Staatsloterij. Gemengd Nieuws. Een Amorikaanschs duikboot gestrand. Stuwdam bij Schnoidemiihl doorgebroken. daarin we] de mogelijkheid dat er verlaging kan komen. Spr. wil de zaak bespteken in d« vergadering van Burgemeester? en Secretarissen en daarna aan hangig maken in de grootoro voreeniging, waarbij meerdere gemeenten zijn aangesloten. De heer Glas, hoewel het standpunt van den heer Gootjes kunnende begrijpen, gelooft niet dat dit pro test iets zou helpen. Er moet gezamenlijk actie wor den gevoerd. De heer Stoop gevoelt eveneens het onbillijke, maar meent ook, dat een gezamenlijke actie het mid del moet worden geacht. Spr. wijst op de actie wat de salarissen van 11.. S en O. betreft, dat heeft ook eonig resultaat bereikt, spr. meent, dat ook in dit gevai wel iets is te bereiken. Voorzitter zegt. met het Statenlid Koster, die ook in de Prov. Bedrijven zit, deze zaak te hebben be sproken, en die beloofde het elders ter sprake te zul len brengen. Dit bleek echter dezer dagen nog niet te zijn geschied. Met een slaken dor straatverlichting dupeert men in de eerste plaats de burgerij, men zei hen den geheelen winter in donker en dr.t zou den raad niet in dank worden afgenomen. Bovendien hangt het komen van de electrlsc.be huisveiilchting van het Itijpje af van hot aanbrengen van de straat verlichting daar Spr. dringt daarom aan op het aan nemen van het voorstel van B. en W. De heer Blom ziet lti het voorstel der Directie om voor 1 Jaar hei contract vast te stellen, een reden die spr. doet aannemen dat verbetering voor de toekomst niet Is uitgesloton. De heer Brak wijst op het feit dat het P.K.N. 20 lan taarns moet bijplaatsen, dus blijkbaar de risico wel aandurft. Dat geeft ook spr. hoop, dat wellicht na verloop van dit eeno contractjaar andere tarieven zijn te bodingen. De heer K. Wit acht het ook zeer ongewcnscht om terug te gaan tot vroegero tijden. De inenschen zijn straatverlichting gewend. Bovendien wijst spr. ook op de huisverlichting aan de Rijp en Stroet, hing deze niet van de straatverlichting af, spr. zou zeggen, wacht nog maar een jaar. Nu kan dat niet. De heer Stoop informeert of voor de huisverlichting aan Stroet en Rijp dezelfde gunstige bepalingen gol den als voor elders. Voorzitter zegt van ja. I)e heer Gootjes zegt ten slotte, zijn voorstel niet te zullen handhaven, het is wel wat revolutionnair. Een actie is in deze betor en spr hoopt, dat Voorzitter zich daar dan krachtig voor zal spannen. Het voorstel van B. en W. wordt met aigemecne stemmen aangenomen. Electrllicatie Stroetcrdijk. Door Inwoners aan den Stroeterdijk is het verzoek gericht aan de Directie van het P.E.N. om electrifica- tlo te willen aanbrengen in hunne woningen en be drijfsgebouwen, daaraan gelegen. De Directie heeft daarop gunstig beschikt, mits telkens, gedurende 3 jaren, f50.— voor aanlegkosten wordt betaald en is, aangezien, vóór 1 December j.l. een beslissing door be langhebbenden moest worden genomen, waaraan is voldaan, met de danrstelling begonnen. Belangheb benden vragen daarvoor tegemoetkoming in die kosten van de gemeente. B. en W. stellen voor, het bedrag van f50.ge durende de jaren 1920, 1930 en 1931 geheel voor do gemeente te nemen van oordeel zijnde, dat de billijk heid meebrengt dat tc gaan doen. Toen toch het be staande net aan het P.E.N'. werd overgedragen, moest door de gemeente een zeker bedrag worden bijgepast. In die rente en aflossing daarvan wordt ook bijge dragen door de niet-geb rui kers, waaronder ook adres santen bebooren, terwijl zij wonen aan een weg, waar voor aanbrenging van huisverlichting alle redenon van bestaan heeft. De heer Stoop noemt het zeer prijzenswaardig der bewoners dat zij de risico op zich hebben durven te nemen en is voor het voorstel van B. en W. Allen voor. Verlaging der calorische waarde. Een verzoek van B. en W. van Warmenhuizen, om de calorische waarde, voorkomende in de overeen komst, destijds aangegaan met die gemeente, voor de levering van gas alhier, te wijzigen in dien zin, dat in plaats van 5000 wordt gelezon 4500. B. en W. zullen daarover zich in verbinding stel len met hot Gemeentebestuur van Iïarcnkarspel, dat daaromtrent oen advies zal inwinnen en zullon even eens gaarne een bespreking daarover hebben met den Gasdirecteur van Warmenhuizen, zooals door hem is aangeboden. De behandeling wordt daarom uitge steld tot de eerstkomende vergadering. De heer Glns had thuis eerst veel klachten over het gas. Thans is de leiding schoon gemaakt en is het mot het gas in orde. Spr. advisoert om met dit werk algemeen door te gaan. Voorzitter zegt. dat dit geschiedt. Spr. deelt mee, dat do burgemeester van Iïarcnkarspel heeft meege deeld, dat Dinsdag 11 Februari, 's middags 3 uur een adviseur der Vereeniging van Ned. Gemeenton deze kwestie zal inleiden voor de raadsleden dier ge meente cn dat onze Rand daarbij is uitgonoodigd. Tot zoolang zal een beslissing worden aangehouden. Wrat^lekte van aardappelen. R. en W. waren van meening inzake de wratziekte onder de aarinppelen, dat het niet ondienstig kan zijn ook voor deze gemeente een verordening daar te stellen en zich te bepalen tot die boot ten, voorko mende in den brief vat. het Hoof ibestuur der Aige mecne Vereeniging voor Bloembollencultuur, nl. Bra vo, Kampioen, De Wel en Bintje Uit de adviezen der Besturen van diverse Tuin- houwvereenigingen blijkt, dat de verbouw van die variëteiten we' sporadisch of niet voorkomt in deze gemeente, maar toch, waar het hier gaat in het be lang van de export, welke voor onze tuinbouwstreek van zoon groote importantie is, meenden B. en W., dat een dergelijke verordening, met een beperkt aan tal soorten, voor een zoo noodige toepassing, niet on gewcnscht is. Met een soepele toepassing voor het eerste jaar, en ecnige medewerking van de Tuinbouworganisatie!!, wordt hierdoor gehandeld in het belang van de tuin bouwers dezer streek. Aangezien na de vergadering van B. en W. door het Bestuur der Tuinbouwverecniging alhier met ha re leden opnieuw over dit punt zou worden vergaderd en de meerderheid harer leden het maken eener ver- ordoning niet noodig achtte en B. en W. niet nader bijeen zijn geweest, is de beslissing over dit punt thans aan den Raad Voorzitter doet nog voorlezing van oen uitvoerig ingekomen rapport en de adviezen door de drie Tuinbouwvereenigingen verstrekt. De heer Glas heeft geen bezwaar tegen een veror- doning, omdat die vier aardappelsoorten in de ge meente weinig of niet worden verbouwd. Alleen cn ijele kleine bouwers hebben wat In hun bakjes Maar spr. zegt dat het niet de bedoeling is om hot met oen verordening die mcnschen lastig te maken, al leen moet er voor gewaakt dat volgend jaar deze soorten hier niet meer worden verbouwd en alles gedaan worden om de teelt van zulke vatbare soorten tegen te gaan. De tuinbouwvereenigingen moeten waarschuwen tegen hel verbouwen van zulke soorten. De heer (iootjes noemt het sluiten vnn de grenzen nl een groot bezwaar en deze wratziekte is weer een ander gevaar dat ons hoven het hooTd hangt en spr. meent dat alles gedaan moet worden om het kwaad te keeron. Spr. juicht een verordening toe, al dient deze hot le jaar soepel te worden toegepast. Voorzitter noemt het tegengaan van het telen van aardappelen vatbaar voor wratzickte voor de tuin bouwers van groot belang. De tuinbouwers-zelf moe ten dan ook in de eerste plaats zelf voor hun belan gen opkomen en zullen dat dan ook wel doen. De tuinbouwvereenigingen moeten ei de mcnschen van doordringen dat de voor wratziekte vatbare aardap pelen niet meer worden verbouwd. Dat is een alge meen belang voor den tuinbouw. Verbouwd men op het een of ander kleine stukje deze aardappelen, dan kan een groot complex worden uitgesloten. De tuin bouwvereenigingen moeten meewerken en ons als gemeentebestuur er op attent maken als er hier of daar van die aardappelen worden verbouwd. De heer Stoop wijst op een brief der Prov. Com missie uit de Veilingen, die aanraadt nog wat met een verordening te wachten Er zal geschikt pootgoed beschikbaar worden gesteld. Spr. is echter voor de verordening cn ziet daarin een preventief middel. Spr. wil aan de tuinbouwvereenigingen namens den Raad een brief schrijven en medewerking vragen. Voorzitter vindt daar alles voor. De hoor Gootjes zegt, dat een verordening noodig is omdat de tuinbouwvereenigingen niet alle bou wers bereiken kunnen. De kleinen inot 3 of 4 sneos zijn geen lid en tegen die moet liet gemeentebestuur optreden Het voorstel van B en W. wordt met algomecne stemmen aangenomen. Prov. Waterleidingbedrijf en de niet ren dabele gebieden. Rij Pro"incianl blad van 13 November 1929, werd aan de gomeenten de medcdeeling gedaan, dat de Provincie een biidrage verleent tot dokking in do kosten vnn aansluiting van niet-rendabele gebieden aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf Voor onze gemeente betreft dit de» Rijp met een getal van 34 aansluitingen waarvan de aanlegkosten bedragen f 14400.—. Gedekt wordt cluor de aansluitingen f 5800, terwijl nlzoo ongedekt blijft f8000, waarvan betaald moot. worden per jaar f002, terwijl dor de Provincie wordt vergooit slechts f201.00 ón dus voor de ge meente overblijft f 400.40. Indien geen bedrijven wor den aang. sloten, worden die verdcclkosten respec tievelijk f '201.00 en f470.40. B. cn W. helen hierover een ampele bespreking gehouden wauum de meerderheid, hoewel geen te genstanders zijnde van watervoorziening van de Rijp, in verband mot de ho-.ro kosten, die voor de ge meente overblijven en griet op de veie kusten, waar mede de begrooting voor 1930 reeds wordt belast, ook in verband mot de vorenstaande punten, alsnog geen vrijheid vond te adviseeren tot de watervoorziening van de Rijp over te gaan. De minderheid d .mutog n, h«-Hwel het vorenge noemde niet voorbijziende, was van meoning, niet langer hiermede te moeten wachten in de voorziening dezer behoefte. De waterleiding is ook voor de inge zetenen van de Rijp van belang, waarom hij van oor deel is ook dit offer te moeten brengen De hoer Glas doet zich kennen als de minderheid van R. cn W. Spr. onderschrijft het advies van Voorzitted, volkomen wat de kosten betreft, maar hot zwaarst wegen toch bij spi. het genot en voordeel dat de mcnschen van waterleiding hebben, ook vooral in hun bedrijven. Spr erkent, dat het voor de gemeente een offer is. maar deze mcnschen zijn al zoo lang van goed water verstoken. Spr herinnert aan het oogenhlik toen m- gemeente haar clectricitoitsbedrijf aan de provincie overdeed en daar f 6000 uit de ge meentekas bij moest Daaraan hebben ook deze mcn schen moeten bijdragen ofschoon zij èr nooit van had den genoten, terwijl zij ook niet meedeelden in de voordeden die de gebruikers uit die overname ver kregen. Spr. ineent, dat deze deden van de gemeente nu met alle recht om hulp in deze kunnen vragen. De heer Blom informeert hoeveel jaar die f400 is bij te dragen. Voorzitter zegt, dat dit afhangt van het aantal aan sluitingen dat er bij komt. Wordt het tekort kleiner, dan is er ook minder bij te dragen, maar ook de Prov. deelt in de voordeelen van meerdere aanslui tingen. De heer Blom zegt, dat 34 aansluitingen alle Rui zen op het Rijpje zijn. Dan is de uitbreiding alleei^pp nieuwbouw aangewezen. Voorzitter beaamt dii en zegt dat als er in het be gin nog niet allen aansluiten, de risico daarvan voor de gemeente is. De heer Stoop voelt het noodzakelijke van water leiding, maar voelt eveneens het bezwaar van de te zware druk op het jaar 1930. Spr. wil daarom wach ten tot 1931. Volgend jaar is er uitzicht op een betere 'finantieele positie der gemeente, laat ons dus nog 1 jaar wachten. Voorzitter zegt, dat het volstrekt niet de bedoeling van B. cn W. is om het af te wijzen. Alleen dit jaar rnet de vele uitgaven kan het niet. Spr. deelt mee hoe voor het Rijpje op de Stroet 'n aftapkraan voor water is gemaakt. 0 mcnschen hebben er gebruik van ge mankt met een af.mme van WA M3. water. De kraan blijft er ook dit jaar De belastingen zullen niet mee vallen, laat ons het dus nog eerst een jaar aanzien. De heer Brak wil nu beslissen, omdat de geheele uitgaaf nu het werk nog beginnen moet, wel niet op dit jaar zal drukken. Dat kan niet meer dan een deel zijn. En wat dat water halen uit de kraan betreft, spr. meent, dat zij die zeer zuinig zijn geweest, geen water bobben gehaald. En dat is. zegt spr., juist het gevaarlijke. Die zuinigheid met water brengt mee, dat men alles in het slootwater afspoelt. Thee- en koffie water uit de sloot schept. Thee en koffie behoeft er niet meer in, het is uit zichzelf al bruin genoeg. Daar schuilt juist het groote gevaat en spr. wil tot den aanleg van de waterleiding besluiten. Het werk be gint niet eerder wellicht dan in het najaar, dus hoo- ge kosten voor dit jaar brengt het niet mee. Wethouder Wit racen h dat als het zoo erg is als Brak zegt, het onbegrijpelijk is, dat de Prov niet meer over heeft voor do volksgezondheid. Spr. il lustreert met een paar voorbeelden, dat de Prov. di rect maar spreekt van niet rendabele perceelcn, ter wijl men anderen dwingt om aan te sluiten. Spr. meent, dat al komen er nog 30 of 40 perceelcn bij, dat dit deel der gemeente nog niet rendabel is. De heer Brak meent, dat de bedrijven op f70 te laag zijn geschat. De ondervinding leert dal als het leidingwater er is, men ook spoedig het voor zijn be drijf gebruikt. De lieer Stoop wil ook nu het besluit nemen, maar dan niet eerdei dan 1931 beginnen. De heer Gootjes acht ook de uitgaven der ge meente voor dit jaar zwaar genoeg belast. De tijds omstandigheden zijn somber. Spr. gunt de Rijp de waterleiding wel, maar men dient rekening te hou den met de finantiun der gemeente. De heer K. Wit acht het ook geen bezwaar om het aanleggen der vvateileiding nog wat af te schuiven. De heer Stoop doet nog het middel aan de hand om het voorstel aan te houden, om nog wat inlichtin gen in te winnen De heoi Glas noemt het standpunt dat nu wordt in- genomen, niet ruim Hier is nu eens iets dat de raad heeft te beslissen, iets dat groot gemak en genot aan vele inwoners zal geven en de raad durft «ie uitga ven niet aan. Terwijl straks door Ged. Staten ge dwongen groote uitgaven zijn goedgevonden. Voorzitter wijst op de niet rooskleurige belastingen. l)o heer Blom oordeelt, dat het water er moet ko men, ook al komt de begrooting wat in het gedrang. liet voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren: Glas, Blom en Brak. Bestrating van een gedeelte weg In de straat Een adres van het Bestuur der banne Sint Maarten, waarbij wordt medegedeeld, dat het een gedeelte van den weg ln de Stroet, n.1. daf vanaf C. Govcrs tot J. Brommer, van een straatweg wenscht te voorzien, aan gezien men met grlntaanbrcnging door het groote ver keer geen afdoende verbeteringen kan verkrijgen. Het bedrag van het te verrichten straatwerk wordt begroot op f 12000. waarvoor een bijdrage van de gemeente wordt gevraagd van Vi of tot b.v. f 3000. B. en W. hebben met een drietal Eestuursiedcn daar over een conferentie gchnd en hun is toen wel gebleken, dat ons College op verschillende gronden niet met het verteenen eener bijdrage accoord kon gaan. Dat de uit gaven voor het wegenonderhoud in do laatste jaren groo- ter zijn geworden, zal docr niemand kunnen worden be twist, doch ook met de gemeente is dat het geval en nog wel In veel grootere male. Do verschillende lasten bedroegen: Van de Ring en Banne in 1912 f 10; in 1921 f 19.50; ln 1929 f 19.30. Van den polder Valkkoog resp. f 9, f 18, en f 16. Van de banne Eenigenburg resp. f 11. f 25, en f 16. De inkomstenbelasting bedroeg ln 1912 f 2471, in 1921 t 14000, en in 1929 f 17000. De inwoners van Sint Maarten worden voor de in standhouding der gemeente dan ook buitengewoon zwaar belast, welke belasting alleen moet komen uit de zak ken der burgers, waarvan het grondbezit voor een groot deel behoort aan do eigenaren, wonende in an dere gemeenten, en ook een gedeelte bezit ia van in stellingen, mcenen B. en W. dat men do belangen der instellingen hiermede niet dient, door laatstgenoemden nog zwaarder te belasten, ter ontlasting van de land eigenaren, waarvan gebruikers en eigenaars ten deele wonen in andere gemeenten en ook waarvan het bezit is ln de doode hand. In 1921 toch was van 1300 hectaren land, liggende in onze gemeente 533 hectaren eigendom van uitwonenden cn 150 hectaren van administratlën en b'.def dus over voor de inwoners 603 hectaren. Deze cij fers zullon voor thans zeer goed gehandhaafd kunnen v/orden. Wanneer men nu een tegemoet' ng verleent op het te verrichten 'straatwek te Strc i f 3000, 13 dit net erste jaar voor de gemeente cc.: uitgaaf van f 150 rente en mogelijk f 2C0 aflossing in f 3C0 en voor de banne een ontlasting van slechts CO cent per H.A. een vermindering, waarvan ook de uitwonenden en de corporatlën van profiteeren en waarvan voor de gemeen te geen inkomstenbelasting is te verkrijgen. De gemeen telijke inkomstenbelasting moet In hoofdzaak worden getrokken uit do land- cn tuin-bouwbedrijven. Door do uitwonende eigenaar-gebruikers worden de producten aan onze gemeenten onttrokken, hetwelk gaat ten na- deele van de opbrengsten, welke anders zouden ten goede komen van de gemccntenarcn tot stijving der Inkomsten belasting. Wanneer men op deze wijze in het onderhoud der wegen gaat bijdragen is een begin daarmedo ge maakt. waarvan het eindo niet is te overzien, want bo vendien, cn daarin kan men gocn ongelijk geven, kunnen andere polderbesturen dergelijke verzoeken Indienen en heeft men de kans, wat in do vergadering van 22 Maart 1922 naar voren is gebracht, dat daardoor een beslissing wordt genomen, welke geheel ten nadcele van de inge zetenen, tevens landeigenaren zijnde, uitvalt. Wanneer, werd toen gezegd, men de polderbesturen een tegemoetkoming verleent van f 2 per H.A., geeft dit een ontlasting voor do Ingelanden van f 2600, waarvan f 1376, kwam ten goede van uitwonenden en administra- tiën. De inwonende ingelanden verkregen slechts een ontlasting van f 1205, terwijl zy meer aan gemeentebe lasting moesten opbrengen f 2600. Als voorbeeld werd toen iemand genoemd met 6 H.A. eigen en 17 H.A. ge huurd land van een uitwonende. Genoemde persoon ver kreeg hierdoor een vermindering aan polderlasten te voldoen van f 12, terwijl zijn belastingbiljet der gemeen te zou worden verhoogd met ruim f 75, terwijl zijn heer schap een minder-betaling van polderlasten verkreeg van f 34. Zeer goed kunnen B. en W. indenken de onbillijkheid voor de polderbesturen met het groote verkeer van thans over de wegen, dat de ingelanden zooveel meer moeten betalen voor het wegenonderhoud, aangezien die toch dat meerdere onderhoud niet veroorzaken, maar eveneens zou het onbillijk zijn, om enkele ingezetenen te treffen, de ingelanden, die tevens ingezetenen zijn een nog zwaardere belasting op te leggen ter ontlasting van de uitwonende eigenaren en de administratlën. Een zuiverder standpunt zou worden verkregen, indien men een subsidie verkrijgt uit het wegenfonds, waaraan door bijna alle ingezetenen wordt bijgedragen, terwijl toch de meerdere onderhoudskosten worden veroorzaakt door het snelle en zware vrachtvervoer, in hoofdzaak ont slaan uit andere gemeenten. B. en W. meenen dan ook, dat de tijd voor de waterschappen is aangebroken om actie te gaan voeren tegen de onbillijkheid, dat geen cent, door de Ingezetenen aan wegenbelasting betaald, voor het meerdere onderhoud der wegen in do gemeente te rugkomt. Boter dit te doen, dan een onbillijke verschui ving der lasten op onze reeds zoo zwaar belaste Ingeze tenen der gemeente te verkrijgen. Voorzitter zegt dat van den Voorzitter van de Banne het bericht in ingekomen dat niet f 12000, maar f 8000 wordt verwerkt en van de gemeente niet f 3000 maar f 2000 wordt gevraagd. Voorzitter becijfert nog nader dat thans de verhou ding in de Banne als volgt is: totale grootte 615.33.08 H.A.; uitwonend 260,36.04 H.A., corporaties buiten de gemeente 65.80.01 H.A.; corporaties binnen de gemeente 58.35.87 H.A. Te zamen dus 384.51.92 H.A. Inwonende eigenaren 230.81.16 H.A. Voorzitter wijst er op dat de Inwonende eigenaren meer moeten betalen als de gemeente subsidieert, als dat alles door de Banne geschiedt Spr. meent dat in deze de verkeerde weg wordt gevolgd, en dat men alies moet doen, dat Rijk en Provincie haar finantieelèn Eteun ge ven aan de polderwegen. De heer Blom zegt dat de uitwonenden nu toch ook mee betalen aan de wegverbetering. Voorzitter zegt dat dit niets verandert aan de verhou ding en noemt als voorbeeld dat verschillende eigenaren In Harenkarspel wonen, die gemeente de revenuen van hun inkomsten heeft en St. Maarten niets. Spr. wijst op de lezing des hecren Wijdenes Spaans, die er ook op wees dat de richting voor de polderbesturen was actie te voeren voor bijdragen van Rijk en Provincie. De heer Blom wijst op de gehouden conferentie en vraagt of voorzitter dan voor gemeentesubsidie was als Rijk en Provincie bijdragen. Voorzitter zegt als er een algemeene regeling kwam en ons werd dat opgelegd, zouden wij daartoe besluiten. De heer Blom zegt dat het advies van B. en W. be weert dat als men met de Banne St-Maarten begon men het eind niet zou kunnen overzien. Spr. becijfert dat als de Banne f 2000 krijgt, de Banne Valkkoog recht zou hebben op f 1700, Eenigenburg op f 750. Deze gezamenlijke uitgaaf over 15 jaar te verdeelen zou vragen f 300 per jaar, plus rente f 125, samen f 425. Dat is dus wel te overzien, Spr. zegt dat St.-Maartou heeft 300 personen die belasting betalen met een be lastbaar inkomen van f 400 000. Hiervan zijn er 225 met een inkomen beneden f 1500 en 75 met een inkomen boven f 1500 en door de van kracht zijnde progressie betalen die 225 beneden f 15C0 inkomen ruim f 100 aan de f 425 die voor de 3 polderbesturen noodig zou zijn en 75 betalen de overschietende f 300. Spr. noemt dit een zeer geringe belasting en put hier tevens het bewijs uit, dat de groote landeigenaren in onze gemeente deze f 300 opbrengen, want dat zullen de menschen zijn mot een inkomen boven de f 1500. De kleine landbouwers worden dus ook ln hun gemeentebelasting ontlast. Voorzitter kan zoo voetstoots de cijfers des heeren Blom niet volgen. Als men de uitwonenden ontlast, zullen daar ook de groote landeigenaren wel het meest van profiteeren en dat noemt spr. verkeerd. En wat het niet overzien betreft, meent spr., dat niet alleen het oog was gevestigd op wat Blom naar voren bracht, maar meer op nog verschillende andere deelen der wegen die verbeterd moeten worden. Spr noemt dt weg Hcneweer— Numan, die hoog noodig weer bestrant moet worden. De kosten zou den voor de gemeente niet te overzien zijn. De Rand is dan toch vrij urn te beslissen, zegt de heer Blom. Wat den een wordt toegestaan, is den ander niot te weigeren, meent Voorzitter. De heer Stoop acht het ook verkeerd om de uitwo nenden in deze te ontlasten. De heer Blom wijst op liet vele dat de Banne doet voor wcgvcrbrccding, achteruitzetten der hekken en voor de werkeloozen. De Banne neemt dus tegenover de gemeente een ruim standpunt in. De heer Glas zegt nis klein landgebruiker nooit veel tc voelen van een hoogcre aanslag van de Banne, maar wel de hoogere gemeentebelasting. Spr. kan niet meewerken om finanticelen steun te geven aan mcnschen buiten dc gemeente. De heer Gootjes gaat met B. en W. mee, men zou een precedent scheppen en er zou geen eind zijn. Het advies van B. en W. is zeer zaakrijk. De heer Blom voelt zich in een moeilijk parket. Spr. moet de poldcrfinanticn en die der gemeente ver dedigen. Spr. houdt zich blanco. Wethouder Wit zegt, dat do Banne nu eenmaal ver plicht is tot wegenonderhoud cn dat moet ze op haar ingelanden verhalen Het voorstel van B. en W. wordt met 6 stemmen aangenomen, de heer Blom stemt blanco. Voorschot aan het Bijzonder Onderwijs. B. en W. stellen den Raad voor een voorschot te vcrleencn overeenkomstig de Lager Onderwijswet voor het jaar 1930 aan de R.Iv. school tc Rijp voor het ge won e onderwijs van f 690.— en voor het vakonderwijs van f U0.— cn voor dc school met den Bijbel te Stroet van f1310.—. Allen voor. B. en W. stellen den Raad voor de afrekening met de school met den Bijbel te Stroet over 1928 tc be palen voor hot gewone onderwijs op f 1413.72 en voor het vakonderwijs op f 174.72 en voer do R.K. school te Rijp respectievelijk op f 808.50 en 1174.72. Allen voor. Voorzitter deelt nog mede, dat zoocvcn is binnen gekomen de uitslag van de aanbesteding van het aan- houwon van een lokaal aan de Christelijke School te Stroet. Deze luidt: P. Doorn, St. Maartensbrug ruim f 0100.H. Balder, Alkmaar f8619.—; Gehr. Boekei, 't Veld f7885.Kuin en Stam, Opmeer f7440.Van der Steen, Bergen, f7400.C. de Graaf, Alkmaar, f7190.Koot en Molen, Alkmaar f69S5.J. Faus, Nieuwe Niedorp, f6800.—. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Dc heer Glas wil de goedkeuring nog wat aan houden. Een aannemer heeft spr. meegedeeld, dat in het bestek stond vermeld een kelder voor centraio verwarming cn een speelplaats. En op die basis is ingeschreven. De Raad heeft zich tegen de centrale verwarming en tegen de speelplaats verklaard, de aanbesteding heeft dus plaats gehad in strijd met het raadsbesluit. Voorzitter zegt, dat de architect Saai hem heeft meegedeeld, dat deze clausule werkelijk in het be stek voorkwam. Dat vond zijn reden hierin, omdat het schoolbestuur nog gaarne eens met den Raad had gepraat Maar B. en W. hebben dat geweigerd. En nu zal er een verrekoning van het meerdere werk nlaats hebben cn zal hot aanneembcdrag wel lager worden. Er wordt nu een schoorsteen gebouwd voor een kachel, om de urinoirs enz. uit dc vorst te kun nen houden. De Raad keurt nu de aanbesteding goed. De heer Stoop zegt, als antwoord op den wensch van den Voorzitter dat dit jaar voor de leden een regenrijk jaar zou zijn, spr. op zijn beurt den Voor zitter mot zijn gezin een gelukkig jaar toewenscht (Applaus.) Hierna sluiting. Trekking van Dinsdag 4 Febr. 1930. 5e Klasse 10e Lijst No. 899 f 100.000. Nos. 163 1447 1584 1654 14753 18023 ieder f 1000. Nos. 2234 2443 9862 16380 ieder f 400. Nos. 4458 5991 8923 18885 19191 19930 "ieder f 200. Nos. 556 645 806 1182 2584 13209 13312 13960 20389 ieder f 100. Prijzen van f 70. 38 132 239 299 365 516 547 755 787 866 937 952 990 1008 1282 1463 1480 1759 1813 1850 1964 2247 2560 2571 2608 2626 2715 2787 2846 2883 2905 2981 3099 3108 3319 3379 3473 3642 4143 4260 4298 4351 4386 4443 4447 4488 4560 4621 4676 4708 4719 4866 4872 4913 4918 4931 5018 5053 5070 5090 5095 5243 5467 5473 5490 5505 5535 5564 5565 5619 5833 5041 6050 6127 6511 6533 6674 6728 6S39 6348 6900 6949 6981 7015 7146 7247 7250 7329 7382 7518 7523 7534 7608 7668 7771 7785 7801 7836 7876 7878 7903 7995 8001 8141 8282 8299 8367 8369 8468 8788 8828 8843 8967 8990 9032 9039 9103 9122 9130 9132 9204 9213 9218 9309 9382 9422 9464 9530 9538 9775 9S23 9984 10007 10427 10428 10444 10488 10391 10629 10643 10763 10812 10943 11111 11113 11592 11597 11750 11789 11804 11817 11840 11925 12049 12081 12105 12211 12311 12372 12384 12390 12153 12466 12609 12667 12831 12963 12998 13023 13C51 13092 13307 13331 13394 13491 13563 13388 13726 13917 13936 13941 13977 14034 14199 14323 14545 14555 14635 14638 14695 14759 14784 14810 14870 14963 15064 15067 15071 15125 15145 15176 15300 15543 15562 15773 15779 15834 15875 15929 15987 16048 16078 16192 16440 16454 16580 16723 17011 17072 17073 17130 17144 17198 17395 17464 17532; 17539 17561 17578 176C0 17678 17792 17839 17841 17907 17968 18021 18117 18228 18231 18264 18494 18566 18647 18940 18951 19089 19295 19342 19363 19536 19571 19630 19634 19773 19879 20256 20293 20314 20409 20448 20478 20497 20838 20840 20862 20937 Tengevolgo van slecht weer op een rif ge- loopen. Alles loopt goed af. V.D. verneemt uit Portsmouth (New Hampshire, V. St.): De Amerikaanschc kleine duikboot O. 3 is met een bemanning van 33 koppen op het Walvischrugrif ge- loopen. De stranding was een gevolg van slecht weer. Later is de O. 3 door een marine sleepboot 1 omge sleept en behouden in de haven binnengebracht De duikboot had vijf uur aan den grond gezeten. Nader wordt gemeld: Te Portsmouth heeft men uit New Hampshire be richt ontvangen, dat de Amerikaanschc duikboot na bij het lichtschip Nhaccback aan den grond gcloopen en gezonken was. Verscheidene schepen zijn onmid dellijk ter assistentie uitgezonden. Aangezien de duikboot aan den grond was geloo- pen op een vrij ondiepe plek, lag hij niet ver onder de oppervlakte en had men haar spoedig gelicht. Hoe wel do bemanning ecnige angstige uren had doorge maakt, bevonden allen aan boord zich wel. Ook de duikboot zelf bleek slechts licht beschadigd to zijn. Het stuwbekken met een inhoud van 3 millioen kubieke meter geheel leeggcloo- pon. Ontzaglijke schade. V.D. verneemt uit Schneidemühl: Dinsdagavond is een stuwdam van het groote water werk „Flederborn" in de nabijheid van Schneidemühl doorgebroken. Alle pogingen om den dam te stoppen, waren tever- geofsch. De oorzaak vnn den breuk is onbekend. Men vermoedt, dat de oorzaak gezocht moet wor den bij ecnige onderaardsche wellen, die den dam on- derspoeld hebben.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2