Schip in de Finsche golf gestrand. Binnenlandsch Nieuws. Landsspel „Alkmaar 1930." Uit onze Omgeving. HARENKARSPEL. NIEUWE N1ED0RP. LANGEND IJ K. S C H 0 0 R L. HOOGWOUD. WIERINGERWAARD. Staatsloterij. door de omliggende straten. Tegen het vallen van de duisternis werden ook nog een paar auto's met schijn werpers naar Neukölln gestuurd. Voor zoover op het oogenblik bekend, is de orde echter noch hier, noch el ders gestoord. De communistische voormannen, die voor de actie de leiding in handen hadden, waren Vrijdagavond bijeen gekomen in een herberg in de Lango strasse. De politie had sinds lang het oog gevestigd op dit lokaal en be sloot nu Vrijdagavond een Inval te doen. Geheel onver wacht drongen agenten binnen en arresteerden alle aan wezigen. Een aantal van hen waren in het bezit van dolken, boksijzers, revolvers. Documenten werden echter niet Sn beslag genomen. Alle gearresteerden werden ter stond naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar onmiddellijk het verhoor begon. Hierbij bleek, dat zich onder hen tal van leden van den verboden rooden front- strijdersbond bevonden en ook personen die bij de po litie bekend staan als leiders van communistische oe- toogingen. Het verhoor duurde tot Zaterdag in de och tenduren, slechts drie der gearresteerden werden in vrij heid gesteld, de overigen werden vastgehouden om hen te beletten heden in actie te treden. De gearresteerden verzekerden overigens, dat hun bijeenkomst van Vrijdag avond niet in het minst met de plannen om Zaterdag te betoogen, zou te maken hebben. De politie denkt er echter anders over. Arrestaties te Lübeck. Ondanks het verbod heeft een groot aantal commu nisten uit Liibeck getracht met partijgenooten uit den omtrek langs omwegen naar Harmburg te komen. Zij zijn evenwel door de politie tegengehouden en wegens overtreding van het manifestatieverbod gearresteerd. Thans zijn opnieuw 50 personen, onder wie twee leden van den gemeenteraad van Lübeck, in arrest gesteld. Te Schwarzenbek werden vier menschen aangehouden die er van verdacht werden eveneens naar Hamburg te zullen gaan. Do onlusten te Hamburg. Eén doode. In het politierapport wordt mededeeling gedaan, dat Vrijdag bij de botsingen tusschen politie en communis ten op het Holstenplein een 16-jarige scholier een schot heeft gekregen en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij nog denzelfden avond aan zijn kwet suren ls bezweken. Het schot was niet door de politie gelost Den nacht daarop is het te Hamburg rustig geweest. Naar de Hamburger Nachrlchten melden is Zaterdag morgen een circulaire verspreid, waarin staat, dat één doode en verscheidene ernstig gekwetste arbeiders door het optreden van de politie te betreuren zijn en waarin tot de algemeens staking wordt opgehitst. Ruim 50 personen, vooral jongelieden, die op den „hon- germarsch" naar Hamburg op weg waren, zijn door de politie te Lübeck in hechtenis genomen. Dagbladen verboden. De Hamburgsche Senaat heeft de Hamburgsche Volks- zeitung en de Norddeutsche Zeitung met ingang van he den voor onbepaalden tijd verboden. EEN AUTO-ONGELUK IN DE VEREEN. STATEN. Vyf doode n. En N.TA. bericht uit Los Angelos meldt, dat een auto met zes jongelui bij San Antonlo omsloeg en in brand is geraakt Vijf der inzittenden werden gedood, de zesde zwaar gewond. HET MILITAIRE FASCISME IN ITALIë. De troepensterkte. Het B.T.A. meldt dat volgens de In de jongste dagen gepubliceerde statistieken over de sterkte der Fascls- tische Partij, het fascistisch stelsel buiten het geregel de leger over 400.000 man aan fascistische troepen be schikt en eenige honderden machinegeweren. EEN ROOVERSBENDE IN TSJECHO-SLOWAKIJE VOOR HET GERECHT. Naar het W. B. uit Praag meldt is voor de jury rechtbank te Olmütz het proces begonnen tegen den 80-jarigen slotenmaker Grunt en diens 80 makkers van 16 tot 62 jaar, die tot een beruchte en gevreesde roo- verbende bohooren, die in bijna een paar jaar tijds door inbraken enz. ongeveer een half millioen kronen buit maakte. Daar enkele dagen geleden een complot is ont dekt voor de bevrijding der gevangenen, zijn de noodige voorzorgsmaatregelen getroffen. DE STORM OP DE KUST VAN ZUID-FRANKRIJK. Binrrltz geteisterd. Uit Blarritz wordt gemeld: Sedert de redding van de schipbreukelingen van het a.s. „Knebworth" heeft de orkaan nog slechts In kracht toegenomen, het wrak gestadig stukslaand. 's Avonds sloeg het zeewater over den boulevard en bracht tal van planken en brokstukken aan, die tegen het Casino aanspoelden en het meubilair van het res taurant en alle magazijnen over een lengte van honderd meter vernielden. Van verscheidene andere punten van den oever wordt ernstige schade gemeld. VULKANISCHE UITBARSTING IN MI DDE N-AME KIKA. Uit San Salvador wordt gemeld: De vulkaan San Miguel is plotseling in werking geko men. Over de plaatsen San Jorge en San Rafal Oriente is een aschregen neergedaald. De uitbarsting werd door een onderaardsch gerommel begeleid. HET IN NOODVERKEERENDE CHICAGO. Een finantieole dictator. Er zal ln Chlcago, dat In betalingsmoeilijkheden zit, een finantieele dictator bonoemd worden, die algeheels volmacht van het stadsbestuur zal krijgen. EEN VERIJDEI.DE POGINO TOT ONTVLUCHTEN. Uit ©en gevangenis. Uit Canon City (Colorado) wordt gomeld: In de gevangenis hier ter stede grepen dertien gevan genen bij een vermoedelijk aangestoken brand de gele genheid aan om een poging tot vluchten te ondernemen. Een cipier, die de poging wilde verijdelen, kreeg ver scheidene messteken, zoodat men voor zijn leven vreest. De staatspolitie werd gerequlreerd en bezette de muren dor gevangenis. Waarschijnlijk 20 man verdronken. Een V.D.- bericht uit Stockholm maakt melding van de stranding van een schip in de Finsche Golf. Waar schijnlijk Is hot het Duitsche stoomschip „Nelly", dat Vrijdag uit Helsingfors is vortrokken, doch niet op de plaats van bestemming, Koska, is aangekomen. Twee bergingsvaartuigen hebben slechts kunnen constatce- ren, dat zich niemand meer aan boord van het schip bevond. Men vreest, dat de geheele bemanning, be- slcande uit 20 koppen, bij haar pogingen om zich in veiligheid te brengen, om het leven is gekomen. BAGGERMOLEN GEZONKEN. In de haven van Sllcdrccht is gistermorgen door on bekenden oorzaak gezonken do groote baggermolen „Merwedr." eigendom der firma L. Volker AZn., aanne mer te Sllcdrccht Er kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. DE KONINGIN OP REIS. Met prinses Juliana naar Beioren. Gisterochtend zijn per S.S. van 6 uur 80 min. de ko ningin en prinses Juliana met haar relgezelschap uit Den Haag vertrokken voor de voorgenomen reis naar Beieren, waar de vorstelijke personen drie weken zullen verblijven. OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond liep op den straatweg Hoevelaken Amersfoort een 48-jarige vrouw, wonende te Amers foort, achter een handkar. Twee auto's passeerden el kaar met gedoofde lichten. Een der chauffeurs zag .1= vrouw en den wagen niet, daar de wagen geen lamp droeg en er ook geen reflector aanwezig was. De vrouw werd aangereden en was op slag dood. Groot© plannen van de Alkmaarsche Oranje- vereeniging, die tot ©en Nationaal gebeuren moeten worden. Men verzoekt ons opname van het volgende: Voor de maand September van dit jaar, staan er bij de Allcmaarsche Oranjevereeniging grootsche plannen op het programma. En wel niets meer of minder dan de opvoering van een groot en indrukwekkend lands spel, zooals dit bekend is bij de vele Duitsche steden en stadjes, die ieder jaar weer, met veel succs en met zeer vele toeristen en vreemdelingen als toeschouwers, hun „Heimatspiele" opvoeren. Het prachtige oude stadje Nördlingen, op een 100 K.M. van München, is er eon voorbeeld van. Reeds zijn te Alkmaar vele voorbereidingen getroffen en waar er enthousiast gewerkt wordt, en de Neder- landsche Landsspelraad onder voorzitterschap van den gep. Gen.-Maj. b. d. F. de Witt Huberts zijn volle mede werking heeft toegezegd, kan het niet anders, of er zal wat goeds tot stand komen. Voor de historische gegevens heeft men in Mr. J. Belonje, een uitnemend kenner van Alkmaars historie een goed adviseur gevonden en tevens heeft de bekende tooneelschrijver A. den Hertog, zich bereid verklaard tot het schrijven van den tekst voor het spel. De heer den Hertog, in do tooneelschrijverswereld lang geen onbekende, schreef o.m. het stuk, dat bij het eeuwfeest van de regimenten Grenadiers en Jagers zoo'n succes had: „Twaalf uur heit de klok". Het feest zelf zal op het gemeentelijk sportpark gehouden worden, dat tegen dien tijd belangrijk verbe terd zal zijn. Grootere tribunes en betere kleedkamers staan op het programa, alles onder leiding van den heer Jan Wilms, die A.lkmaarder van geboorte, naam maakte met den bouw van het Amsterdamsch Olym pisch Stadion. Op het park zullen opgetrokken worden gedeelten van Alkmaars Groote Kerk en het bordes van het stadhuis, omdat daar de verschillende scènes zich afspelen. De bedoeling ls dat een uitbeelding gegeven wordt van het bezoek aan de stad van Stadhouder Willem IV dat geschiedde in het jaar 1748. Als de Stadhouder met veel passend ceremonieel op het stadhuis ontvangen is, en de autoriteiten en hoogwaardigheidsbekleders aan den vorst zijn voorgesteld, wordt een aanvang gemaakt met het eigenlijke landsspel, dat dus: „ter eere van het bezoek van den prins wordt opgevoerd", en zal zijn een herdenkingsspel van Alkmaars beleg en ontzet. Het zal bestaan uit drie deelen. In het eerste bedrijf maakt men mee het besluit van de Alkmaarsche vroedschap zich te verdedigen tegen Spanje, het tweede bedrijf xal zijn een episode van den bangsten dag van het geheele beleg n.1. den 18den September 1573, terwijl het derde bedrijf voorstelt de viering van het ontzet, ln den vorm van een Kerkdienst en een aigemeene feestviering. Na het landsspel volgt, bij het vertrek van den stad houder, een aigemeene hulde aan den Oranjevorst Dit zijn heel in het kort de plannen, die op het mo ment in Allernaar steeds in meer volmaakter vorm te voorschijn komen. Verschillende comité's en commissies zijn al hard aan het werk en men rekent algemeen dat de Alkmaarsche Oranjevereeniging er in slagen zul die eerste Nederlandsche Landsspel tot een groot na tionaal feest te maken. Binnenkort zal men op alle stations en reclamezuilen een affiche kunnen zien: Landsspel „Alkmaar 1930", ontworpen door een bekwaam afficheur. En langzamerhand zullen er in de Nederlandsche pers wel meerdere en belangrijke berichten verschijnen over den gang van zaken ln de oude Kaasstad. Ook op het gebied van Landsspelen zal men dit jaar moeten kunnen zeggen, dat ook hier van Alkmaar de victorie begon. Bij de op Zaierdag jl gehouden rekening van het Onderlinge Veefonds alhier, bleek, dat over het af- geloopen kwartaal verzekerd waren: November 948, Dec. 954 en Januari 9:3(5 stuks vee. De omslag werd bepaald op: Nov. f 0.50. Dec. f0.50 en Januari f0.20 per stuk Het fonds had eer. verlies van 8 stuks, wat eon uitgaaf gaf mei inbegrip van salarissen, reke ningen enz van f 1057.6034 DIRKSHORN. Onder leiding van den heer C. de Vries werd Za terdag ten huize van den heer Rruin eon propaganda- vergadering van de afdeeling Harenkarspel van den Bond van Staatspensicnneering gehouden. De voorzitter heetfe de zeer talrijke aanwezigen welkom en sprak de tevredenheid van het Bestuur uit over de goede opkomst Deze vergadering is trou wens het eenige contact, dat het Bestuur der afdee ling met de leden heeft, daar de huishoudelijke ver gaderingen slecht worden bezocht. Aan de burgerij van Harenkarspel wordt dank gebracht voor het ver schaffen van de gelegenheid, om met de ouden van dagen een mooim tocht te maken. In 't bizonder worden verwelkomd de dames Marie Dam en Tr. Yff, die deze bijeenkomst met muziek wil len opluisteren en. las. n >t least, den heer Daan Pool, den voordracht-kunstenaar. Ilierna gaven de dames een paar mooie nummer tjes voor piano en viool, waarvan vooral het tweede, „Serenade van Braga' naar we rnocnen, zeer lief klonk. Vervolgens trad op de heer Daan Pool met een uitgebreid repertoire, beurtelings ernst en luim. Wist de heer Pool zijn gehoor hartelijk te doen lachen met den „Huwelijks-barometer", op uitstekende en roe rende wijze gaf hij ook: „Moeder, geef mij uw zegen" en „Aansluiten". Bij deze beide ernstige voordrachten was bovendien de mise en scène voorbeeldig. Tot slot „Jaap naar de Alkmaarsche kermis", een lach succes in 't kwadrant .Met de gewone plichtplegingen werd de goed geslaagde avond door den voorzitter gesloten. In de gehoudpn verkiezing ter voorziening in de vacature van wijlen dt-n heer D. Koeten is door den Kerkeraad tot Diaken dtr Ned. Herv. Kerk alhier benoemd de heer S G. Wit. Voor een flink bezette zaal werd afgeloopen Zondag door Niedorp's Kinderkoor onder leiding van den direc teur Jb. I. Hovenier opgevoerd de kinderoperette in 2 bedrijven „De Woudkoningin". Als te ongeveer acht uur met het spelen van dc begeleidende muziek door mej. A. Mijts een aanvang is gemaakt, en even later het bevel is gegeven van „halen Keetman" werden we in gedach ten verplaatst naar een bosch. Het is volop zomer, en de kinderen die zoo juist va- cantie hadden gekregen, uitten hun vreugde over dezen tijd door het zingen van een liedje, hetwelk heel aardig ten gehooro werd gebracht. De voor eenigen tijd van de schoolbanken bevrijde kinderen ontdekten een meisje, die moe en afgemat van het ronddwalen zich op het dankbeeldige zachtgroene mostapijt had nedergevlcid. De slaap overmande het kind en de helaas niet gecostumeeröe dwergen besloten haar op te nemen en weg te voeren naar hun vorstendom, waar de a.s. woudvorstln de scepter zou kunnen zwaaien en gekroond worden. Een rondtrekkend artistentroepje. kwam voorbij en besloot de vacantiegangers op eenige staaljes van acrobatiek to vergasten. De acrobaat van dit iliustre gezelschap, een welbespraakt persoontje, pre senteerde de omstanders de tonnenkruipster, Selma, een meisje van bijster achttien jaar. Het meisje weigerde echter op te treden, zoodat de voorstelling op een mis lukking uitliep. Selma ontvluchtte haar medeartisten. Haar werd na lang dwalen tenslotte door een kluizenaar gastvrij onderdak verschaft. De kluizenaar, eertijds ba ron van een naastbijzijnd gelegen kasteel, wiens dochter eenige jaren geleden ontvoerd was, werd meegedeeld, door een oud vrouwtje KAte, die door den heremiet van de ontvoering werd verdacht, dat het meisje nog in le ven was, ja, zelfs zich in de nabijheid bevond. Tenslotte vond het treffende wederzien tusschen vader en dochter plaats. Na een aardig gezongen slotlied viel het doek en was do operette ten einde. Het jonge volkje heeft de talrijke aanwezigen, v.n.1 do ouders der optredenden, op aardige wijze een paar uurtjes aangenaam bezig gehouden met dit zangspel. Een tot weerziens roepen we Niedorp's Kinderkoor" toe en we hopen, dat het aantal gecostumeerden dan iets grooter zal zijn dan thans het geval was, daar dit im mers het slagen eener operette ten zeerste verhoogt Een gezellig bal hield velen nog een poosje bijeen. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zal de groote verloting van de D.T.S.-bazar plaats hebben op Woensdag 5 Febr., des avond3 7.30 uur, in het café van den heer J. Jansen al hier. Vrijdagavond kwam zekere Molenaar van het Rijpje, gemeente St. Maarten, met zijn vol kool. geladen schuitje door de Burggracht alhier, met de bedoeling zich naar Noordscharwoude te begeven, waar hij een betere prijs voor zijn producten hoopte te verkrijgen dan in Warmen- huizen, 't geval zou zijn. Van den anderen kant kwam beurtschipper H. v. d. Heerik met zijn motorschuit aan varen. Doordat Molenaar geen licht voerde, werd hij niet door van de Heerik gezien, terwijl eerstgenoemde in de veronderstelling verkeerde, dat de motorschuit stil lag. Een en ander had tengevolge, dat de koolschuit werd „getorpillecrd". Molenaar kwam met een nat pak vrij, terwijl de kool opgevischt werd en geborgen in een schuit van den heer J. v. Hout Jz. De schuit is later gelicht door gebr. Witte. Voor den betrokken persoon een leelijke schadepost, daar er hier geen recht van verhaal kan worden uitge oefend, omrede de motorschuit wèl en de koolschuit geen licht voerde. De eind vergadering van de Bazar-commissie is voor- loopig bepaald op Zaterdag 15 Februari. Tevens zal deze vergadering een eenigszins feestelijk karakter dragen. Tuinbouwvereen. „De Eendracht." Van het bestuur van bovengenoemde vereeniging ver namen we den uitslag eener analyse van kalizouten, welke voor 4 pcL gehalte aan kali waren gegaran deerd. N.V. 't Landbouwkantoor te Alkmaar, vertegenwoor diger, de heer W. Stenneberg, alhier: 40 pet gehalte aan kali; N.V. Haytema te Alkmaar, vertegenwoordiger de heer L. de Wit alhier, 40.3 pet. gehalte aan kali. Zondagavond gaf „Schoorl's Kinderkoor", de gemengde koorkiassen, welke onder leiding staan van den heer Corn. Jonker uit Alkmaar, een goedgeslaagde uitvoering in het lokaal van den here Schuijt alhier. De belang stelling was zeer groot en geen wonder! Ouders en huisgenooten van de jeugdige zangers waren allen even nieuwsgierig, hoe er wel zou worden gezongen. 't Gevolg van dezen grooten toeloop was dan ook wel dat de tamelijk groote zaal tot in alle hoeken was gevuld en velen zich zelfs met een staanplaatsje moesten te vreden stellen. Door deze overbevolking werd 't er heel erg warm; doch de genoegens welke men heeft ge smaakt v?n de aardige zangnummertjes deed ons de* zware atmosfeer en de bescheiden ruimte der zitplaatsen spoedig vergeten. Wat slaat kinderzang toch altijd in! Vooral, wan neer men die hier, zoowel als elders hoort uitgevoerd onder de leiding van den heer Jonker. En dan Is 't wel opmerkelijk, dat de zang van de allerkleinsten, van de kinderen uit de eerste klasse, nog 't meeste ons steeds bekoort We willen daarmede niet beweren, dat zij de meerderen zijn in 't kunnen van hunne oudere zanggenoten, integendeel: de tweede klasse bracht de zwaarder nummers op loffelijke wijze ten einde, doch zang en muziek van die allerkleinsten is nog zoo ongekunsteld; een meisje o.a; deed zóó haar best, dat 't haar ten slotte te machtig werd en de waterlanders kwamen. De meisjes vooral, van beide klassen de jongens nemen dit als voorbeeld gaven zich ten volle. Aardige nummertjes van de eerste klasse waren: „Wat de breipot vertelt", „I-ïeuschelijk gesla pen" en vooral 't spelletje van dans en zang: „Het kleino huisje". Dit laatste moest gebiseerd. De grooteren zongen heel mooi: „Die Engelein", of schoon 't moeilijkheden met de uitspraak gaf, en „Va- cantlekinderfecst", terwijl beide klassen heel leuk „In den regen" weergaven. Na de pauze werd de operette „Lentebloemen' 'ten tooneele gebracht. Dit muziek- en declamatiewcrk in 3 bedrijven slaagde volkomen en we gelooven, dat de regisseur, de heer Eli Prins uit Alkmaar, hier een zware faak had, evengoed als de heer Jonker. De uitkomst van het werk was echter succesvol, natuurlijk enkele kleine tekortkomingen met een billijk oordeel over 't hoofd ziende. Deze doen zich met zulke jonge krachten altijd wel voor, doch 't geheel was mooi. Wat waren die bloemen in diverse variëteiten mooi van uitbeelding. Hulde aan de dames, welke aan 't maken van de costumesj zooveel werk hebben gehad. De uitbeelding van insecten konden we minder gelukkig vinden, doch dit zal misschien aan ons zelve hebben gelegen. We gelooven ook gaarne, dat, indien de vereeni ging slechts over meer contanten en over meer werk tijd had kunnen beschikken, ook deze costunies wel met eigen krachten tot stand hadden gekomen, gelijk er dan ook meer aandacht aan do decors had kunnen worden besteed. We billijken dat echter en denken, ter- wille van de goede uitvoering van 't werkje, gaarne net decor voor 't paleis van koning winter, en de mooie omgeving voor de bloeiende Mei er bij. We leven nu eenmaal niet in een stad en moeten bescheidenheid weten te waardeeren. Hartelijk applaus volgde menigmaal op mooi spel en goeden zang. Niemand gaan wc hier voorop stellen, maar dat kleine „fluitekruidje" met haar glashelder zangstemmetje dient toch genoemd: om te stelen! Natuurlijk bleef de stoffelijke dank en de hartelijke waardeering niet uit. De heer Jonker kreeg bloemen voor al zijn moeite; de heer Prins voor zijn bescheiden rol een hartelijk woord en een stoffelijk blijk van mej. mej. v. d. Burg, alles namens de koorklassen zelve. En 't geheel kreeg een goede beurt door de hartelijke rede van onzen Burgemeester, die alle medewerkenden hartelijk dankte voor den aan het publiek geboden ge not» ollen avond. Spreker vergeleek de zangvereeniging met de Avro. Volgens hem een zonderlinge vergelijking, doch misschien meer begrijpelijk, waar hij 't woord „Avro" omzette in de zinspreuk: „Altijd Vooruit Roem vol Omhoog", iets wat hij de zangers van harte loe- wenschte. Met waardeering gedacht spreker de dames, welke zooveel werk hadden verricht voor 't goedslagen van dezen avond, en 't had groote Instemming, toen hij namens de beschermvrouwe der vereeniging, Mevrouw Baronesse van Fridaghvan Kaathoven door middel van de kleine operette-bloempjes, aan ieder van deze dames een mooie kamerplant deed overhandigen. Een waardig slot van een genotvollen avond. GEMEENTE HOOGWOUD. Geboren: Adrianus Nicolaas, zoon van Pieter Conijn en van Geertruida Maria van Dam. Overleden: Dieuwertje Reuzenaar, oud 67 jaren, we duwe van Jan Dam; Nicolaas Wilhelmus Rood, oud 2 maanden, zoon van Hendrikus Rood en van Elizabeth Sijm; Hiltje Paauw, oud 69 jaren, weduwe van Pieter Schouten, eerder van Pieter Klaver Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 31 Januari 1930. Cornelis Schrijver, N.H., van Kerkelaan C 20 naar Koe dijk; Margaretha Ootes, RK, van Zuidend D 19 naar Wognum; Jan Koeten, N.H., van Aartswoud G 11 naar Groningen, Meerderweg 22a; Maria Geertruida Molenaar, RK, van Gouwe H naar Andijk; Engelina Maria Kamp, R.K. van Zuidend D 39 naar Oudkarspel; Ludo- vicus Anthonius Hout, R.K. van Kerkelaan C 20 naar Bergen op Zoom, Wouwsche weg 76; Pieter Grootewal, N.H., van Pade B 22 naar Limmen, Hoogeweg C124; Elisabeth van Duin, R.K van Zuidend D 8a., naar Ob- dam; Maria Catharlna de Boer, van Noordend D 56 naar Wassenaar, K., Hoefijzerlaan 3; Klaas Schaafsma, N.IL van Pade B 27 naar Bolsward, Kleinzand no. 2; Elisa beth van Wamel, van Alkmaar naar Noordend D 57; Pe- tronella Anna Huisman, R.K. van Bovenkarspel naar Boekelwegbuurt I 21; Maria Cornelia Kunst, R.K., van Berkhout naar Weere K 26; Catharina Blauw, R.K van Wognum naar Zuidend D 43; Antje Keizer, N.H. van Heerhugowaard naar Boekeiweg A 13; Catharina Aafje Paauw, RK, van Pade c.a. naar Boekelwegbuur I 20; Tames Dam, R.K van Opmeer naar Weere K 4; Ja- coba Anna Schekkerman, N.H. van Amsterdam naar Aartswoud E 7. Zondagavond hadden we het genoegen kennis te maken met de Dilettantenclub van St. Maartensbrug, die vanwege de afd. van den Bond voor Staatspan- sionneering een uitvoering heeft gegeven in de zaal van den heer H. v. d. Woude. De zaal was niet zoo best bezet zooals we dat op propaganda-avonden gewoon zijn. De heer Limpers, als voorzitter der afd. Wierin- gerwaard, sprak bij de opening een woord van wel kom, hij zou deze keer eens geen propaga'ndarede houden, want het komt toch steeds op hetzelfde neer. Toch werd even gememoreerd, wat de heer Muralt in verhand met Staatspensionneering had gezegd in de Kamer, nl. dat vooral de jongeren moeten mee werken om het oud en arm weg tc krijgen. Wanneer nu elk lid eens één nieuw lid aanbracht, wat zou dat al een mooie aanwinst zijn. Daarna werd gezamenlijk een lied gezongen, geti teld: Proeve van een Bondslied. Toen ging het scherm op voor de opvoering van „Levensdeining1', een nieuw tooneelspcl in drie bedrijven, door F. A. Gcensen. Dit stuk is zeer geschikt als propaganda. Daarin komt wel zeer sterk tot uiting, dat goed gesitueer den altijd niet met minachting op hun ondergeschik ten kunnen neerzien en naar t' armenhuis laten ver huizen. Gerrit Hammers, een welgestelde smidsbaas is voor de tweede maal gehuwd met de hooghartige Anna. Ze hebben beiden een dochter, Betsy, dochter van Hammers, is verliefd op Karei, een flinke knecht van haar vader. De verdere omgang met elkander wordt, vooral op aandringen van haar tweede moeder, verboden, doch Betsy wil Karei niet loslaten, met ee- volg dat ze het ouderlijk huis verlaat. Een andere knecht, Teunis, die 40 jaar in dienst geweest is, wordt mede op aandringen van Anna,ontslag gege ven. De oude moeder van Hammers (verlamd) is ook bij hen over de vloer en heeft eveneens veel te verduren van Anna. Uit wraak steekt de weggejaag de Teunis de fabriek in brand, wat tengevolge heeft dat Hammers, die ook nog f 10.000 moet betalen als borg, in het armhuis terecht komt. Zijn vrouw heeft hem toen verlaten, doch komt in het laatste bedrijf berouwvol terug en smeekt om vergiffenis, wat ten slotte wordt geschonken. Ook verschijnt Anna, die inmiddels met Karei is getrouwd, in 't armhuis, cm haar vader weg te halen. Ook wordt vrede goteeker.i tusschen Anna en haar stiefmoeder, zoodat het slot een aangrijpend tooneeltje te aanschouwen geeft. Wat het spel betreft, kunnen we wel zeggen, dat, in aanmerking nemende dat het dilettanten zijn, goed spel is gegeven. Vooral Betsy als dochter van Ham mers, Clara als dochter van zijn vrouw, grootmoeder en niet t* minst Teunis de brandstichter, hebben mooi spel laten zien. Ook Gerrit Hammers had goede mo menten. Karei had eveneens een mooie rol, doch deze zouden wc een goeden raad willen geven, n.1. deze om voor het vervolg niet zoo vlug alles op te zeggen, alsof het een geleerd lesje is. We zullen deze club hier nog eens gaarne weer zien. Tot slot een gezellig bal. De melkprijzen zijn hier met twee cent per li ter verlaagd; we betalen thans 12 cent. Trekking van Maandag 3 Febr. Nos. 4839 8516 16851 en 20384 Ieder f 1000. Nos. C262 9385 13608 en 15219 ieder f 400. Nos. 3261 16125 17083 19251 en 20857 ieder f 200. Nos. 1093 4296 5933 8346 8524 8577 9424 10828 14808 15427 15524 16002 16925 en 20612 ieder f 100. Prijzen van f 70. 29 202 258 328 334 446 798 870 943 1039 1109 1310 1338 1397 1421 1538 1662 1734 1739 1949 1977 2094 2199 2248 2349 2367 2487 2556 2593 2600 2604 2621 2648 2776 2836 3216 3252 3286 3294 3367 3113 3484 3613 3624 3662 3776 3871 3992 4017 4019 4055 4147 4196 4197 4229 4294 4441 4490 4528 4634 4774 4783 4817 4963 4980 5038 5059 5062 5130 5161 5163 5171 5226 5227 5264 5549 5555 5572 5575 5681 5699 6167 6173 6388 6425 6475 6687 6759 6817 6852 6879 7004 7306 7334 7497 7871 7951 8005 8064 8144 8197 8200 8214 8217 8242 8505 S522 8557 8794 8796 9008 9085 9134 9157 92S3 9458 9503 9522 9676 9682 9697 9740 9788 9921 9929 10035 10088 10110 10123 10202 10482 10496 10498 10521 10625 10681 10731 10797 10897 10911 10967 11199 11220 11238 11318 11332 11572 11728 11735 11740 11740 11825 11909 12084 12135 12233 12246 12401 12476 12573 125S4 12590 12800 12913 12983 12996 13011 13026 33058 13185 13212 13298 13325 13385 13581 13652 13G50 13767 13818 13896 14035 14305 14442 14537 14651 14892 15005 15015 15108 15123 15177 15334 15158 15495 15531 15555 15564 15605 15801 15903 16158 16326 16425 16538 16841 17059 17324 17357 17384 17589 17645 17796 17894 17909 17985 18151 18161 18179 18292 18335 18391 18433 18442 18518 18694 18771 18889 18926 189S5 19029 19122 19132 19587 20032 20057 20072 20120 20124 20143 20201 20203 20303 20377 20399 20826 20880

Schager Courant | 1930 | | pagina 12