iliinui Bitlis- Mmtuiit- LnMlil Raad St. Maarten. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Het merkwaardig incident van Generaal Koutepoff. Voor Vrede e n Volkenbond. Moderne Nikkelen Bril Fa. Gebr. ROTGANS, Hoogzijde E16, Schagen. Donderdag 6 Februari 1930. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer gepladtst 73ste Jaargang No. 8608 POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden C1.G5. Losse nummer9 6 cent ADVERTF.N- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. WACHT DEN ONTVOERDEN RUSSI- SCHEN GENERAAL HET LOT VAN ZOO VELE ZIJNER VOORGANGERS ALS EEN VOORBEELD VAN DEN ONTZAGLIJKEN MACHT, DIE VAN MOSKOU UITGAAT? Het is nu een week geleden, dat Generaal Koetepoff, de rustige Russische generaal die te Parijs als voorzit ter aan het hoofd stond van de Vereeniging van Oud- Militairen van het vroegere Tsjarenrijk, is verdwenen en waarvan de couranten de laatste dagen bange en Bensationeele berichten hebben gepubliceerd. De Parijsche correspondent van het Haagsche persbu reau schrijft ons in verband met deze opzienbarende ontvoering het volgende: Men zal reeds vernomen hebben, dat de oplichting op klaarlichten dag geschiedde in de rue Oudinot, in het hartje van Parijs, zij het ook, dat de straat, waar de generaal met zijn gezin woont een zeer rustige is. Evenwel, wat de geestige Clément Vautel van „Le Journal" ons heden vertelt, is, hetzij waarheid of verzin sel principieel juist. Vautel beweert tijden geleden, toen hij zijne meening over het communistisch bewind onomwonden had uitgesproken, eveneens eene waar schuwing te hebben ontvangen. Hij behandelde die en blaque. waarop hem evenwel werd medegedeeld, dat eene oplichting van wie dat zijn mag en waar ook, zij het vlak voor de Opera, een kwestie van niets is, een incident, dat door een overgroot gedeelte van het pu bliek niet eens zal worden opgemerkt, door de overigen, indien goed geënsceneerd, als een gewone gerechtvaar digde arrestatie door de politie zal worden beschouwd of hoogstens als één of andere opname voor de cinema... Waar iemand te verbergen in de huizenklomp, die Pa rijs heet? Vautel geeft het antwoord. Bindt iemand in één der afgelegen gedeelten van het Bosch van Vincen- r.es aan een boom en hij kan schreeuwen, wat hij wil. Voor dat eindelijk eens Iemand toevallig langs komt, zou het slachtoffer wel uitgeschreeuwd zijn. De enscèneering bij het geval Alexandre Koetepoff liet niets te wenschen over. Georganiseerd'overleg, hetgeen blijkbaar bij de tegenwoordige Russische heerschers uit sluitend voor het Buitenland wordt gereserveerd. We hebben in de laatste jaren frappante staaltjes van geor ganiseerd overleg uit het rijlc der Russen zien komen. Maar, is het sop de kool waard? Normaal-denkenden zouden ontkennend antwoorden, maar voor normaal den ken is bij wat uit Moskou komt vaak geen plaats. Koetepoff, als oudste generaal van de vroegere Russi sche legers, een man op jaren, die als rustig tevreden burger zijn dagen onder de bescherming der Fransche Regeering sleet, was zeer zeker geen man, die eenlg ge vaar voor Moskou opleverde. Iemand, die tevreden was in rust de particuliere belangen van zijn mede-emigrès te verzorgen, in zoover het onder zijne berusting zijnde fonds hem daartoe in staat stelde. De beweringen, als zoude Koetepoff de uitsluitende beschikking hebben over deze gelden, is onjuist. Het fonds wordt beheerd door een commissie van drie leden, waarvan de generaal weliswaar de Voorzitter was, doch waartoe beide over gebleven handteekeningen voldoende zijn. Ware het, dat de Voorzitter van de Vereeniging, waabvan Koetepoff aan het hoofd stond,, door verkiezing werd aangewezen, dan nog zou men in hem den vertegenwoordiger van de meerderheid der 60.000 leden hebben kunnen treffen, doch waar, dit ambt niet volgens stemming doch naar anciënniteit wordt gevuld, wordt door dezen misdaad slechts een persoon en een verdienstelijk lid van de ver eeniging van Oud-Militairen getroffen. Zooals we zeiden, de enscèneering liet niets te wen schen over; een pseudo-agent, die door op' de andere uiteinden der straat surveilleerenden handlangers ge waarschuwd werd, zoodra de werkelijke agenten hunne ronde kwamen doen, had gedurende dagen gelegenheid het juiste moment te kiezen voor de ontvoering van den generaal. Toen dit dan ook gekomen was en de gene raal, die onbewust van eenig kwaad, uit zijn deur stap te. door twee burgers, die zich waarschijnlijk voorstelden als beambten van de Surete Générale, uitgenoodlgd werd, hen te volgen, mag dit den braven man heben verwonderd, doch de aanwezigheid van een agent in uniform zou ongetwijfeld de meest achterdochtige heb ben doen volgen. Bovendien, met de Sovjetkassen achter zich, moet het den uitvoerders niet moeilijk gevallen zijn, zich zoo noodig, overtuigende, zij het ook vervalsch- te Identiteitspapieren te verschaffen. Hoe ook, Generaal Koetepoff is verdwenen; zes-en tachtig sporen van de beroemde grijze auto, waarmede de ontvoering plaats had, zijn door de politie gevonden, zes-en-tachtig sporen, waarvan er zes-en-tachtig fout zullen blijken. Een goed chauffeur, een krachtige wagen en het goed-georganiseerd overleg van de Sovjet hebben hoogstens een uur of vier noodig om over de grens te komen. De handlangers zitten overal en zijn onderricht; er bestaan voor hen geen grenzen, geen formaliteiten, waardoor een achtervolgende justitie aan handen cn voeten gebonden is en in de zeven lange dagen, die ons thans scheiden van den dag der ontvoering, heeft men niets bereikt, hetgeen beteekent, dat Koetepoff verloren is voor de weldadige bescherming van de Westersche rijken. Wat zal hem boven het hoofd hangen? Het lot van één zijner voorgangers, die. evenals hij, ontvoerd werd, In Moskou voor den hoogsten Raad deemoedig het Com munisme omhelsde en berouw toonde over zijn vroegere misopvattingen om: direct daarna zelfmoord te plegen? Wacht hem wellicht het lot van dengene, die twee jaar geleden onder de strenge waakzame bescherming van het Fransche bezettingsleger ergens aan den Roer, in bijzijn van de hem steeds begeleidende rechercheurs zijn bier vergiftigd vond, toen hij door loos alarm aan den telefoon gelokt, even zijn glas uit het oog verloor? De wegen van de Sovjet om niet gelijk-denkenden Generaal Koutepoff. tot hun leer te bekeeren zijn vele en zonderlinge... Maar de groote vraag blijft maar: wat denkt men hiermede te bereiken? Wat beduidt die ééne tenslotte op het wereldtooneel onbeduidende, persoonlijkheid voor hen? Moet dit een moreele stoot toebrengen aan de helren Russische émigrés, die zich onder de beschermende vleugels van West-Europa en speciaal Franrijk hebben geplaatst Moet deze onbteekenende ontvoering -een voorbeeld zijn van den ontzaglijken macht, die van Moskou uitgaat? En waarom de vrij onschuldige Koete poff, die, wanneer we zoo straks alle hoop op zijn te rugkeer zullen hebben laten varen, toch weer direct door één van zijn vroegere wapenbroeders zal zijn ver vangen. Neen, voorzeker, verre van een machts-lndruk moet dit incident, dat ten slotte slechts één familie, een vol maakt onschuldige familie treft en waarbij bovendien de persoon door een vrij onvolkomen kennis van de Fransche taal nog een zeer gemakkelijk slachtoffer moet zijn geweest, beschouwd worden als een Indruk van onmacht, een onmacht, die zich tracht te verber gen achter daden, die een tijdelijke opschudding ver oorzaken, doch, die, hoe zeer ons medelijden ook naar de slachtoffers mogen uitgaan, niets zijn dan een totaal mislukte angst-aanjaging. En door zulke wandaden zal niemand zich laten intimideeren. NEDERLAND HEEFT EEN TAAK TE VERVULLEN- Aan den vooravond van de Yredes- en Volkenbonds tentoonstelling te Den Haag. Wij staan aan den vooravond van een tentoonstelling, die voor Nederland schijnbaar overbodig, en toch zoo zoo in hooge mate nuttig is. Aan den vooravond van de Vredes- en Volkenbondstentoonstelling, die op 7 Fe bruari in de daartoe door de Regeering ter beschikking gestelde Grafelijke Zalen zal worden geopend, en die tot 6 Maart d.a.v. zal voortduren. Tentoonstelling, schijnbaar overbodig, omdat, zooals tal van malen Is opgemerkt, het Nederlandsche volk een bij uitstek vrede lievend volk is. Nu valt te twisten over de vraag of een dergelijk vredelievend karakter evenwijdig gaat met het werkelijk, diep gefunderd pacifisme, doch deze vraag doet hier niet ter zake. Den gemiddelden Nederlander behoeft men niet te leeren, dat oorlogvoeren uit den booze is, en niet te doen beseffen, dat internationale sa menwerking tusschen de volken voor alle deze volken het meeste voordeel, het meeste geluk brengt. In Ne derland weten wij dat sedert tal van eeuwen en hebben er ons naar gedragen. Maar dat wij daarbij ook in dezen tijd een taak te vervullen hebben, is niet een ieder In Nederland duidelijk. Toch is dit zoo, en hebben de omstandigheden ons daarin den weg gewezen. In den loop der negentiende eeuw was er van de vroegere internationale belangrijk heid van Nederland weinig of niets overgebleven; in groote Europeesche vraagstukken werden wij niet of nauwelijks gekend. Belangrijke besprekingen hadden op ons Departement van Buitenlandsche Zaken alleen dan plaats, wanneer het ging om zuiver Nederlandsche belangen. Totdat op 28 Augustus 1898 de Russische keizer met zijn bekend manifest de wereld verraste, en een Conferentie bijeenriep, aan welke België niet dade lijk gastvrijheid wilde verleenen, en die dientengevolge te 's-Gravenhage werd gehouden. De eer, Nederland daardoor aangedaan, werd aanvaard, en op 18 Mei 1899 kwam de Conferentie, die men gewoon is de eerste Vredesconferentie te noemen, te 's-Gravenhage bijeen. Zij opende een nieuw tijdperk voor Nederland's inter nationale betrekkingen en zij schiep een nieuwe inter nationale taak voor ons kleine land. Uit de eerste Vre desconferentie ontstond het Permanente Hof van Arbi trage. waarvoor C-arnegie zijn Vredespaleis schonk; uit de tweede Vredesconferentie kwam een Academie voor Volkenrecht voort, eerst na den oorlog in werking ge treden; uit den Volkenbond rees op het eerste Inter nationaal Gerechtshof, dat almede in het Vredespaleis werd gevestigd. Dultsche geleerden en met hen tal van anderen konden spreken van „das Werk vom Haag", dat, als zoo straks, op 13 Maart, de eerste Codificatie- Conferentie van den Volkenbond samenkomt, zal wor den voortgezet Werk van internationalen aard, werk, bij uitstek aan een kleinen Staat toe te vertrouv/en en aan welke Staat beter dan aan Holland, dat nu niet toevallig Grotius, den grondlegger van het volkenrecht, onder zijn zonen telt? Nu kan een tentoonstelling ais deze er in zoo sterke mate toe bijdragen om den gemid delden onverschilligen Nederlander te doen zien hoe nuttig en noodig dit pacifistisch werk in alle landen is, en hoe nuttig en noodig het ook is, dat Nederland, het welk voor de ellende van den krijg bleef gespaard, daaraan zijn steentje bijdraagt. De tentoonstelling. De historische afdeeling van de tentoonstelling, welke in 't geheel vijf afdeelingen omvat, geeft een overzicht van vredes en vredesvreugden in vroeger dagen, en van de ontwerpen voor den Volkenbond, die in vroeger eeuwen werden openbaar gemaakt. In die afdeeling zal te zien zijn het oorspronkelijk Tractaat van Munster van 1648 met desbetreffende stuk ken van de gemeente Munster in Westfalen, welke vrede, zooals eiken Nederlander bekend, een einde maakte aan den Tachtigjarigen Oorlog. Afdeeling 2 laat ons het werk zien van de georgani seerde vredesbeweging vanaf haar grondvesting in 1815 te New-York tot op heden, terwijl afdeeling 3 zoowel op economisch als op humanitair gebied tracht te doen uitkomen, hoezeer het toenemend internationaal karak ter der wereld invloed heeft uitgeoefend op de samen leving der volken. De 4de afdeeling heeft betrekking op den oorlog In het algemeen en den grooten oorlog in het bijzonder. Niet zoo zeer om nu nog eens in het bijzonder af schuw te wekken jegens den oorlog, maar wel om nog eens te doen zien, dat de oorlog als verschijnsel in de moderne samenleving niet te aanvaarden is; dat hij slechts afbreekt en vernieti g t. Inzendingen uit binnen- en buitenlandsche oorlogs archieven met belangwekkende herinneringen aan don groot strijd, demonstreeren dit wel zeer duidelijk. En tenslotte de vijfde afdeeling, als tegenstelling met den oorlog, die ons de werkzaamheid van den Volken bond toont op verschillend gebied, die van het op bouwend Internationalisme. Die ons doet zien, dat, on gezien en wellicht ongewild, de mensch zich in .den loop dv negentiende eeuw op economisch, op sociaal, op geestelijk, op zedelijk, ja op lettelijk elk gebied ban- dttfiweefde, die door den oorlog ruw werden verstoord. ^!«ïhier enkele aanteekeningen van deze tentoonstel ling, die ongetwijfeld eiken bezoeker geestdriftig zullen ei,3-nmen voor het Vredeswerk dat op het oogenblik heel de wereld bezig houdt en waarbij ook Nederland voor een niet gering aandeel betrokken is. Vergadering op Woensdag 5 Februari 1930, des mor gens te half 10 uur. Voorzitter-Secretaris de heer A. Klerk, burgemees ter. Aanwezig alle leden. Na de opening der vergadering zegt Voorzitter in de laatste vergadering in 1929 de hoop te hebben uit gesproken dat in 1930 allen weer in gezondheid tegen woordig zouden kunnen zijn. Hel doet spr. genoegen dat dit zoo is, ook wat de vertegenwoordigers van de Pers betreft. Spr. hoopt weder, dat het voor allen en hun gezin een voorspoedig jaar moge zijn en al is de toestand in het algemeen voor vele ingezetenen niet gunstig, zoo uit spr. den wcnsch, dat wanneer 1930 weer ten einde is, voor dat jaar nog zal kunnen wor den gezegd, dat het niet zóó slecht is geweest, als het zich bij het begin liet aanzien. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Mededeelingen. a. Voorloopige vaststelling rekening Keurings dienst voor waren over 1928: De gemeente krijgt terug f24.28. b. Als voren van de begrooting Keuringsdienst voor waren over 1030; c. Goedkeuring wijziging begrooting over 1929; d. Verleende vrijstelling voor het geven van on derwijs lichamelijke oefening aan de openbare scho len tot. 1 Januari 1931; e. Proces-verbaal kasverificatie op 19 Dec. 1929, waaruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 42902.OS de uitgaven f39231,24, het batig saldo f3671.44, be halve f 10.000, die op de Boerenleenbank staan. f. Verslag Commissie tot wering schoolverzuim; Uit dit verslag blijkt, dat het onwettig schoolver zuim nooit zoo hoog is geweest. Kr waren 24 onwet tige verzuimen, waarvan enkele door den kanton rechter zijn veroordeeld. Voor de school te Eenigen- burg was het er één, voor de Strooi 23 Besloten is op een Ouderavond voor die school de ouders te wijzen op het storende voor het onderwijs. De heer (das informeert nn.i» de aanbesteding van den schoolverbouw te de Stroet Voorzitter heeft nog geen officieele mededeelingen. Er zouden nog inlichtingen worden ingewonnen naar verschillende onnemers g. Verslap Kamer van Koophandel; ti. Aanneming benoeming Armvoogd en lid der Commissie van Tocri' ht op tier Lager Onderwijs; i. 1 at door hei Schoolbestuur te Stroet opnieuw een begrooting is ingediend, overeenkomstig 's Raads beslissing, nl. gelden beschikbaar ie stellen voor den bouw oei school zonder overdekte speelplaats en centrale verwarming. j. D: l de bevolking op 1 Januari 1930 was geste gen van 1293 tot 1357 inwoners. Jaarwedden Eurgenieester, Secretaris en Ontvanger. Mededeeling verhooging jaarwedden Burgemees- igr, Secretaris en Ontvanger en in verband daarmede een voorstal van B. en W. tot intrekking der verorde ning verhaal pensioensbijdragen, vastgesteld 13 De cember 1922 en wijziging geoieentebegrooting, dienst 1930, met die bedragen. Was aanvankelijk het voorstel van Ged. Staten de jaarwedden van den Burgemeester en den Secreta ris vast te stellen op f 4300 en van den Gemeente- zwart overtrokken compleet met ronde glazen f3.50. Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en GoedKoope Optiek. Ontvanger op f 1050 verhoogd met het bedrag der toegepaste korting pensioensbijdragen, thans zijn deze geworden, met handhaving van deze laatste bepa ling, respectievelijk f4000 en f 1000. Burg. en Weth. stellen U echter voor de salarissen dier ambtenaren niet met de pensioensbijdragen te verhoogen aangezien de tt storten bijdragen daar voor aan het Rijk nog f44.75 hooger zouden worden. Zij achten het een beter en zuiverder standpunt, de geheele pensioensverhaalverurdening bovengenoemd in te trekken. Hierdoor komen ook de veldwachter, de ambtenaar ter secretarie en de doodgraver in het genot van vrije premie voor eigen- er weduwen- en weezenpensioen. Terwijl men het ook billijk vindt, het verhaalsrecht op den inkoop voor pensioen van P. Siewertsen en G. Bruin Kz. welk recht nog 8 jaren zou kunnen worden toegepast, niet meer te hand haven. De uitgaven worden door de verhooging: Salarissen Burgemeester en Secretaris verhoogd met f 500. Salaris Ontvanger verhoogd met f230.—. Met de pensioensprewiie Ontvanger verhoogd met f93.50. Met de pensioenspremie Burgemeester en Secreta ris, verhoogd met f273.75. Met de pensioenspremie Veldwachter, verhoogd met f 145.09/4. Met de pensioenspremie Ambtenaar ter Secretarie verhoogd met f42.50. Met de pensioenspreraie Doodgraver, verhoogd met f 10.15. Meer te storten aan het Rijk voor verhoogde bijdra ge pensioen Burgemeester Secretaris, f 77.50. Niet te verhalen inkoop doodgraver f6.98. Niet te verhalen inkoop ex-adininistrateur G.E.B. f 1.23. Totaal f 1386.701». De heer Blom zegt, dat deze salarisregeling hem niet verrast. Immers in het 2e schrijven van Gcd. Staten was alreeds gezegd, dat de gemeentebesturen met hun begrootingen met deze nieuwe regeling reke ning moesten houden. Wij hebben dat niet gedaan, daarom is ons de begrooting dan ook teruggezonden. Het salaris van den Burgemeester-Secretaris en Ont- vanger is verminderd, zoodat in dit geval met onze wenschen eenigszins rekening is gehouden De uit spraak van Ged. Staten heeft anders weer volkomen bewezen, dat wij hier als raad weinig hebben te zeg gen en dat het van bovenaf geregeld wordt. De hoer Stoop vestigt de aandacht op de a.s. nieuwe regeling tusschen Rijk en Gemeenten en zal daaruit wel blijken dat practisch gesproken de gemeente er nog voordeel van heeft. De heer K. Wit zal zich bij de voorstellen van B. en W. neerleggen, terwijl algemeen het 't best y»ordt ge oordeeld om de pensioensverordening in te trekken, daar dit voor de lagere ambtenaren het meest billijk wordt gevonden en het voor de hogere ambtenaren nog besparing geeft. Allen zijn voor het voorstel van B. en W. Geen opheffing der straatverlichting. Burgemeester en Wethouders stellen voor, hoewel de conferentie met de Directie van het P.E.N. te Bloemendaal niet het gewenschte resultaat heeft op geleverd als men aanvankelijk had gehoopt, toch niet tot opheffing der straatverlichting over te gaan, maar opnieuw een verbintenis met het P.E.N. aan te gaan voor den tijd van één jaar. B. en W. zijn van oordeel, dat men in strijd met de wenschen der ingezetenen zou handelen, indien men de straatverlichting gaat opheffen, een teleur stelling als 't voor de meesten zou zijn deze te moeten missen. De consequentie brengt echter mede, wan neer men deze voor de bestaande deeien der gemeen te zonder beperking handhaaft, die ook wordt verkre gen voor de Stroet en Rijp. Voor laatstgenoemde buurtschap is ze bovendien nog van belang, omdat dan door de inwoners de gelegenheid wordt verkregen, overeenkomstig dezelfde tarieven, als voor anderen gesteld, huisverlichting te kunnen verkrijgen. Te Stroet en Rijp zullen dan respectievelijk worden ge plaatst 10 en 10 lantaarns. De kosten der straatverlichting zullen dan bedra gen volgens opgave voor het bestaande net inet 35 lantaarns f769.voor de Stroet f264.(ondergronds) en voor de Rijp f235.(bovengronds) alzoo te zamc-n f 1268.per jaar. Indien men te Rijp ondergronds verlangd, zal de gemeente daarvoor moeten bijbetalen f 2650.—. Voorzitter doet nog uitvoerig verslag van een ge houden conferentie van P. en W. met de Directie van het P.E.N., waaruit duidelijk blijkt, dat geen verla ging van stroomprijs voor de straatverlichting was te krijgen, mede ook omdat de Directie aan de bepalin gen, door Prov. Staten in deze gemaakt, gebonden waren. Alleen door een grooter verbruik was iagere" stroomprijs mogelijk. I)e heer Gootjes wilde uit protest de straatverlich ting voor een jaar stop zetten. Spr. noemt de heeren in Bloemendaal koppig Voorzitter meent, dat bij zulk c-n houding weinig baat gevonden zou worden. De directie kan niet. an ders. Spr. geeft meer de voorkeur aan een gezamen lijke actie van geineentebest'iiien meeni dat ook anderen het onbillijke van deze* hooge* stroomprijs voor straatverlichting wel zullen nndeiVnden üeu verlaging van den gewon- stroomprijs is gekorven, ondanks ook dat de geni*?nte St. Maarten bi.. *«n stroomprijs van 45 cent nog f 60CX5 per y.» in het tekort moest bijdragen, is nu een slronr.-; ij3 ven 30 cent geworden, terwijl -oor d* eirantvr.' ioh in g geen verlaging is gevolgd. dt/Kli* e-hijul 6'.hier niet anders te kunnen handeSoa. /.'IJ hc-.-fl ons tango- raden aen contract voor 1 Jaar nemen ac spr tiet

Schager Courant | 1930 | | pagina 1