Marktberichten. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. rechterlijke taal was. dan zoudt U niets zeggen. Neon. in rechtelijke termen wordt dat aldus uit gedrukt: Ik schenk hierbij aan U zonder eenige vergoe ding Uwerzijds uit mijn glgeheelen vrijen wil, in het bezit van mijn volledige geestvermogens en zonder eenige pressie van buiten af, of van wie dan ook, al mijn aanspraken, rechten, absoluut en onherroepelijk op genoemden sinaasappel, met inbegrip van al het sap. schil, vrucht- yleesch en pitten, met volledige bevoegdheid er in te bijten, te snijden of te zuigen of dat dan ook, teneinde dezen op te eten of weg te geven, rmet of zonder schil, sap. vruchtvleesch en pit ten, al dan niet aanwezig onafhankelijk van wat later omtrent eveni. genoemden sinaasappel door schenker mocht worden bepaald, in afwij king van het voorgaande. O zoo, en nu dacht U zoo maar lichtvaardig een sinaasappel te kunnen weggeven, zonder zulk een nauwkeurige omschrijvng U zoudt er hevige last mee kunnen krijgen, en dat alleen, omdat U deze tak van onze Ilollanüsche taal niet meester is. En toch. als U zoo zoudt spreken tegen een ont wikkeld man, dan zou hij waarschijnlijk vragen of U met molentjes loopt. „Is U getikt of loopt U met vragenboekjes" zou hij U zeggen en dat, omdat men U in Uw schooljaren r.iet heeft geleid op de kronkelwegen der Nederland- sche taal. Maar stelt U voor, dat een gastvrouw bij 'n diner van 40 personen bij de aanbieding van ieder gerecht aan ieder der gasten zulk een nauwkeurige en lang ademige beschrijving zou moeten gebruiken, dan zou de eerste gast in een flauwte onder de tafel lig gen, als de gastvrouw bezig was aan do derde haar gaven aan te bieden. Er schuilt dus ergens eon fout. Waar? dat weet ik niet. Maar een „sof" is het! .De laatste der Mohikanen. In het „Dagblad van Rotterdam" troffen wij onlangs onderstaande vermakelijke schets aan, welke nochtans een ernstigen ondergrond heeft. Men oordeele: Dit was een feestdag in het land Mesjolclciana toen in het najaar van 1950 de laatste zakenman om zeep werd gebracht De schoolkinderen waren vry en op de trams waren vlaggetjes en midden op het Hofplein was een schavot opgericht vlak voor de Delftsche Pooit, waar het centrum van de feestvierlg was en waar gulrlanders van groen en bloemen langs de lantaren palen hingen. De laatste zakenman zelf keek met een ironische glimlachje om zich heen. Hij had lang te voren geweten, dat dit komen zou, maar hij had het niet willen ontloopen. En nu dacht hij aan allen, die hem waren voorgegaan. Er waren er die gevierendeeld waren door de coöperaties. Er waren er die gewurgd waren door de belasting. Er waren er die door de over heid op den brandstapel gezet waren. Er waren er, die door de ambtenaren van de 67.543 wetten, gesteenigd, geradbraakt, gevild, geroosterd waren en er waren er, d!o tot krankzinnigheid gebracht waren door de druppel tjes steeds op dezelfde plaats u weet wel. Maar hy was gebleven. En hij deed zaken en de heele stad sprak er schande van; hij was koopman. Foei' Ware hij een kwartjesvinder geweest, dan waren or vercenigingen, die zich zijn lot hadden aangetrokken, telkens als hij het bekende huis, vanachter met twee deuren, weer voor een tijdje achter zich had gehad. Ware hij een zakkenroller geweest of een brandstichter, of een dame van slechten levenswandel of een Insluiper of een giftmenger of een messensteker bij dit alles was er hoop voor hem geweest, want zoo slecht is een mensch niet, of er zijn lieve, brave menschen, die bet goede in hem willen opsporen en die hun best willen doen om van zijn leven toch iets te maken. Maar hij was een koopman. En de ambtenaren mochten hem geeselen, de belasting mocht hem uitbeenen. en de overheid mocht vet uit hem braden. Toch was hij ge- bicven. Met een grimmige vasthoudendheid was hij zijn zaak blijven drijven, hij had gewerkt voor zijn firma en zijn onderneming was hem niet minder Hef geworden. En nu dacht hij aan allen, die hem waren voorgegaan. Aan de particuliere bushouders, die hun diensten moes ten stopzetten de eerste gewurgden. Zy hadden hun personeel moeten ontslaan en hun wagens verkoopen en hun diensten werden vervangen door neen, werden niet vervangen. Het publiek moest maar loopen o f tweemaal zooveel betalen aan de overheidstram en overstappen... Dat waren de eerste geweest en hy was do laatste. Vaag voelde hy, dat de geschiedenisboekjes later iets over hem zouden melden, zyn naam zouden r.ocmcn, maar de gedachte daaraan vermocht hem niet op te kikkeren. Straks zou hy zyn hoofd op het blok leggen en de valbyi zou zyn werk doen. Voor den laatsten koopman had men iets heel aparts bedacht De coöperaties zouden hem niet voorzichtig vierendeelen. de belasting zou hem niet zachtjes wur gen, de overheid zou hem niet stiekum roosteren en de ambtenaren van 67.543 wetten hadden hem op hoog bevel met rust gelaten. Want In het openbaar en ten aanschouwe van een groote menigte feestvierders zou men hem plechtig naar een ander gebied doen verhuizon omdat hy de laatste was van zyn gilde, de laatste van een uitgemoord ras. En toch toch zou er Iets nog 8ensatloneeIers gebeuren dan de terechtstelling zelf: Want toen zyn hoofd in de mand was gerold, de me nigte moe was van het Juichen en de laatste tonen van de muziek waren uitgestorven toen trad er eon schrale, verlegen man naar voren. Men week eerbiedig op zij, omdat het misschien een familielid kon zyn, dio kwam danken, namens de familie, voor de belangstel ling. Maar het was een deurwaarder en achter hem zwijgend zyn getuigen en hy vertelde, dat de over ledene nog iets schuldig was aan het ryk. En daarom kwam hij beslag leggen. Hy wist niet waarop, maar hy legde beslag: Voor de zakeiyke bedryfsbelasting BROEK OP LANGENDIJK, 28 Januari. Roorie kool f 2.606, gele kool f 2.205.40. Deensche witte kool f 0.90-1.90, uien f 1.40—1.70, grof f 1.70—2, drielingen f 11.10, peen f 1.501.70 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 85000 Kg. roode kool. 55000 Kg. gelo kool, 95000 Kg. Deensche witte kool, 20000 Kg. uien, 10700 Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 28 Jan. Uien f 1.70—2, drielingen f 1.90—2.10, grove f 2—2 20, peen f 0.901.50, peen kleine f 0.901.20, roode kool f 2.605.80, Deensche witte kool f 0.702.10, per 100 ICg. Geie kool f 4.20—5.80. Totaal aanvoer: 8400 Kg. uien, 4800 Kg. peen, 161200 Kg. roode kool, 30600 Kg? gele kool, 74800 Kg. Deensche witte kol. WARMENHUIZEN. 28 Jan. Roode kool le soort f 2.805.80, 2e soort f 1.90—5.30, gele kool le stoort f 2.804.70, 2e soort f 2.504.50, witte kool le soort f 11.80. 2e soort f 0.700.90, drielingen f 1.201.40, uien f 1.802.20, grove uien f 2.30, peen f 1.50—1.70 per 100 Kg.— Totaal aanvoer: 89600 Kg. roode kool, 8125 Kg. gele kool. 38975 Kg. witte kool. 3275 Kg. uien, 1125 Kg. peen. COOP. VER. CENTR. E IER VEIL ING G. A. Purmerend, 28 Jan. Afdeeling eieren, aanvoer 18930 eendeleren f 5.906.10, 97832 kipeieren f 7.70—9, 65-66 Kg. f 6.70—7.40, 63—64 Kg. 6.30—6.70, 60-62 Kg. 6.20—6.70, 58—59 Kg. f 6—6.50, 56—57 Kg. f 5.60—6.10, 53—55 Kg. f 5.40—6.10, 50—52 Kg. f 5.20—5.40. 45—49 Kg. f 4.50—5. Afdeeling pluimvee: oude kippen f 2.10—2.80, oude ha- nr.e f 1.40—2.30, jor.ge hanen f 1.25—2.10, per stuk, per Kg., oude hanen f 0.90—0.95, jonge hanen f 1—1.30. EIERVEHJNG, PURMEREND, 23 Jan. j Aanvoer 18235 kipeleren kw. A f 5.406.80, 230 st ks kw. B f 4.805.30, kipeieren broed f 68.70, 1104 st ks eendeieren kw. A f 5.90. PURMEREND. 28 Jan. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoel an prijzen als volgt. Kaas. 16 st. fabriekskaas f 47, 4 st boerenkaas JS J7, 1 st. Goudsche kaas f 48, in totaal 21 stapels, wegtl de 15000 Kg. Handel vlug; 898 Kg. boter f 1.85—2.30. Vee. 361 runderen w.o. 160 vette, f 0.751.10, per Sg., 191 melk- en geldekooien f 150—875, handel matig, 10 stieren. 26 paarden f 100—200, handel matig, 6 vette 1 al- veren f 1.351.50, handel matig, 218 stuks nuchtere 1 al- veren slacht f 38—42, fok f 18—32. handel vlug, 373 v< tte varkens voor de zoutery f 0.770.78, voor de slacht f ol74 0.78, per Kg. handel vlug. 51 magere varkens f 3<j 58, handel vlug, 68 biggen f 22—34, handel vlug, 780 schapen f 35—48, overhouders f 25—34, handel vlug, 14 bokken, piepkuikens f 1.25—2.75, kipeieren f 5.50—6 50, eendeicren f 5.65. AMSTERDAM, 28 Jan. Zeeuwsche bonten f 2.10—2.50, blauwen f 2.20—250, bravo's f 1.80—2, bl. eigenheimers f 1.801.90, roodstar f 1.75—1.80, juin per 50 Kg. f 0.80—1, eigenheimers f 1.40 —1.60, Bevelanders f 1.40—1.50, Upolder eigenheimers f 1.40 1.50, bravo's f 1.701.90, blauwe eigenheimers f 1.70—1.90, Bevelanders f 1.25—1.40, Beverw. zandaard- appelen f 2.103.50, Hillcgommer zandaardappelen f 2.10 —3.50, Drcntsche eigenheimers f 2.10—3.25, Flakkeesche eigenheimers f 1.601.70, bl. eigenheimers f 1.801.90, bravo's f 1.80—2, juin por 50 Kg. f 0.80—1, Spuische eigenheimers t 1.60—1.70 per H.L. Drie Spaansche visschersschepsn vergaan. 50 opvarenden verdronken. Aan de Westkust van Spanje zijn Maandag, tydens den hevigen storm, 3 visschersbooten vergaan, waarbij 50 visschers verdronken zyn. In Portugal zyn, gelijk nader wordt gemeld, door den storm en de overstroomingen tal van personen om het leven gekomen. Het juiste aantal ls echter nog niet nauwkeurig be kend. Vliegramp in Kansas. VIJF DOODEN. By een vliegongeluk te Kansas City zijn de bestuurder van hot vliegtuig en vier passagiers omgekomen. Voorts wordt een vliegramp gemeld uit Oakland, in den staat Californië, waar luit Goddard een voormalig mili tair-vlieger en later instructeur van een vllegschool te Palo Alta is doodgevallen by een poging om In de lucht met zyn vliegtuig kopje te duikelen. Goddard was voorzien van een parachute, maar deze opende zich Iets te laat. STAKENDE DOKTOREN. Conflict tusschen dokters en ziekenfonds te Straatsburg. Naar Havas uit Straatsburg meldt, heeft het daar bestaande ziekenfonds het bemiddelingsvoo'rstel in het geschil tusschen fonds en dokters, van de hand gewezen, zoodat nu de doktersstaking een feit zal worden. Volgens het Havas-bericht moeten de dokters van plan zijn, de behandeling der leden van het zieken fonds zelfs dan te weigeren, wanneer deze zich b9- reid verklaren, de honoraria uit eigen zak te betalen. EEN RUSSISCH OENERAAL VERDWENEN. Te Parijs. De Ech<Tde Paris meldt, dat er in de kringen der Russische uitgewekenen te Parijs ongerustheid heerscht naar aanleiding van de verdwijning van ge neraal Poetipof, die zich in de logers van Denikin en Wrangel heeft onderscheiden. Poetipof is voorzitter van den bond van vereenigingen van Russische oud- strijdors in Frankrijk. Zijn vrienden vreozen dat hij in een door bolsjewisten georganiseerde hinderlaag is gevallen. ONVEILIGHEID IN HET NOORDEN VAN PALESTINA. Rooverbcnde In actie. Reuter meldt uit Jeruzalem: In weerwil van de operatics op groote schaal van politie en militairen om een rooversbende, die aldaar optreedt, te omsingelen, duurt de onveiligheid ln het Noorden voort. Iu de afgcloopcn week hebben die roo- vers zoowel overdag als 's nachts tal van wandaden bedreven. Zij wisten met hun buit te ontkomen. VEILIGHEID IN ONDERZEEËRS. Proeven met een duikerklok. Gister zouden er naar een N. T. A. bericht meldt, bij Key West in Florida prooven worden gepomen met een duikerklok al» een der middelen om perso nen, dio in een gezonkon onderzeeër opgesloten zit ten, in staat te stellen te ontsnappen. De proeven zouden plaats hebben met den onderzeeër S 1 en het bergingsvaartuig Falcon. De klok zou neergelaten worden tot boven de luiken van den onderzeeër en de bemanning zou pogen te ontsnappen door zich in de klok te begeven die dan aan de oppervlakte zou worden gebracht. Emslig mijnogeluk in Japan. Op Formosa. Meer dan 200 arbeiders be dolven. V.D. verneemt uit Tokio: Van Formcsa wordt gemeld, dat tengevolge van een ernstige mynramp meer dan 200 arbeiders bedolven zyn. Totdusver konden slechts 34 arbeiders gered worden. Het ongeluk zou veroorzaakt zyn, doordat twee groote liftkooien, die arbeiders naar boven brachten, naar beneden stortten. De verleiding der „koopjes". Diefstallen ln Engeische Warenhuizen. Dinsdag stond in Westminster Florence May Small terecht wegens winkeldiefstal ln een warenhuis in Knightsbrldge (Londen). Medegedeeld werd dat zy, na ondergoed, zijde en eeni ge andere dingen gekaapt en die onder haar mantel verborgen te hebben, naar een jong en onervaren win kelmeisje toe ging en haar verzocht, alles ln één pakje te doen. Het meisje deed naar haar wensch. maar daar na ging do vrouw naar de hoedenafdeellng en stal er •en hoed. zy werd betrapt en In hechtenis genomen. D* magistraat zeld*, dat hy «r rekening mee wille houden, dat het de tyd van de opruimingen was en dat hy de vrouw een kans zou geven, door haar vry te laten onder belofte dat zy het niet weer zou doen en haar alleen in de kosten te veroordeelen. Men weet dat de groote warenhuizen vrouwelijke detectives in dienst hebben, wier taak het ls, zulke winkeldieveggen te snappen. Een niet zeer snuggere detective bleek een vrouw, die door de Galeries Lafa- yette ln Regent Street aangenomen, maar verleden week op stel en sprong ontslagen was. Zy eischte gisteren voor den rechter f 2 schadevergoeding van de firma. De rechter las haar arbeidscontract door en haalde daaruit aan: ,Jk stem er ook mede in dat aan deze overeenkomst met een opzegglngstermyn van één mi nuut een eind kan gemaakt worden. Deze overeenkomst ls door mij zorgvuldig doorgelezen en goedgekeurd". De rechter: Als detective hadt u dit stuk niet moeten teekenen. Dit bewyst een gebrek aan zorg vuldig waarnemingsvermogen. Waarop aan de dame haar eisch onzegd werd. Eielson's vliegtuig toch niet gevonden? Twijfel omtrent do ju'stheld der berichten. Volgens een bericht uit Moskou, koestert de Russi sche commissie voor Poolonderzoek twyfel aan de juist heid der berichten, volgens welke het vliegtuig van Eielson gevonden ls. Zy acht het niet uitgesloten, dat de gevonden over blijfselen afkomstig zyn van het vliegtuig „Sovjet-Noord" dat in hetzelfde gebied is verongelukt. De commissie heeft daarom besloten, de nasporingen voort te zetten, totdat zekerheid over het lot van Eiel son verkregen zal zyn. In vervolg op het bericht van gister, als zou dus het vliegtuig van Eielson w e 1 gevonden zyn, wordt nader gemeld, dat een wonderlijke, paradoxiale samenloop van omstandigheden ertoe heeft geleld, dat het vliegtuig van den Amerikaanschen vlieger Eielson juist gevon den is door diegenen, die hy zou gaan zoeken en helpen, door de mannen van den walvischvaarder „Nanoek." De „Nanoek", die den Pool-onderzoeker Svenson aan boord heeft, zit in het ys vast, niet ver van de Siberi sche Noordkaap. Reeds eerder had Eielson, een der be kwaamste vliegers van Alaska, zich naar de „Nanoek" begeven, toen dit schip om levensmiddelen had ge vraagd. Hy had toen tevens Svenson's doohter benevens een grooten voorraad bont mee naar Alaska terugge bracht. Na de tweede opstyging in November heeft men niets meer van hem en zyn metgezel graaf Borland ver nomen. Hevige regenval in Italië. Op verschillende plaatsen beginnen huizen in te storten. V.D. verneemt uit Rome: Sedert eenige dagen valt er in sommige deelen van Italië veel regen. Zooals meer hej geval Is by hevige re gens, beginnen ook thans op verschillende plaatsen hui zen in te storten. In de provincie Genua stortte een nieuw hui3 van vyf verdiepingen van gewapend beton als een kaartenhuis In elkaar, nadat tengevolge van den regen de grond aan één zijde geheel was wegge spoeld. De arbeiders konden zich nog tydig redden, aangezien de muren begonnen te scheuren voor het huis Instortte. Te Sampierdarena, vlak bij Genua, stortte een muur in over een lengte van 12 meter, waardoor de ka zerne van de karabiniers beschadigd werd. Terwyi men met het opruimingswerk bezig was, stortte ook het ove rige gedeelte van den muur in, waardoor de kazerne ge heel werd vernield. ONTWORPEN GROOTSCHEEPSCHE INBRAAK IN POLEN ONTDEKT. Naar het W. B. uit Warschau meldt, heeft de po litie de toebereidselen ontdekt voor een grootscheep- sche inbraak in een bank. De inbrekers hadden een huis gekocht naast het bankgebouw. Van daaruit hadden zij een gang gegra ven naar de kelderruimten met de safe-inrichtingen. Zij waren reeds zoover gevorderd, dat zij verschillen de daar aangebrachte veiligheidsinstallaties krach teloos hadden gemaakt. De politie is op het spoor gekomen, doordat haar bij een razzia de plannen voor vernieling van elec- trische waarschuwingsinstallaties in een bank in handen vielen. EEN KIND VERGIFTIGD. Eergisteravond heeft een 20-jarig dienstmeisje, dat sedert 14 dagen in betrekking was bij eon koopman te Erfurt, tijdens de afwezigheid van de ouders, het 2-jarig zoontje met lysol vergiftigd. Het meisje, dat niet voldeed, zou ontslagen worden en daar zij te Er furt wilde blijven, omdat daar haar verloofde woon de schijnt zij de daad uit ergernis te hebben gepleegd. Eerst gaf zij voor, dat het kind zelf van de lysol had gedronken. DE DICTATUUR IN SPANJE. Primo's verzoek om een vertrouwensvotum. Onder voorziterschap van de verschillende kapi teins-generaal, zijn de besturen van alle militaire districten in Spanje bijeengekomen om hun raeening uit te spreken over de kwestie van vertrouwen, door Primo de Rivera gesteld. GROOTE BRAND IN EEN KISTENFABRIEK. De kistenfabriek van Thomas Jurgensen te Gecste- munde, bij Wesermunde, is Dinsdagmiddag door een grooten brand vernield. Tegon half vijf merkten spoorwegambtenaren, die in de nabijheid van de fa briek op het goederenstation Wulsdorf werkzaam waren, dat de fabriek in brand stond. Daar de fa brieksarbeiders reeds een uur tevoren schafttijd had den gokregen was er niemand meer in de fabriek. Ruiten werden ingeslagen en do spoorwegambtenaren konden ten minste nog een deel van de bureau-in richting en der zakenboeken in veiligheid,brengen. Het fabrieksgebouw met de kostbare machines is ge heel vernield. De oorzaak van den brand is onbe kend. Afschuwelijke moord. Man en vrouw met oen byl verminkt. In hun slaap overvallen. Uult Pllsen wordt gemeld: Een afschuwelyk bloedbad is gisteren te Neudorf aan gericht, waar de koopman Georg Peyerl en zijn vrouw in hun slaap door een onbekende werden overvallen. Deze sloeg met een byl, welke met buitengewone kracht werd gehanteerd, den man beide boenen af en verwondde hem verder ernstig aan hoofd en hals. De vrouw kreeg een slag met den byl tegen haar borst, zoodat de linkerlong kwam bloot te liggen. Het 5-jarlg kind van het echtpaar bleef ongedeerd. Het echtpaar is naar het ziekenhuis overgebracht, waar het met den dood worstelt. Men acht het niet onmogelijk, dat het misdrijf is ge pleegd door iemand, van wien Peyerl geld te vorderen had en die zich op deze wijze van zyn schuldeiecher heeft willen ontdoen. BURGEMEESTER BöSS VRAAGT ONTSLAG. Wolff meldt uit Berlijn: Het Berliner Tageblatt meldt: Burgemeester Böss heeft aan de magistratuur der stad Berlijn een brief geschreven, waarin hij zijn be sluit kenbaar maakt om in het belang der stad af te treden als eerste burgemeester. Böss spreekt echter tevens als zijn vaste overtui ging uit dat het nog aanhangige onderzoek naar zijn gedragingen als eerste magistratuur tot zijn volko men rehabilitatie en tor wraking van alle tegen hem ingebrachte beschuldigingen zal leiden, weshalve hij de toezegging verzoekt van zijn recht op behoud van volledig pensioen. EEN VONNIS NA 16 JAAR NIETIG VERKLAARD. Het gerechtshof te Oldenburg in Duitsehland heeft bij revisie van de zaak tegen Adolf Lehing, Engelbert Schmidt en Louis Schraidt het vonnis van de recht bank te Oldenburg van 27 Juni 1914 nietig verklaard en beklaagden vrijgesproken, lnlusschen hebben deze reeds lYx jaar in het tuchthuis gezeten. Het hof heeft aangenomen, dat beklaagden de daad, waarvoor zij destijds zijn veroordeeld niet. hebben gepleegd en er ook op geen enkele wijze bij betrokken zijn geweest. De staat is verplicht om beklaagden een schadever goeding te geven. „NATTEN" ALS BURGERS TWEEDE KLASSE. In Amerika. Reuter meldt uit New York (stad): De minister van justitie heeft bekend gemaakt, dat hij voortaan geen „natten" meer zal benoemen tot of ficier van justitie. Volgens dezen minister behoort geen enkel mensch, die de gewoonte heelt spiritualiën te drinken of die en bepaald tegenstander is van het drankverbod on- ier de huidige regeering een ambt, onverschillig welk, te bekleeden, dat verband houdt met de deug delijke toepassing van de anti-drankwet. DONDERDAG 80 JANUARI. V. C. J. B. Anna Faulowna, nam. 7*é uur, Byeenkomst. Doodelijke ongevallen. Onder een treinlorrle terecht gekomen en beide beenen verbrijzeld. Op de steenfabriek van den heer Jurgens te De Steeg, 'sloeg een z.g. treinlorrie, bespannen met een paard, op een wissel om. De negentienjarige J. M. Posthuma. wonende te Havikkerwaard, viel van de lorrie en kwam onder de twee volgende lorries te recht. Beide beenen werden hem verbrijzeld. In deer- niswaardigen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Doesburg vervoerd, waar hij spoedig na aankomst overleed. Van een hoogte van 9 meter dood neer gevallen. De 29-jarige gehuwde P. A. Meerburg was gister middag op een hoogte van negen meter bezig aan de zwavelzuurfabriek der P. N. C. Kunstmestfabriok te Vlaardingeij, met de montage van een gaskanaal, toen plotseling de plank, waarop hij zat, brak en hij naar beneden stortte met het gevolg, dat de dood bij na onmiddellijk intrad." De overledene laat een vrouw en twee kinderen ach ter. Door instortend zand bedolven. Gistermorgen is te Herkenbosch bij Roermond bij de rioleeringswerken aldaar de broer van den aan nemer Jacob uit Lutterade, toen hij vijf meter onder den grond was, door instortend zand bedolven. Tegon half elf is de man door de werklieden met veel moeite bevrijd. Hij bleek toen nog niet te zijn overleden. Na onderzoek door een doktor Ier plaatse bleek ook geen direct levensgevaar aanwezig. Hevige botsing in de hoofdstad. Tusschen auto en tram. De laatste uit de rails geloopen, de eerste totaal vernield. Dinsdagavond laat heeft te .Amsterdam een hevige botsing plaats gehad tusschen een tramwagen van iyn 20, komende uit de richting Vyzelstraat en rydende naar de Ferdinand Bolstraat en een auto, die van de Stad houderskade kwam. De botsing had met zoo'n hevigheid plaats, dat de tram uit de rails schoot en met een kant op ongeveer een halven M. afstand van de hui- zenry af kwam te staan. De auto werd totaal versplin terd. Wonder boven wonder werden de inzittenden on geveer in het geheel niet gedeerd. Zy kwamen mot eenige lichte schrammen en den schrik vry. Ook de inzittenden van de tram werden gespaard. In den loop van den nacht is de wagen naar de re mise gebracht. Vreeselijk familiedrama in Den Haag. Man schiet zijn vrouw neer en doodt daarna zichzelf. Mislukte spcoulatie op de Beurs de oorzaak. In de van Merlenstraat 74 te Den Haag, heeft zich Maandagmiddag omstreeks 4 uur een vreeselijk ech telijk drama afgespeeld. Genoemd perceel was be woond door den 5i-jarigen oud-Indische administra teur C. K., zijn 53-jarige echigenootc A. I\., en twee hunner kinderen, oen 21-jarigen zoon en een 15-ja- rige dochter. Een andere zoon is student en woont elders. Toen Dinsdagmiddag om kwart over 4 de 15-jarige dochter thuis kwam, vond zij haar vader in de voor kamer van de eerste étage op den grond liggen .'n een plas bloed met een revolver in de hand. Hevig verschrikt liep zij naar buiten en ontmoette spoedig haar broer, die, zooals later bleek, was uitgezonden nm een boodschap. Toen de broer zich ook van een en ander op de hoogte had gesteld, belde hij onmid dellijk de politic op. Dr. Klaasscn en commissaris Kramer waren spoedig ter plaatse. Dr. Klaasscn kon slechts den dood constateoren. Toen de politie een verder onderzoek in de woning in stelde. vond zij in de achterkamer van dezelfde étage 't ontzielde lichaam van de vrouw liggen, het hoof l met twee kogels doorboord. Uit een onderzoek leidt, men af. dat de man eerst zijn vrouw heeft vermoord en daarna zichzelf heeft doodgeschoten. Da aanleiding. Uit enkele papieren, die gevonden zijn, valt wel het een en ander omtrent do aanleiding tot dit af schuwelijk gebeuren te putten. Gebleken is, dat de verhouding tusschen de echtelieden al eenigen tijd vrij gespannen was, terwijl de spanning de laatste dagen nog erger was geworden. De oorzaak dor on aangenaamheden moet gezocht worden in groote ver liezen, door speculatie na de beurscrisis in Amerika geleden, waardoor tusschen de echtelieden den laat sten tijd een ernstig verschil van meening was ont staan over de vraag, wat van bet vermogen nog be schikbaar was. Het schijnt, dat die spanning zoo hoog is gestegen, dat zij geleid heeft tot het verschrikkelijke drama. De deernis met dc nog vrij jeugdige kinderen, die plotseling alleen op de wereld staan, is algemeen. Daar geen termen ziin gevonden voor een justi tioneel o vervolging, zijn de lijken aan de familie vrijgegeven.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2