SchaierCourant Raad Oude Niedorp. Vierde Blad. Gemengd Nieuws. De nieuwe regeering in Spanje. De communisten-actie m Duitschland. Dinsdag 4 Februari 1930 73ste Jaargang. No. 8606 Openbare vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp, op Maandag 3 Februari 1930, des na middags ten 2 uure. Aanwezig zijn de leden J. Bakker Jz., D. Kriller, G. Liefhebber. J. Ligthart, J. Wit en .T. van Zoonen. Voorzitter: B. J. F. Meijer, Burgemeester. De Voorzitter heet de de heeren welkom en opent dp vergadering. Herdenking wethonder Tromp. Door Voorzitter wordt vervolgens het volgende ge- eegd, waarbij alle raadsleden zich van hun zetels ver heffen: Hadden wij in onze vorige vergadering nog in ons midden de wethouder Tromp, thans is zijn zetel xe mijner rechterzijde ledig. De vorifl^ Donderdag heb- :f>en wij allen hem naar zijn laatste rustplaats verge zeld. Met zijne weduwe treuren wij over het verlies kran den man, die zijne plichten als wethouder steeds !.op zoo voortreffelijke wijze vervulde en ondanks zijn tzwakke gezondheid zich krachtig toonde in het behar tigen van de belangen der gemeente, i: Wij weten allen hoe prettig het was met den over ledene samen te werken. Niettegenstaande hij ge bukt ging onder lichamelijk lijden, was hij steeds op- (gewekt en was zijn geest levendig. Een sterke ziel 'huisde in dat zwakke lichaam. Moge God, wien alles toekomt, hem beloonen en zijn ziel rust geven. Voor al hetgeen de overleden wethouder heeft ge daan in het belang van de gemeente, zijn wij hem rdank verschuldigd en ik noodig U uit als teeken onzer [hoogachting en dankbaarheid op te staan van uwe zit plaatsen en korten tijd met Uwe gedachten te ver wijlen bij den overleden wethouder Theodorus Tromp. De notulen der vergadering van 11 November 1929 gorden vervolgens vastgesteld. Aan de orde is: Ingekomen stukken. a. Provinciaal Blad no. 110, houdende besluit van God. Staten van Noord-Holland, d.d. 13 November 14929, no. 137, tot vaststelling eener regeling inzake (het van provinciewcge verstrekken van bijdragen tot idekking van de kosten rechtstreeks verbonden aan 'het aansluiten van niet rendabele gebieden aan h°t ^buizennet van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. b. Brochure betreffende de zuigelingstcrfte van den iKcderlandschen Bond tot bescherming van zuigelin- !gen. Voorzitter zegt dat hem is opgevallen dat de zui gelingensterfte in deze brochure zeer hoog genoemd [wordt. Op 195 levend geborenen, kwamen 20 sterf gevallen beneden het jaar voor, dat is 10.26 Dat is (lioogcr dan over het algemeen in andere gemeenten. B. en W. zullen hierover hun gedachten eens laten 'gaan en overwegen of door het houden van cursus- leen of door het bevorderen van zulke cursussen «le zuigelingensterfte niet wat naar beneden kan worden gebracht.. c. Jaarverslag 1929 van de commissie tot wering van schoolverzuim. d. Alsvoren van de plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs. e. Verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1928. f. Verslag over 1927 en 1925 van de advies-com missie der Noord-Hollandsche gemeenten voor bouw ontwerpen en uitbreidingsplannen. g. Afschrift van het proces-verbaal van opname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, d.d. 21 December 1929. h. Schrijven d.d. 6 December 1929 van Burgemees ter en Wethouders van Alkmaar ten geleide van de door den Raad dier gemeente voorloopig vastgestel ie rekening over 192S en begrooting voor 1930 betreffen de den Keuringsdienst voor waren in het gebied Alk maar. i. Uittreksel uit het register der besluiten van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland van 30 Decem ber 1929, no. 101, waaruit blijkt, dat de beslissing ten aanzien van de ter goedkeuring ingezonden begroo ting der gemeente, dienst 1930, door dat college is verdaagd. j. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten d.d. 6 November 1929, no. 39, ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 25 October 1929, no. 25, houdende goedkeuring van de Raadsbesluiten tot vaststelling eener verordening op de heffing van sluisgelden (tot 1 Jan. 1933) en tot wijziging van de verordening op de heffing van leges ter Secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Al deze stukken worden voor notificatie aangeno men, behalve de verslagen die voor de leden ter in zage liggen gedurende de maand Februari. k. Adres d.d. 2 December j.1. van K. Bood en an deren, allen schippers, daarbij verzoekende het schut, geld voor de sluis te Verlaat voor hen te verlagen tot het bedrag, volgens het oude tarief geheven, of, in dien dit niet mogelijk is, hen in ieder geval gelijk te stellen met de schippers-inwoners van Nieuwe Nie dorp en Oude Niedorp. B. en W. adviseeren, afwijzend op het verzoek te beschikken, vermits gcene termen aanwezig zijn, om, mi de nieuwe tarieven bij Koninklijk Besluit zijn goedgekeurd (zie boven onder j) reeds thans weder eene nieuwe tariefregeling vast te stellen. Voorzitter herinnert er aan, dat ook de gemeente raad van Nieuwe Niedorp afwijzend op een dergelijk Yorzoek heeft beslist. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt volgens het voorstel van B. en W. besloten. 1. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten van 27 Nov. 1929, No. 87, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 11 November 1929, tot wijziging en aanvulling van den gewonen dienst der begrooting over 1929. Voor notificatie aangenomen. m. Schrijven van het hoofdbestuur van den Neder- landschc R.K. Volkszangvereeniging d.d. 1 December j.1., houdende verzoek om toekenning van een jaar- lijksche subsidie van f 10. B. en W. adviseeren, afwijzend op het verzoek te beschikken. Aldus wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming heilloten. n. Adres d.d. 20 November 1929, van het comité der Vcroeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de Knntons Hoorn, Purmercnd, Alkmaar en Scha- gen, houdende verzoek adhnesie te willen betuigen aan een door dat Comité aan Z.E. den Heer Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zoome de aan do Tweede Kamer der Staten Generaal ge richt adres nopens Classificatie der gemeenten vol gons 't „Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambte naren 1928" in verband met onderwijsbelangen ten pl&ttelande. B. en W. adviseeren, conform hef verzoek te bo- sluiten. Aldus wordt zonder discussie of hoofdelijke stem ming besloten. o. Uittreksel uit het register van besluiten van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland van 8 Januari 1930, no. 23. waaruit blijkt, dat de beslissing ten aan zien van het raadsbesluit van 11 November j.1. tot aanvulling der bouw- en weningverordening door dat college is verdaagd. p. Alsvoren van 4 December j.1., no. 27, waaruit blijkt, dat de beslissing ten aanzien van het raadsbe sluit d.d. 11 November j.1. tot het aangaan eener gcl.i- leening van f27300.is verdaagd. Voorzitter zegt dat uit een later agendapunt blijkt, dat God. Staten hierop bemerkingen hebben. q. Missive van den Heer Commissaris der Konin gin in de Provincie Noord-Holland, d.d. 30 December 1929, no. 14/23162, houdemde medcdceling, dat hij Ko ninklijk besluit van 21 December 1929. no. 3S, met ingang van 4 Januari 1930. opnieuw tot Burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer B. J. F. Meijer, Secretaris der gemeente. r. Alsvoren, d.d. 3 Januari j.1. no. 14 23162, houden de bericht dat de heer B. J. F. Meijer herbenoemd tot Burgemeester dezer gemeente, op genoemden datum de vereischto eeden heeft afgelegd. s. Provinciaal blad no. 118, houdende de door Ge deputeerde Staten vastgestelde en bij Koninklijk Be sluit goedgekeurde herziening van de regeling der jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Onr- vangers der gemeenten in Noord-Holland, met uit zondering der gemeenten Amsterdam en Haarlem. t. Missive van Gedeputeerde Staten, d.d. 27 Novem ber j.1., no. 93, ten geleide van eene expeditie der be schikking van dat College van genoemden datum tot vaststelling van het presentiegeld voor do leden van den Raad, ingaande 1 Januari 1930. Worden allen voor notificatie aangenomen. Een adres. 2. Prae-advics van Burgemeester en Wethouders ten aanzien van het verzoek van het bestuur der Cer- trale Vereenigiing ter behartiging der Maatschaöpe lijke belangen van zenuw- en zielszieken om toetre ding als lid dier verecniging tegen een minimum contributie van f 50.— s jaars. Deze aanvraag is in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. B. en W. adviseeren om niet aan het verzoek te voldoen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. Wratziekte aardappelen. 3. Advies van Burgemeester en Wethouders ten aanzien van een verzoek van het hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor bloerrbollencultuur, tot vaststelling eener verordening, hcU ndc verbod van het telen van bepaalde soorten aardappelen ter voor koming van de wratziekte. Voorzitter deelt mee, dat B. en W. zich in deze gericht hebben tot den secretaris van den Noorder- marktbond om advies. Na overleg met andere tuin bouworganisaties is meegedeeld, dat het nog niet wen- schelijk is om tot een verbod over te gaan, omdat er nog weinig of geen aardappelsoorten zijn, die ni^t ontvankelijk voor de wratziekte zijn. Beter wordt ge oordeeld met dit verbod te wachten totdat er dus danige aardappelsoorten zouden zijn verkregen. B. en W. adviseeren daarom een afwachtende "non- ding aan te nemen en zich met de plaatselijke tuin- bouwvereenigingen in verbinding te stellen om het verkrijgen van die onontvankelijke aardappelen te bevorderen. Zijn er zulke soorten, dan willen B. en W. 'n verbod van het telen van de met wratziekte behepte soorten uitvaardigen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. Wijziging begrootüig. 4. Concept-besluit tot wijziging der begrooting, dienst 1930. Zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. Stemmingen. 5. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftreding van den heer P. Burgmeijer. Aanbevolen worden: no. 1. P. Burg meijer; no. 2. H. Wit. Uitgebracht werden 6 stemmen, waarvan 3 op den heer P. Burgmeijer, 1 stem op den heer H. Wit. De heer Burgmeijer gekozen, zal van zijn benoe ming bericht ontvangen. 6. Benoeming van een lid van het bestuur der Protestantsehe Armvoogdij, wegens periodieke aftre ding van den heer D. Kriller. Aanbevolen worden: no. 1. D. Kriller; no. 2. J. Stekelbos. Uitgebracht worden 6 stemmen, waarvan 5 op den heer D. Kriller, 1 blanco. De heer Kriller gekozen, neemt de benoeming aan en ontvangt de felicitatie van den Voorzitter. 7. Alsvoren van een lid der commissie van toe zicht dier instelling, wegens periodieke aftreding van den heer A. Mijts. Aanbevolen worden: No. 1. A. Mijts; no. 2. C. Rempt. Uitgebracht 6 stemmen, allen op den heer A. Mijts. Deze zal bericht van zijn benoeming ontvangen. 8. Benoeming van een lid der Plaatselijke Commis sie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer I. J. Schroever.-. Aanbevolen worden: no. 1. I. J. Schroevers; no. 2. Mevr. OttBillenkamp. Uitgebracht 6 stemmen, allen op den heer I. J. Schroevers, die bericht van zijn benoeming zal ont vangen. Een cadeau. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanbieden van een geschenk voor het nieuwe Gouvernementsgebouw der Provincie. Voorzitter deelt mede. dat Ged. Staten uit hun midden een commissie hebben benoemd om leiding te geven wat de geschenken betreft die men voor de inrichting van het nieuwe Gouvernementsgebouw verwachtte. Anders zouden wel dezelfde geschenken gegeven kunnen worden. In samenwerking met Hoog woud, Ursem en Winkel, wordt voorgesteld dat Oude Niedorp zal geven een nieuwe kast, waarop de wa pens dezer gemeenten. B. en W. vragen hiervoor een crediet van f 100. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Een strafverordening. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om, met intrekking van de door den Raad op 11 Novem ber 1929 vastgestelde verordening tot aanvulling der bouw- en woningverordening, vast te stellen een strafverordening nopens uitwegen. Van Ged. Staten is deze verordening terugontvan gen met de mededeeling, dat zoowel hun college als de inspecteur der volksgezondheid, wiens advies om trent de ter goedkeuring ingezonden verordening werd gevraagd, van oordeel zijn, dat de onderweroe- lijke regeling minder goed thuis hoort in de bouw- en woningverordening, doch beter ware op te nemen in de Algemeene Politieverordening of in een afzonder lijke verordening betreffende uitwegen. B. en W. stel len daarom voor de bepalingen betreffende uitwegen op te nemen in eene verordening getiteld: Verorde ning nopens uitwegen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. Naar de Kroon. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, i i- dien Ged. Staten hun standpunt handhaven ten aan zien van den aflossingstermijn der te sluiten gelJ- leening van f27300.—, voorziening te vragen bij de Kroon. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te mach tigen, indien noodig, eene kasgeldlecning aan te gaan ten bedrage van f27300.—. Voorzitter deelt mee, dat Ged. Staten zich niet kunnen verecnigen met een aflossingstermijn van 20 jaar, maar 15 jaar willen. B. en W. heeft deze hou ding van Ged. Staten zeer bevreemdt, omdat zij ,te Banne Oude Niedorp voor soortgelijk werk wel een aflosslngstermljn van 20 Jaar hebben toegestaan. Fn de vraag heeft zich bij I'-. en W. voorgedaan, of a's 25 jaar was voorgesteld, Ged. Staten niet met 20 jaar tevreden zouden zijn geweest. Ged. Staten is me" gedeeld, dat B. en W. niet kunnen bcsluiterf om aan den Raad een j.TSo.igstermijn van 15 jaar voor te stollen. Het is nog niet bekend of Ged. Staten hun standpunt zullen wijzigen of handhaven. B. en \V. meenen echter dat de zaak voortgang moet hebben en dat tkxarvoor geld noodig is cn vragen daarom reeds bij voorbaat een uitspraak van den Raad in deze. De heer Van Zooncn informeert welke aflossings termijn is voorgesteld indertijd voor den Rijders we,:. Voorzitter zegt van 15 jaar, maar daarbij hebb'-n B. en W. zich wel moeten neerleggen, omdat de be schikking zoo laat afkwam en wij niet meer in be roep konden gaan, wilde het werk niet gestagneerd worden. Nu kunnen B. en W. van de Coop. Boeren leenbank het geld nog wel een maand houden, en is er alle gelegenheid om in beroep te gaan. B. cn W. willen daarom van de definitieve leening voorloopig een kasgeldleening maken. Zondei discussie of hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. cn W. aangenomen. Oefenterrein. 12. Voorstel om dooi aankoop of onteigening de beschikking te verkrijgen over een terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening. B. en W. deelen mede, dat bij brief van 18 Januari j.1. de Inspecteur van het Lager Onderwijs in de in spectie Den Helder te Alkmaar er op heeft gewezen dat reeds eenigen tijd het onderwijs in lichamelijke oefening deels in een zaal van het café Balk, deels op een stukje land van den heer Kriller wordt ge- gegeven. Dit terreintje voldoet niet aan de eischen die aan goed beoefenen van het openluchtspel moeten worden gesteld. De Inspecteur vestigt ei de aandacht op, dat hij indertijd met heeft aangedrongen op het bouwen van een gymnastieklokaal, daar de kosten dan te hoog zouden komen, maar wel diende een ge schikt terrein te worden gevonden voor het onder wijs in de lichamelijke oefening, zooals dit door de wet geèischt wordt. Nu het thans gebruikt wordende stukje grond in het geheel niet aan matige eischen voldoet, verzoekt dc Inspecteur, een in alle opzichten geschikt terrein te verkrijgen De afmetingen \an het terrein behooren te zijn 45 X 75 M. B. en W. hebben overwogen wat het best zou zijn te doen en mecncn dat de eenige oplossing is een ge schikt terrein aan te koopen cf desnoods te ont eigenen. De heer J. Bakker vraagt, of liet een verplicht vak is. Voorzitter zegt, dat liet een verplicht vak is vol gens de Onderwijswet, in de plaats gekomen van vak j., vrije cn orde-oefeningen. De heer Bakker: En komen de kosten geheel voor de gemeente? Voorzitter: Voorloopig wel, ofschoon een zeker be drag door het Rijk wordt gedragen, zooa.s de nieuwe finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente dat aangeeft Maar waar de berekening voor de eerste maal zai loopen over de jaren '26, 27 cn 28 zul eerst na de eerste herziening na 5 jaar met de kos ten van dit terrein rekening gehouden kunnen wor den. De heer Bakker: Hebben B. en W. al een terrein op het oog? Voorzitter zegt, dat B. en W. nog niet geslaagd zijn om een goed terrein te vinden Zij willen, zoodra zij er een op het oog hebben, met den eigenaar in on derhandeling treden, daarna met den Inspecteur over leg plegen of het terrein aari de algemeene regelen voldoet, en daarna in den raad komen. De heer Van Zoonen vraagt, of het geen aanbeve ling verdiend deze zaak eerst in comité te bespreken. De geheele raad kan dan over een geschikt terrein praten, want komen er meer gegevens aan het licht, dan wordt de prijs hooger. Voorzitter acht het beter, dat B. en W. machtiging krijgen tot aankoop of desnoods onteigening van een terrein zonder meer. Hebben B en W. dan een terrein, dan kan er overleg met den Inspecteur plaats hebben. De definitieve voorstellen komen dan bij den raad. De zaak is nu nog maar in een beginstadium, het is niet meer dan een principieele beslissing. De heer Kriller meent, dat het goed zou zijn al6 de geheele raad uitzag naar een geschikt terrein. De heer Liefhebbei i» het met deze opvatting eens. Laat de raad in zijn geheel uitspraak doen in deze. Voorzitter zegt, dat nu de raad ook niet zal kun nen zeggen, wat het meest geschikte terrein is. Wel licht weten enkele leden uit Oude Niedorp wel een geschikt terrein, maar ook de andere raadsleden zullen wel eens eerst poolshoogte willen nemen. B. en W. zullen naar eer terrein uitzien en meent de raad later, dat dit terrein niet geschikt is, dan kan men nader overleggen. De heer Bakker informeert, of het terrein 45/75 M. groot moet zijn. Voorzitter zegt, dat dit voorschrift is. Het voorstel van B. en W. wordt nu zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Wegbeplanting. 13. Voorstel van B. en W om hun college een cre diet van ten hoogste f 500.te verleenen voor weg beplanting. Voorzitter deelt mee, dat door de wegverbreeding in Oude Niedorp verschillende boomen zijn gerooid en dat het daarom noodig is weer nieuwe boomen te planten en wellicht ook op andere deelen der ge meente het gewenscht is boomen te planten, of bij te planten. B en W. vragen f500 ten hoogste: als dit bedrag niet noodig is, zullen zij het niet gebruiken. De heer Bakker merkt op, dat maar enkele boomen zijn gerooid moeten worden. Voorzitter zegt van verscheidene boomen. De heer Bakker acht het bedrag van f500 te hoog. Voorzitter wijst erop, dat B. en W. ten hoogste f500 vragen. Spr. wijst op Terdiek, waar wellicht ook boo men gewenscht zijn. f500 achten B. en W. ruim schoots voldoende. De heer Bakker noemt de beplanting van den Rei- dersweg heel schraal, maar spr. weet niet, of men algemeen absoluut de behoefte gevoeld dat er meer boomen komen. Spr. vindt het een heele som. Voorzitter wijst nogmaals op het ten hoogste. Maar als de Reidersweg geheel beplant moet, zal het be drag wel noodig zijn. Persoonlijk is spr. een groote voorstander van boomen, niet alleen uit een oogpunt van verfraaiing, maar ook voor het verkeer, daar het met mist zeer gewenscht is dat er boomen staan. B. en W. zullen een begrooting laten opmaken en met een voorstel bij den raad komen, welke wegen beplant dienen te worden Op Terdiek moeten boo men bijgeplant, terwijl dat ook voor den Reidersweg is te overwegen. De heer Bakker doel het idéé aan de band om met de beplanting algemeen nog wat te wachten. Voorzitter zegt, dat als er nog beplant moet wor den, dan zoo spoedig mogelijk. Er wordt niet anders gevraagd dan een crediet voor bijplanten waar boo men gerooid zijn, dat is toch wel noodig. Ook zijn reeds enkele boomen geplant. B. en W. vragen een crediet van f 500, is dat bedrag niet noodig, zal het ook niet gebruikt worden. Gewezen wordt op de brandkranen, waar geen 50 van het aangevraagde bedrag is gebruikt. De heer Van Zoonen zegt. dat het bijplanten der gerooide boomen noodzakelijk is, wij kunnen die plekken toch niet openlaten. Spr. wijst op Terdiek, daar is geen straatverlichting en mot mist is er niet te onderscheiden of men op den weg is, daar zijn dus boomen noodig. Voorzitter zegt, het voorstel te zullen splitsten, le. boomen planten waar boomen gestaan hebben of boomen planten waar B. en W. zulks noodig achten. Dit laatste voorstel wordt het eeist in stemming gebracht. Voor de heeren: Van Zoonen. Liefhebber en Kriller. Tegen de heeren: Ligthart, Bakker en Wit. Waar dus de stemmen sfaken, komt het volgende vergadering nogmaals aan u« orJe. Tijdelijk Wethonder. 14. Renoeming van een tijdelijk Wethouder. B. en W. stellen voor, om nu tic heer Tromp ge- <"i ven is. een tijdelijk wethouder te benoemen. De heer Bakker zegt. dat zijn fractie het beter acht met de benoeming te wachten tot de Raad voltallig is. Voorzitter zegt, dat B. en W. het gewenscht achten een tijdelijk wethouder te benoemen en de defini tieve wethouder te benoemen als de raad weer vol tallig is. B. en W hebben dat zoo aangevoeld omdat het niet prettig is inet zijn tweeën te vergaderen cn over belangrijke zaken te moeten beslissen. Het voor stel over de beplanting bewees reeds, dat het goed is dat er een wethouder bij komt. De heer Van Zoonen voelt niets voor het idéé van den heer Bakker liet -s vrijwel algemeen hekend wie de Roomsch-Kalholieken als hun weihouder wenschen, waarom zullen wij dan de benoeming uit stellen? Als de opvolger van den heer I romp mocht bedanken, blijft bet col'ege van B. en W. nog langer onvoltallig en dat is zeei ongewenseht. Tot benoeming overgaande, worden er 6 stemmen uitgebracht Hiervan verkreeg Je heer Rakker 5 stemmen, 1 stein werd blanco uitgebracht. lie heer Bakker was derhalve benoemd Voorzitter feliciteert den heer Bakker en hoopt, dat de samenwerking met hem als tijdelijk wethouder in het college zeer prettig zal zijn. De heer Bakker neemt de benoeming aan. Arbeiderswoningbouw. 15. Voorstel betreffende den bouw van eene wo ning met Rijkssteun. Voorzitter deelt mee, dat B. en W. van iemand mondeling het verzoek hebben gehad om een woning te huren van dc gemeente, daar van een particulier deze niet was te krijgen. Daarom kotnt het B. en W. gewenscht voor een woning voor rekening van de gemeente te bouwen cn daarop van het Rijk «-en voorschot te vragen en als dit wordt verkregen, tot den bouw over te gaan en de huurprijs te bepalen in overeenstemming met de exploitatiekosten. De Raad gaat nu in comité. Na heropening stellen B. cn VV. voor een woning te bouwen, daarop een Rijks voorschot te vragen en nadat deze is verkregen tot den houw over te gaan, nadat hiervoor groni is aangekocht of door onteigening is verkregen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. Rondvraag. De heer Van Zoonen brengt onder dc aandacht, -Jat bij de brug aan liet Mallcgat een lantaarn niet brandt. Deze wordt niet meer ontstoken, omdat de bewoner van 't huis daar dichtbij, de beer Rart daartoe gratis niet moer genegen is. ïlij wil niet meer naar Oud® Niedorp als er eens een lampje stuk is. Spr. meent Jat dit voorziening ciscbt. Voorzitter zegt, dat Bart in een schrijven aan B. cn W. beeft meegedeeld, dat hij niet langer bereid is voor den lantaarn te zorgen. Deze brief is aan het Prov. Elcctr. Bedrijf opgezonden, omdat indertijd tus schen hen het overleg ten opzichte der bediening heeft plaats gehad. Men zou dr.ar een straatlantaarn krij gen, mits deze gratis bediend werd. Dat is goedge vonden en nu liet er eenmaal is, wil men het niet meer doen. De heer Bakker wenscht namens den geheelen Raad Voorzitter geluk met zijn herbenoeming als burge meester. Voorzitter dankt den heer Bakker voor deze fel'cl- tatie, zoowel als den geheelen Raad tot wiens tolk hij zich heeft gemaakt. Voorz. spreekt de hoop uit, dat in de periode die hij nog voor zich heeft, hij de belan gen der gemeente op goode wijze zal mogen beharti gen. Niemand meer het woord verlangende, wordt da vergadering gesloten. Uitg«breide amnestie aangekondigd, sanc tiemaatregelen opgeheven. V. D. verneemt uit Madrid: Naar verluidt, zal de nieuwe minister van onder wijs binnenkort de door de dictatuur tegen de stu denten genomen maatregelen opheffen, den gearres teerden voorzitter der algemeene st.udentenvereeni- ging vrijlaten en de een jaar geleden vrijwillig afge treden vijf professoren in hun ambt herstellen. Verder wordt een uitgebreide amnestie voor stu denten en militairen aangekondigd, benevens een al gemeen herstel in functie van «le in het voorjaar van 1920 ontslagen artillerie-officieren, zonder dat tegen hen een proces zal worden gevoerd. AJtreden van verschelden© gouverneurs. Uit Barcelona wordt gemeld: Generaal Millian del Boso, civiele gouverneur van Bar celona, is afgetreden. Uit Madrid wordt gemeld, dat ds gouverneurs van verscheidene provincies hun ontslag hebben ingediend. Ook de voorzitter en verscheidene leden van den Ma- drileenschen gemeenteraad dienden hun ontslag in. De gearresteerd© studenten vrijgelaten. Naar Havas uit Madrid meldt zijn alle studenten, die in verband met de ongeregeldheden der laatste dagen in verscheidene steden zijn gearresteerd, weer vrijgela ten. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de regeering besloten heeft een einde te maken aan de ballingschap van den student Ibert, die op Mojorca is geïnterneerd; de vorming van een Studentenfederatie toe te staan en de naar Huesca gezonden artilleristen uit Segova weer vrij i* laten. De pers vraagt eensgezind om het herstel der pers vrijheid. Jammerlijke mislukking van de aangekon digde betoogingen. 78 der beste medewer kers gearresteerd. Naar de Berlijnsche corr. van de N.R.Ct. aan zijn blad meedeelt, hadden de communistische leiders zich de ge beurtenissen van Zaterdag zeker heel anders voorgesteld Ze hadden zeker niet gerekend op de arrestatie van 78 van hun beste medewerkers, die nog Vrijdagavond laat heeft plaats gehad en zeker hadden zij niet verwacht, dat hun actie tot het houden van betoogingen zoo jam merlijk zou mislukken. Bovengenaamde corr. heeft Za terdag een tamelijk langen tocht gemaakt door de wij ken, waar de radicale elementen gewoonlijk te hoog loo pen, zoodra de Rothe Fahne hiertoe het signaal geeft. Er viel echter weinig te zien. In het Noorden heersch- te nauwelijks de gewone Zsterdagsche drukte, de omge ving van de Bülowplatz, waar de communlsticshe cen trale is gevestigd. lag verlaten. Drukker was het in Neu- kölln. maar hier waren de menschen aan het winkelen zooa!s gewoonlijk. Bedenkelijk zag het er eigenlijk alleen een oogenblik uit in de Hermannstrasse met het plein aan den voet waarvan het nieuwe warenhuis van Karl- stadt ie gelegen en dat het centrum van Neukölln vormt, dat nog steeds het geliefde concentratiepunt is. Hier stonden tamelijk veel jeugdige communisten op de hoe ken van de op het plein ultloopende straten, maar zij liepen steeds rustig door als ze hiertoe door de agenten werden gesommeerd. Ze begrepen wel. dat van verzet geen sprake kon zijn. Op het groote plein stonden de agenten verspreid en niet minder dan drie patrouilles bereden politie trokken voortdurend over het plein en

Schager Courant | 1930 | | pagina 11