NIEUWE NIEDORP. ALKMAAR. LANGENDIJK. H00GW0U BARSINGERHORN. WIERINGEN. BILLY BOO. Moderne Nikkeien Bril Fa. Sebr. ROTGANS, Hoogzijde E16, Behagen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Denkende dat hun daad onongemerkt zal blijven en hun slachtoffer straks als vermist zal worden beschouwd blijkt echter een vergissing te zijn, want een medestu diegenoot heeft het geval doorzien, en 't is onder groote spanning, dat het derde bedrijf de ontdekking aan het licht brengt, en de kist wordt geopend, waarin zij de ge volgen van hun daad tegen zich zien gekeerd in al haar werkelijkheid. Er is mooi spel geleverd en met volle aandacht is het stuk, dat aanvankelijk wel wat vreemd aandeed, gevolgd We hadden hier het werk van de beroepsspelers te ge nieten, en onder volle instemming der aanwezigen sprak de Voorzitter in een kort woord, de waardeering voor het gegeven spel, en den wensch, dat het departement nog eens in de gelegenheid moge zijn, de kennismaking met „De spelers van stad en land" te vernieuwen. Tot Voorzitter der commissie van beheer der gemeen schappelijke gasfabriek voor Winkel en Nieuwe Niedorp is weder benoemd de heer J. Koster, burgemeester van Winkel. Voor de lichting 1931 zijn ingeschreven 15 personen waarvan een 6-tal in aanmerking komen voor vrijstel ling wegens broederdienst. Het was een goede gedachte van den heer Kossen om het Aavro-Cabaretgezelschap uit Amsterdam uit te noo- digen om hier eens op te treden. Dit pas opgerichte Trio bestond immers uit krachten, wier prestaties we reeds eerder gedeeltelijk hadden bewonderd, d.m.v. de radio, en door het reeds vroeger optreden van één hunner, de soubrette; in het gezelschap van August de Laat, ver leden jaar met Schutkermis. Het programma werd ge opend met een paar stukjes vroolijke muziek, gegeven door een van onze zitplaats of bijna onzichtbare, pianist en diens confrater, een sax. optimist, welke muziek 't rumoer in de zaal van eenlgo nog laatkomende jongelui ecnigszins overstemde. Daarna werd met de afwerking van het offlcleele pro gramma een begin gemaakt, door het optreden van den conferencier, den heer Eduard Kapper, die dezen avond o.a. fungeerde als „levende programma-aankondiger", vol gens zijn zeggen. Nadat de heer Kapper een paar ge kruide moppen had verteld, trad de voor Nieuwe Nie dorp niet onbekende soubrette, mevr. Paullne Hervé op met het zingen van een viertal liedjes, welke veel bij val oogstten. liet derde liedje uit haar reportoiré „Moe ders Boy" had evenals de vorige maal weer veel succes. Toen was de beurt aan Mr. Brandam, de voor de radio- maniakken bekende acccrdeonvlrtuoos, die het publiek vergastte op enkele nummers op de harmonica, welke met een verdiend applaus werden beloond. Als Dritte im Bunde trad voor de pauze de heer Kapepr ten too- neele met enkele door hem zelf geschreven levensliedjes Ten tweede male trad de» soubrette op en thans met de door haar zelf geschreven revueschets in 4 taferee- len, getiteld „De Stilte", in welke bliksemrevue, de zan geres diverse typen uitbeeldde, als b.v. de voorzitster eener vrouwenvereeniging, welke vereeniging opkwam voor de emancipatie der vrouw; verder als beklaagde voor de rechtbank, en als Amsterdamsche Jordaanbe- woonster. De accordeonbespeler onthaalde ons nog op een viertal nummers, waarvan we speciaal vermelden het Kerk koor uit de Opera „De Troubadour." Ten slotte zong de heer Kapper nog enkele liedjes en daarna nam hij afscheid van ons, de bezoekers een tot weerziens toeroepende. Een gezellig bal hield de danslustlge jongelui nog ge zellig eenigen tijd bijeen. We vermeiden nog, dat de opkomst tamelijk groot was. Een geheel ander gelald! Gaven wij dezer dagen de veronderstelling ten beste, dat mr. Ledeboer de uitverkoren candidaat zou zijn om den vertrekkenden president der Rechtbank te vervangen, thans bereikt ons een geheel ander ge rucht en wel het voornemen van mr. Ledeboer om in het belang zijner gezondheid het rechtersambt neer te leggen. Natuurlijk is niemand onmisbaar, want al die op geschroefde praatjes over onherstelbaar verlies en dergelijke gelegenheidsformules, zijn maar kletskoek, doch zoker is het wel, dat het ontijdig uittreden van een zeer werkzaam en geroutineerd magistraat als mr. Ledeboer, het college zeer gevoelig zal treffen. De waarde van een paar woordjes! De reiziger in naaimachines te Hoorn, die H dagen geleden in vereeniging met zijn broeder den Bakker terecht stond als verdacht van gepleegd bedrog bij den verkoop van een bakkerij, werd Dinsdag vrijge sproken en waarom denkt U? Niet omdat het ten laste gelegde feit niet strafbaar was, maar omdat in de dagvaarding eenige woorden ontbraken. Hem was namelijk ten laste gelegd, dat hij het feit had ge pleegd te Hoorn en verzuimd was er bij te voegen: „of elders in dit. arrondissement". En daar hij het ge ïncrimineerde feit had gepleegd te Zwaagdijk en niet te Hoorn, werd hij vrijgesproken, op grond dat het delict niet wettig en overtuigend was bewezen. Je moet het maar weten, zei wijlen Bomberg. OL'DKARSPEL. Tengevolge bedanken van den Hoofdingeland van den Banne alhier, den heer Jb. Koorn Pz., heeft heden stem ming plaats gehad voor een Hoofdingeland, en zijn uit gebracht 39 stemmen, waarvan op den heer P. Kroon Kz. 23 en den heer A J. Wijnveld 15 stemmen en een van onwaarde, zoodat is gekozen de.heer P. Kroon Kz., alhier. Ter secretarie zijn inlichtingen te verkrijgen over «In gevonden sleutel. yj Onder veel belangstelling werd door de biljartvereell- ging Hollands Noorderkwartier eene wedstrijd gehou den in het café van den heer O. Schermer alhier, van! 5 spelers uit Oude en Nieuwe Niedorp tegen 5 spelers uit Hoogwoud. Niedorp won 14 partijen tegen Hoogwoud 11 partijen. De winnaars trekken dus het Noorden in. De heeren Mijts en Peetoom stonden als hoogste serie ieder op 24 caramboles, met de allerlaatste partij wist de heer Jb. Stammes er 25 te behalen. Er werd fgespoeld met cader en handicap. KOLHORN. Het huis van tien heer J. Dekker, aan de Nieuwe- streek is bij onderhandschen verkoop overgegaan aan den heer C. van Eeten alhier. KOLHORN. Zondag j.1. gaf de afd. S.D.A.P., Land- en Tuinbouw-, en Transportarbeidersbond, een openbare filmavond in de zaal van mej. de wed. Jonker.. 150 aanwezigen. De heer J. J. Engel opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord. Spr. zette uiteen het organisatieleven, welke voordeelen een werkelooze kas brengt, in het belang tot een gemeenschappelijke draagkracht van uitkeering bij werkloosheid. Spr. doet een oproep aan ongeorganiseerden. In verband hiermede bracht spr. naar voren de argumont/cn van zijn politieke tegenstanders, in de j.1. gehouden ge meenteraadsvergaderinp. Het voorstel van de S.D. A.P. om een gemeentelijke toeslag te geven aan werkloozen, welk voorstel is verworpen. Dit politiek debat hebben de mee-sten wel gelezen in dit blad. Na de opening gaf een filmoperateur van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling uit Amsterdam, op het doek te zien: Een dagje naar buiten. Hierna kregen we te zien „De Wevers'', drama iri 7 neten. In deze film krege-n we te zign de armoede der we vers, lage loonen was de gróótste factor. Vervolgens brengt de uitvoering nog een nederlaag op de lage loonen, door het gebruiken van machines, die het werk uit de handen wegnemen. De fabrikant hield ze wel zooveel mogelijk aan het werk, maar tegen half loon, wat wederom een nog grootere hongersnood brengt bij de wevers. Het spreekwoord zegt: „Mon kan een pot net zoo lang trappen totdat hij barst". Totdat eindelijk de arbeiders in opstand kwamen en een revolutie uitbrak. Zij trokken op en bestormden het paleis van hun kapitalistische fabrikanten, deze kregen het benauwd en werden genoodzaakt te vluch ten. Het volk wist de deuren te bombardeeren en sloegen daarbinnen alles kort en klein, hoewel de fabrikanten een gelukkigen dans ontsprongen waren. Ons ideaal zij geen revolutie. De strekking van deze film is: leert ons plicht van een arbeider, in welk vak ook, allen moeten wij georganiseerd zijn en gemeenschappelijk komen we voor den strijd op, in het medezeggingschap van ons rechtvaardig be staan. Voor allen die deze bijeenkomst hebben bijgewoond, was het een leerzame avond. Tot slot een gezellig bal. Algemeene vergadering van de Onderlinge Glasver zekering-Maatschappij „Wieringen" In het lokaal van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef, op Maandag avond. Voorzitter de heer C. C. Bakker, opende de ver gadering met welkom. De directeur, de heer G. Timmer man wordt verzocht de notulen te lezen. Deze worden, na gelezen te zijn, onveranderd goedgekeurd en getee- kend. Volgt verslag van den directeur over de rekening en verantwoording. Totaal ontvangsten, met het kas saldo van het jaar 1928, f 568.74; totaal uitgaven f 404.92, Alzoo een saldo op 1 Dec. '29 van f 163.82. De heeren C. Grin en P. L. Vroone hebben de boe ken nagezien en alles is in orde bevonden. Deze heeren wordt dank gezegd voor hun moeite. Dit jaar zullen de gewone bestaande premiën geïnd worden. Vorig jaar werd 70 betaald, dus nu 100 Aan de orde is verkiezing Commissaris. Aftredend de heer C. Duijnker, welke met algemeene stemmen wordt herkozen. Deze is niet aanwezig en zal met de benoeming in kennis worden gesteld. Verder wordt voorgesteld een schrijven te richten aan het gemeente bestuur, waarin te verzoeken de gemeente-gebouwen tegen glasschade te verzekeren. Tevens wordt besloten aan te vragen de premie voor herverzekering. De heer P. L. Vroone •vraagt bij de rondvraag hoe het staat met het vorderen van schade, als de persoon, welke de schade aanricht, bekend is. Wordt mede gedeeld, dat deze dan verplicht is de schade te vergoeden aan de Maatschappij. In vele gevallen wordt ook de schade betaald. Er zijn echter menschen, welke dit niet doen, omdat ze niet kunnen, en er zijn ook welke niet willen, deze zouden kunnen worden vervolgd, maar in den regel worden die zaken in der minne geschikt De heer Berkhout vraagt waarom geen binnenglas wordt verzekerd. Hij zou gaarne willen, dat ook eta lagekasten verzekerd konden worden. Alle aanwezigen zijn daar voor. Deze binnenglasverzekering blijft dan uitsluitend bepaald tot etalagekasten. Ook wordt ge sproken over het verzekeren van lichtbakken. Daar het risico te groot wordt geacht, worden dezen niet in de verzekering opgenomen. De heer C. J. Bosker en A. Berkhout worden verzocht da boeken bij de volgende gelegenheid na te zien. en deze gaan met dit verzoek accoord. Verder niets meer aan de orde zijnde- sluit de voorzitter de vergadering, met dank voor de belangstelling. zwart overtrokken compleet met ronde glazen f3.50. Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en GoedKoope Optiek. Zitting van 23 Januari 1930. Uitspraken van 20 Januari. Nicolaas en Chrispaan O., beiden te Hoorn, bedrie- gelijke handelingen bij een verkoop van bakkerij, met inventaris; le f500 boete of 100 dagen, 2e vrijgespro ken. Gerardus T., Castricum, gedetineerd, diefstal onder verzwarende omstandigheden, 8 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren en onder toezichtstelling. BIJ "OE WAARZEGSTER. (Passing Show). Waarzegster: Wilt u ue toekomst weten van uw echtgenoot? BezoeksterDat niet. alleen of hij van avond vóór elf uur thuiskomt, want ik heb een gezellig dameskransje. Kort verhaal AMEHIKANEN ONDER ELKAAR. Beiden waren „je dé.t" waarmee in Amerika een zeker soort van geslaagde zalcenmenschen bestempeld wordt: menschen met wei-doorvoede gezichten, met dikke zegelringen aan worstvingers en met een behage- lijke middellijn van minstens anderhalven meter om den aequator. Beiden zaten tegenover elkander in een eerste-klas restaurant en waren, wachtend op den kellner, in een druk gesprek geraakt. Zij hadden het over vroegere tijden, over vroegere avonturen, beleefd bij hun aan komst In New- York. „Ik zal nooit van mijn leven de eorste paar jaar in deze stad vergeter.." zei er één van de twee. „Hemel nog 'n toe. toentertijd moest je nog in het zweet van Je aanschijn je brood verdienen. Toen lk hier aan kwam, bestond mijn gansche vermogen uit vijftien Amerikaansche centen en geen stukje kleeding dan de vodden die ik aan mijn lijf droeg; en dan mijn slaap gelegenheidU zult het niet willen gelooven, maar het is de waarachtige waarheid, mijn slaapgelegenheid was... een leege teerton. Een mensch, als u," vervolgde hij, terwijl hij in zijn stoel achteruit schoof met do uitdrukking van iemand met een enorme ervaring „een mensch als u, gewoon aan luxe en comfort, heeft geen vermoeden wat het zeggen wil, in de open lucht in een teerton te overnachten." Mijn waarde..' zei de ander, „als ge u wilt verbeelden dat mij dergelijke avonturen vreemd zijn, begaat gij de grootste vergissing van uw leven. Toen ik deze stad binnenging, had ik geen rooie duit en maandenlang sliep ik in een piano-kist, achter een fabrieksterrein. Een jongen, die gewend is te slapen in een lekkere warme teerton, zou na een paar nachten In een piano- kist spoedig begrijpen ..Maar mijn beste vriend," onderbrak hem Robinson, eenigszins kregelig, dat bewijst alleen maar, dat u een teerton niet kent. Gedurende de winternachten, toen u behagelijk maffen kon in uw piano-kist, lag ik wak ker en rillend van de kou in mijn teerton, terwijl net vervloekt in mijn rug tochtte." „Tocht", riep Jones uit, „tocht! Vertel mij ipaar niets van tocht! Do kist, waarover ik spreek, miste een plank en nog wel aan den noordkant. Hier placht lk 's avonds te zitten, terwijl ik meteen werkte en de sneeuw meters hoog bij mij naar binnen stoof. En toch, u moogt het gelooven of niet, toch dank ik aan die oude kist de gelukkigste dagen mijns levens... ja, ja, 't was toen nog de goeie, oude tijd! Stralende, onschuldige dagen... 's morgens wakker wordend, wist je niet wat je al niet doen zou met je kracht, met al je opgewektheid! Waarschijnlijk dat u dit soort van leven niet aangekund had..." „Niet aangekund" schreeuwde Robinson woedend uit, „zoo iets zou ik niet aangekund, niet uitgehouden heb ben? Voor den duivel! ik ben er voor geschapen. Ik wou. dat ik dit oude leven nog eens opnieuw een tijdje mocht leiden. En cm op die onschuld terug te komen, ik wed erom, dat u niet voor een tiende zoo onschuldig was als ik, niet voor een vijfde, niet voor een derde zoo onschuldig! En wat voor een leven leidde men in dien tijd! U zult er op willen zweren, dat ik een eerste klas leugenaar ben en me niet willen gelooven... en toch ik kan me avonden herinneren, dat ik twee. drie vrienden op be zoek kreeg in de ton en wij de helft van den nacht bij een stompje kaars kaart speelden." „Twee of drie", lachte Jones, „maar mijn beste Ro binson, bij mij, in mijn piano-kist, zijn meermalen een half dozijn bij mij op souper geweest en daarna hebben wij ook kaart gespeeld en andere spelletjes, ook wel pandverbeuren en meer van die grapjes. Ons eten was ook altijd kostelijk. Voor den drommel, Robinson, ge loof me, jullie jongelui hier in deze stad, die allemaal reeds jullie maag, door het goede eten, hebt bedorven, kunt je niet het genot voorstellen, waarmee men in een paar aardappelschillen of in een oude broodpudding- korst hapt" „Nu we het juist over eenvoudige kost hebben," on derbrak hem den ander, „kan niemand beter dan ik be scheid geven. Hoe dikwijls heb ik alléén maar op wat gortepap geleefd, die toevallig bij een achterdeur door iemand werd weggedaan; of ik ging naar een varkens- fokkerij en bedelde om wat draf, bestemd voor de var kens. Ik zou kunnen zeggen, dat ik meer varkensvoer gegeten heb dan .Varkensvoer," brulde Robinson hem tegen, en sloeg met de vuist op tafel, „varkensvoer verdraag ik beter dan Plotseling zweeg hij met een onthutsten glimlach, aan gezien een kellner aan hun tafel was verschenen met de vraag: „Wat wenschen de hoeren te bestellen?" „Middageten," zei Jones na een oogenblik van stilzwij gen. „Middageten... iets niets 't is mij altijd glad onverschillig wat ik eet breng mij maar wat koude gortepap, als die er is, of een stuk pekelvleesch, 't een of 't ander, 't is me precies eender." De kellner wendde zich met een afgemeten onaan doenlijk gezicht naar Robinson. „Breng mij ook maar wat koude gortepap," zei hij, met een uitdagende blik naar Jones. „Van gisteren, als er nog wat over is en ook een paar aardappelschillen en een glas afgeroomde melk." Daarop zwegen beiden. Jones leunde wat in zijn stoel terug en keek Robinson scherp aan,. Eenige minuten lang maten zij elkaar wederzijds met strengmonsteren- den blik. Toen keerde Robinson zich op zijn stoel om en wenkte den kellner terug, die juist de bestelling voor zich heen mompelend, wilde weggaan. „Kellner, zei hij, met somberen blik, „ik wil de bestel ling iets wijzigen. Inplaats van de koude gortepap moet je mij een warme hazenpastei brengen en eerst een paar dozijn oestertjes cn wat soep en ook wat visch en wat fruit." „Breng mij maar hetzelfde," zei Jones vaag en voegde er meteen aan toe: „Ook wat champagne..." En als nu voortaan Jones .en Robinson elkaar opnieuw ontmoeten, blijft de herinnering aan de teerton zoowel als aan de planokist dermate diep verborgen als een grafsteen onder een aardverschuiving. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT. De vtouw en het vllegwezcn. Bijna 18 jaar geleden steeg een jong Amerikaansch meisje bij Dover in een ietwat ouderwetsch vleigtuig op, om dwars over het Kanaal te vliegen en veilig l.e landen op het vaste land. Dien avond en den volgenden morgen waren verschil lende kolommen van de dagbladen aan deze buitenge wone gebeurtenis gewijd. Ais een vlammend vuurtje verspreidde dit kordate stukje zich over de heele we reld en vervulde de menschen met de grootste verwon dering. Het vrouwelijk gedeelte van Londen, Parijs en New-York was in extase en nog weken daarna was Harriet Quimby het onderwerp van gesprek. De onder neming van mejuffrouw Quimby was uiterst gevaarlijk. De toeschouwers, die bij haar vertrek tegenwoordig wa ren, wilden niet gelooven, dat zij werkelijk van plan was het Kanaal over te steken. Door dezen twijfel besloot Harriet nog vaster om de tocht te volbrengen. Men wist, dat zij nog nooit met het toestel had gevlogen, cn toen zij opsteeg, dacht men, dat het alleen was om de machine te probeeren en de verbazing onder de toe schouwers was zeer groot, toen zij in de lucht ver dween, en niet meer terugkwam. In dien tijd, het was in 1912, dat Harriet Quimby de gevaarlijke vlucht over het Kanaal ondernam, was de vliegkunst nog zeer slecht ontwikkeld. Haar vliegtuig was van een verouderd type en zij had hoegenaamd geen kennis van de toestanden boven het Kanaal. Daar bij mag men niet uit het oog verliezen, dat zij geheel alleen was, in aanmerking genomen, dat de beste vlie geniers, wanneer zij een gevaarlijke vlucht ondernamen, steeds iemand meenamen. Het was ook de eerste keer, dat zij gebruik maakte van een kompas. Later bekende zij, dat zij eigenlijk niet goed wist, hoe men daarmede om moest gaan. Een be kend vliegenier, Gustave Hamel, had haar echter vooraf gewaarschuwd, haar op het gevaar gewezen, wat zij zou oploopen, als zij koers verloor. Slechts vijf mijl in een verkeerde richting en zij zou boven de open Noordzee zijn. Voor haar hadden verschillende vliegeniers op deze wijze het leven verloren. Het kompas heeft haar ech ter gered. Nauwelijks had zij het vasteland verlaten, of zij werd omhuld door een dichte wolkbank. Zij daalde toen op een hoogte van 6000 voet. Zij kreeg toen ech ter zoo veel last van de koude en tot overmaat van ramp helde de machine naar een kant over. Zij dacht er over een noodlanding te maken, toen zij haar doel bereikt had. Ongelukkigerwijze verloor Harriet Quimby kort na deze roemvolle gebeurtenis op tragische wijze het leven. Slechts eenige weken na de Kanaalvlucht viel zij op den grond te pletter. Haar loopbaan als vliegenierster was bijzonder kort ongeveer een jaar maar in dien tijd was zij door de geheele wereld bekend geworden. Zij was de eerste vrouwelijke vliegenier, die wereld beroemd werd. De ontwikkeling van de vliegkunst 5s lang en interessant; het ging gepaard met ontelbare proefnemingen, veel moed en geduld, en heeft ook een groot aantal menschenlevens geëischt. En tezamen met den man heeft ook de vrouw medegeholpen aan deze ontwikkeling; tezamen met den man heeft zij haar krachten en energie aan deze groote taak gewijd, en meer dan een vrouwenleven Is hiermede heengegaan. Vooral Franschen en Amerikaansche vrouwen hebben in de luchtvaart de leiding genomen. De Francalse He- lene Dutrieu was de eenige vrouwelijke mededingster in den vliegwedstrijd op Delmond-Park; door de Fransche regeering werd zij bevorderd tot ridder in het legioen van Eer. Nog voor zij haar aandacht aan de vleigkunst wijdde, was zij reeds bekend, ook per fiets heeft zij ge vaarlijke experimenten ondernomen. Een andere Fransche vrouw, verloor in 1918 het le ven bij proefnemingen met een ballon. Suze Bernard viel op 19-jarigen leeftijd te pletter, terwijl zij bezig was met haar diploma te halen. In het vliegcorps van het gewezen Duitsche Keizerrijk was Mej. Elfride Riolte het eenige vrouwelijke lid. Later werd zij loods van een Zeppelin. Ook zijn er een groot aantal vrouwen, die fi- nancieelen steun verleend hebben bij de ontwikkeling van do vliegkunst. Denken wij slechts aan Mej. Catherine Wright, een zuster van Wilber en Orville Wright en aan mevrouw Alexander Graham Bell en mevrouw Russell HAAR NAA"M. (Smith's Weekly). Toen Billy de feeën-koningin had bedankt voor haar vriendelijkheid hem een nieuw woord voor zijn amulet te geven, gingen hij, Jerry en Redneb, opnieuw door het woud. Eerst kwa men zij bij den waterval der feeën, waar het scheen alsof de maan op het water dreef. Het was een schip van schitterend goud. Op het water gleden prachtig gekleurde waterbellen, waarop elven gezeten. Ze lachten en ze zongen met hun heerlijke stemmetjes en als een waterbel uiteen sprong, dan vielen ze in het water, lachende er stoelende en ze klom men weer op een andere en ze zongen een lied je hoe heerlijk ze het vonden te zitten op een gekleurde waterbel, vol manelicht, wanneer de nacht warm en rustig was. Is dat niet aardig, dat ziet er aanlokkelijk

Schager Courant | 1930 | | pagina 6