De Kabinetscrisis in Spanje. !I?t Koningshuis badreigd? Predikbeurten. Schijndood bij een kind. Woningbouwvereeniging Anna Paulowna in eigen dom over te dragen terreinen ten behoeve van den voorgenomen arbeiderswoningbouw, zooals deze op de bijbehoorende situaticteekening zijn aangeduid, uitmakende een middengedeelte van het perceel, ka dastraal bekend gemeente Anna Paulowna, Sectie K no. 86G, tot een gezamenlijke oppervlakte van 1O2G0 M2., tegen een prijs van f2.per M2. Voorzitter zegt dat er 3 soorten huizen worden ge bouwd, van f4.40, 14.52 en f4.75 weekhuur. Het plan is van architect Chr. Dekker. De heer Komen informeert of de zaak zichzelf kan bedruipen. Voorzitter. Dat is de bedoeling. De heeren v. d. Berg en Keuris spreken zich voor het plan uit. De heer Kuiken vraagt of de weg een geteerde weg wordt, spr. meent een grintweg goedkooper en vol doende. Voorzitter betwijfelt dit wat het onderhoud betreft, maar dat is nu eenmaal besloten. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Suppletoirs begroetingen. Vastgesteld worden de suppletoire begrootingen van dienst 1929 en 1930, respectievelijk tot bedragen van f 165.974.08 en f335.400.Hieronder vallen een paar tijdelijke geldlceningen. Allen voor. Interpellatie. De heer Van der Ham krijgt nu gelegenheid zijn interpellatie te houden. Dit is wat nieuws, zegt spr., het is de eerste maal dat het gebeurd. Spr. herinnert er aan, dat in de raadsvergadering van 18 December, nadat het in de voorvergadering van 1 November was besproken, besloten is om aan den A. P. Polder een subsidie te geven van 50 f25000.voor de weg- vcrbctering van coupure Wieringerwaard tot aan de Kooi.. Over het bij dat werk uit te betalen loon heb ben de betrokken organisaties met het polderbestuur een conferentie gehad. In den breede betoogt spr., dat het onmogelijk de bedoeling van den Raad is geweest om het werk aan dezen weg te verdeden over 2 of meer jaren, maar dat wel degelijk de bedoeling is geweest dat dit werk in één jaar achter elkaar zou geschieden. Spr. zegt dat het nooit, noch op 1 November, noch in de in December gehouden vergadering gebleken is. dat dit belangrijke werk in gedeelten zou worden uitgevoerd. Als het in den Raad door B. en W. gezegd was gewor den dat het de bedoeling van den Polder was om het werk in gedeelten uit te voeren, spr. is er zeker van dat de Raad en zeer zeker spr.'s fractie, geheel anders zou hebben gestaan tegenover het voorstel, om zulk een belangrijke subsidie te verleenen. Wij hebben hier allen het gevoel gehad dat het voor den polder een te groote hap was. Als het over verschillende jaren zou loopen, had de polder het werk zelf wel kunnen betalen. Wij hadden dan het werk wellicht gesteund, maar niet met zulk een groot bedrag. Wij hebben in den raad gevoeld, dat deze weg die zeer slecht is, verbeterd moest worden, dat er een goede weg moest komen. Dit zou een algemeene ver betering zijn, het dorpsaanzien zou er door worden verbeterd, allemaal redenen waarom of wij subsidie gaven. Spr. herinnert aan het antwoord straks door Burgemeester aan den heer Kuiken gegeven als in lichting op de notulen en daaruit sprak, meent spr., ook reeds eenige weifeling in deze bij B. en W. Spr. haalt uit het verslag in de Schager Crt. van de laatste poldervergadering een uitdrukking des heeren J. C. Geerligs aan over het onderhoud van den weg, waaruit wel blijkt dat van een achter el kaar uitvoeren van het werk geen sprake is. Spr. doet daarna verschillende mededeelingen over een aangevraagde conferentie met het polderbestuur en de organisatie der arbeiders over het loon.. Deze conferentie had door een abuis niet met het polder bestuur, maar alleen met den Dijkgraaf plaats, en daar is spr. duidelijk gebleken, dat het de bedoeling is om het werk aan dezen weg in gedeelten uit te voeren. Spr. wilde nief alleen op geruchten afgaan en had hij deze mededeeling van den Dijkgraaf niet zelf gehoord, spr. zou wellicht bij de rondvraag wat eenvoudiger de zaak hebben behandeld. Nu was het een ander geval. Spr. behandelt nu de loonen en meent, zich beroe pend op een uitdrukking des heeren Stammes, dat het geen gewone werkeloosheidsbestrijding is, maar productief en noodzakelijk werk, dat het loon dat ge geven wordt, 35 cent per uur, te laag is. Spr. wijst er eerst nog op hoe hij tevcrgeefsch gezocht heeft in de polderverslagen op welke wijze het werk zou worden uitgevoerd en of de besluiten, door den raad genomen, in het polderbestuur waren geaccepteerd. Spr. zocht echter tevergeefsch, niets als er in open bare vergadering van den Polder is meegedeeld en toch meent spr., dat de belanghebbende burgerij, die zulk een groote subsidie geeft, recht heeft op bekend heid in deze. In de conferentie met den Dijkgraaf konden geen bepaalde toezeggingen worden gedaan omtrent het loon, daarover moest eerst met het bestuur worden vergaderd. Spr. uit zijn spijt over de langzame wijze waarop het polderbestuur deze zaak behandeld. 7 Jan. is conferentie aangevragd, 24 Januari pas toegestaan en nu moeten wij wachten tot 1 Februari, als er weer vergadering is. Spr. wijst op het groote verschil met de wijze waarop de raad dit alles afhandeld. Op 1 Nov. worden wij geconvoceerd, omdat de polder voor 2 Nov. ons standpunt wilde kennen. Allen zijn pre sent, zelfs de beide R.K., voor wie het nog wel Zon dag was. En 2 Nov. wist de polder ons besluit. Bij den polder zelf duurt olies even lang. Spr. komt nu terug op het loon van 35 cent, wat hoogstens f 17.05 per week wordt, als alle dagen kan worden gewerkt. Als er 1 dag regen is of zoo iets, is het nog min der. De mcnschen kunnen op deze wijze nog beter werkeloos zijn en zich door de kas hunner organi satie laten betalen, waarop ze recht hebben en waar voor ze contributie hebben betaald. Spr. herhaalt dat dit geon werkverschaffing is, maar noodzakelijk, productief werk. En door de menschen 35 cent te be llen, stempelt men hun werk tot minderwaardig werk. Men bevordert op deze wijze dat er telkens een uit tippelt, het wordt net een bijenkorf, waar men in en uit vliegt. En het is geen wonder dat er wordt ge mopperd en alle moeite noodig is om de menschen aan het werk te houden. Spr. beweert vervolgens dat op deze wijze, dor het werk straks stop te zet ten en met het najaar weer te beginnen, duurder ge werkt wordt dan noodig is. Er moet weer nieuw ma teriaal worden aangevoerd, nieuwe machine, wel licht nieuwe opzichter. Dat alles moet meer kosten. En het is vanzelfsprekend dat wij'dit hier in den raad niet hebben gewild. Spr. dient een motie in, waar in gezegd wordt, dat het zoowel in het belang van het werk zelf als van den finantieelcn opzet daar van is, dat de werkzaamheden niet worden onder broken, maar het werk achter elkaar zal worden uit gevoerd. Terwijl de loonen onvoldoende worden ge noemd en het gemeentebestuur er bij het polderbe stuur op zal aandringen dat overleg zal worden ge pleegd met de organisatie, om te komen tot een be vredigende oplossing inzake de loonen. Voorzitter zegt, dat hij toch opkijkt van de mede deeling van den Dijkgraaf. Ook B. en W. hebben be sprekingen met hem gehad en daaruit bleek, dat het de bedoeling was om 90 M. per dag te doen en met hot werk niet op te houden, maar door te gaan tot de weg is afgewerkt. Wellicht dat de heeren elkaar heb ben misverstaan. De heer tVan der Ham hoopt dit De heer Stammes zegt dat het werk niet hard vloite, maar dit werd geweten aan de Zondagen in het laatste deel van het jaar, aan de voorbereidin gen, een paar dagen dat niet gewerkt kon worden, enz. Maar nog valt het niet mee, zooals het werk op schiet en is door ons gezegd dan met 2 ploegen te werken en nog een machine bij te nemen, opdat het werk wat vlugger zou opschieten. Maar het is wel degelijk de bedoeling om met het werk voort te gaan. De Secretaris deelt mee, dat de Dijkgraaf er eerder wel degelijk op heeft gewezen, dat het niet de be doeling is geweest om het werk in 1 winter uit te voeren. De hoer Van der Ham meent, dat dan B. en W. den Raad niet voldoende hebben voorgelicht. Voorzitter ontkent dit pertinent, alles wat wij we ten, zegt Voorzitter, deelen wij u mee. Er is niet be paald dat het werk achter elkaar zou geschieden. De heer Koorti zegt-, dat toch nooit hier gezegd is dat het werk 2 jaar zou duren. Verschillende heeren zeggen dat algemeen de be doeling was, het werk achter elkaar uit te voeren. Voorzitter zegt dat deze zaak nu vast staat, B. en W. hebben de verklaring dat het werk doorgaat. Al is het dan waar dat wij als gemeente het niet als voorwaarde hebben gesteld. Spr. wijst op de machine die gratis verkregen werd van het Hoogheemraad schap, als deze in den winter niet werkt. Dat alles wijst er op «lat wij hier niet zouden doorwerken. De heer Van der Ham: Er staat in de toelichting van B. en W., dat er een flink stuk van den weg bewerkt zou worden. Spr. zegt, dat het dan een mis verstand is geweest, manr B. en W. zijn niet voldoen de duidelijk geweest. Wij als Raad wilden een weg zoo goed mogelijk cn ook zoo vlug mogelijk. Op deze wijze gaat het niet goed. Spr. herhaalt dat er over het loon verschrikkelijk wordt gemopperd. Voorzitter wil deze kwestie zakelijk behandelen. Do toezegging van den Dijkgraaf is er nu, dus da; deel is afgeloopen. En nu de loonen. Wat wordt er in het vrije bedrijf betaald? De heer Van der Ham licht in dat dit is f3.50 a f maar dat de polder zelf voor werk aan don Kerk- weg f3.50 betaald, dat is ongeveer hetzelfde werk. Een bollenknecht verdient f25.Spr. wil voor goed werken ook goed loon. Werken ze niet goed, jaag ze dan weg. Spr. wil de tusschenkomst van de ge meente te baat nemen om hierin verbetering te krij gen. De heer Kuiken wijst er op, dat door het te lage loon lijdelijk verzet wordt gepleegd en dat is duur. Spr. noemt het loon van f 2.975 te laag. De boeren nc- talen ook f3.50 en het werk dat aan don weg gebeurd is niet gemakkelijk. Dat het werk niet opschiet is de schuld van het polderbestuur, door het te lage loon. Spr. wil, dat B. en W. eens met hot polderbestuur pra ten en bevorderen dat de arbeiders f 3.50 per dag krijgen. Spr. vraagt of iemand die van het werk was verwijderd, door voorzitter daar weer is heengezon den. Voorzitter noemt dit onjuist. Wel hebben menschen het werk neerggelegd en hebben aan Baken uitkee- ring gevraagd als werkcloozcn. Dat is geweigerd, om dat er werk was en toen heeft Baken cle menschen zeker weer naar het werk gestuurd. De heer Komen voelt alles voor het voorstel Kui ken, laat B. en W. overleg plegen met het polderbe stuur over het loon. De motie wil spr. niet. Overleg wordt gevraagd tusschen de organisatie cn het pol derbestuur, maar de heer Van der Ham heeft zelf meegedeeld dat dit overleg gaande is. Laat B, en W. met het polderbestuur de zaak bespreken, dan ne men wij alle scherpte weg. De heer Van der Ham zegt dat er niets tegen de motie is. Er wordt overleg gevraagd inzake het loon. De organisatie is iets dat men overal vindt, cn alge meen erkend. Spr. wil B. cn W. zich niet zien dringen tusschen de organisatie en het polderbestuur. Voorzitter zegt dat het eerste gedeelte der motie on- noodig is. Wij hebben die toezegging van den Dijk graaf, dat het werk wordt afgemaakt. Als het loon te laag is, kan de Raad dit zeggen, vooral omdat de polder zelf elders f3.50 geeft. De heer Stammes is tegen het noemen van een bedrag. Dat is iets dat de gemeente niet. aangaat De heer Van dor Ham zegt dat er toch niets is tegen de motie. De Raad mag zich toch over de loonen uitspreken. De Raad geeft toch een groote subsidie. De organisaties hebben toch recht van bestaan, zij worden algemeen erkend, zijn koninklijk goedge keurd, dus is er geen enkele reden om die uit te schakelen. De heer Komen zegt, dat de heer Van der Ham in strijd is met eigen betoog. Hij zelf heeft toch mee gedeeld, dat polderbestuur cn organisatie reeds over leggen, dus hebben wij dat toch niet meer te vra gen. De heer Keuris bepleit aannemen der motie. De or ganisatie is het aangewezen lichaam om hier over leg te plegen. Daar mogen B. en W. zich niet tus schen dringen. Wij als Raad moeten ons uitspreken dat de loonen te laag zijn en vragen aan het polder bestuur dat nader te regelen. Voorzitter: Maar het overleg is er reeds. De heer Keuris: Het polderbestuur moet weten dat wij het loon te laag vinden. De heer Van der Ham zegt, dat het uiterst moei lijk is de menschen voor dit loon aan het werk te houden. Wij hebben geadviseerd: blijf werken, had den wij dat niet gedaan dan had er wel wat anders gebeurd. Wij hebben de arbeiders gewezen op het o\Trlcg met het polderbestuur. Overleg is noodig en de organisatie wil niet dat er wat ongewonschts ge beurd. Laat de Raad ons nu in dat pogen steunen. Spr. beklaagt zich nogmaals over het lange duren wat dit overleg betreft. De heer Kuiken zegt volstrekt niet de bedoeling te hebben gehad de organisatie uit te schakelen. Spr. wil alleen maar spoedig helpen. De heer Rezelman meent ook dat in de motie wat wordt gevraagd wat er al reeds is, het overleg is loopende. De heer Van der Berg noemt de motie zeer zacht ge steld. Als spr. het zelf had moeten doen, was ze scherper geweest. Spr. noemt het loon waarvoor de menschen moeten werken een kleine jongcnsloon. En spr. wil zich als zoodanig hier in den Raad uit spreken en zeggen dat hooger loon noodzakelijk is. De heer Stammes zegt dat het overleg er is. al leen Is het nog niet voor elkaar. De motie is niet noodig. Morgen kunnen B. en W. de zaak met hot polderbestuurbespreken en zeggen dat de Raad de loonen te laag acht en dat het overleg zoo vlug mo gelijk daarover plaats hebbe. De heer Van der Ham meent, dat dit niet is een erkenning van de organisatie. De heer Stammes: Het is alleen een bespoediging. Do heer Ivoorn is voor de motie cn zegt dat het volgens hem met de loonen te veel op de lange baan wordt geschoven. Do heer Komen zegt, dat de organisatie niet op zij wordt geschoven. Het is eenmaal niet te logisch dat men vraagt om overleg met de organisatie, als dat overleg cr al reeds is. Spr. wil de bespreking van B. en W„ om de spoedige oplossing tc bevorderen. De heer Van der Ham zegt, dat allen het over dc strekking der motie eens zijn. maar de heeren dur ven het niet tegen het polderbestuur zeggen. De heer Komen: Noemt u ons dan mnnr kleine jongens. Wij durven het wel te zeggen, maar wdllen niet iets vragen wat er al is. De motie zal in stemming worden gebracht, maar wordt nog het idéé aan de hand gedaan om in de motie te plaatsen de woorden: „een spoedige en meer bevredigende oplossing. De heeren Rezelman en Stammes zeggen blanco tc zullen stemmen, omdat zij als leden van het polder- bestuur hun meening in dat bestuur zullen kenbaar maken. Nu wordt de 2e helft der motie (dat gedeelte over de loonen) met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer Kuiken vraagt wanneer of de burgemeester zijn nieuwe huis zal betrekken. Spr. wil bij hem op de thee komen. (Gelach.) Voorzitter zegt, aan het verhuizen te zijn. Vrijdag slapen wij in het nieuwe huis. Maar. z-^gt spreker, de eerste dagen kunnen wij u dan nog niet hebben. De heer Kuiken vraagt of het waar is dat het nieuwe huis voor burgemeester zoo inregent? Voorzitter ontkent dit beslist. Met den storm is het iets doorgeregend bij de ramen, maar niet noe menswaard. Den heer Kuiken doet dat genoegen en wijst op andere nieuwe huizen in do gemeente die zoo inrege nen, dat de gordijnen en kleeden moeten worden opge nomen. Wij hebben nu een adviescommissie en spr. vraagt of daar nu niets aan te doen is. Die commis sie kost de menschen bovendien veel moeite en gold. om allerlei dingen moet men naar Amsterdam. Van alles wordt geëischt, wat goed is voor Amsterdam, maar niet voor het platteland. De menschen worden door die commissie in hun brood benadeeld. En spr. noemt een voorbeeld van twee zaken naast elkaar, waarvan de een een groot winkelraam cn boven licht heeft, terwijl het den buurman wordt geweigerd. Het zijn toch beiden zaken en een winkelier wil een groot raam om te etaleercn. Spr. haalt een voorbeeld aan van een bouwer die een huis had gebouwd door de adviescommissie goed gekeurd. Die bouwer krijgt een nieuwe opdracht en noemt dezelfde door de adviescommissie goedgekeur de teekening en vraagt daarop opnieuw advies. Toen waren er verschillende aanmerkingen, ofschoon er niets in was veranderd. En toen de houwer dit op merkte, werd er wat omheen gepraat en was het plan goed. Spr. wil de adviescommissie van Helder, daar schijnt het wat practischer te gaan. Voorzitter zegt, dat eertijds maar raak werd gc- houwd, nu is dat anders en wint onze gemeente in aanzien. Wij hebben dezelfde adviescommissie als te Helder. Al de verschillen is alleen een kwestie van smaak en de menschen moeten er nog aan wennen. Bij B. en W. zijn nooit klachten ingekomen. De heer Ivoorn vraagt of er geen rooilijn is in Bree- zandj Voorzitter zegt dat de bepaling zegt, dat niet bui ten maar wel binnen de rooilijn mag worden ge bouwd. De heer Keuris informeert naar de verlichting Ewijcksluis hoek Balgweg. Voorzitter zegt dat het niet zoo heel erg noodig is en de kosten te hoog zijn. De heer Van der Ham vraagt onderzoek van het schoolplein school Oostpoldcr De heer Komen brengt danlc voor de wenschen door Voorzitter in zijn openingsrede gomt Spr. wijst er op hoe vorig jaar verschillende belangrijke beslui ten door den raad zijn genomen en ook in deze eer ste vergadering dit weer het geval is geweest. Spr. brengt het college van B. en W. dank voor zijn werk en hoopt dat onder de leiding van dezen Burgemees ter doorgegaan wordt met de voorbereiding van nog andere belangrijke aangelegenheden. Spr. wcnscht Voorzitter alle geluk toe met zijn gezin en spreekt zijn blijdschap uit dat de Burgemeester weer in den Polder terugkeert. Hij venscht hem in zijn nieuwe woning alles goeds toe. (Applaus.) Naar aanleiding van alle klachten over den bouw der nieuwe woningen, vraagt spr., of het niet noo dig is, dat naast den gemeente-opzichter, die het meer dan druk heeft, een hulp wordt aangesteld. Spr. bedoelt het niet om den gemeente-opzichter in eenig opzicht een verwijt te maken, volstrekt niet, tnaar spr. acht het noodig dat er meer voorlichting cn toezicht bij het bouwen van woningon is. Voorzitter zegt, dat er geen opzichter kan aange steld worden dio bij den bouw doorloopend toezicht uitoefent. Dit is een particuliere aangelegenheid, maar wel kunnen B. en W. eens nagaan of een hulp kracht naast den gemeente-opzichter, die het zeer druk heeft, noodig is. Er worden tegenwoordig hier zelfs villa s gebouwd en kunnen ook de leges wel wat worden verhoogd. De hoer Kuiken zegt, dat de opzichter zelf beweert, dat hij niets en de adviescommissie toch alles te zeggen heeft. Dan hebben wij ook geen tweeden op zichter noodig. Heftige betoogingen te Madrid en te Barce lona. Groote menigte voor het Koninklijk paleis saamgestroomd. Uitroepen van: „Weg met de dictatuur, leve de Republiek"! Botsingen tusschen de politie en studenten. Gelijk wij in ons nummer van gister meedeelden, is de Spaansche dictator, generaal Primo de Rivera afge treden, na bijna 6% jaar de macht In handen te hebben gehad. Tevens Is reeds gemeld, dat de koning den chef van zijn militaire huis, generaal Berenguer. minister van oorlog, in het afgetreden ministerie, tot kabinetsforma teur is benoemd. Deze benoeming is teekenend voor de opvatting van den koning omdat Berenguer een persoon lijk® tegenstander van Primo is. Generaal Berenguer was in 1921 ten tijde van het de bacle der Spaansche troepen in Marokko hooge commis saris aldaar. Hij werd toen naar Spanje teruggeroepen en door den Krijgsraad ter dood veroordeeld, doch door den koning begenadigd, omdat naar het scheen deze laatste feitelijk verantwoordelijk gesteld moest worden voor de gebeurtenissen in Marokko in die dagen. De aanleiding der regeerlngscrlsls. V.D. meldt nog omtrent de redenen, die Primo de Ri vera tot zijn aftreden brachten, dat in universiteitskrin gen te Barcelona, Sevilla, Granada en Salamanca de laatste dagen weer groote beroering heerschte. welke steeds toenam. Uit verschillende provincies kwamen voorts berichten binnen, dat er een sterke beweging te gen het directorium aan den gang was en dat de be kende vlieger, commandant Franco, 's nachts te Cadbc zou zijn aangekomen teneinde aan de legerleiding in structies te geven voor een algemeenen opstand der gar nizoenen tegen de Dictatuur. Na een bespreking van den toestand met het kabinet begaf Primo zich, vergezeld van den minister van binnenlandsche zaken en finan ciën. 's avonds te half negen naar den koning, die hem onmiddellijk ontving. Na den koning de politieke situatie uiteen te hebben gezet, legde hij hem de reeds gemelde besluiten ter onderteekening voor. Toen de koning wei gerde ze te teekenen, diende Primo zijn ontslag in. De demonstraties. Omtrent de betoogingen, welke bij het bekend worden van Primo's aftreden worden gehouden, meldt V. D. nog dat de studenten, die In Madrid demonstreerden, hun be toogingen tegen do monarchie en de geestelijkheid richt ten. Daarbij werd een krantenkiosk der clerlcale „El Debate" in brand gestoken. Uit Salamanca komen berichten, volgens welke ook daar demonstraties tegen den kroon zouden hebben plaats gevonden. De studenten trokken door de-stad on der het roepen van „Weg met de kerk, weg met den koning." Volgens een door het B.T.A. doorgeseind telegram uit Madrid aan het Parijsche „Journal" zijn uit verscheidene provincies berichten ontvangen dat zich een krachtige beweging tegen het Directorium afteckent, welke door de leiders der arbeidersbeweging wordt geleld. De ongeregeldheden nemen toe. Tegen do monarchie? Uit Parijs wordt gemeld: Het Journal" publiceert in zijn laatste editie een tele gram uit Madrid, gedateerd half drie 's nachts, waarin wordt gezegd, dat de hevige betoogingen in Madrid se dert gisteravond toenemen. De studenten trekken door de straten der stad, oproerige kreten slakend. Een groo te menigte, welke voor het palels Is samengeschoold, roept: „Weg met de dictatuur, leve de republiek!" Dc heer Van der Ham vraagt van B. en W. in lichtingen over het werk van het woningtoezicht in de steden. Voorzitter belooft dit en dankt daarna den heer Komen voor zijn vriendelijke wenschen. Spr. herinnert aan de koperen bruiloft van den heer Komen en zijn echtgenoote op 6 Dec. jl. De raad heeft dat niet geweten anders was absoluut acte de presence gegeven. Spr wenscht den heer Komen cn zijn lieve vrouw van harte geluk en hoopt dat zij nog lange jaren voor elkaar gespaard mogen blijven. Hierna sluiting. ZATERDAG 1 FEBRUARI 19S0. NED. HERV. GEMEENTE te: Nieuwe Nledorp, nam. 7% uur, Ds. A. Klaver, v. Hooin. Onderwerp: „De weg naar het licht". ZONDAG 2 FEBRUARI 1080. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7 uur, Ds. Van Dijk. Petten, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Dirkshorn, voorm. 10 uur. Ds. de Leeuw. Onderwerp: Menschen van beteekenls. Valkkoog, voorm. 9% uur, Ds. Tinholt. Barslngerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Hulsduinen, voorm. 10 uur, Ds. Hoek, van Den Helder. Julianadorp, geen dienst. HIppolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Den Oever. nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, voorm. 10% uur, Ds. Van de Poel, van Den Helder. Warmenhulzen, nam. 7 uur, Ds. Zilllnger Molenaar. Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. Staal. Aartswcmd, voorm. 10 uur, Ds. Spaargaren. Oude Nledorp, geen dienst Nieuwe Nledorp, voorm. 10 uur, Ds. Van Baaien. Heerhugowaard en Veenhuizen, geen dienst Burgerbrug, zie St-Maartensbrug. St-Maartensbrug, nam. 7 uur, Ds. Witkop. Zang van het Kerkkoor. Oudesluls, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluls. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Rijkx. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barslngerhorn. voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Nledorp, geen dienst EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon HIppolytushoef, voorm. 10 uur. de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. THE STAR OF HOTE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer J. Sevensma. De dokter had het voor overleden vrkloard. Uit Berlijn wordt gemeld: Te Rübnitz heeft een geval van schijndood veel op winding veroorzaakt Een kind van een gezin was ziek geworden en gaf tenslotte geen teekenen van leven meer, zoodat de dokter het voor dood verklaarde. Bij het gemeentebestuur was reeds aangifte van overlijden gedaan en de vader stond op het punt een kist voor het lijk te bestellen, toen hij de sterfkamer nog eens binnenging en het kind de hand streelde. Tot zijn groote verbazing bemerkte hij toen nog le vensteekenen en na enkele uren keerde de doodge waande kleine werkelijk tot het leven terug. Om één uur kwam het tot botsingen tusschen de politie en de studenten, toen deze de bureaux der Pa triottische Unie en die der Federatie van Katholieke Studenten waren binnengedrongen. Te Barcelona hadden dezelfde betoogingen plaats en riepen de studenten: „Leve de republiek!" Er werden schoten gelost. Tal van arbeiders hadden zich bij de studenten aangesloten. Zes werden gewond, van wie één ernstig. Om twee uur 's nachts werden de uitgeputte politieagenten door leden der burgerlijke garde, met karabijnen gewapend, vervangen. Te Madrid doen natuurlijk allerlei geruchten de ronde. Zoo wordt beweerd, dat de bekende vlieger, majoor Franco, naar Cadix zou zijn gevlogen om aldaar het sein tot den opstand te geven. Bekend Is, dat er In dit garnizoen groote ontevredenheid heerscht. Wat de bultenlandsche pers er van zegt. In de bultenlandsche pers worden lange artikelen gewijd aan het aftreden van Primo de Rivera, waarin vrij algemeen de verdiensten van den Spaanschcn dic tator voor zijn land worden geprezen. Sommige bladen mcenen. «lat de historie hem zeer zeker een eereplaats onder de voornaamste mannen van Spanje zal inrui men, want al heeft hij tijdens zijn bewind dan ook ver schillende vrijheden moeten onderdrukken, hij heeft daarvoor de vrijheid van den arbeid hersteld en orde en veiligheid in het land hersteld, alsmede een groot aan tal administratieve verbeteringen ingevoerd. Toch meent de „Echo de Paris", dat de goede wil van Primo de Rivera niet voldoende is geweest om Spanje uit den droom wakker te schudden, waarin dit land reeds sinds een eeuw verzonken is. Door de voort durende Intriges is de dictatuur zoonder tegenstand in eengestort, omdat Primo de Rivera den breeden kijk van een Mussolini mist Het Engelsche arbeldersorgaan, de „Daily Herald" begroet den val van de dictatuur met instemming en vat zijn oordeel over de verdere ontwikkeling samen in het citaat: „De dingen moeten slechter worden aleer zij beter kunnen worden". Dit geldt ook voor de toe komst van Spanje, schrijft het blad. Laatste berichten. Brenguer duldt geen ongeregeldheden. Uit Madrid wordt gemeld: Generaal Berenguer verklaarde naar aanleiding van het optreden gisteren der studenten, dat hij geen exces sen zou dulden, vooral niet. wanneer zij zich mochten richten tegen de leden der regeering, die nog aan het bewind is. Moeilijkheden bij de regeerlngsvorming. Het schijnt, dat generaal Berenguer bij de vorming van zijn kabinet op eenige moeilijkheden stuit. Om half acht 's avonds was slechts de naam van één enkelen minister in de nieuwe regeering bekend. n.I. die van generaal Marzo. Naar verluidt heeft graaf De la Portera verklaard wel tot de regeering te willen toetreden, maar niet vóór het herstel der constitutie, daar de regeering van generaal Berenguer slechts dte voortzetting was der dictatuur. Terugkeer naar het constitutioneel regiem. Reuter seint uit Madrid: Berenguer gaf nogmaals uiting aan zijn wensch om het constituoneel regiem zoo spoedig mogelijk te her stellen. Hij voegde er bij, dat hij den politieken partijen een volkomen vrijheid van actie zou toestaan met be houd van het tweekamerstelsel.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7