Poorter's Waarnaar men luistert IN* TAPIJT- EN MEUBELHANDEL. SCHAGEN. Hoe en waarom zaadonismstlen. Gemengd Nieuws. De Paus tegen Sowjet-Rusland. Om een millio anen-erfenis. BILLY BOO. wicht kwamen. Hiertegen vond men een afdoend mid del: men maakte den rand gekarteld of drukte er een randschrift in. Zoo zijn onze gulden en rijksdaalder b.v. gekomen aan die zonderlinge inscriptie: God zij met ons. Wie het bedacht heeft, zal zich zelf wel voor een goed Christen hebben gehouden. Ziet men echter wat het geld uitwerkt, dan zou men geneigd zijn om te zeg gen, dat het beter ware geweest, dit randschrift te ge bruiken: Verlos ons van den Mammon We dwalen echter af. Niet over valsche geldstukken moeten we het hebben, maar over nagemaakte dollar biljetten, zoo kundig, dat de grootste banken er in ge- loopen zijn. Al die namaak schijnt in Europa uitgegeven te zijn en heeft de heele geldwereld op stelten gezet. U heeft er stellig reeds over gelezen. De daders zijn niet te vinden en om verdere onheilen te voorkomen, worden alle biljetten van ht type, dat is vervalscht, ingetrokken, Wie nu met valsche zit opgescheept, heeft oen strop. De Bank te New York betaalt natuurlijk alleen uit voor de echte. Deze technische schier volmaakte nadrukkerfl heeft weer eens bewezen, dat papieren geld niet altijd even secuur is als de Bank, die het uitgeeft, en onwillekeurig is de vraag gerezen, wat er tegen het ongepatenteerde geldmaken valt te doen. De bekende journalist Is. Sant- croos heeft het antwoord gevraagd aan den hoofdinspec teur der Centraio Recherche te Amsterdam, den heer Broekhof, die onmiddellijk onder den procureur-generaal sinds de oprichting in 1921 de leiding heeft van de „N e derlandsche Valschgeldcentral e." De heer Santcroos publiceert het antwoord in De Notenkraker en wü ontleenen daaraan het volgende: In en na den oorlog, toen het papieren geld van een aantal landen geen krats meer waard was. leverde het voor de valsche munters uit die landen geen voordeel meer op de biljetten van het eigen land na te maken, Op het oogenblik toch dat zij met hun fabricatie gereed zouden zijn, was zelfs het e-hte biljet van die waarde dusdanig in koopkracht verminderd, dat de valsche mun ters zelfa de kosten van hun werk niet zouden goedma ken, maar bovendien was ten gevolge van die inflatie In deze landen groote vraag ontstaan naar waardevast bankpapier, een vraag waaraan de banken in die landen niet meer konden voldoen en wettelijk zelf niet meer mochten voldoen. Dientengevolge ontstond de bekende clandestiene handel in waardevast bankpapier, waarvoor in aanmerking kwam het bankpapier van landen als Nederland, Zwitserland en de Vereenlgde Staten van Amerika, welke als de voornaamste moeten worden aan gemerkt. Het lag voor de hand, dat deze clandlstlene handel een winstgevend arbeidsveld kon opleveren voor dc misdadigers, die zich met de fabricatie van valsche bankbiljetten bezighielden. Het gevaar dat het toene mend aantal soorten Nederlandsche bankbiljetten op zichzelf reeds opleverde, werd nog vergroot door de om standigheid. dat de falsificaten, welke aan de markt kwamen, slceds beter van afwerking bleken te zijn. De opsporingsmethoden der recherche, zoowel ln het binnen -als in het buitenland, waren toen nog min of meer gebrekkig. Van een georganiseerde samenwerking was toen heelcmaal nog geen sprake en het gevolg daarvan was, dat, al slaagde men er meermalen in den oorsprong dor falsificaties te ontdekken en de misdadi gers aan de justitie over te leveren, de valsche munters toch over voldoenden voorsprong en tijd beschikten om hun fabricaten te verbeteren. Het was dus zaak de op sporingstechniek der politie te verbeteren, maar boven dien de maatregelen te treffen, welke binnen den kortst mogelijken tijd zouden leiden tot het tot stand komen van een betere organisatie ter bestrijding van de valsche munterij in het binnen- en buitenland. Aan Hoofdinspecteur Broekhoff viel meer in het bij zonder de eervolle maar stellig niet gemakkelijke taak ten deel, om te trachten de bestrijding der valsche mun terij nationaal en internationaal te organiseeren. In een tweetal jaren was deze organisatie, althans in de meeste daarvoor in aanmerking komende landen van Europa, doorgevoerd. Het ln 1923 te Weenen gehouden internationaal Poli- tiecongrcs heeft tot die internationale samenwerking be langrijk bijgedragen. De heer Broekhoff was daar in de gelegenheid het principe der internationale samenwer king op dit gebied aan de vertegenwoordigers van de belangrijkste politiecorpsen ln Europa uiteen te zetten. Hij kon er aan dc hand van opgedane ervaringen op wijzen, dat de meeste fabrieken van valsche Nederland sche bankbiljetten ln het buitenland waren gevestigd en dat het internationale benden waren, die deze biljet ten al reizende over vrijwel geheel Europa in betaling gaven. Hot viel niet moeilijk aan te toonen, dat het een onbegonnen werk is, om overal, waar valsche bankbil jetten, van welke nationaliteit ook, in omloop worden gebracht, heen te trekken, en dat daarom de oprichting van een valschgeld-centrale in elk land slechts de op lossing van het probleem zou kunnen brengen. Deze valschgeld-ccntrales zijn nu in den loop der ja ren in tal van landen tot stand gekomen, waar alle ge gevens betreffende valsche munterij uit het geheele land zoo spoedig mogelijk binnen komen en van waaruit lei ding wordt gegeven aan alle Onderzoeken op dit gebied ln het betrokken land. Aan dergelijke centrale bureaux zijn uiteraard ver bonden politic-ambtenaren, die zich in de behandeling van dergelijke zaken gespecialiseerd hebben en samen werken met deskundigen, die met de techniek der bank- blljetten-fabrlcage enz. volkomen zijn vertrouwd. Aan zulk een centraal bureau kan dan ook meestentijds wel worden vastgesteld, of het falslflcaat van een reeds be kende werkplaats afkomstig is. dan wel dat men te doen heeft met het product van een nog niet ontdekte vaisch-munters-wcrkplaats Niet zelden ook kan uit het vroeger verzamelde materiaal worden afgeleid, welken weg de verspreiders der falsificaten hebben genomen en kunnen conclusies betreffende den oorsprong worden getrokken. Het groote voordeel van de landelijke valsch geld-centrale bestaat ook hierin, dat vaak slechts en kele uren nadat een valsche-munter ergens is gesig naleerd, zijn optreden in alle bijzonderheden aan het centraal bureau bekend is en dit bureau zijn maat regelen voor het gchccle land kan treffen. Het Is daarnevens vanzelfsprekend van het aller grootste belang, dat tusschen de verschillende centrale bureaux der verschillende landen een zeer nauw con tact bestaat, opdat men elkander tegen internationaal optredende valsche-munters kan waarschuwen. Dat Internationale contact bestaat. Het initiatief daartoe is van de politle-autorlteiten van ons land uitgegaan en daaruit is voortgesproten de stlcnting van ccn te Weenen gevestigd internationaal bureau, waar alle te verkrijgen gegevens aangaande deze soort van internationale misdadigers worden verzameld. Boven dien onderhoudt een internationaal orgaan het schrifte lijke contact met meer dan tweeduizend politle-autorltei ten en bankinsellingen over geheel Europa. ...Door dit orgaan is het mogelijk geworden, het op treden van een internationalen valsche-munter, met de beschrijving van het falsificaat, dat hij tracht te ver spreiden, binnen tweemaal vier-en-twintlg uren aan de politie en aan de banken van geheel Europa te signa- leeren. Vooy ons land is van deze nationale en Internationale organisatie voor de bestrijding van valsche-munterij het gevolg geweest, dat hier te lande practlsch gesproken noch valsche bankbiljetten noch valsche munt van an dere soort, in omloop is. Op 7 Juli 1927 werd Ingevolge de beschikking van den minister van Justitie de taak der Ned. Valschgeld- centrale nog uitgebreid. Zij werd toen namelijk ook belast met het onderzoek naar de herkomst van valsche cheques, wissels, crediet-brleven en dergelijke waarde papieren. De internationale organisatie ter bestrijding van val sche-munterij berustte tot voor betrekkelijk korten tijd nog slechts op officieuze afspraken tusschen de politie autoriteiten der verschillende landen. Sedert April 1929 echter draagt deze organisatie, die voor de geheele gemeenschap, zoolang geld in h<*t nationale en het in ternationale verkeer als ruilmiddel dienst zal blijven WOENSDAG 12 FEBRUARI 1930. Hilversum (1875 M.) 10.00 Morgenwijding, 12.15 Concert Avro-trio, 2.00 Platen, 3.00 Naaicursus, 4.00 Studiemuzlek voor piano, 5.00 Le zing, 5.30 Orkestconcert, 6.45 Italiaansche les, 7.45 Po litieberichten, 8.00 Tijdsein, „Turf in je Ransel", Bouw meester-Revue, Uitzending uit Carré te Amsterdam; Nieuws, Platen. Huizen (298 M., na 6 uur 1071 AL) 8.15 Morgenconcert, 10.30 Zlekenuurtje. 11.00 Platen, 11.30 Orgelconcert, 12.30 Concerttrio, 2.45 Christelijke Lectuur, 3.15 Concert, 415 Platen, 5.00 Kinderuurtje, 6.00 Technische les (Electrotechnlek en statische bereke ningen, 7.10 Voor de Rijpere Jeugd, 8.10 Mededeelingen, 8.40 Concert Zeescn (1635 M.) 11.20 Platen, 1.20 Platen. 3.50 Concert, 8.05 Vroolijke avond, Orkest- en dansmuziek. Daventry Jr. (479 M.) 1.50 Licht concert, 5.35 Kinderuurtje, 7.00 Dansmuziek, 7.20 Liefde in Greenwich, luisterspel; 8.50 Militair con cert 10.35 Nieuws. Londen (1553 en 356 M.) 1 20 Licht concert 2.50 Schooluitzending, 3.40 Licht Klas siek concert 5.35 Kinderuurtje, 7 00 Mozart Planotrio's, 8.50 „Schemering" Luisterspel, 10.40 Concert, 11.25 Dans muziek. Weenen (516.4 M.) 10.20 Concert, 2.50 Concert, 4.35 Jeugdmuziekuurtje, 6.50 In een vliegtuig dwars door Amerika; Avondcon cert Hamburg (372 M.) I.15 Concert, 3.50 Vroolijk concert 5.35 Concert, 6 45 De Duitsche boer in Amerika, 7.20 Parodieën en Travestie- en, 9.40 Actueele Afdeeling, 10.00 Avondconcert Langenberg (473 M.) G.20 Morgenconcert, 9,35 Platen, 10.40 Schooluitzending, II.30 Mechanische muziek, 12.25 Concert, 4.50 Vesper- concert, 7.20 Avondconcert, 8.20 Vroolijke Woensdag. Brussel (509 M.) 5.20 Trioconcert 8-35 Orgelconcert 9.20 Concert Radio-Paris (1725 M.) 12.50 Platen, 4.05 Concert, 6.55 Platen, 8.20 Concert. doen, van onschatbare beteekenis ls een officieel ka rakter. De Volkenbond te Geneve Immers heeft zich, ln aanmerking nemende het internationale belang dezer aangelegenheid, daarmede officieel bezig gehouden en voor de regelingen op dit gebied een speciale commissie benoemd, Van een en ander is het gevolg geweest dat in April 1929 de reeds bestaande internationale regelin gen ln een Volkenbondsconventie zijn vastgelegd. Dat het ons land Is geweest van waaruit voor de In ternationale bestrijding der valsche-munterij het initia tief ls genomen, mag tot rechtmatige voldoening strek ken." MEUBELEN, TAPIJTEN, VLOERZEILEN, VITRAGES, LOOPERS, enz. enz. LAAGZIJDE B 56 TEL. 87 Repareeren van Stoelen of andere Meubelen. Herstellen of verstoppen van Bedden of Matrassen. Zoo vroeg mogelijk bestellen dat voorkomt lang wachten. ZEER BILLIJK EN VAKKUNDIGE AFWERKING. Vraagt eerst onze prijzen. Hoewel het in grootere lagen van ds tuinbouwende bevolking al wel doorgedrongin ls, dat men met het zaaizaad nogal ec-ns schadelijke wammen op het land kan brengen, ls het toch nog wel geen overbodige wealde er nog eens in het kort over te spraKen. Trouwens, we zbuden eigenlijk veel verder moeten gaan en niét alleen spreken over het ontsmetten van het zaad, maar over het ontsmetten van verschillende gereedschappen en andere hulpmiddelen. Wat dat betreft zijn we in den tuinbouw op het cogenblik even ver al3 in de ge neeskunde, waar ook geen stukje gereedschap of iets dergelijks gebruikt wordt, zonder dat het eerst is ont smet geworden. Bij het ontsmetten van zaad is het echter niet zoo gemakkelijk, want, we moeten een middel hebben, dat de zwammen of wat dan ook dood*, maar, da kiemkracht van het zaad mag er natuurlijk niet onder lijden. Wanneer het om een uiterlijke ontsmetting gaat, zoo als bijv. tegen de vallersziekte der koolsoorten, of tegen de kanker der tomaten, d3n is het weer minder moei lijk, dan b.v. tegen de stuifbrandsoorten der graange wassen en het dooden der aaltjes bij Narcissen en Hya cinthen, waar met warm water wordt gewerkt Deze stuifbrandzwammen leven namelijk ln het inwendige van het zaad evenals de aaltjes ln het inwendige van de bollen leven. Tegen wortelbrand bij bleten b.v. kan men het best gebruik maken van een van de bekende chemische ge heimmiddelen, b.v. Uspulun of Germlsan. Deze middelen zijn ook te gebruiken tegen de steenbrandsoorten .der granen, evenals we dat reeds eenlge jaren gebruiken tegen de vallersziekte der koolsoorten (214 gram Ger mlsan per Liter water en orderdompelen gedurende een half uur). Boven hebben we reeds gewezen op het nut van het ontsmetten van tomatenzaad in verband met de kanker der tomaten, maar ook in verband met het feit, dat het niet onmogelijk moet worden geacht, dat aan niet goed uitgewasschen tomatenzaad nog wat vruchtvleesch kan zitten, dat besmet is met topbon of mozaiek. Bij de vlinderbloemige gewassen schijn het sedert kort te zijn uitgemaakt, dat de bcsmettting van het top- bont ln het zaad kan gevestigd zyn; ontsmetten zal hier bij dus niet licht baten. Bij boonen en erwten ontsmet men het zaad, om zeker te zijn, dat zich op dat zaad geen sporen van de roestzwam zullen bevinden, welke sporen ons nleiiw ge was weer ziek zouden kunen maken. Hetzelfde geldt voor de meelaauwzwammen, die het zg.. wit veroor zaken. Wie boonen of erwten mocht hebben, waarvan ver moed wordt, dat ze de beruchte erwtenkevers zullen huisvesten, kan die boonen of erwten in een verwarmd vertrek brengen. De kevers worden dan ln de war ge bracht en denken, dat het voorjaar is (als men von denken spreken kan) en ze komen uit het zaad. Nu kunnen de kevers uitgezift worden en door verbranding gedood. Uitzaaien van zaad met kevers erin is uit den booze, dan heeft men in het aanstaande najaar kans, dat «r nog veel meer schade door de kevers gedaan ls. Die kevertjes zijn niet zoo gemak>2iyk te vinden als men het niet weet. Soms drijven ook de zaden, waarin zulk ccn kevertje zit, op water, terwijl de andere zin ken. Juist voor het zaaien is dat ook wel te doen, dan heeft men niet na te drogen. Men kan veilig zeggen, dat het voor ieder gewas nuttig ls, als het zaad op da goede wijze ontsmet wordt en dat geldt voor de ruwste gewassen. Zoo bijv. ook voor spi nazie, tuinboonen, augurken, komkommers, schorsé- neeren, witlof, uien, andijvie, enz. enz. Mon kan soms op verschillende manleren een goede ontsmetting verkrijgen, b.v. door nat te ontsmettan, d. w.z. als de ontsmettingstof niet in water is opgelost. In vele gevallen verkrijgt men op het oogenblik nr-g een betere ontsmetting met de nat-ontsmetting. Al deze manieren hier te bespreken is natuurlijk niet doenlijk en ook niet de bedoeling. Wie hierover inlichtingen wenscht kan die steeds bij ondergeteekende bekomen. St.-Pancras. VAN HERWIJNEN. Schsrpe aanval op de anti-godsdienstige beweging in Rusland. De Paus hoeft Zaterdag een brief gericht aan kar dinaal Pompili, den vicaris-generaal van Rome en hiermede het sinds eenigen tijd aangekondigde of fensief der katholieke kerk tegen het bolsjewisme en in het bijzonder tegen bolsjewistisch Rusland gopend. De correspondent van do Vossische Zeitung te Rome seint, fint uit den scherpen toon van dien brief vol doende blijkt, dat de onderhandelingen, die te Rome in stilte tusschen het Vaticaan en Moskou zijn ge voerd, als definitief mislukt dienen te worden be schouwd. De brief begint aldus: „De vreoselijke en Godslaste- rende misdaden, die eiken dag opnieuw tegen God en tegen de zielen van het Russische volk worden ge pleegd cn zich voortdurend verscherpen, hebben ons gemoed diep getroffen" De Paus herinnert er voorts aan steeds te hebben getracht het Russiche volk te beschermen. Tevens deelt hij mee, dat tot nu toe niet hekend was, dat hij tijdens de conferentie van Ge nua aan de daar vertegenwoordigde regeeringen had voorgesteld, de Sovvjet-regeering alleen te erkennen, indien deze zich bereid verklaarde de godsdienstige vrijheid en het bezit van de Kerk te eerbiedigen. Een dergelijk besluit zou ook andere kerken dan de ka tholieke ten goede zijn gekomen. Men heeft deze pun ten echter geofferd aan wereldsche belangen, die in- tusschen beter beschermd waren geweest, indien de verschillende regeeringen met de rechten Gods reke ning hadden gehouden. Helaas, vervolgt de Paus, is men niet in een inter ventie getreden. Het is inlusschen toch gelukt den patriarch Tychon te redden van de doodstraf en met behulp van giften uit de heel wereld 150.000 kinderen te redden van den hongersnood, totdat onzo mede werkers gedwongen werden hun werk van barmhar tigheid te staken, daar men liever duizenden on- schuldigen in den dood dreef, dan ze te laten redden door christelijke naastenliefde. De brief wijst er vorts op, dat het bolsjewisme voornamelijk de jeugd bedreigt en bederft, laster verspreidt en tegen de menschelijke natuur indruischt. De Russische kerk heeft nooit nagelaten te bidden voor verbetering van dezen toestand. Zij heeft zelfs een bijzondere commis sie benoemd, die de wereld moet inlichten over de afschuwelijkheden, die het bosljewisme pleegt. Nog tijdens hef jongste Kerstfeest heeft men in Rusland honderden kerken gesloten, honderden heiligenbeel den verbrand, de feestdagen afgeschaft. Men is zoo ver gegaan de arbeiders te dreigen hun de brood- en woonkaarten te ontnemen, indien zij geen afstand deden van hun geloof. In alle Russische steden zijn goddelooze carnavalsfeesten gehouden, waaraan de buitcnlandsche diplomaten moesten deelnemen. Men zag in de carnavalsoptochten wagens, waarop jonge lieden in trieste gewaden het kruis bespotten en be spuwden. Op andere wagens stonden kerstboomen, waaraan poppen, die priesters voorste'den, waren op gehangen; weer elders werd het kruis door jongelie den op walgelijke wijze bezoedeld De brief sluit met de mededeeling, dat de Paus op 19 Maart, den dag van den Heiligen Jozef, in de Sint Pieterskerk een mis zal lezen om de Heiligen te bid den voor redding uit de grooten nood. Tevens wordt de hoop uitgesproken, dat de katholieken van de heele wereld den Paus dien dag door hun geb'd zullen steu nen. Een erfenis van 120 millioen, waarvan de bloedverwanten niets kregen. Onder buitengewoon groote belangstelling is te Berlijn Vrijdag voor de rechtbank het proces begon nen over de millioenen, die de Berlijnsche kunsthan delaar en juwelier Albert Loeske na zijn dood heeft nagelaten. Het vermogen van Locske zou niet minder dan 120 millioen mark groot zijn geweest. Loeske was eigenaar van de zeer bekende juweliers zaak Markgraf en Co., en tevens leider van een der grootste concerns der geh' de wereld op het gebied van den kunsthandel. Na het overlijden van Loeske bleek dat hij bij testament zijn reusachtig vermogen aan twee jeugdvrienden had nagelaten. De echtgenoot van een der dames werd tevens door hem tot execu- teur-testementair benoemd. De talrijke bloedverwanten spanden daarop een proces tegen de erfgenamen van Loeske in. Zij ver moedden niet alleen dat hit testament vervalscht was, maar moeten zelfs hebben beweerd dat Loeske geen natuurlijken dood was gestorven. liet lijk is on langs opgegraven, maar uit dc schouwing bleek, dat Loeske wel degelijk aan kanker was overleden. De bloedverwanten van Loeske wezen er voorts nog op, dat deze in de laatste jaren van zijl ven door zijn latere erfgenamen geheel geisoleerd ohouden. Nadat de advocaten der beide partij a hun stand punt uiteengezet hadden, werd de zitting tot begin Maart verdaagd. ELKE VEERTIG MINUTEN EEN MOORD. Een ontstellende statistiek. Reuter seint uit New York: De commissie ter behandeling van misdrijven, heeft hot sensationeele feit onthuld dat er in de Ver. StAicn elke veertig minuten een moord wordt gepleegd. De commissie adviseert tot een grootere gestreng heid in de wetgeving over te gaan en de bevoegdheid tot het dragen van wapenen tot de politie te beperken. TE VEEL KROEGEN IN PRUISEN. Men meldt uit Berlijn: De oeconomische commissie van den Rijksdag heeft een voorstel aanvaard, waarin het aantal café s, proef lokalen, koffiehuizen, enz., in Pruisen op 1 per 400 inwoners wordt bepaald. Indien dit voorstel door den Rijksdag wordt aangenomen, zullen ongeveer 70.000 herbergen in Duitschland moeten worden gesloten. Voor het voorstel stemden dc sociaal-democraten, com munisten, het centrum en dr. Mumm van de christe lijk nationale arbeidsgemeenschap. De commissie sprak zich voorts uit tegen het in voeren van een vergunning voor den handel in flesschenbier. EEN HANDELAAR IN BLANKE SLAVINNEN OPGEPAKT. Na een verwoed gevecht met twee politic-inspecteurs is Zaterdag te Brussel bij het Zuiderstation de Itali aan Giuseppe Franccro gearresteerd, die door de Fransche politie werd gezocht wegens handel in blanke slavinnen. De gearresteerde, die in het bezit werd gevonden van een bedrag van 40.090 Fransche francs, werd naar de gevangenis gebracht en opge sloten. Toen het pistool van den roover dreigend op hen gericht bleef, konden Bllly en Jerry niets anders dan de bevelen van den roover op volgen en ze werkten hard om de zakken en de pakken met het gestolen goed weer in het hol terug te brengen. Toen wist Jerry achter een zak te sluipen, fluisterend, tot Billy: „Wrijf toch je amulet" „Wat fluisterde Billy, netdoende alsof hij druk bezig was, bang dat de roover had gehoord wat Jerry had gezegd. „Doe het Billy," zeide Jerry weer, „wrijf je amulet en vraag dan dat ons leven wordt gered. „Dat is goed, fluisterde Bllly weer, „maar ik moet voorzichtig zijn, want de roover zou dade lijk schieten en dan loopt het slecht met ons af." Toen kreeg Ellly een kans en haalde de amu let uit zijn zak. „Himpyhaha", fluisterde hij, ter wijl hy over de amulet wreef. „Assieblleft, zorg, dat de roover zyn pistool laat vallen en dat hy alles doet wat Ik hem beveel." En plotseling viel het pistool uit de hand van den roover en zyn knieën begonnen van vrees te knikken. e „Ga dadeiyk aan het werk," riep Billy, het pistool oprapende en het op den roover gericht- houdende „haal de zakken weer uit den kelder en breng ze vlug waar lk ze hebben wil of lk schiet Jou door het hoofd." Billy schynt de andere roovers te hebben vergeten!

Schager Courant | 1930 | | pagina 2