LANGENDIJK. sport ET VAN ZONDAG DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. geopperde bezwaren ondervangen werden en dat er althans op deze manier een stap in de goede richting werd gedaan. Indien mocht blijken, dat reeds hiermee ten deele gunstige resultaten worden verkregen, dan kan dit allicht aanleiding geven, dat ook in onze om geving de zaak wordt aangepakt. Voorts werd er nog op gewezen, dat reeds ijverig wordt gezocht naar het verkrijgen van meerdere onvatbare soorten. Door den voorzitter werd de vergadering gesloten met den wensch, dat de te nemen maatregelen tot gunstige resultaten zullen mogen leiden; voorts dankte spr. allen voor hun opkomst en voor de reeds betoonde en toegezegde medewerking. NOORCSCHARWOUDE. Vergadering Vereeniging van Bloembollen cultuur. De afdeeling Langendijk en Omstreken vergaderde dezer dagen in „Concordia" alhier. Aanwezig met het bestuur 78 personen, w.o. 3 bestuursleden van de Lan- gendijker Grenten-Centrale. De voorzitter opende met een hartelijk woord van welkom, daarbij den wensch uitsprekende, dat het voor allen een goed jaar mocht worden. Daar de bollen gezond voor den dag komen, gaf spr. de aanwezigen den raad een gedeelte te verkoopen. Een voor-veiling zal gehouden worden. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Het jaarverslag. Gememoreerd wordt het oprichten der vereeniging op 8 October 1909 met 28 leden. De oud-secretaris, de heer E. Vlug, door wien het jaarver slag is samengesteld, herinnert aan den wereldoorlog, toen de vereeniging bijkans moest worden opgeheven, maar door de heeren A. Glas, A. Oudes en K. Wagenaar In stand gehouden werd. Daarna ging het ledental weder vooruit, gestadig aan en is gegroeid tot 120. Hierna kwam aan de orde het benoemen van een commissie tot regeling der veilingszaken. Gekozen werden de heeren C. de Boer Wz.. C. de Geus en C. Timmerman, die met 3 leden der Groenten-Centrale zullen fungeeren. De besprekingen waren van aangenamen aard, waar bij o.m. het woord werd gevoerd door den heer De Boer namens de L.G.C., die mededeelde dat zijn organisatie zich met het benoemen van genoemde commissie kon vereenigen. Door spr. werd het punt „Credietverleenlng" uiteen gezet Het veilingspercentage werd op 3 gesteld ln- plaats van 4 zooals het afgeloopen seizoen het ge val was. Door den heer De Boer werd opgemerkt, dat dit per centage gunstig is te noemen, daar aan de meeste vei lingen 6 wordt berekend. De voorzitter is van meening, dat dit jaar wel zal blijken of de bollenveiling te Broek op Langendijk be staan blijft. Door den heer Dt Boer werd opgemerkt, dat 3 is vastgesteld In de verwachting dat de veiling zal slagen. Door de vergadering werd dit zeer op prijs gesteld. Nadat door eenige leden het woord gevoerd is over de wijze van veilen e.d. verkreeg de heer de Boer nogmaals het woord, die ook namens zijn mede-afgevaardigden verklaarde den Indruk te hebben gekregen, dat er met ernst gewerkt wordt om de velling te doen slagen, Hierna volgde sluiting met een woord van dank, in het zonder aan de afgevaardigden der L.G.C. Het 25-jarig bestaan der Winkellersvereen. Door het bestuur en feestcommissie is besloten de feestavond vast te stellen op Woensdag 26 Maart a s. Verder is het plan om een vier-daagsche Middenstands tentoonstelling te organiseeren, welke In Juni gehouden zal worden. Het belooft dus wel iets goeds te worden. Door de zangvereenlging „Crescendo" zal Zondag 16 Februari een populair concert worden gegeven, waar aan o.m. mede zal werken de humorist Berkhout van Amsterdam. Naar de „N. L. Ct" mededeelt, zal de Harmonie „Excelsior" deelnemen aan het ln Juni te houden In ternationaal muziekconcours te Velsen. De harmonie zelf bestaat in 1931 vijf en dertig jaar en zal dan een coucours ln deze gemeente organiseeren. De jaarvergadering van „Tuinbouwbelang" alhier zal heden Dinsdag plaats vinden en niet Donderdag zoo als Zaterdag bericht werd. A.D.O. loopt in. Blauw Wit speelt gelijk. Velocitas kampioen. De N.H.V.B. brengt twee beslissingen. K.N.V.B. overzicht van 9 Februari. Deze Zondag heeft het kampioenschap van Velocitas gebracht, zoodat we in twee van de vijf afdeelingen al weten wie kampioen is. Volgende week kan ook Willem II kampioen zijn. AFDEELING I. A.D O. liep een beetje op Ajax in door het Dordtsche D.F.C. met 42 huistoe te zenden. No. 2, R.C.H., leed onverwacht ln Rotterdam een 53 nederlaag tegen Ex celsior, zoodat de strijd wel uitsluitend tusschen Ajax en A.D.O. zal gaan. We zijn benieuwd! Haarlem verloor op 't kantje af van H.B.S. (45). Ze staat nu definitief on deraan. V.S.V. werkte zich ten koste van Sparta hooger- op (3—1). Ajax 14 8 3 3 35—17 19 A.D.O. 13 7 4 2 38—22 18 2e Klasse A. Zooals de verwachting luidde won H.R.C. ook haar uitwedstrijd tegen V.VA. niet. 't Werd 31 voor de zich in veiligheid stellende Amsterdammers. Mede door dat West-Frisia met 32 van K.F.C. verloor staan de Racers nog no. 4. De stand ls: K.F.C. 14 9 3 2 42—28 21 Alcmaria 16 9 3 4 41—31 21 Hollandla 16 6 5 5 38—37 17 H.R.C. 14 6 1 7 33—21 13 D.W.S. 14 6 1 7 27—24 13 Z.V.V. 14 5 3 6 31—30 13 West-Frlsia 14 6 1 7 29—84 13 V.V.A. 14 4 4 6 26—32 12 W.F.C. 14 4 4 6 25—36 12 Spartaan 14 3 3 8 28—37 9 2e Klasse B. Velox snoepte Hercules haar mooie kans op het kam pioenschap af door haar met 30 te kloppen. A.F.C. haalde iets op door een 32 overwinning op Bloemen- daal. De stand is: No. 8 Zandvoort 15 4 2 9 23—45 10 No. 9 A.F.C. 15 4 1 10 32—47 9 No. 10 H. V. C. 16 3 3 10 23—45 9 AFDEELING II. Blauw Wit liet zich door 't in nood verkeerende Her mes D.V.S. een kostbaar punt afsnoepen. B. W. krn nu alleen nog maar kans maken wanneer ze ln den Haag achtereenvolgens V.U.C. en H.V.V. klopt Een o.i. onmo gelijke opgave! 't Gooi bracht zich door een 20 zege op V.U.C. bijna definitief buiten gevaar. E.D.O bracht zich eveneens in veiligheid door Feijenoord met 21 te kloppen, 't Ziet er niet prettig voor V.U.C. uit en ze zal zich dus wel zoo goed mogelijk weren, waar BI. Wit de dupe van kan worden. De stand is: Z.F.C. 17 10 2 5 56—36 22 Blauw Wit 16 7 6 3 31—23 20 AFDEELING m. Tubantia dat in gevaar verkeerde, bracht zich door een kranig gelijk spel tegen Go Ahead ln veiligheid. Ro- bur won voor de derde achtereenvolgende maal, ditmaal was 't verzwakte Z.A.C. met 40 't slachtoffer, waar door haar voorsprong op P.E.C. welks terrein werd af gekeurd, 3 punten bedraagt Enschede nestelde zich door een stevige 31 op Wageningen op de tweede plaats No. 8 Robur et Vel. 17 5 2 10 35—65 12 No. 9 Vitesse 17 3 5 9 35—55 11 No. 10 P.E.C. 16 4 1 11 40—55 9 AFDEELING IV. Nog een punt uit 2 wedstrijden en Willem II heeft het Zuidelijke kampioenschap behaald. Mag ze eensdeels van geluk spreken dat P.S.V. zoo slecht begon, waardoor de Philipsmenschen vele verliespunten boekten, toch toonden de Tilburgenaren een constanten vorm gedu rende het geheele seizoen. Willem II won nu met 30 van B.V.V. N.A.C. blijft no. 2 door een 21 overwinning op M.V.V. RoermondWilhelmina, een kamp tusschen degradatlecandidaten bracht Roermond de overwinning waardoor beide evenveel punten hebben. Longa deed goed werk door tegen N.O.A.D. gelijk te spelen. AFDEELING V. Zoowel Be Qulck als W.V.V. speelden gelijk respect te gen Fliesland cn Achilles. Alcides maakte echter een slechte beurt door te verliezen van Veendam (25) Leeuwarden verloor met 6—3 van G.V.A.V. terwijl Ve locitas kampioen werd door een 32 zege op Frisia. WIE RIN GERWAARD'S GREEP NAAR HET KAMPIOENSCHAP. Een 21-zege op Breezand I. Beslissend voor het kampioenschap. Voor Zondag j.1. was ten tweede male de wedstrijd Breezand IWieringerwaard I vastgesteld. Werd de eerste maal het terrein wegens hevige regenval afge keurd, thans scheen het alsof God Thialf de regelmatige gang van zaken ten elfder ure nog zou verstoren. Ge lukkig had de zon echter kracht genoeg om de bovenste aardlaag te ontdooien, met het gevolg echter dat het nogal glad was. Een buitengewoon groot aantal toe schouwers had zich rond de lijnen geschaard, toen Wie ringerwaard tegen wind, doch voor de zon aftrapte. De elftallen waren als volgt opgesteld: Breezand Post Hendriks Huisman Ter Burg B. Wiggers G. v. Wees J. Klerk Tauber Jb. Wiggers F. Post Jb. v. Wees Scheidsrechter A. Peper. A Bakker v. Riel Schröder Gras M. Schenk Wagen Blom Verblauw K. Schenk A. Saai H. Jimmlnk. Wieringerwaard Het begin is voor W. en al dadelijk laat haar voor hoede zien, dat ze gevaarlijk is. Dan weet B. het spel te verplaatsen, zoodat de strijd, die door wisselende kansen zeer aantrekkelijk ls, gelijk opgaat. Hoe meer de tijd vordert wordt duidelijk dat B.'s binnentrio z'n dag niet heeft, al dient gezegd dat Saai en Schenk niets toege ven. De scheidsrechter is zeer streng, wat in dezen strijd die zoo licht tot uitbarstingen zou kunnen leiden, een goed ding Is. Zeer veel vrije schoppen deelt hij uit en hij blijkt een buitengewoon goede kijk op buitenspel te hebben, al hebben we hem toch verscheidene foutjes zien maken. Plotseling een nogal ongevaarlijk uitziende voor zet van links, Schröder staat juist vrij en schiet zuiver ln de hoek (10). Juist in een periode komende dat B. iets in de meerderheid was gaf dit wel eenige verrassing Toch houdt ze het beste van het spel, maar weet dit, deels door slecht schieten, deels door pech niet in een tegenpunt uit te drukken. Met B in de meerderheid komt de rust (01). Om even over 3 trapt B. af en we dachten natuurlijk dat ze haar meerderheid zou weten te behouden. Het liep echter Juist andersom af. W.'s voorhoede wordt uitstekend gesteund door haar halflinie die niet in de fout van de B,-dito vervalt, n.1. om door een groote gaping tusschen de voorhoede en de backs de tegenpartij gelegenheid te geven zich te herstellen. De „fut" ls er bij de B. voorhoede zoodoende geheel uit. Iedere bal die naar voor gebracht wordt is, of oen prooi van de steeds zekerder spelende W .-achterhoede of gaat out Vrijwel geheel overwonnen ls B. wanneer W. 10 minuten na rust ten tweede male weet te scoren W. speelt nu over alle linies als kampioensclub, daar ze zoo goed als zeker van de overwinning is. Toch komen er geen doelpunten meer bij, dank zij 't schitterende verdedigen van Huisman en Hendriks, dat alhoewel geen „salonvoetbal" toch zoo'n moreele steun geeft dat de voorhoede er in de laatste 10 min. telkenmale op uit trekt ert menige goede aanval produceert, die echter geen van alle een punt opleveren, door het ontbrekende schot Toch krijgt B. een penalty te nemen. Dit was een prachtgelegenheid om op te halen, maar Inplaats van keihard in te schieten, wordt de bal „bijstaands" naar de hoek gericht met het gevolg dat een sprong van Jim- mink voldoende ls om corner te werken. Deze levert ook weer niets op. Nog weet B. enkele malen het W.-doel door onstuimig aanvallen ln verdrukking te brengen, doch het is en blijft 02, waarmee Breezand definitief uitgeschakeld is en Wieringerwaard uit haar twee res- teerende wedstrijden nog slechts 1 punt noodig heeft om zich kampioen te kunnen noemen. Bij W. waren allen goed, alleen voor de na rust inval lenden rechtshalf geldt dit niet Als uitblinkers willen we Schröder en K. Schenk noemen. Breezand binnen trio was, zooals gezegd weer eens schotloos, een euvel waaraan het meerdere malen lijdt Het ontbreken van Hoep ln de halflinie leek ons een groote verzwakking, al speelde z'n invaller nog zoo goed. Terburg vonden we de minst goede van de middenlinie; 't ontbreekt hem te veel aan speltechniek. De achterhoede was puik, niet zoozeer in 't wegwerken als ln 't afnemen van den bal. Over 't geheel zat er bij W. meer verband tusschen de linies. De scheidsrechter was uitstekend. HELDER I—A.P.G.S. I, 5-0. Helder heeft ln een matig gespeelden wedstrijd van A.P.G.S. verloren, waardoor de withemden van de vier de naar de vijfde plaats gedaald zijn. Er werd weinig geestdriftig gespeeld, het laatste kwartier uitgezonderd. De backs waren de oorzaak der nederlaag, vooral Bo- denstaff speelde slecht en hij werd dan ook keer op keer door de A.P.G.S.-voorhoede gepasseerd. Kenter was goed en kon de doelpunten onmogelijk houden. In de middenlinie was Van Amesfoort niet erg op dreef. Mul der was aanvankelijk ook vrij slecht, maar kwam er langzamerhand beter in, evenals Spigt, die pas nu rust goed speelde. De voorhoede van Helder was goed, voor- nl Bak en Ort. Er werd echter dikwijls te zelfzuchtig gespeeld. Bij A.P.G.S. waren rechtsbuiten, rechts- en linkshalf het beste. Helder verloor den toss en trapte tegen zon ln af. De A.P.G.S.-middenvoor krijgt al spoedig gelegenheid tot schieten, doch zijn schot gaat naast. Even later over komt de Boer aan den anderen kant hetzelfde. Als De Boer doorgeeft naar Bak gaat diens schot overt Ort weet zioh hierna handig vrij te maken. Zijn schot wordt door den keeper mooi gestopt Bij een A.P.GJ5.-aanval krijgt de linksbinnen den bal en kan ongehinderd sco ren daar de Helder-backs appelleeren voor buitenspel. De scheidsrechter kent dit doelpunt evenwel toe (01). Bak schiet daarna bij een Helder-aanval naast terwijl De Boer even later juist over de lat kogelt Als de A.P.G.S.-middenvoor den bal toegespeeld krijgt, pas seert hij de Helder-verdediglng. Kenter stopt zijn harde schot evenwel schitterend. Ort schiet aan den ande ren kant huizenhoog over. De A.P.G.S.-rechtsbulten passeert even later den Helder-linksback en scoort on houdbaar (0—2). Helder speelt niet ontmoedigd verder. Uit een voor zet van Burger kopt Ort in. De bal wordt door den keeper weggewerkt Kenter redt een s chot van de A.P.G.S.-rechtsbinnen op mooie wijze. Dan krijgt Bak den bal. Als hij wil schieten, wordt hij in den rug aan gevallen. De hiervoor toegekende strafschop wordt door Mulder zacht doch zuiver ingeschoten (12). Na goed doorgeven van Ort schiet Burger ln. De keeper redt zijn schot mooi. Als even later aan Helder een vrije schop wordt toegekend, scoort Mulder hieruit met een prachtig schot (22). Enkele minuten hierna is het rust. Na rust is Helder ln 't begin eenigszins ln de meer derheid. Bij een aanval schiet Ort naast. Als hij daarna den bal mooi vrij maakt en naar de Boer verplant redt de keeper diens schot Als er ongeveer 10 minuten gespeeld is, kogelt Ort op doel en de bal verdwijnt via een der backs in doel (3—2). Na een mooie voorzet van Bak schiet Burger tegen een der backs. Even later krijgt Bakker, vrijstaande den bal, zijn schot gaat evenwel naast Uit een mooie corner van den rechtsbuiten kopt de AP.G.S.-midenvoor in. Kenter is echter op zijn post Bij een Helder-aanval schiet Burger tegen den back. De bal gaat via de paal corner. Deze wordt weggewerkt Daarna probeert Bak het nog eens, doch zonder succes, A.P.G.C. weet hierna gelijk te maken als de linksbinnen een voozet opvangt en scoort (33). De Boer schiet daarna in lastige positie naast. Daarna kopt Burger uit een voorzet opvangt en scoort (33). De Boer schiet ces. Bij een volgende aanval bemachtigt Ort den bal. Hij plaatst mooi naar Bak, die even naar binnen loopt en aan den keeper met een zuiver schot het nakijken geeft (43). Nog geen 5 minuten later lost de A.P.G.S.-mid denvoor een schot, dat Kenter wel stopt, maar niet vol doende weg kan werken, en inloopend scoort hij (44). De A.P.G.S.-keeper redt hierop een schot van dichtbij van de Boer mooi. Vlak hierna stopt hij keurig een schot van Burger, en hij weet een kogel van de Boer cor ner te slaan. Kenter krijgt een gevaarlijk schot van den linkshalf van A.P.G.S. te verwerken, wat hem goed af gaat Als ort daarna den bal bemachtigt, geeft hij een geweldig hard schot dat echter juist over de lat gaat Er ls nu nog ongeveer 10 minuten te spelen. Bak vangt den bal op en zet hoog voor en Burger scoort met prach tige omhaal (54). Bak schiet hierna nog eens ln maar de keeper stopt. Even later schiet Bakker hoog over. Dan valt A.P.G.S. weer aan. De rechtsbuiten zet voor en de middenvoor vangt op en scoort den gelijkmaker. On middellijk nadat er weer afgetrapt is loopt de A.P.G.S. rechtsbuiten door alles heen en scoort de winnende goal (5—6). Enkele minuten later fluit de scheidsrechter. Opstelling van Helder: Kenter. Janmaat Bodenstaff V. Amesfoot Mulder Spigt Bak, De Boer Ort Burger Bakker. (Zie vervolgt Sport achter in dit nummer.) (Ingezonden;) Geachte Redactie, Door bevriende zijde werd mijn aandacht geves tigd op het zeer lezenswaardig artikel in Uw blad, getiteld „Een Voetbaljubileum" over het 10-jarig be staan der ver. „Wieringerwaard". Mijn hartelijke gelukwensch dan ook aan deze kloeke vereeniging bij het voleindigen van haar eer ste decennium. Evenwel om deze reien alleen, geachte Redactie, zou ik U niet om een weinig plaatsruimte durven verzoeken. Echter wordt hierin ook de N.H. V.B. in 't geding gebracht en als lid der pers- cn pro pagandacommissie van gerioemden bond zou ik gaarne trachten het postvatten van een m.i. verkeerde mecning te voorkomen. De auteur van het jubileums artikel, de heer K. S., betreurt het, dat de Bond niet meer werk maakt van een goede leiding inzake de verbetering van het spelpeil en zou gaarne zien, dat van bondswege gedurende de zomermaanden een oefenmeester ter beschikking van de vereenigingen werd gesteld. Nu kan ik den heer K. S. verzekeren, dat de Bond zulks met genoegen zou doen, indiende kosten dit niet beletten. Vele malen heeft dit punt een onder werp van ernstige bespreking uitgemaakt en even zooveel keeren bleek de practische onuitvoerbaar heid. Een goede oefenmeester vergt nl. pl.m. f70 per week, cn dat kan bruintje, in casu de bondskas, niet trekken. Toch is de Bond immer werkzaam naar zijn ver mogens om het spelpeil op te voeren Daarvoor zijn ingesteld de jaarlijksche wedstrijden tegen de Am- sterdamsche, Haarlemsche en Leidsche Voetbalbon den, die een prikkel voor de spelers moeten vormen zich op te werken; daarvoor verschijnen in het bonds orgaan van tijd en wijle practische wenken over tech niek en taktiek, verduidelijkt door cliché's; daarvoor is opnieuw bij den N.V.B. aangevraagd de leidraad vor voetbal oefeningen ter verspreiding onder de clubs; daarvoor organiseert de P.P.C. gaarne lezin gen met lichtbeelden. 't Zijn helaas veelal slechts papieren meesters, maar voetballen met aanieg en wilskracht kunnen daaruit toch leering trekken. Zijn er nog andere mogelijkheden de bondslei- ding wil trachten ze te verwezenlijken en aanvaardt gaarne goede wenken. Zouden b.v. de West-Friesche clubs niet eens een beroep kunnen doen op oud-spe lers uit Alkmaar of Den Helder, om tegen vergoeding van onkosten leiding te geven aan de zomer-oefe- ningen? De N.H.V.B. tracht zooveel mogelijk de vereeni gingen ter wille te zijn en zal, om een voorbeeld te stellen, thans met krachtige hand het scheidsrechters- vraagstuk tot oplossing zien te brengen. Er is nl. een tekort aan fluitisten en de vereenigingen zullen voor zich en anderen een goed werk verrichten, indien ze eenigen hunner oudere leden weten op te wekken zich als scheidsrechter bij den Bond op te geven. Een plan, om in verschillende plaatsen scheidsrechters- cursussen in het leven te roepen is in voorbereiding. Werkelijk vele belangrijke kwesties vragen voort durend de aandacht van het bondsbestuur en het tracht deze zoo goed het gaat op te lossen. Daarvoor is echter noodig een eendrachtige samenwerking tus schen bond en vereenigingen. Hebben de vereenigin gen bijzondere wenschen, laten zij aankloppen bij daarvoor bestemde bondsorganen, de adressen zijn bekend. Als omgekeerd de bond den steun der clubs behoeft, zal hij niet aarzelen dien te verzoeken. Wellicht ge schiedt dit reeds binnenkort voor de organisatie van schoolwedstrijdcn in Schagen en omstreken. Verder geachte Redactie, U dankzeggend voor de gastvrijheid, verblijf ik, Hoogachtend, M. J. LUTTEROT, Lid P.P.C. v. d. N.H.V.B. Alkmaar, 5 Febr. 1930. Een betere stemming voor roodo en gele kool, gevolg van het winterweer. Aan drang om meer prima kwaliteit kool aan te voeren, theorie en practijk. Roode kool tot over de f 7; Idem gele kool. Deen- sche witte deelt niet in de gunstiger stem ming, Slechte prijzen voor uien en wor telen. Groene kool betere prijzen. Aan voer bleten, spruiten en veldegele kool. Deze week zat er meer spanning ln de markt dan dit placht te zijn. Het was al maanden zoo'n lauwe, loome. saaie stemming geweest op de belde groentenveilingen aan Langendijk, dat, nu we wat „pittiger" weer kregen, een opvallend betere tendens viel waar te nemen. Eiken dag keek de Langendijker tuinder naar de lucht en den barometer, en nimmer zag zuster Anna Iets van den na derenden winter komen. De wind was vaak Oost, doch w vergezeld van regen en mist. Elke dag was er één en de tweede Inventarisatie stond voor de deur, wat met andere woorden zeggen wilde, dat het koolseizoen al aar dig begint op te schieten.. De eerste etappe is afgelegd; die heeft niets dan nadeel en narigheid opgeleverd; En straks komt de tweede helft. Als die ook moet gaan door regen, wind en mist, dan zal het resultaat bijzonder ont moedigend zijn. Al deze gedachten doorkruisen tegen woordig het brein van velen onzer tuinders en in 't bij zonder van hen, die geen nadeelig stootje kunnen velen. De laatsten hebben zich al genoodzaakt gezien veel van hun producten op te ruimen, omdat de nood hier dwong. Nu deze week echter was er ander weer aan de lucht, het begon te vriezen. Vandaar die spanning. De bouwers keken wat opgeruimder en hoopten maar, dat, al was het dan ook wat laat, de winter nu ln ernst zijn intocht zou houden. De prijzen liepen al dadelijk omhoog, niet echter in die mate, dat men nu met groote vrachten ter veiling toog. Het ging nog voorzichtig, doch percentsge wijze beteekende de verhooging al wat. En teen de koop lui enkele dagen „den boer opgingen" om geautoriseerd door bonnen hun lnkoopen buiten de veiling te doen, was daaruit de conclusie te trekken, dat de vraag groo- ter was dan het aanbod. Een goed teeken. Trouwens, den laatsten tijd werd er al heel wat kool naar Amerika verzonden en nu kwam de vraag ook uit andere landen. Het blijkt dus, dat er nog wel afzetgebied te vinden is voor onze stapelgroenten. Dat is een bemoedigend tee ken. Meer dan ooit wordt er de laatste weken weer bij de tuinbouwers op aangedrongen, ook producten van puike kwaliteit aan te voeren. Zooals het tot nu toe gegaan is moet dit tot gevolg hebben, dat op de verschillende markten, waar de Langendijker stapelgroenten ten slotte belandeh, slechts producten van de tweede kwalitcftsorde verschijnen. Men acht dit niet in het belang van den tuinbouw, daar op die wijze het Langendijker product in miscrediet zou geraken. Andere landen toch doen hun uiterste best om ons te verdringen van de plaats op de wereldmarkt, die na veel moeite en inspanning is ver overd, en dit zou te gemakkelijker gaan naarmate min der zorg werd besteed aan verpakking en sorteering en de kwaliteit bovendien ook nog te wenschen over liet. Goede koolsoorten aanvoeren dus!" dat is het parool van dc leiders. En niemand is er onder de tuinders, die hun dezen aandrang ten kwade duidt Maar de natuur is ook hier sterker dan de leer, of, anders gezegd, theorie is makkelijk, de practijk laat deze wel eens in den steek. Men stelle zich maar eens ln de plaats van hen, die den heelen winter voor hun doorschot slechte prijzen hebben gemaakt; die groote hoeveelheden uien bezitten, die bij na niets opbrengen en witte kool, die weinig waard is. Hebben wij dan nog een zeker kwantum beste roode of gele kool, dan ls het de natuurlijkste zaak van de wereld dat ze daarmee de kat nog eens uit den boom willen kij ken. Wie zal het hun euvel dulden, na zooveel doorge stane misere! Wanneer niet een dwangmaatregel wordt toegepast, zal de aanvoer van beste kool in winters als deze grauwe theorie blijven. En dwangmaatregelen zul len voorlooplg wel geen toepassing vinden, omdat de toepassing ervan wel eens erger kon blijken dan de kwaal. In een tijd, dat de witte kool als veevoeder wordt gebruikt, ls het makkelijker een stelsel theoretisch op te zetten dan het practisch uit te voeren. De prijzen der roode kool weken aanvankelijk weinig af van die der vorige week. De 3-ponds brachten onge veer f 5.50 per 100 Kg. op; voor groote werd f 33.40 betaald aan de Broeker veiling, f 2.603.20 aan die te Noordscharwoude, Op het eind der week kwam er een belangrijke prijsverhooging, die vooral de kleinere soor ten gold. Zoo werd Zaterdag aan de Broeker velling voor het meest gezochte kleingoed tot f 7 betaald, aan de veiling van den Noordermarktbond werd zelfs tot f 7.70 besteed. Dit is een prijs, die gaat in de richting van een bevredigende opbrengst, doch die minstens f 10 moet zijn, eer daarvan gesproken kan worden. De aanvoer was bevredigend n.1. 121 spoorwagens, waarvan een der de deel aan de Broeker velling. Ook de gele kool had een eenigszins gunstiger verloop. Zoo werd te Broek aanvankelijk f 35.40 besteed, ter wijl Vrijdag f 3.606.10 en Zaterdag f 3.507.10 werd ge maakt. Aan de velling van den Noordermarktbond werd Maandag f 4.304.60 gemaakt (de aanvoer was toen ge ring), Vrijdag f 4.606.50. Meermalen is het voorgeko men, dat de prijzen der gele kool eerst laat ln het sei zoen gaan stijgen. Als de winter nu nog wat kon aan houden, is er voor de overhouders van deze koolsoort nog wel wat te verdienen. Dat de voorraden niet bijzonder groot zijn, moge blijken uit de aanvoeren: 6^ spoorwa gens in totaal, waarvan 40 te Broek. Deensche witte kool mocht helaas nog niet in de gunstiger stemming deelen. De aanvoeren zijn hiervan blijkbaar voldoende om aan de vraag te voldoen. Ame rika schijnt nog geen gebrek te hebben en uit andere landen komt ook nog niet voldoende vraag. Gedurende de geheele week werd voor groote soort f 0.801 be taald, en voor kleinere f 1.70—1.80 per 100 Kg. Groote voorraden blijken van deze koolsoort nog aanwezig te zijn, zoodat alle factoren, dis op vraag en aanboed In werken gunstig zullen moeten worden om bevredigends prijzen te maken. De aanvoer beliep 115 spoorwagens, waarvan 53 te Broek. De bewaarders van uien schijnen blijkbaar niet veel hoop meer te koesteren, dat er nog eens betere dagen voor hun product zal aanbreken. De prijzen blijven slecht en de kwaliteit komt in het gedrang. Gewone uien brach ten deze week f 1.202 op; ln het laatst der week waren de prijzen ongunstiger dan in het begin. Drielingen gol den aan de Broeker veiling f 0.701.20, aan die te Noordscharwoude f 1.302.20. Voor nep werd f 2.40— 3.10 betaald, voor grove uien f 1.40—2.40. De aanvoer be liep aan beide veilingen rond 14 spoorwagens. De aan de Broeker veiling aangevoerde bloemkool bracht f 6 per 100 stuks op. Blauwe aardappelen, die aan den Noordermarkthond- veiling werden verkocht, golden f 2.10. Voor spruitkool werd van f 6.1011.30 betaald, afhan kelijk van grootte en kwaliteit. Groene kool werd in het begin der week verkocht voor f 2.705, later werd er f 3.805.90 voor gemaakt, Za terdag bracht ze f 6.507.50 op. Ongetwijfeld was het winterweer oorzaak van deze prijsstijging. Veldgele kool bracht den niet slechten prijs van f 6.50 —8 op. Bieten, die in geringe hoeveelheden worden geveild, golden f 1—1.20. Voor wortelen werden zeer slechte prijzen betaald: aan de Broeker veiling was de hoogste prijs f 1.80 voor groote, aan de velling te Noordscharwoude f 2.20; dit echter was een sporadisch geval. Kleine peen brachten f 1 of zelfs nog minder op. Er zijn ér verkocht voor 40 cent per 100 Kg.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7