Z IJ P E. ANNA PAULOWNA. CALLANTSOOG. BARSINGERHORN. LANGEND IJK. HEERHUGOWAARD. De bom in het Britsche Museum. Brutale treinroovers. De stad der misdaad. Üp Woensdag 5 Februari n s. zullen de Burge meester de Secretaris er. de leden van den Raad dei- gemeente Deemster onder leiding van den neer Sna! een bezoek brengen aan de nieuwe school te Hippo- lytushoef, zulks in verband met plannen tot school- Louw in Deemster. Naar wij vernemen, zal de bekende film van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond „Wij Bouwen", waarin o.m. opgenomen zijn de Zuiderzeewerken, te Wie- ringen vertoond worden op 22 Februari a.s. Zondgavond gaf de tooneelvereeniging „Excelsior" van Den Helder een openbare uitvoering in het café van den heer S. Veerdig te Hippolytushoef. Opgevoerd werd „Hallo met Mars", een kluchtige fantasie, in drie be drijven, door W. Willigen. De zaal was flink bezet en de aanwezigen hebben vol op genoten, er was dan ook wat om te lachen. Bal na waa het besluit van den avond. Het in uitvoering zijnde werk bij de firma v. d. Valk nabij Den Oever is nagenoeg geheel gereed gekomen. Vele arbeiders kregen hun ontslag reeds, en met onge veer 14 dagen zullen allen hun ontslag krijgen. Voor don dienstplicht, lichting 1931, zijn in deze gemeente 30 personen ingeschreven. Aan Gebr. Boersen, aannemers te Stroe, is opgedra gen de bouw van een boerenhofstede voor rekening van Elb. Lont te Stroe, en voor J. Poppen den bouw van een schuur aan de Bloemsteeg te Den Oever. GEMEENTE WIERINGEN. Ingeschreven gedurende de maand Januari 1930. Geboren: Agien, dochter van J. Rengcrs en -T. Ot- tens. Kornelis, zoon van H. J. Oosterbeek en H. van dor Lei. Christinus Franciscus, zoon van J. Koops en M. C. Hille. Willem Gcrrit, zoon van V. Wit en A. Wiegman. Thcodorus, zoon van J. Numeijer en a. Boordijk. Ilondrika, dochter van Joh. Bakker en J). G. Timmerman. Catharina, dochter van S. Ottens en A. A. Poel. Jan Teeuwcs, zoon van J. Visser en K. Ploeger. Overleden: A. Mekken, oud 84 jaar, weduwe van C. Ilalfwecg. Joh. Tijsen, oud 81 jaar, laatst weduwnaar van A. Kool. N. van Savoijen, oud 05 jaar, echtge- noote van C. de Wit. J. Bakker, oud 67 jaar, echtge noot van T. Ivoorn. J. dc liaan, oud G2 jaar, weduw naar van M. Smit. Ondertrouwd: S. Poel en K. Plagmeijer. P. Bakker en M. Bakker. J. Leen en A. Glim. Loop der bevolking over Januari 1930: Ingekomen personen: Mej. A» Giin van Anna Pau-r lowna; mej. L. Beckmann uit Duitschiand; J. Bee- ker van Heemstede; A. N. Neve en gezin van Vel- sen; II. Koning en gezin van Vecndam; H. Thoma en echtg. van Wonseradeel; J. Smit van Gieten; S. Iloog- stra van Zaandam; G .A Bijman van Purmerend; J. Cuperus van Oostdongcradeel; J. Wierenga en gezin van Emrnen; A. de Vries en kind van Amsterdam; W. van de Krelce van Vlissingcn; G. C. Veen, van Hilversum; B. Bogaers van Made ca M. de Vries geb. Polet van Anna Paulowna; H. de Vries en echtg. van Den Helder; I Pos van Oude Pekela; E. Pos geb. Kruize van Winschoten; mej. M. A. de Boolj van Hoskerland; T. de Gr. et van Utingeradecl; M. Zegel van Den Helder; G W. loebes en gezin van Ronk urn; A. Groen en 'gezin van Borger; mej. A. van Goor van Rbedon; J. H. J Pnftes en echtg. van Wijk nan Zee cn Duin; W. H WwbSels van Ilouthem; P. Oudt en gezin van Alkmaar. Vertrokken personen: D Postema naar Onstwed- de; J. Muller en gezin naar Leeuwarden; R. Blok en gezin naar Kmmen; H. van der Paard en gezin naar Veisen; N. Raven naar Wieringerwaard: VV. Bos naar Barsingerhorn; T. II. Lubbers en gezin naar Medem- blik; G Bakclaar nnnr Texel; B. Hendrickx naar Osscndrecht; L. Baars cn.echtg. naar Den Helder; mej. A. Eringft naar Den Helder; M. B. II M. Zijl mans naar Den Haag; mei. J. J. Kooij naar Den Hel der; H. J. van Struaten naar Den Haag; J. Vroom en eclttg.. naar Vlaardingcii; II. Heidema naar For- werderadeel; C. I.ont naar Den Helder; B. Davids naar Yelsen; C. J. Wever naar Yelscn. BURGERBRUG. Zaterdag kwam waarschijnlijk door te snel rijden de reiziger der fa. Amsterdamsche Stoom-Koffiebranderij en Theehandel „Do Blauwe Reiger" met z'n fordje in den wegsloot terecht. Behalve tamelijk groote schade aan den auto gepaard gaande met een flink bad van den chauffeur en aanwezige artikelen zooals koffie, thee, margarine, porselein en aardewerk, een en ander die nende voor cadeaux, liep dit ongeval met eenige materl- eelo nadeeien nog best af, in aanmerking genomen dat de wagen een paar slagen over den kop buitelde en weer dezelfde richting had aangenomen als waar hij even te voren vandaan was gekomen, bovendien nog een paar meters in de diepte werd gesmakt. Ijverige handen wisten spoedig alles weer voorloopig te ordenen. T ZAND. Algemeene vergadering van het Veefonds „Helpt El kaar" te 't Zand, gehouden op Zaterdag 1 Februari 1930, des morgens 9 uur bij den heer G. A. de Wit. Aanwezig zijn 2 bestuurs- en 18 gewone leden, alsmede de taxateur, terwijl tijdens het verloop der vergadering nog 1 bestuurslid en 5 gewone leden verschijnen. Van 23 leden is bericht van verhindering Ingekomen. Te 10 uur opent de voorzitter, de heer S. Broersen, met woorden van welkom aan de aanwezigen, er zijn spijt over uitdrukkende, dat de vergadering, z.i. zoo slecht is bezocht en de hoop uitsprekend, dat de be sprekingen een aangenaam verloop zullen hebben. Hij verzoekt hierna den administrateur, J. C. v. d. Plaa de notulen der vorige algemeene vergadering te willen voorlozen. Na voorlezing volgt onder dank aan den administra teur onveranderde goedkeuring ervan. De heer C. Wcster informeert in verband met het ongunstige financieele verloop ovor het jaar 1928 of door leden die destijds het fonds verlieten, voor de toen geleden verliezen is bijgepast bij uittreding. Hem wordt medegedeeld, dat zulks nog niet geschiedde, doch dat alsnog van hen zal worden nagevorderd. Na nader inzien blijkt hiervoor echter, daar nimmer algehcelo schuld bestond, geen redenen te bestaan. Aangezien geen mededoclingen zijn ingekomen, volgt punt 2 der agenda, n.1. Jaarverslag 1929. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten over 1929 bedroegen: le kwartaal totaal f 1781.39, 2e kwartaal f 1830.80, 3e kwartaal f 1860.74, 4e kwartaal f 1951.37, totaal f 7424.30, waarbij telkens inbegrepen zijn de cindkassaldo's van elk kwar taal. De uitgaven bedroegen: le kwartaal totaal f 1189.15, 2e kwartaal f 1267.90, 3q kwartaal f 934.60, 4e kwartaal f 1760.70, totaal f 5152.35. In het le, 2c, 3e en 4e kwartaal waren respectievelijk verzekerd 79 leden met 649 runderen voor f 144660. 76 leden met 577 runderen voor f 145927, 75 leden met 523 runderen voor f 118676.78 leden met 589 runderen voor f 108925.—. Er moest in het le, 2e, 3o en 4c kwartaal respectieve lijk 1 pet, 0.7 pet, 0.9 pet en 0.5 pet. van de verzeker de som betaald worden, dit is dus over het geheele jaar 3.1 pet., hetgeen gelijk is aan het voorgaande jaar. Er moest in dit boekjaar voor 17 koeien en 1 kalf de som van f 3171.uitgekeerd worden; het vorig» Jaar was dit bedrag f 7363.50. De cadavers brachten geza menlijk f 797.50 op, het vorige jaar f 1763.Het aantal leden is met 7 verminderd, er werden 2 besfuurs- en 2 algemeene vergaderingen gehouden. Hoewel in 1929 minder uitkeeringen noodig waren dan in 1928, was de contributie even hoog. Dat vindt echter zijn oorzaak in het feit, dat hierdoor do achterstand welke bestond, ls Ingehaald, zooals uit het volgende blijkt: De schuld was op 31 Dec. '28 (rek.-courant) f 735. het bezit was op 31 Dec. '29 (relc.-courant) f 90.Een vooruitgang dus van f 825.—. In reserve-kas was op 31 Dec. '28 f 600.op 31 Dec. '29 f 952.93, vooruitgang hier dus van I 352.93, totaal f 1177.93, Namens de commissie, welke dit verslag controleerde, deelt de heer J. van Duin mede. dat alle bescheiden in overeenstemming met dit verslag waren en dezelve in in de beste orde werden bevonden. Voorzitter zegt hierna den heer Van der Plas dank voor zijn uitstekende ad ministratie Nu is aan de beurt benoeming van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den voorziter, den heer Broersen, welke direct herkiesbaar is. Bij stemming worden 23 stemmen op Broersen, 3 op F. Veul en 1 stem blanco uitgebracht Alzoo is herkozen de heer Broersen, die hierna zijn herbenoeming aanneemt en de vergadering dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Volgen besprekingen over een der bestuursleden, wel ke ophoudt met boeren, om deze al dan niet als zoodanig aan te houden. Wordt besloten voorn, persoon alsnog voor den tijd van 1 jaar zijn functie te laten waarnemen. Bij punt 5, aftreden van den taxateur en administra» teur, welke herkiesbaar zijn, zou de heer Zeeman wil len voorstellen, de vergoeding van den taxateur te ver lagen, daar momenteel veel minder koelen zijn ver zekerd dan anders. Daar echter de algemeene meening is. dal de vergoeding voor de ervoor te verrichten werk zaamheden heusch niet hoog is gestela, waarbij nog komt, dat in den loop van dit jaar weer heel wat koeien erbij kunnen komen, wordt hierop niet ingegaan. Vervolgens volgt met algemeene stemmen herbenoe ming der beide voorn, functionnarlssen. Voorzitter bedankt hierna belden voor de door hen /tot op heden voor het fonds verrichte diensten Volgt punt 6: Vaststelling en zoo noodig wijziging van het reglement. Besprekingen volgen over de al dan niet wenschelykheid van lnlasch betreffende niet-uitkeering bij eventueele miltvuur- of tb.c-epedimiën. Wordt be sloten bij dreiging van dusdanige catastrophen, alsdan een spoedvergadering te beleggen Hierna volgt een voorstel van den heer Van der Plas om art. 1 van het reglement zoodanig te wijzigen, dat dit aangeeft dat degene welke ophoudt boer te zijn, d.w.z. lid te zijn ook ophoudt bestuurslid te zijn, indien hij dit was. Hiervoor stemmen 23, en tegen 3 der aanwezigen. Aaangezien desgevraagd geen stemmen uit de vergadering opgaan voor verdere wijzigingen van het reglement, wordt dit alzoo vastgesteld. Volgt rondvraag. De heer H. Bierman vraagt of het mogelijk is, dat het keurgeld, bij aankoop van vee, door het fonds inplaats van door den betrokkene wordt betaald. Na bespreking blijkt de vergadering hier iiiet voor, aangezien dan degene, die nooit van vee verwis selt, Indirect mee zou betalen voor de z.g. ruttelaars. dat zijn zij die steeds van vee veranderen. De heer A. Sneekes zou een voorstel willen indienen om de keuring van vee, voor dit In het fonds wordt opgenomen, niet meer door een veearts te laten ge schieden. Na toelichting door het bestuur, waaruit blijkt dat dit in vele gevallen wel heel noodzakelijk is, trekt de heer S. zijn voorstel in. De heer Stoop deelt hierna mede, dat hij, daar hij Mei as. verhulst naar Schoorl, nog één maand na het eerste kwartaal verzekerd zou moeten zijn. De heer Stoop vindt hierna goed, de verzekering dan het volle 2e kwartaal, d.i. tot eind Juli, door te laten loopen. De heer Van der Plas zou thans een bespreking wil len houden, hoe de volgend jaar te houden jaarvergade ring zal worden gepasseerd daar dan toch het fonds 25 jaar zal hebben bestaan. Besloten wordt, het bestuur op te dragen, een en ander tzt. te regelen,temeer daar dit toch op 't einde van dit jaar het beste zal weten hoe 't er met de financiën voorstaat. Tevens brengt de heer Van der Plas ter sprake de wenschelijkheld dat niet slechts 3 der leden van het fonds, doch ieder lid zonder uitzondering, aansprake lijk ls voor het bedrag der rekening welke bij de Coop. Boerenleenbank loopt. Goedgevonden wordt, dat een akte, bevattende alle handteeltenlngen der leden, en waaruit blijkt hun aan sprakelijkheid ten opzichte van voorn, rekening, als onderpand aan de thans 3 aansprakelijk gestelde leden zal worden verstrekt, terwijl deze akte door eventuscle nieuwe leden steeds met derzelver handteekeningen zal worden bijgewerkt Hierna sluit voorzitter met dank aan allen voor de aangename, zakelijke besprekingen, de vergadering, We vernemen, dat met den bouw van een nieuw woonhuis voor den heer J. Louwe, hetwelk aan de z.g. Kikkersteeg alhier zal verrijzen, ls belast de heer Jb. Schoen te Stolpervlotbrug De „Hollandia" betaalt aan haar leveranciers voor de aan haar over de maand Jan. '30 geleverde melk 9.61 per 100 Liter. Als tijdelijk onderwijzeres aan school I is ter vervan ging van den heer S. T. van Dijk, die ongesteld ls, Mej. H. W. Colenbrander benoemd. Zeer waarschijnlijk zal niet aan twee ondernemers het vervoer der kinderen naar cn van de Helderschc scftool voor zwakzinnigen opgedragen worden, maar zal alleen de heer Naastepad de opdracht krijgen. Hij zal dan 's morgens een extra dienst in moeten lasschen. Een geheel nieuw personeel in 1 jaar t\jds. De heer S. T. van Dijk, onderwijzer aan school I. is benoemd aan de Zonnewegschool te Amsterdam. Als de benoeming aangenomen wordt zal van het personeel, dat hier een jaar geleden was, niemand meer over zijn. Vijf nieuwe leerkrachten in een jaar. 't Is natuurlijk schade voor het onderwijs. Waar ligt de schuld? Zooals we weten, wordt als een der voornaamste oorzaken de klasseaftrek beschouwd, die de onderwijzers naar de grootere plaatsen doet trekken, waar niet op het salaris gekort wordt Derde wedstrijdavond van „Ormenio". „We zullen uw geduld niet te lang op de proef stellen" zegt de heer V. Kaan, Voorzitter van de jubücercnde vereenlglng, als om kwart over acht de zaal van Veer- burg weer geheel gevuld Is. We waren blij dat nu eens eerder begonnen werd (de vorige maal was het half ne gen), want voor iemand, die wel op tijd Is, is dat wachten vooraf, op de dames en heeren laatkomers uiterst ver velend. Voortgaande, heette de Voorzitter allen hartelijk welkom, in de eerste plaats de jury en de mededingende vereenlglng „Het Alkmaarsch Tooneel". Het buitenge woon slechte weer dat „Ormenio" op belde vorige avon den trof, had een der juryleden de vraag ontlokt, of 't hier altijd zoo was. Gelukkig kon nu geconstateerd wor den, dat het ook in onzen polder nog wel eens behoorlijk kon zijn; het weer was uitstekend en had niemand be hoeven af te schrikken om naar deze uitvoering te gaan. Uit do groote opkomst van het publiek meende de heer Kaan te mogen concludeeren, dat men goede kunst hier en in den omtrek nog weet te waardeeren. Na deze korte openingsspeech klinkt het belletje van de jury en dan rijst het gordijn voor de opvoering van „Zijn Speelgoed", een Hollandsche vertaling van het Duitscho tooneelspel in drie bedrijven „Liebelel", van Arthur Schwitzler. Voor velen was dit zeker minder be kend, dan do beide vorige stukken, die we hier zagen. We weten niet of de jury ook de keus van stuk beoor deelt en daar ons onthouding van critiek is opgelegd, zullen we dus niet alleen zwijgen over spel en spelers, maar ons ook niet verdiepen in de vraag of de vereeni- gingen dit stuk ten rechte of ten onrechte minder vaak in studie nemen. Dank zij het vroeger beginnen en ook doordat de pau zes niet onnoodlg lang gerekt werden, was de uitvoering nu eens op een behoorlijken tijd afgeloopen, zoodat zij, die nog gaarne wat blijven om te dansen, daartoe ruim schoots do gelegenheid kregen. Door 24 ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1931, ls vrijstelling aangevraagd wegens broederdienst, en door 1 ingeschrevene wegens het bekleeden van een geestelijk ambt Politie. Gevonden: een autoband met velg; en een zakje veevoeder. Inlichtingen ter secretarie. Voor rekening van den heer Jb. Stins zal aan den Noorder Moienvaartsweg, achter zijn woonhuis, een auto- garage worden gebouwd. De heer J. de Graaf, aannemer alhier, is met den bouw belast In de maand Januari zijn door B. en W. de volgende bouwvergunningen verleend: aan A. Huiberts tot het bouwen van een winkelhuis; aan E. Muntje werf, P. Zeeman tot hot bouwen van een woonhuis; aan L. Raven tot het bouwen van lunchroom met woning en een woonhuis; aan J. de Bree, C. Ouds hoorn, J. de Jager, W. de Jong, J. F. van Kessel tot het bouwen van een woonhuis met schuur; aan Gebr. van IJzendoorn tot het bouwen van een dubbel woonhuis met bloembollenschuur; aan J. Voorthuijzen tot het bou wen van een woon- en winkelhuis; aan O. Huiberts tot het aanbouwen van een bloembollenschuur; aan C. op 't Veld tot het verbouwen van een woonhuis; aan P. Broers tot het bouwen van een woonhuis en een dubbel woon huis; aan J. van der Molen tot het bouwen van een schuur; aan J. W. Faase tot het bouwen van een waren huis en aan E. Muntjewerf tot het bouwen van een schuur. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Cornelia Johanna, dochter van C. A. J. van der Meer en van P. J. Hoogeveen. Ondertrouwd: Arie Elaauboer, oud 26 jaar, groenten- handelaar en Marina Blok, oud 22 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna. Overleden: te Alkmaar, Geertje de Jong, oud 35 jaar, ongehuwd; Marie Oele, oud 23 jaar, ongehuwd Loop der bevolking: Ingekomen: K. Jongejan en gezin uit Malang (Oost- Java): G. Bos uit Wedde; H. van Rijn uit Noordschar- woude; Mej. B. Smit uit Amsterdam; Mej. J. de Roode uit Zeist J. Smit uit Emmen; Mej. H. Hooimeijer uit And ijk Vertrokken: F. van der Velden en gezin naar 's-Gra- venhage; W. A.Bullooper naar Harenkarspel; Mej. A. Wissekerke naar Alkmaar; Mej. M. Polet naar Wierin- gen; Mej. L. M. Compagne naar Den Helder; J. Eood en gezin naar Wieringerwaard; C. P. Weijers en echtge- noote naar Den Helder; Mej. E. te Buck naar Zijpe; J. Winter en gezin naar Nederhorst den Berg. BREEZAND. De smederij .van den heer J. Blom zal worden uitge breid en tevens zal naast de smederij een winkel worden gebouwd. De bouw van het een en ander zal bij aanbesteding geschieden. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven gedurende de maand Januari 1930. Geboren: Maarten, zoon van Roelof Willem Zon en Anna Leien. Cornelia Hendrilca, dochter van Fedde Daalder en Jeannette Anthonia Swenne. Overleden: Pieter Glas, oud 70 jaar, echtgenoot van Geertje Glas. HARINGHUIZEN. Het aantal leerlingen aan de O L. S. te Haringhui zen neemt steeds toe en nadert reeds de dertig Als volontair aan deze schr.o. zal nu mej. Jansen uit Wieringerwaard werkzaam zijn. Tot 1 Februari was mej. Jansen als volontair aan de o. 1. s. te Schagen werkzaam. KOLHORN. Zondag hield de vereenlglng „Steunt Elkander", af- deeling Kolhorn, een vergadering in 't café Kuiper. De voorzitter opende deze bijeenkomst met een woord van dank voor de opkomst en in 't bijzonder den heer Van der Vall voor zijn bereidwilligheid, de nieuwe Ziekte wet hier te bespreken. Het was ook een leerzame mid dag, zoowel voor werknemers als werkgevers. Jammer genoeg was de opkomst niet groot; waar toch zooveel belangen worden besproken. Deze middag was toch wel van groot belang; de nieuwe Ziektewet ls een uitkomst, kan men rkenen. Daarom, blijft voortaan niet thuis, daar u belangen worden besproken, maar stel belang in deze straks Ingevoerde nieuwe wet De heer Van der Vall heeft de aanwezigen wel een duidelijke uiteenzet ting gegeven, hoe het zal worden, en hoopt straks, als de wet in werking treedt of ais zij is ingevoerd, een nog duidelijker uiteenzetting te geven. Bij het einde werden nog enkele vragen gesteld, die de heer Van der Vall beantwoordde. De voorzitter dankte namens allen den heer Van der Vall voor zijn zoo duidelijke uiteenzetting. De vergadering ging over In een huishoudelijke ver gadering. Veel punten werden daarbij besproken, die vlug van stapel gingen. Het vraagstuk: Wat zullen wij straks doen, als de nieuwe ziektewet in werking treedt?, had vooral groote aandacht. Hierbij werd met alge meene stemmen besloten, op denzelfden voet door te gaan, met contributie een uitkeering; moet het later ver anderd worden, dan de hoofden bij elkander steken en kan er verder gesproken worden. De voorzitter vraagt of er nog opmerkingen zijn; enkelen hadden nog een weinig te bespreken, die door voorzitter werden beantwoord. De heer Burger gaf kennis, dat straks vanaf den Land- en Tu'nbouwbond in Maart ook nog een spreker zal komen, om uitleg te geven over deze nieuwe wet. Het is ook dan te hoopen, dat zoowel werknemers als werkgevers daar aanwezig zullen wezen, want daar worden wel degelijk eigen belangen besproken. Er is voor een leder, 't zij jong of oud. voor vrouw zoowel als voor man, wat uit deze nieuwe Ziektewet te leeren. Dus komt op voor uw belangen als u op de hoogte wilt zijn met de straks Ingevoerde Ziektewet. Het Jaarverslag. Hieruit ontleenen wij dat ondanks de toename van het ledenaantal het niet gelukt ls de reserve te verhoo- gen. 4 Bestuursvergaderingen en 1 ledenvergadering zijn gehouden. Het ledenaantal ls gestegen van 825 tot 995, verdeeld over 294 huisgezinnen. Een kwestie met een lid, dat verhuisd ls naar Oud karspel ls door bemiddeling van de federatie opgelost. Door de federatie is een contract afgesloten met de firma Met te Alkmaar voor het verhuren van een zie kenauto. Gevraagd werd hier goede nota van te nemen De secretaris ontvangt een woord van dank voor het weergegevene. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren D. Kansen en P. van Dijk. Beiden worden met 29 stemmen her kozen. De heer Heijmans verkreeg 1 stem, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht. Beiden gekozenen ne men hun benoeming weder aan met dank voor het uit gesproken vertrouwen. De Voorzitter feliciteert de leden met dezen uitslag en deelt nog mede, dat zoo de leden een auto noodig heb ben voor vervoer naar het ziekenhuis, men een bewijs moet aanvragen bij den penningmeester. Gebleken is dat sommige leden zonder opgave een auto bestelden. Hiertegen zullen krachtige maatregelen genomen wor den, zoo noodig royement. De contributieregeling zooals deze het vorige jaar is aangenomen, wordt wederom goedgekeurd. Rondvraag. De heer Zeeman vraagt aan de afgevaardigde naar de federatievergadering te willen informeeren, of de vereeniging „De Voorzorg" te Zuidscharwoude ook leden in deze gemeente heeft, opdat dezen dan kunnen wor den overgeschreven. Spr. heeft namelijk gelezen dat genoemde vereeniging tot de federatie wordt toegelaten. Dit zal gedaan worden. Ter sprake komt nog de kwestie met genoemd lid in het jaarverslag. Het bestuur wordt toestemming gegeven, de noodige maatregelen te nemen. De heer De Geus vestigt de aaudacht op de Eerste Nederlandsche Ver. voor Ziekenhuisverpleging en ope ratie, gevestigd te Gouda, n udit punt reeds in naburige vereenigngen ter spraken is gebracht. De Voorzitter antwoordt, dat van den her Dijken te Schoorldam hieromtrent ook gegevens zijn ingekomen van de maatschappij „Eura". De heer Zeeman zou gaarne zien dat een en ander na der onder oogen gezien werd, zo dit mogelijk ls in de federatie. Een besluit werd niet genomen in dezen. Na eenige besprekingen, volgde sluiting met een woord van dank voor de aangename besprekingen. CEMEENTE HEERHUGOWAARD. Geboren: Jacobus Petrus, zoon van P. Oudeman en T. de Boer. Elisabeth, dochter van Adr. Swinkels en C. J. Jongkind, Pieter, zoon van C. Kok en M. Hoog land. Petrus Alphonsus, zoon van J. Biersteker en J. C. Swinkels. Anna Lucia, dochter van A. Does en M. Groot. Arls, zoon van J. Blauw en Geertruida Smit. Johannes, zoon van A. Dekker en Cornelia Vlaming. Trijntje, doch ter van Allert Hofman en Ida Haveman. Ondertrouwd: W. Groot, jm., 31 jaar en E. Dekker, jd. 33 jaar. D. Appel jm., 20 jaar en B. Visser, jd. 20 jaar. Getrouwd: W. Groot en E. Dekker. D. Appel en B. Visser. Overleden: Gerrit Boot, 81 jaar, ongehuwd. Kaatje Goed, echtgen. van P. Joon, 48 jaar. Een verklaring van Scotland Yard. In aansluiting op hot korte bericht elders in dit nummer inzake een homaanslag in het Britsche mu seum, wordt nader door Reuter uit Londen gemeld: Volgens een verklaring van Scotland Yard is het huiten kijf dat de in het Britsche Museum gevonden bom een ontplofbare stof bevatte, maar het is nog niet bgkend van welke kracht. Een „grap"? Later meldt Reuter nog uit Londen: De bladen zijn geneigd te gelooven, dat de bom in het Britsche Museum slechts een „grap" was, waar bij geen Indiërs betrokken waren en waaraan ere»n politieke beteekenis moet worden gehecht. De politie tracht thans den Engelschman op te sporen, die d9 eerste inlichtingen verstrekte. Vandaag zullen autoriteiten van hinnenlands^he zaken cn de directeur of public prosecutions, conferee- ren om te beslissen of er een strafvervolging zal wor den ingesteld tegen de personen, die aansprakelijk zijn. De bom was een blikken sigarettendoosje, bevattend een grijs poeder met een stukje zwarte lont. Naar het laatste bericht meldt, is thans uitgemaakt, dat het inderdaad een grap moet zijn geweest. AFGRIJSELIJKE MOORDPARTIJ. Uit Berlijn wordt gemeld: Een afgrijselijke moordpartij heeft gisternacht te Stahlupönen plaats gehad De landbouwer Boelsing heeft zijn 13-jarige dochter en zijn 24-jarigen zoon mtt een bijl neergeslagen en vervolgens met een scheer mes de hals afgesneden. Vervolgens begaf hij zich naar een spoorwegovergang bij Lawischkehmen, waar hij zich voor een juist pas- seerenden trein wierp, zoodat hij op slag gedood werd. De motieven voor de daad zijn onbekend, doch men neemt aan, dat hij de daad in een aanval van ver twijfeling heeft gepleegd. NOORDSCHARWOUDE. 5e Jaarvergadering Ziekenhuisverpleging. D.e vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" vergaderde Maandagavond in het lokaal van den heer G. Hop. Aanwezig met het bestuur 31 personen. De Voorzitter, de heer J. Kuiper opent met een woord van welkom, aan de leden en pers, tevens in het bijzon der aan den heer Ooeivaar, afgevaardigde van de ver eeniging te Oudkarspel. Gezien de opkomst vraagt spr. zich af, evenals het vorige jaar of de belangstelling zoo gering is, of dat men de zaken aan het bestuur toever trouwd. Vast staat, dat de vereeniging nuttig werk verricht. Ondanks de contributieverhooging is de finantieele po sitie der vereen, weinig veranderd. Spr. hoopt dat de besprekingen in het belang der leden zullen wezen. De notulen van den secretaris, den heer D. Kansen worden goedgekeud. Rekening Penningmeester. Door de heeren Bakker en Wagenaar is de rekening nagezien en in orde bevonden. De ontvangsten zijn f 1768.72%. w.o. f 1403.72% aan contributie. De uitgaven zijn f 1653.70, w.o. f 1165 aan vcrpleegkosten en f 128.85 aan vervoerkosten. Het saldo ls alzoo f 115.02%. Eij de Coop. Boerenleenbank is f 485.11 geplaatst, zoodat het totaal bezit der vereen, f 600.13% bedraagt. Het jaar daarvoor was het bezit f 585.59. Den penningmeester, den heer Van Dijk, wordt dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De heer P. Kramer stelt voor de vergoeding aan den penningmeester op f 75 te bepalen, gezien de vele werk zaamheden. De heer J. Zeeman ondersteunt dit voorstel. De Voorzitter ls het met den vorlgen spr. eens, dat er veel werkzaamheden aan verbonden zijn, doch de meer dere uitgaven mocetn door ontvangsten gedekt worden. Ook de secr. heeft het druk, zoodat spr. het voorstel doet om den secretaris f 25 te geven en den penningmeester f 50. Het volgend jaar kan een en ander nog eens onder oogen gezien worden. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangeno men. Zij suggerccren een spoorwegongeluk en plunderen de ontstelde reizigers. V.D. verneemt uit Boekarest: Gisteren is een brutaio overval gepleegd op den personentrein BoekarestTemesvar. Toen de trein het station Calesti uitreed, werd er aan do noodrem getrokken. De trein stopte en verscheidene personen riepen den passagiers toe uit te stapen, aangezien er gevaar bestond voor een botsing met eenp goederen trein. Onder de reizigers brak daarop een paniek uit Eenige sprongen uit de ramen en bekwamen ver wondingen. Intusschen maakten de bandieten, die het gevaar gesuggereerd hadden, zich van de bagage der reini gers meester. Zij hielden het personeel van den trein met revolvers in bedwang en slaagden erin, ongehin derd te ontkomen. Hevige bomontploffing te Chicago. Ge bouw van drie verdiepingen verwoest. Een vreeselijke bomexplosie heeft gistermorgen te Chicago plaats gehad, waardoor een gebouw van drie verdiepingen werd vernield en de omgeving tot in wijden omtrek werd opgeschrikt. Duizendetvbewonorii van de straten, waarin de huizen door de ontploffing schudden, ijlden naar buiten; vele mannen, vrouwen en kinderen hadden zich zelfs in nachtgewaad op straat begeven. In tal van huizen in de omgeving zijn dc ruiten vernield, doch persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. De ontploffing h<«d plaats in een kruidenierszaak, gedreven door Sam -el Donia. De politie wijdt de misdaad aan terroristen, die ver bolgen zijn over Donias aanwezigheid in de betrok ken buurt. Algemeen eischt men krachtige maatregelen. Daar de politie tengevolge van den financieelcn toestand der stad reeds sedert eenigen tijd geen salaris ont vangen, waardoor het optreden tegen de misdadigers wereld wordt bemoeilijkt, verlangt men de afkondi ging van den staat van beleg.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10