U dat? Wil ik U eens wat zeggen? 't Is pruts met Uw kennis van de Hollandsche taal, 't is. wat je noemt, knudde. Want als ik U vraag in rechterlijke termen ae overdracht van ecu sinaasappel vast te stellen, dan zoudt U natuurlijk zeggen: „Nou hier hei je van mijn een sinaasappel vadeau! Of.als U zoudt voelen, dat zoo iels geen

Schager Courant | 1930 | | pagina 1