Goud=douhlé Bril De Vlucht. Fa. Gebr. ROTGANS, Hoogzijde E16, Schagen. Uit onze Omgeving. Z IJ P E. Wonden HEERHUGOWAARD EEN GEZELLIGE CONFERENTIE OVER KOE MEST EN STRAATREINIGING. Het belangrijke sensatie-proces contra den geelgere- genjc.' heer J. B. E., landbouwer te Akersloot, In de wanil..ing genaamd „de Kanadees", werd heden ook in optlma forma voortgezet met het hooren van den ver balisant, Rijksveldv.- r Gorter en den gem.-veld- wachter C. Hoogland s getuigen, benevens de heer Futten, do broodbakker die verdachte ccnige malen por week van mondvoorraad voorziet, als getuige a decharge. Deze laatste verklaarde dat zijn dorpsgenoot, na de straat In casu hevig verontreinigd te hebben met slappe koestr... of mest zooals hij verschrikt direct rectificeer de, onmiddellijk met prijzenswaardigen Ijver ter reini ging aan het werk was getogen. De ambtenaar evenwel nam op gezag van den verba lisant aan, dat de reinigingskuur te laat was aangevan gen en niet behoorlijk ten einde was gebracht, reden waarom hij f 5 boete of 5 dagen requireerde. De heer E., allerminst voldaan, begon do geheele zaak nog eens opnieuw te ensceneeren en gewaagde van nog vele getuigen in zijn voordeel, die hij wenscht dat als nog zouden worden gehoord, doch de kantonrechter, op merkende dat verdachte van een mug een olifant had gemaakt, beëindigde de behandeling door den door tegenspoed gekampten koemest-expediteur te veroor- deelen tot f 3 boete of 3 dagen. DE REPRESENTANTEN VAN GEMEENTEWER KEN IN 'T ONGELIJK GESTELD. De heeren H. H. S. en S. B.f beiden losse werklieden ln dienst van gemeentewerken, afdeellng Hout en plant soenen, die op 24 Januari terecht stonden wegens het buiten nebdzaak berijden met een zandwagen van het fietspad aan den Schermerweg, waarvoor agent Gerrit sen hen het gebruikelijke bonnetje had uitgereikt, had den hun nuttigen arbeid heden moeten onderbreken, teneinde de voortzetting huner respectieve zaken bij te wonen. De verbalisant, als getuige gedagvaard en gehoord, verklaarde de verdachten, per fiets achteroprijdend, ge- ruimen tijd te hebben gadegeslagen, waarbij hij con stateerde. dat er geen aanleiding bestond tot uitwijken, doch dat zij voortdurend met hun handkar over het rijwielpad hadden gereden. Deze verklaring werd ln krachtige bewoordingen bestreden door den eersten verdachte, de heer H. S., waarop de kantonrechter hem nog eens duidelijk onder het oog bracht, dat men op het rijwiedpad buiten noodzakelijkheid niet mdg rijden, hem welwillend en belangeloos adviseerde, dat hy, bij aldien het vonnis zyn tevredenheid niet kon wegdragen, in hooger beroep kon gaan en hem ten slotte veroor deelde tot f 5 boete of 5 dagen. Zyn lotgenoot in de verdrukking, de heer S. B., die zijn protest wat meer pianissimo had gecomponeerd, ondervond daarvan de directe voordeelen, aangezien voor hem de straf werd bepaald op f 3 boete of 3 dagen. met dunnen zwarten rand compleet met ronde glazen f7.50. Gediplomeerd Opticien. Het aangewezen adres voor Goede en GoedKoope Optiek. HET VERMAARDE HEILOOëR DIJKJE DEED WEER VAN ZICH SPREKEN. Langen tijd werd van de onrust, die gewoonlijk was waar te nemen onder de bewoners van dezen Heiloërdijk voor de rechtbank althans niet veel meer vernomen, doch het bleek helaas de onheilspellende stilte, die de tornado voorafging, daar heden een der meest actieve bewoners, de heer J. de V., landbouwer aldaar, was gedagvaard om zich te verantwoorden ter zake het feit, hem ten laste gelegd, dat hij op 25 Aug. 1929 een hem toebehoorende auto zoodanig op den openbaren Lood- polderweg had geplaatst, dat het den heer J. A. Konijn, tuinder aldaar, niet mogeiyk was, ongehinderd met zijn aangespannen voertuig, waarop een aantal kratten bloemkool, wegende 23 a 2900 pond, voorbij te rUden. Toen de heer Konijn toch dit gevaariyke experiment be proefde, zakte zijn wagen dan ook in den weeken weg berm en was hij genoodzaakt, daarbij welwillend geas sisteerd door een jeugdig landbouwer, Jan Frans, de geheele vracht af en weer op te laden, welke oefening In lijdzaamheid helaas geen verheugend effect sorteerde. Hy deed althans aangifte en smaakte de satisfactie deze zaak, hoewel laat, toch nog behandeld te zien. De heer de Vr. was niet aanwezig, om tegen te spre ken de insinuatie dat hij een lastig persoon was en de bedoelde auto gevoegelijk op vele andere plaatsen had kunnen deponeeren, waar het verkeer niet werd belem merd. Door den heer Ambtenaar werd vervuld de taak van van den vriend, die de feilen toont en gevorderd f 25 boete of 25 dagen. Welke straf echter door den Kan tonrechter werd gereduceerd tot f 16 boete of 16 dagen. EEN KIESPIJNAANVAL MET FUNESTE GEVOLGEN De heer H. Konyn, landbouwer te Wyde Wormcr, had in den nacht van 15 op 16 Sept. per motor zyn uitverko rene te Li mm en bezocht en by het huiswaartskeeren het ongeluk op den Vlschweg in aanrijding te komen met een handkar, die daar geheel onverlicht ter zyde van den weg was geplaatst. De motorryder raakte met zyn machine aan den kant van den weg, liep eenige ontvel Kort verhaal Oorspronkclykc Novelle door CARLA SÏMONS. (Nadruk verboden.) Als om twaalf uur precies, do slrenon loeiden van de naburige fabriek, legden, in de timmermanswerkplaats, do knechten den arbeid neer. Het waren drie opgescho ten. flinke kerels en den krullenjongen, een schraal, nie- tig-bleek ventje van dertien jaar. Omdat hy er zoo wei nig tierig uitzag, zoo kind-klein in zijn blauwe slobber- pak, gaven dc kerels hem plagend meisjesnamen, noem den hem ,,'t zussio", of „jongejuffrouw", lieten hem pruimen van hun bittere tabak en vertelden grove aar digheden, waar hy hulpeloos om kleurde en probeerde mee te lachen. HU sprnk weinig. Hij deed stil en netjes wat hem ge vraagd werd: „er zat niks by', zei de baas, maar omdat hij hem wist uit een groot, vaderloos gezin en de jon gen oeriyk was, en gewillig, liet hy hem zyn baantje. Niemand wist wat er omging ln dit bleeke kind. Zo zagen hem wel, ln het schaftuur, weggedoken in een hoekje, lezen, altyd lezen, hy verslond de boeken het een na het ander; uit zyn zakken kwamen krakend en verkreukeld, opgevouwen kranten met een wekelyk- scho aflevering van een spannende geschiedenis. Als de kameraden hem ook hiermee plaagden, lachte hy stil-clgenwijs, liet geen woord als van wat hem zoo in beslag te nemen scheen. En onder het werk door, het aandragen van de planken, het vegen van ds krullen, herdacht hy, na-genietend, wat er allemaal gebeurde in lingen op aan de beenen en bekwam de noodige schade aan zijn motor en klecderen. De indirecte verwekker van dit nog goed afloopende ongeval, de 24-jarige veehouder P. J. K., stond heden ten dier zake terecht en deelde ter opheldering mede, welke verklaring door zyn vader werd bevestigd, dat een jon gere broeder gekweld door kiespyn, had nagelaten, de kar op het erf te zetten. Natuurlyk mocht echter zulk een laakbaar verzuim niet ongestraft blyven en de ver antwoordelijke persoon werd dan ook veroordeeld tot f 6 boete of 6 dagen, benevens schadevergoeding aan het slachtoffer ten bedrage van f 30. EEN „ROLPRENT" VERBODEN VOOR PERSONEN BENEDEN DEN LEEFTIJD VAN 14 JAAR. De 51-jarlge heer R. R., groentenhandelaar te Alkmaar gaf op 29 Jan. zijn nog geen 14-jaar oud zynde zoontje toestemming uit te gaan met de hondenkar, ten einde een vrachtje te halen en bedacht daarby niet. dat het besturen van een dergelijk voertuig aan een nog zoo jeugdigen man nicht erlaubt was. Het feit ontsnapte niet aan der politie alziend oog en het gevolg was dan ook calange en veroordeeling van den verantwoordelykheid vader en hondenryder tot f 2 boet of 2 dagen. ST. MAARTENSBRUG. Zaterdagavond hield de vereeniglng voor ziekenhuls- verpleging een ledenvergadering ln het lokaal van den heer Kossen alhier. Eehalve het Bestuur waren een 17- tal personen opgekomen. De Voorzitter, de heer J. Keuris heette den aanwe zigen harteiyk welkom In het byzonder de leden van de financieele commissie. Verder sprak hij zyn genoegen uit over de aanwezigheid van heeren verslaggevers van de Zyper en Schager Courant, die, naar hij hoopte, zoo ge trouw mogeiyk zouden weergeven, hetgeen op dezen avond verhandeld werd. Voor zoover wy dat konden na gaan was het aan beide heeren merkbaar dat zy met ingenomenheid kennis namen van het feit, dat hun aan wezigheid door het bestuur op prys werd gesteld. Voor zitter sprak verder zijn leedwezen uit, dat niet meerderen waren opgekomen, om daardoor blijk te geven van hun belangstelling, voor de wijze waarop de vereeniglng in het afgeloopen jaar heeft gewerkt. Met den wensch, dat de besprekingen in het belang der vereenlging zouden zyn, werd de vergadering geopend en het woord gegeven aan den secretaris, den heer C. v. d. Sluys, voor het lezen van de notulen van de vorige bijeenkomst. Deze werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd, onder dankzegging aan den secretaris voor zyn gehou den nauwkeurige aanteekeningen. Vervolgens deed de Voorzitter eenige mededeelingen omtrent het vervoer per auto van ernstige zieken, waar over in het jaarverslag nader melding van werd ge maakt. De pogingen van het bestuur, om naast de zorg van ziekenhuisverpleging een zoogenaamde onderafdee- ling te stichten, voor de vergoeding van operatiekosten hebben tot geen resultaat geleid, te weinig medewerking als men. ondervond by andere afdeelingen. Hierna werd het woord gegeven aan den secretaris, voor het lezen van het jaarverslag. Om een nauwkeurig beeld te geven van de verrichtin gen in het afgeloopen jaar meenen wij het geheele ver slag te moeten weergeven. Dit luidt als volgt: Hiermede hebben wy het genoegen het eerste jaarver slag kenbaar te maken en willen wy ln het kort relevee- ren: de oprichting en werkwyze van onze vereeniglng voor ziekenhuisverpleging, gevestigd te Sint Maartens brug en omstreken. Het voorloopig comité, bestaande uit de heeren Keu ris en v.d. Sluys hielden na een kort bericht in de Scha ger Courant hunne eerste vergadering op 14 November 1928, 's avonds te 7.30 uur, in het lokaal van den heer S. Kossen te Sint Maartensbrug. Op ons verzoek werden wy voorgelicht door den heer G. Schoorl, Voorzitter te Dirkshorn en Omstreken. Of schoon het aantal bezoekers niet zoo bizonder groot was, gingen wy toch over tot voorloopige oprichting van de thans bestaande vereeniglng. Op verzoek van den heer Schoorl benoemde de heer Keuris, die als Voorzitter fun geerde, allereerst een werkcommlssie. Genoemde Com missie werd verzocht circulaires te verspreiden, en eeni ge dagen daarna, wederom op te halen. Na eerst vergaderd te hebben met genoemde commis sie hielden wij wederom een vergadering op 11 December 1928, 's avonds 7.30 uur, by den heer Jac. Bruin te Sint Maartensbrug, waar 20 personen aanwezig waren. Na heel wat discussies en behandelins van het reglement, werd overgegaan tot officieele oprichting van de thans bestaande vereenlnging. Voorzitter bedankte intusschen de zoogenaamde werk commlssie voor hun groote ijver en vele werk. Nu werd allereerst een definitief bestuur gekozen, be staande uit de heeren J. Keuris, Voorzitter: W. Zeeman, Vice-voorzitter; C. v.d. Sluys, Secretaris-Pennlngmées- dle fyne boeken, waar je In kon lezen dat het draalde voor je oogen, dat je alles zag gebeuren of je er zelf bij was geweest. Het liefste werd hy uitgestuurd om een boodschap. In de drukte van de stad, door do rumoerige binnen straten, stapte hij voort, de handen in de zakken. Er was genoeg te zien, als je je oogen maar de kost kon geven; er gebeurde zooveel, dat het kyicen waard was, en, bovendien, in de open lucht liep je lekker als een wandeling-op-Zondag. had je niets te maken met die laffe, groote lummels, met den baas, die je zoo vinnig nijdigheden zei. Een buitenkansje was een boodschap ln de buurt van het station. Tegen de balustrade van de brug geleund, het gezicht geheven, keek hij naar do zwarte treinen, die, als reusachtig speelgoed, de koepel van het station inschoven. Links en rechts over den dijk reden ze uit, met gillen de locomotieven, met wit- en gryze rookpluimen, met verlichte raampjes, waarachter je de menschen zitten zag. Hy had ook in den trein gezeten, dikwijls zelfs, op school, met zyn klassegenooten, twee keer een dag naar Zandvoort, en met zyn groote broer, toen zo zyn groot vader bezochten. Maar dat was geen reizen. Het doel van deze treinen was niet zoo dichtby; Jo behoefde alleen maar naar die dampende locomotief te zien. die yzer- zware, zwarte reus, dit dat rytje wagens trok alsof het niets was. die 's avonds lichten droeg om hem den weg te wyzen: een weg naar verre landen, naar mooie lan den, waarvan je in de boeken las, waar je aankwam, zonder leen cent op zak. net als hy. als een poover tim mermans-maatje, waarvan je terugkeerde met je zak ken vol geld en met auto's en zelfs een vliegmachine, als je dat zoudt willen. En, na het kyken naar die lokkende treinen van ver af, gebeurde het dat hy, een vrye middag, twee platte halve stuivers deed verdwijnen ln de automaat Met het paarse perron-kaartje kwam hy tot vlak by al dat moois; de seinpalen vol wonderiyke lichten, de lange, rechte rails, de stoomsissende locomotieven en de ter; M. Swarthof, L. Eestevaar, commissarissen. By onze eerstvolgende bestuursvergadering werd be sproken te trachten om de wijk Schagerbrug ook by ons aan te sluiten. De heer B. Eorst werd toen belast met het rondbrengen en ophalen van circulaires, hetgeen ook buitengewoon slaagde. Tevens werd besproken per advertentie een bode op te roepen, waarop zich 12 sollicitanten by den Secretaris aanmeldden, waaruit de heer W. Jongsma als bode be noemd werd. Tot ons genoegen meenen wy te moeten constateeren, dat onze keuze een goede is geweest, waar de heer Jongsma blijk geeft, steeds met volle ambitie en grooten yver de belangen der vereeniging te behar tigen. Wij begonnen alzoo met een aantal leden van 1027, waarvan 74 jongeren en 953 betalenden. Dit was begin Februari van het vorige jaar. In den loop van het jaar kwamen er 83 leden bU waarvan 6 niet betalende. Er zijn in totaal 41 leden afgegaan, wegens sterfte en ver- hulzingen, zoodat aan het einde van het jaar het ledental was gestegen tot 1072, gesplitst in 995 betalenden en 77 niet betalenden. Uit het groot aantal patiënten, dat ver pleegd werd blijkt wel hoe noodzake'yk het ls, dat onze vereenlging is opgericht. Met betrekking tot vergaderin gen kunnen wy mededeelen, dat 9 bestuurs- en 3 leden vergaderingen zyn gehouden, waarop zeer aangename en vrlendschappeiyke wijze de belangen van de vereenl ging werden besproken. Omtrent het vervoer van ernsti ge zieken zijn wij mondeling overeengekomen met den heer C. de Moor te Schagerbrug de patiënten per auto te vervoeren voor 18. cent per K.M. Na overweging mee nen wij met den heer De Moor een contract te moeten afsluiten, zoo mogelijk voor verminderd tarief met dien verstande, dat men niet ln relatie mag treden met an dere garagehouders of partlcnMercn, tenzy het een lief dedienst geldt Op eventueel advies van den behandelen- den geneesheer kan voor zeer ernstige zieken gebruik gemaakt worden van de vcor dit doel speciaal Ingerichte ziekenauto van den heer Jac Met te Alkmaar, waarvan het tarief echter veel hooger ls. In de hoop, dat de algemeene gezondheidstoestand in de gemeente ln het komende jaar van dien aard mag zyn, dat van de vereenlging niet al te veel hulp behoeft te worden Ingeroepen, eindigen wy dit verslag. Zonder op- of aanmerking werd dit verslag onder dank zegging aan den secretaris voor zyn nauwkeurige en uit gebreide aanteekeningen, goedgekeurd. Waar de heer v. d. Sluijs In dit eerste jaar blyk had gegeven, dat hy als secretaris de rechte man op de rechte plaats was, sprak voorzitter den wensch uit dat het bestuur hem nog menig jaar als zoodanig mocht be houden. Met instemming der aanwezigen werden deze woorden onder applaus bekrachtigd. De heer van der Sluys dankte recht harteiyk voor de waardeering, die hii mocht ondervinden en beloofde ook in den vervolge zijn best te zullen doen de belangen der vereeniging zoo goed mogelyk te behartigen. Vervolgens was aan de orde: verslag financieele com missie, bestaande uit de heeren C. van der Beidt, W. J. Brouwer en C. Schagen. De laatste kon door omstandig heden niet op de vergadering aanwezig zyn. Waar in dit verslag melding wordt gemaakt van het aantal leden by de oprichting enz. en deze getallen reeds in het jaar verslag van den Secretaris-penningmeester werden op genomen, meenen wy goed te doen deze achterwege te laten en te volstaan met de volgende uitkomsten die door den heer van der Beidt naar voren werden gebracht. Inkomsten over 1929: entreegelden f 388.50, 5 omslagen f 956.30. totaal f 1344.80; uitgaven: oprichtingskosten f 154.05H, drukwerk f 37.2314, vergoeding vervoerkosten f 72.51, verplegingkosten f 876.80, bodeloon f 107, salaris secretaris-penningmeester f 60, vergaderkosten f 33.66, totaal f 1341.26 alzoo voordeelig saldo f 3.54. De verschil lende bescheiden die betrekking hebben op deze rekening heeft de commissie nagezien en in de beste orde bevon den. Met een woord van waardeering voor het werk van den secretaris-penningmeester wordt dit verslag besloten Onder dankzegging van de commissie voor hare be moeiingen werd tot goedkeuring van de rekening be sloten. Volgde bestuursverkiezing; aftredend en herkiesbaar do heeren W. Zeeman en M. Swarthof. De heeren P. Schouten en G. Veuger werden door Voorzitter benoemd tot stemopnemers. De uitslag was dat de heer Zeeman en Swarthof met op 1 na algemeene huiduitslag, springen- sa de handen, kloven, win- ga terteenen, dadelijk ver- «w zachten en verzorgen metra i AKKER's jW k KLOOSTERBALSEM M NjS&Sv byt niet! jémr '~rrT Souct ZQ0 g0ecj~ gelukkige menschen, die haastig de coupe's instapten. Er waren treinen waar je in kor. slapen, waar je eten kon, de tafel3 stonden fyn gedekt, met een vaasje bloe men en een fleschje wyn vooruit al naast een brandend schemerlampje. Bijna elke sliert coupe's eindigden met den bagage-wagen; een holle, zwarte ruimte waarin de koffers werden neergesmakt. Elke vrye middag zwierf hy rond langs de bedrijvige perrons; loerde binnen ln de wachtkamers, stond te droomen by de treinen, klaar voor het vertrek. En iederen keer, dat de chef het sein gaf, en de trein zien traag bewoog, groeide het verlangen méé te gaan, de reis te maken naar een '.and veraf, waar je avonturen kon beleven, en veel geld verdienen om je alles mee te koopen; om van huis te gaan, van de werkplaats die hy haatte, van de knechten die hem plaagden, van den baas, die Judas, die op alles vitten moest. En dit plan rypte ln zyn droomerige kop; als het donker was, en er stond een trein klaar om te vertrek ken, kroop je voorzichtig ln zoo'n Iaatsten wagen, school je weg achter de koffers en kisten, en vanzelf reed je dan mee, ver over de grenzen; een knappe jongen die je terug naar huis kreeg! Zóó beeldde hy zich ln hoe alles zou gebeuren, dat het plan op 't laatst uitvoerbaar leek en gemakkeiyk; c.n hy bepaalde stilletjes den dag en het uur en maakte zich gereed voor de vlucht. De datum brak aan. Het was een Zaterdagmiddag, November, dat om vier uur overal volop het licht brandde. Tegen zessen vertrok de trein, zoo een, waar de lampen brandden op de gedekte tafeltjes. En de plaats van het station was gunstig; een beetje naar den buitenkant, met de bagagewagens rakend aan een stuk, dat niet te best verlicht was. Met het perronkartje, zooals altyd, kwam hy binnen. De kaartjesknlppcr had hem raar bekeken, alsof hy hem herkende en begreep, wat hy van plan was, maar hy stapte door, zijn kop recht-op, onverschillig doende, hoewel zyn hart bonsde. stemmen werden herkozen. Belde heeren namen hun be noeming aan. Punt 5 van de agenda was: reglementswijziging van art 10. Het 3de lid van dit art. luidt: Geen uilkeering wordt verstrekt voor verpleging in krankzinnigeninrich ting en sanatorium". Het Bestuur stelde voor genoemd lid aan te vullen met „en daarmee volgens het bestuur gelijk te stellen Inrich tingen". Na heel wat discussie over dit punt en het vóór en togen te hebben overwogen werd het bestuursvoorstel niet algemeene stemmen aangenomen. Medegedeeld werd. dat het aantal verpleegden 18 be draagt. het aantal verpleegdagen 289. By de rondvraag gaf de heer Schouten het bestuur In overweging de namen van de verpleegden voortaan op Je quitanties te vermelden, opdat de leden konden na gaan voor wien de kosten betaald moesten worden. Voorzitter meende dit te moeten ontraden in de eer ste plaats omdat het z.i. te veefondsachtig was, en in de 2e plaats omdat de commissie, die belast was met het nazien der rekening, voldoende waarborg gaf dat de omslag naar behooren geschiedt De heer Jongsma dankte den secretaris-penningmees ter voor zllne waardeerende woorden, voorkomende in het jaarverslag. Voorzitter deed het genoegen dit te hooren en was er van overtuigd dat ln deze niets te veel was gezegd, om dat do heer Jongsma zyn taak steeds met de meeste yver trouw en nauwgezetheid vervulde. Ten slotte pleitte de heer van der Beidt voor meer re gelmaat ln het ophalen der gelden, b.v. per kwartaal. Hoewel voorzitter en andere aanwezigen de wensche- lykheid hiervan erkenden waren de bezwaren, vooral met het oog op de voldoening van ingekomen rekeningen zoo groot, dat hiertoe moeilijk kon worden overgegaan. Daar de rondvraag verder geen bijzonderheden ople verde, sloot voorzitter onder dankzegging voor de onder vonden medewerking de vergadering. Ingevolge een besluit in de laatst gehouden raads vergadering genomen, ontvingen de hier bestaande organisaties op land- en tuinbouwgebied namens het gemeentebestuur een uitnoodiging zich door eenige bestuursleden te doen vertegenwoordigen op een ver gadering in het raadhuis, tot het houden cener be spreking betreffende de uitvoering der gemeente-ver- ordening inzake het teeltverbod der aardappelsoorten: Bravo, De Wet, Kampioen eD Bintje. Deze vergadering werd Zaterdag gehouden onder voorzitterschap van burgemeester Van Slootcn; de genoodigde organisaties waren alle vertegenwoordigd. Na opening der bijeenkomst, sprak de voorzitter er zijn waardeering over uit, dat alle organisaties aan het verzoek hadden voldaan, waarna in het kort uit eengezet werd, welk doel he t gemeentebestuur met deze bijeenkomst beoogde, nl. de medewerking der or ganisaties te verkrijgen voor de uitvoering der ver ordening. Hierna werd voorgelezen het rapport van den Plantenziektenkundigen dienst betreffende de te Hoorn en Alkmaar gehouden vergaderingen, in welk rapport was vastgelegd het groote gevaar voor land en tuinbouw bij eventueel optredeh der wratziekte en de middelen werden aangewezen om dit gevaar zoo goed mogelijk te bestrijden. Waar nog geen mid del is gevonden tegen de ziekte zelf, zal men zich voorloopig dienen te bepalen tot deze maatregelen. Hierbij bleek, dat men algemeen gevoelde het groote gevaar van de maatregelen in het buitenland het zij dan rechtens of ten onrechte genomen De vraag werd gesteld of hier te nemen maatrege len wel eenig resultaat zuuden kunnen afwerpen, in dien de omliggende gemeenten werkeloos blijven. Voorts achtte men althans voor dit jaar het teeltverbod voor de soort Bintje, ook wel Geldersche Schot genoemd, vrijwel onuitvoerbaar, aangezien van deze' soort reeds een tamelijke hoeveelheid pootgoed is aangeschaft. Daar ook in den raad dit bezwaar is geopperd, was besloten deze soort pas volgende jaar onder het verbod te brengen Na langdurige bespreking en de vrijwel verkregen verzekering, dat ter vervanging van de Bravo (De ',Vet en Kampioen als hier niet verbouwd wordende, kunnen vrijwel buiten beschouwing blijven) een vol doende hoeveelheid Bevelanders te betrekken zijn, was het algemeene oordeel, dat er dan toch wel heel wat gedaan zou kunnen wordetn ter handhaving der verordening; door de organisaties werd dan ook al- geheele medewerking toegezegd. Van verschillende kanten werd de Bevelander een zeer goede vervanger genoemd voor de Bravo. De prijs er voor werd bepaald op 4 ct. per Kg., wat vrijwel voor niemand eenig bezwaar zou opleveren: in enkele gevallen zouden ze door de gemeente dan ook nog wel gratis verstrekt kunnen worden, indien dit noodig bleek. Vervolgens kwam nu het werkplan ter sprake. Na eenige bespreking werd besloten, dat van gemeente wege aan de burgers een circulaire zal worden ver strekt, waarin gewezen wordt op de verordening, welke reeds dit jaar gehandhaafd zal worden ten aan zien van: Bravo. De Wet en Kampioen; op de gevol gen van overtreding en op de gelegenheid om vóór 1 Maart bij na te noemen personen pootgoed van Be velanders aan te vragen. Door elkp organisatie wer den hiervoor twee personen genoemd, zoodat deze commissie tamelijk wel over de geheele gemeente is verdeeld. Na 1 Maart zullen dan de adressen worden verstrekt, waar het pootgoed kan worden afgehaald. Tcyens verklaarden de aanwezigen, dat hunne orga nisaties bereid zullen zijn mede te werken aan de controle op de naleving der verordening. Op den 3en Maart zal door de commissie opnieuw worden verga derd ter bespreking van verdere regeling. Men bleek er algemeen van overtuigd, dat op deze wijze vele In een wip was hy de beide trappen op. Daar stond een trein; de zyne. Van den Iaatsten wagen was de ijzeren deur half opengeschoven; het was een lange trein, hy zag geen lokomotlef, maar hy durfde niet, als anders, vrij de wagens langs te loopen. Zyn knieën beefden, zyn handen, klam, knelde hy tot vuisten. Nou, als er niemand keek, échter deze kist; een stap, een sprong, hy wés er. In de holle ruimte keek hy om zich heen. Een paar groote manden stonden op elkaar, en klein, nietig ke reltje, kroop hij er achter. Nu wachten tot de trein zich ln beweging zette. Niet denken aan huis, aan de werkplaats, aan den grimmlgen stationschef. Weggekropen ln een hoekje wachtte hij. Een kerel kwam naar binnen, smakte en kist op den grond, stapte terug op het perron. Hij hield zyn adem in. Straks ging hy ryden, nog een paar minuten en het was ge beurd. En als hy terugkwam in Amsterdam, dan zou je wat zien! Geld zou hij hebben als water, en sjleke kleeren en een motorfiets, en voor iedereen bracht hij wat mee! Zoo, terwyi hy zich zat in-te-splnnen ln die droomen, vielen zyn oogen toe, en zwaar van slaap, rolde hy weg tegen de kisten. Op het perron naast-aan floot, precies om zes uur, de sneltrein naar Pary's. Hij merkte het niet. Hij blééf dutten, tot hy schrikte door een schok en geknars van wielen. Rechtop zat hy, wreef zyn oogen uit. Hoelang had hy geslapen? Hy wist het niet. Hy voelde dat hy reed, de trein kwam ln beweging. Het plan was gelukt! Hy was gevlucht! Nu zou een leventje beginnen waar de boeken niets by waren! Teruggekropen In zijn hoekje vielen opnieuw zijn oogen toe. Hy dacht nog: als ik wakker word, wie weet waar ik dan ben en hy werd wakker toen. na gerangeerd te hebben, de goederentrein onder luid ge knars het station binnenreed.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6