SCHAGËR llumti Simt- COURANT. Adicrttntic- LnlhiillU Noord=Holl. van S. KROM Alkmaar Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. De opkomst van Breezand. Weg en kanaal dichter bij de kom van Schagen. De Zuiderzeewerken. Schrijft U nog heden even een briefkaart aan de Zelf geld maken! Dinsdag 11 Februari 1930. 73ste Jaargang No. 8610 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen) Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. In ons nummer van Zaterdag 28 .T u 1 i 1928 schreven wij al in een artikel, onder den titel „West- friesland's Bollenstreek", en gewijd aan de vlucht, die de teelt van bloembollen in Breezand toen reeds nam: Het laat zich dus aanzien, dat z:ch hier in Holland's Noorden een bedrijf ontwik kelt,dat in de toekomst zeer groote afme tingen zal gaan aannemen, zoo het dit niet reeds heeft. En daar onder: Breezand zal worden het Lisse van het Noorden. De aandacht was gevestigd! Breezand, dat op het gebied van land- en tuinbouw absoluut geen naam had, die naam Breezand zou weldra tot ver over de grenzen bekend worden. Het was ongeveer een jaar later na het verschij nen van bovengenoemd artikel in de S c h a g o r Courant, dat ook de groote pers haar blik naar het Noorden richtte en misschien voor het eerst met den naam Breezand kennis maakte. Waarschijnlijk geinspireerd door hetzelfde, eerder genoemde artikel, verschenen in de kolommen dier groote pers, de uit drukkingen, die wij een jaar van te voren reeds had den afgedrukt en werd: „Breezand, het Lisse van het Noorden", een min of meer gevleugeld woord, dat nochtans bewees, dat ook anderen de groote vlucht zagen, die de bloembollencultuur aldaar nam. Waarom wij nu nog eens aan het artikel van an derhalf jaar geleden herinneren? Wel, dezer dagen kwamen wij in het bezit van een paar foto's van de jongst gehouden bollenveiling, welke foto's wij op ■deze pagina voor onze lezers afdrukken. Wat ze te zien geven laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Binnen in het gebouw de gladioleu- veiling en de honderden kisten, die aanééngerèid het gansche gebouw vullen en daarbuiten een keur van auto's, die de koopers naar Breezand brachten, koopers uit alle streken van het land, waar men •maar iets met de bloembollencultuur te maken heeft. En dat alles in den tijd van nog geen twee jaar. Dit is wel de opkomst van BreezandlII Men schrijft ons: Met groote belangstelling heb ik in uw blad van j.1. Zaterdag het kaartje en het artikel van den heer P. Rezelman bekeken en gelezen. Eén opmerking moet mij direct van het hart: „Waarom komt de heer R. eerst nu met zijn opmer kingen!" De „Schager" heeft het toch niet aan voorlichting laten onbreken. Herhaaldelijk heeft hij, met of zon der kaart, over de kanalen en wegen geschreven en wat de laatste betreft, uit de officieele stukken over genomen, hoe ze zijn ontworpen. Toen was het de juiste tijd geweest om met amendementen te komen, als ik het zoo eens zeggen mag. Evenwel te laat is het nog niet, want van een aanbesteding is nog niets bekend. Of er reeds over aankoop van terreinen onderhandeld is, weet ik niet en evenmin of de plannen reeds zoo ver zijn uitge werkt, dat de eerste spade om zoo te zeggen onmid dellijk in den grond gestoken kan worden, als de aangrenzende gemeenten enz. de van hen gevraagde bijdrage hebben toegezegd. Dit is echter wel zeker: wie nog wijziging wil bren gen in de officieele plannen, moet opschieten. De Wegen commissie is benoemd en zal zeker haar taak wel spoedig opvatten, indien dit nog niet is gebeurd. De vraag is nu maar: hoe denkt men in Schagen over de plannen van den heer Rezelman? Wat zegt het Gemeentebestuur er van? En andere belangheb benden? Ik wil wel dit zeggen: er zit m.i. stellig wat in, doch zonder een nauwkeurig onderzoek ter plaatse, durf ik niet meer beweren. Zulk een onderzoek ligt echter niet op mijn weg en daarom volsta ik met de aansporing: Doortasten, tenzij men natuurlijk meent, dat het nieuwe plan geen beteekenis heeft. Maar laat ook dat dan gezegd worden, om nakaar ten in de toekomst te voorkomen. Overzicht van het vierde kwartaal 1929. Aan het „Driemaandelijksch Bericht" betreffende de Zuiderzeewerken, waarin een overzicht wordt ge geven van den stand der werkzaamheden voor de af sluiting en droogmaking over het vierde kwartaal t929 is het volgende ontleend: Dank zij de gunstige weersgesteldheid is de helft van het 1000 m. lang gedeelte van den afsluitdijk der Zuiderzee met twee werkhavens op het Breezand, aan het Oostelijk einde van de werken zoo vroeg in het jaar beëindigd, dat in onderling overleg besloten werd nog 500 m. dijklengte aan het werk in ooste lijke richting te maken. Dit werk is op het aanbren gen van de kleibekleeding en eenige bijkomende wer ken na gereed gekomen Tengevolge van de gunstige weersgesteldheid is de sluiting van den Wieringermeerdijk vroeger tot stand Een kijkje op het parkeerterrein voor hel Bloembollenveilings- geboutv te Breezand. gebracht dan waarop was gerekend. Hierdoor kwa men veel materieel en arbeidskrachten vrij en werd met het oog op het nog gunstige jaargetijde besloten nog een 500 M. lang gedeelte te maken van den in het algemeen werkplan opgenomen beteugelingsdam in de geul de Vlieter, gelegen op ongeveer 5 K.M. be oosten Wieringen. De Wieringermeerdijk. Do laatste gedeelten van den Wieringermeerdijk werden geheel voltooid opgeleverd. De dijk werd gesloten bij een peil binnen de af sluiting van ongeveer 0.02 m. -f- N.A.P., zoodat de zich onder dit peil bevindende hoeveelheid water dooi de in aanbouw zijnde gemalen, uitgemalen zou moe ten worden, wanneer niet de gelegenheid open was gelaten om op natuurlijke wijze nog een zeer groote hoeveelheid water te loozen. Dit kon aanvankelijk ge schieden door de opening in den Amstelmeerdijk en door de buitengeul te Kolhorn en het afwateringska naal langs de Noord-liollandsche kust naar het Am- stelmeer, van waar het water door het Balgzandka- naal en de sluis te Oostoever op zee werd gespuid. Na sluiting van den Amstelmeerdijk kon het water nog slechts het afwateringskanaal volgen. Bij de in December jl. voorgekomen stormen is de dijksverdediging aan de binnenzijde, welke uit den aard der zaak van tijdel ijken aard was en licht was geconstrueerd, cenigszins beschadigd en is ongeveer 8000 M3. grond van den binnenberm weggeslagen; ter voorkoming van uitbreiding dezer schade werd een nood-rijbeslag gemaakt. Amstelmeerdijk. Nadat de opening in het Molendiep op 25 Augustus was gesloten, werd de dijk verder voltooid Op 10 Oc- tober was het zandlichaam geheel gereed, waarna nog werd voortgegaan mei het aanbrengen van klei voor de bekleeding, hetgeen op 27 November voltooid was. De dijk zou thans geheel gereed zijn, indien niet over eenige honderden meters lengte de versch ge baggerde klei .van de bekleeding tengevolge van het vochtige weder niet voldoencie is uitgedroogd om liet zuiver afwerken van het profiel mogelijk te maken, terwijl daardoor ook nog eenige klinkerglooiing niet kon worden gelegd. Deze werkzaamheden zijn uitge steld tot het voorjaar van 1930. De werken van het kanaalvak KolhornOostpunt werden voltooid en definitiel opgeleverd. Tengevolge van verzakkingen in een gedeelte van de kade tus- sehen Nieuwesluis en Oostpunt, werden in de kade M7.000 M3. zand meer verwerkt dan was geraamd: overigens hebben de benoodigde hoeveelheden de ge raamde niet overschreden. Voordat met het leegmalen van de Wieringermeer met kracht wordt aangevan gen, zal de buitengeul van de haven van Kolhorn moeien worden gedicht. De aanleg van het kanaal vak Aartswoud—Kolhorn werd eind December jl. voltooid en vooi de eerste maal opgeleverd. De schutsluis bewesten Medemblik werd voor de eerste maal voltooid opgeleverd. Proefnemingen voor het graven der ka vel- en wegslcolen in de Wieringermeer. Nu de proefnemingen op de baggerborgplaats te Sehellingwoude zijn afgeloopcn, kan hieromtrent nog het volgende worden medegedeeld: Het doel der pi oefnemingen, ecu inzicht te verkrij gen in de geschiktheid en de productie van voor het graven van kleine leidingen in de Wieringermeer in aanmerking komende grnafwerktuigen. werd door de uitkomsten der proeven in hooge mate bereikt. Met .ie dragiine graafmachine werd in totaal ruim 3 K.M. kavelsloot gegraven, waardoor omtrent de productie van het werktuig en tevens omtrent de op terreinen van verschillende geaardheid meest doel matige ondersteuning, een oordeel kon worden ge vormd. In bei algemeen werd het werktuig onder steund rloor hel te plaatsen op zware opgeklampte schotten van zoodanige afmetingen, dat het werktuig in staat was deze met eigen kracht te verplaatsen. Op grond van de proefnemingen mag worden aan genomen, dat voor het graven dor kavel- en wegsloo- ten in de Wieringermeer een niet te kostbare en wei nig arbeidskrachten eischende werkmethode zal kun nen worden toegepast, waarmede dit werk op vol doend snelle wijze zal kunnen worden uitgevoerd. Ook de voor het graven van tochten ontworpen zelfmanoeuvreerende baggermolen bleek voor het be oogde doel veel geschiktheid te bezitten. De met de zen baggermolen verrichte proefnemingen hebben wat minder direct belang verkregen, omdat het mogelijk is gebleken, de tochten nog vóór het droogmalen van de Wieringermeer in hoofdzaak te voltooien. Inmid dels houden deze proefnemingen zeer groote waarde voor de beoordeeling van het later in de grootere pol ders te verrichten verkavelingswerk, aangezien het baggeren van alle tochten vóór het droogmalen door de omstandigheden aldaar wel uitgesloten mag wor den geacht. De baggermolen zelt zal intusschen in de Wieringermeer gebruikt kunnen worden voor het na der onder profiel brengen van de in den natte gebag gerde kanalen en tochten. voor het halen van een proefwasch. Geld dat stom is, Maakt recht wat krom is, En knap wat dom is. Hiermee is de macht van het geld nog niet ten volle geteekend. Het zou niet rijmen, docli een volgende re gel van schoone gedichte kon bijv. luiden: en slecht wat goed is. In tweeërlei zin zelfs. Immers, veel kwaad komt voort uit het niet-hebben van geld en veel kwaad spruit ook voort uit een te veel aan geld. Geld beteekent macht. Spotters beweren wel eens. dat alles te koop is, veel meer nog, dan we hierboven opsomden. Ook: eer en aan zien, liefde, kortom alles wat begeerlijk fs of schijnt. Er ware heel dierbaar over te fi'.oseercn, doch dit lokt ons nu niet aan. We blijven erg laag by den grond en gaan iets vertellen over „valsche" munters, dat wil zeg gen over de modernen onder hen, die Sn het groot wer ken. Het lijkt zoo eenvoudig en verlokkelijk. Je neemt een vodje papier van maar weinig c.M.2 je drukt er wat figuren, kleuren. letter en cijfers op en het vodje van zooeven is 100 mark, 100 gulden, 100 dollars of zelfs 100 pond waard. Is honderd u te min, welnu, het papier is geduldig en 1000 is even makkelijk te drukken als 100; het scheelt slechta een onnoozele nul! Er is één „maar": het mag niet en er staat zware straf op. Zoo is er echter meer en dat gebeurt toch ook. Er wordt wel met grooter bedragen gegoocheld en heel wat1 mlllioenen verdwenen in de verkeerde zakken, terwijl de goochelaars vrij blijven rondloopn: steunpilaren van de beurs of van het zakenleven! Meen nu niet. dat we zwendel aanbevelen of verdedi-" gen. We cönstateeren slechts feiten en illustreeren daar mee de versregel hierboven, die niet rijmt. Natuurlijk is valsch geld maken een misdrijf en moet er tegen gevochten worden. Het is al lang bekend. De naam „valsche munters" w\jst dat uit. Gemunt geld namaken loont nu &e moeite niet meer. Dat is werk voor prutsers. Vroeger toen hot ongeveer het eenige geld was, moest men er wel genoe gen mee nemen. Het knoeien ging op twee manieren: men maakte stukken met weinig edel metaal of men „snoeide" de echte munten. D.w.z. men sneed of sloep er heele randen af, zoodat ze ver onder het gewone ge-

Schager Courant | 1930 | | pagina 1