WINKEL. S C H 0 0 R L. Uit onze Omgeving. ALKMAAR. ARSINGERHORN. Z IJ P E. HOOGWOUD LANGENDIJK. WARMENHUIZEN. HEERHUGOWAARD Predikbeurten. Primo de Rivera afgetreden. Gemengd Nieuws. sluit eener vorige vergadering zou er bij een daling beneden dat bedrag, de uukeeringen verlaagd worden. Hierna begint de secretaris met de voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke onveran derd en onder dankzegging worden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken en mededeelingen maakt de voorzitter de leden er op attent, dat het afhalen van ziekenbriefjes, zooals begrijpelijk was, steeds n zeer vlot verloop had, doch wat het inleveren be treft, kan dit nog geen bijzondere reden van tevreden heid geven Spreker dringt op wat meer activiteit op dat punt aan en h spoedig daarin verbetering te zien. Nu volgt er nog een heel bijzondere mededceling er is nl een jubilaris in de zaal aanwezig en wel de ijverige penningmeester, de heer K. Bakker. Sedert de oprichting van het fonds is Bakker bestuurslid geweest, dat is dus reeds 30 jaar. Steeds heeft de thans reeds oude baas zich vol 'ver en toewijdinig getoond en dat natuurlijk geb belangeloos, of schoon hij den kaatsten tijd een kleine vergoèding genoot, 't Bestuur meende dan ook zijn erkentelijk heid te toonen door hei aanbieden van een keurig plateel rookstel en een Gerozilver vork en lepel, en verder ontvangt de heei Bakker nog een hartelijk en gemeend woord van dank namens alle bestuursleden. Na dit intermezzo volgt het finantieel verslag van den penningmeester over het 2de halfjaar 1929, dat wij hier laten volgen: Ontvangen aan contributie en rente 1929 te zamen f 1821.3G. Üitgavcn bedroegen in totaal f1536.21, alzoo een voordeelig saldo van f2S515. Saldo vorige reke ning was f4821.10, hierbij liet saldo van f 285.15, is totaal f 5103.25, waarvan op de spaarbank f 4974.44, in kas f 131.81. Totaal bezit op 1 Jan. 1929 was f6068.59 en op 1 Jan. 1930 f5106.25, wat een achteruitgang beteekent van f962.34. De heer Bankersen geeft de verklaring, dat bij zijn onderzoek de rekening volkomen in orde is bevonden, waarna deze wordt goedgekeurd. Er zijn in totaal 159 uitkoeringen gedaan aan 35 personen, over 871 ziektedagen. Thans volgt benoeming controlecommissie. De heer S. Jonker vloeit af; K. Schuit wordt in zijn plaats benoemd en de heeren Iloogeboom en Ban kersen worden herkozen. Genoemde heeren nemen hunne benoeming aan. Hierna volgt het jaarverslag (30ste) van den secre taris, den heer Jn. Ooijevaar, waarin de stand der financiën wordt uiteengezet en de werkzaamheden, die er in 't verloopen jaar hebben plaats gehad. Uit het verslag volgt dat de finnnticele toestand niet gunstig te noemen is. De hoop wordt dan ook uitge sproken, dat het 't komende jaar gunstiger zal wor den, wat vanzelfsprekend in het belang van de leden zal zijn. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn goed verzorgd jaarverslag, waarna bestuursverkie zing aan de orde komt. De aftredende leden zijn: K. Bakker, H. de Geus en L. de Wit. Allen zijn herkies baar gesteld en worden herkozen. Bij de loting voor vrijstelling van contributie aan 2 man gedurende 3 maanden, zijn de gelukkigen H. Oudhuis en J. Blom. De rondvraag levert niet veel op; er wordt nog even gesproken ovor de nieuwe ziektewet, die met 1 Maart in werking zal treden Dan zullen alle loontrekkonde arbeiders onder de ziektewet vallen. Aangezien er nog wel eenige veranderingen te wachten zijn, raaat de. voorzitter den leden aan, zich toch niet van hun vereeniging af te wenden. Ten eerste worden losse arbeiders bij de ziektewet niet erkend en gezien het feit, dat men 80 van zijn loon zal uitgekeerd krij gen, kan de resteerenle 20 dus door de vereeniging nog worden aangevuld. Een definitief besluit kan er daaromtrent nog niet genomen worden, doch de voorzitter verzekert dat er voor het zoover gekozen zal zijn, er nog een leden vergadering bijeengeroepen zal worden. Na deze besprekingen wordt de vergadering bij monde van den voorzitter gesloten. NOORDSCHARWOUDE. Instituut voor Arbcldersontwiltkeling. Dinsdagavond sprak voor de afdcellng Langendijk de heer K. de Boer van den Bond van Verbruikscoöperaties over het ontstaan van de coöperatie. In 1820 was het de Engelsche fabrikant Robert Owen die het idee van gemeenschappelijke kolonies propageer de en in 1844 waren het een aantal wevers uit het stadje Rochdale, die een winkel openden teneinde van de verkregen winsten kolonies te stichten zooals Robert Gwen had aangegeven. Hieruit is de cooperatievebewe- glng gegroeid, zooals wij die tegenwoordig kennen, zoo wel in Engeland als in alle andere landen der wereld. Spr. wekte de aanwezigen op de coöperatie te steunen in het belang der arbeidende klasse. Het gesprokene werd met lichtbeelden geillustreerd. Een gedachtig gehoor volgde den spr. in zijn duide lijke rede. NOORDSCHARWOUDE. Toekenning der prijzen kolf wedstrijden Lan- gendükcr Kolfbond. Aan de volgende personen zullen prijzen uitgereikt worden: Klasse A L lste pr. C. Langendijk 733 p.; 2de pr. P. Molenaar 729 p.; 3de pr. A. Eecen 676 p.; 4de pr. K. de Boer 664 p.; 5de pr. P. Langendijk 662 p.; 6de pr. T. Pranger 658 p.; Pcrieprijzen: A- Berkhout 107 p.; en C. Pranger 57 p. (dubbele en enkele serie). Voorts werden nog prijzen toe gekend voor de meeste slagen aan de heeren G. Hop, J. Schrieken, J. Reine, J. de Geus en O. Bakker. Klasse A II. f lste pr. G. Mettes 706 p.; 2de pr. C. Vlug 881 p.; 3de pr. W. Kraakman 654 p.; 4de pr. W. Kostelijk 616 p.; 5de pr. J. Zijp 612 p.; 6de pr. P. Kat 596 p.; Serieprijzen: J. Hopman 85 p., en Th. de Lange 60 p. (dubbele en en kele serie). Voor de meeste slagen: de heeren P. Beers F. Muileboom, P. Jos, Jac. Zijp en S. Ton. Klasso B. lste pr. C. Berkhout 848 p.; 2de pr. J. Zijp 844 p.; 3de pr. K. Langendijk 793 p.; 4de pr. L. Dekker 779 p.; 5de pr. J. Bruin 770 p.; 6de pr. P. Goet 766 p.; 7de pr. J. Bakker 758 p.; 8ste pr. S. Timmorman 756 p.; 9de pr. D. Bakker 751 p.; 10de pr. S. Maakal 746 p.; 11de pr. I'. Langendijk 723 p.; Serieprijzen A. Boon 94 p., en Jac. Kraakman 55 p. (dubbele on enkele serie). Voor de meeste slagen: de heeren J. Hink, L. Stokman, F. Blauw. W. Kuin en Jac. do Wijs. Met de moeste slagen wordt bedoeld, de meeste twaal ven, elven; tienen, negenen en achten. De prijsuitreiking zal de volgende week Dinsdag plaats vinden in het lokaal van den heer P. Kramer, cafe „De Roode Leeuw" te Zuidscharwoude. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven van 131 Januari 1930. Geboren: Jacob, zoon van C. de Gier en van P. Hoo- gendoorn. Grietje, dochter van A. Glas en van J. C. de Niet. Jan Gcrrit, zoon van G. Groen en van E. B. van Hooidonk. Neeltje, dochter van J. Slot en van T. Bal der. Harmcn, zoon van G. Glas en van IJ. v. d. Meij. Overleden: Antjc de Geus, oud 59 jaar, weduwe van Jan Kruk. Neeltje Otsen, oud 35 jaar. echtgcnoote van R. Beers (overleden te Alkmaar). Cornells Stapel, oud 60 jaar, echtgenoot van A. Boot. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. De voorzitter, de heer H. E. Dijken, opent met een woord van welkom de aanwezigen, betreurt de geringe opkomst en bespreekt nog even den toestand van de vereeniging over het afgeloopen jaar cn zegt dat 1929 een onvoordeelig jaar is geweest, gevolg zijnde van de vele zieken en operatiegevallen, die hebben plaats ge had voor rekening van de vereeniging, wat zoo straks zal blijken uit de rekening. Voorzitter verzoekt hierna den secretaris, den heer H. G. Rijs, de notulen van de vorige algemeene verga dering te willen voorlezen, die zonder op- of aanmerking onder dankzegging worden goedgekeurd. De penningmeester bracht verslag uit over de reke ning van het afgeloopen jaar, waaruit blijkt, dat do ontvangsten hadden bedragen f 3312.79, de uitgaven f 3950.09, alzoo een nadeelig saldo van f 638.20. De penningmeester deelde hierna mede, dat het renteloos voorschot van de gemeente, groot f 600, welk in de rekening is verwerkt, doch n!e± is terugbetaald. Aan het Gementebcstuur zal verzocht worden het renteloos voorschot nog een jaar in bruiklen te houden. Door de heeren Zomerdijk en Mosch, die boeken en bescheiden hebben gecontroleerd, werd bij monde van eerstgenoem de verklaard, alles in goede orde te hebben bevonden en adviseerde tot goedkeuring. Daar niemand iets op de rekening had aan te merken, wordt aan den penning meester dank gebracht voor diens nauwkeurig beheer en aan de financieele commissie voor hun moeite. Als reservelid voor de financieele commissie werd benoemd de heer J. van Rijn. Hierna volgde verkiezing van 3 bestuursleden we gens periodieke aftreding van de heeren H. G. Rijs, J. Strijbis en J. Turkstra. Deze heeren werden met bijna algemeene stemmen herkozen en verklaarden hunne benoeming weder te aanvaarden. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat over het afgeloopen jaar het ledental flink is toegenomen, dat het aantal aangesloten gezinnen bedraagt 409 met een leden-aantal van 1859 personen. Voor rekening van de vereeniging werden over het afgeloopen jaar 46 personen opgenomen in het zieken huis, met een totaal van 878 verplccgdagen. De contributie Is thans vastgesteld op 3% ets., ver goeding ligdagen f 3.per dag cn het maximum aantal ligdagen is evenals anders gebleven, op 42 dagen. Voor observatie-gevallen wordt hoogstens 7 dagen vergoed. Gezien de financieele moeilijkheden waarmede de ver eeniging heeft te kampen, werd door de vergadering druk besproken en ook enkele punten naar voren ge bracht Besloten werd dit jaar nog eens af te wachten en wanneer blijkt dat het op dezen voet niet kan blijven doorgaan, zullen voor de volgende algem. vergadering door het Bestuur andere maatregelen en voorstellen worden voorgesteld. Medegedeeld werd, dat de federatie met de fa. Jac. Met een contract heeft afgesloten voor het vervoeren van patiënten met een speciale ziekenauto voor 40 ets. per K.M. bij dag en nacht Dit is natuurlijk voor ern stige gevallen, wanneer do medicus het noodig acht dat zij met een ziekenauto worden vervoerd. Met nadruk werd er door den voorzitter nog op gewe zen, dat het opgeven van pasgeborenen niet mag wor den verzuimd, daar deze anders buiten de rechten val len. Na de rondvraag, die niet veel opleverde, sloot de voorzitter de vergadering, dankte do aanwezigen voor hunne belangstelling en in het bijzonderen den genees kundig adviseur, Dr. Van Hesteren, die wegens drukke werkzaamheden zoo laat ter vergadering kwam. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven van 131 Januari 1930. Geboren: Elizabeth Ida Lammechiena, dochter van Klaas Haan en Trientje Maria Wildeboer. Sjouke, zoon van Klaas Veenbaas en Trijntje Vooistra. Gehuwd: Cornelis Colenbrander, 25 jaar en Jantje Bects, 21 jaar. Overleden: Cornelis Slikker, 23 jaar, ongehuwd. Dinsdagavond was door de Vereeniging tot steun bij ziekte „Hulp in Nood" alhier hare jaarvergadering be legd In de zaal van den heer Timmerman. Deze bijeenkomst was matig bezocht. De voorzitter, de beer Bn. van Fridagh, opende de vergadering met een korte toespraak, waarin hij alle aanwezigen harte lijk welkom heette: Inzonderheid deed het hem goed, den heer A. Visser uit Nieuwe Niedorp In de vergadering te mogen zien. Deze was overgekomen om een uiteen zetting te geven van het totstandkomen en van de werkwijze van de nieuwe Ziektewet, welke met 1 Maart a.s. in werking zal treden. Met weemoed herdacht de voorzitter het overlijden van het eerelid van de vereeniging, den heer Simon Hoogvorst, een man, welke zeer veel voor „Hulp in Nood" heeft gedaan. De notulen en het Jaarverslag van den secretaris pas seerden ongewijzigd de hamer, evenals 't verslag van den heer Groen over de districtsvergadering, in 1929 ge houden en door genoemden heer als afgevaardigde bij gewoond. Het verslag van de commissie, welke de bescheiden van den penningmeester had nagezien, luidde onver deeld gunstig, en het advies van de heeren was aan de vergadering om de jaarrekening goed te keuren; dit geschiedde en de voorzitter zegde den penningmeester den heer Keeten, dank voor zijn accuraat beheer. Uit deze rekening stippen we aan. dat ontvangen Is aan contributie f 995.60, aan donateursgclden f 148. aan gemeentelijke subsidie f 200. benevens nog enkele kleine ontvangsten. Aan ziekengeld Is uitbetaald een bedrag vnr. f 433.09, aan salarissen enz. f 245. Voorts nog eenige kleine uitgaven, 't Bezit van de vereeniging was op Januari 1929 f 1637.16 en op 31 De cember f 2264, zoodat dit met f 626.34 is vooruitgegaan. Er is dus dank zij de weinige ziekendagen, goed geboerd Tot leden van de finantieele commissie voor 1930 wer den aangewezen de heeren: J. Timmer, D. Groen, J. Hos sen en R. van Essen. De beide aftredende bestuurselden, de heeren A. Zwa german en J. Kruijf werden met algemeene stemmen herbenoemd. Na de rondvraag gaf de voorzitter het woord aan den heer Visser, voor een causerie, onderwerp: De Ziektewet Na een duidelijke uiteenzetting der ziektewet werden door de aanwezigen nog vele vragen gesteld, welken ln hoofdzaak onderdeelen betroffen. De Voorzitter resumeerde dat Hulp in Nood moest doorwerken. We moeten propaganda maken zooveel we kunnen, en leder helpe hier aan mee. 's Bestuur zal de dingen onder de oogen zien. Door de duidelijke uiteenzetting zijn de menschen wakker ge maakt en weten we nog zeer veel goed werk te kunnen doen in 't belang van velen. Do ziekenkassen moeten blijven voortwerken. Spreker dankt allen, vooral den geachten spreker van dezon avond, die zooveel bijdraagt voor het goede werk van de kassen. Hierna sluit de voorzitter do vergade ring. Een geroutineerde zwijntjesjager aan den haak geslagen. Op Donderdag, 30 Januari J.l. werd door een ingezete- ni dezer gemeente aangifte gedaan van de vermissing van zijn rijwiel, dat hij in een pakhuis aan de Bierkade alhier had neergezet. Het vermeoden rees bij de politie dat zich aan dief stal van dit riiwiel had schuldig gemaakt een zekeren F. T., zwervende, afkomstig uit Sneek, die den nacht te voren aan het Bureau nachtverblijf had genoten. Een onmiddellijk alhier en in de omgeving Ingesteld onder zoek leidde niet tot het gewenschte resultaat, waarom de aanhouding van dien persoon per radio en recherche- lijsten werd verzocht. Het gevolg hiervan was, dat F. T. gisteravond, terwijl hij te Amsterdam aan het Bureau van Politie Singel om nachtverblijf kwam, aldaar werd aangehouden en naar Alkmaar werd overgebracht. Hij erkende bij zijn verhoor zich aan voormelden diefstal te hebben schuldig gemaakt en van hier op het gestolen rijwiel naar Haarlem te zijn vertrokken, waar hij de fiets aan een onbekende had verkocht. Voorts bleek nog, dat F. T. kortgeleden uit de strafgevangenis te Scheveningen was ontslagen, waar hij een jaar gevangenisstraf had ondergaan, eveneens ter zake rijwieldiefstal. Hij is naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht Naar het vermiste rijwiel wordt een nader onderzoek Ingesteld. Naar aanleiding van deze mooie vangst ver keerde het bureau in feeststemming. Zo mLsten de finantieele kracht om af te tikken. Twee personen, genaamd W. S. en A. G. R., respectie velijk afkomstig uit Almelo en Bolsward, die ln het Al gemeen Politieblad stonden gesignaleerd, wegens nog openstaande posten op hun debet by moeder Themis, werd onalhier aangehouden teneinde hun straf te onder gaan naar het Huis van Bewaring Geestersingel 14, on der de hoede van den „Bisschop" 1) gesteld. 1) De directeur van het Huis van Bewaring heet Blschoff, vandaar deze woordspeling. De omslag voor hot veefonds „Barsingerhorn" is voor het afgeloopen kwartaal vastgesteld op f 0.50. Woensdagmiddag werd op den dorpsweg alhier, de koopma nP. F. uit Winkel met zyn hondenwagen aan gereden door een luxe auto. De heer F. haalde aanvan kelijk voldoende naar rechts uit, doch plotseling sprong de hond voor de aankomende auto, waardoor een aanrij ding onvermijdeiyk was. De autobestuurder remde ech ter krachtjg, waardoor het ongeval tot materieele schade beperkt bleef. De koopman F., die hevig geschrokken was, werd door den bestuurder der auto naar zyn woon plaats gebracht, waar de ontboden geneesheer consta teerde, dat hem geen noemenswaardig letsel was beko men. De materieele schade wordt door verzekering ge dekt. In een godeelte van het raadsverslag onder salaris- regeling B., S. en O. is een fout geslopen die ver betering eischt. Men leze: Secretaris deelt mee, dat deze salarissen onveranderd zijn, vergeleken bij het eerste voorstel van Ged. Staten, behalve voor den gemeente-ontvan ger, dal f200 verlaagd is. SCHAGERBRUG. Voor rekening van den heer J. Mooy te Sehagerbrug zal een burgerwoonhuis worden gebouwd alhier, door den heer H. Doorn te Kelnsmerbrug. 'T ZAND. Maandagavond geraakte de heer K. Z. van hier, ko mende uit den Boschweg, Zuid, wijl hy de bocht Bosch- wegRijksweg te kort nam met zijn auto boven op een daar ter plaatse liggend vat teer. De vooras schoof over het vat heen, hetwelk daarna, doordat de gang uit den wagen was, eronder bleef steken. Met behulp van oen balk heeft men hierna de auto aan één kant gelicht, waarna het vat kon weggegraven worden en kon K., wijl do wagen van onder slechts licht beschadigd was, naar huls ryden. De oorzaak van dit ongeval zal twee ledig zyn: primo chauffeurt de heer K. pas korten tijd; secundo de mistige weersgesteldheid. T ZAND. Toen Dinsdagnamiddag het zoontje van den heer Ran- zijn spelcnderwys van een bank staande op de speel plaats der R. K. school, sprong, bleef hy hlerby haken aan de leuning ervan waardoor hy zoo ongelukkig kwam te vallen, dat hij een der armen brak. PETTEN. De voorgenomen verbouwing dor Openbare Lagere school te Petten zal weldra een aanvang nemen. Vanaf Maandag a.s. zal onderwys gegeven worden in de zaal van café Vriesman. EURGER3RÜG. Vanwege het Provinciaal Electficiteitsbedrijf van Noordholland, werd Dinsdagmiddag in lokaal Lan gendijk eene kookdemonstratie gehouden onder lei ding van mevr. Roersch-Semeijns on den heer Leo- nnrd. Er was een enorme belangstelling der dames. Zoowel mevr. Roersch als de hoer Leonard wisten op een prettige en duidelijke wijze het publiek te be duiden welk voordeel en groot gemak er aan het electrisch koken, bakken, braden, enz. verbonden is en spoorden iedere huisvrouw er toe aan vooral dit zoo spoedig mogelijk in de praktijk in toepassing te brengen. Op de gezichten der dames afgaande, gin gen allen zeer voldaan naar huis en wij gelooven dan ook wel dat het P.E.N. zijn betoog „meer stroomver bruik" in dit ressort spoedig verwezenlijkt zal zien, als niet het grootste bezwaar voor velen althans, nl. aanschafifng der verschillende daartoe benoo- digde electrisch e apparaten van te eminent belang is. HOOGWOUD LANGE REIS. Door Notaris II. de Boer Is Dinsdagmiddag ln het café van den heer G. Modder aan de Langerels te Nieuwe Niedorp, voor den heer Jb. Kooy Kz. publiek verkocht, de boerenwoning met schuur, ierkelder, mest- plaat, erf, tuin, boomgaard en weiland aan de Lange- reis te Hoogwoud groot 7 H A. 56 aren. Voor f 22397 werden koopers de heeren P. Kooy. Heerhugowaard, M. Bood, Nieuwe Niedorp, D. Ursem, Heerhugowaard, W. KooU, Langeroia en anderen. OUDKARSPEL. Jaarvergadering „Hulp in Nood", op Dinsdag 4 Fe bruari 1930, des avonds 7 uur 30, ten huize van den heer C. Vis. I)e voorzitter, de heer G. IJ ff, opent de vergadering mot een hartelijk woordje van welkom aan alle aan wezigen cn in 't bijzonder aan den heer Van Dijk van Noord^charwoude en de pers Spreker wijst er op, dat er in 't afgeloopen jaar weinig bijzondere din gen gebeurd zijn, doch een heel belangrijke kwestie is het feit, dat er eigenlyk een grooie financieele sirop heeft plaats gehad van 't jaar. Noodzakelijker wijze moesten de uitkeeringen van 12 gulden op 10 guldon 50 teruggebracht worden. De reserves waren gedaald beneden de 5000 gulden en ingevolgo het be Het vervoeren en lossen der steenkolen, benoodlgd voor het Gcm. Gasbedryf over 1930, Is gegund aan den laagste lnschyver3, de heeren P. Put en W. Bulter. Dinsdsg 4 Februari hield de vereeniging voor Zleken- huisvcrp'.rglng een nlgcmecne vergadering in het lokaal van den heer Wit. De opkomst met het bestuur mede- gerekend, was 23 leden. VEEN HUIZEN. Kon het grasgewas langs onzen polderweg het vorige Jrar geen voldoende pacht opbrengen en v.erd de weg later onderhands verhuurd aan den heer K. de Boer voor f 65, thans werd by openbare verpachting het grasgewas voor den tijd van 3 jaren verhuurd aan den heer K. de Boer voor f 75 per jaar. ZONDAG 9 FEBRUARI 1929. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagcn, voorm. 10 uur. Ds. Van Dyk. Collecte voor Nieuwveen. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Doop. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Sehagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Doop. Oudesluis, zie Sehagerbrug. Dirkshorn, geen Samenkomst. Juiianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Herdenking Zending cp N.-Gulnea. Onderwerp: „Dienen". Huisduinen, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7 uur, Ds. Van Beek. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Winkel, nam. 7 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Beves tiging Kerkeraadsleden. Aartswoud, geen dienst Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. "Jellema, van St.- Pancras. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Van den Kieboom, van Bergen. Veenhuizen, zie Heerhugowaard. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Hamilton. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Vertoeving. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur. Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. Hoogenhuizen, van Am sterdam. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2S.4 uur, Preekleren. THE STAR OF HOT»E MTSSION. Juiianadorp, voorm. 10 uur, dc heer Brasser, v. Helder. Nam. 7 uur, de heer Brasser. Primo ls dus afgetreden, Eind'iyk streek ie dan de vlag Door z'n wankelend vertrouwen Tn het eigen sterk gezag. Primo heeft pensioen genomen, Zij 't met militaire eer, Primo Is niet langer primus, Primo was niet prima meer! In den aanvang stond ie stevig Door z'n sterk dictatorschap, En de wereld lachte hart'iyk Om de goed geslaagde grap, Tot ze langzaam ging begrijpen, Dat de grap geen grap meer was, Maar een duchtige verschooning Van het heele Spaansche ras! Met z'n militaire bezem. Die zich tameiyk forsch beweegt, Heeft hy heel veel slappe broeders Flink de mantel uitgeveegd! Daar was heel wat op te knappen, Wat brutaal verwaarloosd lag En sinds jaren werd behandeld Met een lossen Spaanschen slag! Spaansch heeft Primo hulsgehouden. Maar nu alles ls gedaan Zegt het volk.' ,,'t Is niet meer noodig! „Ingerukt!" U kunt wel gaan!" Een dictator is wel aardig, Maar toch een noodzaak'iyk kwaad, En men zet hem, na z'n baantje, Zonder baantje weer op straat! Zóó kon Primo afmarcheeren, Zonder blaam en zonder lof, Hy ging, militair gesproken, Dus voorgoed met groot verlof. Hij hoeft niet meer op te komen, Met z'n lichting is het mis... Zeg. Italië, ga eens vragen, Hoever Mussolini is!! Februari 1930. KROES. (Nadruk verboden). ERNSTIGE BRAND OP DE PASSAR BANDAR POELAU. 23 kcdehs en 3 kamponghuizen in de asch gelegd. Ancta seint uit Medan, 4 Februari: Op de passar te Bandar Poelau, gelegen in de on derafdeling Batoebara, afd. Asahan, Gouvt. Suina- tra's Oostkust, brak een brand uit, welke twee uur duurde en als gevolg waarvan 23 hedehs en 3 kam ponghuizen in de asch werden gelegd, zoodat het plaatsje voor de helft is afgebrand. Dc schade wordt geraamd op 100.000 gulden. Blussching was onmoge lijk wegens het ontbreken van een brandspuit. De po litie heeft een 4-tal kedeh-bcwoners aangehouden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DIJKDOORBRAAK BIJ BORDEAUX. Overstrooming en vernieling V.D. verneemt uit Parijs: Dinsdag heeft in de nabijheid van Bordeaux een zware dijkdoorbraak plaats gehad aan de Atlantische kust bij het plaatsje Soulac. De golven drongen kilo meters ver het land in en overstroomden de gehcele ^treck. Het plaatsje Soulac moest in allerijl door de bewoners worden ontruimd. Gedurende de eb tracht ten een aantal pioniers uit Bordeaux, bijgestaan door talrijke vrijwilligers, het in den dijk geslagen gat weer te dichten. De opkomende vloed vernielde het werk echter weer over een bredte van 200 M. INBRAAK IN EEN KERK IN MEXICO. Gouden kroon en juwcclen gestolen. Nit New York wordt gemeld: Volgens een bericht van de „Associated Press" uit Mexico, hebben roovers de kostbare gouden kroon, de juweelrn en de gewaden van het Moe Ier Godsbeeld en van het kind Jesus in de kerk van Cholula in den staat Puebla gestolen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6